the nr.1 fun place to be - for parents or wannabe parents !

Επιστροφή   ParentsCafe.gr > Για όλους τους τύπους καφέ! > Cafe ανά ηλικία παιδιού! > Γονείς Ιανουαρίου - Δεκεμβρίου 08

Notices

@@@@@@@ Νέo Advertorial @@@@@@@

Με την αγορά του καροτσιού Trip από την Collection 2014
παίρνετε δωρεάν την Ομπρέλα για το καρότσι

& με την αγορά του Καθίσματος Αυτοκινήτου Marco Polo
παίρνετε δωρεάν το κάλυμμα Summer Cover για το κάθισμα!

@@@@@@@@@@@@@

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Παλιά 03-12-09, 08:34   #2601
Stone

Το avatar του χρήστη Stone

Προεπιλογή

Κοριτσακια μου καλημερα... απο το σπίτι σήμερα!!!

Χτες με πήρε ο υπνος στην tv (στις 10.00) για αυτο απουσιαζα απο τη βραδινή κουβεντούλα

Sardelaki, ελπίζω να είχατε μια ήσυχη βραδιά και σήμερα ο Αστερης να είναι απύρετος..Περιμενουμε νεα..

Ρίτα τελειος ο Γρηγορης σου..Μα τι λες βρε παιδι μου 93,5 πόντους;;Φτου-φτου!!Εσεις τι υψος εχετε;;

Joa και ο Χρηστακης...αστέρι!Εκανε πρόοδο το πουλακι μας!Καλα εκανες και πήγες.Είδες που το σκεφτοσουν;;Και φυσικα να το καθιερώσεις..

Giovanna, ευχαριστούμε για τη συνταγη!!Η Αλεξανδρούλα καλά;;

Λαζαρενια είμαι καρκινος, όπως και όλη οικογενεια...

Γρηγορα τα είπα..Πάω τον μικρό στην γιαγια του, πάω να παρω τη μαμα μου και πάμε για ψωνια..Μάλλον το απόγευμα θα τα πούμε!!

Καλημέρα σε όλους

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Stone : 03-12-09 στις 08:39
Ο χρήστης Stone δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 03-12-09, 08:38   #2602
Stone

Το avatar του χρήστη Stone

Προεπιλογή

Αααα Ρίτα σε είδα στον ύπνο μου..Γυναικαρα ήσουν!!Ψιλή, μελαχρινή με ωραια χαρακτηριστικα.Μεσογειακή..
Μου εφερνες λίγο στην Καθριν Ζετα Τζόουνς...χαχα

Επεσα μεσα καθολου;;
Παλιά 03-12-09, 08:53   #2603
arma

Το avatar του χρήστη arma

Προεπιλογή

Καλημέρα πολυλογούδες!!!!

Σαρδελάκι μου πως είναι ο Αστεράκος? Εμένα για τον υψηλό πυρετό που δεν πέφτει η παιδίατρος μου έχει πει ανα 4 ή ακόμα και ανα 3 ώρες εναλλάξ πονστάν- ντεπόν. Αν πχ δώσω ντεπόν και πέσει ο πυρετός κάτω από 38 περιμένω 6 ώρες για να ξαναδώσω ντεπόν γιατί και εγώ το πονστάν το δίνω πάνω από 38.5. Τώρα βέβαια μετά το επεισόδιο των σπασμών δεν ξερω αν αλλάζει κάτι για εσάς. Ελπίζω να είναι καλύτερα σήμερα..

stone καλά ψώνια! Όντως στο οικονομικό ήταν ο καλός μου. Κοίτα σου λέω που θα σε έχω και φώτο από την ορκομωσία τελικά

joa μου τι καλά που ο Χρηστάκης δεν έχει κάτι! Μήπως μωρέ τον ενοχλέι κάτι μέσα στο δωμάτιο? Κατι χνούδινο? Κάποια κουβέρτα? Μήπως έχει πολύ ζέστη? Εφόσον δεν έχει ακροαστικά, μήπως είναι κάτι αλλεργικό? Υγραντήρα βάζεις στο δωμάτιο?

Ριτάκι άψογος ο Γρηγόρης! Μπράβο το αγόρι μας!

Μαρίνα μου, εύχομαι να γυρίσει η μικρούλα, αλλά και να μην γυρίσει μην αγχώνεσαι μωρέ! Εγώ πάντως που γέννησα φυσ/κα και ήμουν η μόνη στον θάλαμο δεν είδα να έχω καμιά διαφορά από τις καισαρικές εκτός του ότι εγώ έτρωγα από την πρώτη μέρα κανονικό φαγητό!

