the nr.1 fun place to be - for parents or wannabe parents !

Επιστροφή   ParentsCafe.gr > Καφές για όλα τα γούστα! > Όλες οι κατηγορίες των "Καφέ" > Ιατρικά & Υγεία

Notices

@@@@@@@ Νέo Advertorial @@@@@@@

Με την αγορά του καροτσιού Trip από την Collection 2014
παίρνετε δωρεάν την Ομπρέλα για το καρότσι

& με την αγορά του Καθίσματος Αυτοκινήτου Marco Polo
παίρνετε δωρεάν το κάλυμμα Summer Cover για το κάθισμα!

@@@@@@@@@@@@@

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Παλιά 16-09-12, 15:34   #2321
yorkshire21

Περιοχή: Thessaloniki!!
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο i want to be mama Εμφάνιση μηνυμάτων
Κορίτσια καλημέρα!
Χρειάζομαι την γνώμη σας γιατί θα με τρελάνει ο γυναικολόγος μου!
Ναι, ναι ο γυναικολόγος μου καλά διαβάσατε!

Είμαι 8w1d έγκυος και έκανα το προγεννητικό μου έλεγχο...

Από αλλού περίμενα να ακούσω τα κακά(νόμιζα ότι είχα τοξόπλασμα) αλλά από αλλού με βρήκε...με βάση τον γιατρό!

Έλεγχος θυρεοειδούς ορμονικός,για μένα οι τιμές είναι άψογες για εκείνον πάλι όχι!
Τις παραθέτω παρακάτω:
TSH 2.90μIU/mL Φυσιολογικές τιμές:0.27-4.20

Free T3 2.96pg/mL Φυσιολογικές τιμές:2.00-4.40

Free T4 1.29ng/dL Φυσιολογικές τιμές:0.80-2.00

Anti-TG 26.7 IU/mL Φυσιολογικές τιμές:Αρνητικό<34
Διάμεση ζώνη 34-55
Θετικό>55

Anti-TRO 4.60IU/mL Φυσιολογικές τιμές:<12.00

Λοιπόν το θέμα είναι ότι την TSH την ήθελε 2.50 και όχι 2.90 και μου προτείνει να πάω σε ενδοκρινολόγο.

Εγώ πάλι θεωρώ ότι είναι περιττό από την στιγμή που είμαι εντός φυσιολογικών ορίων...

Παρακαλώ πείτε μου την γνώμη σας...

Συγνώμη για το μακροσκελές μήνυμα!!

Καλημέρα!!
Κοπελα μου νομιζω εχει δικιο ο γυναικολογος σου. Εγω εχω θυροειδη και θεμα με την tsh. Στην εγκυμοσυνη αυτη η ορμονη αυξανεται και ειναι καλο να την εχεις χαμηλα για το μωρο. Σε στελνει σε ενδοκρινολογο για να μην ανεβει πολυ. Φαντασου οτι μολις ειχα μεινει εγκυος (παλλινδρομη) απο 0,75 ειχε παει 0,90 και παλι μου αυξησαν την δοση για να μεινει χαμηλα. Ελπιζω να σε βοηθησα
Παλιά 16-09-12, 15:47   #2322
yorkshire21

Περιοχή: Thessaloniki!!
Προεπιλογή

Σε μπερδεψαμε μαλλον. Ρωτα καλυτερα εναν ενδοκρινολογο.
Παλιά 17-09-12, 02:47   #2323
katrin

Το avatar του χρήστη katrin

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο yorkshire21 Εμφάνιση μηνυμάτων
Κοπελα μου νομιζω εχει δικιο ο γυναικολογος σου. Εγω εχω θυροειδη και θεμα με την tsh. Στην εγκυμοσυνη αυτη η ορμονη αυξανεται και ειναι καλο να την εχεις χαμηλα για το μωρο. Σε στελνει σε ενδοκρινολογο για να μην ανεβει πολυ. Φαντασου οτι μολις ειχα μεινει εγκυος (παλλινδρομη) απο 0,75 ειχε παει 0,90 και παλι μου αυξησαν την δοση για να μεινει χαμηλα. Ελπιζω να σε βοηθησα
Δεν έχω άποψη για την κοπέλα. καλύτερα να ρωτήσει όντως ένα ενδοκρινολόγο! Το μόνο που θέλω να πω είναι ότι νομίζω πως όταν υπάρχει ήδη πρόβλημα με το θυρεοειδή, είναι άλλες οι επιθυμητές τιμές της TSH από όταν δεν υπάρχει προηγούμενο. Νομίζω....
Ο χρήστης katrin δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 17-09-12, 14:12   #2324
marian84

Προεπιλογή

καλημερα!!!!χτεσ ξαναπηγα στον ενδοκρινολογο και συζητησαμε το θεμα αλλαγης μαρκασ χαπιου μηπως και αρχισοθν να υποχωρουν τα συμπτωματα.μου ειπε οτι μαλλον εχω προβλημα με την απορροφηση γιατι για την ηλικια μου(2,τα κιλα μου(50) δε δικαιολογειται η δοση των 125 που παιρνω.αααα και με των 125 δεν εχει πεσει η ΤSH οποτε μαλλον θα παιρνω 150.εχει δει καποια απο σας διαφορα αλλαζοντας μαρκα χαπιοθ????
Ο χρήστης marian84 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 17-09-12, 20:03   #2325
marian84

