the nr.1 fun place to be - for parents or wannabe parents !

Επιστροφή   ParentsCafe.gr > Καφές για όλα τα γούστα! > Όλες οι κατηγορίες των "Καφέ" > Ιατρικά & Υγεία

Notices

@@@@@@@ Νέo Advertorial @@@@@@@

Με την αγορά του καροτσιού Trip από την Collection 2014
παίρνετε δωρεάν την Ομπρέλα για το καρότσι

& με την αγορά του Καθίσματος Αυτοκινήτου Marco Polo
παίρνετε δωρεάν το κάλυμμα Summer Cover για το κάθισμα!

@@@@@@@@@@@@@

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Παλιά 12-10-12, 13:10   #2401
marian84

Προεπιλογή

missbhavin σκεψου οτι εγω χωρισ να παρω ιωδιο και με μαγαλυτερη tsh το 24 και ενιωθα οπως εσυ.τσιμπηματα σε ολο το σωμα απο βελονες,μουδιαμσατα στα χερια και τα ποδια,αδυναμια,κοπωση κτλ.ημουν 4 μηνεσ με υποθυροειδισμο.εχει ενα μηνα που αιματολογικα τουλαχιστον εχει βρεθει η σωστη δοση και τα μουδιασματα δεν εχουν φυγει και το ασβεστιο μου μια χαρα.εχω παει σε ορθοπεδικο,σε παθολογο,σε νευρολογο και δε μου βρηκαν τιποτα.οταν βγαινω εξω απο το σπιτι νιωθω οτι δεν εχω καλη αισθηση του χωρου,αρχισα να βλεπω μυγακια στα ματια μου και ολα αυτα ξεκινησαν 3 βδομαδεσ μετα την θυροειδεκτομη οταν η tsh ηταν 24.μπορει να καποιον αλλον να μην του δημιουργουσε τιποτα απο ολα αυτα .και γω συνεχεια λεω οτι θελω πισω τον αδενα μου!!!φαντασου τι μπορει να συμβει σε εσασ που κανατε και ιωδιο .ο καινουργιος μου ενδοκρινολογοσ μου ειπε οτι το θεμα ειναι με το ποθ θα ξεκινησεισ το χαπι να παρεισ αμεσωσ την σωστη δοση.
Ο χρήστης marian84 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 12-10-12, 14:20   #2402
Missbhavin

Προεπιλογή

Κορίτσια μου σας ευχαριστώ πολύ για τα καλά σας λόγια.Εγώ όταν έπαθα τις κρίσεις η THS μου είχε ήδη αρχίσει να πέφτει.Έχω κάποιο υπόλειμμα ιστού και επειδή είμαι σχετικά νέα και δεν έχω κάνει και παιδάκι, ο ενδοκρινολόγος θέλει να με κρατήσει τόσο χαμηλά στην THS για 3 χρόνια για να μην ξαναλειτουργήσει.Έκανα και τον επανέλεγχο την προηγούμενη βδομάδα και ευτυχώς δεν θα χρειαστώ επαναληπτικό ιώδιο.
Το καλοκαίρι έπαθε σόκ το σώμα μου,εντάξει κόπωση και μυρμυγκιάσματα τα είχα και πρίν τις κρίσεις.Αλλά για μήνες κοιμόμουν χάλια και η διάθεση μου ήταν χάλια, απέφευγα καταστάσεις και σερνόμουν.Αλλά κοριτσάκια μου με πιάσαν κρίσεις την ώρα που οδηγούσα και έχασα το κόσμο,την ώρα που δούλευα,στο σπίτι,έχω διάρροια 5 μήνες, εκτοξεύτηκε το άγχος μου, οι σκέψεις μου πάνε και έρχονται και μάλλον έχω και κατάθλιψη μαζί πιά.Πόσα να αντεξει αυτό το σώμα πιά? Τρέμω να βγώ μόνη έξω από το σπίτι, μιλάμε με πέρναν σε ημιλιπόθυμη κατάσταση, μέχρι και πυρετό σήκωνα και ήμουνα για ώρες έτσι.Έκανα αιματολογικές και είχαν βγεί όλες καλές. Μόνο β12 δεν έχω κοιτάξει.
Ο χρήστης Missbhavin δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 12-10-12, 17:14   #2403
marian84

Προεπιλογή

κοιτα την β12 οπωσδηποτε.ειδικα αν εχεισ hashimoto οπωσ εγω.εμενα φερριτινη ,σιδηροσ και β12 ειναι στα κατωτερα ορια.η β12 ειναι 240 και τα φυσιολογικα ορια ειναι 200-900.οταν ειναι κατω απο 500 δημιουργει τετοια συμπτωματα.βεβαια οι γιατροι οτι ειναι εντορ οριων το θεωρουν φυσιολογικο.πρεπει να μαθουν ομωσ οτι καθε οργανισμοσ αντιδρα διαφορετικα.εγω ξεκινησα μονη μου να παιρνω β12 εδω και 3 μερεσ .και γω ειμαι σχετικα 'μικρη'.28 χρονων και δεν εχω παιδακι ακομα και πολυ φαβαμαι οτι με ολα αυτα δυσκολα θα αποκτησω.τελοσπαντων αυτο ειναι αλλο θεμα.ααα επισης θεωρω οτι η ομοιοπαθητικη μπορει να βοηθησει πολυ στισ κρισησ πανικου και γενικα στα ψυχολογικα μασ.η μαμα μου ετσι εκοψε τα χαπια για την καταθλιψη.εγω ξεκιναω δευτερα ομοιοπαθητικη.θα σε ενημερωσω!!!!!και γω εχω κουραστει παρα πολυ με αυτην την κατασταση.ειδικα αυτα τα τσιμπηματα στο σωμα που με ξυπνανε το βραδυ με τρελαινουν
Παλιά 12-10-12, 18:12   #2404
georgiamami

Το avatar του χρήστη georgiamami

Περιοχή: Κάπου, σε κάποια γωνιά της Ελλάδας.... ακόμα!!!
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο marian84 Εμφάνιση μηνυμάτων
και γω ειμαι σχετικα 'μικρη'.28 χρονων και δεν εχω παιδακι ακομα και πολυ φαβαμαι οτι με ολα αυτα δυσκολα θα αποκτησω.
Αααα, να μην ακουω τετοια. Ξεμπερδεψτε πρωτα με τον ποU3τR@k0 και ολα θα γινουν. Και επι την ευκαιρια, (δε θυμαμαι να εχει αναφερθει) ηδη αποκτησαμε εναν μπεμπΑΡΟ, κοπελας μελους που περασε τη διαδικασια του CA.
Ακομη δεν εχει σαραντισει η Μαιρη αλλα μαμα & γιος χαιρουν ακρας υγειας.
Ο τολμων και ο επιμενων νικουν!!!
Παλιά 12-10-12, 18:39   #2405
marian84

