the nr.1 fun place to be - for parents or wannabe parents !

Επιστροφή   ParentsCafe.gr > Για όλους τους τύπους καφέ! > Cafe ανά ηλικία παιδιού! > Γονείς Ιανουαρίου - Δεκεμβρίου 2013

Notices

@@@@@@@ Νέo Advertorial @@@@@@@

Με την αγορά του καροτσιού Trip από την Collection 2014
παίρνετε δωρεάν την Ομπρέλα για το καρότσι

& με την αγορά του Καθίσματος Αυτοκινήτου Marco Polo
παίρνετε δωρεάν το κάλυμμα Summer Cover για το κάθισμα!

@@@@@@@@@@@@@

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Παλιά 18-09-13, 15:36   #3281
Renita

Το avatar του χρήστη Renita

Περιοχή: Αθήνα
Προεπιλογή

Κυρίες μου καλησπέρα!!

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο maria* Εμφάνιση μηνυμάτων
Δικερη μητρα και εγω Ρενιτα! Αυτός ειναι και ο λόγος που ξερω και εγω για την διδελφη μητρα! Σου ανέφερε κάποιο πρόβλημα σχετικά με τον τοκετό;
Εμένα μου ειπε πως η μητρα μεγαλώνει κανονικα και δεν φαινεται καμία διάφορα τωρα...μου είχε πει στην αρχη πως μπορεί να εχω συστάσεις πρόωρες αλλα μπορεί και τιποτα γιατι ολα ειναι υποθετικά!
Σημασία εχει οτι έμεινες έγκυος Χριστίνα, γιατι θα μπορούσες να δυσκολευτεις, οπότε το πως θα γεννήσεις δεν πειράζει καθόλου, ειδικα τωρα που είσαι προετοιμασμένη! Σε εμάς δεν ξερω αν έπαιξε η δικερη μητρα ρόλο, δεν πρόλαβα να κανω σαλπιγγογραφια, αλλα έμεινα έγκυος μετα απο 2 χρονια προσπαθειών!
Τα καταφέραμε στην τελευταια προσπάθεια πριν την σαλπιγγογραφια!!!
μαράκι στην αρχη από την σαλπιγγογραφια ειχα διαγνωστεί με δίκερη μήτρα και στην συνεχεια λογω αποτυχημενων προσπαθειων εξωσωματικής κάναμε υστεροσκοπιση και βρεθηκε τελικα ότι δεν ηταν δίκερη αλλά υπήρχε διαφραγμα στην μητρα που εμποδιζε την εμφυτευση το οποιο κ αφαιρεθηκε. Πάντως επειδη το ειχα ψαξει το θεμα της δίκερης, δεν υπάρχει κανενα θέμα στον τοκετό και μην αγχωνεσαι όλα θα πάνε καλα!!

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Lia_84 Εμφάνιση μηνυμάτων
Γεια σου γεια σου!!μπραβο στο μπεμπακο που χει πάρει τα πάνω του!!
Να σε ρωτήσω,έχεις θρομβοφιλια και κανεις τις ενέσεις η προληπτικά;τις κάνω και γω αλλα προληπτικά,επειδή δεν είχα κάνει εξετάσεις,αλλα ο ντοκ δε μου πε για καισαρικη!χμμμ!
και εγω προληπτικά τις κάνω και δεν εχει αναφερει κάτι ο γιατρος ότι οι αντιπηκτικες ειναι αιτία για καισαρικη - απλά ξερω ότι πριν από κάποιο χειρουργειο πρέπει να τις σταματησεις καποιες μερες νωριτερα. Στον φυσιολογικό δεν ξέρω αν παίζουν ρόλο

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο polixenh Εμφάνιση μηνυμάτων

καλως την!!! εσεις εχετε μεγαλωσει αρκετα.... δεν υπαρχει περιπτωση λαθους;;; το λεω για να μην αγχωνεσαι και στενοχωριεσαι, ξερεις καμια φορα οι υπερηχοι πεφτουν εξω στις μετρησεις... !!
παντως και ετσι να ειναι να μην ανησυχεις για τιποτα...!! για ολα υπαρχει λυση πλεον!!!

πφφφ... στα ιδια κιλα ειμαστε σχεδον.. στο προηγουμενο ραντεβου ημουν +10 τωρα ειμαι -1 οποτε μη σκας... μαζι θα τα χασουμε μετα!!!

οχι που λες, δεν πειναω γιατι εχω ενα βαρος στο στερνο και δεν μπορω να φαω πολυ... τρωω γενικα λιγοτερο!! και ισως ειναι και καλυτερα γιατι πεφτω το βραδυ "ελαφρια" για υπνο οποτε αυξανω τις πιθανοτητες να με παρει ο υπνος ΚΑΑΑΑΑΑΠΟΙΑ στιγμη

Τα περιθωρια λάθους στον υπερηχο ειναι +-200 γρ αλλά δεν με απασχολεί ιδιαιτερα που θα γεννηθει με το καλό αντρακι με πιασιματα αρκει που αυτο ειναι φυσιολογικο μιας και εγω κ ο αντρας μου ειμαστε 1,80+ Όσο για τα κιλα ... θα φροντισουν μετα τα καμαρια μας να τα χασουμε τσακ μπαμ! Ετσι ειναι! Όσο για τον ύπνο εγω κοιμαμαι σχετικά εύκολα ειδικα τις μερες που δουλευω, αλλα αμα ξυπνησω το βραδυ φουντωνω και κανω και ενα διωρο μετα να ξανακοιμηθω!

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο zacharoula1982 Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπερα καλησπερα σε ολα τα κοριτσια!

Καναμε χτες που λετε το doppler - τα περισσοτερα απο αυτα που μετραγε - αρτηριες κτλ - δεν τα ηξερα καν! ο γιος μου πηρε 10 στα 10! ολα ηταν τελεια, ο γιατρος κατενθουσιαμενος! φτασαμε αισιως τα 2300 κιλα. αμνιακο τελειο, ο πλακουντας φοβερος και οι αρτηριες που κοιταξε ( ομφαλιος λωρος, μια στον εγκεφαλο, στην κοιλια και δεν θυμαμαι που αλλου) ολες ηταν τελειες!

Και αφου εχει ολοκληρωσει τις μετρησεις, μου λεει, τωρα θα κανουμε το πιο σημαντικο τεστ: με αυτο το μηχανημα (ενα κατι σαν φορητο μηχανημα για μασαζ) θα στειλουμε δονησεις και ηχητικα σηματα στο μωρο, και θα δουμε αμεσως την αντιδραση του! θα το νευριασουμε λιγο να δουμε πως αντιδρα! και παιδια, το βαζει στη κοιλια μου και αμεσως μετα βαζει τον υπερηχο! οι παλμοι του μωρου ειχαν παει στο κοκκινο, απο ελευθερα χερακια που ειχε πριν, ειχε κανει μπουνιτσες και ετρεμε ολοκληρο! και ο γιατρος φωναζει τελειαααα αντιδραση! απιστευτη εμπειρια κοριτσια, πρωτη φορα ειδα το μωρακι να αντιδρα ετσι σε εξωτερικο παραγοντα! τα συναισθηματα πολυ εντονα! ολο το απογευμα εκλαιγα και σκεφτομουνα τα μπουνιτσακια του και ποτε θα το παρω αγκαλιτσα!

και στο τελος μου λεει, εχει πολυ καλη θεση, κριμα που δεν πατε για φυσιολικο τοκετο. εκει στενοχωρεθηκα λιγο να σας πω την αληθεια, αλλα δεν πειραζει. με οποιο τροπο, το σημαντικο ειναι να κρατησω στα χερια μου το γιο μου. τα αλλα ολα τα ξεχναμε
ζαχαρουλα αστερι ο γιος σου!Όλα καλα με το καλό να τον κρατησεις στην αγκαλια σου στην ωρα του πάντα!

Παράθεση:

Εφτιαξα ενα λογαριασμό στο photobucket αλλα δεν ξερω αν τα έκανα ολα σωστά..
Για κοιτάτε εδω, βλέπετε ενα λικνο;; Χαχαχα! http://i1319.photobucket.com/albums/...ps5796d32a.jpg
Πάρα πολύ όμορφο το λίκνο σας!Ονειρα γλυκα να εχει το μωρακι σας μεσα σε αυτο!!

