the nr.1 fun place to be - for parents or wannabe parents !

Επιστροφή   ParentsCafe.gr > Για όλους τους τύπους καφέ! > Cafe ανά ηλικία παιδιού! > Γονείς Ιανουαρίου - Δεκεμβρίου 10

Notices

@@@@@@@ Νέo Advertorial @@@@@@@

Trilogy: Σύστημα μεταφοράς για μωρά απο 0-36 μηνών με πόρτ μπεμπέ, καρότσι, καθισματάκι αυτοκινήτου.
@@@@@@@@@@@@@

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Παλιά 15-10-10, 23:39   #8961
mamounaki!

Περιοχή: athens
Προεπιλογή

γεια σας κοριτσακια..εχω φρικαρει με δουλειες..δε μου φτανει η μερα..
μαμαλευτερακη ρωτησες αν την ξυπναω εγω καθε 3 ωρες..οχι εδω κ πολυ καιρο μονη της ξυπναει ακριβως 3 ωρες μετα..δηλ αν αρχισω να θηλαζω π.χ. 12.00 κοιμαται 1.00 θα ξυπνησει στις 3.00. ικτερο ειχαμε σχεδον 14.φυγαμε με 12.
οσον αφορα θηλασμο εγω χρησιμοποιω θηλες..οσο κ αν ειναι πλαστικουρα δεν την ενοχλει, μια χαρα τρωει..σημασια εχει να πινει γαλατακι..αν ματωσουν οι θηλες..παει το γαλατακι μετα..
εμεις κλεινουμε μηνα και βλεπω τερασστια διαφορα..εχει παρει 1 κιλο με κοιταει και παρακολουθει τα φωτεινα αστερακια στον τοιχο η γλυκουλα μου!!

://
Ο χρήστης mamounaki! δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 15-10-10, 23:48   #8962
μαμαλευτερακι

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο mamounaki! Εμφάνιση μηνυμάτων
γεια σας κοριτσακια..εχω φρικαρει με δουλειες..δε μου φτανει η μερα..
μαμαλευτερακη ρωτησες αν την ξυπναω εγω καθε 3 ωρες..οχι εδω κ πολυ καιρο μονη της ξυπναει ακριβως 3 ωρες μετα..δηλ αν αρχισω να θηλαζω π.χ. 12.00 κοιμαται 1.00 θα ξυπνησει στις 3.00. ικτερο ειχαμε σχεδον 14.φυγαμε με 12.
οσον αφορα θηλασμο εγω χρησιμοποιω θηλες..οσο κ αν ειναι πλαστικουρα δεν την ενοχλει, μια χαρα τρωει..σημασια εχει να πινει γαλατακι..αν ματωσουν οι θηλες..παει το γαλατακι μετα..
εμεις κλεινουμε μηνα και βλεπω τερασστια διαφορα..εχει παρει 1 κιλο με κοιταει και παρακολουθει τα φωτεινα αστερακια στον τοιχο η γλυκουλα μου!!
Καλησπέρα καλό μου ευχαριστώ για την απάντηση να σε ρωτήσω και κάτι άλλο κλαίει εμένα καθόλου ο μεγάλος ολοι μέρα έκλεγε και ανησυχώ που δεν κλαίειο μικρός και εμένα κήπος έτσι ξύπνιοι θηλάζουμε και στο 3ωρο περίπου ξύπνιοι αλλά όχι κλαίγοντας γουργουρίζοντας τώρα η έχω ήσυχο παιδί κ δεν το εκτιμώ και αγχώνομαι τζάμπα η είναι υπναράς λόγο ίκτερου παντος κακα κανει σε κάθε γευμα και από τσισα φουλ
ΑΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧ ΣΤΟΝ ΜΕΓΑΛΟ ΔΕΝ ΑΓΧΩΘΗΚΑ ΠΟΤΕ ΓΙΑΥΤΑ ΗΤΑΝ ΑΥΤΟΚΟΛΛΗΤΟΣ ΜΕ ΤΟ ΖΙΖΙ ΜΟΥ ΕΚΕΙΝΟΣ

ΚΑΘΕ ΦΟΡΑ ΠΟΥ ΘΗΛΑΖΩ ΕΝΑΝ ΑΠΟ ΤΟΥΣ 2 ΓΙΟΥΣ ΜΟΥ ΝΙΩΘΩ ΠΩΣ ΞΕΧΑΣΑΝ ΝΑ ΚΟΨΟΥΝ ΤΟΝ ΟΜΦΑΛΙΟ ΛΩΡΟ...........
Ο χρήστης μαμαλευτερακι δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 16-10-10, 00:21   #8963
vasdeli

Το avatar του χρήστη vasdeli

Περιοχή: Όπου γης, πατρίς!
Προεπιλογή

Ο μπέμπης με έχει τρελλάνει σήμερα....
Η κοιλιά πηδάει σαν ταμπούρλο....
Μάλλον διαμαρτύρεται γιατί του έκοψα το φαγητό!

Ελένη, χαίρομαι που είσαι καλύτερα!Έφυγε μακρυά η σκιά της μαστίτιδας(φτου κακά!)
Μαμαλευτεράκι μην ανησυχείς που δεν κλαίει πολύ ο δεύτερος! Είναι στο παιδί! Εκεί έχω καταλήξει....Σε μένα η Ηλέκτρα ήταν το παιδί ρολόι και ο Παύλος το παιδί κουκουβάγια-κλάψα....Τώρα βέβαια έχουν αντιστραφεί οι ρόλοι!
Clelia, πράγματι ο χρόνος τρέχει τώρα!
Ellain, το αργότερο σε 3 μέρες θα τον έχεις αγκαλίτσα....τον πάπιο σου!
Παλιά 16-10-10, 00:56   #8964
FwTeiNi

Το avatar του χρήστη FwTeiNi

Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο nenaki Εμφάνιση μηνυμάτων
φωτεινη μου ναι θα παρω πιο μπροστα τον σαραντησμο!μαζι γεννησαμε μην μπερδευεσαι!!χιχι!!
α να σε ρωτησω φυσιολογικα ειχες γεννησει?ραμματα ειχες?

Ελενη μου σε ευχαριστω!χαιρομαι που εισαι καλυτερα.εκανες κατι αλλο απο αυτα που ειχες γραψει και περασε?οσο για την διατροφη προσπαθω να τρωω καλα,ωρες ωρες βαριεμαι να κανω κατι αλλες φορες,δε εχω ορεξη..ουφ..θα το ριξω μια ματια..
φυσιολογικοτατα ουτε ενα ραμμα δεν ειχα νενα μου.Αυτο λεγαμε το πρωι με την γιατρο μου.Δεν εκανα της ειπα ουτε ενα ραμμα και τωρα με αυτο που εβγαλα απο κατω ειναι σαν να εχω 100 ραμματα απο τον πονο που νιωθω.Το συζηταγα και με το μωρο μ .. οτι και καλα στην εγκυμοσυνη δεν πονεσα και ποναω τωρα με δαυτο
Μαλλον θα παμε την κυριακη κι εμεις.φοβαται το μωρο μου μην και δεν ειναι εδω την τεταρτη λογω δουλειας.