Προεπιλογή

θα ηθελα να μου πειτε αν ξερετε κανεναν καλο ενδοκρινολογο στη θεσσαλονικη.λεω να παρω μια ακομα αποψη
Banner διαφημιζόμενων ή ιστοσελίδων που στηρίζει το ParentsCafe.gr
Παλιά 18-09-12, 19:22   #2326
christinapgr

Περιοχή: καπου εκει...
Προεπιλογή

καλησπερα!!!!
ειμαι και εγω ακομα μια γυναικα 32 ετων η οποια εχει εναν οζο !!!!θα ηθελα την γνωμη σας λοιπον....πριν 2 χρονια διαγνωσαμε εναν οζο 18,4*8,1mm και με htsh 1.2 t3 1.08 t4 6.83
δεν μπορουσα να κανω σπινθηρογ μιας κ ειχα το παιδι περιπου 1 ετους ετσι καναμε θεραπεια με τ4 50mg...μετα απο ενα περιπου ετος εκανα επαναληψη και ο οζος ηταν 18,1*8,1mm...και htsh 0.55 t3 2.88 t4 1.19....kai καραμεινα στην θεραπεια μου....πριν μια βδομαδα εκνα παλι επαναληπτικες....ο οζος ειναι 21,5*8,5mm του οποιου παρατηρητε υπερηχογενης εστια διαστασεων 4,2*4,5mm o ανωτερος οζος εχει περιφερικη κυριως αγγειωση....και htsh 0.71 t3 2.72 t4 1.27 φεριτινη 29,79.....αυτο που με προβληματισε ειναι το ασβεστιο που ηταν 11,77 και ο φωσφορος 3,58 και κανοντας επαναληψη στο ασβεστιο γιατι θεωρησαμε οτι ειναι λαθος ηταν και παλι 11,18....ειμαι αποφασισμενη να κανω αφαιρεση....να αυξησω το χαπι δεν με παιρνει μιας και ηδη εχω θεμα με ταχυπαλμιες(πριν καν την ληψη φαρμακου) και κατι εκτακτες στην καρδια.....θα κανω λεω εγω τωρα την επεμβαση στο παγνη ηρακλειου....πειτε μου την γνωμη σας...αν ξερετε γιατρους...τι γιατρος κανει την αφαιρεση....ποσο θα κοστισει ....γενικα ο,ρι μου πειτε θα ειναι υπερ μου...
σας ευχαριστω πολυ!!!!

[/url
Ο χρήστης christinapgr δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 19-09-12, 00:56   #2327
despina4321

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο marian84 Εμφάνιση μηνυμάτων
θα ηθελα να μου πειτε αν ξερετε κανεναν καλο ενδοκρινολογο στη θεσσαλονικη.λεω να παρω μια ακομα αποψη
Αν προκειται για καρκινο θυρεοειδους,ο καλυτερος ειναι ο Βαϊνας,πρωην διευθυντης του Θεαγένειου,που τωρα εξεταζει στη γενικη κλινικη.
Ο χρήστης despina4321 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 19-09-12, 00:58   #2328
oneiraki

Το avatar του χρήστη oneiraki

Περιοχή: Ξάνθη
Προεπιλογή

Καλησπέρα, ήθελα να σας ρωτήσω,είναι η υπνηλία και η κούραση συμπτώματα του υποθυροειδισμού?Ή να ψάξω κάτι άλλο?

Ο χρήστης oneiraki δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 19-09-12, 08:49   #2329
sonia64

Προεπιλογή

Christinapgr,πιστευω οτι σωστα αποφασισες για εγχειριση.Οσο για το τι ειδικοτητα θα εχει ο γιατρος ,πρεπει να ειναι πολυ καλος χειρουργος που να ειδικευεται στις εγχειρισεις θυρεοειδους.
Ονειρακι,η υπνηλια και η κουραση ειναι μεσα στα συμπτωματα του υποθυρεοειδισμου.Καλο θα ειναι να κανεις Τ4 και TSH για να σιγουρευτεις.Εγω εκτος απο αυτα τα συμπτωματα ειχα βαλει και 2-3 κιλα(χωρις να εχω αλλαξει κατι στη διατροφη μου) και ειπα στον παθολογο μου να κανω προληπτικες εξετασεις και ηταν τελικα ολα στο κοκκινο!!!!Το ιδιο και ο γιος μου!!Πηρε θυροξινη και ειναι μια χαρα!!Μπορει ομως και να μην ειναι τιποτα!!!
Ο χρήστης sonia64 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 19-09-12, 10:52   #2330
oneiraki

