the nr.1 fun place to be - for parents or wannabe parents !

Επιστροφή   ParentsCafe.gr > Καφές για όλα τα γούστα! > Όλες οι κατηγορίες των "Καφέ" > Τα ΧαΛαραααά καφέ !!

Notices

@@@@@@@   Νέo Advertorial   @@@@@@@

Με την εγγραφή στο newsletter του Ζupermarket συμμετέχετε στην κλήρωση
για 3 μεγάλα χριστουγεννιάτικα καράβια !
Δωρεάν αποστολή του δώρου σε όλη την Ελλάδα!
 Πατήστε εδώ για περισσότερες πληροφορίες !

@@@@@@@@@@@@@

@@@@@@@ Νέα Advertorial @@@@@@@

2 φορές και έναν καιρό!
Το ηλεκτρονικό κατάστημα με showroom στην Άνω Γλυφάδα
Επώνυμα μεταχειρισμένα (second hand) βρεφικά και παιδικά είδη

@@@@@@@@@@@@@

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Παλιά 04-11-12, 17:44   #41
mama konstantinou

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Ειρήνη Εμφάνιση μηνυμάτων
!!! Είστε δικές μου εσείς, βοηθοί του χοντρού με τα κόκκινα, σαν και του λόγου μου!!!

Ο χρήστης mama konstantinou δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 04-11-12, 17:48   #42
Ειρήνη

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο liontarina Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλά Χριστούγεννα κορίτσια.. θα σας διαβάζω και θα συμμετέχω με ιδέες όσο μπορώ.. χαίρομαι τόσο με αυτό το θέμα γιατί ξέρω πως η αύρα σας θα ομορφήνει τα Χριστούγεννά μας φέτος..
Λιονταρίνα μου όμορφη, όσο γι αυτό στο εγγυώμαι! Πάντα βοηθάει. Δεν ξέρω γιατί ή δεν ξέρω ακριβώς πως ακριβώς... οι εικόνες... η θετική ενέργεια... οι γλυκές στιγμές... πάντως αυτό το θέμα βοηθάει πολύ στην καλή ψυχολογία μου...~ !
Παλιά 04-11-12, 17:56   #43
Ευα3

Το avatar του χρήστη Ευα3

Προεπιλογή

Ταζ και Περιστερακι ειδα ξεκινησατε δυναμικα
Εχουμε και αλλη Ταζ ! Να χαιρεσαι τα ζουζουνια σου!

Λοιπον εχουν φερει ηδη χριστουγεννιατικα τα τζαμπο και κατι λιγα τα λιντλ. Επσης τα εποχιακα μαγαζια ανοιξαν! Εχτες που καναμε τη βολτα μας καθομουν και τα χαζευα
Φετος δεν με βλεπω για καρτες , μαλλον θα στειλω καποια φωτογραφια μας με ευχες με email.
Να σας ρωτησω αυτο με το ημερολογιο μπορω να το κανω μονη μου ???

Ο χρήστης Ευα3 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 04-11-12, 17:57   #44
Ειρήνη

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Ευα3 Εμφάνιση μηνυμάτων
Ταζ και Περιστερακι ειδα ξεκινησατε δυναμικα
Εχουμε και αλλη Ταζ ! Να χαιρεσαι τα ζουζουνια σου!

Λοιπον εχουν φερει ηδη χριστουγεννιατικα τα τζαμπο και κατι λιγα τα λιντλ. Επσης τα εποχιακα μαγαζια ανοιξαν! Εχτες που καναμε τη βολτα μας καθομουν και τα χαζευα
Φετος δεν με βλεπω για καρτες , μαλλον θα στειλω καποια φωτογραφια μας με ευχες με email.
Να σας ρωτησω αυτο με το ημερολογιο μπορω να το κανω μονη μου ???
Ω ναι! Ειδικά στο excel αν και στο word γίνεται {το έχω κάνει και στα 2 προγράμματα}. Θα βάλω αναλυτικές οδηγίες μια που το κάνω εδώ και 6 χρόνια, από την πρώτη χρονιά που το φιογκάκι ήταν 2 μηνών!

Τι έφεραν τα lidle? Στα jumbo θα χαζέψετε... και καλές τιμες, κόρες!
Παλιά 04-11-12, 18:06   #45
ravT

Προεπιλογή

Ναι, ναι, βάλε τις οδηγίες γιατί φέτος ειδικά δεν είμαστε να πετάμε λεφτά...

