the nr.1 fun place to be - for parents or wannabe parents !

Επιστροφή   ParentsCafe.gr > Καφές για όλα τα γούστα! > Όλες οι κατηγορίες των "Καφέ" > Ιατρικά & Υγεία

Notices

@@@@@@@ Νέo Advertorial @@@@@@@

Με την αγορά του καροτσιού Trip από την Collection 2014
παίρνετε δωρεάν την Ομπρέλα για το καρότσι

& με την αγορά του Καθίσματος Αυτοκινήτου Marco Polo
παίρνετε δωρεάν το κάλυμμα Summer Cover για το κάθισμα!

@@@@@@@@@@@@@

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Παλιά 11-11-12, 15:58   #2481
lana

Προεπιλογή ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΑΦΑΙΡΕΣΗ ΑΔΕΝΑ

Καλησπερα και από εμένα .Αν και έχω καιρό να γράψω σας παρακολουθώ αρκετά συχνά...Πέρασα ένα δύσκολο καλοκαίρι μετά την επέμβαση 03/05 που έκανα και μια όχι και τόσο τέλεια βιοψία (οι 3 όζοι που είχα ήταν καθαροί αλλά εντοπίστηκε ως τυχαίο εύρημα μια εστία έως 2 χιλιοστά η οποία δεν χρειάζεται ιώδιο μου είπανε οι γιατροί) , με κρίσεις πανικού, τριχόπτωση,φοβίες και παρότι η tsh ήταν κοντά στο ένα.Επίσης εντόπισα ως τυχαίο εύρημα πάλι... έναν καλοήθη όγκο στον οισοφάγο (λειομύωμα λέγεται και είναι όπως το ινομύωμα στην μήτρα αλλά πολύ πιο σπάνιο).Πανικός δηλαδή ... Και μέσα σε όλα αυτά έμεινα έγκυος και μπαίνω στον τρίτο μήνα !!!Και αυτό είναι το μόνο ευχάριστο που μου συνέβη και με σταθεροποίησε παρά το άγχος που βιώνω με όλα αυτά τα προβλήματα και δεν έχω ούτε κρίσεις , ούτε τριχόπτωση , μόνο καούρες και φουσκώματα αλλά ,,, από την εγκυμοσύνη τουλάχιστον αυτά .....Τώρα έχω tsh 2 και ανεβάσαμε τη δόση στο 150 τ4 από 137 που έπαιρνα .Έαν έχει κάποια εμπειρία από εγκυμοσύνη μετά από αφαίρεση αδένα με ευχαρίστηση θα την ακούσω...Σας φιλώ προς το παρόν...
Ο χρήστης lana δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 12-11-12, 09:14   #2482
georgiamami

Το avatar του χρήστη georgiamami

Περιοχή: Κάπου, σε κάποια γωνιά της Ελλάδας.... ακόμα!!!
Προεπιλογή

Lana, πολυ ευχαριστο γεγονος, αυτο της εγκυμοσυνης σου. Ολα θα πανε μια χαρα και ειδικα τωρα που ξερεις, θα εχεις το νου σου και θα παρακολουθεις τις τιμες των ορμονων σου που ως γνωστον, στη φαση εγκυμοσυνης και αργοτερα στο θηλασμο, παιζουν τρελο χορο.
Με το καλο λοιπον να εχεις μια τελειομηνη εγκυμοσυνη.
Παλιά 12-11-12, 11:46   #2483
Ιωαννα V

Προεπιλογή

καλημέρα ειμαι καινουργια στην παρεα σημερα γραφτηκα! ο λογος που σας γραφω ειναι για την αδερφη μου εχει υποθυρεοειδισμο και για 3 μηνες θα παιρνει ενα χαπακι θυροξινης των 75ml. ειναι 16 χρονων και εχει βαρος 99κιλα. πρεπει να χασει βαρος της το ειπε και ο γιατρος της. Προσπαθει πολυ απο μονη της τρωει ψητα σαλατες αλλα εδω και 3 εβδομαδες δεν εχει χασει γραμμαριο. κακα τα ψεματα χρειαζεται διαιτολογο αλλα οικονομικα ειναι παρα πολυ δυσκολο. ειναι αδυνατον! Μενουμε αθηνα. σας παρακαλω θα ηθελα να μου προτεινετε καποιον οικονομικο διαιτολογο αν ξερετε π.χ εως 100ευρω το μηνα. Επειδη νομιζω δεν επιτρεπεται να δημοσιευτουν οι διαιτολογοι και τα τηλεφωνα τους επειδη θεωρειται διαφημηση η κατι τετοιο οποιος μπορει να βοηθησει ας μου στειλει στο e-mail diamadiiwanna@gmail.com. ειναι 16 χρονων κοριτσακι και ειναι κριμα να ζυγιζει τοσα κιλα Συγνωμη αν σας κουρασα. ευχαριστω!
Ο χρήστης Ιωαννα V δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 12-11-12, 20:34   #2484
marian84

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο toul@ Εμφάνιση μηνυμάτων
παντως επειδη αντιμετωπισα το ιδιο προβλημα πριν χρονια δεν ηξερα για τον θυροειδη τοτε..μουδιαζε το αριστερο μου χερι συνεχεια κ τα μεσαια μου δαχτυλα κ απο τα 2 χερια κ πολλες φορες 3 μερες συνεχομενα μετα εφευγε ξαναερχοταν.πηγα σε εναν πολυ καλο νευρολογο μου εκανε κατι ασκησης για καποιες αλλες ασθενιες τις περασα ολες κ μου ειχε πει οτι ειναι η ψυχολογικο η καποιος σπονδυλος μου εχει προβλημα κ οντως εχω προβλημα στο α6 κ α7 σπονδυλο..κοιταψε το κ με καποιον ορθοπεδικο κ παθολογο γιατι ειχα κανει κ για τα κοκκαλα εξετασεις αιματος,πιο πολυ για να σου φυγει απο το μυαλο..αν μπορω να σε βοηθησω σε κατι αλλο πες μου
σ ευχαριστω πολυ.εμενα μυρμηρκιαζουν και τα χερια και τα ποδια οποτε λογικα δεν ειναι απο αυχενα.πηγα και σε ορθοπεδικο και σε νευρολογο και μου ειπαν οτι ολα ειναι οκ.ολα ξεκινησαν οταν ειχα υποθυροειδισμο και οσο κατεβαινε η tsh τοσο βελτιωνοταν η κατασταση.ειμαι εδω και 2 μηνεσ με σωστη tsh.θα επρεπε να εχουν εξαφανιστει ολα τα συμτωματα?
Ο χρήστης marian84 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Banner διαφημιζόμενων ή ιστοσελίδων που στηρίζουμε
Παλιά 12-11-12, 22:07   #2485
katrin

