the nr.1 fun place to be - for parents or wannabe parents !

Επιστροφή   ParentsCafe.gr > Καφές για όλα τα γούστα! > Όλες οι κατηγορίες των "Καφέ" > Ιατρικά & Υγεία

Notices

@@@@@@@ Νέo Advertorial @@@@@@@

Με την αγορά του καροτσιού Trip από την Collection 2014
παίρνετε δωρεάν την Ομπρέλα για το καρότσι

& με την αγορά του Καθίσματος Αυτοκινήτου Marco Polo
παίρνετε δωρεάν το κάλυμμα Summer Cover για το κάθισμα!

@@@@@@@@@@@@@

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Παλιά 20-05-11, 20:00   #841
liladam

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο sonia64 Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπερα σε ολη την παρεα!!Liladam χαρηκα πολυ που η μαγνητικη βγηκε καλη!Αυτη θα ηταν και η μεγαλυτερη αγωνια σας!!Οσο για την δοση του ραδιενεργου ιωδιου,εχω ακουσει διαφορα, οπως με 9% υπολοιπο εχουν δωσει 70 μιλικ.ιωδιο ,γιατι οταν εχεις μεγαλο υπολοιπο παιρνεις λιγοτερη δοση διοτι θα ακολουθησει και η δευτερη.Εγω με 1,6% πηρα 100 μιλ.Θα ακουσεις διαφορα,αλλα εσεις να ακουσετε τι θα σας πει ο γιατρος που εχετε εμπιστοσυνη,γιατι μην ξεχνας και το αλλο,οτι η καθε περιπτωση ασθενη ειναι διαφορετικη και δεν μπορει να συγκριθει με αλλες .Τελικα τι σας ειπε η γιατρος για την κυστη?Θα παρει πρωτα το ραδ.ιωδιο και μετα θα αποφασιστει αν θα χειρουργηθει η οχι?Λογικα θα περιμενουν να καυτηριαστει απο την θεραπεια?Πιστευω και ευχομαι να ειναι η τελευταια περιπετεια που περναει με την υγεια του και απο δω και περα να ακουτε μονο ευχαριστα αποτελεσματα,οπως ολοι μας σε αυτο το φορουμ!!
Ειλικρινά σε ευχαριστω πολυ! μας λενε οτι η κυστη ειναι ενας τροπος που ο οργανισμος προσπαθεί να κρατησει το υπολοιπο! οποτε λενε οτι θα μαζεψει μετα τη δοση του ιωδίου!
Ο χρήστης liladam δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 20-05-11, 20:43   #842
sonia64

Προεπιλογή

Liladam σιγουρα θα μαζεψει ιωδιο και θα καταστραφει ολο το κολοβωμα που εμεινε!!Μπραβο ειναι ολα θετικα αυτα που μας ειπες !!Το πιο σημαντικο βεβαια ειναι το καθαρο σπινθηρογραφημα αλλα και πολυ περισσοτερο η μαγνητικη!!Αντε μια θεραπεια εμεινε και τελειωνετε με αυτη την περιπετεια!!Να πεις και στον ιδιο αλλα και στην οικογενεια σου,να μην αγχωνεστε αλλο,τα δυσκολα τελειωσαν,λιγο υπομονη με την θεραπεια του ιωδιου και ολα θα πανε καλα!!
Ο χρήστης sonia64 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 21-05-11, 21:12   #843
nikos21

Προεπιλογή GEIA

οι περισσοτεροι ασθενεις 100 ειναι σωστο να παρουν! στον αδερφο μου εδωσαν 120 γιατι ειχε μεγαλο υπολοιπο uptake 8.7! αλλα του ειπαν οτι ειναι το μεγαλυτερο που μπορει να παρει σε δόση για την ηλικια του κτλ! κ οτι αν χρειαστει θα επαναλαβει! βγηκε παντως η μαγνητικη του! η ενδοκρινολογος ειπε οτι η εξεταση ειναι καλη, και τον παραπεμπει να τον δει μια γιατρος στον ευαγγελισμο για να του κανονισει κ ιωδιο εκει! μηπως εχει ακουστα αν υπαρχει καποια εξειδικευμενη εκει ή καποιος που να εχει εμπειρια με την γιατρο αυτη?

Kαλη μου φιλη ,αυτο δεν ειναι σωστο,οσο μεγαλυτερο ειναι το υπολοιμα τοσο μικροτερη δοση,εγω πηρα 100 μιλικιουρι γιατι ειχα πολυ μικρο uptake,τελος παντων,αφου οι εξετασεις ηταν καλες,ΘΑ ΠΑΝΕ ΟΛΑ ΚΑΛΑ,ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΑΙΣΙΟΔΟΞΟΙ ΚΑΙ ΘΕΤΙΚΟΙ ΠΑΝΩ ΑΠΌΛΑ..
κοιταξε,εχω μια γνωστη στον ευαγγελισμο,εαν μου πεις ονομα,θα τι ρωτησω,προφανως ακτινοφυσικος ειναι η πυρηνικος γιατρος...
ΟΛΑ ΘΑ ΠΑΝΕ ΚΑΛΑ...
Ο χρήστης nikos21 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 21-05-11, 21:15   #844
nikos21

Προεπιλογή GEIA

SONIAτην καλησπερα μου,τι κανεις ;;εισαι καλα;;
εγω πηγα προχθες στο γιατρο,πιστευει και πιστευω οτι ολα θα πανε καλα,πηρα και τη βεβαιωση για την επιτροπη...ειδωμεν
καλο βραδυ ΝΑΣΑΙ ΠΑΝΤΑ ΚΑΛΑ
Παλιά 22-05-11, 10:29   #845
sonia64

Προεπιλογή

Νικο σε ευχαριστω για τα καλα σου λογια!!Με συγκινησες!!Χαιρομαι που δεν ξεχνας το Παρεντς και εχεις τον "νου"σου εαν καποιο νεο μελος χρειαστει βοηθεια και αλληλοσυμπαρασταση!!Τι κανουν τα υπολοιπα παιδια?Σας εχω συνεχως στο μυαλο μου και μου λειπει η παρεα σας!!Δεν πειραζει ομως και απο δω μπορουμε να τα λεμε!!Ποτε περνας επιτροπη?Ανακτας τις δυναμεις σου απο τον υπο-θ?Εγω λιγη κοπωση την εχω ακομα,αλλα σε γενικες γραμμες καλα ειμαι!!Χαιρετισματα σε ολους!!!
Banner διαφημιζόμενων ή ιστοσελίδων που στηρίζει το ParentsCafe.gr
Παλιά 22-05-11, 11:10   #846
nikixa

