Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 13 λεπτά , Fay_ είπε:

      Κορίτσια Καλημερα! Ετοιμάζομαι για τη χοριακη μου και με έχει πιάσει απίστευτο άγχος ενώ χθες ήμουν καλά. Φοβάμαι μην θα είναι βιοχημική λόγω των καφέ που βλέπω. Να πω πως χθες βράδυ έκανα ξανά τεστ και η γραμμή ήταν ακόμη πιο έντονη. Επίσης τα τεστ που κάνω συνειδητοποίησα πως δεν είναι early ανιχνεύουν από 25 μονάδες και πάνω. Οι βιοχημικές τι συμπτώματα έχουν; 

      Καλημέρα! Δεν έχει κάποια ιδιαίτερα συμπτώματα η βιοχημική. Έχεις μια θετική χοριακη, όχι ιδιαίτερα υψηλή μάλλον, που η δε διπλασιάζεται ποτέ ή μένει σταθερή και κάποια στιγμή μηδενίζει..  εύχομαι να σου πάνε όλα καλά, να δεις μια ζουμπουρλουδικη χοριακη σήμερα και μια καλή αύξηση σε δύο μέρες! 

      Δύναμη και πίστη στο/στα εμβρυακι/α σου!

      • Μου αρέσει 1

Μία Νέα Αρχή... στην Σουηδία;;;


Recommended Posts

edit CoffeeBean μέσω επεξεργασίας κειμένου

Γειά σας,

εδώ μπορείτε να συζητήσετε και καταχωρήσετε πληροφορίες καθώς και συμβουλές

που θα διευκολύνουν τα άτομα που ενδιαφέρονται να μετακομίσουν / μεταναστεύσουν στην Σουηδία

(εύρεση εργασίας, εύρεση κατοικίας, απαραίτητα δικαιολογητικά/έγγραφα, σύλλογοι και υποστηρικτικοί φορείς είτε εκεί είτε εδώ).

Μηπως υπαρχει καμια μανουλα που να μενει Σουηδια ??

Επεξεργάστηκαν by CoffeeBean

2iX0p3.png 10hx.jpg10hxp2.png[/url]
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 365
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Εγω δεν ειμαι για Σουηδια αλλα ηθελα απλα να πω οτι στεναχωρηθηκα που μας χωρησαν ετσι...ειχαμε αρχισει να κανουμε καλο παρεακι...κοριτσια ευχομαι σε ολες μας να βρουμε τον δρομο μας και να μας πανε ολα καλα


K9KBp3.png

glitterfy1081729554D32.gif

Link to comment
Share on other sites

μακάρι κορίτσια να πάνε όλα καλά...δεν θα χαθούμε όμως...θα τα λέμε εδώ γύρω...είναι και το φόρουμ της Στέλλας...

λοιπόν βρήκα για την Σουηδία ότι η άδεια εγκυμοσύνης είναι 7 εβδομάδες πριν την γέννα...και γυρνάς δουλειά αφού κλείσει το παιδί τους 18 μήνες...

και μέχρι τα 8 του χρόνια δουλεύεις 6ωρο...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εδώ είμαστε λοιπόν...μας άλλαξαν...ποιος ξέρει ποιος έκανε αναφορά...

ελάτε κορίτσια που ενδιαφέρεστε να μαζευτούμε...

έλατε ντε !!! Ποιός ξέρει???? ;);););)

χαχαχα

Και εγω και εγω μέσα στο club που ξέρεις μπορεί οι πόρτες μου να ανοίξουν για Sweden ε?


uop51syge.png

Ήρθες αγγελάκι μου και μου άλλαξες την ζωή...

Σ' αγαπώ πολύ θησαυρέ μου!!!c

Link to comment
Share on other sites

καλέ εννοείται εδώ...

καλώς την πελαζί!!

ίσως να κάνω και λάθος,αλλά νομίζω ότι είναι καλύτερα στη σουηδία από την γερμανία ή την αγγλία...