Το avatar του χρήστη katrin

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Ιωαννα V Εμφάνιση μηνυμάτων
καλημέρα ειμαι καινουργια στην παρεα σημερα γραφτηκα! ο λογος που σας γραφω ειναι για την αδερφη μου εχει υποθυρεοειδισμο και για 3 μηνες θα παιρνει ενα χαπακι θυροξινης των 75ml. ειναι 16 χρονων και εχει βαρος 99κιλα. πρεπει να χασει βαρος της το ειπε και ο γιατρος της. Προσπαθει πολυ απο μονη της τρωει ψητα σαλατες αλλα εδω και 3 εβδομαδες δεν εχει χασει γραμμαριο. κακα τα ψεματα χρειαζεται διαιτολογο αλλα οικονομικα ειναι παρα πολυ δυσκολο. ειναι αδυνατον! Μενουμε αθηνα. σας παρακαλω θα ηθελα να μου προτεινετε καποιον οικονομικο διαιτολογο αν ξερετε π.χ εως 100ευρω το μηνα. Επειδη νομιζω δεν επιτρεπεται να δημοσιευτουν οι διαιτολογοι και τα τηλεφωνα τους επειδη θεωρειται διαφημηση η κατι τετοιο οποιος μπορει να βοηθησει ας μου στειλει στο e-mail diamadiiwanna@gmail.com. ειναι 16 χρονων κοριτσακι και ειναι κριμα να ζυγιζει τοσα κιλα Συγνωμη αν σας κουρασα. ευχαριστω!
κούκλα μου αν η αδερφή σου έχει υποθυρεοειδισμό, τότε καταρχήν το χαπάκι πιθανότατα θα πρέπει να το παίρνει σε όλη της τη ζωή, όχι μόνο για 3 μήνες και τα κιλά της, επειδή πιθανόν οφείλονται στον υποθυρεοειδισμό, θα φύγουν αν κάνει και μόνη της μια προσπάθεια.

Με τη ρύθμιση του θυρεοειδή (με το καθημερινό και εφ' όρου ζωής χαπάκι) σιγά σιγά τα κιλά φεύγουν, με λογική διατροφή από το άτομο φυσικά

Σημασία έχει να καταλάβει η αδερφή σου ότι ο υποθυρεοειδισμός θέλει διαρκή και - στην αρχή τουλάχιστον - συχνή παρακολούθηση και τα κιλά, με λίγη προσπάθεια θα φύγουν!
Ο χρήστης katrin δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Banner διαφημιζόμενων ή ιστοσελίδων που στηρίζει το ParentsCafe.gr
Παλιά 13-11-12, 11:37   #2486
Ιωαννα V

Προεπιλογή

απ' οσα εχω διαβασει καταλαβα οτι το χαπακι θα παιρνει για την υπολοιπη ζωη της για τους επομενους 3μηνες θα παιρνει αυτη τη δοση μεχρι το επομενο ραντεβου με τον γιατρο της. Μετα θα δουμε τι θα της πει. Προσπαθει πολυ και εγω ειμαι παντα διπλα της αλλα οσο να ναι η υπομονη εξαντλειται και τα νευρα σπανε οταν χανεις ΤΟΣΟ αργα τα κιλα. Ευτυχως δεν φαινεται για τα κιλα που ειναι φαινεται για λιγοτερο. Σε ευχαριστω πολυ φιλη μου για την υποστηριξη!
Ο χρήστης Ιωαννα V δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 13-11-12, 12:35   #2487
georgiamami

Προεπιλογή

Υπαρχουν περιπτωσεις που δεν χρειαζεται να παιρνει χαπι εφ ορου ζωης. Ομως επιβαλεται, εφοσον υπαρχει προβληματακι, να παρτακολουθειται συστηματικα. Η αδερφουλα σου, θα παρει το χαπακι της για το διαστημα που εχει ορισει ο γιατρος, θα κανει επαναλληπτικες εξετασεις και εκεινες θα καθορισουν την πορεια σε οτι αφορα το χαπι. Ομως καλυτερα με χαπι και υγιης παρα χωρις και με σκαμπανεβασματα στην υγεια της.
Οσο για το βαρος, δυστυχως, ειναι θεμα που με ποναει πολυ. Παρολο που εχω ρυθμισμενη την δοση, και μετα απο ταλαιπωρια μερικων ετων με ταλαντευση αυτης, τωρα το σωμα μου, δε λεει να νιωσει τη διαφορα και εχει κλειδωσει τα κιλα οπου γουσταρει. Εμενα με αγνοει παντελως και δεν ξεφορτωνεται τιποτα απο πανω μου, εκτος αν ...λιωσω στο γυμναστηριο.
Παλιά 13-11-12, 16:23   #2488
netrino 30

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο kisi Εμφάνιση μηνυμάτων
Marian84, εύχομαι να ρυθμιστεί ο οργανισμός σου σύντομα και να αισθάνεσαι καλύτερα!!!!

Netrino 30, όλα καλά; Κάνατε τον επαναληπτικό υπέρηχο και βγήκαν τα αποτελέσματα της παρακέντησης; Όταν αισθανθείς ότι θέλεις να μιλήσεις, εδώ είμαστε όλοι.

Καλό απόγευμα!!!!!

Σε ευχαριστω παρα πολυ για το ενδιαφερον σου..Εγινε επαναλητκος υπερηχος στον Χαλατση στον Πειραια,ο οποιος ανεφερε οτι οι οζοι εχουν υγρο μεσα εκτος απο ενα,που εχει και λιγο αιμα,και αυτο ειναι πολυ θετικο..Υπεθεσε μαλιστα πως ο ενδοκρινολογος μαλλον δε θα ζητησει παρακεντηση..Ομως ο ενδοκρινολογος υποστηριξε πως πρεπει να γινει η παρακεντηση επειδη οι 2 οζοι ειναι πανω απο 1 εκ.Περιμενουμε τα αποτελεσματα της παρακεντησης απο μερα σε μερα..Ευχαριστω πολυ για τον ενδιαφερον ξανα..Ευχομαι τα καλυτερα..
Ο χρήστης netrino 30 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 13-11-12, 18:27   #2489
toul@

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο marian84 Εμφάνιση μηνυμάτων
σ ευχαριστω πολυ.εμενα μυρμηρκιαζουν και τα χερια και τα ποδια οποτε λογικα δεν ειναι απο αυχενα.πηγα και σε ορθοπεδικο και σε νευρολογο και μου ειπαν οτι ολα ειναι οκ.ολα ξεκινησαν οταν ειχα υποθυροειδισμο και οσο κατεβαινε η tsh τοσο βελτιωνοταν η κατασταση.ειμαι εδω και 2 μηνεσ με σωστη tsh.θα επρεπε να εχουν εξαφανιστει ολα τα συμτωματα?
Δε ξερω τι να σου πω..εφοσον εχεις αποκλεισει ολες τις εκδοχες τι μπορει να ειναι παρα μονο ψυχολογικο??
Εγω τωρα μετα το ιωδιο κ δυο βδομαδες σπιτι ειμαι χειροτερα απο καθε αλλη φορα ακομα κ απο τον υποθυροειδισμο..ζαλιζομαι συνεχεια τα ματια μου δεν πανε καλα ολα προς το χειροτερο.Δε ξερω τι φταει η δοση ακομα δε με εχει βολεψει δε ξερω τι συμβαινει κ δε μπορω να παω κ σε γιατρο με την ραδιενεργρια παρεα μου..
Ο χρήστης toul@ δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 13-11-12, 20:15   #2490
georgiamami

