the nr.1 fun place to be - for parents or wannabe parents !

Επιστροφή   ParentsCafe.gr > Καφές για όλα τα γούστα! > Όλες οι κατηγορίες των "Καφέ" > Ιατρικά & Υγεία

Notices

@@@@@@@ Νέo Advertorial @@@@@@@

Με την αγορά του καροτσιού Trip από την Collection 2014
παίρνετε δωρεάν την Ομπρέλα για το καρότσι

& με την αγορά του Καθίσματος Αυτοκινήτου Marco Polo
παίρνετε δωρεάν το κάλυμμα Summer Cover για το κάθισμα!

@@@@@@@@@@@@@

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Παλιά 17-05-12, 22:43   #1761
dosoula

Περιοχή: Ηράκλειο
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο konnoula Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπέρα και από μένα.. Είμαι καινούργια στο forum και θα ήθελα κάποιες πληροφορίες.. Διαβάζω καιρό τώρα αυτά που γράφετε και έτσι αποφάσισα να σας πω και την δική μου εμπειρία! Είμαι 24 ετών και πριν 3 μήνες ακριβώς, έκανα χειρουργείο θυρεοειδή.. Η διάγνωση ήταν θηλώδες καρκίνωμα κλασσικού τύπου με όλως αρχόμενη επέκταση στον περιθυρεοειδικό συνδετικολιπώδη ιστό( την κάψα αν δεν κάνω λάθος). Τέλος Ιουνίου, θα κάνω ιώδιο στο Μεταξά.. To uptake μου ήταν 1,02% στις 3h και 1,53% στις 24h κ η Tg 10.8.

Θα ήθελα να μου πείτε την εμπειρία σας απο το ιώδιο και αν έχει πάρει κάνει κάποια απο σας ιώδιο στο Μεταξά.. Έχω ακούσει οτι νοσοκομείο με νοσοκομείο διαφέρει ως προς στην ¨μεταχείριση¨ αν μπορώ να το θέσω έτσι.. Στο εξωτερικό πχ που έκανε ιώδιο μια θεία μου δεν της επέτρεψαν να έχει κανένα προσωπικό αντικείμενο μαζί της..

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων..

( ελπίζω να έγραψα το μνμ μου στο σωστό θέμα )
Αγαπητη φιλη καλησπέρα και καλως ήρθες στην παρέα μας!!!!!Εχω κανει ιωδιο 3 φορες στην Κρητη και ότι πηρα μαζι μου μεσα στο δωμάτιο (ρουχα,βιβλια,τροφιμα)πεταχτηκαν και δεν ξαναβγηκαν εξω απο το δωμάτιο δηλ πηγαν σε ειδικο χωρο για σκουπιδια και δεν τα ξαναπηρα σπιτι.Δεν μου επετρεψαν να παρω κινητο ενω αντιθέτως στη θεια μου που εκανε ιωδιο Θεσ/κη την αφησαν.Δεν ξερω αν εχει να κανει με την δοση του ιωδιου γιστι εγω πηρα μεγαλυτερη απο τη θεια μου.δεν καταλαβαινω αυτο που γραφεις To uptake μου ήταν 1,02% στις 3h και 1,53% στις 24h κ η Tg 10.8.Εκοψες το χαπι και εκανες εξετάσεις δηλαδη ή εκανες κατι άλλο?
Ο χρήστης dosoula δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 17-05-12, 22:57   #1762
konnoula

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο dosoula Εμφάνιση μηνυμάτων
Αγαπητη φιλη καλησπέρα και καλως ήρθες στην παρέα μας!!!!!Εχω κανει ιωδιο 3 φορες στην Κρητη και ότι πηρα μαζι μου μεσα στο δωμάτιο (ρουχα,βιβλια,τροφιμα)πεταχτηκαν και δεν ξαναβγηκαν εξω απο το δωμάτιο δηλ πηγαν σε ειδικο χωρο για σκουπιδια και δεν τα ξαναπηρα σπιτι.Δεν μου επετρεψαν να παρω κινητο ενω αντιθέτως στη θεια μου που εκανε ιωδιο Θεσ/κη την αφησαν.Δεν ξερω αν εχει να κανει με την δοση του ιωδιου γιστι εγω πηρα μεγαλυτερη απο τη θεια μου.δεν καταλαβαινω αυτο που γραφεις To uptake μου ήταν 1,02% στις 3h και 1,53% στις 24h κ η Tg 10.8.Εκοψες το χαπι και εκανες εξετάσεις δηλαδη ή εκανες κατι άλλο?
Ευχαριστώ πάρα πολύ.. Ξέχασα να το αναφέρω.. Έκοψα το χάπι και τα θαλασσινά κτλ για 18 μέρες και έκανα το uptake.. Μετά πήρα Τ4 των 175 για ένα μήνα και κάτι και απο προχθές ξεκίνησα το Τ3 πάλι μέχρι 15 Ιουνίου.. Μετά μου είπε ο ενδοκρινολόγος οτι θα το σταματήσω για να μπω στο ιώδιο..
Ο χρήστης konnoula δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 17-05-12, 23:11   #1763
dosoula

Προεπιλογή

[QUOTE=konnoula;1578653]Ευχαριστώ πάρα πολύ.. Ξέχασα να το αναφέρω.. Έκοψα το χάπι και τα θαλασσινά κτλ για 18 μέρες και έκανα το uptake.. Μετά πήρα Τ4 των 175 για ένα μήνα και κάτι και απο προχθές ξεκίνησα το Τ3 πάλι μέχρι 15 Ιουνίου.. Μετά μου είπε ο ενδοκρινολόγος οτι θα το σταματήσω για να μπω στο ιώδιο..[/Q
αυτη τη διαδικασια δεν την εχω κανει.Εχω κοψει μονο το χαπι ενα μηνα για να μπω ιωδιο.Thyrogen βελονα εχω κανε 4-5 φορες χωρις διακοπη χαπιου και εχουμε παρει αιμοληψιες.Το χαπι θα το ξανακοψω τον Σεπτεμβριο για ενα μηνα για να δουμε τις τιμές.το Τ3 πολυ καιρο δεν θα το παρεις?εγω 20 μερες το πηρα και μετα τιποτα για να μνπω ιωδιο αλλα ολη η διαδικασια κρατησε 1 μηνα εσενα γιατι κραταει τοσο?
Παλιά 17-05-12, 23:25   #1764
konnoula

Προεπιλογή

αυτη τη διαδικασια δεν την εχω κανει.Εχω κοψει μονο το χαπι ενα μηνα για να μπω ιωδιο.Thyrogen βελονα εχω κανε 4-5 φορες χωρις διακοπη χαπιου και εχουμε παρει αιμοληψιες.Το χαπι θα το ξανακοψω τον Σεπτεμβριο για ενα μηνα για να δουμε τις τιμές.το Τ3 πολυ καιρο δεν θα το παρεις?εγω 20 μερες το πηρα και μετα τιποτα για να μνπω ιωδιο αλλα ολη η διαδικασια κρατησε 1 μηνα εσενα γιατι κραταει τοσο?[/QUOTE]

Ειλικρινά δεν ξέρω.. Το χειρουργείο το έκανα 17 Φεβρουαρίου και μετά ξεκίνησα αμέσως τ3 μέχρι 16 Μαρτίου.. Το οποίο και σταμάτησα στις 3 Απριλίου ( ώστε να περάσουν αρκετές μέρες είπε ο γιατρός να 'αδειάσει' ο οργανισμός απο ιώδιο για να βγει καλό το uptake.. Κ ύστερα, μου είπε να ξεκινήσω με τ4 μέχρι 15 Μαιου (για να μην μείνω τόσο καιρό με τ3 αφού αργούσε το ιώδιο) .. Απο 15 Μαιου μέχρι 15 Ιουνίου θα παίρνω τ3 (1/2 τρεις φορές την ημέρα ανα 8ωρο) και απο 15 Ιουνίου τίποτα μέχρι να μπω στο ιώδιο (μπαίνω 29 Ιουνίου)
Και θα πάρω 100 μιλι κιουρι....