Προεπιλογή

καλημερα σε ολους τους ομοιοπαθεις.ψαχνοντας στο διαδικτυο για θυροειδη επεσα και στο δικο σας παρεακι το οποιο θεωρω πολυ βοηθητικο...η ιστορια μου ειναι παρομοια με πολλουσ απο σας αλλα εγω ταραχτηκα πολυ γιατι ποτε δεν ειχα θεμα με τον θυροειδη ,το ανακαλυψα οταν κατι εντελως ξαφνικα μου φουσκωσε χαμηλα στο λαιμο....και ετσι αρχισε ο γολγοθας...εχω ασφαλεια ικα και για να βρω ενδοκρ. πρεπει να κλεισω ραντεβου 1,5 2 μηνες πριν για ραντεβου,ετσι πηγα σε ωρυλα ο οποιος καταλαβε τι παιζοταν και μου εγραψε υπερηχο για να μην ταλαιπωρηθω...ο υπερηχος εδειξε αρκετους οζουσ και παραξενο μορφολοκικα θυροειδη και λεμφαδενες....αναγκαστικα επρεπε να παω σε ιδιωτικο γιατρο αφου η ακτινολογος με ψιλοφρικαρε....για να μη σασ ζαλιζω εκανα και εξετασειισ αιματος...ο θυροειδης λειτουργουσε κανονικοτατα...αλλα η παρακεντηση των οζων με οδηγησε στο χειρουργειο...ολα αυτα μεσα σε 2 μηνες αφοτου ανακαλυπσα το φουσκωματακι.η βιοψια δεν ειναι καλη και θα παρω ιωδιο...αλλο σκαλωμα με τα ραντεβου γιατι υπαρχει μονο σε ενα νοσοκομειο στην κρητη με 2 μονο δωματια τετοιου τυπου που εξυπηρετουν κρητη και σχεδον ολο το αιγαιο...ο γιατρος βεβαια δεν απεφυγε να μου συστησει να παω αθηνα σε ιδιωτικο..μακαρι να μπορουσα αλλα δεν...τελοσπαντων τον αυγουστο θα το κανω σχεδον 5 μηνες μετα το χειρουργειο ...η ολη κατασταση με εχει επηρεασει πολυ ψυχολογικα ...θα φταινε σιγουρα και οι ορμονες ,αλλα ειναι τραγικο απο τη μια μερα στην αλλη χωρις συμπτωματα να σου παρουσιαζεται καρκινος...αυτα...σας ευχαριστω παντως ολους και ευχομαι σε ολους μας περαστικα!!!!!
Ο χρήστης nikixa δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Banner διαφημιζόμενων ή ιστοσελίδων που στηρίζουμε
Παλιά 22-05-11, 12:09   #847
georgiamami

Το avatar του χρήστη georgiamami

Περιοχή: Κάπου, σε κάποια γωνιά της Ελλάδας.... ακόμα!!!
Προεπιλογή

Nikixa, καλως ηρθες στην παρεα μας και μην ανησυχεις ιδιαιτερα. Ο καρκινος του θυρεοειδους ειναι απο τις πιο ιασιμες μορφες καρκινου. Χρειαζεται υπομονη και καλους γιατρους. Ειπες οτι εισαι Κρητη. Καποιο απο τα μελη της παρεας μας ζει εκει και πιθανον να σπευσει για βοηθεια. Να ξερεις οτι δεν εισαι μονη. Θα λαβεις αμεσα απαντησεις σχετικα. Τα παιδια εδω, εχουν περασει απο ολα τα σταδια και θα μπορεσουν να σε καθοδηγησουν καθως και να σου λυσουν αποριες παντα φυσικα σε επιπεδο προσωπικης εμπειριας. Θυμιζω οτι εμεις εδω παρεχουμε ατομικες γνωσεις και αλληλοϋποστηριξη αλλα σε καμια περιπτωση δεν υποκαθιστουμε τους γιατρους.
Τα λεμε παλι συντομα!!!!
Παλιά 22-05-11, 12:14   #848
georgiamami

Προεπιλογή

Σονια, καλημερα!!!! κι εμας μας λειπεις!!!! Να εισαι καλα!!!! Και απο εδω ομως ......τα λεμε!!! Θα προτεινω στην παρεα να μπαινουμε πιο τακτικα εδω για να βλεπομαστε περισσοτερο. Φιλακια!!!
Παλιά 22-05-11, 12:18   #849
sonia64

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο nikixa Εμφάνιση μηνυμάτων
καλημερα σε ολους τους ομοιοπαθεις.ψαχνοντας στο διαδικτυο για θυροειδη επεσα και στο δικο σας παρεακι το οποιο θεωρω πολυ βοηθητικο...η ιστορια μου ειναι παρομοια με πολλουσ απο σας αλλα εγω ταραχτηκα πολυ γιατι ποτε δεν ειχα θεμα με τον θυροειδη ,το ανακαλυψα οταν κατι εντελως ξαφνικα μου φουσκωσε χαμηλα στο λαιμο....και ετσι αρχισε ο γολγοθας...εχω ασφαλεια ικα και για να βρω ενδοκρ. πρεπει να κλεισω ραντεβου 1,5 2 μηνες πριν για ραντεβου,ετσι πηγα σε ωρυλα ο οποιος καταλαβε τι παιζοταν και μου εγραψε υπερηχο για να μην ταλαιπωρηθω...ο υπερηχος εδειξε αρκετους οζουσ και παραξενο μορφολοκικα θυροειδη και λεμφαδενες....αναγκαστικα επρεπε να παω σε ιδιωτικο γιατρο αφου η ακτινολογος με ψιλοφρικαρε....για να μη σασ ζαλιζω εκανα και εξετασειισ αιματος...ο θυροειδης λειτουργουσε κανονικοτατα...αλλα η παρακεντηση των οζων με οδηγησε στο χειρουργειο...ολα αυτα μεσα σε 2 μηνες αφοτου ανακαλυπσα το φουσκωματακι.η βιοψια δεν ειναι καλη και θα παρω ιωδιο...αλλο σκαλωμα με τα ραντεβου γιατι υπαρχει μονο σε ενα νοσοκομειο στην κρητη με 2 μονο δωματια τετοιου τυπου που εξυπηρετουν κρητη και σχεδον ολο το αιγαιο...ο γιατρος βεβαια δεν απεφυγε να μου συστησει να παω αθηνα σε ιδιωτικο..μακαρι να μπορουσα αλλα δεν...τελοσπαντων τον αυγουστο θα το κανω σχεδον 5 μηνες μετα το χειρουργειο ...η ολη κατασταση με εχει επηρεασει πολυ ψυχολογικα ...θα φταινε σιγουρα και οι ορμονες ,αλλα ειναι τραγικο απο τη μια μερα στην αλλη χωρις συμπτωματα να σου παρουσιαζεται καρκινος...αυτα...σας ευχαριστω παντως ολους και ευχομαι σε ολους μας περαστικα!!!!!
Nikixa καλως ηλθες στη παρεα μας!Ευχομαι να ειναι ολα περαστικα και να βρεις εδω μαζι μας τη στηριξη που χρειαζεσαι αυτο το διαστημα!!Και στη περιπτωση μου 5 μηνες μεσολαβησαν απο το χειρουργειο μεχρι τη θεραπεια με Ι 131!!Μην αγχωνεσαι γι αυτο!Ολα θα πανε καλα!!Σε καταλαβαινω για αυτο που λες για την ψυχολογια σου,ολοι μας ετσι ημασταν τον πρωτο καιρο μεχρι να συνειδητοποιησουμε αυτο που εχουμε,αλλα ειναι θεμα χρονου να το ξεπερασεις και να μαθεις να ζεις με αυτο!!Σημασια εχει να εισαι αισιοδοξη και ευχομαι να εχεις παντα καλα αποτελεσματα σε εξετασεις και θεραπειες!!Θα ειμαστε εδω σε ο,τι μας χρειαστεις,γιατι οντως το παρεακι μας ειναι πολυ βοηθητικο!!!!
Παλιά 22-05-11, 12:22   #850
sonia64