Προεπιλογή

σωστα!!!!αχ γινουμε παλι "ανθρωποι" οπως λεω και γω και θα ερθει και αυτο.η μαμα μου απο τον καημο τησ να γινει γιαγια μου λεει συνεχεια,κανε ενα μωρο και να δεισ για ποτε θα στρωσεισ.χαχα.απλα σκεφτομαι...που πασ χωρις θυροειδη και με δικερο μητρα????
Banner διαφημιζόμενων ή ιστοσελίδων που στηρίζει το ParentsCafe.gr
Παλιά 12-10-12, 19:42   #2406
Miss caramel

Το avatar του χρήστη Miss caramel

Περιοχή: argyroupoli
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Missbhavin Εμφάνιση μηνυμάτων
Κορίτσια μου σας ευχαριστώ πολύ για τα καλά σας λόγια.Εγώ όταν έπαθα τις κρίσεις η THS μου είχε ήδη αρχίσει να πέφτει.Έχω κάποιο υπόλειμμα ιστού και επειδή είμαι σχετικά νέα και δεν έχω κάνει και παιδάκι, ο ενδοκρινολόγος θέλει να με κρατήσει τόσο χαμηλά στην THS για 3 χρόνια για να μην ξαναλειτουργήσει.Έκανα και τον επανέλεγχο την προηγούμενη βδομάδα και ευτυχώς δεν θα χρειαστώ επαναληπτικό ιώδιο.
Το καλοκαίρι έπαθε σόκ το σώμα μου,εντάξει κόπωση και μυρμυγκιάσματα τα είχα και πρίν τις κρίσεις.Αλλά για μήνες κοιμόμουν χάλια και η διάθεση μου ήταν χάλια, απέφευγα καταστάσεις και σερνόμουν.Αλλά κοριτσάκια μου με πιάσαν κρίσεις την ώρα που οδηγούσα και έχασα το κόσμο,την ώρα που δούλευα,στο σπίτι,έχω διάρροια 5 μήνες, εκτοξεύτηκε το άγχος μου, οι σκέψεις μου πάνε και έρχονται και μάλλον έχω και κατάθλιψη μαζί πιά.Πόσα να αντεξει αυτό το σώμα πιά? Τρέμω να βγώ μόνη έξω από το σπίτι, μιλάμε με πέρναν σε ημιλιπόθυμη κατάσταση, μέχρι και πυρετό σήκωνα και ήμουνα για ώρες έτσι.Έκανα αιματολογικές και είχαν βγεί όλες καλές. Μόνο β12 δεν έχω κοιτάξει.

Ένα θα σου πω, προσπάθησε να ηρεμήσεις ψυχολογικά γιατί ότι συμπτωμα και να έχεις σωματικό μπορεί να πολλαπλασιάζεται και να σε βασανίζει παραπάνω. Δώσε λίγο χρόνο στο σώμα σου να δεχτεί την χαμηλή TSH. Ως πρώην υπερθυρεοειδική (καλά και τώρα μετά την εγχείριση τείνω προς υπέρ) σε καταλαβαίνω απόλυτα! Είναι μεγάλο πακέτο το να έχεις φτάσει τόσο χαμηλά και τόσο απότομα.... (Όταν είχα διαγνωστεί είχε φτάσει στο 0,02 είχα και τη σχολή τότε....)
Τα αντικαταθλιπτικά δεν κάνουν τίποτα όταν αυτό που έχεις είναι καθαρά θέμα ορμονών και όχι κανονικά δεν παχαίνουν (έχει τύχει να πάρω και από αυτά σε άλλη περίοδο της ζωής μου)
Όσο για το θέμα με τις διάρροιες... πάντα είχα ευαίσθητο αντεράκι αλλά αυτό που έζησα 3 μήνες με μικροκυτταρική κολιτιδα δεν υπήρχε... ομολογώ ότι έχω χ3$31 παντού στην Αθήνα τουλάχιστον
(από τράπεζες μέχρι και βενζινάδικα -ΜΠΛΙΑΧ-)... πολλές φορές έκανα και 2 στάσεις από και προς τη δουλειά μου. Το χειρότερο ήταν ότι μετά από τόσο καιρό είχε πέσει ο αιματοκρίτης και δε μπορούσα να πάρω τα πόδια μου... για αυτό... το νου σου!

marian84 για το θέμα παιδί... είναι πιο πολύ ψυχολογικό εκτός αν έχει σοβαρό πρόβλημα! Σκέψου ότι είχα γιατρούς που ήθελαν να με πείσουν ότι έχω γυναικολογικό πρόβλημα και αν τέλει όταν ηρέμησα (και ασχολιούμουν με άλλα προβλήματα σε αυτή τη ζωή), έμεινα έγκυος όντας ελαφρώς υπερθυρεοειδική (TSH=0,1 αντί του Minimum 0,3)
Θα δεις κι εσύ αργότερα όταν ηρεμίσεις.... θα στρώσεις!!!!
Precious Queen
And you know your time has come
To fly away with Me, so far..."

Ο χρήστης Miss caramel δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 13-10-12, 02:47   #2407
Missbhavin

Προεπιλογή

Miss Caramel με το καλό να έρθει το μπεμπάκι σου,γερό και δυνατό και να το δείς όπως επιθυμείς.
Το πρόβλημα με μένα όμως είναι πως ότι και αν ήταν,είτε θυρεοειδής είτε άγχος είτε κατάθλιψη (γιατί όπως προείπα για 1 1/2 χρόνο πέρασα πολύ άσχημες καταστάσεις πέραν της εγχείρησης) οπότε δεν μπορούμε να βγάλουμε συμπεράσματα.Επιπλέον μετά τις κρίσεις η σχέση μου ανακοίνωσε μετά από τέσσερα χρόνια συγκατοίκησης και αγάπης και ονείρων πως αναχωρεί για μετανάστευση στο εξωτερικό.Εμ να σου η κατάθλιψη πάνω στην κατάθλιψη και στην αγχώδη διαταραχή.Δεν ξέρω τι έχω,ξέρω όμως ότι αυτή την στιγμή φοβάμαι να οδηγήσω,να πάω κάπου μόνη κτλ,γιατί οι κρίσεις δεν είναι και εύκολο πράγμα,που όταν σε πιάνουν θες να πέσεις κάτω ή νομίζεις πως παθαίνεις έμφραγμα.Και αυτή την στιγμή δεν έχω και ψυχικά αποθέματα να πολεμίσω όχι μια κρίση,καμία.
Ο χρήστης Missbhavin δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 13-10-12, 10:15   #2408
katrin