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Clelia Εμφάνιση μηνυμάτων
Έλα Ηλιάννα: δεν τρώει συνέχεια από την 1, απλά δεν έχει κοιμηθεί και γκρινιάζει, την πιάνουν ποναλάκια και θέλει παρηγοριά το στήθος. Τρώει, κοιμάται στα χέρια μου. Με το που την αφήνω στην καλαθούνα μετά από λίγο ξυπνάει, φωνάζει, τα χάνει, και η λύση της είναι βυζί. Έστω για 2 λεπτά θέλει βυζί. Αν καταφέρω να γράψω το μνμ χωρίς να ουρλιάξει ίσως βρω χρόνο για ντους, αν και δεν το νομίζω!! Αφού το τάραξε το μωρό γμτ!!! Πάνω που κοιμόταν τον έπιασε κρίση βήχα, είδα το μωρό που πετάχτηκε και έμπηξε τα κλάματα...
Πάντως για να μην λες ότι κάνω του κεφαλιού μου, πριν που την θήλασα στο κρεβάτι και έβλεπα τηλεόραση, επιχείρησα να της κρατήσω το κεφάλι: ε δεν γίνεται!! Αφού το κεφάλι της είναι στο μπράτσο μου, είναι σταθερό δεν υπάρχει λόγος να το κρατάω! Μην σου πω πως όταν το κρατάω τότε της χαλάω την θέση. Ίσως κάποιες φορές να κρατάω το στήθος, όπως η Νένα, αλλά το κεφάλι μόνο μια φορά της το κρατούσα που θήλαζα ξαπλωμένη ανάσκελα...
Ελένη χάρηκα απίστευτα κορίτσι μου που το ξεπερνάς! Αμαρτία να συνδυάζουμε τον θηλασμό με πόνο γμτ!!
Νένα στην εκκλησία θα πάω για την ευχούλα την Τρίτη που λογικά 40ντίζω και επίσημα (έτσι δεν είναι?). Τον 40σμο δεν τον έχω τηρήσει, από τις 10 μέρες πήγα στα ΙΚΑ κλπ. Αλλά την ευχούλα θα την πάρω. Όσο για τον δημόσιο θηλασμό, πάρε σεντονάκι ή πετσετούλα, μπορείς να θηλάσεις και με εφαρμοστή μπλούζα, απλά θα την σηκώσεις από κάτω από την μια μεριά όμως, από εκεί που θηλάζεις. Το μωρό και το σεντόνι θα κρύβουν το σώμα σου από τα αδιιάκριτα βλέματα. Sling μου χάρισε η ξαδέλφη μου, εγώ όμως θα το έπαιρνα από την στέλλα στο babywearing. Όταν έκανα δώρο ένα sling σε μια μανούλα Οκτωβρίου 2009, μου κόστισε το βαμβακερό μαζί με ουρά και τσέπη 45 ευρά.
Φωτεινή σε φυσιολογικές συνθήκες ο θηλασμός εμένα δεν με χαλάει. Δεν τον θεωρώ κουραστικό και κάποιες φορές που είχα αντλήσει γάλα και σκέφτηκα να της το δώσω το βράδυ και καλά για να μην κουραστώ τόσο, σε πληροφορώ ήταν χειρότερα. Άλλο να γκρινιάξει λίγο το μωρό και να του δώσεις βυζί, άλλο να ψάχνεις γάλα, να το ζεσταίνεις και το μωρό να έχει γκαγκανιάσει επειδή πεινάει εδώ-και-τώρα...
ααα εμεις τα εχουμε ολα ετοιμα πριν παμε για νανι .... μονο την σκονη βαζουμε στο μπιμπερο ολα τ αλα ειναι ετοιμα και ζεστα σε θερμο..μεχρι να την αλλαξω εχει ψιλοκοιμηθει στον ωμο μου και μετα τρωμε μισοκοιμισμενες....

Ο χρήστης FwTeiNi δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Banner διαφημιζόμενων ή ιστοσελίδων που στηρίζουμε
Παλιά 16-10-10, 10:59   #8965
IRINI83

Προεπιλογή

καλημερα κοριτσια!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

νενακι καλο σαραντισμα!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!και καλεσ βολτουλεσ!!!!
επισησ με το καλο για αυριο στην φωτεινουλα και στην κλελια!!!!!!!!
κι εγω ελεγα την αλλη κυριακη να παω...θα ειμαι 34 ημερων αλλα δεν πειραζει!!κανονικα σαραντιζω το μεθεπομενο σαββατο αλλα δεν ξερω αν θα βρω εκκλησια..

χτεσ πηρα απο ενα ομοιοπαθητικο φαρμακοποιο κατι σταγονιτσεσ <τριγονελλα>...κατεβαζει πολυ γαλα λεει!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!3 φορεσ απο 50 σταγονεσ...τζιφοσ κ αυτο!!μολισ αντλησα 15 ολοκληρα ml!!!!!!!!!!!
αληθεια το ξερετε αυτο ?εννοω την τριγονελλα....

βρε παιδι μου...τοση προσπαθεια...να θελω να δωσω κατι τοσο μα τοσο καλο στο παιδι μου και να μην μπορω!!τεσπα...εγω θα επιμενω !!...και οσο μασ παει!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

α!χτεσ βραδυ γεννησε η γυναικα του ξαδελφου του αντρα μου!!!ειχαν σπασει τα νερα απο το προηγουμενο βραδυ...ωσ το τελοσ πηγαν χτεσ βραδυ για καισαρικη...μια μερα προσπαθουσε αλλα δεν ειχε πονουσ!!!λοιπον για πειτε ποσο βγηκε το μωρο......4970!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!5 κιλο!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!κ π.ητ ειχε 26/10...αν περιμενανε εωσ τοτε (αν δεν ειχαν τα νερα) ποσο θα εβγενε?6????!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!και η κοπελα δεν ειναι απο εδω (φιλιπιννεσ ή καπου εκει..δεν θυμαμαι..)

Ο χρήστης IRINI83 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Banner διαφημιζόμενων ή ιστοσελίδων που στηρίζει το ParentsCafe.gr
Παλιά 16-10-10, 15:15   #8966
Clelia

Το avatar του χρήστη Clelia

Προεπιλογή

Καλημέρα!!
Ειρήνη, είναι σίγουρο κορίτσι μου ότι μειώνεται το γάλα σου? Το θήλαστρο δεν είναι ενδεικτικό για το πόσο γάλα έχουμε!! Τα σκευάσματα που παίρνεις δεν ξέρω και δεν νομίζω ότι είναι βλαβερά ή "κακά", αλλά μήπως τα παίρνεις τζάμπα?? Πήρες τηλ στον σύνδεσμο θηλασμού ή στην κοπελιά με τα δίδυμα που είχε έρθει σπίτι σου? Θέμα άνοιξες στην ενότητα ΘΗΛΑΣΜΟΣ?
Η δικιά μου από χθες που ταράχτηκε δεν ξέρω τι έχει πάθει, θέλει όλο μα όλο μα όλο αγκαλιά!! Δεν έχει ποναλάκια, απλά όταν την αφήνω στην καλαθούνα, ακόμα και όταν κοιμάται, ξυπνάει και αρχίζει τα ουά και τα σταματάει στην αγκαλιά και όρθια και ηρεμεί οταν περπατάω, αν τολμήσω να την ξαπλώσω στην αγκαλιά πάλι κλάψα! Την έβαλα στο sling σε όρθια στάση μήπως ηρεμήσω λίγο.
Οπότε Ηλιάνα, μην ανησυχείς που το νινί σου είναι ήσυχο! Αφού τρώει, κατουράει, φαίνεται ικανοποιημένο τι θες? Μια χαρά είναι!!
mamounaki όλα οκ με τον ΟΑΕΔ??