Το avatar του χρήστη oneiraki

Περιοχή: Ξάνθη
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο sonia64 Εμφάνιση μηνυμάτων
Christinapgr,πιστευω οτι σωστα αποφασισες για εγχειριση.Οσο για το τι ειδικοτητα θα εχει ο γιατρος ,πρεπει να ειναι πολυ καλος χειρουργος που να ειδικευεται στις εγχειρισεις θυρεοειδους.
Ονειρακι,η υπνηλια και η κουραση ειναι μεσα στα συμπτωματα του υποθυρεοειδισμου.Καλο θα ειναι να κανεις Τ4 και TSH για να σιγουρευτεις.Εγω εκτος απο αυτα τα συμπτωματα ειχα βαλει και 2-3 κιλα(χωρις να εχω αλλαξει κατι στη διατροφη μου) και ειπα στον παθολογο μου να κανω προληπτικες εξετασεις και ηταν τελικα ολα στο κοκκινο!!!!Το ιδιο και ο γιος μου!!Πηρε θυροξινη και ειναι μια χαρα!!Μπορει ομως και να μην ειναι τιποτα!!!
Έκανα εξετάσεις τον περασμένο μήνα και όλα ήτανε εντός ορίων εκτός από τα αντισώματα.να άλλαξαν όλα απότομα σε ένα μήνα?Ξέρω και γώ..?Αν δεν είναι θυροειδής ούτε εγκυμοσύνη τότε απλώς με έχει τεζάρει στην κούραση ο μικρός..

Ο χρήστης oneiraki δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 19-09-12, 12:09   #2331
marian84

Προεπιλογή

δεν προκειται για καρκινο.με εχουν τρελανει οι γιατροι.ο νευρολογος λεει οτι τα μουδιασματα ειναι λογω θυροειδη,ο ενδοκρινολογος οτι δε μπορει να ναι .δε ξερω τι αλλο να κανω.ψαχνοντας σε ξενα forum ειδα οτι το hashimoto ,το οποιο εξακολουθει να υπαρχει και μετα τη θυροειδεκτομη ,δημιουργει τετοια προβληματα αλλα διαβασα οτι οταν εχεις hashimoto εχεισ και περισσοτερεσ πιθανοτητεσ για σκληρυνση κατα πλακας.δεν ξερω τι να κανω.κοντευω να τρελαθω
Παλιά 19-09-12, 12:10   #2332
christinapgr

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο sonia64 Εμφάνιση μηνυμάτων
σονια μου σευχαριστω για την απαντηση....να σαι παντα καλα....τι χειρουργος ομως ηθελα να ρωτησω???γενικος? ή καλυτερα χειρουργος ωρλ???καλημερα και να εισαι παντα καλα εσυ και η οικογενεια σου...

[/url
Παλιά 19-09-12, 18:24   #2333
sonia64

Προεπιλογή

Christinapgr,ευχαριστω για τις ευχες σου!!Και συ να σαι παντα καλα!!Δεν ξερω ακριβως πως να ρωτησεις για χειρουργο,αλλα να διευκρινηστει οτι ειδικευεται στις εγχειρισεις θυρεοειδη,γιατι ειναι λεπτη επεμβαση(προσοχη στις φωνητικες χορδες).
Παλιά 19-09-12, 18:53   #2334
Ντίτα

Περιοχή: Πειραιας
Προεπιλογή

Παράθεση:
δεν προκειται για καρκινο.με εχουν τρελανει οι γιατροι.ο νευρολογος λεει οτι τα μουδιασματα ειναι λογω θυροειδη,ο ενδοκρινολογος οτι δε μπορει να ναι .δε ξερω τι αλλο να κανω.ψαχνοντας σε ξενα forum ειδα οτι το hashimoto ,το οποιο εξακολουθει να υπαρχει και μετα τη θυροειδεκτομη ,δημιουργει τετοια προβληματα αλλα διαβασα οτι οταν εχεις hashimoto εχεισ και περισσοτερεσ πιθανοτητεσ για σκληρυνση κατα πλακας.δεν ξερω τι να κανω.κοντευω να τρελαθω
Για δοκιμασε να παρεις ''σεληνιο'' (ειναι ιχνοστοιχειο) που διαβασα σε τελευταια ερευνα οτι εξισορροπει τη Χασιμοτο. Ενημερωσου ομως πρωτα λεπτομερως απο τα διαφορα sites και ρωτα και το γιατρο σου (αν και αυτοι δεν ειναι υπερ φυσικων θεραπειων- οι περισσοτεροι- αν δεν ειναι φαρμακα...ελεος!!) και τα οφελη απο τη ληψη του θα ειναι βεβαια πολλαπλα (απ' οτι διαβασα) χωρις καμμια παρενεργεια!
Ο χρήστης Ντίτα δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 19-09-12, 19:57   #2335
marian84

Προεπιλογή

σ ευχαριστω πολυ.στο εξωτερικο παντως το hashimoto το αντιμετωπιζουν εντελως διαφορετικα.διαβασα και γω για το σεληνιο οπως επισης και το οτι δινουν ειδικη διατροφη για να μειωθουν τα αντισωματα.
Παλιά 20-09-12, 17:36   #2336
siapnrk

Περιοχή: πειραιάς
Προεπιλογή

Καλησπέρα σε όλη τη παρέα. Μόλις πρίν απο λίγο γύρισα στο σπιτάκι μου. Την τρίτη έκανα την επέμβαση, όλα πήγαν καλά, ασβέστιο στο 8,9 καλό μου είπαν. Η ιστολογική θα βγεί τον άααααλλο μήνα, αύτα έχει το δημόσιο. Κατα τ΄αλλα όμως είμαι πολύ ευχαριστημένη.
i want to be mama νομίζω ότι το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να απευθυνθείς σε έναν ενδοκρινολόγο.
Ο χρήστης siapnrk δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 20-09-12, 19:17   #2337
marian84

Προεπιλογή

σιδερενια!!!!να κουνας κανονικα τον αυχενα σου !!!!εγω στην αρχη πηγαινα σαν ρομποτ και μετα πιαστηκε ο αυχενασ μου.απο φωνη πως εισαι????
Παλιά 20-09-12, 20:00   #2338
iguanna

Προεπιλογή

Παράθεση:
σιδερενια!!!!να κουνας κανονικα τον αυχενα σου !!!!εγω στην αρχη πηγαινα σαν ρομποτ και μετα πιαστηκε ο αυχενασ μου.απο φωνη πως εισαι????
Xaxa αυτό μου θύμισε το "από φωνή...κορμάρα!"