Παράθεση:
κοριτσια μου χτες ηταν η πιο αγχωτικη μερα της εγκυμοσυνης μου!! ΕΙχαμε γιατρο και με το που βλεπει τον τραχηλο μου λεει σε μια εβδομαδα γενναμε.... τι του λεμε;; (μου κοπηκαν τα ποδια) γιατι δεν καθεσαι κατω μου λεει;;; γιατι κουραζεσαι;; με ξεχεσε κανονικα... ο τραχηλος κοριτσια στο 1.62εκ... και εκει ξεκινησε μια επωδυνη κατασταση για μενα αλλα τουλαχιστον αξιζε τον κοπο... βαλαμε δαχτυλιδι στον κολπο που λειτουργει σαν θολος, απορροφα δηλαδη τους κραδασμους του μωρου και κρατα το βαρος του... με αυτο πιστευει πως θα φτασουμε ανετα τις 36 εβδομαδες και γιατι οχι να τις ξεπερασουμε, με την προϋποθεση βεβαια οτι θα βαλω κωλο κατω, σχεδον κρεβατι δηλαδη αφου μου απαγορεψε και το μαγειρεμα!!!
Τα υπολοιπα τωρα, φτασαμε τα 1,704γρ και περιπου 43-45εκ με καλο αμνιακο υγρο και καλο doppler!!!!
αυτααααααααααααααααα!!!!!!!!!

Ποπο και εγω αγχωθηκα μονο που το διαβασα!! Στρωσε ποπο τώρα κάτω και περιμενε απλα τις εβδομαδες να περάσουν!! Εσυ τα εχεις και όλα έτοιμα οπότε απο εδω και πέρα φεεεεεεεετα!

Την καλησπέρα μου σε όοοοολες !
φτάνει το δικό σου πρόσωπο να βλέπω όταν ξυπνώ

Ο χρήστης Renita δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 18-09-13, 15:44   #3282
zacharoula1982

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Christina123 Εμφάνιση μηνυμάτων
Μια χαρά θα πάνε όλα
Να σου πω την αλήθεια και εγώ μέχρι τις 37 υπολογίζω... Αν και ακόμα δεν έχουμε πει βδομάδα με το γιατρό... απλά ότι θα είνα νωρίτερα...
Οπότε μου μένουν άλλες 11 βδομάδες ...
τις 5 πρώτες βδομάδες θα είμαι στη δουλειά και τις επόμενες 6 θέλω να κάνω τα τελευταία ψώνια, να ετοιμάσω την βαλίτσα του μαιευτηρίου και να πλύνω. Οπότε πιστεύω ότι θα περάσουν χωρίς να το καταλάβω.

Εχθές αγόρασα κάτι πετσετούλες... σαμπουάν/αφρόλουτρο για μωρά... μωρομάντηλα... πιπίλα... μπιμπερό. Σιγά σιγά μικραίνει η λίστα...
Αν και ξέρω ότι οι περισσότερες δεν θα πάρετε καν... τι προτιμάται??? πιπίλες καουτσούκ ή σιλικόνης?
εμενα μου εχει πει γυρω στις 15/10 θα γεννησουμε. σημερα ειναι ηδη 18/09, θα περασουν πολυ γρηγορα οι μερες! εχει περασει ενας μηνας απο τοτε που γυρισαμε απο διακοπες, και περασε απιστευτα γρηγορα! δουλευω ακομη και δυστυχως θα δουλευω μεχρι και τις 5-6 οκτωβρη, αρα θα μου μενουν λιγες μερες να ετοιμαστω. βεβαια, εχω συγκεντρωσει τα παντα για τη βαλιτσα μου, οποτε το μονο που μενει ειναι να τα βαλω μεσα, και εχω αγορασει τα παντα για τον μπεμπη. εχω βαλει ηδη τα 2 πλυντηρια - υπολογιζω να εχω αλλα 2 να βαλω, και μετα σιδερο. απλα ηθελα να εχω λιγες περισσοτερες μερες να κανω μερικες δουλειες στο σπιτι, να κανω γενικη, να επανατοποθετησω καποια πραγματα στη κουζινα. τελος παντων, οτι προλαβω θα κανω.
πιπιλες εχω παρει σιλικονης και μια καοτσουκ. γενικα της σιλικονης θεωρουνται καλυτερες, γιατι δεν φθείρονται τοσο πολυ οπως απο καοτσουκ.

Ο χρήστης zacharoula1982 είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 18-09-13, 15:44   #3283
Renita

Προεπιλογή

Σχετικά με τα ρουχα από το H&M που αναφερατε, εγω με 3 κάπρι στυλ κολαν παντελονακια εγκυμοσυνης την εβγαλα ολο το καλοκαίρι και με βολεψαν πάααρα πολυ! Είχα πάρει και κάτι μπλουζακια εγκυμοσυνης στυλ πουκάμισα και τα κατα ευχαριστηθηκα καθως ηταν και οικονομικα και καλής ποιοτητας!Προσοχη στα νουμερα γιατι οντως ειναι ταιραστια! Και για τα πιο χειμωνιάτικα τα H&M θα προτιμησω!

Όσον αφορα τις κοινωνικές υποχρεωσεις (γαμους, βαφτησια κλπ) μην σας απασχολούν μονο τα ρούχα αλλα και τα ...παπουτσια! Εγω πάντως φοραω πλέον 2 νουμερα μεγαλυτερα και παλι καλα που ειναι καλοκαιρι και την εβγαλα με πεδιλάκια !

Παλιά 18-09-13, 16:00   #3284
zacharoula1982

Προεπιλογή

εγω απο ρουχα, αποκλειστικα φορεματακια, ειχα παραγγελει απο το asos.com στις εκπτωσεις λιγο πριν το καλοκαιρι, και την εβγαλα με αυτα. 2 παντελονια που ειχα παρει στον 4ο απο h&m 2 παντελονια και δεν μου κανουν δυστυχως τωρα, η λεκανη ανοιξε, παχυνα γενικα κιολας εκτος απο τη κοιλια....τα φορεματακια μια χαρα, και ειχα παρει και 2 σορτσακια απο sugarfree 15 ευρω το ενα, βελουτε και με φανελακια φοραω και αυτα στο γραφειο. και βεβαια βερμουδες του αντρα μου, που ειναι οι καλυτερες! για τον μηνα που μενει, βελουτε φορμες θα ειναι μια χαρα.

Παλιά 18-09-13, 17:14   #3285
magdou_

Περιοχή: κορινθος
Προεπιλογή

πω πω νεα!!
πολυξενακι γιατι δεν προσεχεις? αφου ηξερες οτι εχεις προβλημα(σε ειχε ξαναξαπλωσει ο γιατρος ετσι δεν ειναι?) γιατι δεν ειχες το νου σου??
εγω κοριτσια σημερα δεν ειμαι καθολου καλα. ολο ζαλιζομαι και δεν μπορω να σταθω ουτε λεπτο ορθια. ηπια 2 πορτοκαλαδες και την εχω αραξει στον καναπε γιατι ειμαι και μονη μου. φοβαμαι μην μου επεσε κι αλλο ο αιματοκριτης...
Ο χρήστης magdou_ δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Banner διαφημιζόμενων ή ιστοσελίδων που στηρίζει το ParentsCafe.gr
Παλιά 18-09-13, 18:13   #3286
Lia_84

Το avatar του χρήστη Lia_84

Προεπιλογή

Πολυξένη μου!!!τελος καλο ολα καλα!!!το προλάβετε το δεσατε και τωρα απο κ και πέρα αρνταν εσυ!!!

Ζαχαρουλα μου πολυ συγκινητική η περιγραφή σου!!! ❤

Αχ μη λέτε τετοια για το λίκνο!εμας ακόμη να έρθει το σκασμενο!!

Ρενιτα ξερω πως αν κανεις αντιπυκτικες πρέπει να περάσουν 24 ώρες απο την τελευταία για να κανεις φτ ή επισκληριδιο αλλιώς κανεις κτ με ολική!(μου τα χει πει φίλη που την παρακολουθεί αιματολογος αυτή εχει θρομβοφιλια)

Μαγδα μου Μονη ε;μην αγχωνεσαι απλα μεχρι να ρθει κάποιος κανε μονο τις απαραίτητες μετακινήσεις!!!

Εγω ιδανικά θέλω φτ χωρίς επισκληριδιο!!ναρκωση θα κάνω μονο αν πάμε με κτ για τον χψ λόγο της τελευταίας στιγμής!