Αν ήσουν άνεμος, εγώ σε κράτησα!!
Ο χρήστης Clelia δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 16-10-10, 15:45   #8967
μαμαλευτερακι

Προεπιλογή

τσουπ ήρθα μια καλησπέρα πως είμαστε δεν γέννησε καμιά ?

Εμείς πήγαμε σουπερ τα τρία μας σήμερα μια χαρά λίγο με πόνεσε ο όμως από το σλινγ αλά αποστολή εξετελέσθη χιχι γέμισε το ψυγείο ήταν άδειο τόσες μέρες
Α κλελια χτεσ πήγα ικα πήρα τα 1020 μαρουλάκια δεν δικαιούμαστε προωροτητας 30 μέρες πριν την πθ τοκετού και μόνον νοσηλευτή στην μμεν το παιδάκι φτου φτου μακριά από εμάς

Την δευτέρα θα πάω οαεδ να δω τι θα πάρω και από εκεί
για οαεδ τι χρειαζεται ?

ΚΑΘΕ ΦΟΡΑ ΠΟΥ ΘΗΛΑΖΩ ΕΝΑΝ ΑΠΟ ΤΟΥΣ 2 ΓΙΟΥΣ ΜΟΥ ΝΙΩΘΩ ΠΩΣ ΞΕΧΑΣΑΝ ΝΑ ΚΟΨΟΥΝ ΤΟΝ ΟΜΦΑΛΙΟ ΛΩΡΟ...........
Παλιά 16-10-10, 17:17   #8968
Clelia

Προεπιλογή

Ηλιάννα αν πονάει ο ώμος σου, να προσέξεις όταν φοράς το σλινγκ, οι κρίκοι να είναι στον ώμο σου, μην πέφτουν μπροστά!! Έτσι την πατάω και εγώ και πονάω, όταν φοράω το sling με τους κρίκους χαμηλά!
Για τον ΟΑΕΔ χρειάζεται:
- Το χαρτί που σου έδωσαν από την δουλειά σου και είναι για χρήση ΟΑΕΔ, για το συμπληρωματικό επίδομα μητρότητας
- Τα ένσημά σου (εμένα μου ζήτησαν από το 2008 μέχρι τα πιο πρόσφατα - αν πας στο ΙΚΑ θα σου τα εκτυπώσουν εκείνη την στιγμή)
- Ταυτότητα
- Το βιβλιάριο υγείας σου
- Τα χαρτιά που σου έδωσαν χθες από το ΙΚΑ, σε κάποιο από αυτά γράφει "για τον ΟΑΕΔ" αλλά καλού κακού να έχεις όοοοοολα τα χαρτιά και τα αντίγραφα που σου έδωσαν χθες στο ΙΚΑ. Όπως επίσης τα χαρτιά και τα αντίγραφα που σου έδωσε το ΙΚΑ όταν πήγες να πληρωθείς το επίδομα κυοφορίας, πριν γεννήσεις...

Παλιά 16-10-10, 18:51   #8969
IRINI83

Προεπιλογή

Παράθεση:
Καλημέρα!!
Ειρήνη, είναι σίγουρο κορίτσι μου ότι μειώνεται το γάλα σου? Το θήλαστρο δεν είναι ενδεικτικό για το πόσο γάλα έχουμε!! Τα σκευάσματα που παίρνεις δεν ξέρω και δεν νομίζω ότι είναι βλαβερά ή "κακά", αλλά μήπως τα παίρνεις τζάμπα?? Πήρες τηλ στον σύνδεσμο θηλασμού ή στην κοπελιά με τα δίδυμα που είχε έρθει σπίτι σου? Θέμα άνοιξες στην ενότητα ΘΗΛΑΣΜΟΣ?
?
κλελια μου για αυτο που παιρνω ,η κοπελα μου το συστησε!!εκεινη το πηρε και σε λιγεσ ωρεσ τουμπανιασε!!!εγω οπωσ ημουν ,ετσι ειμαι!!μακαρι παντωσ να πεφτω εξω με το θηλαστρο...οντωσ εχω ακουσει δυδιμομανουλεσ που θηλαζουν κανονικα και που προσπαθησαν να αντλησουν κ δεν εβγαλαν σταγονα...

αχ τωρα και ξανα αχ...η αγγελικη απο το μεσημερι μου εκανε 2 φορεσ σαν δοιαροια και τρεμει το κεφαλι μου μηπωσ και αρπαξαμε και αλλη ιωση!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!ευχομαι να ειναι απο τα δοντια!!!αλλιωσ δεν θελω ουτε να το σκευτομαι..

Παλιά 16-10-10, 21:10   #8970
mamounaki!

Προεπιλογή

γεια σας κοριτσακια μου!
vasdeli δωσε φαι στο μωρουλινι σουβρε..φιλακια στην κοιλιτσα!
eirini ευχομαι να σου ερθει γαλατακι και να πανε ολα καλα...μηπως ομως ειναι και θεμα ψυχολογιας? σε διαβαζω μερες κ σε ακουω πολυ αγχωμενη-πιεσμενη..ισως αν χαλαρωσεις να δεις καλυτερα αποτελεσματα..Απλα πιστευω στη θετικη σκεψη..
clelia μου πηγα οαεδ αλλα δεν ειχα το χαρτι για εργοδοτη..ειναι συγκεκριμενο εντυπο που δεν το ειχα..οποτε θα το στειλω στη δουλεια να το συμπληρωσουν κ μετα θα παω κ τα αλλα δικαιολογητικα..
μαμαλευτερακη κ εμενα μεχρι πριν 5 μερες δεν εκλαιγε..νιαουριζε..και εκλαιγε χωρις ηχο..ειχε πολυ πλακα..ακομα κ στα πονακια με κολικους απλα νιαουριζε..ομως αυτο πια ειναι παρελθον!!! εδω και λιγες μερες ομως αποκτησαμε δυνατη φωνη!!! Μολις τη βγαλουμε απτο μπανακι που τρελλαινεται και παμε να τη σκουπισουμε μας ακουνε 2 τεραγωνα παραπερα..κ αν ξελιγωθει στην πεινα..το ιδιο...για περιμενε καμια βδομαδουλα να ξεπεταχτει..και μου λες μετα! χιχιχ!!

Παλιά 16-10-10, 21:40   #8971
mamounaki!

Προεπιλογή

κοριτσια ποτε σταματαει το αιμα? ειμαι 30 ημερων και ακομα εχω αρκετο..αν σε 10 μερες δεν εχει σταματησει πώς θα παω στο γιατρουλη να με δει??

