the nr.1 fun place to be - for parents or wannabe parents !

Επιστροφή   ParentsCafe.gr > Για όλους τους τύπους καφέ! > Cafe ανά ηλικία παιδιού! > Γονείς Ιανουαρίου - Δεκεμβρίου 09

Notices

@@@@@@@ Νέo Advertorial @@@@@@@

Με την αγορά του καροτσιού Trip από την Collection 2014
παίρνετε δωρεάν την Ομπρέλα για το καρότσι

& με την αγορά του Καθίσματος Αυτοκινήτου Marco Polo
παίρνετε δωρεάν το κάλυμμα Summer Cover για το κάθισμα!

@@@@@@@@@@@@@

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Παλιά 05-02-10, 12:04   #881
neamanoula

Το avatar του χρήστη neamanoula

Προεπιλογή

daf 1850????οκ...μου θυμίζει τα χρυσαφικά που πουλάνε στα κανάλια...-μόνο τώρα και για τους επόμενους 10 τυχερούς...μαργαριταρένιο κολιέ από 2000 ΜΟΝΟ 59 ευρώ και δώρο τα σκουλαρίκια...
Παλιά 05-02-10, 14:03   #882
ΠΕΖΗ

Το avatar του χρήστη ΠΕΖΗ

Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο neamanoula Εμφάνιση μηνυμάτων
daf 1850????οκ...μου θυμίζει τα χρυσαφικά που πουλάνε στα κανάλια...-μόνο τώρα και για τους επόμενους 10 τυχερούς...μαργαριταρένιο κολιέ από 2000 ΜΟΝΟ 59 ευρώ και δώρο τα σκουλαρίκια...

Ο χρήστης ΠΕΖΗ δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Banner διαφημιζόμενων ή ιστοσελίδων που στηρίζουμε
Παλιά 05-02-10, 15:32   #883
gio_kx

Το avatar του χρήστη gio_kx

Προεπιλογή

Παράθεση:
Καλά με πέθανες λέμε...εχω και πονοκέφαλο!!!!
DAF μου βάλε φωτο να δουμε το φόρεμα!!!!Αιντε να ξεκουνηθείται οι αβάφτιστες μανούλες γιατί ο καιρός είναι κοντά!!!!

Τι αλλα νέα κορίτσια?Εγώ απο το πρωί έχω πονοκέφαλο, μπούκωμα και πονόλαιμο!!!!Να ανησυχήσω???

Φιλιά!!!!

ΥΓ. Δεν σας είπα το καλύτερο...ο μικρός άρχισε δείλά δειλά να κάνει βηματάκια-εννοείται όταν τον κρατάμε-και προσπαθεί να σηκωθεί!!!!
Παλιά 05-02-10, 16:35   #884
marigia

Το avatar του χρήστη marigia

Προεπιλογή

Κοριτσια κοντευω να παθω εγκεφαλικό... Ειχαμε εξελιξεις στο σιριαλ νονα-νταντα..
Λοιπον αποφασιζω σημερα να την παρω τηλ. εγω να δω ποτε σκεφτεται να δει την μικρή και να ξεκινανε σιγα σιγά να μενουν καποιες ωρες μαζι οι δυο τους. Τες πα το ζουμι της υποθεσης είναι πως τελευταια στιγμη μου ανακοινωνει πως θα είναι καλό για αυτην να παρακολουθει 2 μαθηματα τη βδομαδα στη σχολή της οποτε 2 φορες την εβδομαδα δεν θα μπορει να κρατα την μικρή.. Αυτή θεωρησε πως δεν θα είναι σπουδαιο θεμα γιατι ηξερε πως ο Κων/νος θα μπορούσε τα πρωινά να μένει λίγες ώρες με την μικρή. Έλα που όμως ο Κων/νος μόλις χθες ανέλαβε ένα πολύ δύσκολο προτζεκτ στη δουλειά του που θα τον απασχολεί πολλές ώρες και κυρίως πρωινές … Της εξήγησα την κατάσταση και μου τα μασούσε … είπε πως οκ θα μείνω έστω ένα μήνα μέχρι να βρείτε κάποια άλλη γυναίκα λες και μας εκανε και χαρη… Ηξερε όμως απ την αρχη πως δεν θελαμε να κρατα την μικρή καποια που δεν γνωρίζουμε και πως οκ ξεραμε πως δεν θα την κρατα για παντα αλλά βασιζόμασταν σε αυτην τουλαχιστον κανα 3μηνο και υστερα θα την στελναμε βρεφονηπιακό… Καταλαβε προφανως την δυσαρεστηση μου και μου εστειλε smsπως οκ το ξανασκεφτηκε και μπορει να την κρατησει μεχρι και τον Απριλη..
Εγω τωρα τι να κάνω ? να την εμπιστευτω? Να ψαξω να βρω άλλη γυναικα? Η να την παω βρεφονηπιακο??? Αχ βρε κοριτσια εσεις τι θα κανατε στην θεση μου???

Ο χρήστης marigia δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 05-02-10, 17:16   #885
katerina_s

Το avatar του χρήστη katerina_s

Προεπιλογή

1850??? Πλάκα κάνεις...Απίστευτο ποσό! Πάντως μια χαρά το πήρες και εσύ. Άντε βάλε φωτο να το δούμε...

gio_kx Μπράβο!! Ο μικρούλης είναι έτοιμος ε;; Άντε και καλές βόλτες. o δικός μου εδώ και ένα μήνα στέκεται όρθιος και πιάνεται από τον καναπέ και κάνει βηματάκια. Όλοι μου λένε ότι θα περπατήσει γρήγορα αλλά εγώ πιστεύω ότι πρέπει να ωριμάσει και ο εγκέφαλος για να κάνει το μωρό τα πρώτα του βηματάκια...Λοιπόν μπορεί να κόλλησες τη χαζοίωση που κυκλοφορεί: πονόλαιμος, συνάχι, πονοκέφαλος αλλά όχι πυρετός! Πιές κανένα τσαγάκι και όλα μια χαρά!!!

marigia δύσκολη η θέση σου. Τι να κάνεις τώρα; Εγώ μάλλον θα δεχόμουν τη βοήθειά της για όσο καιρό μου την πρόσφεε και μετά βρεφονηπιακό. Αυτό θα κάνω και εγώ. Από Μάρτη μέχρι Αύγουστο θα φέρω τη μαμά μου και μόλις γίνει 1,5χρονών θα τον στείλω βρεφονηπιακό. Άντε να βρείς γυναίκα να σου κρατήσει το παιδί...

Εμείς πάλι τα ίδια. Ξύπνησε 4 φορές το βράδυ. Πάνω που χάρηκα…!!!Χθες πήγαμε Αθήνα με σκοπό να βγούμε έξω για φαγητό. Έλα όμως που ο μικρός έβαλε τα κλάματα στην πεθερά μου οπότε καθίσαμε μέσα, πήραμε και λίγα κρεατικά, φάγαμε και αυτό ήταν όλο!!!

Αυτά για την ώρα! Φιλια

Ο χρήστης katerina_s δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Banner διαφημιζόμενων ή ιστοσελίδων που στηρίζει το ParentsCafe.gr
Παλιά 05-02-10, 18:25   #886
DaF

Προεπιλογή

Παράθεση:
μα ακριβως αυτο λεμε!!! μονο που δεν ειχε δωρο σκουλαρικια...αλλα μια χαλια καρφιτσα...γμτ!
αν δεν ηταν γνωστο στοκατζιδικο δεν θα ειχα καμια αμφιβολια οτι μας δουλευουν, κ οκ, μια χαρα η τελικη τιμη για αυτο που ειναι ....αλλα κατεληξα οτι το πιθανοτερο ειναι να κανει εκει περιπου που σας ειπα,δλδ 500-600, αλλα να δηλωνουν μια εξωφρενικη τιμη για να ικανοποιουν το ψωνιο των κολονακιωτων (γιατι εκει ειναι το μαγαζι). παντως τελειο χρωμα κ υφασμα, το λατρεψα!!!!!