Ο χρήστης Lia_84 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 18-09-13, 20:34   #3287
magdou_

Προεπιλογή

λεω να παρω κρεμες fissan, εσεις τι εχετε αποφασισει?
Παλιά 18-09-13, 20:51   #3288
maria*

Προεπιλογή

Πολυξένη τι ηταν αυτο που περάσατε! ; Πωπω και ο γιατρός στο ειπε ετσι οπως έπρεπε για να το καταλάβεις αυτή τη φορα καλα.
Τιποτα δεν ειναι τόσο σημαντικό όσο το μπεμπε. Ξε κου ρα ση!
Ετσι ολα θα πανε σίγουρα καλα...

Λια τέλεια μου φαινεται ετσι οπως το σκέφτεσαι! Ναρκωση μόνο για καισαρκη!

Μαγδού είμαστε εμείς εδω! Κοίτα κατι στο Ίντερνετ για το μπεμπε και θα περάσει η ωρα!

Πωπω ζαχαρουλα φτάνει η ωρα! Και εγω δεν κατάλαβα πως έφτασα τις 28 εβδομάδες! Περνάει ο καιρός!

Χριστίνα οπως είπες θα πρότεινα να μη πάρεις πιπιλα τουλάχιστον για τρεις μηνες, αλλα πιστεύω πως οι θηλες σλικονης ειναι λιγο πιο ευκαμπτες. Με καουτσουκ πιστεύω ειναι λιγο σκληρές..

Elenaki και εγω μια απο τα ίδια! Με όσες κοπέλες συζητώ μου λένε κανε επισκληριδιο , αλλα ολες εχουν κάνει χωρις να το ψάξουν καθόλου. Το ίδιο βέβαια ισχύει και για τις λίγες που δεν εχουν κάνει, μου λένε πως άντεξαν άνετα, σηκώθηκαν πολυ πιο γρήγορα απο το κρεβάτι και ολα τέλεια με το μπεμπε αγκαλιά!

Ρενιτα ευχαριστω για την πληροφόρηση! Αλήθεια στην σαλπιγγογραφια ειναι δυνατόν να μη φανούν ολα καθαρά;
Εχει πλάκα που στους αρχικόυς υπερηχους φαινόταν ενα μωράκι μεσα σε μια καρδούλα, η οποία καρδούλα φυσικά ηταν το πανω μέρος της δικερης μήτρας!

Το λικνο ελπίζω λια να έρθει σύντομα, αν και φοβάμαι πως θα έρθει σε δυο εβδομάδες, αρχές Νοέμβρη δηλαδή, οπως με είχαν ενημερώσει. Αλλα και τότε καλα δεν ειναι;;

Σημερα σας εχω και ευχάριστο νέο! Ενιωσα για πρωτη φορα τις κλωτσιες ψηλά, στο στομάχι! Χαχα γύρισε η μπεμπουλα μου! !! Αν και εχει πολυ χώρο ακομα και θα γυρίσει μάλλον πολλες φορές ακομα!
Επισης έχασα ενα κιλό ακομα , καθότι με παραπανίσσια κιλα προ εγκυμοσυνης, και ειμαι πολυ χαρούμενη! Συνολικά εχω χάσει 6 κιλα! Πάντως θα ειμαι λιγότερα κιλα τη μερα της γεννας σε σχέση με πριν την εγκυμοσυνη!

Έλα πάρε με καρδιά μου ως εκεί που πας...να σου στρώνω χίλια αστέρια για να περπατάς
Χάρισέ μου έναν κόσμο μοναχά για μας...κι εγώ ό,τι θέλεις δίνω για να μΆ αγαπάς...
Ο χρήστης maria* δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 18-09-13, 20:56   #3289
maria*

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο magdou_ Εμφάνιση μηνυμάτων
Και εγω με fissan λέω να ξεκινήσω
Αλλα , μη γελάσετε μου αρέσουν αυτα τα ροζ-γαλάζια μπουκαλάκια!
Γενικά πιστεύω πως κρεμες που εχουν τόσα χρονια στο εμπόριο και ειναι γνωστές, ειναι αξιόπιστες. Ετσι οποία και αν διαλεξουμε δεν θα εχουν πρόβλημα τα μπεμπάκια!

Έλα πάρε με καρδιά μου ως εκεί που πας...να σου στρώνω χίλια αστέρια για να περπατάς
Χάρισέ μου έναν κόσμο μοναχά για μας...κι εγώ ό,τι θέλεις δίνω για να μΆ αγαπάς...
Παλιά 18-09-13, 21:01   #3290
Lia_84

Προεπιλογή

Μαγδα εγω πήρα ήδη φισσαν!τα χω βάλει στο καλαθακι!!σταθερη αξία και φοβερή μυρωδιά!ημουν ανάμεσα σ αυτά και στα κικο!αλλα με νίκησε η συνήθεια!!

Μαρία μείον έξι είπες;;;αυτά ειναι!!μα πως τα καταφέρνετε βρε παιδι μου!!!
Δε με νοιάζει ποτε θα ρθει αρκεί να ξερω!στειλαμε σημερα μαιλ στην εταιρία να δούμε τι θα μας πουν!
Εγω πήρα δυο πιπιλες σιλικονης,οχι οτι θα τις βάλω πριν εδραιωθεί ο θηλασμος αλλα είπα αστες να υπάρχουν Σπιτι!
Πως καταλαβαίνεις που κλωτσαει και που ρίχνει μπουνιες;;απο το μέγεθος της δύναμης;;εμένα ακόμη στο πλάι ειναι νομίζω!!το κεφάλι σίγουρα κολλημένο στα πλευρά μου ακόμη!γενικα ειναι μαζεμένος στη μισή κοιλια μου!η άλλη μισή τσάμπα παει!!χαχα

Παλιά 18-09-13, 21:16   #3291
maria*

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Lia_84 Εμφάνιση μηνυμάτων
Μαγδα εγω πήρα ήδη φισσαν!τα χω βάλει στο καλαθακι!!σταθερη αξία και φοβερή μυρωδιά!ημουν ανάμεσα σ αυτά και στα κικο!αλλα με νίκησε η συνήθεια!!

Μαρία μείον έξι είπες;;;αυτά ειναι!!μα πως τα καταφέρνετε βρε παιδι μου!!!
Δε με νοιάζει ποτε θα ρθει αρκεί να ξερω!στειλαμε σημερα μαιλ στην εταιρία να δούμε τι θα μας πουν!
Εγω πήρα δυο πιπιλες σιλικονης,οχι οτι θα τις βάλω πριν εδραιωθεί ο θηλασμος αλλα είπα αστες να υπάρχουν Σπιτι!
Πως καταλαβαίνεις που κλωτσαει και που ρίχνει μπουνιες;;απο το μέγεθος της δύναμης;;εμένα ακόμη στο πλάι ειναι νομίζω!!το κεφάλι σίγουρα κολλημένο στα πλευρά μου ακόμη!γενικα ειναι μαζεμένος στη μισή κοιλια μου!η άλλη μισή τσάμπα παει!!χαχα
Αχ και εγω ετσι τις ονειρεύομαι τις κρεμούλες και τα σαμπουανάκια, να τα εχω μαζεμένα σε ωραία καλαθακια!

Τα κατάφερα για ενα λόγο λια, πήρα τα κιλα στην προσπάθειά μας για να μείνω έγκυος. Καθε φορα που αδιαθετουσα εκλαιγα και στεναχωριομουν και να οι σοκολάτες για δυο εβδομάδες μεχρι να συνέλθω.. Ετσι τα κιλα μαζεύονταν δυο-δυο!
Τωρα που τα καταφέραμε, βρήκα τον παλιό καλο μου εαυτό! Τρώω σωστά καθημερινά, μια φορα την εβδομαδα οτι θελω, περπατάς καθημερινά!
Η χαρα μου ειναι απερίγραπτη που ειμαι έγκυος!

Καταλαβαίνω πως ειναι τα ποδαράκια απο την ένταση! Μεχρι χθες ένιωθα πάντα χαμηλα τα χτυπηματάκια. Σημερα πρωτη φορα κοντά στο στομάχι, ψηλά!

Παλιά 18-09-13, 21:26   #3292
Lia_84

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αχ και εγω ετσι τις ονειρεύομαι τις κρεμούλες και τα σαμπουανάκια, να τα εχω μαζεμένα σε ωραία καλαθακια!