Παλιά 16-10-10, 21:47   #8972
Clelia

Προεπιλογή

Ειρήνη οκ, αφού σου είπε η κοπέλα να το κάνεις, καλά κάνεις!! Απλά μην αγχώνεσαι και μην μετράς με πόρωση το γάλα που αντλείς! Αυτό σε αγχώνει!! Η μπέμπα πώς είναι? Δείχνει ικανοποιημένη? Κατουράει πάνες? Έχει πάρει βάρος? Πώς την βλέπεις??
mamounaki ούτως ή άλλως πριν πας στον γιατρό θα τηλ για να κλείσεις ραντεβού. Αν εξακολουθείς να έχεις αίμα, του το λες. Πόσο κρατάει το αίμα? Αναλόγως!! Ο δικός μου γιατρός είχε πει στις 27 μέρες περίπου, έπεσε διάνα! Και από τις 10 μέρες είχα λίιιιιγα πραγματάκια (με σερβιετάκι ήμουν). Αναλόγως την γυναίκα, η Δέσποινα πχ είχε πει ότι είχε 40 μέρες ολόκληρες...

Παλιά 17-10-10, 00:08   #8973
am13

Προεπιλογή

[QUOTE=nenaki;622222]καλημεραααααααααααααααα!!!!!

ναι ειμαι και εγω εδωωωωωωωωωωωωωω!!!!

ΑΓΓΕΛΙΚΟΥΛΑ μας να σας ζησει η κουκλιτσα σας!!!τι ευχαριστη εκπληξη ηταν αυτη??Καλο σαραντισμο να εχεις και σε περιμενουμε με νεοτερα!!!

κοριτσια τι κανετε????βλεπω εχουμε θεματα με τον θηλασμο ε?αχ εχω και εγω τα δικα μου!!!

μου την εχει βαρεση ο καιρος ρε γαμωτο,θελω να βγω εξω..αμαν..θα ειναι ομως τοσο βολικα το εξω αναρωτιεμαι????το θεμα ειναι θα μπορω να κανω βολτα στα μαγαζια?θα πεινασει η μικρη,να την θηλασω εξω και που?θα πρεπει να φοραω και ανετα-φαρδια-με κουμπια ρουχα για να ναι πιο βολικος ο θηλασμος?να αυτα ειναιπου μου την δινουν..τεσπα...
το αλλο μου προβλημα ειναι με το ενα στηθος,νομιζω οτι εχει λιγοτερο γαλα απο το αλλο (δε το νομιζω δηλ το βλεπω οταν τρωει) προσπαθω να της το αυξησω αλλα δε καταφερνω...ισως να μου το χαλαει το βραδυνο γιατι η μπουμπου μου τελευταιο γευμα κανει στις 12 και μετα στις 5-6 για λιγο και μετα στις 8 τρωει καλα.ενω την ημερα ειναι αρκετα συχνα στο στηθος..

σκεφτομαι να παρω κ εγω σλινγκ!κλειω εσυ απο που τον πηρες?ποσο?
ρε κοριτσια και εγω οταν την θηλαζω στηριζεται στο χερι μου η μικρη στο μπραστο,και με το αλλο χερι κραταω το στηθος ποτε ποτε.αν χρειαστει σηκωνομαι ενω θηλαζει..[/QUOTEεγω ειχα αρει ατο asterkisling,com η babywearing δε θυμαμαι ξακα το site αντως εμεινα ολυ ευχαριστημενη και η κοελα ηταν ολυ εξυηρετικη.διλεγεισ εσυ υφασμα και σχεδιο και σου δινει και οδηγιες και κανει και συναντησεις για ειδειξη.
Ο χρήστης am13 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 17-10-10, 01:17   #8974
Stone

Το avatar του χρήστη Stone

Προεπιλογή

Καλημερα κοριτσια!!!
Αγγελικακι να σας ζησει η μπεμπα!!Γερη και δυνατη να ειναι!!!
Λίγες μειναμε, να ξεμπερδευουμε σιγα-σιγα...
Εμεις ειμαστε λίγο αρρωστουληδες οικογενειακώς αλλα το παλευουμε!!
Καλο βραδυ και φιλια σε όλες σας και στα παιδακια σας!!!
Παλιά 17-10-10, 12:46   #8975
maraki32

Προεπιλογή

κορίτσια καλημέρα.
αγγελικούλα να σου ζήσει η μικρή να είναι πάντα γερή

γυρίσαμε και εμείς στο σπιτάκι μας την παρασκεή και τώρα προσπαθούμε να προσαρμοστούμε στους νέους ρυθμούς. ο μικρός ευτυχώς τρώει και κοιμάται προς το παρόν και ο μεγάλος μου ευτυχώς το έχει πάρει πολύ καλά με το μωρό.
όταν θα έχω χρόνο θα σας διαβάσω και θα γράψω και για τη γέννα μου. φιλάκια
Ο χρήστης maraki32 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 17-10-10, 12:55   #8976
Stone

Προεπιλογή

Καλημερα!
Μαρια καλώς ηρθατε!!Να σας ζησει και πάλι το μωρακι σας!!!Καλη ευκολία και καλό σαραντισμό!!
Οταν βρεις χρόνο θα περιμενουμε να διαβασουμε και τα δικα σου νεα!!
Παλιά 17-10-10, 13:59   #8977
Clelia

Προεπιλογή

Maraki καλως ηρθατε!!! Να σας ζησει!! Ο,τι επιθυμειτε!!
Σου ειχα ευχηθει στην σελιδα μας στο fb αλλα κατι εχει παθει τωρα τελευταια και δεν εμφανιζονται οι τελευταιες αναρτησεις
Τι εγινε Stone?? Μαζι με την ellain ειπατε να τραβήξετε μέχρι τέλους? Περαστικούλια σας οικογενειακώς!!
Παιδάκια, ξανάρχισα τις θηλές . Δεν γίνεται μου φαίνεται πως εγώ θα θηλάζω μόνο με αυτές! Αλλιώς πονάω, δεν έχω υπομονή, τα βάζω με την μικρή και είναι άδικο!! Αφού δεν ενοχλείται με την πλαστικούρα και αφού μας χαρίζει έναν άνετο θηλασμό, θα μείνω με αυτές, τι να κάνω...

Παλιά 17-10-10, 16:18   #8978
vasdeli

Προεπιλογή

Γεια σας! Επέστρεψα στην βάση μου...
Σήμερα βρέχει όλη μέρα!!!

Φιλιά σε όλες!
Παλιά 17-10-10, 19:52   #8979
mamounaki!

Προεπιλογή

Παράθεση:
Maraki καλως ηρθατε!!! Να σας ζησει!! Ο,τι επιθυμειτε!!
Σου ειχα ευχηθει στην σελιδα μας στο fb αλλα κατι εχει παθει τωρα τελευταια και δεν εμφανιζονται οι τελευταιες αναρτησεις
Τι εγινε Stone?? Μαζι με την ellain ειπατε να τραβήξετε μέχρι τέλους? Περαστικούλια σας οικογενειακώς!!
Παιδάκια, ξανάρχισα τις θηλές . Δεν γίνεται μου φαίνεται πως εγώ θα θηλάζω μόνο με αυτές! Αλλιώς πονάω, δεν έχω υπομονή, τα βάζω με την μικρή και είναι άδικο!! Αφού δεν ενοχλείται με την πλαστικούρα και αφού μας χαρίζει έναν άνετο θηλασμό, θα μείνω με αυτές, τι να κάνω...
clelia δεν πειραζει τι νακανουμε? πλαστικουρα μεν..θηλασμος δε...ομως εχω παρατηρησει οτι παρολη την πλαστικουρα.. δεν την πειραζει καθολου και εκει που την εχω στο ωμο σπρωχνει το κεφαλι κ βρισκει το στηθος μονη της..μυριζει το γαλατακι με ή χωρις "προφυλακτικο"

σημερα ηταν μερα παπουδογιαγιαδο θειαθειο...απο το πρωι εχουμε επισκεπτηριο...τωρα χαλαρωσαμε,,περιμενουμε να κανουμε μπανακι! αχ σημερα εκατσε και κανα 2ωρο ξυπνια κατσαμε κ λιγο στο μπαλκονι στον ηλιο!!!

