the nr.1 fun place to be - for parents or wannabe parents !

Επιστροφή   ParentsCafe.gr > Καφές για όλα τα γούστα! > Όλες οι κατηγορίες των "Καφέ" > Ιατρικά & Υγεία

Notices

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Παλιά 03-09-12, 12:09   #2281
ΔΗΜΗΤΡΑ2

Προεπιλογή

DANCER, μήπως θυμάσαι πόσα περίπου ήταν αυτά που "γλίτωσες" και δεν πλήρωσες λόγω ΕΟΠΥΥ?
Ο χρήστης ΔΗΜΗΤΡΑ2 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 03-09-12, 12:21   #2282
DANCER

Προεπιλογή

ΔΗΜΗΤΡΑ 2 σιγουρα 1000 για το μηχανημα που σου ειπα , δεν μου ειπαν ακριβως ποσα για τα νοσηλεια αλλα σιγουρα θα ήταν μεταξί 300-500.
Ο χρήστης DANCER δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 03-09-12, 12:36   #2283
ΔΗΜΗΤΡΑ2

Προεπιλογή

Και πάλι ευχαριστώ
Ο χρήστης ΔΗΜΗΤΡΑ2 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 03-09-12, 14:16   #2284
DANCER

Προεπιλογή

georgiamami συγνωμη εαν γινομαι κουραστικη απλα επειδη είδα οτι και εσυ ανεφερες οτι ειχες τριχοπτωση θελω να σε ρωτησω εαν ξαναβγηκαν τα μαλλια που εχασες η αν σου αφησε καποιο προβλημα.δε θελω να φανω αδιακριτη εαν θες μου απαντας απλα είναι μεγαλο το αγχος μου για αυτο.
Παλιά 03-09-12, 19:27   #2285
marian84

Προεπιλογή

και σε μενα αυτο ακριβως συμβαινει.τα εχω μαζεμενα πισω και με το που βγαζω το λαστιχακι γινεται χαμος.την προηγουμενη βδομαδα τα ισιωσα(ειναι σπαστα τα μαλλια μου) και τρομαξα απο τις τριχες που επεφταν ενω τα ισιωνα.παντως η θεια μου που ειχε και αραιωση απο υποθυροειδισμο ,μολισ το ρυθμισε ξαναγεμισε το κεφαλι της
Ο χρήστης marian84 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Banner διαφημιζόμενων ή ιστοσελίδων που στηρίζει το ParentsCafe.gr
Παλιά 03-09-12, 23:25   #2286
siapnrk

Περιοχή: πειραιάς
Προεπιλογή

[Εγω μπηκα σε δημοσιο τη μια μερα, χειρουργηθηκα την επομενη και βγηκα την τριτη μερα. Το χειρουργειο κρατας 1,5-2 ωρες αναλογα παντα με την περιπτωση. Αν υπαρχουν διειθησεις (δεν ξερω πως γραφεται η λεξη χαχαχχαχα) αναμενομενο ειναι να κρατησει περισσοτερο χρονο το χειρουργειο. Χειρουργειο ρουτινας πλεον αλλα με ιδιαιτερη βαση στον καθαρισμο κυριως απο τον γιατρο.[/QUOTE]

Καλησπέρα σε όλους.
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις. georgiamami ξέρεις πόσες λέξεις δεν ξέρω πως γράφονται????? Παιδάκια θέλω να ρωτήσω κάτι ακόμα που δεν αφορά μόνο εμένα αλλα και την κουμπάρα μου η οποία και τον έχει αφαιρέσει εδώ και 5 χρόνια. Μετά την επέμβαση πρέπει να γίνετε πάντα υπέρηχος???? Δεν της το ζήτησε ποτέ κανείς, η tsh αυτή τη στιγμή είναι 0,92. πίνει θυρορμόν 0,1 απο τότε που τον έβγαλε. Δεν μπορεί να χάσει βάρος, τι άλλο, τι άλλο, δεν της έρχετε κάτι αυτή τη στιγμή. Σας καληνυχτίζουμε όλους.
Ο χρήστης siapnrk δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Banner διαφημιζόμενων ή ιστοσελίδων που στηρίζουμε
Παλιά 04-09-12, 03:11   #2287
Ocean

Προεπιλογή

Παιδιά καλησπέρα και συγχαρητήρια για τη δουλειά σας στο forum.
Πρόσφατα έκανα ολική θυροειδεκτομη και κεντρικο λεμφαδενικο καθαρισμο λόγω ενός υπόπτου οζου 1,03cm. Η βιοψια ήταν θετική για θηλωδης ca και θετική σε διηθηση σε ενα λεμφαδενα της βιοψιας 9mm. Ο γιατρός μου λέει να μην ανησυχώ και ότι η κατάσταση με τους λεμφαδενες διορθώνεται με τη χορήγηση ιωδιου. Είχε κάποιος απο εσάς παρόμοια εμπειρία με διηθηση σε λεμφαδενς;
Ο χρήστης Ocean δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 04-09-12, 03:19   #2288
cinnamon