Εγώ έχω ψωνίσει τον μεγαλύτερο όγκο των παιδικών παιχνιδιών. Προσπάθησα να χωρίσω νοητά μια παραγγελία στα δυο ή τρία μέρη, ώστε να ψωνίζω κάθε μήνα από λίγα για να μη μου φανεί το ποσό.
Στους μεγάλους τώρα, εκτός από τα γούρια που κάνω κάθε χρόνο προς όλους, στους εορτάζοντες των ημερών θα δωρίσω όσο το δυνατόν οικονομικά και χρηστικά πραγματάκια.
Για παράδειγμα, στον κουμπάρο και την κουμπάρα μου που βρίσκονται πολύ συχνά σε χιονισμένα μέρη, θα πάρω ισοθερμικές κάλτσες, φυσικά αμπαλαρισμένες όμορφα. Ή στη μαμά μου θα πάρω ένα ζευγάρι παντόφλες που ξέρω πως θα εκτιμήσει καθώς δεν αγόρασε φέτος. Στους παππούδες θα φτιάξω από ένα ημερολόγιο με φωτογραφίες της μικρής.
Στα σπίτια που θα πάμε για επίσκεψη κατά τη διάρκεια των γιορτών, θα δωρίσω βαζάκι με mix για κεικ ή κουλουράκια αμπαλαρισμένο όμορφα!

Ο χρήστης ravT δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Banner διαφημιζόμενων ή ιστοσελίδων που στηρίζει το ParentsCafe.gr
Παλιά 04-11-12, 18:09   #46
DALIA

Το avatar του χρήστη DALIA

Περιοχή: Salonika
Προεπιλογή

Ένας καλός λόγος επιστροφής μου στα cafe..
Ο χρήστης DALIA δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 04-11-12, 18:15   #47
Ευα3

Προεπιλογή

Στα λιντλ εφερε σοκολατακια μπισκοτακια και αυτα τα ημερολογια που καθε μερα βγαζεις το κουτακι της μεχρι τα χριστουγεννα -το καταλαβατε ε?-

Επισης πολυ ωραια πραγματα στα ζαρα χομ μεχρι 15 ευρω τα στολιδια-διακοσμητικα- πχ 3 μπαλες 9 ευρω. Και φοβερα υφασματα σουπλα κλπ αυτα ακριβοτερα.

Παλιά 04-11-12, 18:23   #48
Ειρήνη

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο DALIA Εμφάνιση μηνυμάτων
Ένας καλός λόγος επιστροφής μου στα cafe..
Που είσαι εσύ αγαπημένη μου??? Που ??? Σκέφτεσαι τι έχει να γίνει σ αυτο το λατρεμενο μας θεμα?! Εσυ ξέρεις... είσαι από τις πολύ παλιές!!!

Συγνώμη που έβαλα την φωτογραφία που έβαζες πάντα εσύ στο θέμα {μάλιστα έγραφες το 1ο ποστ συνήθως, κάτω από το δικό μου!} αλλα φανταζόμουν πως δεν θα έρθεις κατα δω!!!
Παλιά 04-11-12, 18:28   #49
Ειρήνη

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο ravT Εμφάνιση μηνυμάτων
Ναι, ναι, βάλε τις οδηγίες γιατί φέτος ειδικά δεν είμαστε να πετάμε λεφτά...

Εγώ έχω ψωνίσει τον μεγαλύτερο όγκο των παιδικών παιχνιδιών. Προσπάθησα να χωρίσω νοητά μια παραγγελία στα δυο ή τρία μέρη, ώστε να ψωνίζω κάθε μήνα από λίγα για να μη μου φανεί το ποσό.
Στους μεγάλους τώρα, εκτός από τα γούρια που κάνω κάθε χρόνο προς όλους, στους εορτάζοντες των ημερών θα δωρίσω όσο το δυνατόν οικονομικά και χρηστικά πραγματάκια.
Για παράδειγμα, στον κουμπάρο και την κουμπάρα μου που βρίσκονται πολύ συχνά σε χιονισμένα μέρη, θα πάρω ισοθερμικές κάλτσες, φυσικά αμπαλαρισμένες όμορφα. Ή στη μαμά μου θα πάρω ένα ζευγάρι παντόφλες που ξέρω πως θα εκτιμήσει καθώς δεν αγόρασε φέτος. Στους παππούδες θα φτιάξω από ένα ημερολόγιο με φωτογραφίες της μικρής.
Στα σπίτια που θα πάμε για επίσκεψη κατά τη διάρκεια των γιορτών, θα δωρίσω βαζάκι με mix για κεικ ή κουλουράκια αμπαλαρισμένο όμορφα!
Υπέροχα δώρα, υπέροχες σκέψεις!
Στο μεταξύ έχεις πιάσει ακριβώς το νόημα γιατί το αμπαλάζ δείχνει το ενδιαφέρον αυτού που το προσφέρει! Εύγε! Και εννοείται θα βάλουμε διάφορα είδη αμπαλαρίσματος!
Παλιά 04-11-12, 18:42   #50
Ειρήνη

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Ευα3 Εμφάνιση μηνυμάτων
Στα λιντλ εφερε σοκολατακια μπισκοτακια και αυτα τα ημερολογια που καθε μερα βγαζεις το κουτακι της μεχρι τα χριστουγεννα -το καταλαβατε ε?-

Επισης πολυ ωραια πραγματα στα ζαρα χομ μεχρι 15 ευρω τα στολιδια-διακοσμητικα- πχ 3 μπαλες 9 ευρω. Και φοβερα υφασματα σουπλα κλπ αυτα ακριβοτερα.
Ναι, ξέρω τι εννοείς!
Αχ τα zara home...