Τα κατάφερα για ενα λόγο λια, πήρα τα κιλα στην προσπάθειά μας για να μείνω έγκυος. Καθε φορα που αδιαθετουσα εκλαιγα και στεναχωριομουν και να οι σοκολάτες για δυο εβδομάδες μεχρι να συνέλθω.. Ετσι τα κιλα μαζεύονταν δυο-δυο!
Τωρα που τα καταφέραμε, βρήκα τον παλιό καλο μου εαυτό! Τρώω σωστά καθημερινά, μια φορα την εβδομαδα οτι θελω, περπατάς καθημερινά!

Καταλαβαίνω πως ειναι τα ποδαράκια απο την ένταση! Μεχρι χθες ένιωθα πάντα χαμηλα τα χτυπηματάκια. Σημερα πρωτη φορα κοντά στο στομάχι, ψηλά!

Αχ κ γω κάπως ετσι πήρα τα παραπάνω κιλά,στις έξωσωματικες κ στην καθε επέμβαση που εμφανιζόταν!!περασμενα ξεχασμένα ομως!θα πάρω όσα ειναι να πάρω κ τωρα κ μετα που θα βγω απ τον παγο(ήμουν τρία χρόνια σχεδόν απο φόβο και απο γυναικολογικα θέματα) θα γίνω παλι φιτ!!αμεεεε!!

Τέλεια τοτε!!αν κ ειναι πιθανό να κάνει πολλές τούμπες ακόμη!!ειδικα αν ειναι ταρζανακι!!

Παλιά 18-09-13, 21:34   #3293
maria*

Προεπιλογή

Περασμένα ξεχασμένα! Θα γίνουμε πιο φιτ απο ποτε!
Ολα αυτα που περάσαμε με έκαναν πιο δυνατή και να εκτιμώ την εγκυμοσυνη μου όσο δε γινεται!

Σίγουρα θα κάνει πολλες τούμπες ακομα! Εχει πολυ χώρο να κολυμπάει!

Παραγγειλα και τα ρούχα για το μαιευτήριο, μια νυχτικιά κοντή, μια ρόμπα φλις μαλακιά και ζέστη και δυο σετ μπλουζάκια-παντελόνι ειδικα για θηλασμο και εγκυμοσυνη! Ολα απο το νεο κατάλογο της λα ρεντουτ.
Τωρα μου λείπουν μόνο σουτιέν θηλασμου, για τα οποία θα πάω απο κοντά να τα πάρω, να ειμαι σίγουρη για το μέγεθος!

Παλιά 18-09-13, 21:38   #3294
Christina123

Προεπιλογή

εγώ αφρόλουτρο πήρα το 0-12 της proderm με τον δοσομετρητή (βολεύει για να μην πέφτει πολύ και μετά δεν ξεβγάζεται εύκολα)... είναι πολύ ωραίο... το ίδιο και μωρομάντηλα. Κρέμες έχω σκοπό να πάρω fissan...
Για το πλυντήριο Ariel για μωρά, δεν το βρίσκεις εύκολα.... αλλά μου είπε η αδελφή μου ότι είναι το καλυτερο με διαφορά και τα έχει δοκιμάσει όλα. Εγώ για να το βρω πήγα AB, Μαρινόπουλο και άλλο ένα super market... και δεν το είχαν πουθενά...
μόνο σε ένα μεγάλο Carrefur είχαν 3 τελευταία και τα πήρα.

Πιπίλα πήρα για να υπάρχει...και ας μην χρειαστεί!!!
Ούτως ή αλλιώς δικαιούμαι μόνο 63 ημερολογιακές μέρες άδεια από την δουλειά!!! οπότε τον αποκλειστικό θηλασμό βλέπω να τον κόβω αναγκαστηκά σύντομα...
θα κοιτάξω βέβαια μήπως πάρω καμιά άδεια ... έστω χωρίς αποδοχές... αλλά θα δούμε!!!
Παλιά 18-09-13, 21:55   #3295
magdou_

Προεπιλογή

Παράθεση:

εγω νιωθω τα ποδαρακια του ψηλα εδω και ενα μηνα ολο γυριζει αλλα καταληγει παντα με το κεφαλακι κατω αριστερα διπλα στην ουροδοχο κυστη μου και τα ποδαρακια πανω δεξια!!

Παράθεση:
Περασμένα ξεχασμένα! Θα γίνουμε πιο φιτ απο ποτε!
Ολα αυτα που περάσαμε με έκαναν πιο δυνατή και να εκτιμώ την εγκυμοσυνη μου όσο δε γινεται!

Σίγουρα θα κάνει πολλες τούμπες ακομα! Εχει πολυ χώρο να κολυμπάει!

Παραγγειλα και τα ρούχα για το μαιευτήριο, μια νυχτικιά κοντή, μια ρόμπα φλις μαλακιά και ζέστη και δυο σετ μπλουζάκια-παντελόνι ειδικα για θηλασμο και εγκυμοσυνη! Ολα απο το νεο κατάλογο της λα ρεντουτ.
Τωρα μου λείπουν μόνο σουτιέν θηλασμου, για τα οποία θα πάω απο κοντά να τα πάρω, να ειμαι σίγουρη για το μέγεθος!
ααα!! με γεια!! ωραια ειναι?? δεν εχω ασχοληθει καθολου με la redoute ειναι οικονομικα? τα λυπαμαι αυτα τα λεφτα γιατι εγω χειμωνα καλοκαιρι δεν μπορω να φοραω ρουχα οταν κοιμαμαι... λογω νοσοκομειου θα παρω...

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Christina123 Εμφάνιση μηνυμάτων
εγώ αφρόλουτρο πήρα το 0-12 της proderm με τον δοσομετρητή (βολεύει για να μην πέφτει πολύ και μετά δεν ξεβγάζεται εύκολα)... είναι πολύ ωραίο... το ίδιο και μωρομάντηλα. Κρέμες έχω σκοπό να πάρω fissan...
Για το πλυντήριο Ariel για μωρά, δεν το βρίσκεις εύκολα.... αλλά μου είπε η αδελφή μου ότι είναι το καλυτερο με διαφορά και τα έχει δοκιμάσει όλα. Εγώ για να το βρω πήγα AB, Μαρινόπουλο και άλλο ένα super market... και δεν το είχαν πουθενά...
μόνο σε ένα μεγάλο Carrefur είχαν 3 τελευταία και τα πήρα.

Πιπίλα πήρα για να υπάρχει...και ας μην χρειαστεί!!!
Ούτως ή αλλιώς δικαιούμαι μόνο 63 ημερολογιακές μέρες άδεια από την δουλειά!!! οπότε τον αποκλειστικό θηλασμό βλέπω να τον κόβω αναγκαστηκά σύντομα...
θα κοιτάξω βέβαια μήπως πάρω καμιά άδεια ... έστω χωρίς αποδοχές... αλλά θα δούμε!!!
υπαρχει ariel για μωρα? πω πω!! που ζω??? εχω δει της Nuk μονο αλλα νομιζω θα καταληξω στο αρκαδι... κλασσικη αξια...
εχεις διαβασει το βιβλιο της πατσουρου?? αν θελεις να θηλασεις ματακια μπορεις να τα καταφερεις!! λιγη προσπαθεια θελει!!
Παλιά 18-09-13, 22:43   #3296
ioazon

Προεπιλογή

maria*,
σε 2 εβδομάδες που θα έρθει το λίκνο σας θα είναι αρχές Οκτώβρη

Κι εγώ είχα φτάσει +5800 αλλά έχασα 600 γραμμάρια και απόρησα σήμερα το πρωί! Μα πώς τα 'χασα;;;

Για τα βρεφικά καλλυντικά,
σίγουρα fissan για το κωλί και το πλύσιμο απ' τα κακάκια. Για αφρόλουτρα κλπ ίσως πειραματιστώ και με κανένα frezyderm.
Θα κάνω και γύρω στην 33η εβδομάδα ένα ραντεβού με παιδίατρο και θα τον ρωτήσω και αυτά τα θέματα.

Πώς καταλαβαίνετε πού είναι τα μωρά;
Εγώ απλά καταλαβαίνω πως λυσσάει αλλά δεν ξέρω τι με κοπανάει!

Εγώ που κοιτούσα στη LaRedoute πριν 3 μέρες γιατί δεν βρήκα αρκετά πράγματα;;;; Πάω να ξαναδώ....
magdou,
εγώ ψωνίζω από τη LaRedoute και μου αρέσουν αρκετά τα πραγματάκια τους.