Προεπιλογή

Γεια χαρά σε όλη την παρέα! Γύρισα εχθές και βλέπω ότι μαζευτήκαμε σιγά σιγά, παλιοί, πολύ παλιοί και νέοι! Εγώ είμαι σχετικά καλά, να θυμίσω: 3 εστίες θηλώδες μικροκαρκίνωμα, συνολικά 3 χιλιοστά, χειρουργείο τέλος Ιούνη, Τ3 των 25 2 ημερησίως ξεκίνησα ένα μήνα μετά, αρχές Αυγούστου κι έκτοτε συνεχίζω με αυτό εν αναμονή (μάλλον) του ιωδίου... Γενικά ήμουν καλά το καλοκαίρι, αλλά τώρα έχω αρχίσει να νοιώθω αρκετή κόπωση κι έχω πολλά νεύρα και καθόλου υπομονή με το παιδάκι μου, πράγμα που με στεναχωρεί ιδιαίτερα... επιπλέον έχει απορρυθμιστεί η πίεσή μου (είμαι υπερτασική) και ζαλίζομαι συχνά κι έχει αρχίσει και η τριχόπτωση... Η αλήθεια είναι ότι δεν το έχω αποφασίσει ακόμα το ιώδιο, αν και σίγουρα κλίνω προς αυτό, γιατί οι γνώμες των γιατρών διίστανται... Εν τω μεταξύ ξεκινάω δουλειά σε λίγες μέρες, είμαι καθηγήτρια και σκέφτομαι ότι δεν θα τα βγάλω πέρα με τα παιδιά... Μήπως το Τ3 των 25 είναι πολύ λίγο; Είμαι και νταρντάνα! Μήπως πρέπει να πάρω κάποιο άλλο χάπι σε άλλη δόση για να στρώσω λίγο και μετά βλέπουμε για το ιώδιο; Βασικά δεν έχω καταλάβει γιατί πάιρνω Τ3 κ όχι Τ4, ποια είναι η διαφορά;
Ο χρήστης cinnamon δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 04-09-12, 03:28   #2289
cinnamon

Προεπιλογή

marian, toula, καλό κουράγιο!
lana δεν γνωρίζω κάτι γι' αυτό, γνωρίζω όμως πώς αισθάνεσαι... Δεν ακούγεται σοβαρό, λίγο υπομονή, μια μικρή ταλαιπωρία κι αυτό και θα περάσει...
aliki καλως ήρθες!
ocean δεν είχα διήθηση, αλλά απ' οσο ξέρω με το ιώδιο καλύπτεσαι πλήρως, μην ανησυχείς!
Παλιά 04-09-12, 09:41   #2290
siapnrk

Προεπιλογή

Καλημέρα σε όλους.
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις. georgiamami ξέρεις πόσες λέξεις δεν ξέρω πως γράφονται????? Παιδάκια θέλω να ρωτήσω κάτι ακόμα που δεν αφορά μόνο εμένα αλλα και την κουμπάρα μου η οποία και τον έχει αφαιρέσει εδώ και 5 χρόνια. Μετά την επέμβαση πρέπει να γίνετε πάντα υπέρηχος???? Δεν της το ζήτησε ποτέ κανείς, η tsh αυτή τη στιγμή είναι 0,92. πίνει θυρορμόν 0,1 απο τότε που τον έβγαλε. Δεν μπορεί να χάσει βάρος, τι άλλο, τι άλλο, δεν της έρχετε κάτι αυτή τη στιγμή. Να ρωτήσω κάτι ακόμη??? η ενδοκρινολόγος μου είπε μετά το χειρουργίο, να πάρω Τ3, γιατί????? ξέρει κανείς το λόγο??? μέχρι τώρα παίρνω Τ4.
Ευχαριστώ!!!!!
Παλιά 04-09-12, 11:28   #2291
Ocean

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο cinnamon Εμφάνιση μηνυμάτων
marian, toula, καλό κουράγιο!
lana δεν γνωρίζω κάτι γι' αυτό, γνωρίζω όμως πώς αισθάνεσαι... Δεν ακούγεται σοβαρό, λίγο υπομονή, μια μικρή ταλαιπωρία κι αυτό και θα περάσει...
aliki καλως ήρθες!
ocean δεν είχα διήθηση, αλλά απ' οσο ξέρω με το ιώδιο καλύπτεσαι πλήρως, μην ανησυχείς!
cinnamon σε ευχαριστώ!εύχομαι σε όλους σας ότι καλύτερο !ελπίζω και εγω το ιώδιο να με καλύψει ... Αν ωστόσο κάποιος εχει εμπειρία με διηθηση, οι πληροφορίες του θα μου ήταν χρήσιμες ...καλημέρα σε όλους
Παλιά 05-09-12, 01:17   #2292
despina4321

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Ocean Εμφάνιση μηνυμάτων
cinnamon σε ευχαριστώ!εύχομαι σε όλους σας ότι καλύτερο !ελπίζω και εγω το ιώδιο να με καλύψει ... Αν ωστόσο κάποιος εχει εμπειρία με διηθηση, οι πληροφορίες του θα μου ήταν χρήσιμες ...καλημέρα σε όλους
Καλησπερα.Εγω χειρουργηθηκα με θηλωδες καρκινωμα και επειδη δεν πηρα ιωδιο για 7 χρονια,παρουσιασα μετασταση σε 6 λεμφαδενες.Μετα ηπια 4 φορες ιωδιο (τελευταια φορα το 2007).Τωρα το παρακολουθω με υπερηχο και εξετασεις αιματος.Αυτο που πρεπει παντα να προσεχεις ειναι η θυρεοσφαιρινη.Ποσο εχεις τωρα θυρεοσφαιρινη;
Ο χρήστης despina4321 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 05-09-12, 02:17   #2293
toul@