σημερα πηγα για υλικα των μπομπο....χμμμ νομιζω οτι κατεληξα κ εκει σε κατι...κ εγω που νομιζα οτι θα μου παρει πολυυυυ χρονο η βαφτιση

μαριγια δυσκολη περιπτωση, θα πρεπει να θεσεις τους δικους σου ορους γιατι την κοβω λιγο επιπολαιη την κοπελα....χωρις να σημαινει οτι το κανει για κακο, ισα ισα...απλα, μερικοι ανθρωποι δεν ειναι να τους πολυεμπιστευεσαι κ πρεπει να δεις αν θελει πραγματικα να το κανει (εχω το προσφατο παραδειγμα στο μυαλο μου)
αν δεν θελει τελικα, θα μπορουσες να βρεις καποια κοπελα απο καποια φιλη σου με μωρο;καποια που να ειναι δοκιμασμενη στο περιβαλλον σου...το καταλαβαινω απολυτα το πακετο να μη θες να αφησεις το παιδι με ξενο, κ εγω μια απο τα ιδια...αλλα αν ειναι να το κανει με μιση καρδια, τη μια θα καθυστερει, την αλλη θα ξεχναει , την παραλλη θα θα θα...καταλαβαινεις τι θελω να πω.
Ο χρήστης DaF δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 05-02-10, 23:29   #887
neamanoula

Προεπιλογή

Γεια σας κοριτσάκια!!
Χτες το βράδυ τα πίναμε με το σύζυγο στο σπίτι και είπαμε σήμερα να το ρίξουμε έξω...από το μεσημέρι είμαι κέντρο και γυρίσαμε πριν λίγο...το μανάρι μου με περίμενε ξύπνιο να δει τη μανούλα...αχ...ψυχούλα...τη μανούλα που έχει κατεβάσει κάτι κρασιά όλη μέρα...α τί ωραία περάσαμε, είδα φίλους, γέλασα με το σύζυγο, ήθελα να γυρίσω στις 6.00 το πρωί αλλά ντεν....μπράβο ρε κορίτσια, πάντα τέτοια...χικ!
Παλιά 06-02-10, 00:22   #888
ΠΕΖΗ

Προεπιλογή

Μπραβο βρε φιλεναδα!!! Το εριξες εξω ε??? Σειρα σου ηταν αντε καλη ξεκουραση τωρα!!! (Χριστινακι ασε τη μαμα να στανιαρει)

Τι λεει το καφεδακι θα το πιουμε τελικα την Κυριακη?? Αντε να συνενοηθουμε σιγα σιγα και gio μου ελπιζω να μη μας τη σκασεις με κανα κρυωμα..

marigia σκουρα τα πραγματα ε?? Τι να σου πουμε και εμεις?? Εσυ ξερεις την κουμπαρουλα σου , ξερεις το χαρακτηρα της, απο οτι καταλαβαινω εγω δεν καιγεται κιολας , οχι οτι δεν νοιαζεται για τη μικρη αλλα μπορει να το μετανιωσε επειδη θα δεσμευθει και τωρα να μην μπορει να στο πει, απλα στο λεει απο εξω ή απλα να ειναι στον κοσμο της και να τα θεωρει ολα απλα, αλλα νομιζω οτι ειναι 28 οποτε δεν νομιζω οτι ειναι εκτος πραγματικοτητας. Δες πως ειναι οι συνθηκες και διαλεξε οτι σε βολευει καλυτερα και σε κανει να αισθανεσαι σιγουρια και ασφαλεια απο θεμα συνεπειας και ανατροφης της μικρης. Αλλωστε λιγα παιδακια πανε βρεφονηπιακο??? Σκεφτειτε το και ευχομαι να παρεις ευκολα την αποφαση σου.

Κατερινακι και εμενα μου κανει καψονια το διαολακι μου και να δω ποτε θα στρωσει επιτελους στον υπνο.

daf καλο κουραγιο με τις προετοιμασιες, θελουν χρονο και ορεξη αυτο ειναι το μονο σιγουρο! Περιμενουμε φωτος!!

Παλιά 06-02-10, 00:49   #889
vallou

Προεπιλογή

Καλησπέρα κοπέλες μου!!

Ελπίζω να μη με ξεχάσατε την ταλαίπωρη μάνα (ναι... επικαλούμαι τον οίκτο σας μιας και έχω περίπου εβδ να εμφανιστώ ) Κορίτσια ήταν όντως πολύ κουραστική εβδομάδα... Είχα κάτι γεννέθλια την προηγούμενη Παρασκευή και όπως ήταν αναμενόμενο κολλήσαμε μια ιωσούλα... Εγώ φυσικά πρώτη και μετά τα κορίτσια μου... Επιπλέον η Πενούλα μου βγάζει τους επάνω κυνόδοντες (νομίζω... ) και συν τα μυξάκια της έκλαιγε απαρηγόρητη στην αγκαλιά μου 3-4 μέρες συνεχόμενα.. Ξενύχτι δε κάθε βράδυ 5-6 σταθερά.. Τι στο καλό με ωράριο χτυπάνε.... Σήμερα είναι κάπως καλύτερα... Μια μικρή τσιμπλίτσα στα ματάκια που την αντιμετωπίζουμε με χαμομηλάκι και ελπίζω να γίνουμε εντελώς καλά... Τα πόδια μου δε δεν τα νιώθω..

Dafaki με το καλό τα βαφτήσια σας!! Ναι συμφωνώ κι εγώ μαζί σου στα επιμήθια που έλεγες... Τελικά αλάνθαστο το γυναικείο ένστικτο.. Αφού τώρα έχεις υπέροχη νονά και Super φανταστικό φόρεμα θα γίνουν και τα υπόλοιπα υπέροχα!! Με το καλό!!

Marigia νομίζω κι εγώ πως η νονά σας είναι λίγο ανώριμη και άσχετη με αυτά που χρειάζεται ένα μωρό.. Μπρορεί να είχε καλή διάθεση και να γίνει καλή νονά τελικά, αλλά για να σου κοιτάει το μωράκι σου λίγο δύσκολο θα της φάνηκε τελικά!! Καλύτερα πριν παρεξηγηθείτε εντελώς βρες κάποιον άλλο άνθρωπο που θα το βλέπει πιοι επαγγελματικά το όλο θέμα..

Σχετικά με το σίδηρο που λέτε .. ο δικός μου παιδίατρος συνιστά κάθε μέρα κρεας και λαχανικά, φρούτα και όλα οκ... δεν μου έχει πει ποτέ τίποτα για συμπληρώματα..

Βλέπω το τσικνίσατε χθες Θεσσαλονικιές μανούλες όλο έξω και βολτούλες είστε!!

Εμείς σπίτι λόγω της μικρής.. Ήρθε και η νονά της Πένυς και φορέσαμε αποκριάτικα καπέλα και μάσκες και γενικά περάσαμε ωραία.. Τη μικρή θα την ντύσω ωραία κοιμωμένη και τη μεγάλη χίπισσα Έχουμε πάρτι αύριο στο σχολείο μας. 'Ισως ντυθώ και γω!! Λέω να φορέσω ένα σακί πάνω από τα ρούχα μου και μια μάσκα από ένα γουρουνάκι που έχω και να ντυθώ γουρούνι στο σακί.. Πως σας φαίνεται...

Φιλάκια σε όλες
Ο χρήστης vallou δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 06-02-10, 22:21   #890
katerin@

Το avatar του χρήστη katerin@

Προεπιλογή

Βρε κορίτσια!!!!!!
Δύο μέρες σας άφησα και κάνατε χαμό!! Ποτάκια, καφεδάκια, ξενύχτια, άλλη έχασε τον κουμπάρο και βρήκε κουμπάρα, άλλη πάει να χάσει την νταντά, τα άρρωστα έγιαναν και τα υγιή αρρώστησαν! Δεν είναι να σας αφήνει κανείς!
Πριν το ξεχάσω, vallou μα κάθε μέρα κρέας??? υπερβολή μου φαίνεται και το κάθε τρόφιμο θελει το μέτρο του κατά τη γνώμη μου.
Marigia τι άσχημη κατάσταση... Προσωπικά πάντως θα έκανα μια ανοιχτή συζήτηση, αν θέλει να το κάνει γιατί σκέψου να πιέζεται τελικά και να μην θέλει και απλά να το κάνει επειδή το είπε αρχικά, μπορεί την πίεση αυτή να την βγάλει στο παιδί... Ρώτα τη στα ίσια (χωρίς καβγάδες) και αν επιμείνει πως θέλει οκ, αλλά αν δεις ότι κάτι δεν πάει καλά καλύτερα να έψαχνες κάποια γυναίκα. Ρε τι τραβάς κι εσύ...
DaF φαντάσου πόσες σκέψεις ενώθηκαν και επιτεύχθηκε αυτό το απίστευτο με τον πρώην νονό!! Όλες μαζί το γκαντεμιάσαμε!! Με γειά και το φορεματάκι, στείλε βρε πμ με το μαγαζί να πάω να ρίξω κι εγώ μια ματιά!
Έχω πονοκέφαλο γμτ και πάω να ηρεμήσω λιγάκι γιατί θα έχουμε και τα νυχτερινά μαρτύρια πάλι!!!

Ο χρήστης katerin@ δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 06-02-10, 22:59   #891
DaF

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο vallou Εμφάνιση μηνυμάτων
Κ'Ισως ντυθώ και γω!! Λέω να φορέσω ένα σακί πάνω από τα ρούχα μου και μια μάσκα από ένα γουρουνάκι που έχω και να ντυθώ γουρούνι στο σακί.. Πως σας φαίνεται...
ενταξει, εγραψες παλι!!! απλα θεικο!!αν πραγματι το κανεις, κ παλι θεικο!!πολυ πρωτοτυπη στολη!! η μανα μου λεει να ντυσουμε την ερατω τριανταφυλλακι, ειδε μια στολη κ της αρεσε, εγω μαλλον προτιμω τα πιο εξτριμ πχ τερατακι θα ηταν ιδανικο!!!