Υ.Γ. Κόρες, οτιδήποτε σχετικό με χριστουγεννιάτικες αγορές, αν πέφτει στην αντίληψη σας, να το δημοσιεύετε!
Παλιά 04-11-12, 19:49   #51
ravT

Προεπιλογή

Σχετικά με τις λατρεμένες λίστες που μας κάνουν τη ζωή εύκολη να πω αυτό που κάνω εγώ μήπως βοηθάει κάποια.
Για τα δώρα ας πούμε. Ξεκινάω να γράφω ονόματα ανά οικογένεια ώστε να μη ξεχάσω κάποιον. Δεν ξεχνώ να γράψω και τους έχοντες ονομαστική εορτή ή γενέθλια εκείνες τις ημέρες. Δίπλα, γράφω τι δώρο θα πάρω και την τιμή του. Τέλος, όταν το πάρω βάζω ένα τικ. Όταν το αμπαλάρω, το τακτοποιώ σε τσάντα δώρου ανά οικογένεια. Έτσι, έχω περάσει χρόνο να αμπαλάρω το κάθε δωράκι ξεχωριστά βάσει περιεχομένου και παραλήπτη. Έτσι δείχνω διπλή αγάπη στον δωροδέκτη! Βάζω ακόμα ένα τικ.
Με αυτό τον τρόπο, γλιτώνω πολύτιμο χρόνο (εγώ που ξεχνάω τι ήθελα να πάρω στον καθένα), έχω ανάλυση του μπάτζετ μου ανά πάσα στιγμή και μπορώ να κάνω ένα βήμα τη φορά, ανάλογα τα οικονομικά, τον χρόνο και τη διάθεσή μου.
Κάτι ανάλογο κάνω και με τις λίστες για τους παραλήπτες των δώρων ταχυδρομικώς.
Όνοματεπώνυμο, διεύθυνση, προυπολογισμό κόστους (έχει υπολογισμό κόστους αποστολής στο site των ελτά www.elta.gr) και ημερομηνία αποστολής. Μόλις τα ταχυδρομώ, βάζω τικ.
Ομοίως στη λίστα αυτών που πρέπει να πάρω τηλέφωνο είτε για να ευχηθώ είτε για να προσκαλέσω στο γιορτινό τραπέζι.
Ονοματεπώνυμο, τηλέφωνο, ημερομηνία γιορτής και ώρα που θεωρώ πως δεν θα ενοχλήσω.
Για τους ξεχασιάρηδες, είναι ένα κι ένα!
Η λίστα των καλεσμένων σε τραπέζι είναι πιο λιτή. Ονοματεπώνυμο, αριθμός ατόμων που θα παρευρεθούν και τικ εάν ενημερώθηκαν. Έτσι δεν ξεχνάω να καλέσω κανέναν και ξέρω τι ποσότητα φαγητού/ποτού πρέπει να έχω.