Προεπιλογή

Γεια σας κοριτσια κ απο μενα..καλο κουραγιο σε ολες δεν ειναι κ το καλυτερο που θα μπορουσε να μας συμβει αλλα ειμαστε δυνατες κ θα το παλεψουμε..μακαρι ολοι οι καρκινοι να ηταν σαν τους δικους μας..ολα θα πανε καλα..εγω σημερα πηρα το χαπακι με το ιωδιο κ πεμπτη επιτελους κανω την εξεταση..ν αρχισω να παιρνω το χαπακι μου του θυρορειδη εννοω γιατι δε μπορω αλλο χωρις χαπι..οτι μπορω να βοηθησω κ γω απο το μερος μου ευχαριστως.." γιατι οτι δε σε σκοτωνει σε κανει πιο δυνατο "
Ο χρήστης toul@ δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 05-09-12, 10:55   #2294
Ocean

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο despina4321 Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπερα.Εγω χειρουργηθηκα με θηλωδες καρκινωμα και επειδη δεν πηρα ιωδιο για 7 χρονια,παρουσιασα μετασταση σε 6 λεμφαδενες.Μετα ηπια 4 φορες ιωδιο (τελευταια φορα το 2007).Τωρα το παρακολουθω με υπερηχο και εξετασεις αιματος.Αυτο που πρεπει παντα να προσεχεις ειναι η θυρεοσφαιρινη.Ποσο εχεις τωρα θυρεοσφαιρινη;
Γεια σου despina! Η θυρεσφαιρινη τον Ιανουάριο που την κοίταξα ήταν 3,8. Έκτοτε δεν μου είπε ο γιατρός μου να την επαναλάβω... Γιατι είναι τόσο σημαντική η τιμή αυτής της ουσίας ;
Παλιά 07-09-12, 00:51   #2295
despina4321

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Ocean Εμφάνιση μηνυμάτων
Γεια σου despina! Η θυρεσφαιρινη τον Ιανουάριο που την κοίταξα ήταν 3,8. Έκτοτε δεν μου είπε ο γιατρός μου να την επαναλάβω... Γιατι είναι τόσο σημαντική η τιμή αυτής της ουσίας ;
Γιατι για εμας που εχουμε θηλωδες καρκινωμα,η θυρεοσφαιρινη ειναι καρκινικος δεικτης.Συνηθως μετριεται 1 φορα το χρονο.Πρεπει παντα να την εχεις κατω απο 5.
Ο χρήστης despina4321 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 07-09-12, 02:18   #2296
cinnamon

Προεπιλογή

Παιδιά, ήθελα να ρωτήσω: το ιώδιο έχει παρενέργειες; επίσης για πόσο καιρό δεν πρέπει να μείνεις έγκυος μετά;
Παλιά 07-09-12, 10:49   #2297
DANCER

Προεπιλογή

cinnamon σε οτι αφορα παρενεργιες εγω δεν κατάλαβα κατι απο το ιωδιο και απ'ότι μου 'εχουν πει και έμενα ότι περίεργο μπορεί να νιωσεις είναι απο την αφαιρεση του θυροειδη και το οτι δεν εχεις ρυθμιστεί ακόμα. Στο θέμα εγκυμοσύνης η ενδοκρινολόγος μου είπε μετά από 8 μηνες απο τη ληψη ιωδίου.
Παλιά 07-09-12, 11:13   #2298
marian84

Προεπιλογή

καλημερουδια.οπως εχω ξαναπει μετα την θυροειδεκτομη ειχε νευρολογικα συμπτωματα(μουδιασματα,τσιμπηματα κτλ) εκτος απο τα κλασικα συμπτωματα του υποθυροειδισμου.ειχα αρχισει να ανησυχω μηπως τελικα δεν ηταν απο το θυροειδη ολα αυτα και χτες πηγα σε νευρολογο.Με εξετασε και εκεινο που μου ειπε ειναι οτι ο υποθυροειδισμος η' ακομα και με το σοκ που παθαινει ο οργανισμος με την θυροειδεκτομη μπορει να παρουσιαστουν και νευρολογικα συμπτωματα τα οποια μπορει να αργησουν να φυγουν.Ηρεμησα λιγο για να πω την αληθεια,αλλα τι αλλο δημιουργει αυτος ο θυροειδης πια?οποτε οποιος παρουσιασει τετοια συμπτωματα να ξερει οτι ειναι φυσιολογικα
Παλιά 07-09-12, 12:22   #2299
iguanna

Προεπιλογή

Κορίτσια καλημέρα, καλό χειμώνα να έχουμε.

Θα σας γράψω κάποια πράγματα από τη δική μου εμπειρία από την αφαίρεση θυρεοειδούς, το ιώδιο και τη ρύθμιση του TSH.

Διαγνώστηκα με θηλώδη καρκίνωμα και χειρουργήθηκα στο ιπποκράτειο με ασφάλεια ΙΚΑ (με φώναξαν σε 2 βδομάδες από την επίσκεψή μου και δεν πλήρωσα τίποτα) το Μάρτιο του 2012 από τον κ. Μανουρά που είναι πανεπιστημιακός γιατρός. Η εγχείριση κρατάει 2-3 ώρες, αυτό που κάνουν είναι οτι σε κοιμίζουν και σου βγάζουν το θυρεοειδή και ό,τι υπόλειμμα υπάρχει μέχρι και τους υποθυρεοειδείς που δεν πρέπει να πειραχτούν. Όταν βγήκε η βιοψία και επιβεβαιώθηκε το καρκίνωμα έκανα το ιώδιο στη Βιοκλινική Πειραιά και πλήρωσα 700 ευρώ από τα 2300 που ήταν κανονικά λόγω ασφάλειας ΙΚΑ. 2 βδομάδες πριν το ιώδιο πρέπει να κόψεις το Τ3 ώστε να φανεί πόσο υπόλειμμα θυρεοειδούς εχει απομείνει μετά την εγχείριση. Για την ακρίβεια, όσο πιο μικρό το νούμερο, τόσο καλύτερα. Όσο καιρό είχα κόψει το Τ3 είχα όλα τα συμπτώματα υποθυρεοειδισμού, δηλαδή αύξηση κιλών, τριχόπτωση, πόνος στους μύες, κούραση, νεύρα. Μετά το ιώδιο δεν μπορείς να κάνεις παιδί για 1 χρόνο μου είπε η πυρηνικός φυσικός οτι οι γιατροί λένε 6-8 μήνες αλλά αυτή λέει 1 χρόνο για να είναι σίγουρη. Για τη διαδικασία του ιωδίου δείτε προηγούμενο ποστ μου http://www.parentscafe.gr/showthread...41#post1593041