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο georgiamami Εμφάνιση μηνυμάτων
Σονια, καλημερα!!!! κι εμας μας λειπεις!!!! Να εισαι καλα!!!! Και απο εδω ομως ......τα λεμε!!! Θα προτεινω στην παρεα να μπαινουμε πιο τακτικα εδω για να βλεπομαστε περισσοτερο. Φιλακια!!!
Γιωργια καλημερα!!!Ταυτοχρονα μπηκαμε!!Χα χα χα!!!Ναι ρε παιδια μη με ξεχνατε.......!!!!(ειμαι λιγο παραπονιαρα)!!!Σημερα γραφτηκα και σε ενα φορουμ διαιτας(ξερεις για να δεσμευτω και να μη την παρατησω!!!)Αμα σε ενδιαφερει και σενα στειλε ΠΜ.
Παλιά 22-05-11, 14:29   #851
georgiamami

Προεπιλογή

Παράθεση:
Γιωργια καλημερα!!!Ταυτοχρονα μπηκαμε!!Χα χα χα!!!Ναι ρε παιδια μη με ξεχνατε.......!!!!(ειμαι λιγο παραπονιαρα)!!!Σημερα γραφτηκα και σε ενα φορουμ διαιτας(ξερεις για να δεσμευτω και να μη την παρατησω!!!)Αμα σε ενδιαφερει και σενα στειλε ΠΜ.
Εσυ μη μιλας για διαιτα!!!!!!Τι να χασεις κοριτσι μου???? Τα κοκκαλα σου ή το δερμα?????? Μια χαρα εισαι.
Εγω πρεπει να χασω κιλα αλλα δεν μου κανουν τιμη να ξεκουμπιστουν απο πανω μου!!!!
Οσο για το φορουμ, στειλε να ριξω μια ματια αλλα δε με βλεπω να καταφερνω κατι. Το πολυ πολυ να τα λεμε και απο κει!!!!

Nikixa, ξεχασα να σε ευχαριστησω για τα καλα λογια που χαρακτηρισες το παρεακι μας. Κανουμε ο,τι μπορουμε γιατι πραγματικα κι εμεις βρεθηκαμε εδω σε καποιες στιγμες πολυ δυσκολες σερφαρΟντας και αναζητΩντας απαντησεις και συμπαρασταση. (γιατι δε μου κολλαει η μετοχη -οντας?????? μήπως ειναι με -ω????? Μπα!!!!!!!! Τη γραμματικη μου μεσα!!!!)
Παλιά 22-05-11, 15:42   #852
nikos21

Προεπιλογή geia

Αρχικό μήνυμα απο nikixa

καλημερα φιλη nikixa....συνασθενης κι εγω ,τα γνωστα,υπερηχος,παρακεντηση,χειρουργειο,uptake,ιωδιο131,ολοσωμο.....
ΚΑΤΑΡΧΗΝ ΜΗΝ ΣΤΕΝΑΧΩΡΙΕΣΑΙ,Ο ΚΑΡΚΙΝΟΣ ΤΟΥ ΘΥΡΕΟΕΙΔΗ ΕΙΝΑΙ 99 ΤΟΙΣ ΕΚΑΤΟ ΙΑΣΙΜΟΣ...
ΕΝΤΑΞΕΙ ΠΕΡΝΑΣ ΜΙΑ ΤΑΛΑΙΠΩΡΙΑ,ΟΠΩΣ ΤΗΝ ΠΕΡΑΣΑΜΕ ΚΑΙ ΤΗΝ ΠΕΡΝΑΜΕ ΟΛΟΙ,ΘΑ ΔΕΙΣ ΚΑΠΟΤΕ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΟ ΜΙΑ ΑΝΑΜΝΗΣΗ....
αυτο μου το ειπε ,στο νοσοκομειο μια κυρια που ειχε χειρουργηθει το 1995,με ca θυρεοειδους,μετα απο τοσα χρονια ΟΛΑ ΚΑΛΑ.
ΥΠΟΜΟΝΗ,μην νομιζεις κι εδω στην αθηνα το ιδιο γινεται με το ιωδιο,φιλη της γυναικας μου,πριν απο ενα μηνα χειρουργειο,της εκλειναν ιωδιο για τον αυγουστο...
ΟΛΑ ΘΑ ΠΑΝΕ ΚΑΛΑ....
Παλιά 22-05-11, 16:13   #853
nikos21

Προεπιλογή γεια

Νικο σε ευχαριστω για τα καλα σου λογια!!Με συγκινησες!!Χαιρομαι που δεν ξεχνας το Παρεντς και εχεις τον "νου"σου εαν καποιο νεο μελος χρειαστει βοηθεια και αλληλοσυμπαρασταση!!Τι κανουν τα υπολοιπα παιδια?Σας εχω συνεχως στο μυαλο μου και μου λειπει η παρεα σας!!Δεν πειραζει ομως και απο δω μπορουμε να τα λεμε!!Ποτε περνας επιτροπη?Ανακτας τις δυναμεις σου απο τον υπο-θ?Εγω λιγη κοπωση την εχω ακομα,αλλα σε γενικες γραμμες καλα ειμαι!!Χαιρετισματα σε ολους!!!