Έχω κάποιες απορίες γενικότερα και βλέπω οτι εσύ έχεις περάσει πολλές αυτή τη διαδικασία.. Εύχομαι βέβαια, να ήταν και η τελευταία φορά.....
Banner διαφημιζόμενων ή ιστοσελίδων που στηρίζουμε
Παλιά 17-05-12, 23:36   #1765
dosoula

Προεπιλογή

Παράθεση:
αυτη τη διαδικασια δεν την εχω κανει.Εχω κοψει μονο το χαπι ενα μηνα για να μπω ιωδιο.Thyrogen βελονα εχω κανε 4-5 φορες χωρις διακοπη χαπιου και εχουμε παρει αιμοληψιες.Το χαπι θα το ξανακοψω τον Σεπτεμβριο για ενα μηνα για να δουμε τις τιμές.το Τ3 πολυ καιρο δεν θα το παρεις?εγω 20 μερες το πηρα και μετα τιποτα για να μνπω ιωδιο αλλα ολη η διαδικασια κρατησε 1 μηνα εσενα γιατι κραταει τοσο?
Ειλικρινά δεν ξέρω.. Το χειρουργείο το έκανα 17 Φεβρουαρίου και μετά ξεκίνησα αμέσως τ3 μέχρι 16 Μαρτίου.. Το οποίο και σταμάτησα στις 3 Απριλίου ( ώστε να περάσουν αρκετές μέρες είπε ο γιατρός να 'αδειάσει' ο οργανισμός απο ιώδιο για να βγει καλό το uptake.. Κ ύστερα, μου είπε να ξεκινήσω με τ4 μέχρι 15 Μαιου (για να μην μείνω τόσο καιρό με τ3 αφού αργούσε το ιώδιο) .. Απο 15 Μαιου μέχρι 15 Ιουνίου θα παίρνω τ3 (1/2 τρεις φορές την ημέρα ανα 8ωρο) και απο 15 Ιουνίου τίποτα μέχρι να μπω στο ιώδιο (μπαίνω 29 Ιουνίου)
Και θα πάρω 100 μιλι κιουρι....

Έχω κάποιες απορίες γενικότερα και βλέπω οτι εσύ έχεις περάσει πολλές αυτή τη διαδικασία.. Εύχομαι βέβαια, να ήταν και η τελευταία φορά.....[/QUOTE]

Αυτο που κανεις δεν το εχω ξαναακουσει.εγω και τις 3 φορες μπηκα μετα απο 2 μηνες ακριβως στο ιωδιο (ευτυχως ειχα βρει ραντεβου) δεν ειχα παρει τοσο καιρο Τ3.Τις 2 φορες επαιρνα κανονικοτατα το χαπι μου Thyrormone 0,2(το αντιστοιχο Τ4 200) 2 μερες πριν το ιωδιο εκανα την βελονα thyrogen γινομουν αμεσως υποθυροειδική και εμπαινα ιωδιο. Το Σεπτεμβριο που εκανα το τριτο ιωδιο και επειδη υπήρχε ελλειψη βελονας εκοψα το χαπι 1 μηνα επινα Τ3 20 μερες πρωι βραδυ και μετα για 10 μερες τιποτα και μπηκξα ιωδιο.οι 3 δοσεις που εχω παρει ειναι 100, 150 και 150 μιλι κιουρι.Το χαπι το ξεκινοπυσα παντα μετα την εγχειρηση χωρις Τ3 και επισης οταν εβγαινα απο την απομονωση το ξεκινουσα ξανα . Δεν ξερω γιατι μπαινεις σάυτη τη διαδικασια,Αισθανεσαι καλα?Δεν σε εξαντλει αλο αυτο?
Banner διαφημιζόμενων ή ιστοσελίδων που στηρίζει το ParentsCafe.gr
Παλιά 18-05-12, 00:14   #1766
konnoula

Προεπιλογή

[/QUOTE]
Αυτο που κανεις δεν το εχω ξαναακουσει.εγω και τις 3 φορες μπηκα μετα απο 2 μηνες ακριβως στο ιωδιο (ευτυχως ειχα βρει ραντεβου) δεν ειχα παρει τοσο καιρο Τ3.Τις 2 φορες επαιρνα κανονικοτατα το χαπι μου Thyrormone 0,2(το αντιστοιχο Τ4 200) 2 μερες πριν το ιωδιο εκανα την βελονα thyrogen γινομουν αμεσως υποθυροειδική και εμπαινα ιωδιο. Το Σεπτεμβριο που εκανα το τριτο ιωδιο και επειδη υπήρχε ελλειψη βελονας εκοψα το χαπι 1 μηνα επινα Τ3 20 μερες πρωι βραδυ και μετα για 10 μερες τιποτα και μπηκξα ιωδιο.οι 3 δοσεις που εχω παρει ειναι 100, 150 και 150 μιλι κιουρι.Το χαπι το ξεκινοπυσα παντα μετα την εγχειρηση χωρις Τ3 και επισης οταν εβγαινα απο την απομονωση το ξεκινουσα ξανα . Δεν ξερω γιατι μπαινεις σάυτη τη διαδικασια,Αισθανεσαι καλα?Δεν σε εξαντλει αλο αυτο?[/QUOTE]

Ίσως γι'αυτό.. Εμένα το ραντεβού ειναι 4 μήνες μετα το χειρουργείο και δν ήθελε να με κρατήσει τόσο καιρό υποθυρεοειδική.. Είμαι πάρα πολύ καλά γενικότερα, δεν έχω νιώσει οτιδήποτε εκτός απο τη περίοδο που είχα κόψει το τ3 και ήμουν χωρίς χάπι για 18 μέρες..γι Εκείνη τη περίοδο απλά είχα πρηστεί στο πρόσωπο κ κοιμόμουν πολύ νωρίς το βράδυ.......μόνο αυτά!! Κατά τ άλλα, όλο εκείνο το διάστημα που ήμουν χωρίς χάπι ήμουν καλά και έτρεχα όλη μέρα, έκανα πολλές ώρες μάθημα την ημέρα, γενικότερα είχα λόγους να νιώθω δικαιολογημένη εξάντληση αλλά δόξα το Θεο όλα καλά! Τα χειρουργεία εσυ τα έχεις κάνει στη Κρήτη? Και αν δεν σου είναι δυσάρεστη η ερώτηση μου, με ποια αιτία μπήκες για το πρώτο? Κοίταξα λίγο την ιστορία σου αλλά μπορεί να μου διέφυγε αυτό..
Παλιά 18-05-12, 10:41   #1767
lana

Προεπιλογή

Καλημέρα σε όλους. Ελπίζω να είστε όλοι καλά ...Έρχεται και ο χειμώνας καθώς βλέπω τουλάχιστον στη δική μου πόλη.Στις εξετάσεις που έκανα μετά χθες 2 εβδομάδες μετά το χειρουργείο είχα ασβέστιο 8,8 (8.6 το κατώτερο ) και 2 μαγνήσιο αλλά η Tsh είναι υψηλή 6 και μου αύξησε τη δόση τ4 από 100 σε 125.Είμαι 59 κιλά και ύψος 1,72.Η tsh είναι σε αυτά τα επίπεδα μετά από χειρουργείο.Έσεις τι τιμές είχατε λίγο μετά την επέμβαση ?
Ο χρήστης lana δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 18-05-12, 19:57   #1768
iguanna

Προεπιλογή

Καλησπέρα σε όλους. Σας λέω τα νέα μου, στις 28 του Μαϊου θα κάνω το ιώδιο κι έχω κόψει το Τ3, είμαι αρκετά χάλια θα έλεγα, ο μεταβολισμός μου κοντεύει να αδρανήσει, με πονάνε τα κόκαλα πάρα πολύ, πονοκεφάλους, στομάχι, όλα μαζί. Κάνω υπομονή βέβαια. Επίσης σε κάποια κοπέλα που ρώτησε πιο κάτω, ο δικός μου όζος ήταν 1,3 εκ. αλλά κάνω το ιώδιο γιατί έχει γίνει διήθηση στην κάψα, οπότε δεν έχει να κάνει με το μέγεθος αλλά με το τι έχει επηρεαστεί. Επίσης θέλω να ρωτήσω την κοπέλα που είπε οτι τα πράγματα που πήρε μαζί της στο δωμάτιο τα πέταξε... εγώ σχεδιάζω να πάρω το λάπτοπ να βλέπω σειρές εκεί μέσα. Είναι δυνατόν να μη με αφήσουν; Αν είναι να κοιτάξω να βρω άλλη λύση. Γιατί ρώτησα την πυρηνική γιατρο αν μπορώ να πάρω το λάπτοπ και μου είπε "ό,τι θες θα πάρεις". Διευκρίνιση παρακαλώ...
Ο χρήστης iguanna δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 19-05-12, 12:17   #1769
sonia64

Προεπιλογή

Iguanna,καλημερα!!Δυστυχως εχεις τις παρενεργειες που ειχα και εγω απο την διακοπη της θυροξινης,ενω αλλοι δεν νιωθουν τοσο χαλια!!Κι εγω ημουν καθε μερα με δυνατους πονοκεφαλους και δεν ειχα δυναμεις!!Το μονο που μπορεις να κανεις ειναι υπομονη και να σκεφτεσαι οτι ολα θα περασουν σε λιγες μερες!!!Εδω θα ειμαστε για συμπαρασταση!!Οσο για τα ρουχα,παρε παλια που ειναι για πεταμα.Αλλιως πρεπει να τα βγαλεις εξω στο μπαλκονι για 1 μηνα να φυγει η ραδιενεργεια και μετα να τα πλυνεις ξεχωριστα.Ειναι συμβουλες του Θεαγενειου.Εμενα το κινητο και το κομπιουτερ της τηλεορασης, μου το ειχαν τυλιξει με σελοφαν,μου απαγορευσαν τις κρεμες προσωπου για να ειναι ανοιχτοι οι ποροι,οπως επισης και τα σαμπουαν και αφρολουτρα(μου εδωσαν ειδικο σαπουνι).Τα παντα σχεδον τα πεταξαν οταν εφυγα,σε ειδικες σακουλες με το σημα της ραδιενεργειας!!!Τα πατωματα ηταν καλυμμενα με ρολλα πλαστικα οπου και τα πεταξαν οταν εφυγα και εβαλαν καινουργια για τον επομενο ασθενη!!!Ηταν πολυ αυστηροι σε αυτο το θεμα!!Εαν θελεις θα σου πω και τις οδηγιες οταν πηγα στο σπιτι μου.
Ο χρήστης sonia64 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 19-05-12, 12:24   #1770
katrin