Από το ιώδιο και μετά έκανα ολόσωμο σπινθηρογράφημα και φάνηκε ευτυχώς οτι το ιώδιο δεν έχει επηρεάσει άλλο μέρος του σώματος (που θα σήμαινε - Θεός φυλάξοι - οτι ο καρκίνος θα είχε πάει σε άλλο σημείο). Πήρα Τ4 με αυξανόμενη δόση κάθε μήνα, έκανα 2 φορές εξετάσεις αίματος, τη μία φορά το TSH ήταν 46 και ευτυχώς τη δεύτερη έπεσε στο 0,45 (ήμουν δηλαδή τυχερή από αυτήν την άποψη). Μετά το ιώδιο λοιπόν και τη λήψη του Τ4 άρχισα σταδιακά να νιώθω καλύτερα, ανακτούσα δυνάμεις, ένιωθα οτι γινόμουν καλύτερα, έκανα και διακοπούλες και τώρα είμαι καλά. Προσπαθώ να κάνω γυμναστική (θα πάω κολυμβητήριο) για να αρχίσω να χάνω κιλά γιατί γενικά είμαι γεμάτη και τώρα πια πιστεύω οτι έφταιγε ο θυρεοειδής εν μέρει.

Για τα μαλλιά: πήγα χτες σε δερματολόγο και του είπα για την τριχόπτωση, τον ρώτησα πόσο καιρό θα κάνει να φτιάξουν τα μαλλιά από τότε που θα ρυθμιστεί πλήρως η δόση και μου είπε οτι αυτό δεν μπορεί να το ξέρει κι είναι στον άνθρωπο. Μην ανησυχείτε, ήδη ο Σεπτέμβρης είναι μήνας που πέφτουν τα μαλλιά όλων των ανθρώπων. Μου έδωσε κάποιες βιταμίνες (Caps Cystiphane της Biorga) 3 χαπάκια την ημέρα για να δυναμώσει η τρίχα μου είπε, και μου συνέστησε να κάνω τριχοριζόγραμμα για να δει πληροφορίες για την τρίχα. Πάντως συνιστώ να ηρεμήσετε, όταν φτιάξει η δόση του Τ4 και απορροφηθεί πλήρως από τον οργανισμό θα φτιάξουν όλα σταδιακά. Θέλει υπομονή.

Αυτά είχα να σας πω, ελπίζω να σας βοήθησα σε κάποιες απορίες σας.

Θέλω όμως όλοι να ξέρουμε οτι οι γιατροί έχουν υποχρέωση να μας απαντάνε τις απορίες μας και έχουμε δικαίωμα να ρωτάμε ξανά και ξανά μέχρι να είμαστε σίγουροι!!! Άντε γιατί έχω εκνευριστεί με τους γιατρούς που σου λένε τα μισά κι υποθέτουν οτι τα υπόλοιπα μισά τα ξέρεις!

Ο χρήστης iguanna δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 07-09-12, 14:35   #2300
DANCER

Προεπιλογή

inguanna κατ'αρχην σε ευχαριστουμε που μας εξηγεις και εσύ τι σου συνέβει .Δεν ξέρω τι ναπω που μου φαίνεται θα ξεχάσουμε γιατι το κάναμε όλο αυτό ,δηλαδή τον πραγματικα σοβαρό λόγο και θα τρελλαθουμε τωρα μεχρι να ρυθμιστούμε με τις τρίχες.εχω ειμαι στα πρόθυρα!!!!!
Παλιά 07-09-12, 16:48   #2301
DANCER

Προεπιλογή

inguanna ερώτηση:τα βαφεις τα μαλλιά; εγω τα βαφω και τωρα δεν ξερω αν πρέπει ή αμα τα βαξω μου μείνουν όλα στο χερι
Παλιά 07-09-12, 17:01   #2302
iguanna

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο DANCER Εμφάνιση μηνυμάτων
inguanna ερώτηση:τα βαφεις τα μαλλιά; εγω τα βαφω και τωρα δεν ξερω αν πρέπει ή αμα τα βαξω μου μείνουν όλα στο χερι
Χαχα έχει πλάκα που ρωτάς γιατί τα έβαψα ακριβώς προχτές μετά από μήνες. Για την ακρίβεια τον Οκτώβριο τα έκοψα κοντά "για να δυναμώσουν". Μετά σταμάτησα να τα βάφω "για να δυναμώσουν". Όταν είδα οτι παρ' όλα αυτά πέφτουν ακόμα, λέω "10 τρίχες έχω, ας είναι τουλάχιστον το χρώμα που θέλω" και τα έβαψα. Είναι πολύ ωραία και δεν έγινε τίποτα τραγικό.
Παλιά 07-09-12, 17:26   #2303
DANCER

