the nr.1 fun place to be - for parents or wannabe parents !

Επιστροφή   ParentsCafe.gr > Καφές για όλα τα γούστα! > Όλες οι κατηγορίες των "Καφέ" > Ιατρικά & Υγεία

Notices

@@@@@@@ Νέo Advertorial @@@@@@@

Με την αγορά του καροτσιού Trip από την Collection 2014
παίρνετε δωρεάν την Ομπρέλα για το καρότσι

& με την αγορά του Καθίσματος Αυτοκινήτου Marco Polo
παίρνετε δωρεάν το κάλυμμα Summer Cover για το κάθισμα!

@@@@@@@@@@@@@

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Παλιά 16-07-13, 09:46   #3041
Ars!

Περιοχή: Αθήνα
Προεπιλογή

Καλημέρα!!

Ευχαριστώ Georgia για τις πληροφορίες! Ναι πρέπει να βρω έναν γιατρό αλλά θέλω να μου τον συστήσει κάποιος και προς το παρόν δεν έχω βρει κανέναν. Καλά, δεν το συζητώ ότι τόσες μέρες προσπαθώ να βρω την ενδοκρινολόγο που μου έγραψε μια εξέταση όταν ήμουν στον θάλαμο (στα τηλ. που μου έδωσαν) να την ρωτήσω πως γίνεται και δεν μπορώ να βρω κανέναν.
Ο χρήστης Ars! δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 16-07-13, 09:48   #3042
Ars!

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο marian84 Εμφάνιση μηνυμάτων
τελεια μεταφραση Αrs!!!το βρηκα στο hypothyroidmom.com.
Θενκς Μαριάν!
Δεν μπορώ να κάνω edit πια στο ποστ μου, αν μπορεί να το προσθέσει κανένας moderator...έχει καλώς.
Banner διαφημιζόμενων ή ιστοσελίδων που στηρίζουμε
Παλιά 16-07-13, 12:21   #3043
sonia64

Προεπιλογή

Ars,απαραδεκτο να μην μπορεις να παρεις μια πληροφορια!!Στο θεαγενειο επαιρνα την γιατρο μου καθε 5 μερες ,επι εναμισυ μηνα,για να την ενημερωσω για το επιπεδο του ασβεστιου μου μετεγχειρητικα και παντα ηταν προθυμη να με βοηθησει και να μου πει την δοσολογια τηλεφωνικα!!Τελικα δεν ειναι ολα τα δημοσια νοσοκομεια ιδια!! Για ενδοκρινολογο μονο Θεσ/κη ξερω.
Οσο για την κληρονομικοτητα κι εγω εχω να σας πω οτι και ο μεγαλος μου γιος εχει πολυοζωδη βρογχοκηλη και υποθυρεοειδισμο!!
Ετσι βρισκεται κι αυτος σε στενη παρακολουθηση και παιρνει Τ4.
Πως ειστε σημερα???Λιγο καλυτερα??
Ο χρήστης sonia64 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 16-07-13, 13:03   #3044
Ars!

Προεπιλογή

Άστα να πάνε, στα εξωτερικά η γιατρός που με είχε παραπέμψει για ιώδιο ήταν πολύ εξηπηρετική, μου έδωσε το κινητό της κτλ. αν θελήσω κάτι...στην πτέρυγα του ενδοκρινολογικού όμως, παίρνω τηλ. και τους λέω ότι χρειάζεται να ρωτήσω κάτι για μια εξέταση ασβεστίου που μου έγραψε η τάδε και μου λένε εμείς δεν μπορούμε να σας πούμε, πρέπει να βρείτε την συγκεκριμένη. Μα τους λέω την ψάχνω εδώ και μία εβδομάδα και δεν τη βρίσκω, τι θα γίνει αν μέχρι να την βρω μου πέσει το ασβέστιο, δεν μπορεί να μου πει κάποιος άλλος γιατρός; Και αρνούνται κατηγορηματικά...θα συνεχίσετε λέει να προσπαθείτε μέχρι να την βρείτε...δλδ πραγματικά απορώ! Τελικά πήρα στο βιοχημικό και έμαθα.
Για την κληρονομικότητα που λες, ενώ όλοι οι γιατροί με ρωτούσαν κάθε φορά εάν υπάρχει ιστορικό καρκίνου του θυρεοειδούς στην οικογένεια ή άλλης πάθησης, όταν έστειλα μέλη της οικογένειας μου να επισκεφτούν ενδοκρινολόγο (στον ΕΟΠΥΥ) για προληπτικούς λόγους, ο γιατρός αρνήθηκε να τους στείλει για εξετάσεις γιατί, λέει, δεν υπάρχει κληρονομικότητα σε αυτό. Όταν του ζήτησαν να τους γράψουν τις εξετάσεις έστω προληπτικά αυτός αρνήθηκε.

Μα τι νούμερα είναι αυτά;; Καλά αυτός ο ΕΟΠΥΥ παίζει να 'χει τους χειρότερους γιατρούς ever! Ουφ.