Το avatar του χρήστη katrin

Προεπιλογή

Παράθεση:
Miss Caramel με το καλό να έρθει το μπεμπάκι σου,γερό και δυνατό και να το δείς όπως επιθυμείς.
Το πρόβλημα με μένα όμως είναι πως ότι και αν ήταν,είτε θυρεοειδής είτε άγχος είτε κατάθλιψη (γιατί όπως προείπα για 1 1/2 χρόνο πέρασα πολύ άσχημες καταστάσεις πέραν της εγχείρησης) οπότε δεν μπορούμε να βγάλουμε συμπεράσματα.Επιπλέον μετά τις κρίσεις η σχέση μου ανακοίνωσε μετά από τέσσερα χρόνια συγκατοίκησης και αγάπης και ονείρων πως αναχωρεί για μετανάστευση στο εξωτερικό.Εμ να σου η κατάθλιψη πάνω στην κατάθλιψη και στην αγχώδη διαταραχή.Δεν ξέρω τι έχω,ξέρω όμως ότι αυτή την στιγμή φοβάμαι να οδηγήσω,να πάω κάπου μόνη κτλ,γιατί οι κρίσεις δεν είναι και εύκολο πράγμα,που όταν σε πιάνουν θες να πέσεις κάτω ή νομίζεις πως παθαίνεις έμφραγμα.Και αυτή την στιγμή δεν έχω και ψυχικά αποθέματα να πολεμίσω όχι μια κρίση,καμία.
Όλα θα περάσουν κοπέλα μου, οι κρίσεις έρχονται και φεύγουν. Μπορεί να ξανάρθουν, θα ξαναφύγουν όμως. Οι κρίσεις είναι ένδειξη του οργανισμού σου πως πιέστηκε για κάτι και έτσι το δείχνει. Σου ζητάει ίσως λίγο περισσότερη φροντίδα και προσοχή.
Δεν βλάπτει να ακούμε πότε πότε και το σώμα μας, μ' αυτό τον τρόπο μας "μιλάει", δεν μπορεί αλλιώς.
Οι περισσότερες γυναίκες (ναι, είναι κυρίως γυναικείο "προνόμιο") παθαίνουν ή έχουν πάθει κάποια στιγμή κρίσεις πανικού. ΔΕΝ είσαι η πρώτη, ΟΥΤΕ και η μοναδική!

Δεν είναι κάτι επικίνδυνο, το χειρότερο στη φάση αυτή είναι ότι μία κρίση άγχους, από το φόβο και την αγωνία σου μετατρέπεται σε κρίση πανικού. Αν την ώρα που νιώθεις ότι κάτι πάει να γίνει, σκεφτείς ότι δεν είναι κάτι τρομερό, ότι μετά από 3-4 λεπτά θα έχει περάσει και θα είσαι πάλι καλά, ίσως περάσει και πιο ομαλά και πιο γρήγορα. Δοκίμασέ το.
Σε κάθε περίπτωση, φρόντισε λίγο παραπάνω τον εαυτό σου, "κανάκεψέ" τον λιγάκι και μη φοβάσαι τις κρίσεις πανικού, είναι κάτι σαν τον πονοκέφαλο: έρχεται και φεύγει!
Ο χρήστης katrin δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 14-10-12, 14:50   #2409
Miss caramel

Το avatar του χρήστη Miss caramel

Περιοχή: argyroupoli
Προεπιλογή

Παράθεση:
Ναί οκ η απλή περιγραφή είναι ΣΚΑΤΑ!!! Βέβαια υπάρχουν και χειρότερα...
Όταν σου πέφτουν όλα μαζί (γιατί έτσι πάει συνήθως) πόσα να αντέξεις. Κι εγώ μετά από 4 χρόνια σχέσης που με απογοήτευσε σε μια από τις πιο δύσκολες στιγμές της ζωής μου (το θάνατο της μάνας μου) ομολογώ ότι χρειάστηκα το χρόνο μου και για λίγο τα χάπια μου! Το έριξα όμως έξω, με όσο πιο πολύ κόσμο μπορούσα, γράφτηκα σε club με διάφορα ενδιαφέροντα και ασχολιόμουν με διάφορα για να έχω και το μυαλό μου απασχολημένο. Προσπάθησε να μη κλείνεσαι στον εαυτό σου... πες ότι μιλάς με ένα νέο πρόσωπο, μπορεί να καταλάβει τον πόνο σου μπορεί και όχι, αν όχι πάμε στον επόμενο (και δεν εννοώ για σχέση εννοώ και φίλους και λοιπά)

Δες το σαν μια ευκαιρία να κάνεις ένα γενικότερο ξεσκαρτάρισμα στη ζωή σου. Και μη ξεχνάς "Σε όποιον αρέσουμε, για τους άλλους δε θα μπορέσουμε!" Γέμισε τις μπαταρίες σου με νέα πράγματα στη ζωή σου και στη ρουτίνα σου (πάντα υπάρχει χρόνος να κάνεις κάτι καινούριο) δε χρειάζεται να μείνεις πιστή σε μια δραστηριότητα, τη στιγμή που θα αισθανθείς ότι δε θές πια κάτι, παράτα το πήγαινε κάνε κάτι άλλο και μη δίνεις και λογαριασμό σε κανένα.
Precious Queen
And you know your time has come
To fly away with Me, so far..."

Ο χρήστης Miss caramel δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 15-10-12, 00:19   #2410
georgiamami

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Miss caramel Εμφάνιση μηνυμάτων
Ναί οκ η απλή περιγραφή είναι ΣΚΑΤΑ!!! Βέβαια υπάρχουν και χειρότερα...
Όταν σου πέφτουν όλα μαζί (γιατί έτσι πάει συνήθως) πόσα να αντέξεις. Κι εγώ μετά από 4 χρόνια σχέσης που με απογοήτευσε σε μια από τις πιο δύσκολες στιγμές της ζωής μου (το θάνατο της μάνας μου) ομολογώ ότι χρειάστηκα το χρόνο μου και για λίγο τα χάπια μου! Το έριξα όμως έξω, με όσο πιο πολύ κόσμο μπορούσα, γράφτηκα σε club με διάφορα ενδιαφέροντα και ασχολιόμουν με διάφορα για να έχω και το μυαλό μου απασχολημένο. Προσπάθησε να μη κλείνεσαι στον εαυτό σου... πες ότι μιλάς με ένα νέο πρόσωπο, μπορεί να καταλάβει τον πόνο σου μπορεί και όχι, αν όχι πάμε στον επόμενο (και δεν εννοώ για σχέση εννοώ και φίλους και λοιπά)

Δες το σαν μια ευκαιρία να κάνεις ένα γενικότερο ξεσκαρτάρισμα στη ζωή σου. Και μη ξεχνάς "Σε όποιον αρέσουμε, για τους άλλους δε θα μπορέσουμε!" Γέμισε τις μπαταρίες σου με νέα πράγματα στη ζωή σου και στη ρουτίνα σου (πάντα υπάρχει χρόνος να κάνεις κάτι καινούριο) δε χρειάζεται να μείνεις πιστή σε μια δραστηριότητα, τη στιγμή που θα αισθανθείς ότι δε θές πια κάτι, παράτα το πήγαινε κάνε κάτι άλλο και μη δίνεις και λογαριασμό σε κανένα.
Συμφωνω με την Miss caramel. Αλλωστε η ζωη προχωρα και εχει παντα μια κατευθυνση. Παντα προς :ΕΜΠΡΟΣ.
Παλιά 15-10-12, 08:42   #2411
siapnrk