Προεπιλογή

inguanna : καπως ετσι το σκεφτομαι και εγω .αυριο θα παω και ότι γινει.θα στειλω νεα χιχιχιχιχι
Παλιά 07-09-12, 18:58   #2304
dosoula

Περιοχή: Ηράκλειο
Προεπιλογή

καλο απογευμα στη ομορφη παρεα μας την οποια δεν εχω εγκαταλειψει αν και εχω καποιες απουσιες χιχιχιχι.Καλο φθινωπορο σε ολους μας ευχομαι και παντα ενωμενοι να ειμαστε!!!!Το καλοκαιρι μου περασε με πολυ πιεση στη δουλεια αλλα ξεκλεψαμε 1 βδομαδα για διακοπουλες!!!Και του χρονου να ειμαστε καλα.Ολο το καλοκαιρι δεν εκανα εξετασεις γιατι ηταν καλες και με αφησαν να ξεκουραστω.Απο 29/8 ομως εκοψα το χαπι γιατι προχτες συμπληρωθηκε ενας χρονοςε απο το τελευταιο μου ιωδιο και 8/10 θα κανω αιμοληψιες να δουμε ποσο ανεβηκε η tg σε σχεση με την tsh.Δεν θα κανω αυτη τη φορα σπινθηρογραφημα.Εννοειται οτι δεν βρήκα το thyrogen γι αυτο κοψαμε το χαπι.Αρρωστησα και με αμυγδαλιτιδα και πινω και αντιβιωση μια χαρα ειμαι δηλαδη χαχαχα.Πινω λοιπον πρωι βραδυ Τ3 εως 17/9 και απο 18/9εως 8/10 τιποτα.Δεν χρειαζεται διακοπη αλατιου αυτη τη φορα.Καλα ημουν παω και στη δουλεια αλλα χτες και σημερα εχω παρα πολλες ταχυκαρδιες.Ειμαι παντα υποτασικη αλλα τωρα η πιεση μου ειναι 13 η μεγαλη και 8 η μικρη.οι παλμοι κυμαινονται απο 104εως 94 και το πιεσομετρο μου λεει οτι εχω αρρυθμία.Περισυ δεν ειχα τετοια συμπτωματα τι εχει αλλαξει φετος?Ο γιατρος της παρεας μπορει να με βοηθησει?μηπως να κοψω το αλατι οπως και περισυ?
Ο χρήστης dosoula δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Banner διαφημιζόμενων ή ιστοσελίδων που στηρίζουμε
Παλιά 07-09-12, 19:02   #2305
dosoula

Προεπιλογή

παιδια μην αγχωνεστε με τα μαλλια μετα απο καθε ιωδιο η διακοπη χαπιου συμβαινει αυτο αλλα μολις ρυθμιστειτε με το χαπι ολα φτιαχνουν.Καθε χρονο τα τελευταια χρονια το παθαινω αφου 3 φορες χρειαστηκε να παρω ιωδιο.Τα μαλλια ξαναφυτρωνουν αλλα ευχομαστε να μην ΞΑΝΑΦΥΤΡΩΣΟΥΝ ΠΟΤΕ ΞΑΝΑ
Παλιά 07-09-12, 19:05   #2306
dosoula

Προεπιλογή

Διηθηση σε λεμφαδενες ειχα 2 φορες στις οποιες χειρουργηθηκα και πηρα και ιωδιο εννοειται...Τωρα ομως ειμαι μια χαρα δεν χρειαζεται να ανησυχεις απλα λιγο ταλαιπωρια με το ιωδιο εχουμε
Παλιά 09-09-12, 01:08   #2307
georgiamami

Το avatar του χρήστη georgiamami

Περιοχή: Κάπου, σε κάποια γωνιά της Ελλάδας.... ακόμα!!!
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο DANCER Εμφάνιση μηνυμάτων
georgiamami συγνωμη εαν γινομαι κουραστικη απλα επειδη είδα οτι και εσυ ανεφερες οτι ειχες τριχοπτωση θελω να σε ρωτησω εαν ξαναβγηκαν τα μαλλια που εχασες η αν σου αφησε καποιο προβλημα.δε θελω να φανω αδιακριτη εαν θες μου απαντας απλα είναι μεγαλο το αγχος μου για αυτο.
Μαι χαρα θα εισαι σε λιγους μηνες. μην ανησυχεις για αυτο ...... καθολου.

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο siapnrk Εμφάνιση μηνυμάτων
Μετά την επέμβαση πρέπει να γίνετε πάντα υπέρηχος???? Δεν της το ζήτησε ποτέ κανείς, η tsh αυτή τη στιγμή είναι 0,92. πίνει θυρορμόν 0,1 απο τότε που τον έβγαλε. Δεν μπορεί να χάσει βάρος, τι άλλο, τι άλλο, δεν της έρχετε κάτι αυτή τη στιγμή. Σας καληνυχτίζουμε όλους.

Γνωμη μου απο προσωπικη εμπειρια ΝΑΙ. Και αυτο για να δουμε ποσο μας καθαρισε ο χειρουργος και γι Ν μπορουμε να παρακολουθουμε αν ...για καποιο λογο αναπλαθει "μερος αδενα" απο τον συνηθως εναπομειναντα.
Σε εμενα αναπλαθηκε τμημα θυροειδη 9mm απο ενα ελαχιστο τμημα θυροειδη (αυτο που ακουμπα στην καρωτιδα) σε διαστημα εννεα μηνων μετα την αφαιρεση του αδενα (ολικη την λενε αλλα δεν ειναι ολικη 100%) και επειδη λαμβανα μικροτερη δοση θυροξινης απο την απαιτουμενη για τις αναγκες του οργανισμου μου. Με ολα τα ....επακολουθα στην πλατη μου φυσικα.