Παίρνω μία ανάσα και επανέρχομαι!

Ο χρήστης arma δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 03-12-09, 09:13   #2604
sardelaki

Το avatar του χρήστη sardelaki

Προεπιλογή

καλημέρα φιλεναδούλες...κάναμε και την νύχτα πυρετό και σήμερα το πρωί...ανά 5 ώρες ανέβαινε. Του έδινα ντεπόν...
Μαράκι χθες στο 37,5 που του έδωσα πονσταν κι έφυγα μετά για μάθημα μου είπε η πεθερά μου πως του έπαισε πάρα πολύ στο 35 και κάτι ...υποθερμία είναι αυτό; Γιαυτό φοβήθηκα και στο 5ωρο που του ανέβαινε έδινα ξανά ντεπόν.
Ο γιατρός είχε πεί εναλλάξ ντεπον πονσταν ανά 3 ωρο...αλλά αν δεν έχει π.χ. πυρετό και του δώσω πονσταν; δεν λέει...

Παλιά 03-12-09, 09:19   #2605
arma

Προεπιλογή

..και συνεχίζω..ως συνήθως μιλάω μόνη μου και μετά θα πιάσετε πάλι την πάρλα όταν εγώ δεν θα μπορώ να είμαι μέσα!χαχαχαχα!!!

Να σας πω τα δικά μας, βγάλαμε και τρίτο δοντάκι και πάμε για το τέταρτο(αν δεν έχει σκάσει ήδη). Τώρα έβγαλε κάτω. Το καημενάκι μου μωρέ, ταλαιπωρείται αλλά και πάλι καλή είναι..επίσης είναι αστέρι με το δέντρο! Επειδή θέλει να πιάσει οπωσδήποτε κάτι της έχω δώσει το ελεύθερο να βγάζει μία καμπανούλα και ένα μηλαράκι που έχω πάνω. Πάει λοιπόν, τα ψάχνει, τα πιάνει προσεχτικά και όταν βαρεθεί πάει και τα βάζει στη θέση τους! Προσπαθεί να σφυρίξει, λέει ''εγιώ''(εδώ), προσπαθεί να πει νερό και για να πει το ρο βγάζει έγω την γλώσσα και γενικά έχει μία μικρή πρόοδο στην ομιλία. Ειδικά σ'αυτα που ξέρει να λεει επειδή καμιά φορά βαριέται και λεει ''μμμμμμ'' και δείχνει αν δεν μου το πει σωστά δεν της το δίνω. Και πιάνει! χαχα! Έκανε επίσης προχτές κάτι που με τρέλλανε. Της έχω ένα δικό της ποντίκι (υπολογιστή) να παίζει. Το βρίσκει λοιπόν κάθεται κάτω και αρχίζει να ψάχνει..την αφήνω να δω τι θα κάνει. Πάει από δω, πάει από κει, βρίσκει ένα παραμύθι και βάζει πανω το ποντίκι και αρχίζει να το κουνάει. ήθελε mouse-pad για να το χρησιμοποιησει!!! Κατα τ'άλλα έχει κόψει πάρα πολυ το γάλα με το ζόρι να πιει 180 το βράδυ και 150 το πρωί. Λογικό νομίζω όμως λόγω δοντιών. Στα άλλα γεύματα είναι εντάξει.

Σούλα μου πάνω κάτω τα ίδια θα σου έλεγα κι εγώ με τα κορίτσια. Δύο πράγματα που πρέπει να επιμείνεις, είναι να βρεις μία λύση μαζί με τον άντρα σου και επίσης να μην λες ποτε μπροστά της ''κράτα την λίγο να κάνω..αυτό..'' Τους γυρίζει το μάτι όταν το ακούνε αυτό. Πιστεύω πως η Ανδριάννα καταλαβαίνει την πιέσή σου, δεν μπορεί όμως να καταλάβει τον λόγο οπότε ίσως την πιάνει ανασφάλεια και γι'αυτό αντιδρά έτσι.

Φωτεινή μου αύριο έχετε την εξέταση? Το Βικάκι πως είναι?