Παλιά 04-11-12, 19:54   #52
Ειρήνη

Προεπιλογή

Παράθεση:
Σχετικά με τις λατρεμένες λίστες που μας κάνουν τη ζωή εύκολη να πω αυτό που κάνω εγώ μήπως βοηθάει κάποια.
Για τα δώρα ας πούμε. Ξεκινάω να γράφω ονόματα ανά οικογένεια ώστε να μη ξεχάσω κάποιον. Δεν ξεχνώ να γράψω και τους έχοντες ονομαστική εορτή ή γενέθλια εκείνες τις ημέρες. Δίπλα, γράφω τι δώρο θα πάρω και την τιμή του. Τέλος, όταν το πάρω βάζω ένα τικ. Όταν το αμπαλάρω, το τακτοποιώ σε τσάντα δώρου ανά οικογένεια. Έτσι, έχω περάσει χρόνο να αμπαλάρω το κάθε δωράκι ξεχωριστά βάσει περιεχομένου και παραλήπτη. Έτσι δείχνω διπλή αγάπη στον δωροδέκτη! Βάζω ακόμα ένα τικ.
Με αυτό τον τρόπο, γλιτώνω πολύτιμο χρόνο (εγώ που ξεχνάω τι ήθελα να πάρω στον καθένα), έχω ανάλυση του μπάτζετ μου ανά πάσα στιγμή και μπορώ να κάνω ένα βήμα τη φορά, ανάλογα τα οικονομικά, τον χρόνο και τη διάθεσή μου.
Κάτι ανάλογο κάνω και με τις λίστες για τους παραλήπτες των δώρων ταχυδρομικώς.
Όνοματεπώνυμο, διεύθυνση, προυπολογισμό κόστους (έχει υπολογισμό κόστους αποστολής στο site των ελτά www.elta.gr) και ημερομηνία αποστολής. Μόλις τα ταχυδρομώ, βάζω τικ.
Ομοίως στη λίστα αυτών που πρέπει να πάρω τηλέφωνο είτε για να ευχηθώ είτε για να προσκαλέσω στο γιορτινό τραπέζι.
Ονοματεπώνυμο, τηλέφωνο, ημερομηνία γιορτής και ώρα που θεωρώ πως δεν θα ενοχλήσω.
Για τους ξεχασιάρηδες, είναι ένα κι ένα!
Η λίστα των καλεσμένων σε τραπέζι είναι πιο λιτή. Ονοματεπώνυμο, αριθμός ατόμων που θα παρευρεθούν και τικ εάν ενημερώθηκαν. Έτσι δεν ξεχνάω να καλέσω κανέναν και ξέρω τι ποσότητα φαγητού/ποτού πρέπει να έχω.
Αμάν! Είσαι το διδυμάκι μου εσύ! Ούτε εγώ να πληκτρολογούσα!!!

Ετσι κινούμαι και γω, ειδικά με τη λίστα με τις ευχετήριες κάρτες. Δεν έχει σημασία αν είναι λίγες... καμία! Είτε είναι 5 είτε είναι 30, για μένα το ίδιο είναι. Ετοιμάζω μία λίστα με τους παραλήπτες, γιατί είναι σημαντικό να τους θυμόμαστε με αγάπη, ονοματεπώνυμο και δ/νση και δίπλα τικάρω κάθε φορά που στέλνω.

Οι λίστες, οι απλές λίστες, βοηθούν πολυ! Εύγε!

Το πρώτο μου μέλημα φυσικά να καταλήξω στη φετινή μας κάρτα!
Παλιά 04-11-12, 20:28   #53
mamavasia

Το avatar του χρήστη mamavasia

Προεπιλογή

Χριστούγεννα ήρθαν πάλι, Χριστούγεννα ήρθαν πάλι....χαρείται μικροί μεγάλοι........!!!!!!!

http://www.youtube.com/watch?v=HhweEWkGZS4
Ο χρήστης mamavasia δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 04-11-12, 20:35   #54
ravT

Προεπιλογή

Τώρα που είπες για επιλογή κάρτας... Να σημειώσω πως αν δεν είχα ανάγκη να φτιάξω μόνη μου τις κάρτες, θα αγόραζα από κάποιο ίδρυμα. Και εδώ που τα λέμε, ίσως το κάνω τελικά και τις δικές μου τις χρησιμοποιήσω για διακόσμηση! Θα προσπαθήσω να μαζέψω ιδρύματα που πουλάνε κάρτες και θα τις ποστάρω.

Banner διαφημιζόμενων ή ιστοσελίδων που στηρίζουμε
Παλιά 04-11-12, 20:43   #55
Ειρήνη

Προεπιλογή

Μόλις δείχνει στον ALPHA, στολισμένες βιτρίνες στα Β.Π!!!

Ανεβαίνει η ψυχολογία!!!
Παλιά 04-11-12, 21:01   #56
Ειρήνη

Προεπιλογή

Παράθεση:
Τώρα που είπες για επιλογή κάρτας... Να σημειώσω πως αν δεν είχα ανάγκη να φτιάξω μόνη μου τις κάρτες, θα αγόραζα από κάποιο ίδρυμα. Και εδώ που τα λέμε, ίσως το κάνω τελικά και τις δικές μου τις χρησιμοποιήσω για διακόσμηση! Θα προσπαθήσω να μαζέψω ιδρύματα που πουλάνε κάρτες και θα τις ποστάρω.
Δίκιο έχεις και να το κάνεις!

Εγώ συνήθως την φτιάχνω μόνη μου. Πιστεύω πως είναι κάτι πιο "προσωπικό" που δείχνει πόσο αγάπη έβαλα.

Τις βρήσκω στο photobucket, κάνοντας scrpbloging βάζοντας στα "κενά" που έχουν οι υπέροχες, έτοιμες κάρτες τους, φωτογραφίες δικές μας... των 3 μας.

Θα σας πω κι άλλα μόλις ξεκινήσω να το ψάχνω!
Παλιά 04-11-12, 21:14   #57
Ειρήνη

Προεπιλογή

Ένα υπέροχο δώρο για τους δικούς σας είναι να φτιάξετε ένα ημερολόγιο τοίχου με το παιδάκι σας (ή τα παιδάκια σας).