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο siapnrk Εμφάνιση μηνυμάτων
Να ρωτήσω κάτι ακόμη??? η ενδοκρινολόγος μου είπε μετά το χειρουργίο, να πάρω Τ3, γιατί????? ξέρει κανείς το λόγο??? μέχρι τώρα παίρνω Τ4.
Ευχαριστώ!!!!!
Μετα την αφαιρεση του αδενα και αν υπαρχει υποψια θετικης βιοψιας στον CA, σου δινει Τ3 ωστε να αντεξει ο οργανισμος στις υποχρεωσεις του ..προσωρινα και να ειναι σε ετοιμοτητα για τη ληψη ιωδιου, δηλαδη να ειναι ετοιμος ο οργανισμος να δεχτει τη θεραπεια με ιωδιο. Αν παρεις Τ4 (θυροξινη) δεν μπορεις να παρεις ιωδιο αλλα θα πρεπει να ακολουθησεις αλλη διαδικασια με την οποια ο οργανισμος σου θα πεσει σε υποθυροειδισμο (με διακοπη θυροξινης για καποιες εβδομαδες ή με ενεση Thyrogen) για να παρεις ιωδιο.
Ελπιζω να βοηθησα. !!!
Παλιά 09-09-12, 01:11   #2308
georgiamami

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο dosoula Εμφάνιση μηνυμάτων
παιδια μην αγχωνεστε με τα μαλλια μετα απο καθε ιωδιο η διακοπη χαπιου συμβαινει αυτο αλλα μολις ρυθμιστειτε με το χαπι ολα φτιαχνουν.Καθε χρονο τα τελευταια χρονια το παθαινω αφου 3 φορες χρειαστηκε να παρω ιωδιο.Τα μαλλια ξαναφυτρωνουν αλλα ευχομαστε να μην ΞΑΝΑΦΥΤΡΩΣΟΥΝ ΠΟΤΕ ΞΑΝΑ
Αχ!!! Τι σου κανει το ..."ατονικο" συστημα. Διαβαζω το μηνυμα και προσπαθω να καταλαβω γιατι λες τα τελευταια λογια (αυτα με τα κεφαλαια). Αυτο το "αλλα" ποσο αλλαζει το νοημα αν τονιστει στο δευτερο α (ετσι το διαβαζα αρχικα).
Επομενως:
Άλλα, ευχόμαστε να μην ξαναφυτρώσουν ποτέ ξανά.
Παλιά 10-09-12, 09:39   #2309
siapnrk

Προεπιλογή

Μετα την αφαιρεση του αδενα και αν υπαρχει υποψια θετικης βιοψιας στον CA, σου δινει Τ3 ωστε να αντεξει ο οργανισμος στις υποχρεωσεις του ..προσωρινα και να ειναι σε ετοιμοτητα για τη ληψη ιωδιου, δηλαδη να ειναι ετοιμος ο οργανισμος να δεχτει τη θεραπεια με ιωδιο. Αν παρεις Τ4 (θυροξινη) δεν μπορεις να παρεις ιωδιο αλλα θα πρεπει να ακολουθησεις αλλη διαδικασια με την οποια ο οργανισμος σου θα πεσει σε υποθυροειδισμο (με διακοπη θυροξινης για καποιες εβδομαδες ή με ενεση Thyrogen) για να παρεις ιωδιο.
Ελπιζω να βοηθησα. !!![/QUOTE]
Καλημέρα σε όλο το παρεάκι.
Georgiamami, ευχαριστώ για τις απαντήσεις, βοήθησες αρκετά.
Παλιά 10-09-12, 16:18   #2310
DANCER

Προεπιλογή

dosoula - gεorgiamami ευχαριστω πολύ για την τόνωση ηθικού
Παλιά 10-09-12, 20:54   #2311
sonia64

Προεπιλογή

Γεια σας κι απο μενα και καλο Φθινοπωρο σε ολη την παρεα!!Ειχα καιρο να μπω ,γιατι ειχα προβλημα με τον υπολογιστη.
Dancer μην ανησυχεις για την τριχοπτωση!!Και εγω εχω εδω και εναμισυ μηνα και σε γενικες γραμμες σε τακτα χρονικα διαστηματα,αλλα καποια στιγμη θα σταματησει.Εκανα και θεραπεια με σιδηρο γιατι εχω πολυ χαμηλη Φεριττινη(αποθηκες σιδηρου),αλλα τα ιδια!!Ειδικα οταν ημουν σε φαση υπο-θ/σμου ηταν ακομα χειροτερα τα πραγματα,αλλα ευτυχως ξαναβγηκαν!!
Κανε υπομονη και θα βγουν σιγουρα καινουργιες φυτρες!!
Ο χρήστης sonia64 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 11-09-12, 16:49   #2312
DANCER

Προεπιλογή

sonia64 ευχαριστω πολύ,ειναι ελπιδοφόρο το οτι ακοώ απ'όλες σας που το εχετε περάσει και αυτο το σταδιο ότι επανέρχεται το θεμα.
Παλιά 14-09-12, 17:26   #2313
marian84

Προεπιλογή

καλησπερα και παλι!!εχω ακομα μια ερωτηση.μετα την θυροειδεκτομη πηρατε ολεσ ασβεστιο ανεξαρτητα με το αν στις αιματολογικεσ το ασβεστιο ηταν φυσιολογικο???
Παλιά 14-09-12, 18:21   #2314
iguanna