κατερινακι σου εστειλα πμ!
το ....'γκαντεμιασατε';;μπαααα...τυχερα ειναι αυτα

σημερα πηγαμε για κινεζικο με τη νεα μας νονα κ τον συντροφο της και μετα ηρθαν σπιτι για τσαγακι...σουπερ περασαμε!κ αυριο θα τολμησουμε πρωτο σινεμα με τον συζυγο....ενα χρονο μετα...απιστευτοοοο!!!εχουμε προσκλησεις για πρωτη προβολη κ φαινεται τρελα ενδιαφερουσα ταινια, για να δουμε...

νεαμανουλα τα σπαμε, τα σπαμε; αχ αυτο το 6 το πρωι...και να το μπορουσα, δεν ξερω αν πια θα το αντεχα...εδω χτες θα πηγαινε για ποτακι μια φιλη μου κατα τις 11.30 και προτιμησα να κατσω μεσα...που να τρεχω σε καπνους κ θορυβο (θεοι..πως εχω γινει ετσι; ) ευτυχως ομως τα ειχαμε πει προχτες κ ετσι καμια δεν εμεινε παραπονεμενη...(ειναι απο τις φιλες μου για τις οποιες παραπονιεμαι....κ δεν εχω δικιο παντα, οπως βλεπω, χμμμ)

πεζουλα απο ορεξη αλλο τιποτα, να χαμε κ το παραδακι λιγο απο δω λιγο απο κει ,ολο κ καποιος θα βοηθησει πιστευω!
Παλιά 06-02-10, 23:52   #892
gio_kx

Προεπιλογή

Καλέ που είστε όλες???Εγω είμαι με μπουκωμα και φοβερό πονόλαιμο ακόμη, ευτυχώς χωρίς πυρετό!!!!Λέω ότι ίσως είναι κρύωμα αλλά λέτε τελικά να είναι ίωση που λέει και η katerina_s?Ελπιζω ο μικρός να την γλυτώσει αυτήν την φορά γιατι ξανά αυπνία και πυρετο δεν θα τον αντέξει το καήμένο και μαζί του και εμείς!!!!

Παράθεση:
gio_kx Μπράβο!! Ο μικρούλης είναι έτοιμος ε;; Άντε και καλές βόλτες. o δικός μου εδώ και ένα μήνα στέκεται όρθιος και πιάνεται από τον καναπέ και κάνει βηματάκια. Όλοι μου λένε ότι θα περπατήσει γρήγορα αλλά εγώ πιστεύω ότι πρέπει να ωριμάσει και ο εγκέφαλος για να κάνει το μωρό τα πρώτα του βηματάκια...Λοιπόν μπορεί να κόλλησες τη χαζοίωση που κυκλοφορεί: πονόλαιμος, συνάχι, πονοκέφαλος αλλά όχι πυρετός! Πιές κανένα τσαγάκι και όλα μια χαρά!!!
Katerina_s έχουμε πολύ δρόμο ακόμη μπροστά μας!!!!Πάντως συμφωνώ ότι αν το παιδάκι δεν νιώσει έτοιμο...όσο και να παρακαλάμε εμείς οι γονείς...τίποτα δεν γίνεται!!!

Παράθεση:
Λέω να φορέσω ένα σακί πάνω από τα ρούχα μου και μια μάσκα από ένα γουρουνάκι που έχω και να ντυθώ γουρούνι στο σακί.. Πως σας φαίνεται...
Vallou Απλά ΘΕΙΚΟ!!!!!Δεν υπάρχει που λένε και τα πιτσιρίκια!!!!!

Πεζή μου επειδή γύρισα μεσημεριάτικα τελικά και δεν ήθελα να ενοχλήσω,δεν σου τηλεφώνησα!!!!Λοιπόν επειδή και τα δυό σας-εσύ και η neamanoula-μου ρίξατε το μπαλλάκι που λένε-ΓΑΙΔΑΡΕΣ-και δεν θέλω να δυσαρεστήσω καμιά σας, προτείνω καφεδάκι next Κυριακή ή τέλοσπάντων με την πρώτη ευκαιρία!!!!Τι λέτε?

Για όσες ξέρουν απο Θεσσαλονίκη, πήγα σήμερα στο Fashion Outlet και είχε υπέροχα παιδικά ρούχα, πχ μπλουζάκια μακό μακρυμάνικο 1€, φούτερ παντελόνάκι φόρμας...5€, σέτ φόρμα 10€ κτλ επώνυμα απο Lapin, Sam 0-13, Orchestra, Matu France κ.α.Μου είπαν επίσης ότι σε κανένα 10ημερο θα φέρουν καλοκαιρινά εκπτωσιακά και λέω να παω...Θεσσαλονικιές μήπως να πιούμε εκεί τον καφέ Σάββατο μεσημέρι???

Φιλάκια πολλά!!!
Παλιά 07-02-10, 00:16   #893
ΠΕΖΗ

Προεπιλογή

Μα καλα βρε gio μου εισαι τρελη?? Δεν υπηρχε θεμα παρεξηγησης σε καμια περιπτωση, παντως απο τη μια χαιρομαι καθως οταν θα βρεθουμε θα ειμαστε ολες μαζι Για την αλλη Κυριακη λιγακι δυσκολο το κοβω καθως μαλλον θα περιμενω τα πεθερικα μου αλλα το κανονιζουμε και αντε να δουμε ποτε θα το πιουμε αυτο το καφεδακι Ευχαριστουμε για την πληροφορια για τα ρουχα ευκαιρια ειναι θα το τιμησουμε το αουτλετ!!

vallou μου φοβερη η ιδεα σου, ελπιζω να την εκανε πραγματικοτητα!!

daf μου μη μου παραπονιεσαι καθολου, ακους εκει κινεζικο..θελω και εγω!!!

Απο την αλλη εμεις πηγαμε κλασσικα την Σαββατιατικη βολτιτσα μας, αν και ειχε βρωμο καιρο αλλα τα περασαμε πολυ ομορφα και για επιδορπιο ριξαμε εναν καβγα τρικουβερτο με τον συζυγο πριν απο λιγο. Φυσικα για ακομη μια φορα το θεμα του καβγα ηταν ο μικρος, διαφωνουμε πολυ και σε πολλα θεματα δυστυχως και συνεχως ειμαστε στην κοντρα. Αυτο που μου τη δινει ειναι οτι εμ δεν ασχολειται εμ εχει και αποψη και κρινει αν τα κανω εγω σωστα ή λαθος..δε ξερω τα νευρα μου οχι τιποτε αλλο μας καταλαβαινει και ο μικρος και μετα στενοχωριεμαι τοσο πολυ γι αυτο παρα για τον συζυγο Ελπιζω καποια στιγμη να αποκτησουμε κοινη αποψη στην ανατροφη του μικρου, γιατι ετσι και αρχισει να καταλαβαινει τοτε βλεπω να ειμαι παντα εγω η κακια που θελει να τον βαλει για υπνο, να τον ταισει κ.λ.π. και ο συζυγος να ειναι αυτος που δε θελει να πιεζεται το παιδι του, λες και εγω θελω να τον πιεζω Τελος παντων τα ειπα και ξεθυμανα, ευχαριστω που με ακουσατε, ελπιζω να το απολαυσατε!

Φιλακια!!

Παλιά 07-02-10, 00:43   #894
DaF

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο ΠΕΖΗ Εμφάνιση μηνυμάτων

Αυτο που μου τη δινει ειναι οτι εμ δεν ασχολειται εμ εχει και αποψη και κρινει αν τα κανω εγω σωστα ή λαθος..δε ξερω τα νευρα μου οχι τιποτε αλλο μας καταλαβαινει και ο μικρος και μετα στενοχωριεμαι τοσο πολυ γι αυτο παρα για τον συζυγο Ελπιζω καποια στιγμη να αποκτησουμε κοινη αποψη στην ανατροφη του μικρου, γιατι ετσι και αρχισει να καταλαβαινει τοτε βλεπω να ειμαι παντα εγω η κακια που θελει να τον βαλει για υπνο, να τον ταισει κ.λ.π. και ο συζυγος να ειναι αυτος που δε θελει να πιεζεται το παιδι του, λες και εγω θελω να τον πιεζω Τελος παντων τα ειπα και ξεθυμανα, ευχαριστω που με ακουσατε, ελπιζω να το απολαυσατε!
αν το απολαυσαμε λεει.... αυτοι οι αντρες μα συνεχεια ΟΛΟΙ να νομιζουν πως τα ξερουν ΟΛΑ!!και με τον δικο μου μια απο τα ιδια...βεβαια ασχολειται , κ πολυ μαλιστα, αλλα μερικες φορες και η πολλη ενασχοληση ..βλάπτει...
εκει να δεις αποψη για τα παντα....οϊμε.... το πηρα αποφαση ομως να μη θυμωνω τοσο γιατι στην τελικη εγω χαλιεμαι πολυ. οποτε η θα του λεω 'αργοτερα, τωρα ειμαι κουρασμενη', ή θα το συζηταμε τοσο διεξοδικα που θα με παιρνει ο υπνος στο τελος...

gio μου ξεχασα να σχολιασω το κατορθωμα του παναγιωτακη, η γαιδουρα!!κ σ'άνωτερα, συμπεθερα, αν κ μετα , ειμαι σιγουρη οτι θα τον παρακαλας να κατσει καπου φρονιμος...αλλα χαλαλι τους!!!
καλα βρε, αρρωστη κ τρεχεις για ψωνια..κατσε σπιτι να πιεις καμια πορτοκαλαδα κ να ξεκουραστεις...δουλευεις κιολας...!
στο αντιστοιχο αθηναικο φακτορυ ψωνιστηκαμε κ εμεις με μια απο τα ιδια σε κοριτσιστικο, παντα ασορτι θα ειναι τα ζουζουνια μου φαινεται
λεω ομως να μην παω τελικα για τα καλοκαιρινα...μια τα γενεθλια της, μια η βαφτιση, ολο κ κατι θα μας φερουν. απλα της πηρα 2 μπλουζακια με προσφορα που ειχαν τα μπενετον.