Το avatar του χρήστη katrin

Προεπιλογή

βρε κορίτσια, θα κάνω μία χαζή ερώτηση: Αυτή η ραδιενέργεια, δεν είναι βλαβερή για τα υπόλοιπα όργανα του ατόμου που την προσλαμβάνει?
Ή βλάπτει μόνο το θυρεοειδή?
Ο κίνδυνος δηλαδή για τους άλλους είναι μήπως τους βλάψει το θυρεοειδή μόνο?
Ο χρήστης katrin δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 19-05-12, 12:33   #1771
sonia64

Προεπιλογή

Λανα καλημερα.Εγω 2 εβδομαδες μετα το χειρουργειο ειχα ασβεστιο 9,25 και επαιρνα 2 μεγκα καλσιουμ των 1000 μιλιγκ.και βιταμινη D.Eπειτα σταδιακα μου τα μειωναν.Στον ενα μηνα απο το χειρουργειο το ασβεστιο μου ηταν 9,19 και μου τα σταματησαν.Εκανα και εξετασεις Παραθορμονης(για να δουν αν αρχισαν να λειτουργουν οι παραθυρεοειδεις) και ηταν 32,3 με φυσιολογικες τιμες απο 12-72.
Παλιά 19-05-12, 12:34   #1772
iguanna

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο sonia64 Εμφάνιση μηνυμάτων
Iguanna,καλημερα!!Δυστυχως εχεις τις παρενεργειες που ειχα και εγω απο την διακοπη της θυροξινης,ενω αλλοι δεν νιωθουν τοσο χαλια!!Κι εγω ημουν καθε μερα με δυνατους πονοκεφαλους και δεν ειχα δυναμεις!!Το μονο που μπορεις να κανεις ειναι υπομονη και να σκεφτεσαι οτι ολα θα περασουν σε λιγες μερες!!!Εδω θα ειμαστε για συμπαρασταση!!Οσο για τα ρουχα,παρε παλια που ειναι για πεταμα.Αλλιως πρεπει να τα βγαλεις εξω στο μπαλκονι για 1 μηνα να φυγει η ραδιενεργεια και μετα να τα πλυνεις ξεχωριστα.Ειναι συμβουλες του Θεαγενειου.Εμενα το κινητο και το κομπιουτερ της τηλεορασης, μου το ειχαν τυλιξει με σελοφαν,μου απαγορευσαν τις κρεμες προσωπου για να ειναι ανοιχτοι οι ποροι,οπως επισης και τα σαμπουαν και αφρολουτρα(μου εδωσαν ειδικο σαπουνι).Τα παντα σχεδον τα πεταξαν οταν εφυγα,σε ειδικες σακουλες με το σημα της ραδιενεργειας!!!Τα πατωματα ηταν καλυμμενα με ρολλα πλαστικα οπου και τα πεταξαν οταν εφυγα και εβαλαν καινουργια για τον επομενο ασθενη!!!Ηταν πολυ αυστηροι σε αυτο το θεμα!!Εαν θελεις θα σου πω και τις οδηγιες οταν πηγα στο σπιτι μου.
Καλημέρα και σε ευχαριστώ για το ποστ σου. Ήθελα να σε ρωτήσω,ένιωθες άσχημα μετά που πήρες το χάπι του ιωδίου; Από φαγητά τι σου έφερναν να φας; Μπορεί κάποιος δικός μου να μου φέρνει φαγητό απ' έξω; Πετσέτες και τέτοια δε χρειάζεται μάλλον να πάρω μαζί μου ε; Μετά που φεύγεις από κει, τι επαφή μπορείς να έχεις με τους ανθρώπους γύρω σου; Επηρεάζει μήπως και τα ζώα; Ευχαριστώ εκ των προτέρων για την απάντησή σου.
Παλιά 19-05-12, 12:37   #1773
sonia64

Προεπιλογή

Κατριν για να βλαψει πολυ, πρεπει να παρεις πολλες δοσεις!!Δρα συσσωρευτικα.Για να μην δημιουργηθει προβλημα στους σιελογονους αδενες, πρεπει για πολλες μερες να μασας τσιχλες και καραμελες και για να φευγει η ραδιενεργεια πολλα νερα!!
Παλιά 19-05-12, 12:53   #1774
sonia64

Προεπιλογή

Iguanna,πριν την καψουλα μου εδωσαν αντιεμετικο για να μην εχω αναγουλα.Την ιδια μερα εφαγα ενα γιαουρτι και την αλλη μερα σου φερνουν φαγητο επιτελους κανονικο !!!Γενικα δεν ειμαι καλο παραδειγμα για να σου πω πως ενιωθα!!Οι περισσοτεροι ειναι μια χαρα!!!Βλεπουν τηλεοραση ,διαβαζουν βιβλια και μιλανε στο τηλεφωνο!!Μπορεις να παραγγειλεις καφεδες,αλλα για φαγητα δεν ξερω.Οσο για την επαφη,δεν εχεις για 1 μηνα.Εισαι στο σπιτι σε δικο σου δωματιο μονη σου (ο συζυγος κοιμοταν στο σαλονι)και πλενεις για 1 μηνα τα ρουχα μονα τους στο πλυντηριο(οχι μαζι με των υπολοιπων της οικογενειας).Τραβας 2 φορες το καζανακι και οταν κανεις μπανιο ξεπλενεις με αρκετο νερο την μπανιερα.Επρεπε να εχω δικο μου πιατο,μαχαιροπηρουνα,ποτηρι και να τα πλενω χωριστα(παρε αν θελεις πλαστικα).Να μαγειρευεις επιτρεπεται,αφου εχεις πλυνει καλα τα χερια.Τα ζωα δεν τα επηρεαζει,το ειχα ρωτησει κι εγω γιατι εχω μια γατουλα και με κοροιδευαν που εκανα αυτη την ερωτηση!!!Γενικα θα κρατας αποστασεις αρκετων μετρων(περιπου 5-6) απο τους αλλους.Μπορεις να κυκλοφορεις εξω,αλλα μακρια απο κοσμο.Ολα αυτα ειναι οδηγιες του Θεαγενειου και ετσι τα τηρησα.Μην αγχωνεσαι!!Ειπαμε μερες ειναι και θα περασουν!!
Παλιά 19-05-12, 15:12   #1775
sonia64

Προεπιλογή

Konnula καλη επιτυχια στη θεραπεια σου!!Ολα θα πανε καλα!!Ο,τι χρειαστεις στη διαθεση σου!!Θα ενημερωσω μια φιλη μου απο το φορουμ που εκανε ιωδιο στο Μεταξα για να σου πει λεπτομερειες.
Παλιά 19-05-12, 15:28   #1776
lana

Unhappy

καλησπέρα Sonia64.Και εγώ τόσο παίρνω 2 χάπια των 1000 ασβέστιο και βιταμίνη D αλλά έχω πιο χαμηλά από εσένα, μάλλον δεν έχουν αρχίσει να λειτουργούν καλά ακόμη (ελπίζω να μην έχει βγει κανένας από λάθος ).Από Tsh τι είχες τις πρώτες εβδομάδες ? Επίσης μου έχει πεί να κάνω θυρεοσφαιρίνη ένα μήνα μετά το χειρουργείο.Ξέρετε γιατι και ποιες είναι οι φυσιολογικές τιμές ?
Παλιά 19-05-12, 15:52   #1777
2001-2006

Προεπιλογή

Παράθεση:
Καλησπέρα και από μένα.. Είμαι καινούργια στο forum και θα ήθελα κάποιες πληροφορίες.. Διαβάζω καιρό τώρα αυτά που γράφετε και έτσι αποφάσισα να σας πω και την δική μου εμπειρία! Είμαι 24 ετών και πριν 3 μήνες ακριβώς, έκανα χειρουργείο θυρεοειδή.. Η διάγνωση ήταν θηλώδες καρκίνωμα κλασσικού τύπου με όλως αρχόμενη επέκταση στον περιθυρεοειδικό συνδετικολιπώδη ιστό( την κάψα αν δεν κάνω λάθος). Τέλος Ιουνίου, θα κάνω ιώδιο στο Μεταξά.. To uptake μου ήταν 1,02% στις 3h και 1,53% στις 24h κ η Tg 10.8.