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο marian84 Εμφάνιση μηνυμάτων
καλησπερα και παλι!!εχω ακομα μια ερωτηση.μετα την θυροειδεκτομη πηρατε ολεσ ασβεστιο ανεξαρτητα με το αν στις αιματολογικεσ το ασβεστιο ηταν φυσιολογικο???
Ναι δίνουν προληπτικά ασβέστιο.
Παλιά 14-09-12, 20:45   #2315
cinnamon

Προεπιλογή

Παιδιά κοντεύω να τρελλαθώ... έχω κόψει το Τ3 κ προετοιμάζομαι για ιώδιο, αλλά οι γιατροί μ' έχουν τρελλάνει... άλλοι λένε ότι πρέπει να κάνω οπωσδήποτε λόγω του ότι είχα 3 εστίες κι άλλοι ότι το ιώδιο δεν είναι καραμέλα και ότι οι 3 εστίες 0,2 cm, 0,04 cm και 0,06 cm που είχα ήταν αμελητέες... έχω τεράστιο πρακτικό πρόβλημα τι θα κάνω με τη μικρή, είμαι χάλια από τον υποθυροειδισμό κι όλο μου βάζουν διλλήματα..... γκρρρρρρρρ
Παλιά 15-09-12, 10:00   #2316
i want to be mama

Το avatar του χρήστη i want to be mama

Προεπιλογή

Κορίτσια καλημέρα!
Χρειάζομαι την γνώμη σας γιατί θα με τρελάνει ο γυναικολόγος μου!
Ναι, ναι ο γυναικολόγος μου καλά διαβάσατε!

Είμαι 8w1d έγκυος και έκανα το προγεννητικό μου έλεγχο...

Από αλλού περίμενα να ακούσω τα κακά(νόμιζα ότι είχα τοξόπλασμα) αλλά από αλλού με βρήκε...με βάση τον γιατρό!

Έλεγχος θυρεοειδούς ορμονικός,για μένα οι τιμές είναι άψογες για εκείνον πάλι όχι!
Τις παραθέτω παρακάτω:
TSH 2.90μIU/mL Φυσιολογικές τιμές:0.27-4.20

Free T3 2.96pg/mL Φυσιολογικές τιμές:2.00-4.40

Free T4 1.29ng/dL Φυσιολογικές τιμές:0.80-2.00

Anti-TG 26.7 IU/mL Φυσιολογικές τιμές:Αρνητικό<34
Διάμεση ζώνη 34-55
Θετικό>55

Anti-TRO 4.60IU/mL Φυσιολογικές τιμές:<12.00

Λοιπόν το θέμα είναι ότι την TSH την ήθελε 2.50 και όχι 2.90 και μου προτείνει να πάω σε ενδοκρινολόγο.

Εγώ πάλι θεωρώ ότι είναι περιττό από την στιγμή που είμαι εντός φυσιολογικών ορίων...

Παρακαλώ πείτε μου την γνώμη σας...

Συγνώμη για το μακροσκελές μήνυμα!!

Καλημέρα!!

Ο χρήστης i want to be mama δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 15-09-12, 23:03   #2317
georgiamami

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο marian84 Εμφάνιση μηνυμάτων
Εγω δεν πηρα. Δε χρειαστηκα μου ειπε ο γιατρος. Και 3,5 χρονια μετα δεν εχω κανενα προβλημα με το ασβεστιο μου.

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο cinnamon Εμφάνιση μηνυμάτων
Παιδιά κοντεύω να τρελλαθώ... έχω κόψει το Τ3 κ προετοιμάζομαι για ιώδιο, αλλά οι γιατροί μ' έχουν τρελλάνει... άλλοι λένε ότι πρέπει να κάνω οπωσδήποτε λόγω του ότι είχα 3 εστίες κι άλλοι ότι το ιώδιο δεν είναι καραμέλα και ότι οι 3 εστίες 0,2 cm, 0,04 cm και 0,06 cm που είχα ήταν αμελητέες... έχω τεράστιο πρακτικό πρόβλημα τι θα κάνω με τη μικρή, είμαι χάλια από τον υποθυροειδισμό κι όλο μου βάζουν διλλήματα..... γκρρρρρρρρ
Υπαρχουν περιπτωσεις που οταν η εστια ειναι μικρουλα, δε χορηγειται ιωδιο. Αυτο ομως μονο ο γιατρος που γνωριζει το απολυτα το ιστορικο του ασθενη, ειναι σε θεση να το κρινει. Οταν λες :άλλοι λένε ότι πρέπει να κάνω οπωσδήποτε λόγω του ότι είχα 3 εστίες κι άλλοι ότι το ιώδιο δεν είναι καραμέλα , τι εννοεις??? Ποιοι ειναι οι αλλοι????? Την αναγκαιοτητα ληψης ιωδιου την κρινει αποκλειστικα ο ειδικος γιατρος για το θεμα αυτο.