βαλλουουουου αντιστροφη μετρηση για τα πρωτα μας γενεθλια!!!!
Παλιά 07-02-10, 10:41   #895
neamanoula

Προεπιλογή

αχχχχχ...η μικρή ανέβασε πυρετό και το βράδυ και τώρα το πρωί.Φτάσαμε μέχρι και 38.8. Δεν την έβγαλα έξω αυτές τις μέρες άρα χλωμό να κρύωσε.Ελπίζω να είναι κανά δόντι γιατί μας έχει τρελάνει στο δάγκωμα, τί να πω..8 δόντια έβγαλε χωρίς πυρετό, τώρα θα ανεβάσει?Τελείως άυπνες αλλά ευτυχώς τώρα κοιμάται!Ευτυχώς με το αντιπυρετικό πέφτει αμέσως ο πυρετός αλλά πρέπει και κάθε 6 ώρες όχι νωρίτερα. Ελπίζω μέχρι αύριο να είμαστε εντελώς καλά και να είναι από δοντι...
Παλιά 07-02-10, 23:00   #896
marigia

Προεπιλογή

Γεια σας κοπελούδες μου!!!

Σήμερα γυρίσαμε από ταξίδι αστραπή στα Τρίκαλα που πήγαμε να δούμε το καινούργιο μωράκι του αδερφού μου.Ενα κουκλάκι είναι το ψυχουλινι μου!.. τόσο μικροσκοπικό και ησυχουλι .. τι να σας πω... θυμήθηκα πως ήταν και δικιά μου έτσι και συγκινήθηκα.. ποτέ μεγάλωσαν βρε κορίτσια ? Σαν χθες μου φαίνεται ήταν όταν την έφερα στον κόσμο....
Η μικρή έμεινε με γιαγιά παππού στην Αθηνά , ήταν η πρώτη φορά που την αφήσαμε τόσο πολύ ... (σχεδόν μιάμιση μέρα) και οκ ξεκουράστηκα και κοιμήθηκα αρκετά αλλά όλη την ώρα αισθανόμουν πως κάτι μου έλειπε...Όταν μας πρωτοείδε τώρα που επιστρέψαμε μας κοίταγε καλά μουτρωμένη... όταν όμως πήγα κοντά της έκανε σαν τρελή για να την πάρω αγκαλιά που συνήθως έτσι κάνει για τον μπαμπά της αλλά αυτή τι φορά είχα εγώ την τιμητική μου, μας τρέλανε το ζουζουνακι μου... Αυτά με τα δικά μας
Νεαμανουλα τι έπαθε το Χριστινάκι γ@μωτο... Εύχομαι να είναι δοντάκια και να μην κάνει πυρετουλι από αύριο, περαστικά εύχομαι και άντε να περάσει ο παλιοχειμωνας να πάψουν τα μικρούλια να γριπώνονται και να αρρωσταίνουν ..
Vallou& gio και εσεις εύχομαι να είστε καλύτερα.
Όσο για την νονά έγινε μάλλον κακή συνεννόηση θέλω να πιστεύω και αν δεν βρούμε κάποια άλλη γυναίκα μέχρι της 22 που πάω δουλειά θα την αναλάβει εκείνη και από Απρίλη το βλέπω να την στέλνουμε παιδικό..
DaFμεγια το φορεμα σου και είμαι σίγουρη πως θα είναι σούπερ και μην αμφιβάλεις πως μπορεί να έκανε τόσο… όταν είναι 2-3 σεζόν πίσω το ρούχο το βάζουν μέχρι 80% κάτω στην τιμή!!! Θέλω να δω φωτοοοοο….
Α πήγαμε κι εμείς φακτορυ και ψωνίσαμε από mothercarekallouettesuperρουχαλάκια σε superτιμές…..

Παλιά 07-02-10, 23:01   #897
ΠΕΖΗ

Προεπιλογή

neamanoula μου τι επαθε παλι το Χριστινακι??? Ευχομαι να ειναι καλυτερα και να μην ταλαιπωριεστε παλι..περιμενουμε νεα σας.

daf μου δυστυχως δεν φημιζομαι για την υπομονη μου και ειδικα αν ειμαι λιγακι τσιτωμενη δεν μπορω να καταπιω τις υποδειξεις, αρπαζομαι κατευθειαν, το ξερω οτι ειναι κακο συνηθειο Το καλυτερο ειναι η συζητηση αλλα αν υπαρχει συγκρουση αποψεων σκουρα τα πραγματα και δυστυχως το επαναλαμβανω διαφωνουμε σε πολλα. Ο αντρας μου ειναι πιο free και φυσικα αυτο ειναι αποτελεσμα του οτι δεν περναει και τοσο πολυ χρονο με τον μικρο, ενω εγω που τον εχω ολη μερα δεν μπορω να τον αφηνω ανεξελεγκτο, να κανει οτι θελει..τελος παντων..ειχα και νευρα χθες οποτε το αφηνω πισω μου.

Αλλο τι λεει βρε κοριτσια??? Πολλη ησυχια σημερα!

Παλιά 07-02-10, 23:02   #898
neamanoula

Προεπιλογή

καλέ πού είστε όλες?Πάνω από ένα δωδεκάωρο πέρασε και καμιά δεν μπήκε?
εμείς όλη μέρα με πυρετό μέχρι 39 και αντιπυρετικά, ευτυχώς τρώει και γενικά έχει καλή διάθεση, παίζει, γελάει κτλ. Τώρα δεν κοιμάται και προβλέπω δεύτερη αυπνία στη σειρά...
Παλιά 07-02-10, 23:02   #899
neamanoula

Προεπιλογή

πωπω...τί συντονισμός ήταν αυτός..με διαφορά δευτερολέπτων...
Παλιά 07-02-10, 23:05   #900
neamanoula

Προεπιλογή

πεζη μη χαλιέσαι, σε κάποια πράγματα όλοι μα όλοι οι άντρες είναι το ίδιο....μα το ίδιο όμως...λες και έχουν συνεννοηθεί..
Παλιά 07-02-10, 23:05   #901
ΠΕΖΗ

Προεπιλογή

ελα ντε καλε συννενοημενες ειμαστε???

neamanoula μου υπομονη και περαστικα σας, ευχομαι ενα ηρεμο βραδακι!

marigia μια χαρα βλεπω..ταξιδακια, νινακια κ.λ.π. ,μπραβο μπραβο!!!!
Οσο για τη νονα η γνωμη μου ειναι να κοιταξεις καπου αλλου, για καποια γυναικα, βρεφονηπιακο παρα να υπαρξουν μεθαυριο παρεξηγησεις..συζητηστε το οσο πιο ανοιχτα γινεται και δωσε το περιθωριο στη νονα σας να σας πει ακριβως τι σκεφτεται αυτη χωρις να εχει την αισθηση οτι θα παρεξηγηθειτε..τωρα πώς θα το κανετε αυτο δε ξερω..

Παλιά 07-02-10, 23:07   #902
ΠΕΖΗ

Προεπιλογή

Παράθεση:
πεζη μη χαλιέσαι, σε κάποια πράγματα όλοι μα όλοι οι άντρες είναι το ίδιο....μα το ίδιο όμως...λες και έχουν συνεννοηθεί..

ελα ντε?? γιατι χαλιεμαι σαν μακακας??? αφου μονη μου μιλαω, μονη μου φωναζω, μονη μου τα ακουω...αντρες γουρουνακια!!!