Για τα σουτιέν θηλασμού,
να τα πάρετε όταν μπείτε στο μήνα σας για να έχει αρχίσει να "χαμηλώνει" η κοιλιά γιατί τώρα που είναι ψηλά, θα φαίνεται λάθος το μέγεθος της περιμέτου του θώρακα (την πάτησε φίλη μου που ψώνισε το σουτιέν θηλασμού στον 8ο και πήγε να το βάλει λίγο πριν γεννήσει και της έπλεε!!!)

Απορρυπαντικό πλυντηρίου πήρα Προδέρμ. Θα δοκιμάσω και το Ariel την επόμενη φορά.
Παλιά 18-09-13, 22:51   #3297
magdou_

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο ioazon Εμφάνιση μηνυμάτων
maria*,
σε 2 εβδομάδες που θα έρθει το λίκνο σας θα είναι αρχές Οκτώβρη

Κι εγώ είχα φτάσει +5800 αλλά έχασα 600 γραμμάρια και απόρησα σήμερα το πρωί! Μα πώς τα 'χασα;;;

Για τα βρεφικά καλλυντικά,
σίγουρα fissan για το κωλί και το πλύσιμο απ' τα κακάκια. Για αφρόλουτρα κλπ ίσως πειραματιστώ και με κανένα frezyderm.
Θα κάνω και γύρω στην 33η εβδομάδα ένα ραντεβού με παιδίατρο και θα τον ρωτήσω και αυτά τα θέματα.

Πώς καταλαβαίνετε πού είναι τα μωρά;
Εγώ απλά καταλαβαίνω πως λυσσάει αλλά δεν ξέρω τι με κοπανάει!

Εγώ που κοιτούσα στη LaRedoute πριν 3 μέρες γιατί δεν βρήκα αρκετά πράγματα;;;; Πάω να ξαναδώ....
magdou,
εγώ ψωνίζω από τη LaRedoute και μου αρέσουν αρκετά τα πραγματάκια τους.

Για τα σουτιέν θηλασμού,
να τα πάρετε όταν μπείτε στο μήνα σας για να έχει αρχίσει να "χαμηλώνει" η κοιλιά γιατί τώρα που είναι ψηλά, θα φαίνεται λάθος το μέγεθος της περιμέτου του θώρακα (την πάτησε φίλη μου που ψώνισε το σουτιέν θηλασμού στον 8ο και πήγε να το βάλει λίγο πριν γεννήσει και της έπλεε!!!)

Απορρυπαντικό πλυντηρίου πήρα Προδέρμ. Θα δοκιμάσω και το Ariel την επόμενη φορά.
α! κι εγω που πηρα τηλεφωνο μου ειπαν αρχες Οκτωβρη θα ερθουν. θα το κανω κρατηση. σημερα μπηκα στον 7ο και δεν μπορω να σταθω καθολου και αρχισα να φοβαμαι για το χειροτερο σεναριο...
και το πιτσιρικακι μου αν μπορουσε να μου ανεβει στο λαιμο πιστευω θα το ειχε κανει..
Παλιά 19-09-13, 07:58   #3298
maria*

Προεπιλογή

Aααα καλα! Νοέμβρη έγραψα; Βιαζόμαι πολυ εγω! Υπολόγισα πως εχουμε Οκτώβρη τωρα χαχα! Αρχές Οκτώβρη μου είπαν για το λικνο. Σε δυο εβδομάδες δηλαδή!

Απο λα ρεντουτ γενικά παραγγειλω και ειμαι πολυ ευχαριστημένη απο άποψη ποιότητας-τιμής. Μου αρέσει όμως να τα κοιτάω πρώτα στον κατάλογο.

Η ρόμπα που διαλεξα:
http://www.laredoute.gr/LA-REDOUTE-C...prId=324209334

Το νυχτικό για τον τοκετό:
http://www.laredoute.gr/COCOON-Nuxti...prId=324413792 διαλεξα το σκούρο μπλε!

Πιτζάμα στο χρώμα μπορντο/καρό
http://www.laredoute.gr/COCOON-Pitza...prId=324413757

Πιτζαμα νο.2 χρώμα εκρου- μπορντο.
http://www.laredoute.gr/LA-REDOUTE-C...prId=324413769

Μου αρέσουν πολυ τα υφάσματα τους βαμβάκι και βισκόζη και φυσικά το κόλπο που εχουν για το θηλασμο. Στην κοιλια ειναι ειδικα φτιαγμένα για εγκυμοσυνη.
Το μόνο κακό γενικά στη λα ρεντουτ ειναι οτι κάνουν περίπου 15 μερες να έρθουν αλλα πάντα παραγγελνω :-/

Παλιά 19-09-13, 08:02   #3299
ioazon

Προεπιλογή

Καλημέρα!

Ε, και τι έγινε που αργούνε;
Γιατί; ¶μα θέλουμε να πάμε στα μαγαζιά, πάμε πάντα την επόμενη μέρα που το σκεφτόμαστε; Πάντα δεν το αναβάλλουμε για μερικές μέρες;
Είναι βολικές οι αγορές από το internet!
Παλιά 19-09-13, 10:23   #3300
AthKos

Περιοχή: Athens
Προεπιλογή

Καλημέρα κορίτσια!!!

Παράθεση:
Καλησπερα καλησπερα σε ολα τα κοριτσια!

Καναμε χτες που λετε το doppler - τα περισσοτερα απο αυτα που μετραγε - αρτηριες κτλ - δεν τα ηξερα καν! ο γιος μου πηρε 10 στα 10! ολα ηταν τελεια, ο γιατρος κατενθουσιαμενος! φτασαμε αισιως τα 2300 κιλα. αμνιακο τελειο, ο πλακουντας φοβερος και οι αρτηριες που κοιταξε ( ομφαλιος λωρος, μια στον εγκεφαλο, στην κοιλια και δεν θυμαμαι που αλλου) ολες ηταν τελειες!

Και αφου εχει ολοκληρωσει τις μετρησεις, μου λεει, τωρα θα κανουμε το πιο σημαντικο τεστ: με αυτο το μηχανημα (ενα κατι σαν φορητο μηχανημα για μασαζ) θα στειλουμε δονησεις και ηχητικα σηματα στο μωρο, και θα δουμε αμεσως την αντιδραση του! θα το νευριασουμε λιγο να δουμε πως αντιδρα! και παιδια, το βαζει στη κοιλια μου και αμεσως μετα βαζει τον υπερηχο! οι παλμοι του μωρου ειχαν παει στο κοκκινο, απο ελευθερα χερακια που ειχε πριν, ειχε κανει μπουνιτσες και ετρεμε ολοκληρο! και ο γιατρος φωναζει τελειαααα αντιδραση! απιστευτη εμπειρια κοριτσια, πρωτη φορα ειδα το μωρακι να αντιδρα ετσι σε εξωτερικο παραγοντα! τα συναισθηματα πολυ εντονα! ολο το απογευμα εκλαιγα και σκεφτομουνα τα μπουνιτσακια του και ποτε θα το παρω αγκαλιτσα!

και στο τελος μου λεει, εχει πολυ καλη θεση, κριμα που δεν πατε για φυσιολικο τοκετο. εκει στενοχωρεθηκα λιγο να σας πω την αληθεια, αλλα δεν πειραζει. με οποιο τροπο, το σημαντικο ειναι να κρατησω στα χερια μου το γιο μου. τα αλλα ολα τα ξεχναμε
Zacharoula μπράβο για τα αποτελέσματα. Πολύ ευχάριστα

Παράθεση:
κοριτσια μου χτες ηταν η πιο αγχωτικη μερα της εγκυμοσυνης μου!! ΕΙχαμε γιατρο και με το που βλεπει τον τραχηλο μου λεει σε μια εβδομαδα γενναμε.... τι του λεμε;; (μου κοπηκαν τα ποδια) γιατι δεν καθεσαι κατω μου λεει;;; γιατι κουραζεσαι;; με ξεχεσε κανονικα... ο τραχηλος κοριτσια στο 1.62εκ... και εκει ξεκινησε μια επωδυνη κατασταση για μενα αλλα τουλαχιστον αξιζε τον κοπο... βαλαμε δαχτυλιδι στον κολπο που λειτουργει σαν θολος, απορροφα δηλαδη τους κραδασμους του μωρου και κρατα το βαρος του... με αυτο πιστευει πως θα φτασουμε ανετα τις 36 εβδομαδες και γιατι οχι να τις ξεπερασουμε, με την προϋποθεση βεβαια οτι θα βαλω κωλο κατω, σχεδον κρεβατι δηλαδη αφου μου απαγορεψε και το μαγειρεμα!!!
Τα υπολοιπα τωρα, φτασαμε τα 1,704γρ και περιπου 43-45εκ με καλο αμνιακο υγρο και καλο doppler!!!!
αυτααααααααααααααααα!!!!!!!!!
Polyxeni λίγη προσοχή παραπάνω τώρα. Σε κάθε περίπτωση όλα τα πάνε καλά απο δω και πέρα.