Τα δικά μου νέα είναι οτι πήγα στο χειρουργό μου ο οποίος έκανε υπέροχη δουλειά με υπόλειμμα αδένα μόλις 1,8% (μια τρίχα όπως είπε εκείνος που είναι τα νεύρα απλά) και μου είπε οτι το TSH 0,45 που έχω είναι φανταστικό οπότε όλα πήγαν καλά, το ιώδιο "κάθισε" πάνω στο υπόλειμμα ιστού (οπότε έκανε τη δουλειά του να κάψει τα κύτταρα) και να κάνω την επαναληπτική εξέταση σε κάποιους μήνες και να συνεχίσω τη ζωή μου. Είμαι πολύ πολύ ευτυχισμένη κι εύχομαι σε όλους μας να είμαστε καλά.

Επίσης εύχομαι του χρόνου τέτοια εποχή να είμαι έγκυος... Προσευχηθείτε για μένα!
Ο χρήστης iguanna δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 20-09-12, 22:22   #2339
siapnrk

Προεπιλογή

Καλησπέρα και πάλι.
Marian84 ευχαριστώ, οσον αφορά τον αυχένα είναι αυτό που λέμε ήτανε στραβό το κλίμα το φαγε και ο γάιδαρος. Αστα τσίτα είναι, απο φωνή......φωνάρα και δεν το περίμενα για να πω την αλήθεια.
iguanna νομίζω ότι η tsh σου είναι τρίκαλη όχι απλά καλή και σου εύχομαι του χρόνου τέτοια εποχή να έχεις μια υπέροχη -υπέροχη μεγάλη κοιλίτσα.
Σας καληνυχτίζω όλους , η κόρη μου φωνάζει θέλει να την εξετάσω στην Οδύσσεια.
Παλιά 21-09-12, 00:39   #2340
georgiamami

Το avatar του χρήστη georgiamami

Περιοχή: Κάπου, σε κάποια γωνιά της Ελλάδας.... ακόμα!!!
Προεπιλογή

siapnrk & iguanna, υπεροχα τα νεα σας. Περαστικα και καλα αποτελεσματα.
Βιαζομαι δεν μπορω να γραψω περισσοτερα. Σας διαβαζω ομως καθημερινα και χαιρομαι για την πορεια ολων.
Η ζωη συνεχιζεται και εμεις πρεπει να τρεξουμε για να την προλαβουμε!!!
Banner διαφημιζόμενων ή ιστοσελίδων που στηρίζουμε
Παλιά 21-09-12, 02:46   #2341
Miss caramel

Το avatar του χρήστη Miss caramel

Περιοχή: argyroupoli
Προεπιλογή

marian84 Ο Χασιμότο θέλει υπομονή και λίγο πειραματισμό από τον ενδοκρινολόγο. Όπως και όλα τα υπόλοιπα αυτοάνοσα στον καθένα είναι διαφορετικά!

(Με τη ΣΚΠ καμία σχέση)

christinapgr συνήθως τις εγχειρίσεις αυτές τις κάνουν γενικοί χειρούργοι. Το θέμα είναι να βρείς κάποιον που έχει κάνει αρκετές τέτοιες εγχειρήσεις (έχει την εμπειρία) ακόμα και αν δεν κάνει μόνο αυτές αποκλειστικά!

siapnrk Σιδερένια
Precious Queen
And you know your time has come
To fly away with Me, so far..."

Ο χρήστης Miss caramel δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 21-09-12, 11:27   #2342
DANCER

Προεπιλογή

siaprnk αντε σιδερενια και όλα καλά απο εδω και μπρος.

inguanna χαιρομαι πολύ για τα νέα σου να είσαι πάντα καλα εύχομαι και οπως και εγω το θελω να μαστε με μεγάλη κοιλια του χρόνου.
Ο χρήστης DANCER δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 21-09-12, 12:03   #2343
DANCER

Προεπιλογή

θέλω να σας ρωτήσω , τωρα που αλλαζει ο καιρος εδω και μια βδομάδα με τραβάει μεσα στο λαιμό απο την μερια που ήταν ο όζος παρ'όλο που εχω βγάλει όλο το θυροειδη εννοήται. Παίζει να είναι απο την αλλαγή καιρού ή να αρχίσω να ξαναψάχνομαι;
Ο χρήστης DANCER δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 21-09-12, 15:14   #2344
siapnrk

Προεπιλογή

Χαιρετώ όλη την παρέα και σας ευχαριστώ όλους για τις ευχές.
christinapgr την επέμβαση την κάνει ή γενικός χειρουργός ή ωρλ εμένα μου την έκανε χειρουργός ωρλ και για να πω την αλήθεια στο Μεταξά η ωρλ κλινική είχε πολλές θυροειδεκτομές. Σήμερα πήγα και στην ενδοκρινολόγο μου μου έδωσε Τ3 των 25 δύο φορές την ημέρα μέχρι να βγεί η ιστολογική.
Αυτά τα νέα μου τα σημερινά.
Ολα καλά για όλους
Παλιά 21-09-12, 19:41   #2345
katrin

Προεπιλογή

marian84 σου στέλνω με π.μ. το όνομα του ενδοκρινολόγου μου αν σ'ενδιαφέρει
Παλιά 21-09-12, 20:56   #2346
Aliki777

Προεπιλογή

Καλησπέρα κι από εμένα στην παρέα!