Banner διαφημιζόμενων ή ιστοσελίδων που στηρίζει το ParentsCafe.gr
Παλιά 03-12-09, 09:23   #2606
arma

Προεπιλογή

Σαρδελάκι μου γι'αυτό τον λόγο λένε πονστάν πάνω από 38.5 για να μην κάνει υποθερμία. Όπως σου είπα αν δεν ανεβαίνει και του έχεις δώσει ντεπόν τον κρατάς. Καλά έκανες και έδωσες στις 5 ώρες πάλι ντεπόν(δεν χάθηκε ο κόσμος για μια ωρίτσα). Εναλάξ ντεπόν - πονστάν ο γιατρός εννοεί αν έχει πυρετό υψηλό, όχι αν δεν έχει καθόλου. Αν στις 3-4 ώρες δεν έχει ανεβάσει δεν δίνεις τίποτα. Αν μετά ανεβάσει πολύ ανάλογα με το πόσο δίνεις ντεπόν ή πονστάν αν είναι πάνω από 38.5

Παλιά 03-12-09, 09:31   #2607
ριτα79

Το avatar του χρήστη ριτα79

Προεπιλογή

Kαλημερα!
Εγω αντι να βελτιωνομαι χειροτερευω...
Σαρδελακι μου ευχομαι να εχετε μια απυρετη μερα!!!!!!!!!!!!!
Stone επεσες μεσα!!χαχαχαχαχαχαχαχαχσα καλοοοοο!
Παλιά 03-12-09, 09:35   #2608
marina28

Προεπιλογή

Ωχ Ριτάκι μη λες τέτοια! Πάντως ο γρήγορος έχει γίνει ολόκληρο παληκαράκι! Πάνω από 2,5 θα τον κάνουν όλοι!

Τι να πω για την Ευούλα, που όντως κάθε μέρα βγάζει και ένα δοντάκι! Τελικά όλα θα γίνουν απλά το κάθε παιδάκι έχει το ρυθμό του! Το λέω για να παρηγοριέμαι που δε λέμε κουβεντούλες και ζουλεύω!!!

Λαζαρένια από το στόμα σου και στου Θεού τ' αυτί! Μακάρι να γυρίσει γιατί με έχει πάρει ήδη πολύ από κάτω! Δε θέλω καν να σκέφτομαι το ενδεχόμενο της καισαρικής, είναι και κρίμα στο 2ο παιδί!

Ο χρήστης marina28 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 03-12-09, 09:40   #2609
joa

Το avatar του χρήστη joa

Προεπιλογή

Καλημεραααα..

Σαρδελακι μου συνηθως ο πυρετος απο το εμβολιο μου ειχε πει η γιατρος δεν παει πανω απο 38.5 και κραταει κανα 2-3 μερες οποτε υπομονη ..αμα δεν εχει πυρετο δεν δινουμε πονσταν ..εγω οταν εχει ο Χρηστος πυρετο του δινω ντεπον μονο απο 37.8 και πανω εσυ τωρα λογω σπασμων και δικαιολογημενα μπορεις να του δωσεις και μια πιο χαμηλη θερμοκρασια ..

Εμεις με την νεα αγωγη κοιμηθηκαμε κανονικα 10 παρα και στις 2,30 ξυπνησε με βηχα , τον εντυσα και βγηκαμε στο μπαλκονι και επειτα ηπιε γαλατακι και ξαναοιμηθηκε .Σις 6 παρα ξυμπνησε παλι με βηχα ,εβηχε στον υπνο του κανα δεκαλεπτο και επειτα κοιμηθηκε μεχρι τις 7,20..
Ας ελπισουμε οτι θα παει σιγα σιγα καλυτερα...

Ο χρήστης joa δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 03-12-09, 09:43   #2610
ριτα79

Προεπιλογή

Μαρινα μου θα γυρισει!σκεψου θετικα!
Απλα για να μην αγχωνεσαι εγω στην καισαρικη ημουν καλυτερα απο τις αλλες κοπελες στο θαλαμο!
Καθομουν οκλαδον στο κρεβατι!χαχα
Ιωαννα θυμασαι?
Οποτε μην αγχωνεσαι οτι και να ειναι ολα καλα θα πανε!
Παλιά 03-12-09, 09:43   #2611
ριτα79

Προεπιλογή

Καλημερα Ιωαννα αυτο που περιγραφεις ειναι καλυτερα ή χειροτερα απο χθες?
Πως ειδες τη νεα αγωγη?
Ας μην ξαναβηξει το ζουζουνι..
Παλιά 03-12-09, 09:44   #2612
ana08

Προεπιλογή

Καλημερα!!!