Θα ήθελα να μου πείτε την εμπειρία σας απο το ιώδιο και αν έχει πάρει κάνει κάποια απο σας ιώδιο στο Μεταξά.. Έχω ακούσει οτι νοσοκομείο με νοσοκομείο διαφέρει ως προς στην ¨μεταχείριση¨ αν μπορώ να το θέσω έτσι.. Στο εξωτερικό πχ που έκανε ιώδιο μια θεία μου δεν της επέτρεψαν να έχει κανένα προσωπικό αντικείμενο μαζί της..

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων..

( ελπίζω να έγραψα το μνμ μου στο σωστό θέμα )
konula εγω εχω παρει ιωδιο στο μεταξα!εχει δωματια με θεα την θαλασσα τηλεωραση μπανιο ψυγειο τηλεφωνο κλιματισμο.θα παρεις μαζι σου οτι χρειαζεσαι ακομα και τα φαρμακα που μπορει να περνεις για κατι.εστω και για πονοκεφαλο
θα παρεισ τσιχλεσ νερα και οτι αλλο μπορει να θελησεις(κανενα γλυκακι).θα παρεις πετσετεσ πυτζαμεσ,νυχτικα(οτι φορασ) τα οποια πρεπει να τα αλλαζεισ σε καθε μπανιο.ζητα απο φιλεσ και συγγενεισ παλια τουσ!θα σου πουν να τα παρεις και να τα πλυνεις μετα αλλα αν θεσ πετα τα!μετα σε 10 μερες απο το ιωδιο θα πασ για το μεταθεραπευτικο σπινθηρογραφημα το οποιο πρεπει να το γραψεισ στο ταμειο σου.θα σασ φερνουν φαι και αυτα!!!αν θεσ κατι συγκεκριμενο ρωτα με και θα σου πω.
Ο χρήστης 2001-2006 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 19-05-12, 18:16   #1778
Himela

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο 2001-2006 Εμφάνιση μηνυμάτων
konula εγω εχω παρει ιωδιο στο μεταξα!εχει δωματια με θεα την θαλασσα τηλεωραση μπανιο ψυγειο τηλεφωνο κλιματισμο.θα παρεις μαζι σου οτι χρειαζεσαι ακομα και τα φαρμακα που μπορει να περνεις για κατι.εστω και για πονοκεφαλο
θα παρεισ τσιχλεσ νερα και οτι αλλο μπορει να θελησεις(κανενα γλυκακι).θα παρεις πετσετεσ πυτζαμεσ,νυχτικα(οτι φορασ) τα οποια πρεπει να τα αλλαζεισ σε καθε μπανιο.ζητα απο φιλεσ και συγγενεισ παλια τουσ!θα σου πουν να τα παρεις και να τα πλυνεις μετα αλλα αν θεσ πετα τα!μετα σε 10 μερες απο το ιωδιο θα πασ για το μεταθεραπευτικο σπινθηρογραφημα το οποιο πρεπει να το γραψεισ στο ταμειο σου.θα σασ φερνουν φαι και αυτα!!!αν θεσ κατι συγκεκριμενο ρωτα με και θα σου πω.
Καλησπέρα και σε ευχαριστώ για τις πληροφορίες. Πες μου αν ξέρεις αν μπορώ να πάρω το λάπτοπ μου γιατί σχεδιάζω να βλέπω σειρές για δυο μέρες. Μετά όταν βγω θα πρέπει να είμαι μακριά από ανθρώπους 1 μήνα όπως είπε η κοπέλα πιο πριν; Γιατί η γιατρός μου είπε οτι θα κοιμάμαι χώρια από το φίλο μου για μια βδομάδα και δεν ανέφερε κάτι για απόσταση από ανθρώπους κι οτι πρέπει να τρώω χώρια. Στην τουαλέτα αρκεί να τραβάω το καζανάκι δυο φορές ή ο φίλος μου πρέπει να πηγαίνει και σε άλλη τουαλέτα; Κάτι άλλο, τι φαγητό σου δίνουν εκεί; Πρέπει να είναι συγκεκριμένο από το νοσοκομείο ή μπορώ να τρώω και σουβλάκι πχ αν θέλω; Ξέρω οτι είναι χαζές οι ερωτήσεις, αλλά τα σκέφτομαι όλα αυτά. Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
Ο χρήστης Himela δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 20-05-12, 23:00   #1779
dosoula

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο iguanna Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπέρα σε όλους. Σας λέω τα νέα μου, στις 28 του Μαϊου θα κάνω το ιώδιο κι έχω κόψει το Τ3, είμαι αρκετά χάλια θα έλεγα, ο μεταβολισμός μου κοντεύει να αδρανήσει, με πονάνε τα κόκαλα πάρα πολύ, πονοκεφάλους, στομάχι, όλα μαζί. Κάνω υπομονή βέβαια. Επίσης σε κάποια κοπέλα που ρώτησε πιο κάτω, ο δικός μου όζος ήταν 1,3 εκ. αλλά κάνω το ιώδιο γιατί έχει γίνει διήθηση στην κάψα, οπότε δεν έχει να κάνει με το μέγεθος αλλά με το τι έχει επηρεαστεί. Επίσης θέλω να ρωτήσω την κοπέλα που είπε οτι τα πράγματα που πήρε μαζί της στο δωμάτιο τα πέταξε... εγώ σχεδιάζω να πάρω το λάπτοπ να βλέπω σειρές εκεί μέσα. Είναι δυνατόν να μη με αφήσουν; Αν είναι να κοιτάξω να βρω άλλη λύση. Γιατί ρώτησα την πυρηνική γιατρο αν μπορώ να πάρω το λάπτοπ και μου είπε "ό,τι θες θα πάρεις". Διευκρίνιση παρακαλώ...
Καλησπερα!!!!Ευχομαι ολα να πανε καλα και να επιστρεψεις γρήγορα σπιτι σου και να΄σια γερη και δυνατη!!!!Στο δωματιο που μπηκα 3 φορες για ιωδιο δεν με αφησαν να κραταω τιποτα ουτε το κινητο μου.Κατι περιοδικα κρατουσα που τα πεταξα.Μεσα στο δωματιο ειχε τηλεφωνο σταθερο που με επαιρναν οσοι ηθελαν και τηλεοραση και εβλεπα οτι ηθελα.Αν εσενα σε αφησουν τυχερη θα εισαι
Παλιά 20-05-12, 23:02   #1780
dosoula

Προεπιλογή

Αυτο που κανεις δεν το εχω ξαναακουσει.εγω και τις 3 φορες μπηκα μετα απο 2 μηνες ακριβως στο ιωδιο (ευτυχως ειχα βρει ραντεβου) δεν ειχα παρει τοσο καιρο Τ3.Τις 2 φορες επαιρνα κανονικοτατα το χαπι μου Thyrormone 0,2(το αντιστοιχο Τ4 200) 2 μερες πριν το ιωδιο εκανα την βελονα thyrogen γινομουν αμεσως υποθυροειδική και εμπαινα ιωδιο. Το Σεπτεμβριο που εκανα το τριτο ιωδιο και επειδη υπήρχε ελλειψη βελονας εκοψα το χαπι 1 μηνα επινα Τ3 20 μερες πρωι βραδυ και μετα για 10 μερες τιποτα και μπηκξα ιωδιο.οι 3 δοσεις που εχω παρει ειναι 100, 150 και 150 μιλι κιουρι.Το χαπι το ξεκινοπυσα παντα μετα την εγχειρηση χωρις Τ3 και επισης οταν εβγαινα απο την απομονωση το ξεκινουσα ξανα . Δεν ξερω γιατι μπαινεις σάυτη τη διαδικασια,Αισθανεσαι καλα?Δεν σε εξαντλει αλο αυτο?[/QUOTE]

Ίσως γι'αυτό.. Εμένα το ραντεβού ειναι 4 μήνες μετα το χειρουργείο και δν ήθελε να με κρατήσει τόσο καιρό υποθυρεοειδική.. Είμαι πάρα πολύ καλά γενικότερα, δεν έχω νιώσει οτιδήποτε εκτός απο τη περίοδο που είχα κόψει το τ3 και ήμουν χωρίς χάπι για 18 μέρες..γι Εκείνη τη περίοδο απλά είχα πρηστεί στο πρόσωπο κ κοιμόμουν πολύ νωρίς το βράδυ.......μόνο αυτά!! Κατά τ άλλα, όλο εκείνο το διάστημα που ήμουν χωρίς χάπι ήμουν καλά και έτρεχα όλη μέρα, έκανα πολλές ώρες μάθημα την ημέρα, γενικότερα είχα λόγους να νιώθω δικαιολογημένη εξάντληση αλλά δόξα το Θεο όλα καλά! Τα χειρουργεία εσυ τα έχεις κάνει στη Κρήτη? Και αν δεν σου είναι δυσάρεστη η ερώτηση μου, με ποια αιτία μπήκες για το πρώτο? Κοίταξα λίγο την ιστορία σου αλλά μπορεί να μου διέφυγε αυτό..[/QUOTE]