Εγώ φτιάχνω κάθε χρόνο από τότε που γέννησα τον Ανδρεούλη μου. Βρίσκων από το ίντερνετ ένα απλό site με το ημερολόγιο του 2013. Το κάνω copy & paste στο word ή στο excel {ανά μήνα} και επάνω από τον κάθε μήνα βάζω μία φωτογραφία (διαφορετική για τον κάθε μήνα!) του μικρού μου!!

Το εκτυπώνω (φροντίζω να είναι μόνο 1 σελίδα) σε μερικά έγχρωμα αντίτυπα και το δίνω κάθε φορά στους δικούς μας (γονείς, παππούδες, γιαγιάδες κτλ.).
Κορίτσια μου, το λατρεύουν! Δοκιμάστε το!!!

Εμείς, το έχουμε επάνω στο ψυγείο μας με μαγνητάκια και έτσι και την φατσούλα του μικρού μας βλέπουμε και έχουμε ένα full ημερολόγιο εύκαιρο!
Παλιά 04-11-12, 21:23   #58
nantianna

Προεπιλογή

Μολις κατεβασα τον χριστουγεννιατικο καρυοθραυστη μου και τον καμαρωνω...
Ειναι απο τα αγαπημενα μου χριστουγεννιατικα αντικειμενα...
Εγω για φετος σκεφτομαι για συνοδευτικο με καθε δωρακι,να φτιαξω μπολικο γλυκο του κουταλιου κυδωνι(που ειναι η εποχη του)και να το βαλω σε βαζακια και να το προσφερω μαζι με το δωρακι του καθενος.
Ο χρήστης nantianna δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 04-11-12, 21:25   #59
Ειρήνη

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο nantianna Εμφάνιση μηνυμάτων
Μολις κατεβασα τον χριστουγεννιατικο καρυοθραυστη μου και τον καμαρωνω...
Ειναι απο τα αγαπημενα μου χριστουγεννιατικα αντικειμενα...
Εγω για φετος σκεφτομαι για συνοδευτικο με καθε δωρακι,να φτιαξω μπολικο γλυκο του κουταλιου κυδωνι(που ειναι η εποχη του)και να το βαλω σε βαζακια και να το προσφερω μαζι με το δωρακι του καθενος.
Ναντιάννα μου και γω λατρεύω τους καρυοθραύστες!!!

Υπέροχη ιδέα σου! ΥΠΕΡΟΧΗ και θα δείξει αγάπη και σκεψη!
Παλιά 04-11-12, 21:41   #60
nantianna

Προεπιλογή

Ειναι αλλη αισθηση να προσφερεις κατι που το εχεις φτιαξει ο ιδιος.Γεμιζει πρωτα εσενα που το εκανες και μετα τον παραληπτη,για αυτο λατρευω τα χειροποιητα δωρα.Εχω ολοκληρη συλλογη απο ζωγραφιες και σημειωματακια των μαθητων μου ολα αυτα τα χρονια που δουλευω.Τα δωρακια απο χερακια,ειδικα απο παιδικα χερακια,ειναι ασυγκριτα....
Ο χρήστης nantianna δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 04-11-12, 22:18   #61
peristeraki

Το avatar του χρήστη peristeraki

Περιοχή: ...περιστερώνας
Προεπιλογή

Πω πω,πόσο δυναμικά ξεκίνησε το θεματάκι!
Και τι όμορφες ιδέες έχετε όλες σας!
Λοιπόν όσο αφορά τα lidl να σας πω ότι πέρυσι είχα αγοράσει αρκετά από τα χριστουγεννιάτικα φαγώσιμα είδη-για την ακρίβεια λιχουδιές-και είχα γεμίσει χριστουγεννιάτικα πανεράκια,αλλά και πιατέλες τις οποίες είχα στολίσει με χριστουγεννιάτικα μικρά στολίδια και έδειχναν πανέμορφα...Σοκολατενια βαρελάκια με απίστευτη γέμιση,σοκολατένια νομίσματα,μπισκότα με πολύ όμορφα σχήματα και μεθυστική μυρωδιά,εντελώς χριστουγεννιάτικη,σαν κανέλα...Ενα σωρό νοστιμιές,οι οποίες κόστισαν λίγο,αλλά ομόρφυναν και συμπλήρωσαν τον χριστουγεννιάτικο διάκοσμο και ασφαλώς πολύ εύγευστα.
Φετος δεν είδα ακόμα να εχουν φερει κάτι σε εμάς,αλλά σίγουρα θα τα τιμήσω οπωσδήποτε μόλις ερθουν
Ο χρήστης peristeraki δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 04-11-12, 23:56   #62
ntemiiiiii