Πρωινη πρωινη σημερα, εχω του κοσμου τη δουλεια, θα χαθω μετα!

Σαρδελακι σε ειχα στο μυαλο μου συνεχεια. Μπορει ο μικρος να εχει πυρετο, αλλα δεν ειναι επιθετικος, εφοσον τον ντεπον τον κραταει 5ωρο ειστε μια χαρα.

Να σας πω λιγο την αναλυση που μου εχει κανει ο παιδιατρος στο θεμα του πυρετου, ειδικα αν ο πυρετος ειναι πολυ υψηλος και πολυ επιθετικος και αν θελετε συζητηστε το με τον παιδιατρο σας. Εμενα η συγκεκριμενη αναλυση, δεδομενου οτι ο Σωτηρης ακομα και στον απλο πονολαιμο ανεβαζει 39,5 για πλακα, με εχει βγαλει ασπροπροσωπη.

Οι πιο πολλοι παιδιατροι λενε ντεπον πονσταν ανα 3ωρο. Αυτο σημαινει στο 24ωρο οτι δινουμε 4 δοσεις ντεπον και 4 δοσεις πονσταν. Εχουμε δλδ στη διαθεση μας 8 δοσεις φαρμακου (4+4) μεσα στο 24ωρο. Το πιο βασικο ειναι να γραφουμε σε ενα τετραδιο ακριβως τι φαρμακο δινουμε και τι ωρα το δινουμε. Αυτο για να μη χασουμε την μπαλα. Δεν ειναι αναγκη ομως να ειναι εναλλαξ... Αν για παραδειγμα το παιδι εχει 39 και ειναι να δωσουμε ντεπον, μπορουμε να δωσουμε πονσταν για να το πιασει καλυτερα, κι ας εχει παρει στην προηγουμενη δοση παλι πονσταν. Αν δλδ το παιδι εχει 39,5 και δωσουμε ντεπον και δεν το πιασει ή το κατεβασει μονο μεχρι το 38,5 (μας εχει τυχει) εκει δεν περιμενουμε να περασει το τριωρο για να δωσουμε πονσταν. Ουτε κραταμε το παιδι με 39 ας πουμε μεσα στην μπανιερα για 3 ωρες μεχρι να δωσουμε πονσταν. Δινουμε κανονικα το πονσταν με δυο βασικες προυποθεσεις. Το διαστημα απο το ντεπον στο πονσταν και αντιστροφα να μην ειναι λιγοτερο απο 1 ωρα και το πονσταν απο το πονσταν ή το ντεπον απο το ντεπον να εχουν μεταξυ τους 4 με 6 ωρες διαφορα. Επισης να μην υπρβαινουμε τις 4 + 4 δοσεις στο 24ωρο, αυτο εννοειται. Με αυτο τον τροπο αντιμετωπιζουμε τους πολυ δυνατους πυρετους, εμεις τουλαχιστον. Γραφοντας ολες τις δοσεις, μετα ειναι απλα μαθηματικα... Εμας μας εχει βοηθησει απιστευτα, αλλα ξαναλεω επειδη ο Σωτηρης δε μενει ποτε στο 38, αλλα κανει παντα πολυ υψηλους πυρετους. Επιζω να εγινα κατανοητη γιατι ειναι λιγο μπερδεμα...
Παλιά 03-12-09, 09:45   #2613
ριτα79

Προεπιλογή

Αρμα σε κανα διμηνο θα τα εχει ολα τα δοντακι η Ευουλα με αυτο το ρυθμο!
Τελεια!
Παλιά 03-12-09, 09:53   #2614
ana08

Προεπιλογή

Και συνεχιζω........

Μαρινα μου, θα γυρισει η μικρη! Σκεψου θετικα. Νομιζω οτι τα δευτερα παιδια γυριζουν μεχρι την τελευταια στιγμη. Δεν ειμαι σιγουρη, αλλα νομιζω οτι καπου το εχω διαβασει. Εχεις δικιο, μετα απο μια φυσιολογικη γεννα, ειναι κριμα να κανεις καισαρικη.... Αλλα και τι να κανεις? Αμα εχει αλλη γνωμη η μπουμου...

Αρμα αστερι η Ευουλα, ηταν να μην παρει μπρος!!!

Ιωαννα γιατι βγηκατε στο μπαλκονι? Φοβηθηκες για λαρυγγιτιδα? Η απλα για να παρει οξυγονο ο μικρος απο τον πολυ βηχα?