Διανύω τη δεύτερη εβδομάδα χωρίς τ3, για να κάνω το σπινθηρογράφημα με πρόσληψη Ι 131 τη Δευτέρα. Η πρώτη εβδομάδα πέρασε καλά, χωρίς ιδιαίτερα παρατράγουδα, Η ενδοκρινολόγος μου με είχε ενημερώσει για αίσθημα αδυναμίας,αλλά προσπαθούσα να μην το σκέφτομαι... Τη δεύτερη εβδομάδα όμως μου ήρθαν όλα μαζί!

Καταρχάς απίστευτο πρήξιμο, περισσότερο στο πρόσωπο και λιγότερο στο σώμα, κόπωση, υπνηλία και πείνα!!! Εγώ η σούπερ γλυκατζού δεν μπορώ να διανοηθώ να φάω γλυκά, απλά αναγουλιάζω... Τρώω λοιπόν αλμυρά ( χωρίς πολύ αλάτι φυσικά), και αποφάσισα να ακούω το σώμα μου και αυτά που μου ζητάει αυτές τις μέρες. Έτσι άφησα τις δίαιτες κατά μέρος και όποτε πεινάω τρώω για να μπορώ να σταθώ στα πόδια μου και να μην έχω αυτό το αίσθημα της αηδίας... Τώρα με 3 κιλά πάνω, περιμένω πώς και πώς τη Δευτέρα να πάω για την εξέτασή μου και το σωρό των αιματολογικών και ελπίζω σε καλά αποτελέσματα για να αρχίσω πάλι τα χαπάκια μου μετά από πολύ καιρό και να ισιώσω! Ποτέ δεν περίμενα ότι θα αναπολούσα το τ4 τόοοοοσο πολύ!!!

Εύχομαι σε όλους μας καλά ξεμπερδέματα με αυτό το θέμα που μας απασχολεί και είναι τόσο πολύ της μόδας δυστυχώς... Θα σας έχω νεότερα σύντομα!!!
Ο χρήστης Aliki777 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 21-09-12, 21:07   #2347
marian84

Προεπιλογή

κοριτσια σας ευχαριστω πολυ για τις πληροφοριες για τουσ ενδοκρινολογουσ.πορισμα του "νεου' ενδοκρινολογου ειναι οτι τα μουδιασματα ειναι φυσιολογικα δεδομενου του οτι ειμαι υποθυροειδικη για 4 σχεδον μηνες.το θεωρει τραγικο να ειμαι τοσο καιρο .δε μου αλλαξε χαπι.επισης μου ειπε οτι μπορει να εχουν πιεστει καποια νευρα απο την εγχειρηση επειδη ο αυχενασ ηταν προς τα πισω 4 ωρες και εχω και ευθειασμο στον αυχενα.μου ειπε να παρω μαγνησιο και ας μην εχω ελλειψη γιατι βοηθαει.μου ειπε επισης οτι θα αργησουν να φυγουν τα συμπτωματα και οταν του ειπα οτι νιωθω σαν καψιμο στα χερια κυριως γυρω απο τον καρπο,μου ειπε οτι μπορει να ειναι συνδρομο καρπιαιου σωληνα λογω υποθυροειδισμου.μου απεκλεισε το να ειναι κατι αλλο.
Παλιά 22-09-12, 08:22   #2348
sonia64

Προεπιλογή

siapnrk σιδερενια και καλα αποτελεσματα σου ευχομαι!!
Aliki777 κανε λιγο κουραγιο ακομα ως την Δευτερα.Ειναι πολυ δυσκολο ολο αυτο που τραβας(το`χω περασει 3 φορες και με καθημερινες ημικρανιες λογω υπο-θ/σμου)!!Με το Τ4 καθε μερα θα εισαι και καλυτερα!!Προσεχε την διατροφη σου μετα ,γιατι θα τρως κανονικα και ο μεταβολισμος για να παρει μπρος αργει και με τοσο λιγες καυσεις παιρνουμε ευκολα κιλα!!Στο λεω γιατι ολοι μας εδω το περασαμε αυτο.Ειναι ομως ολα περαστικα!!Μην αγχωνεσαι γι αυτο!!Την υγεια σου να κοιτας περισσοτερο!!
Παλιά 22-09-12, 10:44   #2349
christinapgr

Προεπιλογή

σας ευχαριστω θερμα για τις πληροφοριες σας!!!!!!!!!!!!!η αποφαση πλεον ειναι να κανω ολικη αφαιρεση!!!!!εχω βρει εναν πολυ καλο γεν χειρουργο!!!την τριτη θα παω να τον δω....εχει κανει καποια ολικη???τι παρατραγουδα εχει μετα???θα παρω κιλα???θα κανω εφ ορου ζωης καποια θεραπεια??και θα περνω ασβεστιο???εχω πανικοβληθει!!!!καλη αναρρωση στην φρεσκοχειρουργημενη μας!!!!!καλημερα!!!!!!!