Καλησπερα sonia....αυτα που λεω δεν ειναι καλα λογια...ΕΙΝΑΙ ΑΛΗΘΙΝΑ ΛΟΓΙΑ..
ολοι καλα sonia το παλευουμε....
επιτροπη;;θα με στειλει το γραφειο προσωπικου της υπηρεσιας μου,μετα απο τη σχετικη αλληλογραφια,το ποτε ;;δεν ξερω ακομη...
αληθεια εσυ που εχεις περασει ,τι ακριβως ΄΄παιζει΄΄εκει μεσα;;
κατα τα αλλα,καλα ειμαι το 150ρη τ4 ακομη,ΚΑΛΑ ΕΙΜΑΙ,ενταξει η κοπωση ειναι απο βασικα συμπτωματα του υπο-θ,ΘΑ ΠΕΡΑΣΕΙ ΒΡΕ sonia, μικροι ειμαστε ακομη χαχαχαχα..
ΓΕΙΑ ΧΑΡΑ
Παλιά 22-05-11, 17:18   #854
sonia64

Προεπιλογή

Καλησπερα!!Νικο να απευθυνθω πρωτα σε σενα για την επιτροπη που ρωτησες.Οταν περασα εγω ειχε τρεις γιατρους,δεν γνωριζα ποιας ειδικοτητας,με ρωτησε ο ενας εχοντας το ιστορικο μου μπροστα του,ποτε θα κανω Ραδιενεργο Ιωδιο και του απαντησα "σε τρεις μηνες".Μου ειπε οτι μπορω να φυγω,τιποτα αλλο, και μετα απο λιγες μερες περασα απο εκει και μου εδωσαν 2 χρονια 67% και ανω και τα αντιστοιχα χαρτια για τα οποια ειχα κανει αιτηση(εφορια,πασο,επιδομα,δημοσιο).Γιωργια τωρα σε σενα.Χαιρομαι που με ειδες αδυνατη!!!Αυταπατες!!!Πρεπει να χασω τα κιλα απο τους τρεις υπο-θ,δεν παει αλλο,Καλοκαιρι ερχεται!!Οσο για την γραμματικη,το -ωντας οταν τονιζεται γραφεται με ω και οταν δεν τονιζεται με ο(τα θυμαμαι απο οταν διαβαζα τα παιδια μου στο δημοτικο)!!Φιλια σε ολους!!
Παλιά 22-05-11, 17:59   #855
georgiamami

Προεπιλογή

Παράθεση:
.Γιωργια τωρα σε σενα.Χαιρομαι που με ειδες αδυνατη!!!Αυταπατες!!!Πρεπει να χασω τα κιλα απο τους τρεις υπο-θ,δεν παει αλλο,Καλοκαιρι ερχεται!!Οσο για την γραμματικη,το -ωντας οταν τονιζεται γραφεται με ω και οταν δεν τονιζεται με ο(τα θυμαμαι απο οταν διαβαζα τα παιδια μου στο δημοτικο)!!Φιλια σε ολους!!
Χαχαχαχα! Μπηκα με edit και το διορθωσα. Δε μου κολλουσε!!!!! Κι εγω εμαθα ελληνικη και αγγλικη γραμματικη οταν διαβαζα τα παιδια μου. Τοσες φορες που ειπα τους κανονες μεχρι να τους μαθουν, τους εμαθα απο εξω και ανακατωτα. Αλλα στην περιπτωση του -Ωντας και -Οντας .....κολλησα!!!!! Σορρυ!!!!! και ευχαριστω!!!!!!!

Και...... δεν τρεφω αυταπατες!!!!!!!
Παλιά 22-05-11, 18:04   #856
2001-2006

Προεπιλογή

[QUOTE=nikos21;1011495]Kαλη μου φιλη ,λαθος διατυπωση,στον αγ.σαββα κανουν ενα μηνα να σου κλεισουν ραντεβου για παρεκεντηση,σιγουρα εχει πολυ καλο παθολογοανατομικο,ομως εγω βιαζομουν και πηγα στη βιοιατρικη ιδιωτικα και εκανα παρακεντηση,εαν θελετε ονομα γιατρου,υπαρχει,ειναι κορυφαιος στις παρακεντησεις,αυτος εστειλε το δειγμα απο 2 οζους στην κ.. καθηγητρια πανεπιστημιου του παθαλογοανατομικου της ιατρικης σχολης αθηνων,τα αποτελεσματα της βιοψιας κατα 95 τοις εκατο ειναι αληθινα...
το να σου δωσουν παντως αμεσως αποτελεσματα και μαλιστα αρνητικα ,σιγουρα δεν δεν επιστημονικα τεκμηριωμενα,κανουν καποια τεστ που θελουν χρονο...

ΕΜΕΝΑ ΜΟΥ ΤΗΝ ΚΑΝΑΝΕ (FNA) ΧΩΡΙΣ ΡΑΝΤΕΒΟΥ!H FNA ΔΕΝ ΠΑΕΙ ΣΤΟ ΠΑΘΟΛΟΓΟΑΝΑΤΟΜΙΚΟ ΑΛΛΑ ΣΤΟ ΚΥΤΤΑΡΟΛΟΓΙΚΟ ΚΑΙ ΒΓΑΙΝΕΙ ΑΜΕΣΩΣ Η ΑΠΑΝΤΗΣΗ!ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ Η ΠΡΟΦΟΡΙΚΗ!(ΣΤΟΝ ΑΓ.ΣΑΒΒΑ)
Ο χρήστης 2001-2006 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 22-05-11, 18:14   #857
2001-2006

Προεπιλογή

Παράθεση:
ΓΕΙΑ ΣΟΥ ΚΙ ΑΠΟ ΜΕΝΑ!ΟΛΑ ΘΑ ΠΑΝΕ ΚΑΛΑ ΜΗΝ ΤΟ ΒΑΖΕΙΣ ΚΑΤΩ!ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΟ ΡΑΝΤΕΒΟΥ ΓΙΑ ΤΟ ΙΩΔΙΟ ΜΗΝ ΤΟ ''ΔΕΣΕΙΣ ΚΑΙ ΚΟΜΠΟ'' ΟΤΙ ΘΑ ΓΙΝΕΙ ΤΟΤΕ!ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΑΚΥΡΩΣΕΙΣ ΓΙΑΤΙ ΠΟΛΥΣ ΚΟΣΜΟΣ ΠΑΕΙ ΙΔΙΩΤΙΚΑ ΚΑΙ ΕΤΣΙ ΕΙΔΟΠΟΙΟΥΝ ΚΑΠΟΙΟ ΑΛΛΟ ΡΑΝΤΕΒΟΥ!ΔΗΛΑΔΗ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΣΕ ΕΙΔΟΠΟΙΗΣΟΥΝ ΠΙΟ ΓΡΗΓΟΡΑ ΝΑ ΠΑΣ ΚΑΙ ΘΑ ΣΕ ΠΑΡΟΥΝ ΓΙΑ ΝΑ ΣΟΥ ΠΟΥΝ ΝΑ ΚΟΨΕΙΣ ΤΟ ΧΑΠΙ.ΠΕΣ ΜΑΣ ΑΝ ΘΕΣ ΤΗΝ ΗΛΙΚΙΑ ΣΟΥ ΚΑΙ ΤΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΤΗΣ ΒΙΟΨΙΑΣ ΣΟΥ.........
Παλιά 22-05-11, 19:25   #858
kate75

Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΙΑ
Προεπιλογή

Καλησπέρα σε όλους! παλιούς και καινούριους! nikixa σε καταλαβαίνω κι εγώ παρόμοια ιστορία με σένα. χωρίς προειδοποιηση και χωρίς συμπτώματα. το μόνο που μπορώ να σου πω είναι να κάνεις υπομονή και όλα θα πάνε καλά! θα συμφωνήσω με την 2001-2006 ότι γίνονται ακυρώσεις.
Σόνια μου μας λείπει πραγματικά και όλοι σε αναφέρουμε τακτικά!η απουσία σου είναι αισθητή!! πολλά φιλιά σε όλους!!!
Ο χρήστης kate75 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 22-05-11, 20:41   #859
sonia64

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο kate75 Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπέρα σε όλους! παλιούς και καινούριους! nikixa σε καταλαβαίνω κι εγώ παρόμοια ιστορία με σένα. χωρίς προειδοποιηση και χωρίς συμπτώματα. το μόνο που μπορώ να σου πω είναι να κάνεις υπομονή και όλα θα πάνε καλά! θα συμφωνήσω με την 2001-2006 ότι γίνονται ακυρώσεις.
Σόνια μου μας λείπει πραγματικά και όλοι σε αναφέρουμε τακτικά!η απουσία σου είναι αισθητή!! πολλά φιλιά σε όλους!!!
Γεια σου Kate75!!Και μενα μου λειψατε,γι αυτο θα χαρω να τα λεμε και απο δω!!Εξαλλου εχουμε και καινουργιους φιλους που χρειαζονται την συμπαρασταση μας!!Πολλα φιλια!!
Παλιά 23-05-11, 02:16   #860
Mary78

Προεπιλογή

Καλησπέρα σε όλη την παρέα και απο εμένα!
Nikixa καλώς ήρθες!Ελπίζω να φέρουμε και σε σένα τύχη όπως σε όλα τα μέλη του forum!Και γώ όπως εσύ ανακάλυψα ένα μικρό εξόγκωμα στον λαιμό μου, κατάλαβα αμέσως ότι ήταν θυρεοειδής, έκανα υπέρηχο και ήταν όζος 3,5 εκ. και ο δικός μου θυρ. δούλευε κανονικά (οι αιματολογικές ήταν οκ.).Σε λιγότερο απο 1 εβδομάδα έκανα την επέμβαση, δεν κατάλαβα τι μου εγινε.
Ιώδιο έκανα μετά απο 14μήνες.
Μην αγχώνεσαι και θα δείς ότι θα βρείς ραντεβού σε δημόσιο νοσ.

Σόνια μου γλυκιά μας λείπεις!!!!
Στείλε μου πμ με το forum δίαιτας, με ενδιαφέρει!

Πολλά φιλιά σε όλους, να είστε καλά και υπόσχομαι και μπαίνω συχνότερα!
Ο χρήστης Mary78 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 23-05-11, 11:08   #861
sonia64

Προεπιλογή

Καλημερα!!Μαιρη μου σε ευχαριστω για τα γλυκα σου λογια!!Χαιρομαι που μπαινετε συχνοτερα!!!Ειλικρινα ειχα στερηθει την παρεα σας!!Σου εστειλα ΠΜ για το Forum της διαιτας.Μακαρι να τα λεμε κι απο κει!!Φυσικα και οποιος αλλος ενδιαφερεται,γιατι εχουμε σχεδον ολοι μας ενα θεματακι με τα παραπανισια κιλα που πηραμε απο τους υπο-Θ/σμους!!!Καλη εβδομαδα σε ολους!!!
Παλιά 23-05-11, 17:41   #862
nikixa

Προεπιλογή

χαιρεται και παλι παιδια!!!!σας ευχαριστω πολυ για το ενδιαφερον ολους,ειμαι απο ηρακλειο κρητης 30 χρονων και η βιοψια μου ηταν πολυεστιακος θυλωδης καρκινος,πινω το τ4 175
αν και καπου διαβασα οτι σταδιακα πρεπει να αυξανεται η δοση εμενα ο γιατρος μου απο το τ4 100 που επαιρνα (και δεν μου εκανε τπτ) μου εδωσε αμεσως το 175,τελοσπαντων...μια ερωτηση ακομα ωρε παιδια ...το uptake τι ειναι?
Ο χρήστης nikixa δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 23-05-11, 21:04   #863
nikos21

Προεπιλογή

Παράθεση:
χαιρεται και παλι παιδια!!!!σας ευχαριστω πολυ για το ενδιαφερον ολους,ειμαι απο ηρακλειο κρητης 30 χρονων και η βιοψια μου ηταν πολυεστιακος θυλωδης καρκινος,πινω το τ4 175
αν και καπου διαβασα οτι σταδιακα πρεπει να αυξανεται η δοση εμενα ο γιατρος μου απο το τ4 100 που επαιρνα (και δεν μου εκανε τπτ) μου εδωσε αμεσως το 175,τελοσπαντων...μια ερωτηση ακομα ωρε παιδια ...το uptake τι ειναι?
καλησπερα nixika....καταρχην ειπαμε..αισιοδοξια,ολα θα πανε καλα..κι εγω θηλωδη καρκινο ,οπως και πολλα παιδια εδω μεσα,μην στεναχωριεσε μωρε,ιασιμο ειναι το το καρκινακι μας...
η δοση του τ4 ;;δεν μπορω να πω κατι βρε κοπελλια μου,ειναι θεμα του γιατρου σου,οσο για το uptake;;ειναι η δοκιμασια προσληψης ιωδιου,ενα σπινθηρογραφημα ειναι με δοση 0,5 μιλικιουρι ,πολυ μικρη δηλαδη,για να δει ο γιατρος ,τι υπολοιμμα θυρεοειδους εχεις,γιατι ολοι ειχαμε μικρο υπολλοιμα,δεν γινεται ο χειρουργος να καθαρισει τελειως το θυρεοειδη..ειναι μια διαδικασια πριν το ιωδιο.
καλο βραδυ..
Παλιά 25-05-11, 14:55   #864
sonia64

Προεπιλογή

Kαλησπερα σε ολη την παρεα!!Ευχομαι να ειστε καλα!Εγω ειμαι πολυ χαρουμενη γιατι εχασα ηδη 3 κιλα σε 3 μερες(πολλοι θα πειτε οτι δεν ειναι υγιεινο,αλλα παιρνεις τα πανω σου ψυχολογικα).Με βοηθησαν αφανταστα τα μελη του φορουμ που σας ειπα,γιατι υπαρχει μια αλληλοσυμπαρασταση οπου ετσι δεν την παρατας ευκολα την διαιτα.Ισα-ισα παιρνεις μεγαλυτερη δυναμη για να συνεχισεις.Οσοι και οσες λογω των υποθυρεοειδισμων βαλατε κιλα και ειστε σε φαση να θελετε να τα χασετε,στειλτε μου ΠΜ να σας πω περισσοτερα!!!Πολλα φιλια!!
Banner διαφημιζόμενων ή ιστοσελίδων που στηρίζουμε
Παλιά 26-05-11, 00:57   #865
georgiamami