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο toul@ Εμφάνιση μηνυμάτων
Δε ξερω τι να σου πω..εφοσον εχεις αποκλεισει ολες τις εκδοχες τι μπορει να ειναι παρα μονο ψυχολογικο??
Εγω τωρα μετα το ιωδιο κ δυο βδομαδες σπιτι ειμαι χειροτερα απο καθε αλλη φορα ακομα κ απο τον υποθυροειδισμο..ζαλιζομαι συνεχεια τα ματια μου δεν πανε καλα ολα προς το χειροτερο.Δε ξερω τι φταει η δοση ακομα δε με εχει βολεψει δε ξερω τι συμβαινει κ δε μπορω να παω κ σε γιατρο με την ραδιενεργρια παρεα μου..
Κανα υπομονη μεχρι να ρυθμιστει η δοση. Ειχα κι εγω θεμα με την οραση...τωρα ειμαι ΟΚ.
Παλιά 13-11-12, 20:26   #2491
toul@

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο georgiamami Εμφάνιση μηνυμάτων
Κανα υπομονη μεχρι να ρυθμιστει η δοση. Ειχα κι εγω θεμα με την οραση...τωρα ειμαι ΟΚ.
Σ ευχαριστω πολυ..εχω αγχωθει αρκετα αυτες τις μερες με την οραση πλεον φοβασαι για τα παντα..τεσπα θετικη σκεψη..
Παλιά 13-11-12, 20:35   #2492
georgiamami

Προεπιλογή

Ποσο ειναι η TSH σου???
Παλιά 13-11-12, 20:42   #2493
toul@

Προεπιλογή

Δεν εχουν βγει τα αποτελεσματα ακομα σε καμια βδομαδα..μου εχουν δωσει απλα το THYROHORMONE 0.1 χωρις να δουν εξετασεις ειναι το κλασικο
Παλιά 14-11-12, 11:18   #2494
BABE

Smile

Γεια σας, να σας πω και την δικιά μου περίπτωση ειμαι 34 χρονών ..το 2009 τον απρίλιο εκανα αφαιρεση θυροειδη με επιτυχια γιατι η κατασταση ηταν δυσκολη η διαγνωση ηταν τοξικη βρογχοκηλη νοσος graves+ εξωφθαλμο στο ενα ματι ταχυκαρδιες απωλεια κιλων ειχα χασει 12 κιλα σε 1,5 περιπου μηνα!!
ξεκινησα με χαπι 175 και εφτασα να παιρνω 225 τ4. εκανα το 2ο παιδι το 2011 χωρις προβληματα και απο δικη μου αμελεια εκανα περιπου 1,5 χρονο να κανω εξετασεις θυροειδους με αποτελεσμα να εχουν αρχισει παλι τα τρεμουλα νευρα μιλαμε για νευρα ομως κοπωση τριχοπτωση και μερικές φορές ταχυκαρδιες....τελοσπατων πηγα σε παθολογο να μου γραψει γενικες εξετασεις της εκανα και μου βρηκε σιδηρο 18 και φεριτινη 4 σε κατασταση χαλια,και tsh 0.39 πηγα εκανα και θυροειδικες σημερα και περιμενω να βγουν οι εξετασεις !αυριο εχω ραντεβου με εναν ενδοκρινολογο κ. καλτσας ονομαζεται εχω ακουσει καλα πραγματα (εαν εχετε εμπειρια και εσεις μπορειτε να μου στειλετε pm) α και ξεχασα να σας πω και ασβεστιο 8 μου ειπαν οτι επηρεαζουν οι παραθυροειδης! πραγματικα μιλαμε οτι κουραζομαι πολυ ευκολα πλεον και νιωθω εντονο το συναισθημα της πεινας!! προφανως θελω το χαπι ρυθμιση!
Ο χρήστης BABE δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 14-11-12, 17:11   #2495
kisi

Προεπιλογή

Καλησπέρα και από εμένα.

Netrino 30 εύχομαι τα καλύτερα αποτελέσματα για την παρακέντηση.

Toul@ εύχομαι και σε σένα καλά αποτελέσματα και υπομονή.

Καλή συνέχεια σε όλους.
Ο χρήστης kisi δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 16-11-12, 23:29   #2496
georgiamami

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο BABE Εμφάνιση μηνυμάτων
Γεια σας, να σας πω και την δικιά μου περίπτωση ειμαι 34 χρονών ..το 2009 τον απρίλιο εκανα αφαιρεση θυροειδη με επιτυχια γιατι η κατασταση ηταν δυσκολη η διαγνωση ηταν τοξικη βρογχοκηλη νοσος graves+ εξωφθαλμο στο ενα ματι ταχυκαρδιες απωλεια κιλων ειχα χασει 12 κιλα σε 1,5 περιπου μηνα!!
ξεκινησα με χαπι 175 και εφτασα να παιρνω 225 τ4. εκανα το 2ο παιδι το 2011 χωρις προβληματα και απο δικη μου αμελεια εκανα περιπου 1,5 χρονο να κανω εξετασεις θυροειδους με αποτελεσμα να εχουν αρχισει παλι τα τρεμουλα νευρα μιλαμε για νευρα ομως κοπωση τριχοπτωση και μερικές φορές ταχυκαρδιες....τελοσπατων πηγα σε παθολογο να μου γραψει γενικες εξετασεις της εκανα και μου βρηκε σιδηρο 18 και φεριτινη 4 σε κατασταση χαλια,και tsh 0.39 πηγα εκανα και θυροειδικες σημερα και περιμενω να βγουν οι εξετασεις !αυριο εχω ραντεβου με εναν ενδοκρινολογο κ. καλτσας ονομαζεται εχω ακουσει καλα πραγματα (εαν εχετε εμπειρια και εσεις μπορειτε να μου στειλετε pm) α και ξεχασα να σας πω και ασβεστιο 8 μου ειπαν οτι επηρεαζουν οι παραθυροειδης! πραγματικα μιλαμε οτι κουραζομαι πολυ ευκολα πλεον και νιωθω εντονο το συναισθημα της πεινας!! προφανως θελω το χαπι ρυθμιση!
Babe, μαζι τους ξεφορτωθηκαμε τους αδενες μας με διαγνωση πολυοζωδης τοξικη βρογχοκηλη. (7-4-2009)
Παλιά 18-11-12, 09:53   #2497
sonia64