Ριτα περαστικα!!! Καλα ο Γρηγορης ειναι γιγαντας! Και μετα λεμε για τον Σωτηρη οτι ειναι ψηλος!!!

Κοριτσια για πειτε μου τη γνωμη σας. Την αλλη εβδομαδα εχουμε το χριστουγεννιατικο παρτυ για τα παιδακια της εταιρειας που δουλευω. Θα ειναι πολυ ωραια και θελω να τον παω, θα εκστασιαστει αλλα φοβαμαι απο την αλλη, μην αρπαξουμε τιποτα με τοσα παιδια. Εσεις τι θα κανατε???
Παλιά 03-12-09, 09:54   #2615
joa

Το avatar του χρήστη joa

Προεπιλογή

Η Μαργαριτα ειχε την πιο τελεια καισαρικη αντιθετα απο μενα που μεχρι και μετα απο 2 μηνες σερνομουν ...ειναι θεμα οργανισμου..

Για αργιες στον παιδικο..μας εστειλαν σημειωμα.Ειμαστε κλειστα 24/12, 31/12,4/1 και 5/1

Παλιά 03-12-09, 09:55   #2616
fotinipap

Το avatar του χρήστη fotinipap

Περιοχή: Θεσσαλονικη
Προεπιλογή

Joa πριν από 2 χρόνια η μικρή μου κόρη φαγώθηκε να την πάρω ένα πουπουλένια πάπλωμα, εγώ ήμουν αντίθετη γιατί ξέρω ότι είναι αλλεργιογόνο.
Τον πρώτο χειμώνα όρχησε το μπούκωμα αλλά δεν το δώσαμε σημασία μια και η Κάλλη δεν μας έδειξε σημάδια αλλεργίας πότε όπως η Βίκυ και ο μπαμπάς μας. Περιση πάλι τα ιδία, εγώ την έλεγα ότι είναι το πάπλωμα αλλά η νεολαία έχει τα δικά της μυαλά, και δεν ήθελε να το αποχωριστεί. Όταν το είχα δώσει στο καθαριστήριο και σκεπαζόταν με κουβέρτα έτσι καταλάβαμε ότι ευθύνεται αυτό για τον βήχα και μπούκωμα που είχε το παιδί. Ψάξτε έτσι όπως σε είπε και η arma μήπως είναι κάτι που το πειράζει μέσα στο σπίτι
Ριτα δεν εισαι καλα????
Ο χρήστης fotinipap δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 03-12-09, 10:01   #2617
joa

Το avatar του χρήστη joa

Προεπιλογή

Δεν εχουμε τιποτα χνουδωτο στο δωματιο του και το παπλωμα του ειναι ενα απλο βαμβακερο ..Αμα συνεχιστει ο βηχας θα το ψαξω ακομη περαιτερω...

Ριτακι περαστικαααααα

Παλιά 03-12-09, 10:01   #2618
sardelaki

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο arma Εμφάνιση μηνυμάτων
Σαρδελάκι μου γι'αυτό τον λόγο λένε πονστάν πάνω από 38.5 για να μην κάνει υποθερμία. Όπως σου είπα αν δεν ανεβαίνει και του έχεις δώσει ντεπόν τον κρατάς. Καλά έκανες και έδωσες στις 5 ώρες πάλι ντεπόν(δεν χάθηκε ο κόσμος για μια ωρίτσα). Εναλάξ ντεπόν - πονστάν ο γιατρός εννοεί αν έχει πυρετό υψηλό, όχι αν δεν έχει καθόλου. Αν στις 3-4 ώρες δεν έχει ανεβάσει δεν δίνεις τίποτα. Αν μετά ανεβάσει πολύ ανάλογα με το πόσο δίνεις ντεπόν ή πονστάν αν είναι πάνω από 38.5
μαράκι μου με κατατόπισες ...μου τα εξήγησες τόσο όμορφα...ευχαριστώ!
Παλιά 03-12-09, 10:04   #2619
sardelaki

Προεπιλογή

Νατάσα μου όλο καινούργια με μαθαίνεις...σήμερα μάθαμε τον επιθετικό πυρετό...για έξηγησε ...
Παλιά 03-12-09, 10:04   #2620
arma

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο marina28 Εμφάνιση μηνυμάτων
Τελικά όλα θα γίνουν απλά το κάθε παιδάκι έχει το ρυθμό του! Το λέω για να παρηγοριέμαι που δε λέμε κουβεντούλες και ζουλεύω!!!
Ναι Μαρίνα μου, εμένα πάντως η Εύα είχε αργούς ρυθμούς σε όλα εκτός από την αντίληψη. Δλδ άρχισε να καταλαβαίνει τι της λέμε και να το κάνει από πολύ νωρίς. Γενικά όμως..αστα! Πάντως η ομιλία είναι ένα θέμα που δεν με αγχώνει καθόλου. Όλα μου τα ανήψια μίλησαν μετά τα 2-2 1/2 και είναι όλα τους αστέρια. Τα είπαν ολα μαζεμένα

Ριτάκι χιεροτέρεψες ε? Ρε γμτ..έκανες και πυρετό? Περαστικά ρε φιλενάδα!