Παλιά 07-02-10, 23:10   #903
neamanoula

Προεπιλογή

Παράθεση:
ελα ντε?? γιατι χαλιεμαι σαν μακακας??? αφου μονη μου μιλαω, μονη μου φωναζω, μονη μου τα ακουω...αντρες γουρουνακια!!!
αυτό ακριβώςςςςςςςςς............
Παλιά 07-02-10, 23:19   #904
marigia

Προεπιλογή

Παράθεση:
δυστυχως δεν φημιζομαι για την υπομονη μου και ειδικα αν ειμαι λιγακι τσιτωμενη δεν μπορω να καταπιω τις υποδειξεις, αρπαζομαι κατευθειαν, το ξερω οτι ειναι κακο συνηθειο Το καλυτερο ειναι η συζητηση αλλα αν υπαρχει συγκρουση αποψεων σκουρα τα πραγματα και δυστυχως το επαναλαμβανω διαφωνουμε σε πολλα. Ο αντρας μου ειναι πιο free και φυσικα αυτο ειναι αποτελεσμα του οτι δεν περναει και τοσο πολυ χρονο με τον μικρο, ενω εγω που τον εχω ολη μερα δεν μπορω να τον αφηνω ανεξελεγκτο, να κανει οτι θελει..!
Ακριβώς έτσι ΠΕΖΗ μου είμαι κι εγώ... σιχαίνομαι τις υποδείξεις και την κριτική... γι αυτό και δεν κριτικάρω ποτέ μα ποτέ τον άλλον ... απ τον φόβο μην κριτικάρουν κι εμένα...
Ακουστέ τι μου είπε εμένα πριν λίγες μέρες ο κατά αλλά αγαπημένος συζυξ "Έχεις καιρό να μάθεις στο παιδί Κανά καινούργιο κoλπάκι τι κάνετε όλη την μέρα???????"κολπακι εννοώντας πως κάνει η γάτα? -νιαου πως κάνει ο πιγκουΐνος? η φώκια? , και η καμηλοπάρδαλη μη χ^εσω......

Και επίσης όταν βγήκαμε έξω την προηγούμενη Κυριακή με τα κοριτσια στήσαμε ολόκληρο καβγά γιατί κατά την γνώμη του δεν έπρεπε να αφήσω το παιδί να κοιμάται έξω στο πάρκο στο καρότσι γιατί θα κρύωνε... Σημειωτέον πως είχε 17 βαθμούς εκείνη την ημέρα απίστευτο ήλιο και η μικρή ήταν με κουκούλα σκουφί υπνόσακο κλπ....Κατερίνα και daf μαζι ήμασταν μιληστε αν έχω άδικο ...

Παλιά 08-02-10, 00:09   #905
DaF

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο marigia Εμφάνιση μηνυμάτων

Και επίσης όταν βγήκαμε έξω την προηγούμενη Κυριακή με τα κοριτσια στήσαμε ολόκληρο καβγά γιατί κατά την γνώμη του δεν έπρεπε να αφήσω το παιδί να κοιμάται έξω στο πάρκο στο καρότσι γιατί θα κρύωνε... Σημειωτέον πως είχε 17 βαθμούς εκείνη την ημέρα απίστευτο ήλιο και η μικρή ήταν με κουκούλα σκουφί υπνόσακο κλπ....Κατερίνα και daf μαζι ήμασταν μιληστε αν έχω άδικο ...
ενταξει συγγνωμη, αλλα δεν μπορω να σταματησω να γελαω!!!!καλε, τι χαζομπαμπας ειναι αυτος;;;;εμ φαινοταν , εφευγε και την κορακλα την κοιταζε στα ματια ολο ανησυχια κ λατρεια, βρε παιδι μου!!!

οχι , δεν εχεις αδικο, τα ζουζουνια μας το καταευχαριστηθηκαν και μαζεψαν μπολικο ηλιο (ε ρε βιταμινη D που επεσε) κ πραγματι ειχε ζεστη, εδω εμεις τοση ωρα εξω ουτε γαντια χρειαστηκαμε, εγω ημουν κ αδιαθετη , θυμασαι, κ ενιωθα σουπερ....ο καιρος ηταν κορυφαιος, να μην εχεις αμφιβολιες!!!!!

α ρε...αντρες!!!!!!πεζουλα ακριβως τα ιδια λεμε!!!!!!!!!! μου τη δινει η κριτικη οσο τιποτα, αλλα απο το να γινεται ο κακος χαμος και να χαλιεμαι τοσο εγω , ε πηρα τις αποφασεις μου!

νεαμανουλα περαστικα σας, ισως να ειναι δοντι μωρε, σας το ευχομαι δλδ!!!

που πηγε η βαλλου;;να μας πει για το παρτι!!

εμεις σημερα πηγαμε το σινεμα που σας ελεγα, και μαπα το καρπουζι...ειδαμε το 'μαυρο λιβαδι' μια ελληνικη , ειχαμε ευτυχως προσκλησεις κ δεν πληρωσαμε (γενικα σινεμα παω με προσκλησεις ...) ειχε απιστευτη φωτογραφια, πανεμορφη, καλη η γενικη ιδεα της ιστοριας, αλλα απαισιο σεναριο!!!απαισιο λεμε, ασυνδετο, ασπονδυλο, επιφανειακο..... οι ηθοποιοι μετριοι εως ψιλοκαλοι, το εσωζε η παρουσια της μπεμπεδελη που τη λατρευω αλλα τι να το κανεις....και ΠΑΛΙ με απογοητευσε ο νεος ελληνικος κιν/γραφος.... α, ευτυχως ο πρωταγωνιστης θεογκ$%$νος!!! http://www.artache.gr/images/base/items/gal__397.jpg

κατα τα αλλα σημερα πρωτη φορα μετα απο πολυυυ καιρο η ερατω εκανε 1,5 ωρα να κοιμηθει....μαλλον πονουσε το στομαχι της γιατι πηραμε ενα αλλο μουσλι και το εφαγε αργα...δεν ξαπλωνε με τιποτα, ηθελε μονο ορθια , αγκαλια. την κοιμισα ετσι για αρκετη ωρα πανω μου κ εθεσα στον μπαμπα της οριο βραδινου...μεχρι τις 7.30 το αργοτερο να εχει τελειωσει....δεν ειναι δυνατο να τελειωνει στις 9 το παιδι κ να εχουμε την απαιτηση να κοιμηθει στις 9,30!!παει το στομαχακι της!!εχει μαλλιασει η γλωσσα μου να τα λεω, αλλα ο συζυγος τα παιρνει αυτα πολυ ελαφρα κ με εκνευριζει!!! (και ξανα-μανα..αντρεεεςς)
Παλιά 08-02-10, 00:40   #906
DaF

Προεπιλογή

και βουαλα το πανακριβο μου φορεμα αλλα ...λατρευτο!!!

http://img689.imageshack.us/img689/1130/img2361x.jpg

και το πισω:

http://img192.imageshack.us/img192/9441/img2364d.jpg
Παλιά 08-02-10, 12:35   #907
neamanoula

Προεπιλογή

daf με γεια το φόρεμα και καλοφόρετο!

Λοιπόν παίδες εμείς μάλλον βγάζουμε τραπεζίτες...πολύ πόνο λέμε!!!!της έτριβα τα ούλα με το δάχτυλο και είναι τόσο πρησμένα και άσπρα,επίσης ένιωσα και τις σχισμές (κάτω δέξια και αριστερά).Δεν κοιμηθήκαμε καθόλου το βράδυ, έχει πυρετό και διάρροια και δαγκώνει τρελά τα πάντα με μανία και μίσος!Επίσης τα πρησμένα και σχισμένα ούλα βγάζουν και λίγο αιματάκι.Ελπίζω σήμερα να βγουν!
Παλιά 08-02-10, 12:53   #908
ΠΕΖΗ

Προεπιλογή

neamanoula μου περαστικα σας βρε, ηλπιζα να ηταν κατι το περαστικο αλλα απο οτι φανεται σας ταλαιπωρει αρκετα Συντομα να ξαναβρειτε τους καλους σας εαυτους!

daf μου με γεια το φορεματακι, απλο αλλα κομψο, καλοφορετο να ειναι και με το καλο και οι υπολοιπες αγορες σας..αυτο ηταν μοναχα η αρχη! Κουκλιτσα η Ερατουλα, δωστης ενα φιλακι και απο εμας εδω!!!

Παλιά 08-02-10, 14:06   #909
gio_kx

Προεπιλογή

Παράθεση:
daf με γεια το φόρεμα και καλοφόρετο!

Λοιπόν παίδες εμείς μάλλον βγάζουμε τραπεζίτες...πολύ πόνο λέμε!!!!της έτριβα τα ούλα με το δάχτυλο και είναι τόσο πρησμένα και άσπρα,επίσης ένιωσα και τις σχισμές (κάτω δέξια και αριστερά).Δεν κοιμηθήκαμε καθόλου το βράδυ, έχει πυρετό και διάρροια και δαγκώνει τρελά τα πάντα με μανία και μίσος!Επίσης τα πρησμένα και σχισμένα ούλα βγάζουν και λίγο αιματάκι.Ελπίζω σήμερα να βγουν!
Αμάν βρε φιλενάδα!!!!!Το καημένο!!!!!Υπομονη και ίσως λίγο mudisal ή ντεπόν να την ανακουφίσουν!!!!Πυρετό έχει τώρα???

Αχ βιαστικό Χριστινάκι...όλα νωρίς πρέπει να τα κάνεις?/?

Συμπεθέρα, μεγιά το φόρεμα και καλοφόρετο!!!!Λίγο στράς ή κάτι έντονο στον λαιμό νομίζω θα του παει, για να δώσει έναν αέρα λάμψης στο όλο θέμα!!!!Φιλάκια στο Ερατουλίνιον το οποίο εξελίσεται με τρελλούς ρυθμούς!!!!Τι τρελλή φατσούλα είναι αυτή?Το "συντριβάνι" σας με τρελλάινει!!!!