καλησπερα!!!Καθολου δυσαρεστες δεν μου ειναι οι ερωτησεις σου μην το ξαναπεις.Ειχα πολυοζωδες βροχωκύλη με τον μεγαλύτερο οζο 10 χιλιοστα ο οποίος ήταν κακοηθεια θυλώδες καρκινωμα
Παλιά 20-05-12, 23:09   #1781
dosoula

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο katrin Εμφάνιση μηνυμάτων
βρε κορίτσια, θα κάνω μία χαζή ερώτηση: Αυτή η ραδιενέργεια, δεν είναι βλαβερή για τα υπόλοιπα όργανα του ατόμου που την προσλαμβάνει?
Ή βλάπτει μόνο το θυρεοειδή?
Ο κίνδυνος δηλαδή για τους άλλους είναι μήπως τους βλάψει το θυρεοειδή μόνο?
η ραδιενεργεια προσβάλει μονο τα κακα κυταρα του θυροειδη.Δεν βλαπτει καθολου τα αλλα οργανα και η μονη απαγορευση ειναι 1 χρονο οχι τεκνοποίηση γιατι θα είναι τερατογέννηση.όταν βρεθουμε σε άτομα που δεν εχουν προβλημα με τον θυροειδη τους καταστρεφουμε τα υγειη κυταρα του θυροειδη του γι αυτο μετα το ιωδιο για καμια δεκαρια μέρες δεν πρεπει να πλησιασουμε κοντα υγιει άτομα
Παλιά 21-05-12, 22:40   #1782
Ντίτα

Περιοχή: Πειραιας
Προεπιλογή

Γεια σου κι απο μενα!! Εμενα ο πυρηνικος στο Μετροπολιταν μου επετρεψε τα παντα και λαπτοπ και κινητο, δεν εχουν προβλημα αυτα, μονο τα ρουχα που θα ερθουν σε επαφη με τα υγρα του σωματος θελουν προσοχη, οχι τα αντικειμενα. Μετα το τελος της διαδικασιας, τα πηρα κι εφυγα...απλα.
Ο χρήστης Ντίτα δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 22-05-12, 08:38   #1783
katrin

Το avatar του χρήστη katrin

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο dosoula Εμφάνιση μηνυμάτων
η ραδιενεργεια προσβάλει μονο τα κακα κυταρα του θυροειδη.Δεν βλαπτει καθολου τα αλλα οργανα και η μονη απαγορευση ειναι 1 χρονο οχι τεκνοποίηση γιατι θα είναι τερατογέννηση.όταν βρεθουμε σε άτομα που δεν εχουν προβλημα με τον θυροειδη τους καταστρεφουμε τα υγειη κυταρα του θυροειδη του γι αυτο μετα το ιωδιο για καμια δεκαρια μέρες δεν πρεπει να πλησιασουμε κοντα υγιει άτομα
Ευχαριστώ! Αυτή ακριβώς ήταν η απορία μου
Ο χρήστης katrin δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 23-05-12, 22:46   #1784
lana

Προεπιλογή

Παράθεση:
Iguana καλησπέρα , σου εύχομαι όλα να πάνε καλά και όπως λένε και οι πιο έμπειρες η διαδικασία του ιωδίου δεν είναι δύσκολη , σκέψου ότι είναι η τελευταία διαδικασία για να πετάξεις τα άσχημα και να συνεχίσεις τη ζωή σου κανονικά.Εγώ είχα μία εστία 2 χιλιοστά χωρίς διήθηση της κάψας και μου είπαν ότι δε χρειάζεται ιώδιο , εσύ τι εστία είχες ?
Παλιά 28-05-12, 12:46   #1785
marilou_ts

Προεπιλογή

κοριτσια καλησπερα.εγω ακομα δεν μπορω να βγαλω ακρη με το θυροειδη μου.εκανα εξετασεις το φεβρουαριο και ειχα τ3=1,64 με φ.τ 0.8-2.1, τ4=71,9 με φ.τ 51-140 και tsh=5,17 με φ.τ 0.27-4.2.ο γιατρος μου λεει επειδη δεν ειναι πολυ υψηλη η tsh να μην ξεκινησω χαπια γιατι απαξ και τα ξεκινησω θα πρεπει να τα παιρνω για παντα.ξανακανω τον μαρτιο εξετασεις κ ειχα τ3=3, τ4=119.2, tsh=5.11, ΑΘΑ-Τ=11,8 με φ.τ<115 και ΑΝΤΙ-ΤΡΟ=5.7 με φ.τ<34.ο γιατρος παλι δεν μπορει να βγαλει ακρη.μου λεει οτι αφου τα αντισωματα ειναι καλα δεν χρειαζεται να τα ξαναελεγξουμε γιατι δεν θα ανεβουν (ισχυει αυτο κοριτσια??).και επισης μου λεει οτι αφου ανεβηκε τοσο η τ3 μαλλον θα πεσει η tsh.οποτε ξανακανω τον απριλη εξετασεις και ειχα τ3=2.08, τ4=112.3, tsh=2.32.και παλι απορουσε πως ειναι ολα φυσιολογικα τωρα γιατι δεν γινεται να ανεβοκατεβαινουν ετσι οι ορμονες και μου ειπε να κανω επαναλεγχο σε 6 μηνες.να σημειωσω πως εκανα υπερηχο θυροειδη και ολα ηταν καλα.κοριτσια,σαν πιο εμπειρες επι του θεματος θελω τα φωτα σας.τα αντισωματα αν βγουν μια φορα φυσιολογικα δεν χρειαζεται να τα ελεγξεις παλι?και δευτερον,τι χορος ορμονων ειναι αυτος?να μην μπορω να βγαλω ακρη αν εχω θυροειδη.εχει τυχει σε καμια αυτο?
Ο χρήστης marilou_ts δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 28-05-12, 17:44   #1786
georgiamami

Το avatar του χρήστη georgiamami

Περιοχή: Κάπου, σε κάποια γωνιά της Ελλάδας.... ακόμα!!!
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο marilou_ts Εμφάνιση μηνυμάτων
κοριτσια καλησπερα.εγω ακομα δεν μπορω να βγαλω ακρη με το θυροειδη μου.εκανα εξετασεις το φεβρουαριο και ειχα τ3=1,64 με φ.τ 0.8-2.1, τ4=71,9 με φ.τ 51-140 και tsh=5,17 με φ.τ 0.27-4.2.ο γιατρος μου λεει επειδη δεν ειναι πολυ υψηλη η tsh να μην ξεκινησω χαπια γιατι απαξ και τα ξεκινησω θα πρεπει να τα παιρνω για παντα.ξανακανω τον μαρτιο εξετασεις κ ειχα τ3=3, τ4=119.2, tsh=5.11, ΑΘΑ-Τ=11,8 με φ.τ<115 και ΑΝΤΙ-ΤΡΟ=5.7 με φ.τ<34.ο γιατρος παλι δεν μπορει να βγαλει ακρη.μου λεει οτι αφου τα αντισωματα ειναι καλα δεν χρειαζεται να τα ξαναελεγξουμε γιατι δεν θα ανεβουν (ισχυει αυτο κοριτσια??).και επισης μου λεει οτι αφου ανεβηκε τοσο η τ3 μαλλον θα πεσει η tsh.οποτε ξανακανω τον απριλη εξετασεις και ειχα τ3=2.08, τ4=112.3, tsh=2.32.και παλι απορουσε πως ειναι ολα φυσιολογικα τωρα γιατι δεν γινεται να ανεβοκατεβαινουν ετσι οι ορμονες και μου ειπε να κανω επαναλεγχο σε 6 μηνες.να σημειωσω πως εκανα υπερηχο θυροειδη και ολα ηταν καλα.κοριτσια,σαν πιο εμπειρες επι του θεματος θελω τα φωτα σας.τα αντισωματα αν βγουν μια φορα φυσιολογικα δεν χρειαζεται να τα ελεγξεις παλι?και δευτερον,τι χορος ορμονων ειναι αυτος?να μην μπορω να βγαλω ακρη αν εχω θυροειδη.εχει τυχει σε καμια αυτο?
Eχει τυχει σε μια γνωστη μου και ακομη ....το ψαχνει. Για τα αντισωματα δεν ξερω να σου απαντησω αλλα για τις κλασικες θυροειδικες ορμονες, κατι συμβαινει αλλα δεν ειναι σταθερη η κατασταση σου γι αυτο ο γιατρος δεν προχωραει σε χαπι. Για να καταλαβεις: αν οταν ειχες TSH 4,2 kai 5,11 o γιατρος σου εδινε χαπι, θα κατεβαινε υπερβολικα και απο υποθυροειδικη θα γινουσουν υπερθυροειδικη. Οπως καταλαβαινεις και μονη σου η TSH σου ανεβοκατεβαινει και μονη της...χωρις βοηθεια. Αυτο βεβαια διαταρασσει ολο το σωμα σου δημιουργωντας πολλα συμπτωματα που ειτε γνωριζεις και συσχετιζεις ειτε οχι, ενοχος ειναι ο προβληματικος αδενας σου.
Για πες, εχεις παρατηρησει να συμβαινει κατι διαφορετικο στον οργανισμο σου αυτους τους μηνες??