Περιοχή: πειραιάς
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο georgiamami Εμφάνιση μηνυμάτων
Συμφωνω με την Miss caramel. Αλλωστε η ζωη προχωρα και εχει παντα μια κατευθυνση. Παντα προς :ΕΜΠΡΟΣ.
Θα συμφωνήσω με την georgiamami & με τη misscaramel.
Προσπάθησε να κάνεις πράγματα για σενα, ασχολήσου με τον εαυτό σου. Κάνε πράγματα που σου αρέσουν που σε χαλαρώνουν, που σε κάνουν να νιώθεις καλύτερα. Ολα θα φτιάξουν σιγά-σιγά.
Ο χρήστης siapnrk δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 15-10-12, 16:58   #2412
dosoula

Περιοχή: Ηράκλειο
Προεπιλογή

καλησπέρα στην όμορφη παρεούλα!!!Καλο καλοκαιρι απο Κρήτη μια που το θερμόμετρο σκαρφαλωσε πάλι κοντα στους 30!!!!Εχω βέβαια νεα να σας πω για το θέμα μου....Την προηγούμενη Δευτέρα μετα απο 40 μέρες χωρίς χάπι έκανα αιμοληψίες να δουμε πως πήγαμε ένα χρόνο μετά από το 3ο ιώδιο. Τα αποτελέσματα ΄ήταν tsh>100 και tg=5,88. Δεν ήταν τα ιδανικά που περιμέναμε δυστυχως.Τέταρτη φορά στη ζωή μου απογοητεύτηκα εκεινο το απόγευμα αλλά ευτυχως που έχω καλους γιατρους (η ενδοκρινολόγος μου + το Θεαγένειο) και αμέσως όλοι μαζί μίλησαν και καναμε ένα αναλυτικο υπέρηχο μετρώντας και τον πιο μικρό λεμφαδένα που υπάρχει στο λαιμο μου.Ευτυχως όλοι είναι καλής μορφωλογίας και δεν υποψιάζει κανένας.Τα έχουμε στείλει Θεαγένειο και περιμένουμε οδηγίες τους. Αρχισα να ξαναπαίρνω το χάπι μου για να συνέλθω απο το πρήξιμο (5 κιλάκια σε 2,5 βδομάδες με πολύ προσοχη στο φαγητο) αλλα αυτη τη φορα με κουραζαν τα ματια μου σαν να αλληθώριζα. Δεν μπορούσα να εστιάσω σε υπολογιστη και τηλεοραση αλλα ευτυχως τωρα ολο και καλυτερα παω.Πήγα και ένα 3μερο ταξιδακι αυρι επιστρέφω στη δουλεια και γενικά έχω πολύ καλη ψυχολογία.Τι να κάνουμε βρε παιδιά υπομονη υπάρχουν και χειρότερα ότι και να έχουμε εμεις που θα πάει κάποια στιγμη θα φτιάξει. Ο Θεος και η Παναγία να μας προστατεύει και εμεις να κάνουμε ότι μας λένε οι γιατροί αλλα να προσπαθούμε να έχουμε καλη ψυχολογία γιατί αυτη είανι ο μεγαλύτερος ιατρος μας.Μόλις έχω νέα μου θα σας ενημερώσω.Δυναμη σε όλους εύχομαι και περαστικά ολων μας!!!!Φιλάκια πολλα
Ο χρήστης dosoula δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Banner διαφημιζόμενων ή ιστοσελίδων που στηρίζουμε
Παλιά 16-10-12, 10:36   #2413
sonia64

Προεπιλογή

Dosoula μου, σου ευχομαι ολοψυχα να σου πανε ολα καλα απο δω και περα και να μην ξαναχρειαστεις αλλες θεραπειες!!!Οι γιατροι στο Θεαγενειο ειναι πολυ καλοι και εξειδικευμενοι και θα σου προτεινουν το πιο σωστο δρομο!!Η TSH θ`αρχισει σταδιακα να κατεβαινει και θα νιωθεις ολο και καλυτερα!!Το θετικο ειναι οτι δεν υπαρχει κατι ανησυχητικο στον υπερηχο,ευτυχως!!Θετικη σκεψη και ολα θα πανε καλα!!!Περιμενω νεα σου!!
Ο χρήστης sonia64 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 16-10-12, 15:29   #2414
siapnrk

Προεπιλογή

Καλησπέρα σε όλη την παρέα.Σήμερα το πρωί πήρα την ιστολογική μου. Δόξα το Θεό, όλα είναι καλά. Πήγα και στην ενδοκρινολόγο μου, απο αύριο αρχίζω το γνωστό μου Τ4 - 100άρι.
Εύχομαι όλοι να έχετε τα αποτελέσματα που επιθυμητε.
Dosoula σου εύχομαι απο δω και στο εξής όλα να σου πάνε καλά.
Παλιά 16-10-12, 20:44   #2415
georgiamami

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο siapnrk Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπέρα σε όλη την παρέα.Σήμερα το πρωί πήρα την ιστολογική μου. Δόξα το Θεό, όλα είναι καλά. Πήγα και στην ενδοκρινολόγο μου, απο αύριο αρχίζω το γνωστό μου Τ4 - 100άρι.
Εύχομαι όλοι να έχετε τα αποτελέσματα που επιθυμητε.
Dosoula σου εύχομαι απο δω και στο εξής όλα να σου πάνε καλά.
Υπεροχα!!!! Ολα θα παρουν το δρομο τους. Υπομονη και εχε το νου σου στα συμπτωματα...... να αντιληφθεις εγκαιρα αν το 100αρι ειναι η σωστη δοση για σενα ωστε να πανε ολα καλα.
Παλιά 17-10-12, 19:47   #2416
siapnrk

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο georgiamami Εμφάνιση μηνυμάτων
Υπεροχα!!!! Ολα θα παρουν το δρομο τους. Υπομονη και εχε το νου σου στα συμπτωματα...... να αντιληφθεις εγκαιρα αν το 100αρι ειναι η σωστη δοση για σενα ωστε να πανε ολα καλα.
Καλησπέρα σε όλους.Georgia ευχαριστώ για τη συμβουλή ελπίζω ότι θα μπορέσω να .... αντιληφθώ τυχών προβλήματα. Ας είναι καλά το παρεάκι, που αφήνοντας ο καθένας τη δική του ιστοριούλα, μπορεί να δώσει τα φώτα του και σε άλλους.
Καληνύχτα!!!!
Παλιά 20-10-12, 10:59   #2417
marian84