Προεπιλογή

καλά Χριστούγεννα μανούλες!
να περάσουμε καλά!
να έχουμε υγεία!
δεν κάνω πολλά τις μέρες αυτές
μου αρέσει να στολίζω το σπίτι ακούγοντας χριστουγεννιάτικα....
κι ας βάζω τα ίδια κάθε χρόνο....
γελάμε πολύ με τον άντρα μου...
εκείνος τάχα δεν τα θέλει όλα αυτά και τα βαριέται αλλά τσουπ μέσα στα πόδια μου είναι κάθε φορά και μου βάζει χριστουγεννιάτικα και σιγοψιθυρίζει!
την παραμονή της πρωτοχρονιάς και αλλαγής του χρόνου,ανάβουμε μόνο κεριά στο σπιτι,..αλλάζει ο χρόνος,,,πίνουμε κρασί,,,τρωμε βασιλόπιτα,,,και φεύγουμε στην έξοδο της πόλης μακυρά από τα φώτα,,,να δούμε τα βεγγαλικά και να αγκαλιαστούμε...

φέτος είναι η 1η χρονιά που θα κάνουμε γιορτές μαζί με τη μικρή μας και φυσικά η χρονιά που περνά είναι η καλύτερα για μένα!μας χάρισε τη μικρή μας....!

η ιδέα με τα ημερολογια τέλεια!!!!
Ο χρήστης ntemiiiiii δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 05-11-12, 00:28   #63
Charoula P

Προεπιλογή

Καλορίζικο!!!!!!!!! Κορίτσια σας εύχομαι και εγω με την σειρά μου φέτος να είναι οι καλύτερες γιορτές που έχετε ποτέ περάσει!!! Πιστεύω ότι η κρίση είχε και ένα καλό μεσα στα τόσα μύρια κακά, το ότι έφερες πιο κοντά τις οικογένειες, οπότε οι φετινές γιορτές θα είναι γεμάτες ζεστασιά και ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ ΑΓΑΠΗ!!!!!!
Ο χρήστης Charoula P δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 05-11-12, 00:37   #64
Charoula P

Προεπιλογή

Κορίτσια μέσω φατσοβιβλίου βρήκα αυτην την σελίδα http://www.facebook.com/pages/Christmas-Ornamentsόπου κάνουν χριστουγεννιάτικες κατασκευές. Με την μικρή μου κάναμε τα αστεράκια με πυλό (αυτό που είναι σαν πλαστελίνη) όπως το λέει και πραγματικά βγήκαν πολύ ωραία. Αύριο μόλις γυρίσω απο την δουλειά και μπορέσω θα σας βάλω φωτο.
Παλιά 05-11-12, 00:45   #65
Charoula P

Προεπιλογή

Μια σαλάτα που κάνω πάντα τα Χριστούγεννα (μιας και τρώμε όλοι μαζί σπίτι μου - το έχω έθιμο απο τότε σχεδόν που μείναμε με τον άντρα μου και δεν θέλω να το χαλάσω) είναι:

Ροκα,
πράσινη σγουρή σαλάτα,
κόκκινη σγουρή σαλάτα,
καλαμπόκι, σποράκια απο ρόδι,
πολύχρωμες πιπεριες και βρασμένο κοτόπουλο στήθος (ξεπουπουλιασμένο).
και για την σως βάζω:
ελαιόλαδο, 3κ.σ. μουστάρδα, 3κ.σ. μέλι, και χυμό απο 2 πορτοκάλια.

μας αρέσει πάρα πολύ και δεν μένει ούτε σποράκι!
Παλιά 05-11-12, 00:59   #66
Gold

Το avatar του χρήστη Gold

Περιοχή: Θεσσαλονικη
Smile

Καλησπερα στην όμορφη παρέα!
Ειρηνάκι καλορίζικο το θέμα μας!!
Επιτέλους ¨μύρισαν¨Χριστούγενναααα!!!

Εχθές είπα στην κόρη μου πως μένουν λίγες μέρες ακόμη,για να στολίσουμε το δέντρο μας!

Καλές προετοιμασίες εύχομαι σ όλες,να χαρούμε την κάθε στιγμή!!
φιλιά!!

Ο χρήστης Gold δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 05-11-12, 01:23   #67
Turwethiel

Το avatar του χρήστη Turwethiel

Περιοχή: Αθήνα
Προεπιλογή

Αααααααα, εδώ είστε όλες λοιπόν κι έλεγα τί έγινε σήμερα;;;; Άργησα να δω το θέμα! Καλοστέριωτο Ειρηνάκι! Καλές γιορτές να έχουμε με υγεία πάνω από όλα!
Θα τα λέμε κι από δω!
Ο χρήστης Turwethiel δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 05-11-12, 09:31   #68
Ειρήνη

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο nantianna Εμφάνιση μηνυμάτων
Ειναι αλλη αισθηση να προσφερεις κατι που το εχεις φτιαξει ο ιδιος.Γεμιζει πρωτα εσενα που το εκανες και μετα τον παραληπτη,για αυτο λατρευω τα χειροποιητα δωρα.Εχω ολοκληρη συλλογη απο ζωγραφιες και σημειωματακια των μαθητων μου ολα αυτα τα χρονια που δουλευω.Τα δωρακια απο χερακια,ειδικα απο παιδικα χερακια,ειναι ασυγκριτα....
Το λες επειδή είσαι τρυφερός άνθρωπος και καταλαβαίνεις την αξία του!