[/url
Παλιά 22-09-12, 11:44   #2350
marian84

Προεπιλογή

καλημερα.πριν 3 μηνες εκανα ολικη.το χειρουργειο δεν ειναι τιποτα αν εχεις καλο γιατρο.ασβεστιο σου δινουν οταν πειραχτουν οι παραθυροειδης αδενεσ.κατι που δε θελουμε.καποιοι γιατροι δινουν προληπτικα για καποιε μερεσ μετα το χειρουργειο.εγω προσωπικα ποθ εδω και 3 μηνες ειμαι με υποθυροειδισμο γιατι ακομα δεν εχουμε ρυθμισει το χαπι,δεν εχω βαλει γραμμαριο.ειναι στον οργανισμο απο οτι εχω καταλαβει.51 κιλα μπηκα 50 βγηκα και τωρα ειμαι 49,5.χαπι θα παιρνεισ για μια ζωη για να αντικαταστησει τη λειτουργια του αδενα.συμβουλη μου ειναι να βρεισ καλο ενδοκρινολογο για να ρυθμιστεισ αμεσα .οσο εισαι υποθυροειδικη δημιουργουνται προβληματακια.ο καθε οργανισμος αντιδρα διαφορετικα.ααααα η φωνη σου θα ειναι βραχνη για λιγο καιρο.μην τρομαξεισ ,επανερχεται.
Παλιά 22-09-12, 13:53   #2351
Aliki777

Προεπιλογή

sonia64 σ'ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σου! Ανακουφίστηκα που λες ότι τα ίδια πέρασες κι εσύ, γιατί από κάποιο σημείο και μετά ανησύχησα ότι κάτι δεν πάει καλά μ'εμένα. Φοβηθήκαμε με τον άντρα μου μήπως όλα αυτά είναι σημάδια εγκυμοσύνης, αν και δεν υπήρχε περίπτωση... Αλλά ξέρεις όταν περνάς ζόρια πρωτόγνωρα όλα τα σκέφτεσαι...

christinapgr εφόσον έχεις βρει καλό χειρούργο μην φοβάσαι καθόλου. Η αναμονή είναι πολύ χειρότερη από αυτό που πραγματικά είναι η εγχείριση. Τα παρατράγουδα εξαρτώνται από το χέρι του γιατρού και από τον κάθε οργανισμό.
Μπορεί και να μην υπάρχουν καθόλου και στο εύχομαι! Εγώ που έκανα ολική αφαίρεση πριν από σχεδόν 2 μήνες, δεν μπορώ να παραπονεθώ για τίποτα. Ούτε πόνος, ούτε βραχνάδα, ούτε ασβέστιο πειραγμένο. Τις 2 πρώτες μέρες κατάπινα λίγο περίεργα και μόλις βγήκα από το χειρουργείο πονούσε το πίσω μέρος το κεφαλιού μου, κάτι που οφείλεται στη στάση που σε έχουν κατά τη διάρκεια της επέμβασης. Αυτό πέρασε αμέσως με παυσίπονο που μου έβαλαν στον ορό! Τα κιλά είναι κάτι που εξαρτάται πάλι από τον οργανισμό. Μετά την εγχείριση και όσο έπαιρνα τ3 μέχρι να βγει η ιστολογική, επειδή πρόσεχα γενικά τη διατροφή μου, έχασα κιόλας... Τώρα που έχω κόψει αναγκαστικά το τ3 αφού πρέπει να κάνω κάποιες εξετάσεις που αναφέρω πιο πάνω, άφησα τη δίαιτα και πήρα λίγο, αλλά όπως λέει και η sonia64, όλα αυτά είναι παροδικά, μέχρι να ξεκινήσουμε ξανά το χάπι μας.

Σε κάθε περίπτωση, μην ανησυχείς καθόλου, σκέψου θετικά και θα δεις ότι όλα θα πάνε καλά!!!
Παλιά 22-09-12, 18:33   #2352
Ντίτα

Προεπιλογή

[QUOTE=marian84;1736749]καλημερα.πριν 3 μηνες εκανα ολικη.το χειρουργειο δεν ειναι τιποτα αν εχεις καλο γιατρο.ασβεστιο σου δινουν οταν πειραχτουν οι παραθυροειδης αδενεσ.κατι που δε θελουμε.καποιοι γιατροι δινουν προληπτικα για καποιε μερεσ μετα το χειρουργειο.εγω προσωπικα ποθ εδω και 3 μηνες ειμαι με υποθυροειδισμο γιατι ακομα δεν εχουμε ρυθμισει το χαπι,δεν εχω βαλει γραμμαριο.ειναι στον οργανισμο απο οτι εχω καταλαβει.51 κιλα μπηκα 50 βγηκα και τωρα ειμαι 49,5.χαπι θα παιρνεισ για μια ζωη για να αντικαταστησει τη λειτουργια του αδενα.συμβουλη μου ειναι να βρεισ καλο ενδοκρινολογο για να ρυθμιστεισ αμεσα .οσο εισαι υποθυροειδικη δημιουργουνται προβληματακια.ο καθε οργανισμος αντιδρα διαφορετικα.ααααα η φωνη σου θα ειναι βραχνη για λιγο καιρο.μην τρομαξεισ ,επανερχετα