Σαρδελάκι μου χαίρομαι που σε βοήθησα!

Παλιά 03-12-09, 10:07   #2621
arma

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο joa Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν εχουμε τιποτα χνουδωτο στο δωματιο του και το παπλωμα του ειναι ενα απλο βαμβακερο ..Αμα συνεχιστει ο βηχας θα το ψαξω ακομη περαιτερω...
Να δοκιμάσεις να τον σκεπάσεις και με κάτι άλλο να δεις. Επίσης πρόσεξε την θερμοκρσία του δωματίου. Μία παιδοδερματολόγος που πήγα πέρυσι την Εύα μου έλεγε ότι το βράδυ η θερμοκρασία πρέπει να είναι 18-20 βαθμούς και ειδικά αν υπάρχει μπούκωμα, βήχας κτλ. Πολύ σημαντικό επίσης και ο υγραντήρας αν έχεις αρκετή ζέστη.

Παλιά 03-12-09, 10:13   #2623
ριτα79

Προεπιλογή

Καλα ana εγω καλυτερα να μη σου απαντησω διοτι με τη φρικη που εχω φαει θα δισταζα πόλυ να τον παω...
Δε ξερω ισως τελικα τον πηγαινα αλλα θα ειχα αγχος μεγαλο..
Παλιά 03-12-09, 10:14   #2624
ana08

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο sardelaki Εμφάνιση μηνυμάτων
Νατάσα μου όλο καινούργια με μαθαίνεις...σήμερα μάθαμε τον επιθετικό πυρετό...για έξηγησε ...
Εχω κανει διαριβη παιδι μου, γι'αυτο!

Οταν ο πυρετος ειναι υψηλος (39,5 - 40) και δεν πεφτει ευκολα, ουτε γρηγορα τοτε ειναι επιθετικος. Μου εχει τυχει να δωσω ντεπον και να πεσει μεχρι το 38,5 οχι παρακατω. Και αυτο μετα απο μιαμιση ωρα που εχω δωσει το φαρμακο. Αυτο συμβαινει το πρωτο 24ωρο της ιωσης και οπως λεει ο παιδιατρος θελει μεθοδο για να του σπασουμε τον τσαμπουκα (του πυρετου)!
Παλιά 03-12-09, 10:14   #2625
ριτα79

Προεπιλογή

Εγω το ειδα αρμα αλλα επισης ακουσα και για ενα κοριτσακι υγιεστατο 6 ετων που πεθανε στη Γαλλια απο τη νεα γριπη..
Το θεμα νομιζω ειανι η γριπη και οχι το εμβολιο..
Παλιά 03-12-09, 10:18   #2626
marina28

Προεπιλογή

Εγώ δε μπορώ να το δω το άρθρο! Χτες μιλούσα και με τις κοπέλες που γεννάμε μαζί και τους έλεγα πόσο τρελό κόλλημα έχουμε όλοι με το εμβόλιο για τη συγκεκριμένη γρίπη, όταν και το εμβόλιο της κοινής γρίπης που κάνουμε κάθε χρόνο, είναι νέο κάθε φορά και άρα αδοκίμαστο, καθώς και για τα τόσα εμβόλια που κάνουμε στα παιδιά μας παρόλο που γνωρίζουμε τις παρενέργειες! Μια κοπέλα λοιπόν μου επιβεβαίωσε ότι το MMR έχει 1/150 πιθανότητα να προκαλέσει παραλησία ή αυτισμό! Το ποσοστό μου φαίνεται υπερβολικό, αλλά παρόλα αυτά κανείς δε σκέφτεται να μην το κάνει στο παιδί του!