Εχεις απόλυτο δίκιο!
Παλιά 05-11-12, 09:32   #69
Ειρήνη

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο ntemiiiiii Εμφάνιση μηνυμάτων
την παραμονή της πρωτοχρονιάς και αλλαγής του χρόνου,ανάβουμε μόνο κεριά στο σπιτι,..αλλάζει ο χρόνος,,,πίνουμε κρασί,,,τρωμε βασιλόπιτα,,,και φεύγουμε στην έξοδο της πόλης μακυρά από τα φώτα,,,να δούμε τα βεγγαλικά και να αγκαλιαστούμε...

η ιδέα με τα ημερολογια τέλεια!!!!
Τι όμορφη εικόνα μας μετέφερες κορίτσι μου...
Παλιά 05-11-12, 09:33   #70
Ειρήνη

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Charoula P Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλορίζικο!!!!!!!!! Κορίτσια σας εύχομαι και εγω με την σειρά μου φέτος να είναι οι καλύτερες γιορτές που έχετε ποτέ περάσει!!! Πιστεύω ότι η κρίση είχε και ένα καλό μεσα στα τόσα μύρια κακά, το ότι έφερες πιο κοντά τις οικογένειες, οπότε οι φετινές γιορτές θα είναι γεμάτες ζεστασιά και ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ ΑΓΑΠΗ!!!!!!
Τι τέλεια εικόνα!!!!!!! Πόσο λατρεύω αυτές τις μαγικές, βγαλμένες από παραμύθι εικόνες!!!!!!!!
Ευχαριστούμε Χαρούλα μου!
Παλιά 05-11-12, 09:33   #71
Ειρήνη

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Charoula P Εμφάνιση μηνυμάτων
Κορίτσια μέσω φατσοβιβλίου βρήκα αυτην την σελίδα http://www.facebook.com/pages/Christmas-Ornamentsόπου κάνουν χριστουγεννιάτικες κατασκευές. Με την μικρή μου κάναμε τα αστεράκια με πυλό (αυτό που είναι σαν πλαστελίνη) όπως το λέει και πραγματικά βγήκαν πολύ ωραία. Αύριο μόλις γυρίσω απο την δουλειά και μπορέσω θα σας βάλω φωτο.
Τέλεια! Εκανα ήδη like για να παρακολουθω!
Παλιά 05-11-12, 09:34   #72
Ειρήνη

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Gold Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπερα στην όμορφη παρέα!
Ειρηνάκι καλορίζικο το θέμα μας!!
Επιτέλους ¨μύρισαν¨Χριστούγενναααα!!!

Εχθές είπα στην κόρη μου πως μένουν λίγες μέρες ακόμη,για να στολίσουμε το δέντρο μας!

Καλές προετοιμασίες εύχομαι σ όλες,να χαρούμε την κάθε στιγμή!!
φιλιά!!
Πόσο μου αρέσει να ξαναβρίσκομαι με παλιότερα μέλη!

Gold, αγαπημενη μου, ευχαριστώ που ήρθες και χαίρομαι που σε ξαναβλέπω!
Παλιά 05-11-12, 09:49   #73
χρυσα81

Προεπιλογή

Καλημέρα και από εμένα!
Καλόγουρο το θεμα Ειρήνη,και απ'ότι φαίνεται θα εχει τρελλή επιτυχία!
Εννοείται πως ηδη χαζευω χριστουγεννιάτικους στολισμούς και στα χριστουγεννιάτικα
e-shop.Δυστυχώς εδώ εκλεισε ενα καλό καταστημα με ηδη σπιτιού το οποίο γεμιζε με χριστουγεννιάτικα αλλα κατι θα βρούμε.
Φετος θα είναι πιο δυσκολα τα πραγματα για τα δωρα αφου μαλλον δεν θα εχουμε και δωρο στο μισθο οπότε πρεπει να επιστρατευσουμε όλη την εμπνευση και την εφευρετικότητα μας!
Ο χρήστης χρυσα81 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 05-11-12, 11:17   #74
Nadia77

Προεπιλογή

Επιτέλους...τι ωραίο θεματάκι.Πολλά μπράβο Ειρήνη μου!!!