Παράθεση:
Εγω μίλησα με την παιδίατρο και μου πρότεινε τα καλλυντικά της frezyderm τα οποία και πήρα ήδη. Η δε κρέμα που χρησιμοποιούμε μετα την αλλαγή της πάνας θεωρείται οτι έχει τα μικρότερα επίπεδα ψευδαργύρου. Αρχικά θα τα δοκιμάσω και αν δε με ικανοποιήσει το αποτέλεσμα θα κοιτάξω για κάτι άλλο.
Παλιά 19-09-13, 10:26   #3301
ioazon

Προεπιλογή

Καλημέρα!

Πάντως, υπάρχει και η bepanthol baby που είναι φαρμακευτική και είναι μια χαρά για κρεμουλα αλλαγής πάνας και εξαιρετικά οικονομική!
Παλιά 19-09-13, 10:28   #3302
AthKos

Προεπιλογή

Παράθεση:
Καλημέρα!

Πάντως, υπάρχει και η bepanthol baby που είναι φαρμακευτική και είναι μια χαρά για κρεμουλα αλλαγής πάνας και εξαιρετικά οικονομική!

Η αλήθεια είναι οτι τα προϊόντα της Frezyderm είναι λίγο πιο ακριβά.
Παλιά 19-09-13, 10:30   #3303
ioazon

Προεπιλογή

Μωρέ,
ειδικά η κρέμα αλλαγής πάνας θα χρησιμοποιείται 15 φορές τη μέρα, για αυτό.
Εμένα τη bepanthol μου την είπε φίλη μου που έχει 2 τσούπρες και είπα να της δώσω μία ευκαιρία!
Παλιά 19-09-13, 10:37   #3304
AthKos

Προεπιλογή

Παράθεση:
Μωρέ,
ειδικά η κρέμα αλλαγής πάνας θα χρησιμοποιείται 15 φορές τη μέρα, για αυτό.
Εμένα τη bepanthol μου την είπε φίλη μου που έχει 2 τσούπρες και είπα να της δώσω μία ευκαιρία!
Εμένα μου είπαν και για τη sudocream, η οποία είναι λίγο πιο οικονομική. Θα δοκιμάσω διάφορα και βλέπουμε
Παλιά 19-09-13, 11:40   #3305
magdou_

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο AthKos Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλημέρα κορίτσια!!!

Εγω μίλησα με την παιδίατρο και μου πρότεινε τα καλλυντικά της frezyderm τα οποία και πήρα ήδη. Η δε κρέμα που χρησιμοποιούμε μετα την αλλαγή της πάνας θεωρείται οτι έχει τα μικρότερα επίπεδα ψευδαργύρου. Αρχικά θα τα δοκιμάσω και αν δε με ικανοποιήσει το αποτέλεσμα θα κοιτάξω για κάτι άλλο.
Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο AthKos Εμφάνιση μηνυμάτων
Εμένα μου είπαν και για τη sudocream, η οποία είναι λίγο πιο οικονομική. Θα δοκιμάσω διάφορα και βλέπουμε
καλημερα!!
για την αλλαγη πανας θα χρησιμοποιω κρεμα προπολης με αλοη και βασιλικο πολτο, πιο φυτικη, και σε περιπτωση που χρειαστει sudocream. για το μπανιο του παλι υγρο σαπουνι με ζελε αλοης, ολα τα αλλα μαλλον θα παρω κι εγω fissan. η frezyderm ισως ειναι η πιο καλη αλλα και πολυ πιο ακριβη και με τη συχνοτητα του θα την χρησιμοποιουμε... μην πεσουμε και εξω...
λαδακι για μασαζ εχει η fissan? εχετε δει? ολα τα προιοντα που θα τα βρω αραγε? ηθελα να τα μυρισω πρωτα και μετα να τα παραγγειλω...
καλυτερα ειμαι σημερα ευτυχως αν και η πιεση μου ειναι στο 7 η μεγαλη και αυριο τελικα θα δω το μωρακι μου...
φευγω για αθηνα!!1 παω για ψωνια!!!
Παλιά 19-09-13, 12:22   #3306
zacharoula1982

Προεπιλογή

καλημερα καλημερα!

πηγαμε σημερα στο γιατρο, ειδε τα αποτελεσματα του doppler, ειναι ολα τελεια. το μπεμακι ο γιατρος σημερα μου το εβγαλε 2.500 κιλα! τραχηλο δεν μου μετρησε, του το ειπα και μου λεει δεν ειναι αναγκη, απο δω και περα οτι ειναι να γινει θα γινει. τελος παντων, αυτος ξερει! ειπαμε τελικα για ημερομηνια 21 η 22 οκτωβριου. Τωρα θα με δει παλι σε 2 εβδομαδες και μετα καθε εβδομαδα - δηλαδη μεχρι και λιγο πριν τη γεννα. Δεν τον ρωτησα κθολου εαν θα πρεπει να κανω nst καρδιοτακογραφο κτλ. αλλα και αυτος δεν μου ειπε τιποτα.

σημερα απο το πρωι ειχα 10 συσπασουλες... καλα τωρα δεν φοβαμαι τιποτα. οτι ειναι να γινει θα γινει!

Απο κρεμες κοριτσια εχω παρει το σαμπουαν - αφρολουτρο της fissan που μυριζει τελεια και παραδοσιακα ειναι το πιο παλιο και σιγουρο - και οικονομικο βεβαια. και κρεμα αλλαγης εχω παρει sudocream, απλα δεν ξερω εαν τη βαζουμε μονο οταν εχει ερεθισμακι το μωρο η σε καθε αλλαγη της πανας. Οσο αφορα τα λοιπα, κρεμες κτλ, η αδερφη της κουμπαρας μου δουλευει σε φαρμακειο, και για δωρο θα μου φτιαξει ενα τεραστιο καλαθι που θα περιεχει ολα τα προιοντα περιποιησης του μωρου, οποτε θα μου δωθει η ευκαιρια να δοκιμασω και αλλα. θα μου βαλει mustela, frezyderm και πολλα αλλα, λαδακι για μασαζ, κρεμες, σαμπουαν κτλ.

Παντως, μιας και τα εχω μυρισει σχεδον ολα, της frezyderm εχουν την πιο ωραια μυρωδια! αλλα το βασικο ειναι, τι θα ταιριαζει στο μωρακι. το οποιο θα το δουμε στη πορεια!

Για το βρεφικο απορρυπαντικο, επελεξα της proderm υγρο. Ηταν να παρω το αρκαδι, αλλα διαβασα οτι το σαπουνι η το απορρυπαντικο σκονη, αφηνει υπολοιματα και ειναι καλυτερα να παρεις υγρο. ε το προδερμ μου φανηκε η καλυτερη επιλογη. εχω βαλει ηδη τα 2 πλυντηρια, και εχω αλλα 3 περιπου. και μετα σιδερο!

Μαδγουλα καλα ψωνια!

Πολυξενη σκεφτηκες εσυ να παρεις ενα εξτρα στρωματακι για το λικνο της κικο? εμενα μου ειχε περασει απο το μυαλο, γιατι ειναι οντως λιγακι σκληρο, και ειχα σκεφτει μηπως βαλω ενα ανωστρωμα cotton.

Παλιά 19-09-13, 15:32   #3307
ioazon

Προεπιλογή

Η sudocream είναι για χοντρά συγκάματα, όχι για να βάζεις κάθε φορά που αλλάζεις πάνα! (έχω διαβάσει)
Είναι στόκος!!!!
Παλιά 19-09-13, 16:00   #3308
zacharoula1982

Προεπιλογή

Παράθεση:
Η sudocream είναι για χοντρά συγκάματα, όχι για να βάζεις κάθε φορά που αλλάζεις πάνα! (έχω διαβάσει)
Είναι στόκος!!!!
αρα θελεις μια κρεμουλα για καθημερινη χρηση...την οποια τη βαζεις μονο στον πωπο και στα...γυρω η και σε ολο το σωματακι?