Προεπιλογή

αχ αυτη η αρχικη δοση!!!!καλο ενδοκρινολογο!!!αυτο ειναι το βασικο τελικα.εχετε και σεις πρωινη δυσκαμψια???εγω θελω 5 λεπτα για να συναρμολογηθω ξανα.χτες πηγα και σε δευτερο νευρολογο γιατι εχω αρχισω να ανησυχω μ αυτα τα μυρμηγκιασματα ,την αδυναμια ,το τσουξιμο κτλ.εχει εναμιση μηνα που η tsh ειναι 0,57 οποτε ειναι οκ αλλα δε βλεπω μεγαλη βελτιωση.και αυτοσ μου ειπε οτι ειναι νευροθυροειδικα(καπως ετσι)συμπτωματα και οτι θα φυγουν τελευταια.ολα τα περιεργα συμπτωματα σε μενα?βαρεθηκαααααααααααα
Παλιά 21-10-12, 00:48   #2418
georgiamami

Προεπιλογή

Παράθεση:
....... μου ειπε οτι ειναι νευροθυροειδικα(καπως ετσι)συμπτωματα και οτι θα φυγουν τελευταια.ολα τα περιεργα συμπτωματα σε μενα?βαρεθηκαααααααααααα
Μην ανησυχεις!! Ειμαι κι εγω εδω. Η εξαιρεση του κανονα που λεει οτι αφου πεταξεις τον αδενα, παιρνεις το χαπακι σου και εισαι μια χαρα. Αμ δε!!!!
Μεχρι να ισορροπησει ο οργανισμος μου μετα απο τα πατατρακ που επαθε, εγω θα βλεπω ουρανοςυ και αστρα!!!
Παλιά 21-10-12, 20:26   #2419
marian84

Προεπιλογή

αχ αντε να δουμε ποτε θα προσαρμοστει αυτος ο οργανισμοσ στα νεα δεδομενα.οταν ειπα στο νευρολογο οτι εχει περιπου εναμιση μηνα που η tsh ειναι οκ αλλα ακομα εχω τα συμπτωματα ,μου ειπε κατσε να περσει ενα 6μηνο στη σωστη δοση και τοτε τα ξαναλεμε.τι εξαμηνο????ειμαι ηδη 5 μηνεσ ετσι ,βεβαια με λαθοσ δοση!!!!!ποση υπομονη πια?
Παλιά 22-10-12, 14:58   #2420
jackrussel

Προεπιλογή

κοριτσια καλημερα
θα ηθελα την γνωμη σας
λοιπον εγω εχω εδω και 7 χρονια χασιμοτο
τα τελευταια 5 χρονια ειναι απ οτι φαινεται ρυθμισμενος, εχω εναν οζο που εχει μαλλον μικρυνει στον οποιο εχω κανει και βιοψια και ηταν ολα καλα
εκανα εξωσωματικη απεκτησα κι ενα αγορακι κι ολα καλα
αφου γεννησα κι υστερα κι ενω συνεχιζα να παιρω ευθιροξ των 100 οπως και προ εγκυμοσυνης πραγμα που κρατουσε την tsh sto 0.4 o ενδοκρινολογος επειδη με ειδε λιγο παχια με χοληστερινη και γ-γτ συκωτιου στο 40, ελαφρως αυξημενη, μου εδωσε και t3 των 25
αυτο με ξεκανε, ταχυκαρδιες αρρυθμιες νευρα αισθηση εγκεφαλικου
ξανακανω εξετασεις η tsh 0.001 μου κοβει την t3 και μου δινει t4 των 88,μου μειωνει κοινως την δοσολογια

παραλληλα ψαχνω το συκωτι οπου εγινε διαγνωση εστιακης οζωδους υπερπλασιας, κοινως βρηκαν στο συκωτι ενα μπαλακι, το συνεδεσαν με τις ορμονες της εξωσωματικης αλλα και καποιοι με το χαπι του θυροειδη και το χρονιο αυτης της νοσους

στα πλαισια του συκωτιου επανελεγχω κα τις ορμονες του θυροειδη εφοσον ειχε περασει ενα μηνας με μειωμενη δοση και η tsh ηταν 0,004 ενω η g-gt του συκωτιου στο 74 ακομα πιο μεγαλη

η ηπατολογος αφου εκανα εξονυχιστικο αιματολογικο ελεγχο τα βρηκε ολα τελεια εκτος της γ-γτ και το συνδεει με τον υπερθυροειδισμο που βλεπει

εγω εχω την tsh στον πατο αλλα τ3 και τ4 στη μεση του ανωτερου και κατωτερου φυσιολογικου

θα πρεπει να ρυθμισω το θυροειδη γιατι επηρεαζει το ξερυθμισμα στα ενζυμνα του συκωτιου, αν ρυθμιστει και συνεχιζει να ανεβαινει η γ-γτ τοτε οκ το ψαχνουμε το συκωτι αλλιως, αλλα πρωτα πρεπει να ρυθμιστει ο θυροειδης

εχει αντιμετωπισει καμια τιποτα αναλογο?
εχω ενα υγιες συκωτι δεν πινω δεν εχω αρρωστησει αδυνατισα και 8 κιλα

εσεις με αναλογα προβληματα πως πατε απο συκωτι και τρανσαμινασες?
η tsh ποσο πρεπει να ειναι τελικα σε οσους πασχουν απο χασιμοτο? μου εχουν πει οπωσδηποτε κατω απο 1 και οχι κατω απο 0,4? εσας τι σας λενε?

θα επισκεφτω και εναν αλλον ενδοκρινολογο για μια δευτερη γνωμη
Ο χρήστης jackrussel δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 22-10-12, 15:19   #2421
katrin

Προεπιλογή

Εγώ έχω 2 χρόνια διεγνωσμένη τη χασιμότο και 1 ή 2 όζους (που ίσως είναι και ψευδής εικόνα της χασιμότο) και στις τελευταίες εξετάσεις μου η tsh ήταν 1,63 και του φάνηκε μια χαρά του γιατρού.
Νομίζω ότι η τιμή σου είναι πολύ χαμηλά - ίσως να πρέπει να πάρεις και γνώμη άλλου γιατρού...
Παλιά 22-10-12, 21:51   #2422
marian84

Προεπιλογή

εμενα πριν την θυροειδεκτομη η tsh μου ηταν κοντα στο2.και γω με hashimoto!! νομιζω οτι η tsh σου ειναι αρκετα χαμηλη.βεβαια αυτο ειναι εντελωσ υποκειμενικο γιατι ο καθε οργανισμοσ ειναι διαφορετικοσ
Παλιά 24-10-12, 18:40   #2423
marian84