Πάντως η νέα πληροφορία που έμαθα από τον χειρουργό που τον βρήκα τυχαία έξω από το νοσοκομείο όταν βγήκα από τον θάλαμο και την βρήκα αρκετά χρήσιμη (οπότε λέω να τη μοιραστώ μαζί σας) είναι η εξής:

όσοι παίρνετε για μεγάλο διάστημα ασβέστιο (όπως και εγώ που έπαιρνα για 3 μήνες) πρέπει να ελέγχετε τον φώσφορό σας (όταν υπάρχει ανεβασμένο ασβέστιο στον οργανισμό πέφτει ο φώσφορος και ανάποδα). Το είπα στην ενδοκρινολόγο όταν πήγα να κάνω το σπινθηρογράφηυμα και συμφώνησε να μου γράψει μία αναλυτική εξέταση ασβεστίου (όχι την κλασική που ελέγχουν μόνο ασβέστιο και αλβουμίνη), η οποία εξέταση περιλαμβάνει:
1. εξέταση αίματος που ελέγχουν το ασβέστιο (Ca), το μαγνήσιο (Mg), την αλβουμίνη (Alb) και τον φώσφορο (P)
2. εξέταση ασβεστίου ούρων 24ώρου (συλλέγετε ούρα επί ένα 24ωρο σε ουροσυλλέκτη που περιέχει ειδικό συντηρητικό, το οποίο σας δίνει το νοσοκομείο, ΕΚΤΟΣ από τα πρώτα ούρα στην αρχή του 24ωρου αυτού).

Υπόψη όσων είχαν θέμα με παραθυρεοειδή και έπαιρναν ασβέστιο.

Υγ.: Σόνια η μόνη διαφορά σε εμένα είναι ότι υποχωρησαν ελάχιστα τα μουδιάσματα, τα άλλα όπως ήταν, ενώ χθες με πονούσε επίμονα ο καρπός μου.
Παλιά 16-07-13, 13:27   #3045
sonia64

Προεπιλογή

Ars υπομονη να σε κατεβει η TSH,μονο ετσι θα νιωσεις καλυτερα!!Ευχομαι να γινει γρηγορα αυτο!!
Για εξετασεις συγγενων ,μπορουν μεσω του παθολογου τους να τις γραψουν και οχι απο νοσοκομεια κτλ.Θα πρεπει ομως να γραφει στο παραπεπτικο υπο-θυρεοειδισμος.
Banner διαφημιζόμενων ή ιστοσελίδων που στηρίζει το ParentsCafe.gr
Παλιά 16-07-13, 14:02   #3046
Ars!

Προεπιλογή

Αυτή την άγια μέρα περιμένω...πάω στοίχημα ότι ο Κωνσταντίνος θα 'χει πάει και για μπανάκι κι απ'όλα...εν τω μεταξύ επειδή είμαι όλη μέρα στο σπίτι ξαπλωμένη, τρώω ό,τι βρίσκω μπροστά μου (τόνους παγωτού, τυριά, ψωμιά, γλυκά). Ευτυχώς έχω πάρει μόνο 2 κιλά (να κι ένα καλό).
Θα τους πω να πάνε σε ένα παθολόγο λοιπόν! ΕΟΠΠΥ είναι το παλιό ΙΚΑ (αυτή την ασφάλιση έχουν), ελπίζω να μπορεί να τους γράψει ορμονικές και υπέρηχο και να μην τους πει να πάνε σε ενδοκρινολόγο.

NikiXa πως πας με τη διατροφή;

Η Κάθυ τι να έγινε άραγε;
Παλιά 16-07-13, 18:22   #3047
nikixa

Προεπιλογή γεια σας!

προς το παρον ολα καλα,με εχει πιασει βεβαια μια ατονια απο το μεσημερι και μετα περισσοτερο...απο φαγητο σαλατα αναλατη και επειδη χτες πηγα στην αγ.μαρινα εφαγα αρτο...μετα φρουτα και κρεατακι στο αντικολλητικο.οπως και να το κανεις,το αλατακι κανει σημαντικη δουλεια αλλα αφου ετσι πρεπει ...10 μερες ειναι κα θα περασουν. τα λεμε παιδια!
Ο χρήστης nikixa δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 16-07-13, 18:51   #3048
Ars!

Προεπιλογή

Περνάνε γρήγορα οι 10 μέρες Νίκη...βάλε και κανα κρεατάκι στο γκριλ με ρίγανη, πιπέρι και λεμόνι (θα σε χορτάσει, δεν παχαίνει και είναι νόστιμο). Τα ξαναλέμε
Παλιά 17-07-13, 09:33   #3049
georgiamami

Το avatar του χρήστη georgiamami

Περιοχή: Κάπου, σε κάποια γωνιά της Ελλάδας.... ακόμα!!!
Προεπιλογή

Μια ΚΑΛΗΜΕΡΑ απο μενα και η Αγια Μαρινα ας βοηθησει ολους τους ταλαιπωρουντες να τελειωσουν με τις διαδικασιες θεραπειας και ιασης.
Παλιά 17-07-13, 11:59   #3050
Kostantin