μαρακι καλως ηρθατε..με το καλο να προσαρμοστειτε..

Παλιά 17-10-10, 20:13   #8980
Clelia

Προεπιλογή

ναι βρε μαμουνακι, και εμενα βρισκει την θηλη πιο ευκολα, απλα μου τη δινει που τις χρησιμοποιω, τεσπα...
Με αυτο που κανατε με το κεπ, ολα οκ με το ΙΚΑ σας??

Παλιά 17-10-10, 21:35   #8981
μαμαλευτερακι

Προεπιλογή

Την ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΜΟΥ ΚΟΥΚΛΕΣ ΠΑΩ ΝΑ ΚΑΝΩ μπάνιο τα παιδια και θα ξανά μπω φιλιααααααααααα

Παλιά 17-10-10, 22:50   #8982
FwTeiNi

Το avatar του χρήστη FwTeiNi

Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Προεπιλογή

Καλησπερα κι απο μενα....
Μολις πριν μπηκαμε σπιτι μας απο το γαμο που πηγαμε....
κοριτσια εριξα το γελιο ...
Τελικα μερικες ξανθες επισφραγιζουν τις παροιμιες
Κοιταει μια την μικρη που την εχω στο καροτσι...κι αφου με ρωταει ποσο ειναι τι μου απαντησε?? δικο σας ειναι η αλλουνου??και της λεει ο αντρουλης μου οχι δανεικη την πηραμε για να κανουμε εντυπωση στο γαμο... ελεοςςςς ερωτηση που μας εκανε.....

καλα κοριτσια χτες ηρθεο ο κατα μια εβδομαδα μικροτερος ξαδερφουλης μας { ο γιος της αδερφης του αντρα μου μαζι με την μαμα του φυσικα...}
λοιπον ολη μερα ηταν κολλημενος επανω στο βυζι... κι οταν δεν ηταν εκλαιγε και γκρινιαζε.... καποια στιγμη τα βαλαμε διπλα διπλα να κοιμηθουνε μαζι στο κρεβατακι της μικρης... η δικια μο μονο που δεν ροχαλιζε και αυτος ειχε μπλανταξει στο κλαμα μεσα στο αυτι της,,, η δικια μου οιυτε που πτοηθηκε....ο αμοιρος ειχε βραχνιασει απο το κλαμα ..,. για λιγο του δωσαμε μια απο τις πιπιλες της μικρης και ηρεμησε γιατι εχει κολοικους αλλα η κιουνιαδα μ δεν θελει να του μαθει λεει την πιπιλα ... αλλα ο αμοιρος οταν του την βαλαμε κοιμηθηκε... ε ειναι ξεροκεφαλη ενταξη ειπαμε να μην την μαθει κ η δικια μου την φτυνει δεν την κραταει συνεχεια ...οταν βλεπειοτι κλαει το μικρο αυτη το βαζει στο βυζι και αυτος καθεται και απλα πιπαλαει λες και ειναι πιπιλα δεν πινει γαλα... την βασανο και για τους δυο ειναι αυτο.... τι να πω δεν ξερω εγω παντως με αυτο που ειδα ειπα καλυτερα ξενο παρα βυζιιιι
Οπως μια γειτονια το μικρο μολις εκλεισς χτες 1 ετους και η μονη τροφη της ειναι βυζιιι ουτε κρεμες δεν τρωει ουτε στερεα τροφη δεν την θελει,.και η κοπελα θελει να παει για δουλεια και δεν μπορει.Τι να πω εγω αυτο δεν θα το αντεχα ουτε για μενα ουτε για την μικρη μ

Ο χρήστης FwTeiNi δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 17-10-10, 23:15   #8983
Stone

Προεπιλογή

Κοριτσια μην στενοχωριετσε για την ψευτοθηλη..Κι εγω 2 μηνες τη χρησιμοποιουσα..Θα δειτε θα στρωσει το στηθος και θα τη βγαλετε!!

Φωτεινη αυτος ειναι ο βασικοτερος λόγος αποθηλασμου, οτι οι μανουλες δυστυχως δεν αντεχουν τον πρωτο καιρό τον πόνο και την ταλαιπωρία..Μετα ολα ειναι πιο ευκολα!!!Το μητρικο γαλα ειναι σαφως πιο ευπεπτο απο το ξενο το οποιο καθεται σαν πετρα στο στομαχακι τους και τα νανουριζει για ωρες ...
Προτιμουσα να αποστειρωνω την ψευτοθηλή και να σφιγγω τα δοντια παρα να αποστειρωνω νυχθημερον μπουκαλια και λοιπα εξαρτηματα...
Περα απο ολα τα υπολοιπα οφελη φυσικα ήταν και αυτος ενας ακομη λόγος!

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο FwTeiNi Εμφάνιση μηνυμάτων
ε ειναι ξεροκεφαλη ενταξη ειπαμε να μην την μαθει κ η δικια μου την φτυνει δεν την κραταει συνεχεια ...οταν βλεπειοτι κλαει το μικρο αυτη το βαζει στο βυζι και αυτος καθεται και απλα πιπαλαει λες και ειναι πιπιλα δεν πινει γαλα... την βασανο και για τους δυο ειναι αυτο.... τι να πω δεν ξερω εγω παντως με αυτο που ειδα ειπα καλυτερα ξενο παρα βυζιιιι
Με την λογικη που ενα μωρακι ζηταει πιπιλα για να ηρεμησει -ή ετσι νομιζουμε- με την ιδια λογικη καποιο αλλο ζηταει βυζακι και μανουλα ...
Το στηθος δεν ειναι μονο τροφή, ειναι παρηγορια, στοργη , ανακουφιση, ασφαλεια και τόσα αλλα!!!Σιγουρα οχι βασανο...
Παλιά 17-10-10, 23:27   #8984
mamounaki!

Προεπιλογή

Παράθεση:
ναι βρε μαμουνακι, και εμενα βρισκει την θηλη πιο ευκολα, απλα μου τη δινει που τις χρησιμοποιω, τεσπα...
Με αυτο που κανατε με το κεπ, ολα οκ με το ΙΚΑ σας??
εκανα αυτο που μουπες..δηλωσε μπαμπας μου οτι με φιλοξενει..φτιαξαμε χαρτι εντοπιοτητας και με αυτο το χαρτι λυθηκε ολο το θεμα, χωρις να αλλαξει η ληξιαρχικη πραξη.
ειχε δικιο στο ΚΕΠ το παιδι που μου πε.."μα καλα αμα το ειχες γεννησει στην Αφρικη θα επρεπε να τρεχεις εκει να κανεις τα χαρτια του? σημασια εχει που μενει η μανα"
στο Ικα η υπαλληηλος τσινησε μολις ειδε ληξιαρχικη πραξη, αλλα με εστειλε στον προισταμενο ο οποιος μολις ειδε εντοπιοτητα μου εδωσε επιταγουλα κ εφυγα..