σουηδικά δεν ξέρουμε...αλλά θα μάθουμε...ας εμψυχώσουμε η μία την άλλη!!

άντε stellinula άσε την αγγλία...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


τον έχω δει ήδη Στέλλα μου...

γενικά ψάχνουμε εντατικά τα πάντα...μην είμαστε απροετοίμαστοι...

travellingmum κάτσε κι εσύ εδώ στη παρέα..είναι καλά στη Μάλτα??να τη βάλουμε κι αυτή στο τραπέζι!!

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας από Ολλανδία κορίτσια! :P:p:p

Ανακάλυψα πρόσφατα το θέμα στο parents και με το που πήγα να απαντήσω ανακάλυψα ότι κλειδώθηκε..:(

Κι εγώ είμαι άλλη μια αγανακτησμένη με την ελληνική πραγματικότητα και πάντα ήξερα ότι κάποια στιγμή θα "την κάνω". Ευτυχώς τα κατάφερα σχετικά νωρίς και εύκολα και έτσι ζω εδώ από το 2006! Πιστεύω αν ήμουν ακόμα Ελλάδα με τα σημερινά δεδομενένα θα είχα πέσει στα βαριά ;)

τουρου τουρου τουρου...δεν θα μιλησω δεν θα μιλήσω.....

Που λετε κοριτσια μου και στην Ολλανδία που έζησα εγώ έτσι ΑΚΡΙΒΩΣ.....δεν αντιμετωπίζουν την εγκυμοσύνη σαν αρρωστια....ούτε εκει έχουν γυναικολόγους και τις παρακολουθούν μαίες μόνο όταν πρέπει...Αν η ίδια η μανούλα όμως θέλει να κάνει περεταίρω υπέρυχο για να βλέπω το αγγελούδι της τότε η μαιες δεν αρνούνται...

Εκει το 85 -90 % γεννούν σπίτι (στο κρεβάτι τους ή σε μπανιερίτσα με νερό) απο επιλογή δική τους αν όμως θες να γεννησεις νοσοκομείο για να έχεις τον γυναικολόγο κοντά κανενα απολύτως πρόβλημα....

Καισαρική ΟΥΤΕ να την ακούσουν ακόμα και να τους παρακαλάς δεν σου κάνουν καισαρική αλλά ούτε και επισκληρίδιο...Θεωρούν ότι ο τοκετός πρεπει να γίνετε απόλυτα φυσιολογικός....

Μόνο αν συντρέχει πρόβλημα προχωρούν απευθείας σε καισαρική....

Σου έρχετε μια μαία επι 2 εβδομάδες μετά και σου κάνει ΟΛΕΣ τις δουλειες του σπιτιού τα ψώνια και σε βοηθάει με το μωρό και σου μαθαίνει ότι πρέπει να ξέρεις....

Εκεί όλοι ντόπιοι και μη έχουν ιδιωτική ασφάλιση γιατι έτσι είναι το σύστημα τους...Κοστίζει 120ευρω το μήνα και συμπεριλαμβάνει και οδοντιατρική κάλυψη το πακετο....Αν δουλευεις αυτο στο καλύπτει ο εργοδοτης εξτρα...

Έτσι ακριβώς... Για την ακρίβεια η ιδιωτική ασφάλιση κυμαίνεται από περίπου 80 εως και 150Ε το μήνα, αλλά ακόμα και η πιο απλή ασφάλεια καλύπτει πλήρως τον προγεννητικό έλεγχο, τις επισκέψεις σε μαία ή γυναικολόγο (1 φορά το μήνα στην αρχή και μετά πιο συχνά), 3 υπέρηχους και φυσικά τον τοκετό, είτε στο σπίτι είτε στο νοσοκομείο. Αν θέλεις παραπάνω υπέρηχους τους πληρώνεις μόνος σου, αλλά δεν είναι και τίποτα φοβερό, κάπου 40-50Ε...

Εγώ ήμουν μάλλον τυχερή γιατί μου έκαναν επισκληρίδιο με το που τη ζήτησα, και φυσικά ήταν στο πακέτο της ασφάλειάς μου οπότε δεν την πλήρωσα.