Προεπιλογή

Καλημέρα στην όμορφη παρέα,Χρόνια Πολλά στις-τους εορτάζουσες-ζοντεςκαι σε όσους βρίσκονται σε θεραπεία,ας κάνει η χάρη Της το θαύμα Της.Τουλάχιστον έχουμε τον καιρό σύμμαχο,ευτυχώςΣχετικά τώρα με τον υπό-,γενικά καλά κρατεί με αναλαμπές..Και νόμιζα στην αρχή ότι ο γιατρός μου έδωσε μεγάλη δόση!Μάλλον θα χρειαστώ μεγαλύτερη!Από δουλειά μου έδωσαν κι άλλη άδεια,στο άκουσμα της λέξης καρκίνος βλέπεις αμέσως μιά συγκατάβαση,ένα καλυμμένο φόβο κλπ.Ας είναι,έτσι μέχρι 27-8 διακοπές στα πέριξ αφού ως γνωστόν το ταμείο είναι μείον.Βολτούλες,φίλοι στα δύο μέτρα,ποδήλατο και βουτιές ,όλα χαλαρά.Και πολύς ύπνος,κοιμάμαι και 9 ώρες!Αυτά από μένα εύχομαι σε όλους τα καλύτερα και σχετικά με τις συμπεριφορές των γιατρών που εξαφανίζονται ,μην τα παρατάτε με τίποτα,είναι υποχρεωμένοι γιατί είναι και οι μόνοι υπεύθυνοι.Καλή συνέχεια
Ο χρήστης Kostantin δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 17-07-13, 15:03   #3051
sonia64

Προεπιλογή

Καλησπερα!!Χαιρομαι Konstantinπου εισαι λιγο καλυτερα!!Οσο για την αδεια που σου εδωσαν και ολα αυτα για τον καρκινο,εγω ειχα περασει επιτροπη μετα το χειρουργειο και με εβγαλαν με 67% αναπηρια για 2 χρονια.Εκεινο το διαστημα δεν δουλευα και πηρα και το επιδομα προνοιας,οπως δικαιουνται ολα αυτα τα ατομα (600 ευρω το διμηνο).Αυτο με βοηθησε παρα πολυ,ειδικα οταν επρεπε για 1,5 χρονο να βρισκομαι σε βαρυ υπο-θ ,συν την θεραπεια!!
Οσο με την λεξη "καρκινος" που αναφερεις,υπαρχει μεγαλη φοβια και αρκετοι σε κοιτανε "καπως"!!Ακομα κι αν τους λες οτι ειναι ιασιμος ο δικος μας!!Δεν πειραζει ανθρωπινα ειναι ολα αυτα!!
Παλιά 17-07-13, 15:15   #3052
georgiamami

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο sonia64 Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπερα!!Χαιρομαι Konstantinπου εισαι λιγο καλυτερα!!Οσο για την αδεια που σου εδωσαν και ολα αυτα για τον καρκινο,εγω ειχα περασει επιτροπη μετα το χειρουργειο και με εβγαλαν με 67% αναπηρια για 2 χρονια.Εκεινο το διαστημα δεν δουλευα και πηρα και το επιδομα προνοιας,οπως δικαιουνται ολα αυτα τα ατομα (600 ευρω το διμηνο).Αυτο με βοηθησε παρα πολυ,ειδικα οταν επρεπε για 1,5 χρονο να βρισκομαι σε βαρυ υπο-θ ,συν την θεραπεια!!
Οσο με την λεξη "καρκινος" που αναφερεις,υπαρχει μεγαλη φοβια και αρκετοι σε κοιτανε "καπως"!!Ακομα κι αν τους λες οτι ειναι ιασιμος ο δικος μας!!Δεν πειραζει ανθρωπινα ειναι ολα αυτα!!
Ολα τα ατομα που περνουν τη θεραπεια με ιωδιο κλπ, βγαινουν σε αναρωτικη αδεια και τυγχανουν το προνομια (αν μπορουν να χαρακτηρισθουν ετσι) του ποσοστου αναπηριας 67%. Συνηθως για 2 χρονια, λαμβανουν καποιο βοηθητικο ποσο, βγαζουν καρτα μειωμενων εισητηριων και εκπτωσεων σε χωρους αναψυχης (θεατρα, παροχες βιβλιων κλπ)
Ψαξτε το!!!!
Οι εχοντες περασει αυτο το σταδιο, αν εχετε την καλοσυνη, βοηθηστε τους νεοτερους. Ειναι κριμα να χανονται στον αερα αυτα που μπορουν να κερδισουν. Φυσικα σαν την υγεια τιποτα καλυτερο αλλα στη φαση της θεραπειας που ολα κλονιζονται, ας υπαρχει τουλαχιστο αυτη η παροχη βοηθειας που θα απαλυνει καπως ο πορτοφολι.
Παλιά 17-07-13, 15:36   #3053
Ars!

Προεπιλογή

Νομίζω ότι πλέον τα ποσοστό αναπηρίας έχουν αλλάξει...