Προεπιλογή

Παράθεση:
Kαλησπερα σε ολη την παρεα!!Ευχομαι να ειστε καλα!Εγω ειμαι πολυ χαρουμενη γιατι εχασα ηδη 3 κιλα σε 3 μερες(πολλοι θα πειτε οτι δεν ειναι υγιεινο,αλλα παιρνεις τα πανω σου ψυχολογικα).Με βοηθησαν αφανταστα τα μελη του φορουμ που σας ειπα,γιατι υπαρχει μια αλληλοσυμπαρασταση οπου ετσι δεν την παρατας ευκολα την διαιτα.Ισα-ισα παιρνεις μεγαλυτερη δυναμη για να συνεχισεις.Οσοι και οσες λογω των υποθυρεοειδισμων βαλατε κιλα και ειστε σε φαση να θελετε να τα χασετε,στειλτε μου ΠΜ να σας πω περισσοτερα!!!Πολλα φιλια!!

Sonia μου, ξερεις ποσο σε εκτιμω. Ξερεις ηδη την απαντηση για την απωλεια των 3 κιλων. Χαιρομαι που εχεις συμπαρασταση σε αυτο αλλα επιμενω: ΝΑΙ στην σταδιακη απωλεια!!!!!! ΟΧΙ σε διαιτες express που καταπονουν τον οργανισμο!!!! και μολις τις διακοψεις, τα ξαναπαιρνεις και με το παραπανω!!!
Αν επιμενεις ομως, δε θα σου ξαναπω τιποτα!!!! Δικαιωμα σου και επιλογη σου!!!
Παλιά 26-05-11, 01:30   #866
Mary78

Προεπιλογή

Καλησπέρα σε όλους!Ελπίζω να είστε όλοι καλά!

Σόνια μου θα συμφωνήσω και γώ με την Γεωργία.Θέλω επίσης να επισημάνω πόσο σημαντική είναι η άσκηση.Κάνε γυμναστική, ότι μπορείς και όσο μπορείς για αρχή και σιγά σιγά αύξησε τον χρόνο και την ένταση.Καμία δίαιτα δεν είναι αρκετή αν δεν συνοδεύεται απο γυμναστική.Σκέψου πως θα βελτιώσεις πολύ την εξωτερική εμφάνιση αλλά και την φυσική σου κατάσταση.Εγώ προσέχω την διατροφή μου, χωρίς να κανω υπερβολές και περπατάω 7 χμ την ημέρα, σε 3 εβδομάδες έχασα 2 κιλά.Αν πρόσεχα περισσότερο το φαγητό θα είχα χάσει παραπάνω αλλά ....
Φιλιά πολλά και ε΄χομαι να έχετε πάντα καλή δάθεση!
Ο χρήστης Mary78 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 26-05-11, 12:12   #867
sonia64

Προεπιλογή

Καλημερα σε ολη την παρεα!!Ειμαι πολυ καλα,δεν χανω αλλο,θα ηταν πραγματι επικινδυνο!!Αλλωστε θα επικοινωνουσα μαζι σας απο το Ιπποκρατειο!!!!Χαχαχα!!Μαιρη μου εχω μπει και σε αυτη τη διαδικασια να προσεχω τι τρωω,ειχα βγαλει τελειως γλυκα,τηγανητα, λιπη και ο,τι πιο ανθυγιεινο για πολλους μηνες και δεν εχασα γραμμαριο!!Πρεπει να εχει μπλοκαρει και ο μεταβολισμος με τοσα που περασαμε!!Εχω πιστει οτι οι υδατανθρακες εμποδιζουν την απωλεια και αν ακομα αυτη επιτευχθει με αυτους ,θα ειναι 1 κιλο το πολυ!!Με ολα αυτα ειχα εκνευριστει και ηθελα κατι αμεσο!!Μερικα απο τα μελη αυτου του φορουμ εχουν παει και σε γιατρο για εξετασεις και τα αποτελεσματα τους ηταν αψογα μετα απο 3 μηνες που κανουν αυτη τη διαιτα!Εγω δεν προκειται να την κανω τοσο καιρο,γιατι δεν εχω να χασω και πολλα,αλλα αμα διαπιστωσω οτι κατι δεν παει καλα στην υγεια μου θα την σταματησω!!Πολλα φιλια σε ολους σας!!
Παλιά 26-05-11, 14:04   #868
liladam

Προεπιλογή

Παράθεση:
Καλημερα σε ολη την παρεα!!Ειμαι πολυ καλα,δεν χανω αλλο,θα ηταν πραγματι επικινδυνο!!Αλλωστε θα επικοινωνουσα μαζι σας απο το Ιπποκρατειο!!!!Χαχαχα!!Μαιρη μου εχω μπει και σε αυτη τη διαδικασια να προσεχω τι τρωω,ειχα βγαλει τελειως γλυκα,τηγανητα, λιπη και ο,τι πιο ανθυγιεινο για πολλους μηνες και δεν εχασα γραμμαριο!!Πρεπει να εχει μπλοκαρει και ο μεταβολισμος με τοσα που περασαμε!!Εχω πιστει οτι οι υδατανθρακες εμποδιζουν την απωλεια και αν ακομα αυτη επιτευχθει με αυτους ,θα ειναι 1 κιλο το πολυ!!Με ολα αυτα ειχα εκνευριστει και ηθελα κατι αμεσο!!Μερικα απο τα μελη αυτου του φορουμ εχουν παει και σε γιατρο για εξετασεις και τα αποτελεσματα τους ηταν αψογα μετα απο 3 μηνες που κανουν αυτη τη διαιτα!Εγω δεν προκειται να την κανω τοσο καιρο,γιατι δεν εχω να χασω και πολλα,αλλα αμα διαπιστωσω οτι κατι δεν παει καλα στην υγεια μου θα την σταματησω!!Πολλα φιλια σε ολους σας!!
κατι εχω χάσει! με ενδιαφερει αυτη η διαιτα! τι αφορα?
Ο χρήστης liladam δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 28-05-11, 17:06   #869
kerasw

Περιοχή: Αθήνα
Προεπιλογή

Καλησπέρα!!!!!!!!!
Σόνια μου, μου έλειψες τόσο πολύ....
Είχα ξεχάσει τον κωδικό για εδώ αλλά τον θυμήθηκα και μπήκα!!!!!
Καλως ορίζω τα νέα μέλη, και μην ανησυχείτε είμαστε πραγματικά γούρικο φόρουμ οπότε όλα θα πάνε καλά!!!!
Σας φιλώ όλους αλλά λίγα παραπάνω φιλάκια στέλνω στην Σόνια!!!
καλό απόγευμα!!!
Ο χρήστης kerasw δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 28-05-11, 18:55   #870
sonia64