Ο χρήστης marina28 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 03-12-09, 10:21   #2627
ριτα79

Προεπιλογή

Εγω και μετα τη χθεσινη συζητηση με την παιδιατρο καταλαβα οτι κανενας δε μας δινει καμμια υπευθυνη απαντηση.Σου πετανε το μπαλακι και εχει ο Θεος..
Κανενας δεν πιστευω οτι ξερει τιποτα παραπανω οτι λενε στα πηγαδακια τους και αυτο ειναι ολο.
Σου λενε τραβα αν θες καντο και παρε και την ευθυνη.
Η συζητηση στην ελλαδα ειναι μεγαλυτερη για το εμβολιο παρα για την ιδια τη γριπη.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ριτα79 : 03-12-09 στις 10:44
Ο χρήστης ριτα79 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 03-12-09, 10:24   #2628
EVA-RAFAELA

Το avatar του χρήστη EVA-RAFAELA

Προεπιλογή

Κορίτσια μου καλημέρα!!!!

Σας έχω χάσει εδώ και δυο μέρες , δεν μπόρεσα να διαβάσω τα νέα σας εύχομαι να είστε όλες καλά και να μην υπάρχουν πολλά αρρωστούλικα ή αν υπάρχουν να μην είναι σοβαρά.

Θα προσπαθήσω να σας διαβάσω αλλά με την δουλειά δεν το κόβω.

Φιλάκια σε όλες!!!!!
Παλιά 03-12-09, 10:24   #2629
arma

Προεπιλογή

ana Μου εγω δεν θα πήγαινα. Εχτές φαντάΣου ήρθε η ανηψιά του άντρα μου και ''έφΑγε πόρτα'' γιατί στο σχολείο της έχουν κλείσει αρκετά τμήματα και δυο παιδάκια που είναι συνέχεια μαζί και βρέθηκαν πριν 4 μέρες τώρα περνάνε την γρίπη, οπότε μπορεί να είχε κάτι και να μην έχει εκδηλωθεί.

Ριτάκι σοβαρά??? Υγιέστατο και πέθανε? Μήπως είχε και κάτι άλλο μαζί? Πω πω ρε γμτ..το ξέρω ότι δεν είναι θέμα το εμβόλιο και η Μαρίνα δίκιο έχει σ'αυτά που λέει. Όπως έχω ξαναπεί ρίσκο το ένα, ρίσκο και το άλλο. Πάντως για τα παιδιά μέχρι τώρα κανένας παιδίατρος δεν έχω ακούσει ότι το προτείνει. Τι να πω???

Παλιά 03-12-09, 10:26   #2630
ana08

Προεπιλογή

Κι εγω αυτο νομιζω... Οτι δεν πρεπει να τον παω. Δε φοβαμαι μονο για τη νεα γριπη, αλλα γενικα φανταστειτε τι ιωσεις θα σερνονται με τοσα παιδια σε κλειστο χωρο... Κριμα! Του χρονου να ειμαστε καλα!
Παλιά 03-12-09, 10:27   #2631
SOULA33

Το avatar του χρήστη SOULA33

Προεπιλογή

Καλημέρα κορίτσια μου.
Σας ευχαριστώ όλες για τις συμβουλές σας. Νιώθω πολύ καλά που μπορώ να συζητάω μαζί σας αυτά που με απασχολούν.

Μαράκι μου πήρε φόρα η Ευούλα με τα δοντάκια ε????
Θα ταλαιπωρηθεί λίγο αλλά μπροστά στο αγχος που περασαμε !!!!!

Μαργαριτάκι μου περαστικά σου κοπελάρα μου.Ο Γρηγόρης τι ναπω??Τελειος.Ολόκληρος αντρας.

Μαρινάκι εύχομαι να γυρίσει η μπουμπού.Πάντως είναι νωρίς ακόμα εχει περιθώριο να παρει τη σωστη θεση.

Συμπεθέρα μου ευχομαι να μην ξανακανει πυρετό ο γαμπρούλης μου.
Παντως 1-2 μέρες κραταει όχι πολύ.

Σήμερα εχουμε και εμείς παιδίατρο και εμβόλιο και ουτε να το σκέφτομαι δεν θελω.
Θα μας ακούσει πάλι το σύμπαν ολο.

Stone αν ακούσεις γύρω στις 6 και μισή ένα παιδάκι να ουρλιάζει θα είναι η ανδρεάννα.