τσεκ --> http://dikaiomamou.anticancerath.gr/...AF%CE%B1%CF%82

και εδώ, σελ.18--> http://www.taxheaven.gr/pagesdata/pinakas_anapirias.pdf

Δεν ξέρω ακόμη ποια είναι η πιο πρόσφατη απόφαση αλλά σκοπεύω να το ψάξω. Αν εν τω μεταξύ μες το 2013 κάποιος το έψαξε ας μας πει κ εμάς...
Παλιά 17-07-13, 16:15   #3054
sonia64

Προεπιλογή

Ars και Georgiamamiτωρα δεν βγαινουν τα ατομα αυτα με αναπηρια 67% κ ανω και ειναι αδικο,γιατι για πολυ μεγαλο διαστημα δεν ειναι ικανα για εργασια!!Και να μην πουμε και για την ακτινοβολια και την απομονωση!Εγω κυριολεκτικα "σερνομουν" και δεν μπορουσα να δουλεψω καθολου!!Ο υπο-θ μου εκανε καθημερινες ημικρανιες κ ημουν στο κρεβατι!
Οι επιτροπες τωρα πρεπει να δουν καποιον να ειναι ανημπορος τελειως και οχι ορθιος για να παρει αυτο το ποσοστο!Μπορει να δωσουν μονο 40% η 50%,ισα-ισα για να μην παρουν το επιδομα!!
Παλιά 17-07-13, 16:32   #3055
Kostantin

Προεπιλογή

Παιδιά έχουν αλλάξει τα ποσοστά αναπηρίας,μετά το ιώδιο είναι μόνο 20%,με μία μετάσταση 40% με δύο 80% κλπ.Ας είμαστε καλά και δεν πειράζει.Το έχουν ψηφίσει και το έχουν δημοσιεύσει και στο ΦΕΚ οι μουλωχτοί,μόνο στα δικά τους προνόμια καθυστερούν λόγω φόρτου εργασίας!
Παλιά 17-07-13, 17:00   #3056
Ars!

Προεπιλογή

Παίδες δεν είναι μόνο το ζήτημα του επιδόματος. Θέλω να μάθω εάν υπάρχουν και άλλου τύπου παροχές. Πχ μπορεί να μοριοδοτούμαστε επιπλέον σε περίπτωση διαγωνισμών ή προσλήψεων (για κάποιους από εμάς που είμαστε άνεργοι θα μέτραγε κάτι τέτοιο) ή μπορεί να έχουμε μειώσεις σε εισιτήρια ή πολιτιστικές δραστηριότητες...ή οτιδήποτε. Ό,τι κι αν είναι αυτό αν είναι δικαίωμά μας θα πρέπει να το διεκδικήσουμε...οπότε κάπως πρέπει να ενημερωθούμε.
Παλιά 17-07-13, 19:11   #3057
sonia64

Προεπιλογή

Για να μπειτε στο ταμειο ανεργιας των ατομων με ειδικες αναγκες ,θελει ποσοστο 50%.Ολα αυτα τα ποσοστα ομως ειναι για 1-2 χρονια.
Το μονο που μου εμεινε ειναι η ταυτοτητα καρκινοπαθους,που για να την παρεις θελει χαρτι απο επιτροπη (67% και ανω αναπηρια ) και δεν ληγει ποτε.
Μονο στα μουσεια την χρησιμοποιεις για δωρεαν εισοδο εσενα και του συνοδου.Τα καλοκαιρια βλεπω ενα σωρο αξιοθεατα ετσι!Δεν ξερω αν ισχυει και για θεατρα κτλ
Παλιά 18-07-13, 00:48   #3058
georgiamami

Προεπιλογή

Καπου θα υπαρχουν αυτες οι πληροφοριες. Ας το ψαξουμε!!!!
Παλιά 18-07-13, 09:06   #3059
Ars!

Προεπιλογή

Καλημέρα! βΣτα δύο παραπάνω links που παρέθεσα έχει αναλυτικές πληροφορίες. Ειδικά στο site dikaiomamou έχει τις οδηγίες βήμα-βήμα. Το κακό είναι πως πρέπει να υπάρχει απιστευτη ταλαιπωρία στα ΚΕΠΑ (Κέντρα Πιστοποίησης Αναπηρίας) σύμφωνα με αυτό το άρθρο που δημοσιεύτηκε φέτος τον Μάρτιο--> http://www.tanea.gr/news/greece/arti...n-sto-systhma/
Παλιά 18-07-13, 17:11   #3060
ΔεσποιναΚ

Προεπιλογή

Γεια σας παιδια!Χαλασε το κομπιουτερ μου για δυο μερες και αν και δεν ειμαι καιρο στην παρεα σας μου ελειψαν τα νεα σας.Πολυ ενδιαφεροντα αυτα για τα επιδοματα αλλα νομιζω πως σπανε τα νευρα του κοσμου τωρα πια για να τους κανουν να τα παρατησουν.Οταν ειναι να παρουν λεφτα σου κανουν και ρυθμισεις και διακανονισμους.Οταν ερχεται η ωρα που αυτα τα λεφτα που εδινες τοσα χρονια θα τα χρειαστεις(και οχι ολα) για ενα διαστημα κανουν σα να ειναι δικα τους και εσυ νιωθεις ζητιανος!