¨Ολες καλά?Εμείς μιά χαρά!!!!

Φιλάκια
Παλιά 08-02-10, 22:04   #910
neamanoula

Προεπιλογή

Αχχχ κορίτσια ευχαριστώ, πήγαμε σήμερα παιδίατρο και τί μας είπε????Ωτίτιδα, τώρα από το άλλο το αφτί.Δεν το πιστεύω!!Μέσα σε 3 εβδομάδες 2 φορές ωτίτιδα. Βέβαια αυτή τη φορά είναι πολύ πιο ήπιας μορφή (δεν έσπασε τύμπανο) αλλά συνέπεσε και με τα δόντια τα πίσω που τα είδε και όντως βγαίνουν και εξ'ου και ο πυρετός.Ευτυχώς πάνω από 38.8 δεν κάναμε! Το λοιπόν είναι, ότι επειδή δεν τη βγάζω και έξω, την ωτίτιδα την κολλησε. πχ. μπορεί να την έφερε ο συζυγος που είναι έξω όλη μέρα (χωρίς κάποια συμπτώματα σε αυτόν) και να την κόλλησε στο παιδί. Η ωτίτιδα είναι κολλητική, προέρχεται και από κρύωμα και από ιό.Φυσικά αντιβίωση δεν την γλυτώνουμε....αχχχχ...
Επίσης, άιντε να πω και τα ευχάριστα, πήραμε επιτέλους βάρος (εμ, με τόσο γάλα που έπινε όταν ήταν άρρωστη) και είμαστε αισίως 9820 με 82 εκ. ύψος!Γκομενάρες!Αλλά με ωτίτιδα ρε γμτ!Ελπίζω αύριο να είναι πολύ καλύτερα.Βασικά καλά είναι από διάθεση (τρέχει, παίζει, γελάει κτλ.)καλό είναι αυτό.
Επίσης, πολύ σημαντικό.Τη ρώτησα αν μπορώ να τη δίνω ψωμί ή κόρα ψωμιού για μασούλημα ή ειδικά μπισκοτάκια κτλ. και ήταν κατηγορηματική ΟΧΙ!!!Απαγορεύεται να της δίνω κάτι στο χέρι γιατί ακόμη είναι μικρή, δεν έχει τον έλεγχο και την αίσθηση μπορεί να κόψει μεγάλο κομμάτι και να πνιγεί. Αυτό που κάνω είναι να τα λιώνω εγώ με το πηρούνι ή να κάνω πιο χοντροκομμένη τη κρέμα κι όχι αλοιφή στο μούλτι δηλ. να ελέγχω εγώ το μέγεθος των κομματιών, σε καμία περίπτωση να της το δίνω στο χέρι κάτι για μασούλημα. Μου είπε ότι είναι πολύ επικύνδυνο, ότι έχει σημειωθεί θάνατος βρέφους 10 μηνών από αυτόν το λόγο και ότι η ευθύνη είναι αποκλεισικά δική μου. Λογικά μου ακούστηκαν και συμφωνώ, ήθελα απλά να σας τα μεταφέρω!
Παλιά 08-02-10, 22:26   #911
gio_kx

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αχχχ κορίτσια ευχαριστώ, πήγαμε σήμερα παιδίατρο και τί μας είπε????Ωτίτιδα, τώρα από το άλλο το αφτί.Δεν το πιστεύω!!Μέσα σε 3 εβδομάδες 2 φορές ωτίτιδα. Βέβαια αυτή τη φορά είναι πολύ πιο ήπιας μορφή (δεν έσπασε τύμπανο) αλλά συνέπεσε και με τα δόντια τα πίσω που τα είδε και όντως βγαίνουν και εξ'ου και ο πυρετός.Ευτυχώς πάνω από 38.8 δεν κάναμε! Το λοιπόν είναι, ότι επειδή δεν τη βγάζω και έξω, την ωτίτιδα την κολλησε. πχ. μπορεί να την έφερε ο συζυγος που είναι έξω όλη μέρα (χωρίς κάποια συμπτώματα σε αυτόν) και να την κόλλησε στο παιδί. Η ωτίτιδα είναι κολλητική, προέρχεται και από κρύωμα και από ιό.Φυσικά αντιβίωση δεν την γλυτώνουμε....αχχχχ...
Eεεεε πλάκα κάνεις ρε φιλενάδα!!!Έλεος το καημένο!!!!Περαστικά και αγύριστα!!!!Δεν λές που έχουμε μόνο 2 αυτιά???

Παράθεση:
Επίσης, άιντε να πω και τα ευχάριστα, πήραμε επιτέλους βάρος (εμ, με τόσο γάλα που έπινε όταν ήταν άρρωστη) και είμαστε αισίως 9820 με 82 εκ. ύψος!Γκομενάρες!Αλλά με ωτίτιδα ρε γμτ!Ελπίζω αύριο να είναι πολύ καλύτερα.Βασικά καλά είναι από διάθεση (τρέχει, παίζει, γελάει κτλ.)καλό είναι αυτό.
Είδες που ανησυχούσες!!!!Θηρίο με 10 δόντια το κορίτσι μας!!!!Πάντως θα τρελλαθώ τελείως!!!Είχα την εντύπωση ότι τα πισω δόντια βγαίνουν μετα τον 1,5 χρόνο!!!!Εχέι σπάσει κάθε ρεκόρ το Χριστινάκι!!!!

Παράθεση:
Επίσης, πολύ σημαντικό.Τη ρώτησα αν μπορώ να τη δίνω ψωμί ή κόρα ψωμιού για μασούλημα ή ειδικά μπισκοτάκια κτλ. και ήταν κατηγορηματική ΟΧΙ!!!
Με κούφανες....ότι και να πω θα είναι λίγο!!!Χθές εμείς φάγαμε σχεδόν 2 μπισκότα, ψιλοπνιγόταν δεν μπορώ να πω, έλεγχα βασικά εγώ πόσο θα κόψει, και όλα οκ. Όντως σε κάποια φάση που του άφησα την προτοβουλία,έκοψε ένα ιδιαίτερα μεγάλο κομμάτι, και αφού άρχισε να βήχει του το έβγαλα εγω απο το στόμα!!!!
Παλιά 09-02-10, 00:09   #912
ΠΕΖΗ

Προεπιλογή

neamanoula μου πως και πως περιμενα νεα σου..μιλησαμε με τη gio το απογευμα και μου ειπε οτι πηγατε γιατρο Περαστικα στο Χριστινακι, δεν πιστευα οτι θα ηταν κατι σοβαρο αλλα απο οτι φαινεται η ωτιτιδα ξαναχτυπησε η ατιμη, την αντιβιωση τωρα και γρηγορα να γινει καλα! Υπομονη και σε σενα μανουλα θα περασει και αυτη η ταλαιπωρια και θα ερθετε παλι στα ισια σας!! Ειδες ανησυχουσες και για το βαρος..μια χαρα ειναι το παιδι!!

Oσο για το φαγητο, με τρομαξες λιγακι, στο εχω πει οτι ο Νικολας ειναι λιγακι πισω στο φαγητο και πραγματι δεν μπορει να μασουλησει μονος του φαγητο, ειναι ακριβως οπως ειπες, δεν εχει αισθηση των ικανοτητων του με αποτελεσμα να πνιγεται μονιμως μολις του δωσω κατι, οποτε κανω πισω τωρα και τον αφηνω να μεγαλωσει λιγακι και οταν αισθανθει ετοιμος θα μασησει κανινικα, παντως δε θελει εμπιστοσυνη πολλα γινονται. Μαλιστα θυμαμαι το καλοκαιρι που ενα κοριτσακι 2 ετων στην Καβαλα νομιζω πνιγηκε με ενα κομματι καροτο, με το που το ακουσα επαθα σοκ θυμαμαι..

Εμεις κατα τα αλλα καλα, κοιμαται το καλο μου και λεω να ακολουθησω και εγω σιγα σιγα..φιλακια!!

Παλιά 09-02-10, 01:11   #913
DaF

Προεπιλογή

νεαμανουλα περαστικα σας και παλι...!!αχ αυτο το χριστινακι!παντως ειναι κοριτσαρος, 82 ποντους ειναι τρελο υψος για αυτη την ηλικια!ειναι πανω απο την 100η ή μου φαινεται;κ οντως τα πισω τα βγαζουν πολυυυ μετα!!!απιστευτη η κορακλα σου!

αυτο που λεει η παιδιατρος για το φαγητο δεν μου φαινεται σωστο για τους εξης λογους:

1.οσοι προτεινουν το finger food (συμβουλοι γαλουχιας κ διατροφης, παιδιατροι)βασιζονται στον παγκοσμιο οργανισμο υγειας για το ξεκινημα των στερεων. δεν προκειται για 'σχολη' που καποιος ακολουθει ή οχι (αν κ τελικα αυτο γινεται) αλλα για τον πιο εγκριτο οργανισμο υγειας!