Παλιά 17-10-10, 23:29   #8985
Ελένη

Το avatar του χρήστη Ελένη

Προεπιλογή

Πετρούλα θα συμφωνήσω απόλυτα μαζί σου!
Πως τα πας; Άντε κοντεύεις και εσύ! Με ένα πόνο σου εύχομαι!

Η Ellain μπαίνει αύριο για πρόκληση ή δε θυμάμαι καλά;

Σήμερα εμείς φορέσαμε το sling μας για πρώτη φορά. Πονάει αρκετά η μέση μου όταν την έχω αγκαλιά και με το sling σήμερα ήταν σαφώς καλύτερα. Δυο φορές τη κοίμησα έτσι μια σε όρθια στάση και μια σε ξαπλωτή και την πρώτη φορά ενώ σκούπιζα ταυτόχρονα!

Δημήτρης 25/01/07
Εβελίνα 12/04/08
Ο χρήστης Ελένη δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 17-10-10, 23:47   #8986
mamounaki!

Προεπιλογή

ΦΩΤΕΙΝΗ θα συμφωνησω οτι το παιδακι 1 ετους ειναι λιγο τραβηγμενο να μην τρωει κκρεμες κλπ
αλλα οσον αφορα το ξαδερφακι σας δεν καταλαβαινω γιατι το βλεπεις τοσο αρνητικα..σεβομαι τη γνωμη σου, αλλα οι περισσοτερες μανουλες θελουν να θηλαζουν ολη την ωρα..το οτι βγαινουν απο το σπιτι δε σημαινει οτι σταματαει ο θηλασμος..κ οσον αφορα τα πονακια με τους κολικους κ τη δικια μου με το [που τη βαζω στο στηθος ηρεμει..ειτε πιει γαλα ειτε την κανει πιπιλα..τι σημασια εχει..εγω απολαμβανω την επαφη αυτη με το παιδι μου..
σεβαστοι ολοι οι τροποι που μια μανα θελει να μεγαλωσει το παιδι της..

Παλιά 18-10-10, 01:07   #8987
Clelia

Προεπιλογή

Κοριτσιαααααααααααααααα: εστειλα μνμ στην ellain ρωτωντας: "Αυριο??"
Και μου απαντησε: "Σημερα? Αυριο? Εσπασαν τα νερα χθες κ ειμαι νοσοκομειο απο το μεσημερι. Αλλα ολα κυλουν πολυ αργα... Θα σας ενημερωσω κοριτσι! Φιλακια Υ.Γ. Ειμαι ακομα μπουκωμενηηη!!"
Λοιπον, αντε ολες να κανουμε βουντου να γεννησει συντομα!!

Πετρουλα, λες σε 2 μηνες να μπορω να θηλαζω χωρις σιλικονης?? Μακαρι... Κατα τα αλλα, ουτε και εγω θελω να της δωσω πιπιλα, συμφωνω με μαμουνι, αλλωστε πιπιλα κανει για λιγο μετα που εχει φαει...
Μαμουνακι εμεις ειχαμε και το αλλο: στην οικογενειακη μεριδα που ανοιξαμε οταν παντρευτηκαμε δηλωσαμε διευθυνση κατοικιας την πραγματικη, ελα ομως που εγω ηθελα ΙΚΑ και λοιπα απο το πατρικο μου. Οποτε διατηρησα το βιβλιαριο υγειας και προφορικα οταν με ρωτουσαν ελεγα και λεω την παλια μου διευθυνση...

Παλιά 18-10-10, 01:39   #8988
vasdeli

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Stone Εμφάνιση μηνυμάτων

Φωτεινη αυτος ειναι ο βασικοτερος λόγος αποθηλασμου, οτι οι μανουλες δυστυχως δεν αντεχουν τον πρωτο καιρό τον πόνο και την ταλαιπωρία..Μετα ολα ειναι πιο ευκολα!!!Το μητρικο γαλα ειναι σαφως πιο ευπεπτο απο το ξενο το οποιο καθεται σαν πετρα στο στομαχακι τους και τα νανουριζει για ωρες ...

Με την λογικη που ενα μωρακι ζηταει πιπιλα για να ηρεμησει -ή ετσι νομιζουμε- με την ιδια λογικη καποιο αλλο ζηταει βυζακι και μανουλα ...
Το στηθος δεν ειναι μονο τροφή, ειναι παρηγορια, στοργη , ανακουφιση, ασφαλεια και τόσα αλλα!!!Σιγουρα οχι βασανο...
Μα, πάντα να συμφωνούμε.....
Παλιά 18-10-10, 01:40   #8989
vasdeli

Προεπιλογή

Ellain, γερά κορίτσι μου!!!
Παλιά 18-10-10, 08:31   #8990
mamounaki!

Προεπιλογή

Παράθεση:
Μαμουνακι εμεις ειχαμε και το αλλο: στην οικογενειακη μεριδα που ανοιξαμε οταν παντρευτηκαμε δηλωσαμε διευθυνση κατοικιας την πραγματικη, ελα ομως που εγω ηθελα ΙΚΑ και λοιπα απο το πατρικο μου. Οποτε διατηρησα το βιβλιαριο υγειας και προφορικα οταν με ρωτουσαν ελεγα και λεω την παλια μου διευθυνση...
clelia και μεις το ιδιο παθαμε..ομως στα κεπ μου αλλαξανε και την οικογ.μεριδα..την βαλαμε στο πατρικο μου,,κι εγω παντα την παλια μου διευθυνση παντου θα δινω..μα εδω που μενω τα ικα ιατρεια γραφεια ειναι αθλια..κ εξαλλου δεν ξερω ποσο καιρο θα μενω εδω αφου ειμαι στο ενοικιο...στο πατρικο μου εχω γνωστους γιατρους κ εξυπηρετηση αριστη!!

Παλιά 18-10-10, 08:36   #8991
mamounaki!

Προεπιλογή

ellain σου ευχομαι να κρατας το μωρακι σου αγκαλια και να χεις ξεμπουκωσει!!!

Παλιά 18-10-10, 10:20   #8992
tsipoura

Το avatar του χρήστη tsipoura

Προεπιλογή

Καλημέρα και Καλή μας Εβδομάδα!!!!!