Προεπιλογή

Netrino30 καλα αποτελεσματα!!
BABE σιγουρα πρεπει να παρεις σιδηρο για αρκετους μηνες!!
Ο χρήστης sonia64 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 27-11-12, 10:06   #2498
fantasy

Προεπιλογή

Κορίτσια καλημέρα.
Μάλλον θα βγάλω κι εγώ το θυρεοειδή μου. Έχω έναν όζο γύρω στο 1,5 εκατοστό εδώ και πολλά χρόνια, παίρνω χάπι εδώ και 15 χρόνια περίπου (τώρα είμαι 32).
Ισχύει ότι αν αφαιρεθεί ο αδένας θα πάρω κιλά???
Επίσης έχω ένα παιδάκι που θηλάζω, τι γίνεται με την εγχείρηση, έχει καμία σας εμπειρία?
Και τέλος πως επηρεάζεται μελλοντική εγκυμοσύνη? Πόσο καιρό μετά την επέμβαση μπορεί να ξεκινήσει η προσπάθεια?
Ευχαριστώ τις συμπάσχουσες!
Ο χρήστης fantasy δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 27-11-12, 14:36   #2499
georgiamami

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο fantasy Εμφάνιση μηνυμάτων
Κορίτσια καλημέρα.
Μάλλον θα βγάλω κι εγώ το θυρεοειδή μου. Έχω έναν όζο γύρω στο 1,5 εκατοστό εδώ και πολλά χρόνια, παίρνω χάπι εδώ και 15 χρόνια περίπου (τώρα είμαι 32).
Ισχύει ότι αν αφαιρεθεί ο αδένας θα πάρω κιλά???
Επίσης έχω ένα παιδάκι που θηλάζω, τι γίνεται με την εγχείρηση, έχει καμία σας εμπειρία?
Και τέλος πως επηρεάζεται μελλοντική εγκυμοσύνη? Πόσο καιρό μετά την επέμβαση μπορεί να ξεκινήσει η προσπάθεια?
Ευχαριστώ τις συμπάσχουσες!
Ποιος ειναι ο ακριβης λογος που θα καταληξεις να αφαιρεσεις τον αδενα???? Δηλαδη ποια ειναι η κατασταση του οζου σου και γιατι κρινεται απαραιτητο να τον βγαλεις???
Για τα κιλα, οχι δεν ισχυει. Το αν θα παρεις βαρος ή οχι εξαρταται απο τη λοψη της σωστης δοσης θυροξινης.
Για την επεμβαση σε σχεση με το θηλασμο δε γνωριζω. Υποθετω με επιφυλαξη οτι ισως χρειαστει να χρησιμοποιησεις μια εναλλακτικη μεθοδο τουλαχιστο για το διαστημα που θα παιρνεις αντιβιωση ή παυσιπονα κλπ λογω επεμβασης. Θεωρω οτι αυτο διαρκει ελαχιστες μερες και αν εισαι διατεθιμενη, πιθανον να μπορεσεις να συνεχισεις το θηλασμο. Η ληψη θυροξινης δεν δημιουργει κανενα προβλημα στο θηλασμο γιατι ειναι ορμονη που υπαρχει στον οργανισμο μας ειτε φυσιολογικα (μεσω του αδενα) ή τεχνητα (μεσω χαπιου).
Επισης, δεν υπαρχει κανενα προβλημα για μελλοντικη εγκυμοσυνη και νομιζω οτι αν αναρρωσεις απο το χειρουργειο και ρυθμισεις τη δοση χαπιου, ολα βαινουν φυσιολογικοτατα.
Ολα τα παραπανω, ισχυουν στην περιπτωση που δεν εχει εμφανισθει κακοηθεια. Αν υπαρχει τετοια περιπτωση, τοτε τα πραγματα ειναι διαφορετικα. Σου εχουν αναφερει κατι σχετικο???? Ελπιζω και ευχομαι να ειναι ολα απλα οπως ειναι και το χειρουργειο αφαιρεσης του αδενα. Ρουτινα!!!!
Ποτε σου ειπαν να χειρουργηθεις????
Παλιά 28-11-12, 10:24   #2500
marian84

Προεπιλογή ενδοκρινολογοσ!!!!!!!επιτελουσ!!!

καλημερα!!!!!!Λοιπον την προηγουμενη βδομαδα ημουν εντελως απελπισμενη με τα περιεργα συμπτωματα που σας εχω πει(μουδιασματα,μυρμηγκιασμακτλ)ετυχε να παω επισκεψη στη θεια μου η οποια εχει επισης προβλημα με το θυροειδη και με επεισε να κλεισω ραντεβου στον ενδοκρινολο της.μου ειπε οτι εκεινοσ την "εσωσε".ειχε πολλα προβληματα.δεν ηθελα γιατι εχω παει σε παρα πολλουσ και ο καθενασ λεει τα δικα του.τελοσπαντων πηγα!!!αυτοσ ειναι γιατροσ.ξεκινησα να του λεω για τα συμπτωματα και με συπληρωνε σε οτι ελεγα.ηταν ο μονοσ που με ρωτησε αν επαθα κατι και στα ματια,μου ειπε απο μονοσ τουσ απο που ξεκιναει ο πονοκεφαλοσ ,ειναι ο μονοσ που εκτοσ απο tsh θελει και ft3 ft4,ειναι ο μονοσ που μου εδωσε β12 και μαγνησιο επιβεβαιωνοντασ οσα ειχα διαβασει σε ξενα forum γι αυτουσ που εχουν hashimoto,μου αλλαξε μαρκα χαπιου και δε θελω να το ματιασω αλλα εχει 10 μερες περιπου που ξεκινησα την νεα θεραπεια και εδω και 3 μερεσ ειμαι πολυ καλυτερα.τα περισσοτερα συμπτωματα εχουν φυγει.να θυμισω οτι ο προηγουμενοσ ενδοκρινολογοσ με ειχε στειλει στον ψυχιατρο γι αυτα τα συμπτωματα!!!!!!οποια θελει πληροφοριεσ για τον γιατρο απο θεσσαλονικη να μου πει.
Ο χρήστης marian84 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 28-11-12, 20:26   #2501
nutellita