Τωρα ηθελα να ρωτησω μηπως καποιος απο τους παλιους θυμαται ποσες μερες χρειαστηκαν για να εχετε κανονικη γευση;Επισης εχω τωρα και αρκετες μερες φοβερη ξυροτητα στη μυτη με αποτελεσμα να κανω εσωτερικες πληγες.Ο οριλας μου εδωσε μια κρεμα και εχω καποια βελτιωση αλλα το θεμα δεν φαινεται μετα απο 3 μερες να λυνεται.Εχει καποιος αναλογη εμπειρια;Η ενδοκρινολογος μου λεει δεν της εχει ξανατυχει και ο οριλας το στηριζει στον υποθυρ.Μου ειπε μαλιστα πως παραλιγο να εχω αιμοραγια απο το βαθος φθορας του βλενογονου.Ελπιζω να μην ειμαι με κρεμες συνεχεια!
Ο χρήστης ΔεσποιναΚ δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 18-07-13, 21:34   #3061
Ars!

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο ΔεσποιναΚ Εμφάνιση μηνυμάτων
Γεια σας παιδια!Χαλασε το κομπιουτερ μου για δυο μερες και αν και δεν ειμαι καιρο στην παρεα σας μου ελειψαν τα νεα σας.Πολυ ενδιαφεροντα αυτα για τα επιδοματα αλλα νομιζω πως σπανε τα νευρα του κοσμου τωρα πια για να τους κανουν να τα παρατησουν.Οταν ειναι να παρουν λεφτα σου κανουν και ρυθμισεις και διακανονισμους.Οταν ερχεται η ωρα που αυτα τα λεφτα που εδινες τοσα χρονια θα τα χρειαστεις(και οχι ολα) για ενα διαστημα κανουν σα να ειναι δικα τους και εσυ νιωθεις ζητιανος!

Τωρα ηθελα να ρωτησω μηπως καποιος απο τους παλιους θυμαται ποσες μερες χρειαστηκαν για να εχετε κανονικη γευση;Επισης εχω τωρα και αρκετες μερες φοβερη ξυροτητα στη μυτη με αποτελεσμα να κανω εσωτερικες πληγες.Ο οριλας μου εδωσε μια κρεμα και εχω καποια βελτιωση αλλα το θεμα δεν φαινεται μετα απο 3 μερες να λυνεται.Εχει καποιος αναλογη εμπειρια;Η ενδοκρινολογος μου λεει δεν της εχει ξανατυχει και ο οριλας το στηριζει στον υποθυρ.Μου ειπε μαλιστα πως παραλιγο να εχω αιμοραγια απο το βαθος φθορας του βλενογονου.Ελπιζω να μην ειμαι με κρεμες συνεχεια!
Δέσποινα welcome to the club! Ομοιοπαθής εδώ!
Έχω δύο μήνες να αναπνεύσω από τη μύτη. Την ένοιωθα συνεχώς μπουκωμένη. Είναι από το οίδημα ξεκάθαρα. Χθες άρχισε να με πονάει λες και έχει πληγή εσωτερικά. Όταν αρχίσεις να ξεπερνάς τον υποθυρεοειδισμό θα σου φύγει, είμαι σίγουρη. Απλώς προσπάθησε να μην τη φυσάς/πειράζεις. Εμένα πάντως με βοηθούσαν λίιιιγο οι υδρατμοί όταν έκανα μπάνιο.

Γεύση: έχει κάααααπως αρχίσει να επανέρχεται (παίρνω το Τ4 μόλις 2 μέρες ολόκληρο. Πριν το έπαιρνα για 10 μέρες μισό). Θυμάμαι όμως και μετά το χειρουργείο: κάθε φορά που διέκοπτα το Τ3 έχανα τη γεύση μου ή είχα μονίμως μια μεταλλική γεύση στο στο στόμα και νόμιζα ότι φταίει το μη ιωδιούχο αλάτι αλλά είναι και αυτό από τον υποθυρεοειδισμό, τελικά.

Υπομονή...
Παλιά 19-07-13, 08:16   #3062
ΔεσποιναΚ

Προεπιλογή

Καλημερα!Ευχαριστω Ars.Καλη υπομονη σε ολους!
Παλιά 19-07-13, 23:30   #3063
Kostantin

Προεπιλογή

Kαλησπέρα στην όμορφη παρέα,τί κάνετε;Εγώ μιά απ τα ίδια,από κρεββάτι σε καναπέ και το ανάποδοΒρήκα ένα μπλογκ που έλεγε γιά τις ευεργετικές ιδιότητες του κόκονατ όιλ και το δοκίμασα,έγραφε ότι κάνει καλό και στις αιμορραγίες της μύτης και γενικά ότι είναι επουλωτικό κι ενυδατικό.Δοκιμάστε το,το χρησιμοποιώ εξωτερικά για την ξηροδερμία κι έχω δεί διαφορά!Καλό βράδυ
Παλιά 20-07-13, 07:05   #3064
sonia64

Προεπιλογή

Καλημερα!!Υπομονη Konstantin,Ars και ΔεσποιναΚ.Να παρηγορηστε οτι ειναι κατι που θα περασει,αλλα θελει τον χρονο του,δυστυχως!!Ομως δεν θα αργησει η μερα που θα ειστε σουπερ και ολα αυτα θα ειναι σαν ενα κακο ονειρο!!!Καλο Σ/Κ!!!
Παλιά 20-07-13, 11:20   #3065
Ars!

