the nr.1 fun place to be - for parents or wannabe parents !

Επιστροφή   ParentsCafe.gr > Καφές για όλα τα γούστα! > Όλες οι κατηγορίες των "Καφέ" > Τα ΧαΛαραααά καφέ !!

Notices

@@@@@@@ Νέo Advertorial @@@@@@@

Με την αγορά του καροτσιού Trip από την Collection 2014
παίρνετε δωρεάν την Ομπρέλα για το καρότσι

& με την αγορά του Καθίσματος Αυτοκινήτου Marco Polo
παίρνετε δωρεάν το κάλυμμα Summer Cover για το κάθισμα!

@@@@@@@@@@@@@

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Παλιά 07-09-13, 22:21   #3161
kourkoumpini

Το avatar του χρήστη kourkoumpini

Περιοχή: Θεσσαλονικη
Προεπιλογή

παρακαλω, δεν κανει τιποτις.....

Παλιά 08-09-13, 17:21   #3162
ntemiiiiii

Προεπιλογή

κουρκουμπίνι,την πήρες την απόσπαση;μπράβο καμάρι μου!πολύ χάρηκα!είναι κρίμα να χωρίζονται οικογένειες!
τι ωραία πραγματάκια!που τα προλαβαίνεις όλα με δυο παιδιά στο σπίτι;επιμένω να ρωτάω! μήπως τελικά το 2ο μεγαλώνει στον αυτόματο; παίζει με το μεγάλο και μαθαίνει από αυτό;
εμένα η δικιά μου κάθεται στην κουζίνα,της έχω ένα ντουλάπι και ένα συρτάρι με ολα τα ακίνδυνα όλο δικό της και τάχα μαγειρεύει κι αυτή!καταλαβαίνετε!εις διπλούν όλα! θαυμαζω μανάδες που καταφέρνουν να τα έχουν ολα ανέγγιχτα και ανέπαφα και εκτός και εντός σπιτιού! ή μήπως όχι;
σήμερα φάγαμε στη γιαγιά ωραιότατο κοκκινιστό μοσχαρι με ριζότο!πήγα και το χαλβά μου! πολύ ωραίος τελικά!και χωρίς καθόλου ζάχαρη!είπαμε,για τους παππούδες!
για αύριο έχουμε μπιφτέκια με πατάτες που περίσσεψαν και φυσικά λίγο μοσχαράκι με ρυζάκι από σήμερα!κοινώς μαζέματα!
από τη μπουγάτσα έμειναν δυο κομμάτια!γωνίες!
να σκεφτούμε τι άλλο θα κάνουμε αυτή τη βδομάδα;μήπως την τάρτα με τα αχλάδια;
Ο χρήστης ntemiiiiii δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 08-09-13, 19:46   #3163
kourkoumpini

Προεπιλογή

ναι ντεμακι την πηρα. αλλα ως συνυπηρετουσα με ενστολο....

ειδα οτι αρχισαν να καλουν αναπληρωτες.

κοιτα το σπιτι δεν εινια ανεγγιχτο. για την ακριβεια εινια βομβαρδισμενο τοπιο.... και αυτο με εχει κουρασει πολυ.... α και εμενα μαγειρευουν. παιρνουν κατσαρολακι μικρο και αρχιζουν να ριχνουν μεσα διαφορα. εμαθα να τα κνω ολα μαζι ακι γρηγορα. ειτε οταν παιζουν με το μπαμπα, ειτε οταν κοιμουνται ειτε οταν δωσει ο θεος και αποφασισουν να παιξουν για λιγο ηρεμα μαζι. ειτε τα αφηνω να κανουν καποια ελεγχομενη ζημια (πχ μαγειρεμα, η κατεβασμα τα ταπερ) διπλα μου...

περιμενω τη συνταγη του χαλβα...

σημερα φαγαμε γεμιστα. και εκανα και ενα γλυκο, σαν ταρτα λεμονιου πολυ ευκολο.

εβαλα σαβαγιαρ και η κρεμα ηταν ζελε λεμονι με γαλα εβαπορε. τωρα το εχω να παγωνει. την ταρτα αχλαδι θελω και εγω να την κανω.