2. το αντανακλαστικο του 'φτυσιματος' εχει ξεκινησει απο τον 3ο-4ο μηνα ενω επισης ηδη μασουλανε, αρα ειναι ικανα να λιωσουν τροφες μασουλωντας τες.

3. Η εμφανιση των δοντιων δηλωνει οτι το ολο συστημα ειναι ετοιμο να πολτοποιησει την τροφη.

αν δωσεις ψωμι πχ ή αβοκαντο ή μπανάνα, το παιδι θα το κοψει κομμματακι κομματακι, θα το λιωσει κ θα το καταπιει. αν ειναι πολυ, το βγαζει με τη γλωσσα. αν πνιγει, αν παει δλδ φαγητο στους πνευμονες, βηχει κ το βγαζει. ο θανατηφορος πνιγμος δυστυχως μπορει να συμβει με οποιαδηποτε μορφη τροφης. πχ με υγρο....
ευθυνη δικη μας ειναι να ειμαστε μπροστα στο παιδι για να αποφευχθει κατι που θα κανουν λογω αγνοιας ή ατυχηματος κ να το προλαβουμε. δεν θα του δωσεις το αβοκαντο ενω παιζει στο χαλι πχ κ εσυ θα πλενεις πιατα! επισης, με την κοινη λογικη, λεω πως δεν θα δωσεις στο παιδι κατι το οποιο δεν ειναι ετοιμο να δεχτει και δυσανασχετει!
χαρακτηριστικα , ο ΠΟΥ λεει: μετα τον 9ο, τροφες που εχετε πατησει με πηρουνι κ τροφες που μπορει να πιασει το μωρο με το χερι κ να τις φερει στο στομα.
απο 12ο και επειτα, λιγο λιωμενες, αν ειναι απαραιτητο.

οποτε ...μου φαινεται καπως υπερβολικη η γιατρος σου...
Παλιά 09-02-10, 01:20   #914
marigia

Προεπιλογή

Γεια σας κοριτσάκια μου!

Νεαμανουλα περαστικουλια στο Χριστινάκι σου η οποία εξελίσσεται σε μανεκέν παιδί μου! τι αναλογίες ύψους - βάρους είναι αυτές!!! Θα ήθελα να δω την δικιά μου δίπλα στο Χριστινάκι ...ένα κεφάλι θα της ρίχνει η δικιά σου...

Κορίτσια μου σήμερα πήγα σε ραντεβού με βρεφικό ...Τώρα τι να σας πω... δεν ξέρω αλλά ψιλοφρικαρα .. και όχι γιατί ο βρεφικός δεν ήταν καλός, απεναντίας είναι από του καλύτερους και ακριβότερους στην περιοχή αλλά η όλη κατάσταση μου έφερε στο μυαλό μου κάτι σαν ίδρυμα να το πω.. σαν ορφανοτροφείο... δεν ξέρω, αλλά να μου πεις τι περίμενα??? Δηλ οι χώροι ήταν οκ , από καθαριότητα δεν το συζητώ.. άψογη , χαρούμενο περιβάλλον αλλά όταν είδα το μέρος που κοιμούνται τα μικρούλια σφίχτηκε το στομάχι μου... κουνιτσες κολλημένες η μια διπλά στην άλλη... δεν θα μπορούσα να φανταστώ τη μικρή μου να κοιμάται εκεί μέσα με τίποτα...
Αμ το άλλο ?
Την σκηνή να βγάζω την μικρή στον δρόμο και να περιμένω το σχολικό να περάσει να την πάρει την είχα φανταστεί πολύ - πολύ αργότερα... Η εικόνα της μικρής να μπαίνει στο σχολικό και να με κοιτά με τα ματάκια της κατακόκκινα απ το κλάμα απ το άγχος του αποχωρισμού δεν μπορεί να την αντέξει η καρδιά μου.. και μόνο που σας το περιγράφω τα μάτια μου βουρκώνουν.. σκεφτείτε να συμβεί....
Με λίγα λόγια δεν νομίζω πως είμαι έτοιμη να την πάω βρεφικό...
Ελπίζω να μην έγινα γραφική .. ξέρω πως πάρα πολλές μανούλες αναγκάζονται και πάνε τα καμάρια τους σε βρεφικούς και σε πιο μικρές ηλικίες ακόμα αλλά κι αυτές η ψυχούλα τους το ξέρει τι περνάνε...
Όποτε επιλέγω την λύση της νονάς για 2 μήνες και ύστερα βλέπουμε.. Ήρθε σήμερα συζητήσαμε και τα βρήκαμε ήρεμα και ωραία. Σας κούρασα με την γκρίνια μου το ξέρω .. είμαι πολυυυυυυυ γκρινιάρα όλοι το λένε... και θυμάμαι πόσο ενοχλητικό είναι όταν βλέπω την κόρη μου η οποία μιλάμε είναι χειρότερη κι από μένα.. αυτη ειναι μωρο βεβαια αλλα εγω κοτζαμ γαιδουρα

Παλιά 09-02-10, 01:29   #915
marigia

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο DaF Εμφάνιση μηνυμάτων
αν δωσεις ψωμι πχ ή αβοκαντο ή μπανάνα, το παιδι θα το κοψει κομμματακι κομματακι, θα το λιωσει κ θα το καταπιει. αν ειναι πολυ, το βγαζει με τη γλωσσα. αν πνιγει, αν παει δλδ φαγητο στους πνευμονες, βηχει κ το βγαζει. ο θανατηφορος πνιγμος δυστυχως μπορει να συμβει με οποιαδηποτε μορφη τροφης. πχ με υγρο....
...
Daf συμφωνω μαζι σου. Η μικρη οταν πνιγηκε με κορα ψωμιου (θυμαστε που σας το ειχα πει )έκανε εμετο και το έβγαλε. Με την πορτοκαλάδα και ειδικα το νερο μου έχει πνιγει πιο πολλές φορές και με εχει τρομάξει πολύ περισσότερο απο την μια φορά που το έπαθε με το ψωμι.

Πρεπει να δειτε την Ερατω να τρωει την μπανανα της και την ρυζογκοφρέτα της μονη της και θα αναθεωρησετε πως τα παιδακια σε αυτην την ηλικία δεν είναι έτοιμα για finger food . Βεβαια σίγουρα παίζει ρόλο και η εξασκηση, δεν μαθαινουν απο την μια μέρα στην άλλη.

Εχω δει παιδάκι 2 χρονων να τρωει ακόμα αλεσμενα τα πάντα... μμμμ το σκεφτομαι και νομιζω πως δεν θα μου άρεσε να το κανει αυτο και το δικό μου παιδί...

Παλιά 09-02-10, 09:56   #916
Anta1

Το avatar του χρήστη Anta1

Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Προεπιλογή

Τι να πρωτογράψω;;
Καταρχήν, neamanoula, περαστικά στο Χριστινάκι σου!!! Πάλι καλά που την προλάβατε την ωτίτιδα! Κι από δόντια, σκίζει η μικρή, για να μην πω για αναλογίες! Θα πρέπει να γίνει κούκλα!
Daf, πολύ κομψό το φόρεμά σου, καλοφόρετο!
Λοιπόν, ο μικρός μου τρωει ψωμί με μεγάλη ευχαρίστηση, δεν τολμάμε να κρατήσουμε ψωμί στο χέρι, μόλις το βλέπει, άσχετα αν έχει φάει ή όχι, το ζητάει επίμονα...Του το δίνω εγώ ή ο άντρας μου, δεν τον αφήνουμε να το κόψει μόνος του...Τι έκανε όμως χθες...Τράβηξε το τρίτο συρτάρι από κάτω (πότε το έφτασε;!) στην κουζίνα όπου έχουμε το καλαθάκι με το ψωμί, τράβηξε την πετσέτα που είναι στρωμένη μέσα και πέταξε κάτω το ψωμί με όλα τα ψίχουλα κι έπειτα το πήρε στο χέρι και το έτρωγε! Έβαλα τα γέλια μόλις τον είδα. Θα ρωτήσω την παιδίατρο που θα πάμε την άλλη βδομάδα για το αν μπορώ πλέον να του δίνω το φαγητό λιωμένο κι όχι αλεσμένο... Κι έχω κι ένα θεματάκι, ή μάλλον δύο:Εσείς πότε τους δίνετε finger food; Το ρωτάω γιατί ο άντρας μου δίνει στο μικρό ψωμί όποια ώρα να 'ναι, αλλά εγώ θεωρώ ότι πρέπει να δίνεται την ώρα του φαγητού ή κοντά σ'αυτή, δε θέλω να μάθει ο μικρός τόσο στο ψωμί, είναι και το βάρος του που με ανησυχεί...
Και το άλλο: έψαξα λίγο το θέμα με το εμβολιο MMR και σε κάποιο σημείο μια μανούλα αναφέρει ότι μετά το εμβόλιο ο μικρός της παρουσίασε αυτισμό. Οι επιστήμονες πάντως λένε ότι δεν υπάρχει σχέση μεταξύ του εμβολίου και του αυτισμού κι ότι είναι σύμπωση η εμφάνισή του, δηλ. τα παιδάκια που θα παρουσίαζαν αυτισμό ούτως ή άλλως, δείχουν τα πρώτα συμπτώματα την εποχή που συμπίπτει με το εμβόλιο. Εσείς έχετε ακούσει κάτι σχετικό; Θα ρωτήσω βέβαια και την παιδίατρό μας, αλλά δεν ξέρω βρε κορίτσια, έχω μια μικρή επιφύλαξη για το συγκεκριμένο εμβόλιο...
marigia, εμείς δεν έχουμε κανέναν για να κρατήσει το μικρό το Μάιο που επιστρέφω στη δουλειά, αλλά με τίπτα δεν θέλω να τον πάω παιδικό, αυτή είναι η τελευταία λύση. Άρχισα να ψάχω για γυναίκα. Ρώτα γνωστούς σου, στη δουλειά σου, στη δουλειά του άντρα σου, κάπου που να έχεις εμπιστοσύνη. Πιστεύω πως θα βρεις ένα αξιόπιστο άτομο, όπως κι εγώ. Άλλωστε, θα την δοκιμάσω για 2 εβδομάδες τουλάχιστον με το μωρό. Το θέμα είναι να έχεις εμπιστοσύνη σε αυτόν/ή που θα σου τη συστήσει. Καλό ψάξιμο (το ίδιο λέω και σε εμένα!)
Ο χρήστης Anta1 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 09-02-10, 13:09   #917
gio_kx