Επειδή και εγω ξεκίνησα σιγα-σιγα τις προετοιμασίες για τα δωρα για να μην μου πέσουν μαζεμένα ( τα περισσότερα θα είναι χειροποίητα) να σας πώ το φετινό δώρο για τις δασκάλες των κοριτσιών.
Εφτιαξα λικέρ ρόδι (πανεύκολο με χύμα κονιάκ οικονομικότατο) το οποίο θα μπεί σε μπουκαλάκια με ετικέτες,2 κολλημένες κανέλες επάνω στο μπουκάλι και χειροποίητες καρτούλες από τα κορίτσια.
Οικονομικό,απλό και Χριστουγεννιάτικο.
Ο χρήστης Nadia77 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 05-11-12, 11:44   #75
Charoula P

Προεπιλογή

49 Days
21 Hours
20 Minutes
Παλιά 05-11-12, 12:00   #76
NASIA

Προεπιλογή

Καλημέρα κορίτσια,
επιτέλους άνοιξε το θέμα των Χριστουγέννων.Εμείς έχουμε ξεκινήσει από το Σάββατο και ζωγραφίζουμε χριστουγεννιάτικα που τυπώνουμε από www.paidika.gr και επειδή φέτος είναι μία ιδιαίτερη χρονιά από άποψη χρημάτων αποφασίσαμε τα δωράκια προς τους νονούς να είναι χειροποίητα οπότε πήραμε πηλό που στεγνώνει με τον αέρα και φτιάξαμε ρόδια και καραβάκια, επίσης έφτιαξα και πιο μεγάλα ρόδια που ή θα βάλω χαρτόνι από πίσω και θα κολλήσω ημερολόγιο ή θα το κολλήσω κατευθείαν πάνω στο ρόδι αυτό βέβαια θα το δώ αφού στεγνώσουν και τα βάψω.Εμείς θα στολίσουμε το Σάββατο μετά του αγίου Νικολάου.

Φωτογραφίες επειδή είμαι άσχετη θα μου κάνει την χάρη η Ειρήνη να της στείλω και να της αναρτήσει αντι εμού?
Αντε καλά χριστούγεννα να έχουμε με Υγεία.
Ο χρήστης NASIA δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 05-11-12, 12:15   #77
χρυσα81

Προεπιλογή

Νάσια θέλω πολύ να δω τις φωτό.Επίσης προβληματίζομαι για τα δωρα της δασκάλας του μικρού(πάντα κάνουμε ενα ολες μαζί οι μαμάδες αλλα φετος δυσκολευομαστε να ζητήσουμε χρηματα.Σκεφτόμουν να φτιάξουμε όσες μπορούμε ενα καλάθι με διάφορα προιόντα,ενα βαζάκι μελι,ενα βαζακι τσαι,ενα μπουκαλάκι λικερ,καποια διακοσμητικά στολίδια,καποιο γλαστρακι,κατι τετοιο τελοσπάντων.Επίσης προβληματίζομαι για το δωρο των νονών...θα το δούμε εν καιρώ...
Εμεις στολίζουμε καθε χρονο λίγο πριν του Αγιου Νικολάου η αμέσως μετα αν δεν εχουμε προλάβει.Γιορτάζει ο μικρός μου τότε και προτειμώ να εχω στολίσει αλλα θα δούμε.
Ο χρήστης χρυσα81 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 05-11-12, 12:27   #78
chrifili

Το avatar του χρήστη chrifili

Προεπιλογή

Πότε άνοιξε κ πότε γράψατε τόσα???? Που ήμουν εγω???? Καλορίζικο!
Παλιά 05-11-12, 12:28   #79
YOTOU

Το avatar του χρήστη YOTOU

Περιοχή: athens
Προεπιλογή

α εδω εισαστε πουλακια μου!!! τωρα σας ειδα!
καλοριζικο το θεματακι μας ειρηνη μου!
καλα χριστουγεννα να εχουμε κ μονο υγεια κ χαρα!!!

Παλιά 05-11-12, 12:30   #80
Ευα3

Προεπιλογή

Καλημερα και καλη βδομαδα.
Φετος και εγω θα το ριξω στα χειροποιητα δωρακια. Ειχα παρει απο τον τηλεθεατη ενα ενθετο με συνταγες για μπισκοτα απο την κοπελα που ειναι μαζι με τον Παρλιαρο (δεν θυμαμαι το ονομα της τωρα) και θα αρχισω σιγα σιγα να τα φτιαχνω και θα σας προτεινω τα καλυτερα. Αγορασα κουπατ χριστουγεννιατικες απο το κουκ σοπ ειχε μια προσφορα μαλλον περσινες θα ηταν με 6 ευρω το πακετακι.

Απάντηση στο θέμα

Bookmarks

Εργαλεία Θεμάτων

Δικαιώματα - Επιλογές