για αυριο αποφασισα να κανω κοτοπουλακι χυτρατο απο καταψυξη. οσο το ζεσταινω λεω να ριξω μεσα τυρι κρεμα και να δω τι θα βγει... και εχω κανει απο χθες ρυζι σπυρωτο για συνοδευτικο.
Παλιά 09-09-13, 00:18   #3164
kalamaraki

Το avatar του χρήστη kalamaraki

Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Nina-Tom Εμφάνιση μηνυμάτων
Κορίτσια, έκανα μία συνταγή του Jamie Oliver με θράψαλο, χρωματιστές πιπεριές και λουκάνικο και μας έπεσε το σαγόνι ... φοβερός μεζές για μπύρα ή ούζο... το προτείνω! και αν σας αρέσουν τα καυτερά, γίνεται και με πικάντικο λουκάνικο, όπως το έκανα εγώ (δεν είχα δει ότι έβγαλα καταλάθος το πικάντικο από την κατάψυξη)
και για νωρίτερα το μεσημέρι, έκανα έναν ντάκο... το ούζο είναι ντεκόρ δεν τα πίνω μόνη μου...
Πω πωωωωωωωω μου έχει κλέψει το μάτι το θράψαλό σου!!
{γιατί κ αν το πιεις τι θα γίνει??}

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο ggeny Εμφάνιση μηνυμάτων
καλημερα

Εγω το ολικης το κανω σε αναλογια 70/30. πχ 3 κουπες χωριατικο μια ολικης η ζεας κ γινετε πολυ ωραιο κ αφρατο.Τι εννοεις οταν λες αποτυχις,δεν φουσκωσε πολυ ?
Μηπως εκαψες την μαγια,
Αν ριξεις σπορους να τους ριξεις στο τελος.
Εγω βαζω κ μια κσ ξυδι μεσα κανει ωραια κορα τραγανη.
α για πες λεπτομέρειες σε αναλογίες κτλ

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο ntemiiiiii Εμφάνιση μηνυμάτων
το ψωμί έγινε πολύ καλό!!οπότε με μία συνταγή παίζεις και βγάζεις διάφορα ψωμια!
μιας και θαμαι εδώ το σκ,πήρα σφολιάτα και φύλλο κρούστας
σκέφτομαι να κάνω μπουγάτσα!και μια κοτοτυρόπιτα
πήρα και κιμά να κάνω αύριο μπιφτέκια με πατατούλες φούρνου!
αύριο λεμε να πάμε ικεα να δω κάτι κουζινικά που θέλω και έχει λέει και εκδηλώσεις μέχρι μέσα του μήνα για μικρούς και μεγάλους
Ζηλεύωωωω για τις αγορές στο ικέα,,,,,όποτε πάω θέλω να τα πάρω ολα χαχαχα

Παράθεση:
Γειά σας!! Τέτοια ώρα ούτε καλημέρα πάει ούτε καλησπέρα, σκέφτηκα

Η σοκολατόπιτα, κορίτσια, ακούγεται ... τί να πω, σαν να τρέχουν τα σάλια μου! αλλά ούτε εγώ θα την επιχειρήσω... όχι ότι μου φαίνεται δύσκολη, αλλά γιατί δεν θα προλάβουν να φάνε και πολλοί θα την τσακίσω στο πιτς φυτίλι!

Σήμερα έκανα μοσχαράκι με μελιτζάνες... δική μου έμπνευση... σκέφτηκα, γιατί όχι, αφού γίνεται με φασολάκια, ας το δοκιμάσω και έτσι.

Καλό Σαββατοκύριακο σε όλες... και αν κρίνω από σήμερα, μάλλον δροσερό θα είναι!
Πολύ ωραίο !!

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο χαρα25 Εμφάνιση μηνυμάτων
μολις δοκιμασμα λιγο απο τη κοκκινη για μενα θα σου πω το εξης
ευτυχως που δεν ειμαι στο μηνα μου γιατι θα γενναγα απο την ηδονη πραγματικα πρασινη δε δοκιμασα ακομα ζεματανε κιολας
χε χε χε γειας τα χεράκια σου τότε!!!

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο kourkoumpini Εμφάνιση μηνυμάτων
μαγειροκοριτσα τι να πρωτοσχολιασω....
τις πιπεριες, τη μπουγατσα, το μοσχαρακι με τις μελιτζανες που εινια θεικο (σας το ειχα προτεινει και εγω εγω καποια στιγμη), την ταρτα με αχλαδια την οποια και εγω θα κανω καποια στιγμη σιγουρα, το ντακο; δεν θυμαμαι τι αλλο.

γενικα επιστρεψατε ολες σας με αγριες διαθεσεις....

λοιπον εγω για να χαρουμε για την αποσπαση χθες εκανα γυρο σπιτικο
(πηρα ετοιμο το κρεας κομμενο απο το χασαπη και με τα μπαχαρικα του και το εκανα στο αντικολλητικο σε μετρια φωτια και εγινε τελειος)

και τα συνοδευτικα του, πατατουλες, σαλατα, ντοματουλα...