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο kerasw Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπέρα!!!!!!!!!
Σόνια μου, μου έλειψες τόσο πολύ....
Είχα ξεχάσει τον κωδικό για εδώ αλλά τον θυμήθηκα και μπήκα!!!!!
Καλως ορίζω τα νέα μέλη, και μην ανησυχείτε είμαστε πραγματικά γούρικο φόρουμ οπότε όλα θα πάνε καλά!!!!
Σας φιλώ όλους αλλά λίγα παραπάνω φιλάκια στέλνω στην Σόνια!!!
καλό απόγευμα!!!
Kerasw μου ποσο χαιρομαι!!!Μου ελειψες πολυ,οπως και ολα τα παιδια!!Ευχομαι να ειστε ολοι καλα!!Ποτε θα κανεις εξετασεις?Ενημερωσε με σε παρακαλω!Απο οτι θυμαμαι καπου τον Ιουνιο?Πολλα φιλακια!!
Παλιά 28-05-11, 19:09   #871
2001-2006

Προεπιλογή

Παράθεση:
Καλημερα!!Μαιρη μου σε ευχαριστω για τα γλυκα σου λογια!!Χαιρομαι που μπαινετε συχνοτερα!!!Ειλικρινα ειχα στερηθει την παρεα σας!!Σου εστειλα ΠΜ για το Forum της διαιτας.Μακαρι να τα λεμε κι απο κει!!Φυσικα και οποιος αλλος ενδιαφερεται,γιατι εχουμε σχεδον ολοι μας ενα θεματακι με τα παραπανισια κιλα που πηραμε απο τους υπο-Θ/σμους!!!Καλη εβδομαδα σε ολους!!!
ΑΥΤΟ ΤΟ Π.Μ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΠΟΥ ΤΟ ΕΙΧΑ ΒΡΕΙ ΜΙΑ......ΦΟΡΑ!!!!ΓΙΑ ΔΩΣΕ ΜΟΥ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ!!!!
Παλιά 28-05-11, 20:31   #872
ostrako

Προεπιλογή

γεια σας .ξερει κανεις τι ειναι το thyrogen;
Ο χρήστης ostrako δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 28-05-11, 20:50   #873
georgiamami

Προεπιλογή παγκοσμια εβδομαδα για νοσηματα θυρεοειδη

http://www.thyroidweek.com/el/
Παλιά 28-05-11, 20:53   #874
georgiamami

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο ostrako Εμφάνιση μηνυμάτων
Ειναι μια ενεση που την κανουν οι θυρεοειδοπαθης λιγες μερες ή ωρες (δε θυμαμαι καλα) πριν απο καποια εξεταση-θεραπεια για να αποφυγουν την σταδιακη επιτευξη του οργανισμου σε φαση υποθυρεοειδισμου που κραταει περιπου 1-2 μηνες. .
Περισσοτερες λεπτομερειες θα σου πουν οι εχοντες προσωπικη εμπειρια μολις διαβασουν την ερωτηση σου.
Παλιά 28-05-11, 21:10   #875
ostrako

Προεπιλογή

εβγαλα τον θυροειδη πριν απο 1,5 χρονο.εχω tsh 0,0 εδω και ενα χρονο.κοντευω να πεσω κατω,εχω ολα τα συμπτωματα του υποθυροειδισμου και μολις ανακαλυψα οτι σε αυτο ωφειλεται οτι εχω χαμηλη πιεση 4 αλλα η γιατρος μου ελεγε βλακειες (οτι δε γινεται και αποκλειεται).δεν μπορουσε να το συνδεσει αυτο .μονο για το θυροτζεν ηξερε να μου πει.παω κοιταζει τις τιμες ολα καλα φυγε.στο μεταξυ πρεπει να εχουν επηρεαστει και αλλες ορμονες αλλα αυτη ανεβαζε απο μονη τις τα ορια για να μην ασχοληθει( 6 μοναδες πανω απο το οριο).μετα απο το θυροτζεν θα ειναι σαν να μην υπηρξε ποτε θυροειδης; τοσα χρονια που ειχα προβληματα επειδη εβγαιναν καλες οι εξετασεις μου εβγαζαν με το ζορι ψυχολογικα προβληματα και επρεπε να κλεισει η φωνη μου για να με στειλουν για αλλες εξετασεις.σε αλλους γραφουν μαγνητικες κλπ. για ψυλου πηδημα και σε μενα αρνουνταν να γραψουν.η δουλεια του ενδοκρινολογου ειναι να βλεπει τις τιμες απο τις εξετασεις και να σου λεει αυτο το παθαινεις ενω αυτο οχι γιατι εμενα αυτο μου κανουν;α και κατι αλλο εσας σαν εβγαλαν δερμα στο χειρουργειο; εμενα αρκετο αλλα αυτος με κοροειδευε οταν του ελεγα οτι ποναω.δεν μπορω να καταπιω ,να ξυριστω και απεκτησα και προγουλι.παει και ο λαιμος
Παλιά 28-05-11, 21:34   #876
ostrako

Προεπιλογή

να ρωτησω κατι αλλο.το τσερνομπιλ ειχε φερει μεγαλη ακτινοβολια στην Ελλαδα; αυτο να δημιουργησε καμμια προδιαθεση ; γιατι ημουν 2 μηνων οταν εγινε
Παλιά 28-05-11, 23:17   #877
sonia64