Προεπιλογή

jackrassel εψαξα λιγο στο internet και βρηκα σε ξενο site οτι τα υψηλα επιπεδα τρανσαμινασεσ πολλεσ φορεσ οφειλονται στην κοιλιοκακη.ειναι η δυσανεξια στη γλουτενη.οι περισσοτεροι με hashimoto εχουν δυσανεξια στη γλουτενη.μπορει να ειναι και χαζομαρα αυτο που σου λεω αλλα δε χανεισ κατι να ρωτησεισ το γιατρο σου
Παλιά 24-10-12, 21:48   #2424
katrin

Προεπιλογή

Παράθεση:
jackrassel εψαξα λιγο στο internet και βρηκα σε ξενο site οτι τα υψηλα επιπεδα τρανσαμινασεσ πολλεσ φορεσ οφειλονται στην κοιλιοκακη.ειναι η δυσανεξια στη γλουτενη.οι περισσοτεροι με hashimoto εχουν δυσανεξια στη γλουτενη.μπορει να ειναι και χαζομαρα αυτο που σου λεω αλλα δε χανεισ κατι να ρωτησεισ το γιατρο σου
Το ότι οι περισσότεροι με χασιμότο έχουν και δυσανεξία στη γλουτένη δεν είναι καθόλου σίγουρο μάλλον. Ρώτησα και τη μικροβιολόγο μου, που και γνωρίζει πολλά αλλά και έχει κι αυτή πρόβλημα με το θυρεοειδή της, αλλά και τον ενδοκρινολόγο μου και μου είπαν πως δεν ισχύει.
Μάλιστα ο γιατρός μου είπε πως η κοιλιοκάκη εμφανίζεται από την παιδική ηλικία και προκαλεί και προβλήματα στην ανάπτυξη, οπότε είναι απίθανο να μην είναι εμφανής η νόσος. Η μικροβιολόγος πάλι μου είπε πως γενικά τα δύο αυτοάνοσα θα μπορούσαν να συνυπάρχουν, αλλά δεν είναι αλληλένδετα οπωσδήποτε και πάντως κάποιος που έχει δυσανεξία στη γλουτένη λογικά το ξέρει, γιατί του δημιουργεί προβλήματα...
Παλιά 24-10-12, 22:59   #2425
jackrussel

Προεπιλογή

κοριτσια ευχαριστω αυριο θα δω μια καινουρια ενδοκρινολογο να μου πει την γνωμη της
Ο χρήστης jackrussel δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 26-10-12, 20:29   #2426
netrino 30

Προεπιλογή καθε συμβουλη δεκτη

Καλησπερα σε ολους..Σας γραφω γιατι χρειαζομα την εμπειρια σας.Το mail αφορα την κοπελα μου.Ειναι 23 ετων..Προσφατα ειχε πονοκεφαλους και καποιες κρισεις υπερτασης.Επειδη περυσι ειχε μιας μορφης σπειραματονεφριτιδας στο νεφρο,ολων το μυαλο πηγε εκει..Καναμε αλλεπαληλες εξετασεις οι οποιες ολες βγηκαν καλες..Οριστικοποιησαμε λοιπον οτι η πιεση δεν οφειλοταν στο νεφρο..Επισκεφτηκαμε ενα καρδιολογο ο οποιος της συνεστησε να κανει εναν υπερηχο θυροειδη και να επισκεφτει και ενα νευρολογο..Τα αποτελεσματα του υπερηχου ανεφεραν οτι ειχε 4 υποηχους οζους εκ των οποιων ο μεγαλυτερος ηταν 1.5 εκ..Ξεχασα να σας πω οτι οι αματολογικες του θυροειδη ηταν φυσιολογικες..Μετα απο αναζητηση μου στο δικτυο βρηκα οτι οι υποηχοι οζοι ειναι υποπτοι για κακοηθεια..Κατα ποσο ισχυει αυτο..?Επισκεφτηκαμε ενδοκρινολογο ο οποιος συνεστησε παρακεντηση του..Η αληθεια ειναι οτι εχω τρελλαθει απο την αγωνια μου,οποιαδηποτε πληροφορια θα ηταν πολυτιμη..Ευχαριστω εκ των προτερων..
Ο χρήστης netrino 30 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 26-10-12, 21:00   #2427
marian84

Προεπιλογή

netrino 30 βασικα μην αγχωνεσαι!!!!!!αυτο που πρεπει να κανει η κοπελα σου ειναι σιγουρα μια παρακεντηση και εκει θα φανει αν προκειται για κακοηθεια.ενα -ενα βημα.αν προκειται για κακοηθεια θα πρεπει να αφαιρεσει τον θυροειδη.το εχουμε κανει πολλεσ απο εμασ.και κακοηθεια να υπαρχει ,τον βγαζεισ ,κανεισ καποια θεραπεια με ιωδιο,οχι χημειοθεραπεια και τελειωνει εκει.δε σου λεω οτι ειναι ευκολο αλλα ενα ενα βημα.εμενα η παρακεντηση εδειξε πιθανοτητα κακοηθειασ αλλα τελικα δεν ηταν.και η ηλικια πλεον δεν παιζει κανενα ρολο.εγω ειμαι 28 και τον αφαιρεσα και ξερω κοπελα 17 χρονων που επισης αφαιρεσε τον θυροειδη.ολοι ι γιατροι να ξερεισ λενε...αν ειναι να με βρει καρκινοσ να ναι στο θυροειδη.τον βγαζεισ και τελος!!!!!ξερω οτι οταν τα ακουσ για πρωτη φορα σε πιανει πανικος αλλα προσπαθησε να μην αγχωνεσαι και αγχωνεισ και την κοπελα σου.ο,τι χρειστεις εμεισ ειμαστε εδω
Παλιά 26-10-12, 22:25   #2428
katrin

Προεπιλογή

Συμφωνώ απόλυτα και σε όλα με την marian84! Μην αγχώνεστε, ένα βήμα τη φορά και ακολουθείστε τις οδηγίες των γιατρών. Οπωσδήποτε δεν το αφήνουμε, το παρακολουθούμε συχνά και σχολαστικά, σε κάθε περίπτωση!
Παλιά 26-10-12, 23:33   #2429
georgiamami

Προεπιλογή

netrino 30, οταν μας παρουσιασθηκε το προβλημα μας με το θυροειδη, πανικοβληθηκαμε ...αλλα απο αγνοια.Στη συνεχεια και εφοσον ενημερωθηκαμε, μπηκαμε στο χορο και χορεψαμε.Αλλοι τελειωσαν με την υποθεση αυτη και συνεχιζουν τη ζωη τπυς φυσιολογικοτατα. Αλλοι βρισκονται ακομη στη φαση αντιμετωπισης. Ενα ειναι σιγουρο οπως ανεφερε και η Μαριαν: Αν ειναι να χτυπησει ο καρκινος , καλυτερα να ειναι στο θυροειδη.Ειναι η πιο ιασιμη μορφη καρκινου. Αλλα, γιατι παει το μυαλο σου στην κακοηθεια????? Ας κανει η καλη σου την παρακεντηση και εφοσον δειτε τα αποτελεσματα, τοτε θα δειτε και ποια βηματα θα πρεπει να κανετε. ΕΝΑ-ΕΝΑ βημα θα πορευτειτε.
ΥΓ.Καλο το διαδικτυο αλλα ...σε πανικοβαλλει. Κανε ερωτησεις και θα παρεις απαντησεις απο ατομα που "ειναι γνωστες" λογω προσωπικης εμπειριας.
Παλιά 27-10-12, 12:33   #2430
netrino 30