Προεπιλογή

Καλημέρα κι από εμένα! Εγώ χθες έκανα απόπειρα να βγω έξω για φαγητό. Στη 1η μισή ώρα όλα οκ...ε μετά περιττό να σας πω ότι ένοιωσα τέτοια κούραση που παραλίγο να κοιμηθώ όρθια... Κωνσταντίνε και εγώ που νόμιζα ότι μέχρι τώρα θα 'σαι περδίκι...Σόνια καμιά βουτιά και για μας κάνε!
Παλιά 20-07-13, 12:14   #3066
nikixa

Προεπιλογή καλημερα

καλημερα και απο μενα ...5 μερες εμειναν μεχρι το ιωδιο αντε να τελειωνω γιατι ειμαι στα ορια μου...α,και δεν με φτανει ο υποθ. ο αντρας μου και η κορη μου απο χτες βραδυ ειναι με ιωση γαστρεντεριτιδας,πραγματικα νομιζς οτι αν κολλησω θα χρειαστω νοσηλεια ...ολα μαζι βρε παιδια...προσπαθω να την παλεψω και συνεχως να σκεφτομαι οτι συντομα ολα θα περασουν και θα ειμαι καλα...παντως πιστευω οτι αν δεν το ζησεισ,πραγμα που απευχομαι να ζησει ο οποιοσδηποτε,δεν μπορει να καταλαβει κανεισ το λουκι που περναμε...συγνωμη αν σας χαλω τη διαθεση αλλα τουλαχιστον ξερω οτι εσεις με καταλαβαινετε.τα λεμε!
Παλιά 20-07-13, 14:04   #3067
Ars!

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο nikixa Εμφάνιση μηνυμάτων
καλημερα και απο μενα ...5 μερες εμειναν μεχρι το ιωδιο αντε να τελειωνω γιατι ειμαι στα ορια μου...α,και δεν με φτανει ο υποθ. ο αντρας μου και η κορη μου απο χτες βραδυ ειναι με ιωση γαστρεντεριτιδας,πραγματικα νομιζς οτι αν κολλησω θα χρειαστω νοσηλεια ...ολα μαζι βρε παιδια...προσπαθω να την παλεψω και συνεχως να σκεφτομαι οτι συντομα ολα θα περασουν και θα ειμαι καλα...παντως πιστευω οτι αν δεν το ζησεισ,πραγμα που απευχομαι να ζησει ο οποιοσδηποτε,δεν μπορει να καταλαβει κανεισ το λουκι που περναμε...συγνωμη αν σας χαλω τη διαθεση αλλα τουλαχιστον ξερω οτι εσεις με καταλαβαινετε.τα λεμε!
Εννοείται πως ΔΕΝ μας ζαλίζεις!

Προσπάθηστε να καθαρίζετε συνεχώς με χλωρίνες κτλ την τουαλέτα για να μην αρπάξεις και συ την ίωση και σε εξαντλήσει...όσο για τον υποθυρεοειδισμό, ναι, είναι μια σκ@τοφάση που πρέπει να περάσουμε για να γίνουμε καλά...προσπάθησε να απασχολείς το μυαλό σου με χαζοπράγματα...ταινίες κατά κύριο λόγο...εγώ κατέβασα μια χαζοσειρά να βλέπω για να περνάνε οι μέρες-κωμική ΒΕΒΑΙΩΣ-που να μην χρειάζεται να σκέφτομαι...και να με χαλαρώνει, αλλιώς ένοιωθα ότι βουλιάζω στην κατάθλιψη...ΥΠΟΜΟΝΗ...θα περάσει κι αυτό!!!!!! Σκέψου ότι είναι κάτι που έχεις ξαναπεράσει (είχες ξαναπάρει ιώδιο έτσι δεν είναι; ) και ξέρεις ότι όταν τελειώσει θα επανέλθεις στη καθημερινότητά σου! Όλοι μαζί θα το περάσουμε...
Παλιά 20-07-13, 16:13   #3068
sonia64

Προεπιλογή

Nikixa,αντε 5 μερουλες μεινανε!!Εχεις δικιο ,οτι μονο εμεις που περναμε αυτη τη κατασταση καταλαβαινουμε ποσο βασανιστικο ειναι!!!Υπομονη ,μερες ειναι και θα περασουν!!Να εισαι οσο μπορεις μακρια απο την οικογενεια να μην κολλησεις!!Οπως σου ειπε και η Ars,χρησιμοποιησε χλωρινη η αντιβακτιριδιακα,γιατι δεν εισαι και για αλλες περιπετειες!!Ωραια ιδεα και οι κωμικες ταινιες,για να φτιαξει λιγο η διαθεση!! (δειτε το seferlis taxi-koufos 1 kai 2 ,πολυ γελιο!!)
Παλιά 22-07-13, 14:07   #3069
Kostantin

Προεπιλογή

Καλημέρα και καλή εβδομάδα ,καλή δύναμη Νικιχα ,εύχομαι να πάνε όλα καλά,Σονια64,Αρς ,Γεωργία και ΔέσποιναΚ όλα καλά;Καλή συνέχεια σε όλους
Παλιά 22-07-13, 18:55   #3070
Ars!