Εχεις παρει δευτερη γνωμη γιατρου για την περιπτωση σου???
Παλιά 29-05-12, 01:49   #1787
marilou_ts

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο georgiamami Εμφάνιση μηνυμάτων
Eχει τυχει σε μια γνωστη μου και ακομη ....το ψαχνει. Για τα αντισωματα δεν ξερω να σου απαντησω αλλα για τις κλασικες θυροειδικες ορμονες, κατι συμβαινει αλλα δεν ειναι σταθερη η κατασταση σου γι αυτο ο γιατρος δεν προχωραει σε χαπι. Για να καταλαβεις: αν οταν ειχες TSH 4,2 kai 5,11 o γιατρος σου εδινε χαπι, θα κατεβαινε υπερβολικα και απο υποθυροειδικη θα γινουσουν υπερθυροειδικη. Οπως καταλαβαινεις και μονη σου η TSH σου ανεβοκατεβαινει και μονη της...χωρις βοηθεια. Αυτο βεβαια διαταρασσει ολο το σωμα σου δημιουργωντας πολλα συμπτωματα που ειτε γνωριζεις και συσχετιζεις ειτε οχι, ενοχος ειναι ο προβληματικος αδενας σου.
Για πες, εχεις παρατηρησει να συμβαινει κατι διαφορετικο στον οργανισμο σου αυτους τους μηνες??

Εχεις παρει δευτερη γνωμη γιατρου για την περιπτωση σου???
καταρχην σ ευχαριστω για την απαντηση.ο γιατρος που παω ειναι του ικα ο οποιος μου γραφει και τις εξετασεις.κ επειδη δεν του εχω και τρελη εμπιστοσυνη περιμενω να μου γραψει και τις επομενες εξετασεις και μετα θα παω σε καποιον ιδιωτη να δω τι θα μου πει.οσον αφορα τα συμπτωματα του θυροειδη δεν ξερω αν αυτα οφειλονται αποκλειστικα στον θυροειδη, καθοτι εχω και πολυκυστικες.αυτα που εχω παρατηρησει μια ανεκτη προς το παρον τριχοπτωση (η οποια δεν ξερω αν οφειλεται σε θυροειδη πολυκυστικες ή χαμηλη φερριτινη), δυσκολη απωλεια βαρους (δεν εχω ιδιαιτερο προβλημα με το βαρος μου απλα 2-3 κιλακια θελω να χασω για να νιωθω εγω πιο ανετα), συσσωρευση λιπους στην κοιλια,πολλες φορες νευρα, ευαισθησια στο κρυο..αυτα νομιζω...κατι που δεν ανεφερα ειναι οτι οταν εκανα τις πρωτες εξετασεις του θυροειδη που βγηκε μονο η tsh ανεβασμενη ειχα αρχισει και τα αντισυλληπτικα.δεν ξερω αν αυτα επαιξαν καποιο ρολο.θα ηθελα να ρωτησω επισης αν οι εξετασεις για ft4,ft3 παιζουν καθοριστικο ρολο στον θυροειδη?οταν ειπα στον γιατρο να μου τις γραψει μου ειπε οτι ειναι ακριβες και μου εδωσε να καταλαβω οτι δεν ειναι ιδιαιτερα σημαντικες.βεβαια την αλλη βδομαδα που θα παω θα επιμεινω να μου τις γραψει.α,αν εχετε καποιο καλο ενδοκρινολογο υποψιν σας θα το εκτιμουσα αν μου δινατε τα στοιχεια του
Παλιά 29-05-12, 08:43   #1788
georgiamami

Προεπιλογή

marilou_ts, οι ορμονες Τ3 & Τ4 ειναι θυρεοειδικες ορμονες που δειχνουν αν κατι παει ή δεν παει καλα με τον αδενα. Οι FT3 & FT4, ειναι οι πιο ακριβεις ορμονες, πιο συγκεκριμενες δηλαδη για την Τ3 & Τ4.Και νει, ειναι πιο ακριβες. Η ορμονη ομως που δειχνει αν εχουμε υπο ή υπερ θυρ. ειναι η TSH και αυτη πρεπει να ειναι σε τιμη περιπου στο 2 σε ατομα που εχουν τον αδενα τους και στο 0 σε ατομα που τον εχουν αφαιρεσει.
Η δικη σου οταν παει κοντα στο 5 σημαινει οτι κανεις εναν ελαφρυ υποθυρ και εχεις τα συμπτωματα αυτου. Στις πρωτες σελιδες του θεματος μας, εχουμε αναρτησεις σχετικες με τα συμπτωματα.
Μερικα απο αυτα ειναι η δυσανεξια στο κρυο, η δυσκολια απωλειας βαρους, η αδικαιολογητη κοπωση. Καλα θα κανεις να παρεις και μια δευτερη γνωμη γιατρου χωρις να θελω να υποβιβασω τον τωρινο σου γιατρο.

Θυμισε μου σε ποια περιοχη θελεις γιατρο????
Παλιά 29-05-12, 12:24   #1789
marilou_ts

Προεπιλογή

Παράθεση:
marilou_ts, οι ορμονες Τ3 & Τ4 ειναι θυρεοειδικες ορμονες που δειχνουν αν κατι παει ή δεν παει καλα με τον αδενα. Οι FT3 & FT4, ειναι οι πιο ακριβεις ορμονες, πιο συγκεκριμενες δηλαδη για την Τ3 & Τ4.Και νει, ειναι πιο ακριβες. Η ορμονη ομως που δειχνει αν εχουμε υπο ή υπερ θυρ. ειναι η TSH και αυτη πρεπει να ειναι σε τιμη περιπου στο 2 σε ατομα που εχουν τον αδενα τους και στο 0 σε ατομα που τον εχουν αφαιρεσει.
Η δικη σου οταν παει κοντα στο 5 σημαινει οτι κανεις εναν ελαφρυ υποθυρ και εχεις τα συμπτωματα αυτου. Στις πρωτες σελιδες του θεματος μας, εχουμε αναρτησεις σχετικες με τα συμπτωματα.
Μερικα απο αυτα ειναι η δυσανεξια στο κρυο, η δυσκολια απωλειας βαρους, η αδικαιολογητη κοπωση. Καλα θα κανεις να παρεις και μια δευτερη γνωμη γιατρου χωρις να θελω να υποβιβασω τον τωρινο σου γιατρο.

Θυμισε μου σε ποια περιοχη θελεις γιατρο????
ναι σιγουρα θα παρω δευτερη γνωμη.την αλλη βδομαδα κιολας θα κανω καινουριες εξετασεις.απ οτι καταλαβα αν οι τ3,τ4 ειναι φυσιολογικες μπορει να μην χρειαζονται οι fτε,fτ4.μενω αθηνα κεντρο.αν εχεις καποιο γιατρο που να ειναι στις γυρω περιοχες ή και λιγο πιο μακρια πες μου σε παρακαλω.σ ευχαριστω
Παλιά 29-05-12, 20:23   #1790
georgiamami

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο marilou_ts Εμφάνιση μηνυμάτων
ναι σιγουρα θα παρω δευτερη γνωμη.την αλλη βδομαδα κιολας θα κανω καινουριες εξετασεις.απ οτι καταλαβα αν οι τ3,τ4 ειναι φυσιολογικες μπορει να μην χρειαζονται οι fτε,fτ4.μενω αθηνα κεντρο.αν εχεις καποιο γιατρο που να ειναι στις γυρω περιοχες ή και λιγο πιο μακρια πες μου σε παρακαλω.σ ευχαριστω
Μισο λεπτο να καλεσω ενισχυσεις!!!!

ΑΘκια, απο Αθηνα, σπευσατε για πληροφοριες.
Παλιά 30-05-12, 00:33   #1791
α.παλ

Περιοχή: κατω απο το κανάλι
Προεπιλογή

Καλησπέρα σας. Έχω πολύ καιρό να σας μιλήσω, μα είμαι .... κοντά.
Marilou_ts γειά σου. Μπορώ να σου προτείνω στο ΝΙΜΙΤΣ, τον διευθυντη του ενδοκρινιλογικού τον Χατζιωαννίδη.6944569756 το τηλ. στο νοσοκομείο 2107288382 .Επίσης την κ Πρεβόλη 6974977897.( ήταν στο Γεννηματά) Επίσης ο κ Κόκκορης 6942550284. ( είναι και στο νοσοκομείο Αεροπορ.) Αν θέλεις θα μπορούσα να βρώ και κάποιον άλλον απο γνωστους στην Αθήνα. Μην ανησυχείς, είμαι σιγουρη οτι θα βρείς τον γιατρό που θα σε βοηθήσει να ξεπεράσεις το πρόβλημα σου. Πιστεύω να σε βοήθησα.
καλό βράδυ
Ο χρήστης α.παλ δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 30-05-12, 08:36   #1792
georgiamami

Προεπιλογή

Καλημερα σας!!!