Προεπιλογή

Ευχαριστω ολες για τις απαντησεις και το ενδιαφερον σας..Αυτο που με εχει τρομαξει περισσοτερο ειναι ο ορος υποηχοι οζοι μετα τον υπερηχο..Σας ευχαριστω και παλι..
Banner διαφημιζόμενων ή ιστοσελίδων που στηρίζουμε
Παλιά 27-10-12, 12:52   #2431
sonia64

Προεπιλογή

Netrino 30,μην αγχωνεσαι με την λεξη υποχοικοι!!Σωστα πρεπει να κανει παρακεντηση,αλλα να ξερεις οτι ειναι εξαιρετικα σπανια περιπτωση η κακοηθεια στο θυρεοειδη!!Αν ομως ειναι καρκινος,ειναι ιασιμος 100% και στο λεω εγω που νοσησα απο αυτο και ειμαι μια χαρα!!!Οχι ομως μονο εγω,αλλα και πολλοι αλλοι συνασθενεις μου,που επισης ειναι μια χαρα!!!Ευχομαι καλα αποτελεσματα απο την παρακεντηση και για ο,τι χρειαστεις ειμαστε εδω!!!
Παλιά 27-10-12, 22:08   #2432
nikos21

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο netrino 30 Εμφάνιση μηνυμάτων
Ευχαριστω ολες για τις απαντησεις και το ενδιαφερον σας..Αυτο που με εχει τρομαξει περισσοτερο ειναι ο ορος υποηχοι οζοι μετα τον υπερηχο..Σας ευχαριστω και παλι..
Φιλε μην τρελαινεστε,ειμαι παλαιμαχος του θυρεοειδη,2 εγχειρησεις,πρωτη το 1975 με καλοειθη οζο,δευτερη το 2010,2 οζοι 20αρηδες,ο ενας κακοηθης,μετα απο 2 χρονια,υπερηχους ,παρακεντησεις χειρουργειο,ιωδιο,ο γιατρος μου ειπε οτι εχω τελειωσει με το θυρεοειδη,αυτο σου το λεω για να καταλαβεις οτι ο καρκινος του θυρεοειδη και ειδικα ο θυλωδης ειναι 99,9 ιασιμος..καντε την παρακεντηση και βαλτε τα πραγματα σε μια σειρα,με ενα ενδοκρινολογο που εμπιστευεστε,ΚΑΛΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ,ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΦΟΒΟΣ,ΟΛΑ ΘΑ ΠΑΝΕ ΚΑΛΑ...
Ο χρήστης nikos21 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 29-10-12, 10:22   #2433
netrino 30

Προεπιλογή

Ευχαριστω ξανα ολους για τις απαντησεις σας..
Σημερα θα γινει ενας επαναληπτικος υπερηχος,οταν θα εχω αποτελεσματα παρακντησης θα σας ενημερωσω..Ευχαριστω ξανα
Παλιά 01-11-12, 10:29   #2434
marian84

Προεπιλογή

καλημερα!!!!!!νεα απορια!!!!!!εχει αποκτησει καποια απο σας φωτοφοβια??τα ματια μου δεν αντεχουν καθολου στον ηλιο.ουτε οταν εχει αντηλια.θελω να φοραω συνεχεια γυαλια.συνηθως η φωτοφοβια ειναι συμπτωμα του υπερθυροειδισμου αλλα εγω το απεκτησα οταν ημουν υπο.ειναι πολυ εκνευριστικο!!!
Παλιά 02-11-12, 08:53   #2435
kisi

Προεπιλογή

Καλημέρα και καλό χειμώνα σε όλους. Παρακολουθώ την παρεούλα μας όλο τον καιρό που δεν γράφω, αλλά η εμπειρία μου είναι μικρή και γι'αυτό προτιμώ να μιλώ μόνο όταν μπορώ να προσθέσω κατι.
Σύντομα θυμίζω, ότι στη δική μου περίπτωση ασθενής είναι ο άντρας μου ο οποίος έχει υποβληθεί σε 2 εγχειρήσεις θυροειδούς μέσα σε 4 μήνες. Έγινε ολική αφαίρεση και λεμφαδενικός καθαρισμός διότι υπήρχε μετάσταση στους λεμφαδένες (θηλώδες πολυεστιακό καρκίνωμα), χωρίς ωστόσο διήθηση της κάψας. Έκανε ιώδιο (175) και το ολόσωμο σπινθηρογράφημα που ακολούθησε δυστυχώς έδειξε απορρόφηση και από άλλα σημεία του σώματος, τους πνεύμονες και το συκώτι. Μέχρι σήμερα οι γιατροί ήταν καθησυχαστικοί διότι αφενός οι ορμολονογικές του και η θυρεοσφαιρίνη ήταν απόλυτα φυσιολογικές και μιλούσαν για φυσιολογική απορρόφηση και ότι σε 1 χρόνο από το ιώδιο ( το έκανε το Πάσχα 2012) θα κάνει ειδικότερες εξετάσεις για να δούμε. Ωστόσο σήμερα, που κάνει γενικότερες εξετάσεις καθώς πάσχει και από ταχέως εξελισσόμενη σπειραματονεφρίτιδα, που είδαν πάλι όλο το φάκελό του, του σύστησαν να κάνει αξονική θώρακος χωρίς να του χορηγηθεί ενδοφλέβιο υγρό λόγω των νεφρών του, για να δούμε τι γίνεται. Κι ενώ αυτό μας άγχωσε πάλι, από την άλλη ο ίδιος ενδοκρινολόγος του είπε να μην ανησυχεί αλλά ότι θα μπορούσε και να μην κάνει την αξονική τώρα διότι για 1 χρόνο (ο οποίος δενέχει ακόμα συμπληρωθεί) το ιώδιο κυκλοφορεί ακόμα στο σώμα του και ότι κατά τον Απρίλιο 2013 θα κάνει ειδική εξέταση για να δούμε τι γίνεται. Ωστόσο τώρα που μιλάμε είναι στο νοσοκομείο για να κάνει την αξονική και πραγματικά φοβάμαι τα αποτελέσματα γιατί μέχρι τώρα συνήθως ότι αποτέλεσμα παίρνουμε είναι αγχωτικό, και το απόγευμα θα πάρουμε τα αποτελέσματα της θυρεοσφαιρίνης. Δεν ξέρω. Είμαι πραγματικά μπερδεμένη και αγχωμένη. Από τη μια παρηγορώ τον εαυτό μου και λέω ότι ότι είναι θα το αντιμετωπίσουμε όπως κάνουμε μέχρι τώρα, από την άλλη υπερισχύει το συναίσθημα και φοβάμαι.
Συγγνώμη εάν σας κούρασα, αλλά κάθε λέξη σας είναι για μένα παρηγοριά.