Προεπιλογή

Παράθεση:
εβγαλα τον θυροειδη πριν απο 1,5 χρονο.εχω tsh 0,0 εδω και ενα χρονο.κοντευω να πεσω κατω,εχω ολα τα συμπτωματα του υποθυροειδισμου και μολις ανακαλυψα οτι σε αυτο ωφειλεται οτι εχω χαμηλη πιεση 4 αλλα η γιατρος μου ελεγε βλακειες (οτι δε γινεται και αποκλειεται).δεν μπορουσε να το συνδεσει αυτο .μονο για το θυροτζεν ηξερε να μου πει.παω κοιταζει τις τιμες ολα καλα φυγε.στο μεταξυ πρεπει να εχουν επηρεαστει και αλλες ορμονες αλλα αυτη ανεβαζε απο μονη τις τα ορια για να μην ασχοληθει( 6 μοναδες πανω απο το οριο).μετα απο το θυροτζεν θα ειναι σαν να μην υπηρξε ποτε θυροειδης; τοσα χρονια που ειχα προβληματα επειδη εβγαιναν καλες οι εξετασεις μου εβγαζαν με το ζορι ψυχολογικα προβληματα και επρεπε να κλεισει η φωνη μου για να με στειλουν για αλλες εξετασεις.σε αλλους γραφουν μαγνητικες κλπ. για ψυλου πηδημα και σε μενα αρνουνταν να γραψουν.η δουλεια του ενδοκρινολογου ειναι να βλεπει τις τιμες απο τις εξετασεις και να σου λεει αυτο το παθαινεις ενω αυτο οχι γιατι εμενα αυτο μου κανουν;α και κατι αλλο εσας σαν εβγαλαν δερμα στο χειρουργειο; εμενα αρκετο αλλα αυτος με κοροειδευε οταν του ελεγα οτι ποναω.δεν μπορω να καταπιω ,να ξυριστω και απεκτησα και προγουλι.παει και ο λαιμος
Ostrako καλως ηλθες στην παρεα μας!Η αληθεια ειναι οτι δεν καταλαβα πολλα πραγματα!Καταρχας για ποιο λογο εγινε θυρεοειδεκτομη?Ειχες δηλαδη καρκινο?Αν ναι,λογικο ειναι να σου κρατανε την TSH κοντα στο 0,ετσι ωστε να εχεις λιγο υπερθυρεοειδισμο(για να βρισκεται σε καταστολη και να μην υπαρξει υποτροπη).Δεν εχεις λοιπον υπο-θυρ/σμο με τιμη μηδενικη.Εκανες θεραπεια με ραδιενεργο ιωδιο?Αν ναι,ησουν σε βαρυ υπο-θ εκεινο το διαστημα?Οσο για την Thyrogen τα εγραψε σωστα η Georgiamammi.Εσενα σου εκαναν αυτη την ενεση?Στο χειρουργειο δεν εγινε κατι τετοιο σε μενα αλλα ουτε και σε αλλα ατομα που ξερω.Ισα-ισα εγινε και πλαστικη!Οσο για το Τσερνομπιλ,δεν γνωριζω ποιες ομαδες πληθυσμου εβλαψε.Παντως αρκετοι επιστημονες θεωρουν υπευθυνη για τον καρκινο του θυρεοειδη την ακτινοβολια.
Παλιά 28-05-11, 23:31   #878
kerasw

Προεπιλογή

Παράθεση:
Kαλησπέρα!!!!
όστρακο καλησπέρα!!!
Η θεαματική βιο-τεχνολογική παραγωγή και εισαγωγή στην κλινική πράξη της ανασυνδυασμένης ανθρώπινης ΤSH (rhTSH) δηλαδή thyrogen είναι ένα μεγάλο επίτευγμα για την κλινική θυρεοειδολογία. Η χρήση της αναβάθμισε την αποτελεσματικότητα και ασφάλεια της διαγνωστικής και θεραπευτικής μας πρακτικής αλλά και την ποιότητα ζωής των ασθενών. Ο ασθενής μπορεί πλέον να προετοιμασθεί για τη διαγνωστική ή θεραπευτική λήψη Ραδιενεργού Ιωδίου με δύο ενέσεις rhTSH, ενώ συνεχίζει απρόσκοπτα την καθημερινή λήψη της θυροξίνης, έτσι αποφεύγει την ταλαιπωρία της διακοπής της θυροξίνης για μερικές εβδομάδες και του συνδρόμου του ‘σύντομου υποθυρεοειδισμού’. Πολύ πρόσφατες μελέτες απέδειξαν επίσης ότι η χρήση rhTSH έχει τα ίδια αποτελέσματα, όσον αφορά την 5ετή επιβίωση, με τους ασθενείς που σταμάτησαν την θυροξίνη.
αυτό είναι απόσπασμα από το http://www.iatronet.gr/article.asp?art_id=14928
εγώ όλες μου τις εξετάσεις τις κάνω με thyrogen για να μην ταλαιπωρέιται ο οργανισμός μου με αμέτρητους υπο-θ...
εγώ στο ατύχημα του τσερνομπιλ ήμουν 2 ετών και την πάτησα κι εγώ όπως και χιλιάδες άλλοι συμπολίτες μας...

Σόνια μου
τέλους Ιουνίου θα κάνω υπέρηχο και αν ,πρώτα ο θεός βρω τις ενέσεις καθώς είναι ακόμα σε έλλειψη, θα κάνω αρχές Ιουλίου επανέλεγχο εξαμήνου στις ορμόνες μου... για να δούμε... μπας και βάλουμε μπροστά και για νινάκι το καλοκαίρι!!!!!!!!!!!!! <3
Παλιά 28-05-11, 23:35   #879
kerasw

Προεπιλογή

Παράθεση:
Ostrako καλως ηλθες στην παρεα μας!Η αληθεια ειναι οτι δεν καταλαβα πολλα πραγματα!Καταρχας για ποιο λογο εγινε θυρεοειδεκτομη?Ειχες δηλαδη καρκινο?Αν ναι,λογικο ειναι να σου κρατανε την TSH κοντα στο 0,ετσι ωστε να εχεις λιγο υπερθυρεοειδισμο(για να βρισκεται σε καταστολη και να μην υπαρξει υποτροπη).Δεν εχεις λοιπον υπο-θυρ/σμο με τιμη μηδενικη.Εκανες θεραπεια με ραδιενεργο ιωδιο?Αν ναι,ησουν σε βαρυ υπο-θ εκεινο το διαστημα?Οσο για την Thyrogen τα εγραψε σωστα η Georgiamammi.Εσενα σου εκαναν αυτη την ενεση?Στο χειρουργειο δεν εγινε κατι τετοιο σε μενα αλλα ουτε και σε αλλα ατομα που ξερω.Ισα-ισα εγινε και πλαστικη!Οσο για το Τσερνομπιλ,δεν γνωριζω ποιες ομαδες πληθυσμου εβλαψε.Παντως αρκετοι επιστημονες θεωρουν υπευθυνη για τον καρκινο του θυρεοειδη την ακτινοβολια.
Συμφωνώ απόλυτα... κι εμένα μου λείπουν βασικά πράγματα από το ιστορικό... τις ενέσεις τις κάνεις αφού έχεις πάρει και θεραπευτικό ιώδιο, περίπου 5-6 μήνες μετά για τον επανέλεγχο... όλο αυτό το διάστημα και εφόσον παίρνεις καθημερινά το χάπι και η TSH είναι 0 είσαι υπέρ-θ και όχι υπό-θ και τα συμπτώματα είναι ταχυκαρδίες, νυχτερινές εφιδρώσεις, τρόμος κλπ...
Παλιά 29-05-11, 00:08   #880
sonia64

Προεπιλογή

Kerasw ευχομαι να εχεις καλα αποτελεσματα και να πραγματοποιηθει η επιθυμια σου για ενα μωρακι !!!
Απάντηση στο θέμα

Bookmarks

Εργαλεία Θεμάτων

Δικαιώματα - Επιλογές