Κοριτσια γεια σας κι απο μενα!!! Για να μην πειραχτουν οι φωνητικες χορδες υπαρχει μηχανημα που το χρησιμοποιουν οι γιατροι την ωρα της επεμβασης οποτε μετα...μπορεις ν' αρχίσεις το τραγούδι κανονικα...οχι σα βραχνοκόκορας!!! χαχαχα!!!! Εγω δεν ειχα κανενα προβλημα με τη φωνη μου.
Παλιά 22-09-12, 18:39   #2353
Ντίτα

Προεπιλογή

Παράθεση:
Εμενα μου είπε ο γιατρος μου οτι οποιος εχει Hashimoto δεν κανει καρκινο (στην συντριπτικη πλειοψηφια, γιατι εγω εκανα.) για σκληρυνση, πρωτη φορα το ακούω... Γενικα..μην πολυψαχνεσαι αν εχεις εμπιστοσυνη στο γιατρο σου, γιατι θα σαλτάρεις..... και χωρις λογο μάλιστα! Ολοι παμε καλα!!! Λιγη προσοχη θελει μονο , χωρις αγχος και την παρακολούθηση που μας συστηνει ο γιατρος!!!
Παλιά 22-09-12, 22:40   #2354
siapnrk

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο christinapgr Εμφάνιση μηνυμάτων
σας ευχαριστω θερμα για τις πληροφοριες σας!!!!!!!!!!!!!η αποφαση πλεον ειναι να κανω ολικη αφαιρεση!!!!!εχω βρει εναν πολυ καλο γεν χειρουργο!!!την τριτη θα παω να τον δω....εχει κανει καποια ολικη???τι παρατραγουδα εχει μετα???θα παρω κιλα???θα κανω εφ ορου ζωης καποια θεραπεια??και θα περνω ασβεστιο???εχω πανικοβληθει!!!!καλη αναρρωση στην φρεσκοχειρουργημενη μας!!!!!καλημερα!!!!!!!
Καλησπέρα σε όλη τη παρέα. Ολική θυροειδεκτομή την Τρίτη, μιλάω μια χαρά για να μη σας πω ότι μιλάω πιο δυνατά απο πρίν χαχα ασβέστιο δεν μου έδωσαν μου είπαν ότι είναι καλό, απορία με τα κιλά έχω κι έγώ?????? και έχω και άλλη, όσο μπορώ να δω γύρω απο τη τομή- γιατι έχει στεριστριπ- είναι κομματάκι πρησμένη η περιοχή, θα μου πείς τομή είναι ράμματα έχει τι θες να είναι. Αλλα επειδή δεν έβαλα και τον κ... μου κάτω και έκανα κάτι ψιλιδουλίτσες - μου είπαν να είμαι φρόνιμο κορίτσι- με έχει πιάσει ένας φόβος. Συγνώμη αν σας κούρασα βραδιάτικα. Καληνύχτα και καλή ξεκούραση
Παλιά 22-09-12, 22:45   #2355
iguanna

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο siapnrk Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπέρα σε όλη τη παρέα. Ολική θυροειδεκτομή την Τρίτη, μιλάω μια χαρά για να μη σας πω ότι μιλάω πιο δυνατά απο πρίν χαχα ασβέστιο δεν μου έδωσαν μου είπαν ότι είναι καλό, απορία με τα κιλά έχω κι έγώ?????? και έχω και άλλη, όσο μπορώ να δω γύρω απο τη τομή- γιατι έχει στεριστριπ- είναι κομματάκι πρησμένη η περιοχή, θα μου πείς τομή είναι ράμματα έχει τι θες να είναι. Αλλα επειδή δεν έβαλα και τον κ... μου κάτω και έκανα κάτι ψιλιδουλίτσες - μου είπαν να είμαι φρόνιμο κορίτσι- με έχει πιάσει ένας φόβος. Συγνώμη αν σας κούρασα βραδιάτικα. Καληνύχτα και καλή ξεκούραση
Περαστικά σου. Είναι εγχείρηση και είναι λογικό να είναι πρησμένο για κάποιο καιρό. Δεν επιτρέπεται να κάνεις βαρειές δουλειές και να σηκώνεις πράγματα βαρειά.
Ο χρήστης iguanna δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 23-09-12, 11:42   #2356
katrin

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Ντίτα Εμφάνιση μηνυμάτων
Εμενα μου είπε ο γιατρος μου οτι οποιος εχει Hashimoto δεν κανει καρκινο (στην συντριπτικη πλειοψηφια, γιατι εγω εκανα.) για σκληρυνση, πρωτη φορα το ακούω... Γενικα..μην πολυψαχνεσαι αν εχεις εμπιστοσυνη στο γιατρο σου, γιατι θα σαλτάρεις..... και χωρις λογο μάλιστα! Ολοι παμε καλα!!! Λιγη προσοχη θελει μονο , χωρις αγχος και την παρακολούθηση που μας συστηνει ο γιατρος!!!
Για σκλήρυνση κι εγώ δεν το έχω ακούσει.
Για καρκίνο όμως, ο γιατρός μου μου είπε πως hashimoto + όζος (που έχω εγώ) είναι γενικά ύποπτο... και θέλει παρακολούθηση
Παλιά 23-09-12, 17:54   #2357
marian84