Και όντως όπως λες για 8 μέρες μετά τον τοκετό ερχόταν για 4-5 ώρες την ημέρα μαία στο σπίτι μου για να μου δείξει πως να φροντίζω το μωράκι μοθ και να με βοηθήσει με το σπίτι. Και μάλιστα έπεσα και σε τόσο καλές μαίες που μας έφερναν κάθε μέρα δωράκια :P

Όσον αφορά τα επιδόματα μην πάει μακρυα το μυαλό σας μονο του παιδιού να πάρουμε υπόψη παίρνουν και 80-150 ευρω ανάλογα που βρίσκεσε το μήνα...εδώ παίρνουμε τα @@@ μας.....

Στην Ολλανδία είναι 130 ευρω το μήνα στην γερμανία ειναι 150 ευρω το μήνα (ΜΟΝΟ το επίδομα παιδιού) δεν μιλάω για τα άλλα.....

Stellinula, αυτό με το επίδομα που το βρήκες? Είναι σε κάποιο site? Γιατί εγώ παίρνω 200Ε το τρίμηνο (δηλ. περ. 65/μήνα) για τη μικρή και όταν με το καλό έρθει και το 2ο θα παίρνω 350Ε. Αν είναι πες μου μήπως έχω κάνει κάποιο λάθος στην αίτησή μου!

Α, και να προσθέσω πάντως ότι και 65Ε είναι αρκετά για να καλύψουν τις βασικές ανάγκες ενός μωρού, καθώς τα εμβόλιά του καλύπτονται από την ασφάλεια της μαμάς ή του μπαμπά και pampers, γάλα κλπ είνα τουλάχιστον 50% κάτω σε τιμές από αυτές στην Ελλάδα.

Όσον αφορά την Σουηδία παιδιά έχει γιουχου συστημα ΥΠΕΡΟΧΟ σε όλα, πρόνοια για τα παιδιά άψογη και ΤΡΕΛΑ επιδόματα...

Αλλά πάς? και αν πάς πως θα πας? Πρέπει να μάθεις επειγόντως την γλώσσα και η ευρεση σπιτιου ειναι ΠΑΡΑ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΔΥΣΚΟΛΗ!!!

Κορίτσια, μπράβο σε όλες σας που ενθαρρύνετε και τις υπόλοιπες να κάνουν το μεγάλο βήμα και για τις πληροφορίες που δίνετε....


ZB07p1.pngimage.php?type=sigpic&userid=29970&dateline=1364663184
Link to comment
Share on other sites

Γειά σας από Ολλανδία κορίτσια! :P:p:p

Ανακάλυψα πρόσφατα το θέμα στο parents και με το που πήγα να απαντήσω ανακάλυψα ότι κλειδώθηκε..:(

Κι εγώ είμαι άλλη μια αγανακτησμένη με την ελληνική πραγματικότητα και πάντα ήξερα ότι κάποια στιγμή θα "την κάνω". Ευτυχώς τα κατάφερα σχετικά νωρίς και εύκολα και έτσι ζω εδώ από το 2006! Πιστεύω αν ήμουν ακόμα Ελλάδα με τα σημερινά δεδομενένα θα είχα πέσει στα βαριά ;)

Κορίτσια, μπράβο σε όλες σας που ενθαρρύνετε και τις υπόλοιπες να κάνουν το μεγάλο βήμα και για τις πληροφορίες που δίνετε....

http://www.thehagueproperty.nl/userfiles/file/child%20benefit.pdf

κορίτσι δες εδώ είναι οι καινούργιοι κανοσμοί για το child benefit της Ολλανδίας όταν ήμουν εγώ εκεί ήταν 125? μηνιαιως :confused::confused:


uop51syge.png

Ήρθες αγγελάκι μου και μου άλλαξες την ζωή...

Σ' αγαπώ πολύ θησαυρέ μου!!!c

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


×
×
  • Δημιουργία νέου...