σημερα τους εκανα πιτσα και τυροκαυτερη

και σαλατουλα με παξιμαδι και ντοματα και αγγουρακι

να σας κερασω και παγωτο φραουλα

και γλυκια κολοκυθοπιτα της γειτονισσας με πρασινο κολοκυθι σαν κεικ. πολυ νοστιμη

οι φωτο εινια εδω, δεν τις εμφανιζει στο φορουμ
http://imageshack.us/v_images.php?uploads=8
Καταρχήν συγχαρητήρια για την απόσπαση!!!

Και φυσικά έλεος! Τέλεια τα πιτόγυρα!!! Μπράβο

Και το παγωτό κ η πίτσα φτου σου!!!...μμμμμμμ
Παλιά 09-09-13, 00:24   #3165
kalamaraki

Προεπιλογή

Εγώ αυτές τις μέρες ψιλοχάθηκα, λίγο η κακή διάθεση....λίγο που κόλλησα με τη σάλτσα χε χε

Με την σειρά

Λεμονομουσταρδάτη τηγανιά με μανιτάρια κ πιπερίες {κοινώς ότι είχε το ψυγείο }

Οι σάλτσες μου, έφτιαξα άλλα 6 λίτρα κ την Πέμπτη θα αγοράσω άλλα 15κιλά ντοματάκι κ πιστεύω θα είμαι οκ , θα έχω φτιάξει σύνολο 18λίτρα σάλτσα οπότε θεωρώ θα μας φτάσει. Και αν δεν....ε του χρόνου θα κάνω περισσότερη χε χε

Εντωμεταξύ αυτή τη φορά πήρα πάααααρα πολύ ωραίο ντοματάκι....δεν κρατιόμουν να μη τρώω την ώρα που το έκοβα.

Και σήμερα Κυριακή φυσικά έψησε ο χαζμπαντ κοτόπουλο παιδάκια με σαλατούλα με μπόλικο δυόσμο κ τυροκαυτερή

Για αύριο έχουμε λίγα φασολάκια κ δυο μερίδες ρεβύθια από την γιαγιά μου {τα κάνει τέλεια!!} οπότε δεν έχει μαγείρεμα. Τι καλά έπηξα με την σάλτσα χε χε
Παλιά 09-09-13, 08:29   #3166
ARNIKOL

Περιοχή: Karditsa
Προεπιλογή

Καλημέρα! Έργα τέχνης κάνετε βρε παιδιά κι έτσι όπως τα βλέπω συγκεντρωμένα, κάτι παθαίνω. Πού να το φανταζόμουν ότι 8:30 το πρωί θα λιγορευόμουν τυροκαυτερή;!Έλεος...
Έφτιαξα μαρμελάδα με βανίλιες (φωτογραφίες δεν ξέρω να βάλω, πείτε τον τρόπο) κι έχει ένα χρώμα βρε παιδιά, ρουμπινί!τέλειο!
Δημήτρης-3/4/2012
Γεωργία-3/2/2013
Ο χρήστης ARNIKOL δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 09-09-13, 09:11   #3167
elin

Το avatar του χρήστη elin

Προεπιλογή

Καλημέρα.

Να σας πω ότι μπαίνω τακτικά στο θέμα κ σας παρακολουθώ. Βέβαια κάνω τα απολύτως βασικά από μαγείρεμα, λόγω έλλειψης χρόνου, κούρασης και συνεπώς έλλειψης διάθεσης ορισμένες φορές.

Οπότε δεν έχω να σας προτείνω κάτι που δεν ξέρετε ήδη

Αλλά λιγουρεύομαι τα υπέροχα πιάτα σας κ σας έχω στα υπόψη αν κάποια στιγμή βρω χρόνο να δω το μαγείρεμα διασκέδαση-γιατί μέχρι στιγμής το βλέπω σαν υποχρέωση.

Να ρωτήσω, εργάζεστε; (για το καλαμάρι ξέρω).

Άσχετα με το αν είστε εργαζόμενες ή όχι πάντως, πολλά μπράβο!
Ο χρήστης elin δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 09-09-13, 10:06   #3168
ARNIKOL

Προεπιλογή

Εγώ elin εργάζομαι και, όπως κι εσύ, κάνω τα απολύτως απαραίτητα. Ευτυχώς έχω βοήθεια από την πεθερά μου.
Υ.Γ: Εκτύπωσα τη σοκολατόπιτα, δε μου γλιτώνει...
Δημήτρης-3/4/2012
Γεωργία-3/2/2013
Banner διαφημιζόμενων ή ιστοσελίδων που στηρίζουμε
Παλιά 09-09-13, 11:08   #3169
gogopo

Το avatar του χρήστη gogopo

Προεπιλογή

Καλημέρα,δεν κοιμήθηκα καθόλου είμαι πτώμα.Τέλος πάντων τώρα είμαι καλύτερα.
Αλλά ρε καλαμαράκι προς το παρόν δεν κάνει να φάω τίποτα κ μου έβαλες τα παιδάκια φάτσα κάρτα κ τώρα πεθαίνω της πείνας. Τα λίγουρευομαι τόσο καιρό.
Τι μπαχαρικά έβαλες από πανω,τους έβαλες κάποια σάλτσα?εάν τα βάλω στο φούρνο πειράζει?