Προεπιλογή

καλησπερα σε ολους!!!ειμαι νεα εδω αν κ παρακολουθω καιρο τωρα τα θεματα σας,τα οποια βρισκω εξαιρετικα ενδιαφεροντα.θα σας πω κ εγω εν συντομια τη δικη μου περιπτωση...
ειμαι 29 χρονων κ πριν 3 χρονια εκανα κ εγω ολική αφαιρεση θυρεοειδους(μεχρι τοτε δεν ηξερα οτι πασχω,το ανακαλυψα τυχαια κ αμεσως χειρουργηθηκα)ευτυχως επεσα σε πολυ καλα χερια κ η επεμβαση δεν αφησε καθολου υπολειμματα ουτε πειραξε παραθυροειδεις αδενες.η βιοψια εδειξε οτι επροκειτο για κακοηθεια ετσι πηρα ιωδιο,εκανα σπινθηρογραφημα ολοσωμο κ εδω κ 3 χρονια κανω τις εξετασεις που μου υποδεικνυει ο ενδοκρινολογος μου,ο οποιος λεει οτι ειμαστε σε καλο δρομο.μετα τον πρωτο χρονο δεν μου εκανε αλλο σπινθηρογραφημα παρα μονο εξετασεις αιματος,υπερηχους κ ελεγχο με thyrogen τον 1ο,3ο κ μου ειπε οτι θα το επαναλαβουμε παλι στον 5ο χρονο απο την επεμβαση.θελω αρχικα να ρωτησω αν αυτες οι εξετασεις ειναι αρκετες για να ελεγξουν για πιθανες μεταστασεις γιατι η αληθεια ειναι οτι εδω κ 3 χρονια δεν εχω ηρεμησει ψυχολογικα κ εχω καταντησει να ψαχνομαι ολη την ωρα σε γιατρους...
κ το δευτερο που θελω να ρωτησω ειναι αν καποιος/α απο οσους εχουν κανει χειρουργειο θυροειδη εχει να προτεινει καποιον καλο κ αξιοπιστο χειρουργο, γιατι θα κανει επεμβαση και ο πατερας μου (σοι παει το βασιλειο)κ αν και εγω εκανα τα παντα ιδιωτικα εκεινος επιμενει να θελει να παει σε δημοσιο λογω κοστους.αν καποιος γνωριζει καποιον σε δημοσιο νοσοκομειο ας μου στειλει ...
ευχαριστω
Ο χρήστης nutellita δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 28-11-12, 20:44   #2502
iguanna

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο nutellita Εμφάνιση μηνυμάτων
καλησπερα σε ολους!!!ειμαι νεα εδω αν κ παρακολουθω καιρο τωρα τα θεματα σας,τα οποια βρισκω εξαιρετικα ενδιαφεροντα.θα σας πω κ εγω εν συντομια τη δικη μου περιπτωση...
ειμαι 29 χρονων κ πριν 3 χρονια εκανα κ εγω ολική αφαιρεση θυρεοειδους(μεχρι τοτε δεν ηξερα οτι πασχω,το ανακαλυψα τυχαια κ αμεσως χειρουργηθηκα)ευτυχως επεσα σε πολυ καλα χερια κ η επεμβαση δεν αφησε καθολου υπολειμματα ουτε πειραξε παραθυροειδεις αδενες.η βιοψια εδειξε οτι επροκειτο για κακοηθεια ετσι πηρα ιωδιο,εκανα σπινθηρογραφημα ολοσωμο κ εδω κ 3 χρονια κανω τις εξετασεις που μου υποδεικνυει ο ενδοκρινολογος μου,ο οποιος λεει οτι ειμαστε σε καλο δρομο.μετα τον πρωτο χρονο δεν μου εκανε αλλο σπινθηρογραφημα παρα μονο εξετασεις αιματος,υπερηχους κ ελεγχο με thyrogen τον 1ο,3ο κ μου ειπε οτι θα το επαναλαβουμε παλι στον 5ο χρονο απο την επεμβαση.θελω αρχικα να ρωτησω αν αυτες οι εξετασεις ειναι αρκετες για να ελεγξουν για πιθανες μεταστασεις γιατι η αληθεια ειναι οτι εδω κ 3 χρονια δεν εχω ηρεμησει ψυχολογικα κ εχω καταντησει να ψαχνομαι ολη την ωρα σε γιατρους...
κ το δευτερο που θελω να ρωτησω ειναι αν καποιος/α απο οσους εχουν κανει χειρουργειο θυροειδη εχει να προτεινει καποιον καλο κ αξιοπιστο χειρουργο, γιατι θα κανει επεμβαση και ο πατερας μου (σοι παει το βασιλειο)κ αν και εγω εκανα τα παντα ιδιωτικα εκεινος επιμενει να θελει να παει σε δημοσιο λογω κοστους.αν καποιος γνωριζει καποιον σε δημοσιο νοσοκομειο ας μου στειλει ...
ευχαριστω
Μπορείς να μου πεις κάποιες λεπτομέρειες για το ολόσωμο σπινθηρογράφημα που έκανες τον πρώτο χρόνο; Πού το έκανες; Στο έγραψε γιατρός του ικα? Πόσο κόστισε; Τα έξοδα τα καλύπτει το ταμείο; Πόσο καιρό ήσουν χωρίς Τ4? Το thyrogen πόυ το βρήκες; (γιατί εμένα μου είπαν οτι είναι δυσεύρετο). Συγγνώμη για τις ερωτήσεις αλλά σε 6 μήνες έχω κι εγώ τέτοιο πράγμα κι έχω απορίες..

Τώρα είδα οτι η τιμή του φαρμάκου thyrogen είναι 1100 ευρώ! Ξέρει κάποιος αν αυτά τα πληρώνει το ταμείο; Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Εγώ έκανα αφαίρεση θυρεοειδούς στο Ιπποκράτειο με τον κ. Μανουρά. Πήγαινε να τον δείς, είναι λίγο αυστηρός αλλά καλός άνθρωπος. Πλήρωσε το ταμείο μου τα πάντα.
Ο χρήστης iguanna δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 29-11-12, 09:13   #2503
nutellita

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο iguanna Εμφάνιση μηνυμάτων
Μπορείς να μου πεις κάποιες λεπτομέρειες για το ολόσωμο σπινθηρογράφημα που έκανες τον πρώτο χρόνο; Πού το έκανες; Στο έγραψε γιατρός του ικα? Πόσο κόστισε; Τα έξοδα τα καλύπτει το ταμείο; Πόσο καιρό ήσουν χωρίς Τ4? Το thyrogen πόυ το βρήκες; (γιατί εμένα μου είπαν οτι είναι δυσεύρετο). Συγγνώμη για τις ερωτήσεις αλλά σε 6 μήνες έχω κι εγώ τέτοιο πράγμα κι έχω απορίες..