Προεπιλογή

http://209.85.229.132/search?q=cache...&ct=clnk&gl=gr

Δείτε εδω για το MMR!!!!
Παλιά 09-02-10, 23:04   #918
neamanoula

Προεπιλογή

Καλησπέρα κοριτσάκια.
Σήμερα ευτυχώς πολύ καλύτερα από θέμα πυρετού αλλά δυστυχώς δεν τρώει, ούτε γάλα πίνει. Με το ζόρι ήπιε γύρω στα 550γρ. όλη μέρα, αναγουλιάζει και πάει να κάνει εμετό. Πόση πρέπει να πίνει για να μην πάθει καμιά αφυδάτωση?την ταίζω συχνά και από λίγο..

daf
μου ωραία αυτά που γράφεις αλλά το παραμικρό να γίνει, ζητάς τα ρέστα από τον παιδίατρο και όχι από τις έρευνες και τις μελέτες και τα βιβλία. Πολύ καλό είναι να ενημερωνόμαστε αλλά και πάλι θεωρώ ότι πρέπει να έχουμε εμπιστοσύνη στο γιατρό μας μιας και του εμπιστευόμαστε ότι πολυτιμότερο έχουμε, το παιδί μας. Η δικιά μου προσωπικά δεν μασουλάει, το προσπάθησα 2-3 φορές αλλά έκοψε μεγάλα κομμάτια, πήγε να ξεράσει και τρόμαξα πολύ.Για ποιο λόγο να βιάζουμε κατάστασεις όταν αυτό μπορεί να γίνει σιγά σιγά, πχ. ξεκινάμε με πιο χοντροκομμένη κρέμα, μετά λιωμένο με πηρούνι κτλ. μέχρι να φτάσουμε στο να μασουλάει. Τώρα αν την δώσω κατευθείαν κάτι στο χέρι χωρίς τα προηγούμενα στάδια, θα πνιγεί και λογικό μου ακούγεται.marigia πας στο άλλο άκρο, 2 χρονών είναι πολύ μεγάλο για να τρώει αλεσμένα ακόμη...εννοείται ούτε εγώ θα το ήθελα..
Παλιά 09-02-10, 23:20   #919
DaF

Προεπιλογή

Καναμε 4 ολοκληρα βηματακια ΜΟΝΕΣ ΜΑΣ (ναι ναι....και οι δυο, παντα!)!!!!!!!!!!κουκουβαααααα!!!!
ο παιδιατρος ειπε οτι τη βλεπει γυρω στο χρονο να περπατα - βρε λετε;

Αντα στην ερατω δινω περιπου απο τον 8ο πατημενα με το πηρουνι τα παντα, εκτος απο το κοτοπουλο, φακες ρυζι και τα διαφορα δημητριακα, φαγοπυρο, κεχρι κτλ. Το κοτοπουλο το χοντροαλεθω. Τα υπολοιπα τα χυλωνω καλα κ τα τρωει ετσι. Μια φορα που ημασταν εξω της εδωσα κοτοπουλο κομματι-κομματι με το χερι, τραβαγε αυτο που ηθελε και το εφαγε ολο μια χαρουλα.

για το mmr συμπεθερα θα διαφωνησω (να τα μαααας....οι πρωτες διαφωνιες ) η μια αποψη ειναι αυτη, η αλλη ειναι οτι τα συμφεροντα των φαρμακοβιομηχανιων ειναι πολλα κ μεγαλα...
για τα εμβολια υπαρχει θεμα στο φορουμ και για το mmr :

http://www.parents.gr/forum/showthread.php?t=32648

http://www.parents.gr/forum/showthread.php?t=21019

ορεξη να χεις να διαβαζεις...επιστημονικα αρθρα, τσακωμοι, ιντριγκες, γνωμες και αποψεις ψαγμενων, σχετικων και μη... ο,τι θες εχει ο μπαξες!

πολυ πλακα πρεπει να ειχε ο πιτσιρικος σου....αχ βρε παιδια μεγαλωνουν τοοοσο γρηγορα!!σημερα πηγα για ενα γρηγορο τσαι με την αδερφη μου και η ερατω χαιρετουσε ολο τον κοσμο, ουτε υπουργος να ηταν! σταμπαρε κ εναν νεαρο και αφου τον εδειξε (η αναιδης!) και τον χαιρετησε, του εστειλε κ φιλακια!!!!!!!το ατιμο!!εμεινε η μανουλα .... ααα θα της τον κοψω τον αερα!!

η αδερφη μου θα κανει πολλα πραγματα για τη βαφτιση κατα πως φαινεται....παλι καλα εχουμε τους αργυροχρυσοχοους σπιτι μας ...ο συντροφος της μας ειχε κανει τις βερες του γαμου και επισης κατι αψογα σκουλαρικια δωρο του πατερα μου για το γαμο....ε αφου τωρα τελειωσε κ εκεινη τη σχολη, θα πεσει πολλη δουλεια!

μαριγια τα ειπαμε κ στο τηλ...χιλιες φορες κοπελα...κ εγω μια απο τα ιδια με τους σταθμους, ευτυχως για τη συγκεκριμενη περιπτωση η δικη μου δουλεια δεν εχει ωραριο κ ετσι ισως τη βγαλουμε μεχρι να γινει 2,5 η ερατουλα...θα δειξει!

νεαμανουλα ελπιζω να ειστε καλυτερα σημερα!!!φιλακια στο χριστινακι!!

οι υπολοιπες;;;που ειστε;;
Παλιά 09-02-10, 23:29   #920
DaF

Προεπιλογή

Παράθεση:

daf
μου ωραία αυτά που γράφεις αλλά το παραμικρό να γίνει, ζητάς τα ρέστα από τον παιδίατρο και όχι από τις έρευνες και τις μελέτες και τα βιβλία. Πολύ καλό είναι να ενημερωνόμαστε αλλά και πάλι θεωρώ ότι πρέπει να έχουμε εμπιστοσύνη στο γιατρό μας μιας και του εμπιστευόμαστε ότι πολυτιμότερο έχουμε, το παιδί μας. Η δικιά μου προσωπικά δεν μασουλάει, το προσπάθησα 2-3 φορές αλλά έκοψε μεγάλα κομμάτια, πήγε να ξεράσει και τρόμαξα πολύ.Για ποιο λόγο να βιάζουμε κατάστασεις όταν αυτό μπορεί να γίνει σιγά σιγά, πχ. ξεκινάμε με πιο χοντροκομμένη κρέμα, μετά λιωμένο με πηρούνι κτλ. μέχρι να φτάσουμε στο να μασουλάει. Τώρα αν την δώσω κατευθείαν κάτι στο χέρι χωρίς τα προηγούμενα στάδια, θα πνιγεί και λογικό μου ακούγεται.marigia πας στο άλλο άκρο, 2 χρονών είναι πολύ μεγάλο για να τρώει αλεσμένα ακόμη...εννοείται ούτε εγώ θα το ήθελα..
αχ, δεν με προσεχεις!μα ο,τι σου εγραψα δεν ειναι του μυαλου μου! ειναι απο τη συμβουλο θηλασμου κ τον παιδιατρο μας!γι'αυτο σου ειπα για τον παγκοσμιο οργανισμο υγειας, ο οποιος αυτη τη σταδιακοτητα λεει, οπως σου την παρεθεσα, "στον 9ο-11 ετσι, απο τον 12ο κτλ κτλ...."
κ επισης γιάυτο ειπα
Παράθεση:
πως δεν θα δωσεις στο παιδι κατι το οποιο δεν ειναι ετοιμο να δεχτει και δυσανασχετει!
Απάντηση στο θέμα

Bookmarks

Εργαλεία Θεμάτων

Δικαιώματα - Επιλογές