Ο χρήστης SOULA33 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 03-12-09, 10:42   #2632
arma

Προεπιλογή

Σουλίτσα μου δεν το συζητώ!!! Μετά από τόσο άγχος με τα δόντια, δεν πρέπει να παραπονιέμαι καθόλου! Απλά δεν ξέρω αν όντως θα τα βγάλει όλα μαζί ή απλά έτσι κι αλλιώς τα 4 πρώτα βγαίνουν τόσο γρήγορα.
Εσάς ρε κορίτσια πως τα έβγαλαν?

Παλιά 03-12-09, 10:46   #2633
fotinipap

Προεπιλογή

ana08
Αυτές ακριβώς οδηγίες είχα και εγώ από τον παιδίατρο στα παιδιά μου και οταν η Βίκυ είχε πυρετό μετά τους σπασμούς τα έγραφα και στο τετραδιο
Παλιά 03-12-09, 10:58   #2634
sardelaki

Προεπιλογή

ναι συμπεθέρα;;; 1-2 μέρες κρατάει; Μακάρι...χθες το απόγευμα του ανέβηκε πρώτη φορά...κι από τότε ανεβαίνει κάθε 5 ώρες...τώρα θα δούμε το μεσημέρι αν ανεβάσει πάλι....του δίνω ντεπον στο 37,5 και τον βάζω κατευθείαν στο μπάνιο οπότε έχουμε άμμεσα αποτελέσματα!
Παλιά 03-12-09, 10:59   #2635
sardelaki

Προεπιλογή

πάρτε το πρώτο λινκ για μπισκοτάκια

http://www.greekmasa.gr/index.php?op...4092&Itemid=49
Παλιά 03-12-09, 11:06   #2636
ριτα79

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο sardelaki Εμφάνιση μηνυμάτων
ναι συμπεθέρα;;; 1-2 μέρες κρατάει; Μακάρι...χθες το απόγευμα του ανέβηκε πρώτη φορά...κι από τότε ανεβαίνει κάθε 5 ώρες...τώρα θα δούμε το μεσημέρι αν ανεβάσει πάλι....του δίνω ντεπον στο 37,5 και τον βάζω κατευθείαν στο μπάνιο οπότε έχουμε άμμεσα αποτελέσματα!
Μεχρι 4 μερες μου ειχε πει εμενα αν κανει παρενεργειες.
Παλιά 03-12-09, 11:13   #2637
fotinipap

Προεπιλογή

Λαζαρενια εμείς είμαστε καλά η Φωτεινη συνεχιζει την αφαγια δηλαδη δεν τρωει περα απο λιγες κουταλιες και οχι ολα τα φαγητα. Εχω δοκιμασει τα πανταν, τυροπιτακια κουλουρακια κτλ τρωει μια βουκιτσα και μετα τα παλκωνω εγω και χονταινω χα χα χα και η Βίκυ σήμερα πάλι έχει πορεια διαμαρτυρίας
Παλιά 03-12-09, 11:21   #2638
SOULA33

Το avatar του χρήστη SOULA33

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο arma Εμφάνιση μηνυμάτων
Σουλίτσα μου δεν το συζητώ!!! Μετά από τόσο άγχος με τα δόντια, δεν πρέπει να παραπονιέμαι καθόλου! Απλά δεν ξέρω αν όντως θα τα βγάλει όλα μαζί ή απλά έτσι κι αλλιώς τα 4 πρώτα βγαίνουν τόσο γρήγορα.
Εσάς ρε κορίτσια πως τα έβγαλαν?
Μαράκι η Ανδρεάννα εβγαλε τα τεσσερα πρώτα σχεδόν αμέσως αλλα και τα άλλα συνέχισαν με διαφορά 2-3 εβδομάδων.

Ο χρήστης SOULA33 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 03-12-09, 11:22   #2639
ριτα79

Προεπιλογή

Κοριτσια να σας ρωτησω..
Θυμαται καμμια σας αναλυτικα τι εμβολια εχετε κανει?
Εμεις εχουμε κανει
infanrix hexa
prevenar
rotarix
neisvac
priorix
mantoux test
αντιγριπικο
και γεναρη θα κανουμε varivax ανεμοβλογιας
Εχουμε τιποτα αλλο?
Παλιά 03-12-09, 11:24   #2640
ριτα79

Προεπιλογή

Αρμα εμεις απο 8 μηνων μεχρι το χρονο ειχαμε 10 δοντια..περιπου καθε 15 μερες και μετα απο τους 15 μηνες εως τους 18 αλλα 6 μεσα σε 3 μηνες δλδ.

Bookmarks

Εργαλεία Θεμάτων

Δικαιώματα - Επιλογές