Τώρα είδα οτι η τιμή του φαρμάκου thyrogen είναι 1100 ευρώ! Ξέρει κάποιος αν αυτά τα πληρώνει το ταμείο; Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Εγώ έκανα αφαίρεση θυρεοειδούς στο Ιπποκράτειο με τον κ. Μανουρά. Πήγαινε να τον δείς, είναι λίγο αυστηρός αλλά καλός άνθρωπος. Πλήρωσε το ταμείο μου τα πάντα.
ποτε εκανες την αφαιρεση?σου ειπαν οτι χρειαζεται να παρεις ιωδιο?
εγω εμεινα 1 μηνα περιπου χωρις Τ4 για την ακριβεια δν πηρα καθολου τ4 μετα την εγχειρηση το ξεκινησα μετα το ιωδιο.
οπως ειπα κ πριν τα εκανα ολα ιδιωτικα γιατι μας αγχωσαν οι γιατροι κ δεν ειχα την πολυτελεια να περιμενω σειρα σε δημοσιο.το σπινθηρογραφημα οπως κ το ιωδιο το εκανα στο Ιατροπολις στον Κο Βολιωτοπουλο.
εμεινα μεσα 2 μερες κ μαζι με ιωδιο κ με ολες τις εξετασεις κ τα συναφη πηγε περιπου στα 2500 αλλα το 2009....
οσο για το thyrogen ξεκινας να το ψαχνεις 6-8 μηνες πριν το χρειαστεις εν αναγκη το παραγγελνεις αλλα καλυπτεται εξ ολοκληρου απο το ικα.εμενα στην αρχη δεν μου το ενεκριναν γιατι θερουσαν οτι λογω μικρης ηλικιας μπορω να μεινω χωρις τ4 1μιση μηνα χωρις πολλες παρενεργειες κ δεν ειναι αναγκη να παρω Thyrogen κ ο ενδοκρινολογος μου εγραψε οτι ειχα προβλημα στην καρδια η στα πνευμονια δν θυμαμαι για να μου το δωσουν.αν εχεις αλλη απορια πες μου...
Παλιά 29-11-12, 15:44   #2504
iguanna

Προεπιλογή

Παράθεση:
ποτε εκανες την αφαιρεση?σου ειπαν οτι χρειαζεται να παρεις ιωδιο?
εγω εμεινα 1 μηνα περιπου χωρις Τ4 για την ακριβεια δν πηρα καθολου τ4 μετα την εγχειρηση το ξεκινησα μετα το ιωδιο.
οπως ειπα κ πριν τα εκανα ολα ιδιωτικα γιατι μας αγχωσαν οι γιατροι κ δεν ειχα την πολυτελεια να περιμενω σειρα σε δημοσιο.το σπινθηρογραφημα οπως κ το ιωδιο το εκανα στο Ιατροπολις στον Κο Βολιωτοπουλο.
εμεινα μεσα 2 μερες κ μαζι με ιωδιο κ με ολες τις εξετασεις κ τα συναφη πηγε περιπου στα 2500 αλλα το 2009....
οσο για το thyrogen ξεκινας να το ψαχνεις 6-8 μηνες πριν το χρειαστεις εν αναγκη το παραγγελνεις αλλα καλυπτεται εξ ολοκληρου απο το ικα.εμενα στην αρχη δεν μου το ενεκριναν γιατι θερουσαν οτι λογω μικρης ηλικιας μπορω να μεινω χωρις τ4 1μιση μηνα χωρις πολλες παρενεργειες κ δεν ειναι αναγκη να παρω Thyrogen κ ο ενδοκρινολογος μου εγραψε οτι ειχα προβλημα στην καρδια η στα πνευμονια δν θυμαμαι για να μου το δωσουν.αν εχεις αλλη απορια πες μου...
Τα έχω κάνει όλα αυτά και έχω να κάνω το ολόσωμο σπινθηρογράφημα το Μάϊο (του 1ου χρόνου δηλαδή). Οπότε πρέπει να πω στην ενδοκρινολόγο του ικα από τώρα να μου γράψει το thyrogen ή να το παραγγείλω τώρα κάπου και μετά θα πάρω τα λεφτά από το ικα; Πες μου όσες πληροφορίες μπορείς γιατί δεν έχω χρήματα για να πάρω το φάρμακο...

Ευχαριστώ.
Παλιά 29-11-12, 16:43   #2505
nutellita

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο iguanna Εμφάνιση μηνυμάτων
Τα έχω κάνει όλα αυτά και έχω να κάνω το ολόσωμο σπινθηρογράφημα το Μάϊο (του 1ου χρόνου δηλαδή). Οπότε πρέπει να πω στην ενδοκρινολόγο του ικα από τώρα να μου γράψει το thyrogen ή να το παραγγείλω τώρα κάπου και μετά θα πάρω τα λεφτά από το ικα; Πες μου όσες πληροφορίες μπορείς γιατί δεν έχω χρήματα για να πάρω το φάρμακο...

Ευχαριστώ.

θα πας στον ενδοκρινολογο που σε παρακολουθει(δεν εχει σημασια αν ειναι του ικα η οχι)κ θα σου γραψει το φαρμακο με καποια αιτιολογια που να υποστηριζει οτι δεν μπορεις να μεινεις χωρις χαπι για τοσο μεγαλο χρονικο διαστημα.μετα με αυτα τα χαρτια θα πας στο ικα να σου εγκρινουν το φαρμακο ισως χρειαστει να περασεις κ απο καποια επιτροπη (εγω περασα μονο τον 1ο χρονο φετος δεν χρειαστηκε)κ θα σε καθοδηγησουν εκεινοι που θα το βρεις.
για ποιο λογο κανεις το σπινθηρογραφημα το Μαιο δεν εκανες ολοσωμο μετα τη ληψη ιωδιου?
Παλιά 29-11-12, 17:22   #2506
iguanna

Προεπιλογή

Παράθεση:
θα πας στον ενδοκρινολογο που σε παρακολουθει(δεν εχει σημασια αν ειναι του ικα η οχι)κ θα σου γραψει το φαρμακο με καποια αιτιολογια που να υποστηριζει οτι δεν μπορεις να μεινεις χωρις χαπι για τοσο μεγαλο χρονικο διαστημα.μετα με αυτα τα χαρτια θα πας στο ικα να σου εγκρινουν το φαρμακο ισως χρειαστει να περασεις κ απο καποια επιτροπη (εγω περασα μονο τον 1ο χρονο φετος δεν χρειαστηκε)κ θα σε καθοδηγησουν εκεινοι που θα το βρεις.
για ποιο λογο κανεις το σπινθηρογραφημα το Μαιο δεν εκανες ολοσωμο μετα τη ληψη ιωδιου?
Έκανα ναι, ήαν οκ, αλλά μου είπαν οτι πρέπει να ξανακάνω στο χρόνο πάνω. Πού στο ικα πρέπει να πάω; Κι αυτό που είπες οτι πρέπει να το παραγγείλω 6-8 μήνες πριν, πώς πρέπει να γίνει;