α.παλ, πιστευω οτι βοηθησες αρκετα.
Παλιά 30-05-12, 12:58   #1793
marilou_ts

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο α.παλ Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπέρα σας. Έχω πολύ καιρό να σας μιλήσω, μα είμαι .... κοντά.
Marilou_ts γειά σου. Μπορώ να σου προτείνω στο ΝΙΜΙΤΣ, τον διευθυντη του ενδοκρινιλογικού τον Χατζιωαννίδη.6944569756 το τηλ. στο νοσοκομείο 2107288382 .Επίσης την κ Πρεβόλη 6974977897.( ήταν στο Γεννηματά) Επίσης ο κ Κόκκορης 6942550284. ( είναι και στο νοσοκομείο Αεροπορ.) Αν θέλεις θα μπορούσα να βρώ και κάποιον άλλον απο γνωστους στην Αθήνα. Μην ανησυχείς, είμαι σιγουρη οτι θα βρείς τον γιατρό που θα σε βοηθήσει να ξεπεράσεις το πρόβλημα σου. Πιστεύω να σε βοήθησα.
καλό βράδυ
σε ευχαριστω πολυ.οντως η βοηθεια σου ειναι πολυτιμη.και επειδη φαινεσαι αρκετα ενημερωμενη, να σε ρωτησω αν ξερεις τον κ. Παπαδογια ενδοκρινολογο με ιατρειο στο παγκρατι?μου τον συστησε ενας γνωστος.θα τηλεφωνησω και σε αυτους που μου προτεινες να δω αν εχουν καπου ιατρειο.
Παλιά 30-05-12, 17:08   #1794
iguanna

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο lana Εμφάνιση μηνυμάτων
Iguana καλησπέρα , σου εύχομαι όλα να πάνε καλά και όπως λένε και οι πιο έμπειρες η διαδικασία του ιωδίου δεν είναι δύσκολη , σκέψου ότι είναι η τελευταία διαδικασία για να πετάξεις τα άσχημα και να συνεχίσεις τη ζωή σου κανονικά.Εγώ είχα μία εστία 2 χιλιοστά χωρίς διήθηση της κάψας και μου είπαν ότι δε χρειάζεται ιώδιο , εσύ τι εστία είχες ?
Εγώ είχα έναν όζο 1,3 με διήθηση στην κάψα γι' αυτό και έκανα το ιώδιο. Λοιπόν, σας πληροφορώ εδώ κάτι πολύ σημαντικό που ο πολύς κόσμος ακόμα δεν το γνωρίζει: στο νοσοκομείο που έκανα την επέμβαση ο χειρουργός με τρόμαξε οτι μόνο 3 δημόσια νοσοκομεία έχουν δωμάτια για ραδιενεργό ιώδιο γι' αυτό και ο χρόνος αναμονής είναι 4-6 μήνες. Επειδή όμως είχα διήθηση στην κάψα, έπρεπε να το κάνω γρήγορα, κι έτσι μου είπε οτι σε ιδιωτική κλινική οι τιμές κυμαίνονται από 1500-2000 ευρώ. Απελπισμένη κι αγχωμένη πήρα την Ιατρόπολη που μου είπε 2300 ευρώ, και πώς μου κόβει κατά τύχη και παίρνω τη Βιοϊατρική. Από κει με στέλνουν στη Βιοκλινική Πειραιά που, ενώ η τιμή είναι 2300 ευρώ, μόλις πριν λίγο καιρό συνεργάστηκαν με τον ΕΟΠΥΥ (ΙΚΑ κλπ ταμεία, δεν ξέρω ποια είναι) και από 2300 θα πληρώσω μόνο 700, που δεν είναι και λίγα αλλά γλιτώνεις 1600 ευρώ! Ο πολύς κόσμος, καθώς κι οι ίδιοι οι γιατροί, δεν το γνωρίζουν. Η Βιοκλινική Πειραιά είναι μέλος του Ομίλου της Βιοϊατρικής, νομίζω έχει και στη Θεσσαλονίκη παράρτημα. Εκεί το έκανα το ιώδιο.

Διαδικασία ραδιενεργού ιωδίου: με άφησαν να έχω ό,τι θέλω (λάπτοπ,καλλυντικα, βιβλία, μπισκότα, αφρόλουτρα, τα πάντα) και μόνο τις πιτζάμες που φορούσα μου είπαν να τις βάλω σε μια σακούλα και να τις αφήσω για 20 μέρες σε μια ντουλάπα και μετά να τις πλύνω. Για 10 μέρες να έχω επαφή με ενήλικες μόνο 1 ώρα στο 1 μέτρο, στα 2-3 μέτρα ώς 3 ώρες το πολύ και στα 10 μέτρα όσο θέλω. Για 25 μέρες καθόλου επαφή με εγκύους και παιδιά. Τα πράγματα που ακουμπάς ΔΕΝ έχουν ραδιενέργεια μετά τις 2 μέρες που είσαι μέσα, αν ας πούμε κάθεσαι στον καναπέ και μετά σηκωθείς, μπορεί κι ένα παιδάκι να κάτσει. Τα ρούχα ΔΕΝ μου είπε να τα πλένω χώρια. Στην τουαλέτα διπλή φορά το καζανάκι και πολύ νερό με το μπάνιο. Μαχαιροπήρουνα μπορώ να χρησιμοποιώ τα ίδια με τους άλλους και να τα πλένω και μετά μπορούν να τα χρησιμοποιήσουν άλλοι (εγώ πήρα πλαστικά για λιγότερη φασαρία). Στο κρεβάτι φυσικά ύπνος μόνη μου και το κρεβάτι του άλλου ανθρώπου τουλάχιστον 2 μέτρα μακριά ακόμα κι αν υπάρχει τοίχος. Μπορείς να πάρεις ταξί, αρκεί να κάτσεις πίσω και να μην παραμείνεις με τον ίδιο οδηγό για παραπάνω από 2 ώρες. Σε ΜΜΜ να μη διανύεις μεγάλες αποστάσεις και να κάθεσαι μακριά όσο γίνεται από άλλους. Να προσέχεις σε εξωτερικούς χώρους να μη βρίσκεσαι κοντά σε παιδιά ή εγκύους ή νέες γυναίκες που πιθανόν να είναι έγκυες και δε φαίνεται ακόμα. Να αποφεύγεις σινεμά και κλειστούς χωρους που πρέπει να παραμένεις για περισσότερο από 1 ώρα. Στην εργασία να μην είσαι σε λιγότερα από 2 μέτρα για περισσότερες από 2 ώρες από κάποιον την ημερα. ΓΙΑ 1 ΧΡΟΝΟ απαγορεύεται να μείνεις έγκυος ή να τεκνοποιήσεις, κι αν είσαι γυναίκα που θηλάζεις να το διακόψεις. Η διαδικασία του να είσαι κλεισμένος επί 2 ημέρες σε ένα δωμάτιο χωρίς παράθυρο, με μυρωδιά φαρμάκων και με πιθανή αναγούλα από το πολύ νερό δεν είναι ευχάριστη. Προτείνω να έχετε μαζί σας βιβλία, περιοδικά, λάπτοπ με σειρές ή ταινίες, παιχνίδια ίσως στο λάπτοπ, βολικά μαξιλάρια και χοντρές πιτζάμες (γιατί κάνει λίγο κρύο από τον εξαερισμό), καθώς και να δώσετε το τηλέφωνο στο δωμάτιο σε όσους περισσότερους ανθρώπους μπορείτε ώστε να μιλάτε με κόσμο και να μη μελαγχολείτε. Το φαγητό ήταν άφθονο και πολυποίκιλο. Να ζητάτε χάπι zantac αν έχετε αναγούλες, να πίνετε όσο πιο πολύ νερό μπορείτε, να κάνετε συχνά μπάνια με άφθονο νερό, να ζητάτε ό,τι χρειάζεστε από τη νοσηλεύτρια. Πληροφοριακά για λίγους ασφαλείας κι επειδή η πόρτα είναι κλειστή, υπάρχει κάμερα στο δωμάτιο και η νοσηλεύτρια ανά διαστήματα παρακολουθεί αν είστε καλά, ακόμα και τη νύχτα (Big brother σκεφτόμουν και γελούσα). Ελπίζω να βοήθησα.

Αυτά σας τα γράφω γιατί υπάρχει μια έλλειψη πληροφοριών στο ίντερνετ ή παραπληροφόρησης, με αποτέλεσμα να τρομοκρατούν τον κόσμο και να νομίζουν οτι τα έπιπλα γεμίζουν ακτινοβολία και λοιπές βλακείες. Ο ΜΟΝΟΣ ΠΟΥ ΕΚΠΕΜΠΕΙ ΑΚΤΙΝΟΒΟΛΙΑ ΕΙΣΑΙ ΕΣΥ, ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΕΣΥ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΚΑΚΟ ΣΤΟΝ ΑΛΛΟΝ.