Προεπιλογή

Καλή εβδομάδα κι από εμένα! Περιμένω τα αποτελέσματα του ασβεστίου...γενικά νομίζω αρχίζει και υποχωρεί ο υποθυρεοειδισμός...αργά αλλά σταθερά και παίρνω το Τ4 ολόκληρο μόλις μια εβδομάδα...πιστεύω ότι σύντομα θα είμαι πολύ καλύτερα... Κωνσταντίνε πιστεύω θα σαι πολύ καλύτερα κ εσύ ε;

Niki ελπίζω να βαστάς γερά έτσι;;

Δέσποινα εσύ;
Παλιά 22-07-13, 22:36   #3071
georgiamami

Προεπιλογή

Καλησπερα σας.....
Εδω ειμαι.... σας διαβαζω και μαθαινω τα νεα σας......
ειμαι πολυασχολη αυτο το διαστημα και γι αυτο δε συμμετεχω πολυ.
Να ειστε ολοι καλα και αν χαμογελατε.
Φιλια
Παλιά 23-07-13, 11:27   #3072
nikixa

Προεπιλογή ...

καλημερα σε ολους!!!εχω αρχισει να ετοιμαζομαι για το δωματιο απομονωσης...ελπιζω να εχουν βαλει αποκωδικοποιητη στην τηλεοραση του νοσοκομειου...χαχχαχ,πλακα κανω.αντε να τελειωσει κι αυτο γιατι εχω κουραστει 3 καλοκαιρια τωρα στη σειρα περναω την ιδια διαδικασια....ιωδιο .ολοσωμο.ιωδιο και φυσικα θα ακολουθησει κι αλλο ενα ολοσωμο του χρονου τετοια εποχη...μετα απο τοσο ιωδιο λεω να κανω αιτηση σε κανα πυρηνικο εργοστασιο της φουκουσιμα να μην παει χαμενη τοση εμπειρια στον τομεα αυτο,τι λετε?
καλημερα και παλι και θα τα πουμε !
Παλιά 23-07-13, 12:41   #3073
sonia64

Προεπιλογή

nikixa ευχομαι να ειναι τελευταια αυτη η περιπετεια που περνας και να μην χρειαστει ποτε πια να ξαναπερασεις αυτη τη διαδικασια!!Ολοψυχα σου ευχομαι καλη επιτυχια στη θεραπεια και γρηγορη αναρρωση!!Εδω θα ειμαστε να τα λεμε!!
Ars,χαιρομαι για σενα που αρχιζεις να παιρνεις τα πανω σου!!Μπραβο!!Ευχομαι και ο Κωνσταντινος να νιωθει καλυτερα!!ΔεσποιναΚ,εσυ πως εισαι?
Παλιά 23-07-13, 13:03   #3074
Kostantin

Προεπιλογή

Kαλημέρα σε όλους,Νικηχα καλή δύναμη,η σκέψη μας μαζί σου.Αρσ,Σόνια Γεωργία ΄,ΔέσποιναΚ όλα καλά,αρχίζω και συνέρχομαι κι εγώ σιγά σιγά,ανεβαίνει κι η ψυχολογία,τελικά το εικοσαήμερο το εξαντλήσαμε για να αισθανθούμε κάπως καλύτερα,βέβαια από αντοχές γύρω στο 30% ακόμη.Καλή συνέχεια και καλές εξελίξεις σε όλους
Παλιά 23-07-13, 17:33   #3075
Ars!

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο nikixa Εμφάνιση μηνυμάτων
καλημερα σε ολους!!!εχω αρχισει να ετοιμαζομαι για το δωματιο απομονωσης...ελπιζω να εχουν βαλει αποκωδικοποιητη στην τηλεοραση του νοσοκομειου...χαχχαχ,πλακα κανω.αντε να τελειωσει κι αυτο γιατι εχω κουραστει 3 καλοκαιρια τωρα στη σειρα περναω την ιδια διαδικασια....ιωδιο .ολοσωμο.ιωδιο και φυσικα θα ακολουθησει κι αλλο ενα ολοσωμο του χρονου τετοια εποχη...μετα απο τοσο ιωδιο λεω να κανω αιτηση σε κανα πυρηνικο εργοστασιο της φουκουσιμα να μην παει χαμενη τοση εμπειρια στον τομεα αυτο,τι λετε?
καλημερα και παλι και θα τα πουμε !
Νίκη είσαι λεβεντιά!! Μετά από τόση ταλαιπωρία μπορείς και αστειεύεσαι...πιστεύω μετά από τόση ''προϋπηρεσία'' θα περάσει πιο γρήγορα αυτή η φορά. Άντε κάνε λίγο ακόμη κουράγιο...
Παλιά 23-07-13, 18:14   #3076
ΔεσποιναΚ

Προεπιλογή

Παιδια δε θα πιστεψετε σε τι περιπετεια βρισκομαι εδω και 4 μερες.Ειμαι εισαγωγη στο ΠΕΠΑΓΝΗ Κρητης με πολυ χαμηλα αιμοπεταλια και λευκα και περιμενω αυριο καποιες απαντησεις απο το μυελο των οστων που μου πηραν για να δουμε αν ειναι λευχαιμια.Μου λενε πως δεν εχουν ξανασυναντησει τοσο χαμηλες τιμες και να οφειλονται στο ιωδιο.Σημερα μου εφεραν το λαπτοπ και σας γραφω.Εχω τρομοκρατηθει.
Παλιά 23-07-13, 22:16   #3077
Ars!