Σε ευχαριστώ πολύ για τη βοήθειά σου.
Παλιά 29-11-12, 19:58   #2507
vasvol

Περιοχή: Αθηνα
Προεπιλογή

Καλησπερα
Κοριτσια μου μην αγχωνεστε
Thyrogen υπαρχει πλεον.Υπηρχε μια ελλειψη πριν μερικουσ μηνες.Τωρα ολα καλα.
Λοιπον χρειαζεται αιτιολογημενη γνωματευση απο τον ενδοκρινολογο,γνωματευση απο πυρηνικο ιατρο κλινικης(και ιδιωτικης ακομη) και φυσικα η συνταγη του ΕΟΠΥΥ.Ολα αυτα στο κεντρικο φαρμακειο του ΙΚΑ (Αγ.Κωνσταντινου).Παιρνεις απο εκει χωρις επιτροπες το φαρμακο ,το κρατας στο ψυγειο και κλεινεις ραντεβου στο διαγνωστικο που θελεις.
Αυτα.Η εξεταση καλυπτεται απο τον ΕΟΠΥΥ και πληρωνεις συμμετοχη 10 ευρω.
Τιποτα αλλο δεν σου ζητουν,τιποτα παραπανω δεν δινεις.
Αυτα και καλα αποτελεσματα σε ολους και ολες.
Για αποριες εδω ειμαι.
Ο χρήστης vasvol δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 29-11-12, 20:38   #2508
sonia64

Προεπιλογή

Vasvol,καλησπερα και σ`ευχαριστουμε πολυ για την προσφορα σου.
Εχουν περασει 2,5 χρονια απο την θεραπεια με ιωδιο(πολυεστιακος θηλωδης Ca),εκανα και στο χρονο μετα το ιωδιο ολοσωμο σπινθ.(χωρις Τ4,σε κατασταση υπο-θ/σμου) και απο τοτε καθε 6μηνο αιματολογικες κ υπερηχο οπου ολα ειναι καλα(Tg 0,1).Ηθελα να σε ρωτησω,αν αυτη θα ειναι η παρακολουθηση απο δω και περα,δηλ.μονο αιματολογικες κ υπερηχος?
Δεν θα ξαναχρειαστει ολοσωμο σπινθ.με διακοπη θυροξινης,για να φανει η πραγματικη τιμη της TG?
Για ποσα χρονια παρακολουθειται καποιος με το δικο μου ιστορικο?
Παλιά 30-11-12, 18:57   #2509
vasvol

Προεπιλογή

Καλησπερα Σονια
Πρακτικα εχεις τελειωσει με το θεμα καρκινος θυρεοειους.Οι ενδοκρινολογοι εχουν διαφορα πρωτοκκολα παρακολουθησης μετα την θεραπεια.Συνηθως σταματουν τον 4ο χρονο τα σπινθηρογραφηματα και παρακολουθεις εφ ορου ζωης τις ορμονες σου μονο,δηλαδη τη ρυθμηση σου.
Τωρα αν θα κανεις ολοσωμο?Δεν ειναι και το τελος του κοσμου.Μπορεις να κανεις το σπινθηρογραφημα σου,αλλα μπορει να το παραληψεις κανοντας με Thyrogen μονο τον υπερηχο και τις αιματολογικες.Παντως μη σε αγχωνει το σπινθηρογραφημα.Η δοση που θα παρεις ειναι πολυ μικρη και η αποχη σου απο την οικογενεια,κυριως μικρα παιδια,ειναι για 5 μερες.
Παλιά 30-11-12, 19:09   #2510
nutellita

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο vasvol Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπερα Σονια
Πρακτικα εχεις τελειωσει με το θεμα καρκινος θυρεοειους.Οι ενδοκρινολογοι εχουν διαφορα πρωτοκκολα παρακολουθησης μετα την θεραπεια.Συνηθως σταματουν τον 4ο χρονο τα σπινθηρογραφηματα και παρακολουθεις εφ ορου ζωης τις ορμονες σου μονο,δηλαδη τη ρυθμηση σου.
Τωρα αν θα κανεις ολοσωμο?Δεν ειναι και το τελος του κοσμου.Μπορεις να κανεις το σπινθηρογραφημα σου,αλλα μπορει να το παραληψεις κανοντας με Thyrogen μονο τον υπερηχο και τις αιματολογικες.Παντως μη σε αγχωνει το σπινθηρογραφημα.Η δοση που θα παρεις ειναι πολυ μικρη και η αποχη σου απο την οικογενεια,κυριως μικρα παιδια,ειναι για 5 μερες.
καλησπερα κ απο μενα,
βλεπω ολοι κανετε σπινθηρογραφημα μια φορα το χρονο...
μηπως πρεπει να αγχωθω?εγω γιατι εκανα μονο 1 ολοσωμο μετα το ιωδιο κ μετα απο αυτο μονο thyrogen χρονο παρα χρονο με φυσιολογικες τιμες θυροξινης?μηπως πρεπει να ρωτησω κ εγω τον ενδοκρινολογο μου γιατι φετος μου πε(3ος χρονος μετα την αφαιρεση) οτι δεν θα ξανακανω σπινθηρογραφημα παρα μονο στον 5ο χρονο παλι thyrogen.Οποιος γνωριζει κατι παρακαλω ας με διαφωτισει...
Παλιά 30-11-12, 20:42   #2511
vasvol

Προεπιλογή

Αφου κανεις Thyrogen και μετρας TG και ειναι καλη τι να σου κανει το σπινθηρογραφημα.Αν χρειαστει τον 5ο χρονο να κανεις τοτε καντο.Μεχρι τοτε καλα σου λεει ο ενδοκρινολογος σου.
Καλο ειναι να μην πιανομαστε απο αυτα που λενε οι αλλοι συμπασχοντες.Ο καθενας ειναι ξεχωριστος.
Παλιά 01-12-12, 07:03   #2512
sonia64

Προεπιλογή

Vasvol,ευχαριστω πολυ για την απαντηση!Απλως εχω την απορια γιατι απ`οσα εχω ακουσει,μονο οταν υπαρχει διακοπη θυροξινης για 1 μηνα περιπου η' οταν γινεται ενεση Tyhrogen,τοτε μονο ειναι σωστες οι τιμες της TG ,δηλαδη οντας υποθυρεοειδικη και οχι να γινονται εξετασεις αιματος χωρις διακοπη χαπιου.
Nutellita,οχι δεν κανω σπινθηρογραφημα χρονο παρα χρονο.Μονο ενα ολοσωμο εκανα,10 μηνες μετα το ιωδιο.Απο κει και επειτα μονο αιματολογικες και υπερηχο(ολα αυτα χωρις Thyrogen).
Παλιά 01-12-12, 09:53   #2513
iguanna

Προεπιλογή

Επειδή μπερδεύτηκα διευκρινίστε κάποιος. Έκανα ολόσωμο σπινθηρογράφημα μετά το ιώδιο και η ενδοκρινολόγος μου είπε οτι στο χρόνο πάνω θα κάνω κι άλλο ολόσωμο, με δύο τρόπους γίνεται αυτό, είτε κόβεις το τ4 για κάνα μήνα είτε σου δίνουν μια ένεση (1 την πρώτη, 1 η δεύτερη μέρα) και το κάνεις το σπινθηρογραφημα χωρίς να ταλαιπωρηθείς πολύ. Τώρα λέτε κάποιοι οτι δεν κάνατε άλλο σπινθηρογράφημα, άλλοι οτι κάνετε χρόνο παρά χρόνο, τι ισχύει τελικά; Κι αν πάρεις thyrogen δεν κάνεις σπινθηρογράφημα; Μήπως ξέρει επίσης κανείς πόσο καιρό μετά το σπινθηρογραφημα δεν μπορεις να μείνεις έγκυος;
Παλιά 02-12-12, 21:37   #2514
vasvol