Συγνώμη για τα κεφαλαία, αλλά πριν κάνω το ιώδιο πραγματικά είχα οργώσει το ίντερνετ για να βρω τη διαδικασία και τι γίνεται μετά και υπήρχε είτε άγνοια είτε παραπληροφόρηση είτε τρομοκρατία, με αποτέλεσμα αυτή τη στιγμή να είμαι και σε άλλο σπίτι από αυτό που μένω........... Μόνο στο φόρουμ σας υπάρχει μια ενημέρωση, αλλά και εδώ είδα τρομοκρατία του τύπου "μόνο περιοδικά μου έδωσαν, τίποτα άλλο", "για 1 μήνα στα 10 μέτρα από ανθρώπους" κλπ. Θα ήθελα λοιπόν να τονίσω οτι όλα εξαρτώνται από το πόσο ιώδιο πήρες και από το αν αποβλήθηκε αρκετή ακτινοβολία μέσω των ούρων και του μπάνιου τις 2 ημέρες που ήσουν στην κλινική. Τίποτα δεν είναι δεδομένο. Καλό θα ήταν λοιπόν να μη λέμε πράγματα που μπορεί να μην ισχύουν για όλους. Συγνώμη που είμαι λίγο επιθετική, είμαι πληγωμένη γιατί είχα φοβηθεί πως δε θα μπορώ να πάρω τίποτα μαζί μου και θα είμαι 1 μήνα μακριά από ανθρώπους. Αυτά, σας ευχαριστώ όλους για τη βοήθειά τους, καλή επιτυχία και καλά αποτελέσματα στους ασθενείς!
Παλιά 30-05-12, 18:24   #1795
Ντίτα

Περιοχή: Πειραιας
Προεπιλογή

ΑΚΡΙΒΩΣ ΕΤΣΙ εχουν τα πραγματα!!! Τα ιδια εκανα κι εγω στις λεπτομερειες..
Παιδια,οσοι ειναι να κανετε το ιωδιο μην τρομοκρατειστε καθόλου!! Τα παντα θα τα κανετε απο απόσταση. Ε! και τι εγινε; ολα περνανε.......
Ο χρήστης Ντίτα δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 30-05-12, 19:30   #1796
georgiamami

Προεπιλογή

Παράθεση:
Συγνώμη για τα κεφαλαία, αλλά πριν κάνω το ιώδιο πραγματικά είχα οργώσει το ίντερνετ για να βρω τη διαδικασία και τι γίνεται μετά και υπήρχε είτε άγνοια είτε παραπληροφόρηση είτε τρομοκρατία, με αποτέλεσμα αυτή τη στιγμή να είμαι και σε άλλο σπίτι από αυτό που μένω........... Μόνο στο φόρουμ σας υπάρχει μια ενημέρωση, αλλά και εδώ είδα τρομοκρατία του τύπου "μόνο περιοδικά μου έδωσαν, τίποτα άλλο", "για 1 μήνα στα 10 μέτρα από ανθρώπους" κλπ. Θα ήθελα λοιπόν να τονίσω οτι όλα εξαρτώνται από το πόσο ιώδιο πήρες και από το αν αποβλήθηκε αρκετή ακτινοβολία μέσω των ούρων και του μπάνιου τις 2 ημέρες που ήσουν στην κλινική. Τίποτα δεν είναι δεδομένο. Καλό θα ήταν λοιπόν να μη λέμε πράγματα που μπορεί να μην ισχύουν για όλους. Συγνώμη που είμαι λίγο επιθετική, είμαι πληγωμένη γιατί είχα φοβηθεί πως δε θα μπορώ να πάρω τίποτα μαζί μου και θα είμαι 1 μήνα μακριά από ανθρώπους. Αυτά, σας ευχαριστώ όλους για τη βοήθειά τους, καλή επιτυχία και καλά αποτελέσματα στους ασθενείς!

Εχεις απολυτο δικιο. Και πολυ καλα εκανες που εβαλες τα πραγματα στη θεση τους. Στο διαδικτυο υπαρχει παραπληροφορηση οχι μονο στο θεμα του ιωδιου αλλα γενικοτερα. Επιλεγουμε-διασταυρωνουμε τις πληροφοριες μας και μετα πιστευουμε τα οσα διαβαζουμε.
Η διαδικασια οσων αφορα τη διαμονη σε δωματιο ληψης ιωδιου ποικιλει απο νοσοκομειο σε νοσοκομειο. Στις ιδιωτικες κλινικες ειναι καπως πιο χαλαρα τα πραγματα ...εξου και ιδιωτικες!!!!
Καθε οργανισμος παιρνει διαφορετικη δοση αναλογα με την παθηση του και ανταποκρινεται διαφορετικα στη ληψη ιωδιου.
Οπως και να χει ομως ειναι μια διαδικασια που πρεπει να ακολουθηθει για να δοθει ενα τελος στον π0UsτR@k0 που τολμησε να επισκεφθει τον καθενα απο εμας.

Γιατι ομως εσυ θα εισαι 1 μηνα μακρυα απο το σπιτι σου????? (Αν θες απαντας)!!!
Παλιά 30-05-12, 20:13   #1797
iguanna

Προεπιλογή

Παράθεση:
Γιατι ομως εσυ θα εισαι 1 μηνα μακρυα απο το σπιτι σου????? (Αν θες απαντας)!!!
Θα είμαι περίπου 10 μέρες (δεν είπα 1 μήνα) σε άλλο σπίτι λόγω της παραπληροφόρησης οτι "θα γεμίσω τα έπιπλα ακτινοβολία".
Παλιά 31-05-12, 10:35   #1798
sonia64

Προεπιλογή

Iguanna πολυ καλα εκανες και εγραψες τις οδηγιες που σου εδωσαν ,αλλα θα συμφωνησω με την Georgiamammι στο οτι δινονται διαφορετικες οδηγιες απο νοσοκομειο σε νοσοκομειο.Κανεις μας δεν γνωριζει πραγματικα ποιες ειναι οι σωστες!!Να φανταστεις στο ιδιο νοσοκομειο που ημουν, διαφωνουσαν οι πυρηνικοι φυσικοι με τους πυρηνικους γιατρους,για το ποσο χρονικο διαστημα θα ειμαι σε απομονωση μετα το ολοσωμο σπινθηρογραφημα.Οι μεν ελεγαν 2 εβδομαδες και οι δε 1 εβδομαδα!!!Επισης κατα τη διαρκεια της απομονωσης στο σπιτι μετα την ληψη ραδιεν.ιωδιου,μου ειπαν να εχω τα δικα μου πιατα και μαχαιροπηρουνα,γιατι περναει μεσα απο αυτα η ακτινοβολια(μηπως λογω σαλιου?).Οσο για την αποσταση που πρεπει να εχουμε,ηταν πολλα μετρα για ολες τις ηλικιακες ομαδες για 1 μηνα.Τα ρουχα επρεπε να τα πλενω χωριστα,γιατι μεσω του ιδρωτα κτλ αποβαλλεται ραδιενεργεια.Οσο για την καμερα στο δωματιο το εμαθα μετα,αφου αλλαξα ρουχα και με ειδαν στην οθονη!!!!Χαχαχα!!!
Παλιά 31-05-12, 14:03   #1799
georgiamami

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο sonia64 Εμφάνιση μηνυμάτων
Οσο για την καμερα στο δωματιο το εμαθα μετα,αφου αλλαξα ρουχα και με ειδαν στην οθονη!!!!Χαχαχα!!!
Χαχαχαχαχαχχαχαχα!!!!
Παλιά 31-05-12, 14:29   #1800
α.παλ

Περιοχή: κατω απο το κανάλι
Προεπιλογή

Γειά σας και πάλι. χα!!!χα!!! Σόνια, καλό!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Λοιπόν, για να απαντήσω στην φίλη Marilou-ts. Λοιπάμαι, μα δεν γνωρίζω τον γιατρό που αναφέρεις.Εμένα με παρακολουθούν στο ΝΙΜΙΤΣ, μα γνωρίζω και προσωπικά τους υπόλοιπους.
Πάντως, όσο διαφορετικές και να είναι οι οδηγίες για την αντιμετώπιση του ιωδίου, το σιγουρο είναι , οτι όλες ισχύουν για τα παιδιά! εκει προσέχουμε.
Α!! Ρώτησα τον γιατρό, αν θα ...φέγγω!!! μα δεν μου απάντησε, χαμογέλασε μόνο!!!!! ΜΑΛΛΟΝ ΔΕΝ ΘΑ ΗΘΕΛΕ ΝΑ ΜΕ ΤΡΟΜΑΞΕΙ!!!!!!!!!!!!!!!
ΧΑ!!!!ΧΑ!ΧΑ!!!!!
ΧΑΙΡΕΤΏ.
Ο χρήστης α.παλ δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Bookmarks

Εργαλεία Θεμάτων

Δικαιώματα - Επιλογές