Προεπιλογή

katrin οντως οταν υπαρχει hashimoto και οζοσ ειναι υποπτο γι αυτο και εγω τον αφαιρεσα τον αδενα.κοντευω ναα τρελαθω με αυτα τα συμπτωματα μου.προσπαθω να μην ψαχνω στο ιντερνετ αλλα το χερι μου ολο εκει παει το σκασμενο.
Παλιά 24-09-12, 18:50   #2358
Ντίτα

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο siapnrk Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλη αναρρωση εν πρώτοις κοπελλια!!!!! Κι εμενα ο γιατρός μου μου ειχε πει το πρωτο 24ωρο να ''βγαλω το σκασμο'' (χαχαχα!! να κανουμε και λιγο πλάκα) αλλα εγώ απο τη χαρα μου που δεν ήμουνα οσο χάλια περίμενα ''το λάλησα'' οσο μπορούσα! Αποτέλεσμα; πριξιματακι ''ικανό'' που εκανε να μου φύγει τελειως 5 μήνες! Καλά να πάθω!!! Αλλα ειλικρινα, δεν με εννοιαζε καθόοοοοολου... φορουσα και τα τρέντι μαντηλάκια μου και δεν με πηρε χαμπαρι κανενας (απ' αυτούς που δεν ήθελα...)Βεβαια, καθε περιπτωση πιθανον να ειναι διαφορετική, αλλά, αν δεις οτι αργεις να ξεπρηστείς, μην βαλεις τιιιιιποτα στο νου σου. Τωρα, η τομη μου (μετα απο 10 μήνες) ουτε καν διακρίνεται. Αν δεν το πω εγω....δεν!!!!
Αυτα, και εις αλλα με υγείαν για ολους !!!!!!!!
Banner διαφημιζόμενων ή ιστοσελίδων που στηρίζουμε
Παλιά 25-09-12, 12:19   #2359
cinnamon

Προεπιλογή

Καλησπέρα σε όλη την παρέα από το "κελί" 302! χαχα! Είμαι δεύτερη μέρα στην απομόνωση μετά τη λήψη του θεραπευτικού και κοντεύω να σκάσω από τα νερά! Εύχομαι σε όλς τις φρεσκοχειρουργημένες καλή ανάρρωση (όντως προσοχή στον αυχένα να τον κουνάτε γιατί μετά πιάνεσαι πολύ...) και καλά αποτελέσματα με τη βιοψία.... Το μόνο πάντως δύσκολο σε όοοοοοοολο το πακέτο (χειρουργείο, tsh στα ύψη, απομόνωση κτλ) μέχρι στιγμής μου έχει φανεί η απομάκρυνση από το παιδί μου... και μένουν κι ακόμα 2 βδομάδες... Α επίσης και το αν έπρεπε να κάνω ιώδιο ή 'όχι, με πολλές διχογνωμίες κ πρωτόκολλα που έλεγαν όχι αλλά γιατροί που έλεγαν ναι, με κούρασε πάρα πολύ........ αυτά! Καλημέρα σε όλους!
Ο χρήστης cinnamon δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 26-09-12, 11:03   #2360
Aliki777

Προεπιλογή

Καλημέρα σε όλους και όλες!!! Σήμερα με την διάθεση στο ζενίθ, πετάω! Σωματικά όχι ακόμα, αλλά ψυχολογικά σίγουρα

Χθες έκανα το σπινθηρογράφημα, αφού είχε προηγηθεί τη Δευτέρα το χαπάκι του Ι131 και οι αιματολογικές... Η συνολική εικόνα λοιπόν είναι ότι δεν βρέθηκε καθόλου υπόλειμμα ιστού, η καθήλωση στις 24 ώρες ήταν 0.89%, οι αιματολογικές ήταν όλες πολύ καλές μπορώ να πω εκτός από την TSH φυσικά που έφτασε στο 204.1...

Η πυρηνικός γιατρός μου είπε απλά ότι ξεμπέρδεψα και χαριτολογώντας ότι κανένας δεν θα ξανασχοληθεί μαζί μου με τέτοια αποτελέσματα! Η ενδοκρινολόγος μου τα βρήκε άψογα, μου είπε ότι δεν έχουμε τίποτα άλλο πλέον να κάνουμε παρά μόνο να ρυθμιστούμε... Έτσι λοιπόν από σήμερα ξεκίνησα το αγαπημένο Thyrohormone και αναμένω τον παλιό μου καλό εαυτό και τις δυνάμεις μου να έρθουν να με βρουν!

Εύχομαι σε όλους και όλες μέσα από την καρδιά μου καλά και γρήγορα ξεμπερδέματα! Ο δρόμος είναι από λίγο έως πολύ δύσκολος για όσους αναγκάζονται να βρεθούν σε βαρύ υποθ/σμό (εγώ εδώ και τρεις μέρες δεν μπορώ στην κυριολεξία να σταθώ στα πόδια μου), αλλά όλα αυτά είναι παροδικά.

Καλά αποτελέσματα και καλή υγεία σε όλο τον κόσμο!!!
Απάντηση στο θέμα

Bookmarks

Εργαλεία Θεμάτων

Δικαιώματα - Επιλογές