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο ΔεσποιναΚ Εμφάνιση μηνυμάτων
Παιδια δε θα πιστεψετε σε τι περιπετεια βρισκομαι εδω και 4 μερες.Ειμαι εισαγωγη στο ΠΕΠΑΓΝΗ Κρητης με πολυ χαμηλα αιμοπεταλια και λευκα και περιμενω αυριο καποιες απαντησεις απο το μυελο των οστων που μου πηραν για να δουμε αν ειναι λευχαιμια.Μου λενε πως δεν εχουν ξανασυναντησει τοσο χαμηλες τιμες και να οφειλονται στο ιωδιο.Σημερα μου εφεραν το λαπτοπ και σας γραφω.Εχω τρομοκρατηθει.
Δεσποινάκι ψυχραιμία...δλδ τι, δεν μπορεί να οφείλεται σε κάποιον άλλο παράγοντα;; Και τι είδους τρομοκρατία είναι αυτή, πριν δουν αποτελέσματα και βγάλουν διάγνωση να λένε στον ασθενή τι υπάρχει περίπτωση να είναι;;

Πάντως από μία πρόχειρη αναζήτηση στο ίντερνετ βρήκα ότι υπάρχει περίπτωση τα χαμηλά αιμοπετάλια να οφείλονται στην αντίδραση του οργανισμού σε κάποιο φάρμακο αλλά και σε πάρα πολλές άλλες αιτίες... για αυτό σου λέω μην πανικοβάλλεσαι, μπορεί να είναι αντίδραση στο ιώδιο, μπορεί και χίλια δυο. Οι γιατροί είναι υποχρεωμένοι να εξασφαλίσουν ότι δεν πρόκειται για κάτι σοβαρό πρώτα αλλά κακώς σε πανικοβάλλουν χωρίς να είναι σίγουροι!!!!

Κάνε λίγο υπομονή ρε κορίτσι, στην φάση που είσαι δεν θα έπρεπε να έχεις επιπρόσθετες ανησυχίες πανάθεμά τους!!

Σου στέλνω κάθε θετική μου σκέψη, μην μου στενοχωριέσαι!!!!
Παλιά 23-07-13, 23:02   #3078
sonia64

Προεπιλογή

ΔεσποιναΚ ευχομαι να ειναι ολα καλα!Μηπως ειναι κατι παροδικο και με τον καιρο θα ανακαμψει ο οργανισμος σου.Στο γραφω αυτο,γιατι κι εγω ειχα κατω απο τα κατωτερα ορια, και λευκα αιμοσφαιρια και αιμοπεταλια και ο παθολογος μου ειπε να μην ανησυχω γιατι ειναι απο το ραδιενεργο ιωδιο.Εκανα τοτε κι εγω εξετασεις ,αλλα τελικα ηταν απο την θεραπεια.
Ψυχραιμια ,μπορει να μην ειναι τιποτα!!Μην στεναχωριεσαι ,ολα θα πανε καλα!!Περιμενουμε νεα σου....
Παλιά 24-07-13, 09:01   #3079
georgiamami

Προεπιλογή

Καλημερα σε ολα τα ΑΘκια!!!!

Δεσποινακι, θετικη σκεψη και ολα θα πανε καλα.
Αδιανοητο το γεγονος οτι σε πανικοβαλαν οι γιατροι με πιθανες διαγνωσεις...... Οπως λενε και τα παιδια, υπαρχουν κι αλλες αιτιες που προκαλουν παρομοιες καταστασεις αρα....ας μην προδικαζουμε τιποτα, και ας ευχομαστε-ελπιζουμε για το καλυτερο.
Ποτε θα εχεις απαντηση???
Παλιά 24-07-13, 10:54   #3080
Kostantin

Προεπιλογή

Καλημέρα σε όλους,ΔέσποιναΚ κουράγιο,είναι από τη θεραπεία και είναι παροδικό.Είναι από τις παρενέργειες που οι γιατροί ξεχνάνε σκόπιμα να αναφέρουν για να μην ανησυχήσουν τον ασθενή.Εμφανίζεται συνήθως 4 μήνες μετά τη θεραπεία και γι αυτό πρέπει να προσέχουμε τις λοιμώξεις και γενικά να φροντίζουμε το ανοσοποιητικό μας.Καλά αποτελέσματα και θετική σκέψη.
Απάντηση στο θέμα

Bookmarks

Εργαλεία Θεμάτων

Δικαιώματα - Επιλογές