Καλωσοριζω και την εγκυουλα μας και εχω να πω το εξης: Περιμενε να ρθουν και τα αλλα παιδια που γνωριζουν καλυτερα τις τιμες των ορμονων και θα εχεις απαντηση. Να σε ρωτησω μονο αν εχεις κανει στο μεταξυ υπερηχο.
Παλιά 16-09-12, 03:29   #2318
cinnamon

Προεπιλογή

οι άλλοι είναι 4 ενδοκρινολόγοι, 2 πυρηνικοί, 1 χειρούργος, κ μια παθολογοανατόμος... ακούγεται τρελλό, αλλά θέλω να είμαι απολύτως σίγουρη για να το κάνω... οι εστίες, ειδικά οι 2 από τις 3 είναι εξωφρενικά μικρές, αλλά κάποιοι λένε "για να είμαστε σίγουροι"... Ο λόγος που μου το δίνουν είναι ότι ήταν 3 οι εστίες. Κ οι 3 όμως στο σύνολο 3 χιλιοστά... Σε όλους τους ενδοκρινολόγους τους έχω δείξει το πλήρες ιστορικό κ οι γνώμες διαφέρουν... Όταν όλοι λένε ότι με τέτοια βιοψία κ υπόλλειμα 0,9 δεν είναι δυνατό να υπάρχει διασπορά, τότε γιατι στο καλό να φάω τόση ραδιενέργεια; Κ επίσης: μήπως κανείς ξέρει ποιο είναι ας πούμε το κακό σενάριο στην περίπτωση που δεν το κάνω το ιώδιο; να ξαναβγει καρκίνος κ να μη φαίνεται στον υπέρηχο; δεν έχω καταλάβει....
Παλιά 16-09-12, 12:23   #2319
sonia64

Προεπιλογή

Cinnamon καλημερα!Καταλαβαινω την αγωνια σου και ειναι δυσκολο οταν οι γνωμες των γιατρων ειναι διαφορετικες!!
Εγω θα σου πω τι θα εκανα στη θεση σου προσωπικα.Θα εκανα θεραπεια για να εχω τα επομενα χρονια ησυχο το κεφαλι μου και να μην το σκεφτομαι πια!!!Οσο για την ακτινοβολια,μην φοβασαι οτι θα παθει κατι κακο ο οργανισμος σου,γιατι θα αποβληθει ολη σε λιγο καιρο.Το να σου λενε καποιοι γιατροι οτι πρεπει να κανεις ,ισως να σκεφτονται το ενδεχομενο αυτο που σου προανεφερα.Και εγω ειχα πολλες,αλλα μικρες εστιες(0,7 χιλ.) αλλα μου ειπαν οτι επειδη ηταν πολυεστιακο επρεπε να κανω θεραπεια κι ας μην υπηρχε διηθηση καψας.Αυτοι φοβουνται μηπως στο υπολειμμα υπαρχουν καρκινικα κυτταρα,γι αυτο θελουν να το καψουν.Η γιατρος μου ειχε πει οτι αν ειχα μια μικρη εστια δεν θα εκανα ιωδιο.Στο πολυεστιακο ομως κανουν.Εχεις κλεισει ραντεβου για θεραπεια σε καποιο νοσοκομειο?Για την μικρουλα σου δεν εχεις καποιο ατομο να την κοιταξει?
Ο χρήστης sonia64 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 16-09-12, 15:24   #2320
Miss caramel

Το avatar του χρήστη Miss caramel

Περιοχή: argyroupoli
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο i want to be mama Εμφάνιση μηνυμάτων
Κορίτσια καλημέρα!
Χρειάζομαι την γνώμη σας γιατί θα με τρελάνει ο γυναικολόγος μου!
Ναι, ναι ο γυναικολόγος μου καλά διαβάσατε!

Είμαι 8w1d έγκυος και έκανα το προγεννητικό μου έλεγχο...

Από αλλού περίμενα να ακούσω τα κακά(νόμιζα ότι είχα τοξόπλασμα) αλλά από αλλού με βρήκε...με βάση τον γιατρό!

Έλεγχος θυρεοειδούς ορμονικός,για μένα οι τιμές είναι άψογες για εκείνον πάλι όχι!
Τις παραθέτω παρακάτω:
TSH 2.90μIU/mL Φυσιολογικές τιμές:0.27-4.20

Free T3 2.96pg/mL Φυσιολογικές τιμές:2.00-4.40

Free T4 1.29ng/dL Φυσιολογικές τιμές:0.80-2.00

Anti-TG 26.7 IU/mL Φυσιολογικές τιμές:Αρνητικό<34
Διάμεση ζώνη 34-55
Θετικό>55

Anti-TRO 4.60IU/mL Φυσιολογικές τιμές:<12.00

Λοιπόν το θέμα είναι ότι την TSH την ήθελε 2.50 και όχι 2.90 και μου προτείνει να πάω σε ενδοκρινολόγο.

Εγώ πάλι θεωρώ ότι είναι περιττό από την στιγμή που είμαι εντός φυσιολογικών ορίων...

Παρακαλώ πείτε μου την γνώμη σας...

Συγνώμη για το μακροσκελές μήνυμα!!

Καλημέρα!!
Κοριτσάκι οι τιμές σου είναι μια χαρά και θα τις κοιτάς σε κάθε τρίμηνο.
Νομίζω ότι η απαίτηση του γυναικολόγου σου για πιο χαμηλή TSH είναι λίγο υπερβολική και καλό θα ήταν να επισκευτείς και ενδοκρινολόγο για να έχεις μια σίγουρη απάντηση στο θέμα.
Εγώ που έχω κάνει ολική θυρεοειδεκτομή και με το χάπι που έπαιρνα είχα τάσεις υπερθυρεοειδισμού και πολύ χαμηλή TSH η ενδοκρινολόγος μου μου μείωσε τη δόση για να ανέβει μιας και ιδίως στο 1ο τρίμηνο το παιδί παίρνει τις δικές σου ορμόνες μέχρι να φτιάξει τον αδένα του και να αρχίσει να λειτουργεί λίγο πιο ανεξάρτητα.

Στείλε μου pm αν θες τίποτε επιπλέον
Precious Queen
And you know your time has come
To fly away with Me, so far..."

Ο χρήστης Miss caramel δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Bookmarks

Εργαλεία Θεμάτων

Δικαιώματα - Επιλογές