Ηρθε το παπί;;;;; ποια έχει ενημέρωση για να μην τη ζαλίζουμε όλες μαζί την Ελενα; Κλέλια;
Με το καλό να μας έρθει!!!!! <3

Vasdelaki το ξέρουμε ότι είσαι γλυκό κορίτσι τώρα έχεις και την βούλα!
κλωτσάει ο μπεμπίνος;;;;;; <3

Κλέλια: Βουδας!!!!!! καλά σου λεει η Σοφή! (ελπίζω να μην καπνίζει μέσα στο σπίτι.... )

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Ελένη Εμφάνιση μηνυμάτων
εγώ μάλλον τη γλύτωσα ελαφριά τη μαστίτιδα. Χθες ήμουν πολύ χάλια σήμερα όμως πολύ καλύτερα. Δεν ξαναέκανα πυρετό, το στήθος πονάει πολύ λιγότερο και δεν έχω πονοκέφαλο ή μυϊκούς πόνους. Μακάρι αυτό να ήταν και να μη χειροτερέψει.
περαστικά σου Ελενη!!!! <3 πάει πέρασε!

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο IRINI83 Εμφάνιση μηνυμάτων
βρε παιδι μου...τοση προσπαθεια...να θελω να δωσω κατι τοσο μα τοσο καλο στο παιδι μου και να μην μπορω!!τεσπα...εγω θα επιμενω !!...και οσο μασ παει!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
θα τη βρεις την άκρη είμαι σίγουρη, αλλά πρέπει και να χαλαρώσεις λίγο να μην είσαι τόσο πιεσμένη φιλενάδα... λέω εγώ ... <3

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Stone Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλημερα κοριτσια!!!
Αγγελικακι να σας ζησει η μπεμπα!!Γερη και δυνατη να ειναι!!!
Λίγες μειναμε, να ξεμπερδευουμε σιγα-σιγα...
Εμεις ειμαστε λίγο αρρωστουληδες οικογενειακώς αλλα το παλευουμε!!
Καλο βραδυ και φιλια σε όλες σας και στα παιδακια σας!!!
Που χάθηκες εσύ; ελεγα γέννησε δεν γέννησε! ευτυχώς μας ενημερώνει η Ηλιάννα! Με το καλό Πετρούλα μου!!!!!! <3

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο maraki32 Εμφάνιση μηνυμάτων
γυρίσαμε και εμείς στο σπιτάκι μας την παρασκεή και τώρα προσπαθούμε να προσαρμοστούμε στους νέους ρυθμούς. ο μικρός ευτυχώς τρώει και κοιμάται προς το παρόν και ο μεγάλος μου ευτυχώς το έχει πάρει πολύ καλά με το μωρό.
όταν θα έχω χρόνο θα σας διαβάσω και θα γράψω και για τη γέννα μου. φιλάκια
καλώς την!!!!!!! να σου ζήσει αγαπούλα!
θέλουμε όλες τις λεπτομέρειες και φωτογραφίες!!!!!!!!!
<3 <3 <3

Φωτεινή να μην καπνίσετε στο τουτού σας εφόσον θα μπαίνει και το μωρό μέσα, θα κάνετε στάση για τσιγάρο μια χαρά
(μην με βάλεις να σου στείλω αρθρα και να τρομάξεις.... )
σημαντικό εφόσον καπνίζεται πριν πιάσετε το παιδί πρέπει να πλένεται τα χέρια σας γιατί συγκεντρώνεται νικοτίνη στα δάχτυλα

Μαμουνάκι καλημερούδια!

Ξέρουμε πότε βγαίνει η Αγγελική ; μήπως βγήκε;;;;;;

Σε όλες πολλά φιλιά και με το καλό και τα τελευταία μωράκια μας!!!!!!!!

Εμεις οδεύουμε σε Ενδοξη Απελευθέρωση από το Κουτιστάν!
Το σαββατο πήγαμε μαγαζιά (κομοδίνα, έπιπλο μπάνιου κλπ ) το βράδυ ήρθαν οι κολλητοί μας για φαγάκι και ταινία, ωραία ήταν! να μας συνδέσουν και την forthnet θα είναι ακόμα καλύτερα!!!!!!!!!
μάκια
Ο χρήστης tsipoura δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 18-10-10, 11:03   #8993
vasdeli

Προεπιλογή

Καλημερούδια!

Τι νέα από Ελενούσκαγια; Καμία;

Τσιπουρα μου καλά, εμπρος γερά και έξω τα κουτιά!
Παλιά 18-10-10, 12:21   #8994
IRINI83

Προεπιλογή

καλημερα κοριτσια κ καλη μασ εβδομαδα!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

θα σχολιαω οτι θυμαμαι απο χτεσ που σασ διαβασα..

μαμουνακι μου ,το ξερω ακουγομαι πολυ πιεσμενη....και μαλιστα οταν διαβαζω τα μηνυματα μου νευριαζω με τον εαυτο μου!!!οντωσ ειμαι αγχωμενη κ πιεσμενη οσο ποτε...
αλλα σκεψου ..εχω δυο μωρα ,και τα δυο αρρωστα ..ολο το βραδυ μολισ καταφερω να κοιμηθει η μια ξυπναει η αλλη(παρολο που δεν ξυπνουσε εωσ τωρα..),με το στηθοσ δεν πανε τα πραγματα οπωσ θα θελα...συν οτι πρεπει να τρεχω και για ολεσ τισ δουλειεσ του σπιτιου αφου δεν υπαρχει βοηθεια...

ακομα κ τωρα που τα γραψα,νευριαζω...δεν θελω να σασ πριζω..θα προσπαθησω να τα καταφερω ,ωστε να μην ζαλιζω κ εσασ αλλο!!!!!!!!!!!!!

εν τω μεταξυ .......ριξε μασ βρε τσιπ μια σκορδοβροχη!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!κοριτσια στειλτε την θετικη ενεργεια του οκτομπερ παουερ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
ενα θα πω!!!!!!!!!!!!!!!!η αγγελικη απο το σαββατο εχει και δοιαροια...συν εμμετο σημερα!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!προσ το παρον ο ντοκτορ ειπε διατροφη!!!!και μακρυα το μωρο!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!ελπιζω να ειναι μονο κ μονο απο τα δοντακια τησ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Παλιά 18-10-10, 12:22   #8995
IRINI83

Προεπιλογή

ελενακι με το καλο κοπελα μου!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Παλιά 18-10-10, 12:38   #8996
tsipoura

Το avatar του χρήστη tsipoura

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο IRINI83 Εμφάνιση μηνυμάτων

ακομα κ τωρα που τα γραψα,νευριαζω...δεν θελω να σασ πριζω..θα προσπαθησω να τα καταφερω ,ωστε να μην ζαλιζω κ εσασ αλλο!!!!!!!!!!!!!

εν τω μεταξυ .......ριξε μασ βρε τσιπ μια σκορδοβροχη!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!κοριτσια στειλτε την θετικη ενεργεια του οκτομπερ παουερ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
ενα θα πω!!!!!!!!!!!!!!!!η αγγελικη απο το σαββατο εχει και δοιαροια...συν εμμετο σημερα!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!προσ το παρον ο ντοκτορ ειπε διατροφη!!!!και μακρυα το μωρο!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!ελπιζω να ειναι μονο κ μονο απο τα δοντακια τησ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
πρωτον σταμάτα τα χαζά, εδώ να τα λες όλα!!!!! τί το έχουμε το october power????? <3

λοιπόν πάμε : Περαστικά σας γρήγορα !!!!!!!!!
Ολη η θετική ενέργεια στο αγγελικάκι, τη πριγκ. Νο2 και στο β@ζί για να κατεβάσει πολύ γαλατάκι!!!!!!!
ΣΚΟΡΔΑ ΣΚΟΡΔΑ ΣΚΟΡΔΑ!
Ο χρήστης tsipoura δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 18-10-10, 12:42   #8997
IRINI83

Προεπιλογή

βρε τσιπουρα μου...εσκασα στα γελια λεμε!!!!!!!!!!!!!ειδικα για τα σκορδα στο β@ζι!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

μαμουνακι οσον αφορα το αιμα..εγω ακομα!!!στισ προηγουμενεσ 2 καισαρικεσ ειχα το πολυ 10-15 ημερεσ...τωρα ακομα!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!μολισ πω οτι καθαρισα και βγαλω την σερβιετα να τα παλι κ ερχονται..