Εύχομαι πάνω απ' όλα υγεία σε όλους, κουράγιο και υπομονή.
Ο χρήστης kisi δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 02-11-12, 09:25   #2436
kisi

Προεπιλογή

Τελικά, από Δευτέρα θα κάνει την αξονική στο νοσοκομείο ο άντρας μου. Ένα ολόκληρο Σαββατοκύριακο με αγωνία ......... Ελπίζω σήμερα τα αποτελέσματα θυρεοσφαιρίνης να έιναι καλά.

Αλήθεια έχει τύχει σε κάποιον το ολόσωμο σπινθηρογράφημα μετά το ιώδιο να έδειχνε απορρόφηση από τους πνεύμονες; Μήπως ο γιατρός μας μπορεί να μου δώσει κάποια οδηγία; Μια ενδοκρινολόγος που το είχε δει μου είχε πει πως το σπινθηρογράφημα είναι ένδειξη και όχι διάγνωση, πως από τις δύο βιοψίες, τον τύπο του καρκίνου και τις ορμονολογικές του εξετάσεις πριν και μετά τις εγχειρήσεις, μάλλον οδηγείτε περισσότερο προς το ότι τα αποτελέσματα του σπινθηρογραφήματος, και λόγω της πάθησης των νεφρών που επηρεάζουν την αποβολή του ιωδίου από το σώμα, είναι υπερεκτιμημένα.Αλλά ακόμα και σε περίπτωση μετάστασης, η εξέλιξη είναι αργή και μιλάμε για τριάντα χρόνια πορείας του ασθενούς. Είναι αληθή αυτά;
Παλιά 02-11-12, 10:26   #2437
georgiamami

Προεπιλογή

Kisi, καλημερα. Εισαι πολυ αγχωμενη και εν μερει εχεις δικιο. Αλλα, θα πρεπει να σκεφτεσαι θετικα και να επενδυεις στο ΣΗΜΕΡΑ. Ξερεις, οσοι ζουμε παρομοιες καταστασεις, μαθαινουμε οτι η καθε στιγμη της ζωης μας ειναι μοναδικη και ανεπαναληπτη, επομενως πρεπει να ζουμε το καθε λεπτο γιατι θα φυγει και δε θα ξαναρθει. Το αυριο θα ρθει, δεν μπορουμε να το αναβαλλουμε. Μπορουμε ομως να ζησουμε το σημερα. Χαμογελασε λοιπον, σημερα με αισοδοξια στον αντρα σου και σε ολα τα αγαπημενα σου προσωπα και για αυριο...... εχει ο Θεος. Οτι μας φερει, θα το αντιμετωπισουμε οοοοοοοοταν ερθει.
Παλιά 02-11-12, 12:02   #2438
sonia64

Προεπιλογή

Κisi καταλαβαινω απολυτα τι περνας!!Η αγωνια για ολους μας οταν κανουμε τετοιες εξετασεις ειναι παντα πολυ μεγαλη και πρεπει να συμφιλιωθουμε με αυτο,γιατι δεν γινεται αλλιως,δυστυχως!!Ειναι αρκετα ομως παρηγορο,οτι ο θηλωδης καρκινος ειναι ευτυχως ιασιμος(και οντως τυχον μετασταση ειναι πολυ αργη) κι αυτο θα πρεπει να "κρατας".Για τα υπολοιπα προβληματα υγειας που εχει ο συζυγος σου,δεν γνωριζω να σου πω κατι.Το ιωδιο να ξερεις "δουλευει" για μεγαλο χρονικο διαστημα και πιστευω οτι θα εχει καλα αποτελεσματα.Λιγη υπομονη και ολα θα πανε καλα!!Πανω απ`ολα αισιοδοξια!!Περιμενουμε με αγωνια τα σημερινα αποτελεσματα της θυρεοσφαιρινης!!
Παλιά 02-11-12, 19:55   #2439
kisi

Προεπιλογή

Καλησπέρα. Ευχαριστώ πολύ Georgiamami και Sonia64 για τα ενθαρρυντικά σας λόγια. Η αλήθεια είναι ότι μόλις πήραμε τα αποτελέσματα της θυρεοσφαιρίνης και απ'ότι καταλαβαίνω είναι καλά. Με φυσιολογικές τιμές <1 , η τιμή του άντρα μου είναι <1 όπως ακριβώς λέει η εξέταση που κάναμε στη Βιοατρική. Αλήθεια, αναρρωτιέμαι, εάν υπήρχαν οπουδήποτε καρκινικά κύτταρα, η θυρεοσφαιρινη δεν θα ήταν έστω λίγο πάνω από το φυσιολογικό;
Εϋχομαι καλό σαββατοκύριακο σε όλους.
Παλιά 02-11-12, 22:14   #2440
vasvol

Περιοχή: Αθηνα
Προεπιλογή

Καλησπερα σε ολους.
Απαντω στην kisi.Η θυρεοεσφαιρινη ειναι <1 ,με tsh φυσιολογικη και αντιθυρεοσφαιρικα αντισωματα αρνητικα?Αν ναι ,τοτε ειναι σπανιο να υπαρχει μετασταση απο το θηλωδες.(αν και εκτιμηση της θυρεοσφαιρινη γινεται καλυτερα σε υποθυρεοειδισμο,τεχνικο η με διακοπη της αγωγης)Η αξονικη θωρακα χωρις σκιαγραφικο θα δωσει πληροφοριες για τον πνευμονα.
Απο προσωπικη εμπειρια δεν εχω δει σε καλως διαφοροποιημενο θηλωδες του θυρεοειδους μεταστασεις στους πνευμονες και πολυ περισσοτερο στο ηπαρ με αρνητικές ορμονες.Πιθανα να ειναι υπερεκτημηση του σπινθηρογραφηματος λογω και της νεφρικης δυσλειτουργιας.(αργη καθαρση του ιωδιου)Σε αυτες τις περιπτωσεις χρειαζεται εμπειρια του πυρηνικου στην εκτιμηση της εικονας ππου βλεπει και συνεργασια με τον ενδοκρινολογο για την αξιολογηση του αποτελεσματος.
Ο χρήστης vasvol δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Bookmarks

Εργαλεία Θεμάτων

Δικαιώματα - Επιλογές