εγω νομιζα οτι τη sudocream τη βαζεις καθε φορα.

Παλιά 19-09-13, 16:09   #3309
ioazon

Προεπιλογή

Η Sudocream είναι η κρέμα για τις επείγουσες καταστάσεις και τους χοντρο-ερεθισμούς (έβαλε και ο αγάπης μου μετά από πεζοπορία που είχε συγκαεί στα μπούτια και του πέρασε σε 6 ώρες) αλλά όχι για κάθε μέρα.
Για κάθε μέρα θα πάρεις κάποια κρέμα αλλαγής πάνας σαν αυτές που έχουν όλες οι εταιρίες.
Για όλο το σωματάκι φαντάζομαι ονομάζεται "γαλάκτωμα" το προϊόν που θες.
Παλιά 19-09-13, 16:15   #3310
polixenh

Το avatar του χρήστη polixenh

Περιοχή: Νεα Κιος. Αργολιδας
Προεπιλογή

Παράθεση:
πω πω νεα!!
πολυξενακι γιατι δεν προσεχεις? αφου ηξερες οτι εχεις προβλημα(σε ειχε ξαναξαπλωσει ο γιατρος ετσι δεν ειναι?) γιατι δεν ειχες το νου σου??
εγω κοριτσια σημερα δεν ειμαι καθολου καλα. ολο ζαλιζομαι και δεν μπορω να σταθω ουτε λεπτο ορθια. ηπια 2 πορτοκαλαδες και την εχω αραξει στον καναπε γιατι ειμαι και μονη μου. φοβαμαι μην μου επεσε κι αλλο ο αιματοκριτης...
με ειχε ξαναξαπλωσει καιρο πριν για τον πλακουντα οχι για τον τραχηλο... για τον τραχηλο απλα μου ειχε πει να μην κουραζομαι κτλ κτλ. Τελοσπαντων, ολα καλα τωρα!!! ειμαι για πολυ zZzzzZZZzzzZz....
αμα ζαλιζεσαι γενικα να τρως και λιγο αλατι σκετο... εγω που υποφερω χρονια απο χαμηλο αιματοκριτη μονο αυτο με σωζει..!!!

Παράθεση:
εγω πηρα αφρολουτρο, σαμπουαν, κρεμα σωματος fissan και κρεμα συγκαματος sudocream! θα τα δοκιμαζω και βλεπουμε!!

Παράθεση:
Πολυξένη τι ηταν αυτο που περάσατε! ; Πωπω και ο γιατρός στο ειπε ετσι οπως έπρεπε για να το καταλάβεις αυτή τη φορα καλα.
Τιποτα δεν ειναι τόσο σημαντικό όσο το μπεμπε. Ξε κου ρα ση!
Ετσι ολα θα πανε σίγουρα καλα...

Το λικνο ελπίζω λια να έρθει σύντομα, αν και φοβάμαι πως θα έρθει σε δυο εβδομάδες, αρχές Νοέμβρη δηλαδή, οπως με είχαν ενημερώσει. Αλλα και τότε καλα δεν ειναι;;

Σημερα σας εχω και ευχάριστο νέο! Ενιωσα για πρωτη φορα τις κλωτσιες ψηλά, στο στομάχι! Χαχα γύρισε η μπεμπουλα μου! !! Αν και εχει πολυ χώρο ακομα και θα γυρίσει μάλλον πολλες φορές ακομα!
Επισης έχασα ενα κιλό ακομα , καθότι με παραπανίσσια κιλα προ εγκυμοσυνης, και ειμαι πολυ χαρούμενη! Συνολικά εχω χάσει 6 κιλα! Πάντως θα ειμαι λιγότερα κιλα τη μερα της γεννας σε σχέση με πριν την εγκυμοσυνη!
Δεν ειναι καταπληκτικο το συναισθημα αυτο;;; Μοναδικο απλα...

το γεγονος οτι εχασες 6 κιλα στην εγκυμοσυνη πρεπει να σε κανει πολυ περηφανη και πραγματικα μπραβο σου!!

Παράθεση:

εμενα ξεχωριζει και η πατουσα αμα δεις την κοιλια μου την ωρα που κλοτσαει...

μακαρι να μπορουσα και εγω να περπαταω καθημερινα... ουτε μεχρι το περιπτερο δεν μπορω να παω...

Παράθεση:
καλημερα καλημερα!

πηγαμε σημερα στο γιατρο, ειδε τα αποτελεσματα του doppler, ειναι ολα τελεια. το μπεμακι ο γιατρος σημερα μου το εβγαλε 2.500 κιλα! τραχηλο δεν μου μετρησε, του το ειπα και μου λεει δεν ειναι αναγκη, απο δω και περα οτι ειναι να γινει θα γινει. τελος παντων, αυτος ξερει! ειπαμε τελικα για ημερομηνια 21 η 22 οκτωβριου. Τωρα θα με δει παλι σε 2 εβδομαδες και μετα καθε εβδομαδα - δηλαδη μεχρι και λιγο πριν τη γεννα. Δεν τον ρωτησα κθολου εαν θα πρεπει να κανω nst καρδιοτακογραφο κτλ. αλλα και αυτος δεν μου ειπε τιποτα.

σημερα απο το πρωι ειχα 10 συσπασουλες... καλα τωρα δεν φοβαμαι τιποτα. οτι ειναι να γινει θα γινει!

Πολυξενη σκεφτηκες εσυ να παρεις ενα εξτρα στρωματακι για το λικνο της κικο? εμενα μου ειχε περασει απο το μυαλο, γιατι ειναι οντως λιγακι σκληρο, και ειχα σκεφτει μηπως βαλω ενα ανωστρωμα cotton.

Μπραβοοοοοοοοοοοοο..... με το καλοοοοοοοο!!!
Ποσο χαιρομαι που πλησιαζουμε...

Για το στρωμα οχι δεν σκεφτηκα να παρω κατι εξτρα... ομως νομιζω πως το πρωτο διαστημα το θελουν το σκληρο στρωμα... !!!

Ο χρήστης polixenh δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 19-09-13, 17:27   #3311
maribell

Περιοχή: Βέροια
Προεπιλογή

Καλησπέρα κοριτσάκια!
Ζαχαρούλα μπράβο για τον μπέμπη σας!Από εδώ και πέρα δεν έχεις τίποτα να φοβάσαι!
Πολυξένη ΞΕΚΟΥΡΑΣΟΥ!!!Μετά θα παρακαλάς για λίγες ξάπλες!!! Do it τώρα που μπορείς!!! Πόσο τέλεια να ξεχωρίζεις το πατουσάκι του μωρού σου!!!Εγώ ακόμη δε μπορώ να καταλάβω τη θέση του.
Μαρία.... -6 κιλά???????Ουάου!!!Εγώ στην προηγούμενη επίσκεψη(2/9) ήμουν στα +5, σίγουρα έχω βάλει 1 ακόμη και η όρεξή μου έχει γίνει ανεξέλεγκτη!!!!!Αχ τι θα κάνω???
Για τις κρέμες που λέτε εγώ έχω πάρει της Weleda. Θα τις δοκιμάσω αρχικά και αργότερα θα δω και τα προιόντα της fissan Για πιο "δύσκολες" καταστάσεις, τη sudocream και μια βέλγικη(μου τη φέρνει μια θεία που μένει εκεί) και μοιάζει πολύ με τη sudocream.

Ο χρήστης maribell δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 19-09-13, 18:35   #3312
Lia_84

Προεπιλογή

Καλησπεριζω μαμάδες κ μωρα!!

Ερώτηση: εχει πάρει καμια σλινγκ;αν ναι τι ύφασμα επιλέξατε;;και απο ποιο σάιτ το πήρατε;;

Banner διαφημιζόμενων ή ιστοσελίδων που στηρίζουμε
Παλιά 19-09-13, 21:16   #3313
Renita

Προεπιλογή

καλησπέρα κυριες μου.

Λία καλή ερωτηση - και εμενα θα με ενδιεφερε ειδικα για μεσα στο σπιτι τον πρωτο καιρο.