Παλιά 18-10-10, 13:40   #8998
Clelia

Προεπιλογή

Καλημέεεερα!!
Δεν έχω νεότερα από ellain. Υποψιάζομαι όμως ότι έχει γεννήσει και μέχρι να συνέλθει, να χαζεύει το μωρό, να την διακόπτουν τα τηλ, οι γιατροί που την εξετάζουν κλπ θα χρειαστεί κάμποση ώρα...
Ειρηνάκι μου θα φας μια σφαλιάρα που λες ότι μας πρήζεις!! Ο λόγος που σε μαλώνω όταν σε διαβάζω πεσμένη δεν είναι ότι μας πρήζεις, είναι ότι θέλω να σε ανεβάσω και να σε κάνω να μην τα βλέπεις όλα μαύρα... Συμφωνώ με τσιπούρα! Και όντως γέλιο το σκόρδο στο βυζί!! . Περαστικά στην μεγάλη σας!!!
Τσιπούρα κοντεύεις και μετά θα απλώνεις την κορμάααααρα σου την ταλαίπωρη στο σπιτάκι σας και θα ξεκουράαααζεσαι και θα κάνεις σεχ (ΧΑ!!).
Λοιπόν να γράψω και εγώ για τον θηλασμό, διότι χθες κρατούσα την κλανιάρα μου (chic) αγκαλιά και δεν μπορούσα να γράψω πολλά: εννοείται πως με κάλυψε η Πετρούλα... Αν με ρωτήσεις την γνώμη μου για τον θηλασμό, που την ταΐζω αποκλειστικά κοντά 40 μέρες, θα σου πω ότι είναι το πιο εύκολο πράγμα στον κόσμο... Παρά τα μικροπροβληματάκια του. Εδώ άλλες έχουν σοβαρότερα προβλήματα και παρόλα αυτά το παλεύουν και τον προτιμούν.
Το θέμα είναι πόσο αποφασισμένη είναι κάποια να θηλάσει αποκλειστικά, εγώ ήμουν από πριν, με πείσμωσαν και κάποιες άσχημες αντιδράσεις και λογάκια από συγγενείς/φίλους και είπα "Θα θηλάσω να χτυπιέστε κάτω". Και εννοείται πως δεν σκεφτόμουν το ενδεχόμενο να έχω γάλα ελαφρύ (αν είναι να πάω στην ΝΟΥΝΟΥ να μου δίνουν ποσοστά για light εβαπορέ) ή να μην έχω γάλα ή άλλες σαχλαμάρες που επίσης μου έλεγαν (ΚΑΙ παιδίατροι). Και δεν πτοούμαι που κάποιες φορές που την ζυγίζω μου βγάζει κάτι κουλά νούμερα, ότι έχει πάρει πχ 110 γραμ την εβδομάδα (τις περισσότερες δείχνει ότι έχει πάρει από 250-380 γραμ). Την ζυγαριιά την χρησιμοποιώ επειδή την αγοράσαμε, ο τωρινός παιδίατρος δεν μας είπε να την ζυγίζουμε...

Παλιά 18-10-10, 14:10   #8999
IRINI83

Προεπιλογή

ετσι σε θελω power κλελια μου!!!!!!!!!!!!!!μπραβο σου!!!μου θυμιζεισ εμενα στην αγγελικη....βρε τι μαστητιδα επαθα,τι καντιντιαση(φτου κακα απο μασ....τρομεροσ πονοσ...),ματωμενεσ θηλεσ και συνεχεια το μωρο στηθοσ...δυστυχωσ εμεισ καναμε ΜΟΝΟ μαραθωνιουσ θηλασμουσ!!!!!!!!!!!μονο!!δεν ηταν τοσο απλα κ ευκολα τα πραγματα σε εμασ...και παρολο τα οσα μου ελεγαν πεισμωνα και συνεχιζα....δυστυχωσ ομωσ η αγγελικη απο 2550 στον μηνα πηρε σχεδον 100 γραμμαρια....(ειμασταν ομωσ η τρομερη εξαιρεση!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!).οπωσ μου εξηγησαν μετα καποια μωρα ,συνηθωσ τα πιο μικροκαμωμενα δεν εχουν την δυναμη να τραβηξουν ικανοποιητικα (γι αυτο και οι μαραθωνιοι...).αναγκαστηκα εδωσα και συμπληρωμα,τισ πρωτεσ ημερεσ εκλαιγα που δεν τακαταφερα...συνεχιζα ομωσ να την θηλαζω...

τωρα μια και με ρωτουσεσ χτεσ....δινω και λιγο ξενο...προσπαθω να το κοψω ή εστω καθε τοσο να το ελλατωνω...
απο τισ πρωτεσ μερεσ που το παλευα με αποκλειστικο ειχαμε και παλι μονο μαραθωνιουσ...αυτη την φορα θα το παλευα αλλα δυστυχωσ ειναι η αγγελικη...δεν μπορω να εχω στην αγκαλια μονο το αλλο μωρακι!!γι αυτο και προσπαθω με χιλιουσ τροπουσ και ματζουνια να αυξησω την παραγωγη,μηπωσ ή με το θηλαστρο(δινοντασ συμπληρωμα το αντλουμενο)ή μηπωσ μονο με το στηθοσ να θηλαζει τα καταφερουμε...

αυτα....

Παλιά 18-10-10, 14:37   #9000
Clelia

Προεπιλογή

Ειρήνη μου μια χαρά θα τα καταφέρεις!! Λίγο-λίγο θα ξεμάθει το ξένο γάλα. Αφού θες, θα το πετύχεις!! Όσο για τους μαραθώνιους θηλασμούς, τι να κάνουμε, θα στρώσουν τα σκατούλια μας!!
Εμένα μου κάνει αυτούς τους μαραθώνιους το βράδυ: από τις 22:00-2:00 είναι με το βυζί στο στόμα. Δεν κάνει πιπίλα, μια χαρά τρώει. Αποκοιμιέται για 5-10' και πάλι θέλει. Ζητάει επίμονα μάλιστα, αν καθυστερήσω να της δώσω ή θέλω να δω αν όντως πεινάει ή με δουλεύει, τότε κλαίει! Τι την πιάνει την βυζανιάρα!! Αλλά είπαμε: δεν γκρινιάζω διότι είναι το καλύτερο μωρό του κόσμου και δεν με παιδεύει στον θηλασμό!!

Απάντηση στο θέμα

Bookmarks

Εργαλεία Θεμάτων

Δικαιώματα - Επιλογές