Προεπιλογή

Ισχυει οτι σου πει ο ενδοκρινολογος σου.Αν κρινει απο το ιστορικο σου οτι δεν πρεπει να κανεις ,καλως.Αλλοιως το κανεις.Μην μπερδευεσαι απο αυτο που ισχυει για τους αλλους.Ειπαμε ο καθενας ειναι διαφορετικος(διαφορετικη ιστολογικη,διαφορετικη προοπτικη,διαφορετικα πολλα αλλα)
τωρα εγκυμοσυνη ,μετα το διαγνωστικο ιωδιο μετα 1-2 μηνες.(η δοση ειναι διαφορετικη απο το θεραπευτικο και η χορηγηση του thyrogen επιταχυνει την απεκκριση του ιωδιου με συνεπεια μικροτερη ακτινοβιολογικη επιβαρυνση)
Παλιά 04-12-12, 14:04   #2515
georgiamami

Προεπιλογή

Ερωτηση προς Vasvol.
Παρακαλω αν εχεις τη καλοσυνη, πες μου μια γνωμη σχετικα με φιλη μου που εβγαλε τον αδενα πριν 10 χρονια, δεν της ειπαν ποτε να κανει υπερηχο απο τοτε και δεν εκανε φυσικα, επαιρνε παντα thyrormone 0,1 , εκανε tsh μια φορα το χρονο και ολα ητα ΟΚ μεχρι τη φετινη επανεξεταση που εδειξε tsh 4,5. Προληπτικα εκανε υπερηχο και ηταν ΟΚ. Που μπορει να οφειλεται η αυξηση της tsh ??? Δεν νιωθει τιποτα διαφορετικο!!!
Παλιά 05-12-12, 07:32   #2516
vasvol

Προεπιλογή

Καλημερα
Πολλες φορες τα φαρμακα δεν ειναι σταθερα,με την εννοια οτι μπορει να γραφουν 113μgr και πρακτικα να ειναι λιγοτερο η ακομα περισσοτερο σε δοση.Μια λυση ειναι να αλλαξει το σκευασμα σε αλλο.Επισης μερικες φορες αλλαζουν και οι συνθηκες του οργανισμου η του σωματος μας και χρειαζεται περισσοτερη δοση.
Αποψη μου ειναι τα εργαστηριακα να γινονται σταθερα σε ενα εργαστηριο για να υπαρχει παντα μια σταθερη βαση δεδομενων οσον αφορα τις τιμες του εργαστηριου.
Παλιά 05-12-12, 12:12   #2517
georgiamami

Προεπιλογή

Vasvol, σε ευχαριστω πολυ για την απαντηση. Συμφωνω για την εξεταση σε ιδιο εργαστηριο αλλα τωρα με τον Ε*Ο&Π$Π$Υ...... μας ανγκαζουν να τρεχουμε απο εδω και απο εκει.
Στη συγκεκριμενη περιπτωση εγιναν οι εξετασεις στο ιδιο μηχανημα αλλα περιεργως μετα απο 10 χρονια, εδειξε αλλη τιμη. Θα επαναλαβει την εξεταση για να αποκλειστει η πιθανοτητα λαθους του μηχανηματος και θα πραξει μετα αναλογως.
Παλιά 05-12-12, 17:40   #2518
siapnrk

Περιοχή: πειραιάς
Προεπιλογή

Καλησπέρα σε όλο το παρεάκι. Ελπιζω να είστε όλοι καλά. Εχω κάποιες ερωτησούλες και θα ήθελα τη γνώμη σας. Υπενθιμίζω ότι 18/9/12 έκανα ολική θυροειδεκτομή ιστολογική καθαρή, όλα καλά. Τα προβληματάκια μου είναι τα εξής ένας κόμπος στο λαιμό που έχει καταντήσει εκνευριστικός κάτι τα ψυχολογικούλια, κάτι που είναι μέρες που σέρνομαι και αν και το βάρος μου είναι σχετικά..... σχετικά ειπα.... χιχιχι στα ίδια παίζω με 2-3 κιλά πανω- κάτω, νιώθω αρκετά πρησμένη και δεν το νιώθω απλά, είμαι. Ευχαριστώ πολύ που με ακούσατε.
Ο χρήστης siapnrk δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 05-12-12, 18:11   #2519
vasvol

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο georgiamami Εμφάνιση μηνυμάτων
Vasvol, σε ευχαριστω πολυ για την απαντηση. Συμφωνω για την εξεταση σε ιδιο εργαστηριο αλλα τωρα με τον Ε*Ο&Π$Π$Υ...... μας ανγκαζουν να τρεχουμε απο εδω και απο εκει.
Στη συγκεκριμενη περιπτωση εγιναν οι εξετασεις στο ιδιο μηχανημα αλλα περιεργως μετα απο 10 χρονια, εδειξε αλλη τιμη. Θα επαναλαβει την εξεταση για να αποκλειστει η πιθανοτητα λαθους του μηχανηματος και θα πραξει μετα αναλογως.
Σχεδον ολα τα εργατηρια εχουν συβαση με τον ΕΟΠΥΥ.Μην τους αφηνεις-ουμε να μας καθοδηγουν οι υπαλληλοι εκει που θελουν αυτοι.Μπορουμε να διαλεξουμε το καλυτερο κατα τη γνωμη μας εργαστηριο.
Παλιά 06-12-12, 13:34   #2520
georgiamami

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο vasvol Εμφάνιση μηνυμάτων
Σχεδον ολα τα εργατηρια εχουν συβαση με τον ΕΟΠΥΥ.Μην τους αφηνεις-ουμε να μας καθοδηγουν οι υπαλληλοι εκει που θελουν αυτοι.Μπορουμε να διαλεξουμε το καλυτερο κατα τη γνωμη μας εργαστηριο.
Οχι, δεν το κανουν αυτο. Αλλα μεχρι να μπουν σε σειρα και να δουμε ποιο μας βολευει χρονικα και χιλιομετρικα, χασαμε λιγο χρονο. Και οπως καταλαβαινεις αυτο σημαινει διαφορετικο μηχανημα. Τωρα εβαλα μυαλο και θα κλεινω ραντεβου ...προληπτικα 2-3 μηνες πριν απο την επιθυμητη ημερομηνια εξετασης. (στην επαρχια τα ραντεβου αργουν ....... πολυ)
Απάντηση στο θέμα

Bookmarks

Εργαλεία Θεμάτων

Δικαιώματα - Επιλογές