Εχω και εγω μια απορια προς τις μανουλες του μπι που ηδη εχουν ασχοληθει με το πλοισιμο της προικας του μωρου: πέρα από απορρυπαντικο χρησιμοποιησατε και καποιο μαλακτικο?

Όσο για τις κρεμες που λετε και εγω ξερω ότι η σουντοκριμ είναι για περιπτωσεις συγκαματος κ μονο. Τα φισαν όσες τα εχετε πάρει ηδη γραφουν 'οτι δεν περιεχουν parabens?

Παλιά 19-09-13, 22:03   #3314
Christina123

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Renita Εμφάνιση μηνυμάτων
καλησπέρα κυριες μου.

Λία καλή ερωτηση - και εμενα θα με ενδιεφερε ειδικα για μεσα στο σπιτι τον πρωτο καιρο.

Εχω και εγω μια απορια προς τις μανουλες του μπι που ηδη εχουν ασχοληθει με το πλοισιμο της προικας του μωρου: πέρα από απορρυπαντικο χρησιμοποιησατε και καποιο μαλακτικο?

Όσο για τις κρεμες που λετε και εγω ξερω ότι η σουντοκριμ είναι για περιπτωσεις συγκαματος κ μονο. Τα φισαν όσες τα εχετε πάρει ηδη γραφουν 'οτι δεν περιεχουν parabens?
εγώ δεν έβαλα μαλακτικό!! Νομιζώ ότι δεν κάνει...
Επίσης η παιδίατρος είχε δώσει την sudocream στην αδελφή μου για το γιο της, αλλά είπε όχι για την κόρη της...
Οπότε εγώ δεν θα πάρω sudocream.
Παλιά 19-09-13, 22:10   #3315
Ellie2013

Το avatar του χρήστη Ellie2013

Περιοχή: Στα συννεφα ψηλα!..
Προεπιλογή

Καλησπέρα σας! Τι κάνετε;; Εγώ καλά είμαι! Ξεκίνησα να πλένω τα ρουχαλάκια του μπέμπη μου. Εχω πλύνει κουβερτουλες, το περιττό μου έξοδο όπως το αποκαλώ, δηλαδή το παπλωματακι το οποίο απαγορεύεται τον πρώτο χρόνο, τους σελτεδες για το στρώμα, τους σελτεδες για το.αλλαγμα, τα ετσετακια - λαβετες, και το καρότσι.. Μου έμειναν οι μπουρνουζοπετσετες, τα σεντονακια, τα εσωρουχακια του και τα φορμακια του.. Επλυνα και τα νυχτικα μου, ρόμπα και εσώρουχα. Μόνο τα σουτιέν δεν επλυνα γιατί πλένονται με το μωρουδιακο το απορρυπαντικό οπότε θα πλυθουν με τα υπόλοιπα..
Ιωάννα εσύ την εχεις ψηλά την κοιλιά (είδα τη φωτο στο φατσοβιβλιο). Εμένα είναι χαμηλά η κοιλιά μου οπότε δεν είχα θέμα με τα σουτιέν. Το μόνο.ότι τα πήρα μεγαλύτερα.
Renita από όσο ξέρω απαγορεύεται στα ρουχαλάκια το μαλακτικο. Εγώ έβαλα μόνο στις κουβερτουλες, στο πάπλωμα και στους σελτεδες. Αλλά έπειτα έβαλα και άλλο ξέπλυμα στο πλυντήριο. Μου φάνηκε λίγο "βαρυ".
Το Ariel το βρεφικό το είδα στο ΑΒ το δικό μας. Εγώ όμως πήρα το προδερμ. Πρώτον γιατί μου αρέσει και δεύτερον γιατί είχα κουπόνια!
Πολυξένη στρωσε κωλο ΤΩΡΑ!
Κρεμουλα για το κωλαράκι του μπεμπουλι μου πήρα την προδερμ και για δύσκολες περιπτώσεις θα πάρω sudocrem. Την χρησιμοποίησα και εγώ πρόσφατα! Συμφωνώ με τη Ιωάννα ότι δεν κάνει για συχνή χρήση.. Και γενικώς αφρόλουτρο και κρέμα σώματος πήρα προδερμ λόγω των κουπονιών. Μόλις τελειώσουν θα πάω στα φισσαν..Τα εχω ήδη βάλει στο καλαθάκι! Λαδάκι για νεογέννητα η φισσαν έχει;; Είδα ένα σε μωβ αλλά ήταν για.πιο μεγάλα μωράκια. Από ενός και πάνω νομίζω..
Πιπίλα πήρα μια και είχα άλλη μια! Πήρα μια πράσινη με τον Γουίνι!Δεν ξέρω αν θα τις χρησιμοποιήσω αλλά εγινε και κάτι!
Μωρομαντηλα πήρα τα extra sensitive της Τζόνσον..
Για επιθεματα έλεγα της Nuk αλλά μου είπαν ότι της Chico είναι τα καλύτερα. (και τα πιο ακριβά συμπλήρωσα). Αλλά μάλλον Chico θα πάρω τελικά και όχι Nuk όπως έλεγα..
Και αλλά ήθελα να πω αλλά κόλλησα...

Ο χρήστης Ellie2013 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 19-09-13, 22:12   #3316
Ellie2013

Προεπιλογή

Οι πιπιλες μου είναι nuk! Ξέχασα να το αναφέρω!

Παλιά 19-09-13, 22:16   #3317
Ellie2013

Προεπιλογή

Παράθεση:
καλημερα καλημερα!

Απο κρεμες κοριτσια εχω παρει το σαμπουαν - αφρολουτρο της fissan που μυριζει τελεια και παραδοσιακα ειναι το πιο παλιο και σιγουρο - και οικονομικο βεβαια. και κρεμα αλλαγης εχω παρει sudocream, απλα δεν ξερω εαν τη βαζουμε μονο οταν εχει ερεθισμακι το μωρο η σε καθε αλλαγη της πανας. Οσο αφορα τα λοιπα, κρεμες κτλ, η αδερφη της κουμπαρας μου δουλευει σε φαρμακειο, και για δωρο θα μου φτιαξει ενα τεραστιο καλαθι που θα περιεχει ολα τα προιοντα περιποιησης του μωρου, οποτε θα μου δωθει η ευκαιρια να δοκιμασω και αλλα. θα μου βαλει mustela, frezyderm και πολλα αλλα, λαδακι για μασαζ, κρεμες, σαμπουαν κτλ.

Παντως, μιας και τα εχω μυρισει σχεδον ολα, της frezyderm εχουν την πιο ωραια μυρωδια! αλλα το βασικο ειναι, τι θα ταιριαζει στο μωρακι. το οποιο θα το δουμε στη πορεια!

Για το βρεφικο απορρυπαντικο, επελεξα της proderm υγρο. Ηταν να παρω το αρκαδι, αλλα διαβασα οτι το σαπουνι η το απορρυπαντικο σκονη, αφηνει υπολοιματα και ειναι καλυτερα να παρεις υγρο. ε το προδερμ μου φανηκε η καλυτερη επιλογη. εχω βαλει ηδη τα 2 πλυντηρια, και εχω αλλα 3 περιπου. και μετα σιδερο!

Μαδγουλα καλα ψωνια!

Και εγώ από όσο ξέρω το πρώτο το στρώμα πρέπει να είναι σκληρό..

Παλιά 19-09-13, 22:21   #3318
Ellie2013

Προεπιλογή

Και τελευταίο από κιλά έφτασα τα κιλά που είχα στην αρχή της εγκυμοσύνης.

Παλιά 19-09-13, 22:42   #3319
ioazon

Προεπιλογή

Εγώ πήρα sling και mei tai από το asteraki. http://www.babywearing.gr/
Πήγα από εκεί κιόλας και μου τα έδειξε.
Όπως το κόβω εγώ, θα τα λυώσω στη χρήση. Μου αρέσει πολύ σαν ιδέα και σαν εικόνα.
Παλιά 20-09-13, 03:25   #3320
Lia_84

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Renita Εμφάνιση μηνυμάτων
καλησπέρα κυριες μου.

Εγω πηρα προδερμ και απορρυπαντικο και μαλακτικο!ρωτησα κ δεν μου παν πως δεν κανει!ετσι κ αλλιως η ποσότητα ειναι ελάχιστη,καμια σχέση με αυτή που βάζουμε στα δικά μας,και ειναι βρεφικο!

Απάντηση στο θέμα

Bookmarks

Εργαλεία Θεμάτων

Δικαιώματα - Επιλογές