Έλην εγώ δούλευα πέρσι το καλοκαίρι τώρα τίποτα,ψάχνω πολύ για δουλειά(οτιδήποτε)γιατί είμαι χωρισμένη κ δεν μπορώ να παίρνω μια ζωή λεφτά από τον πατέρα μου κ ο καημένος να σπάει το κεφάλι του να συντηρεί δύο σπίτια κ άμα πάω να μείνω στο πατρικό μου λόγω της μητριάς θα πρέπει να βρω να δώσω της σκύλοκόρες μου και δεν το θέλω καθόλου αυτό.
Ο χρήστης gogopo δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 09-09-13, 11:14   #3170
ARNIKOL

Προεπιλογή

gogopo γιατί δεν κοιμήθηκες; άρρωστη είσαι;
Δημήτρης-3/4/2012
Γεωργία-3/2/2013
Banner διαφημιζόμενων ή ιστοσελίδων που στηρίζει το ParentsCafe.gr
Παλιά 09-09-13, 12:30   #3171
elin

Το avatar του χρήστη elin

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο ARNIKOL Εμφάνιση μηνυμάτων
Εγώ elin εργάζομαι και, όπως κι εσύ, κάνω τα απολύτως απαραίτητα. Ευτυχώς έχω βοήθεια από την πεθερά μου.
Υ.Γ: Εκτύπωσα τη σοκολατόπιτα, δε μου γλιτώνει...
Καλά, αν κρίνω από την υπογραφή σου (mother of 4!!!!!!!), δεν εργάζεσαι απλώς. Υπερωρίες κάνεις!!!
Ο χρήστης elin δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 09-09-13, 14:15   #3172
Nina-Tom

Το avatar του χρήστη Nina-Tom

Περιοχή: Athens...
Προεπιλογή

Κορίτσια καλημέρα.

Δεν μπήκα όλο το ΣΚ και είδα σήμερα πολλά και διάφορα... να δω τί θα πρωτοθυμηθώ

kalamaraki ζωγράφισες όπως πάντα! εξού και η kourkoumpini, παρόλο που δεν φαίνοντα οι φώτο... αλλά μπήκα εγώ και τις είδα, με τη ιδέα της gogopo

Κάποια ρωτάει εάν εργαζόμαστε... σόρυ δεν θυμάμαι ποιά, αλλά εγώ απαντάω... περιστασιακά εγώ... αλλά επειδή μου αρέσει το μαγείρεμα, το βλέπω σαν δημιουργικό χόμπι, και πάλι θα προσπαθούσα να κάνω διάφορα, πιστεύω... δεν ξέρω βέβαια στην περίπτωση που θα είχα παιδί τί θα έκανα... για αυτό θαυμάζω τις κοπέλες με παιδιά που ασχολούνται τόσο με το μαγείρεμα...και δεν είναι λίγες εδώ μέσα!

Το Σαββατοκύριακο έκανα λίγα πραγματάκια και εγώ... δηλαδή, τις πιπεριές που είχατε προαναφέρει, τις γέμισα με φέτα, γραβιέρα και λίγο λουκάνικο... τα μανιτάρια που έχω από πάνω ήταν σπόντα, γιατί μου περίσσεψε γέμιση και τελικά ήταν πολύ ζουμερά και νόστιμα

Έκανα και το μαρινάτο γαύρο μου

που προφανώς δεν το βλέπετε, γιατί έπιανε όλη τη σελίδα, ο αθεόφοβος... οπότε έβαλα μίνι φώτο.

τις κλασσικές πιπεριές Φλωρίνης

και χτες το βράδυ, έψησα δύο πεινιρλί που είχα κάνει με τη ζύμη της πίτσας... στο ένα που έβαλα αυγό, όπως μου παράγγειλε ο σύζυξ, ήταν πολύ καλό! δεν το περίμενα

Για σήμερα έχουμε ταπεινή μακαρονάδα...με ότι έχει περισσέψει και ταιριάζει.
Ο χρήστης Nina-Tom δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 09-09-13, 14:17   #3173
gogopo

Προεπιλογή

Έφαγα σουβλάκια κ με πείραξαν,όλο το βράδυ ήμουν με διάρροια.
Arnikol δίκαιο έχει η έλην,όχι μόνο υπερωρίες Βαρέακ ανθυγιεινά έπρεπε να της κολλάνε.
Παλιά 09-09-13, 14:24   #3174
gogopo

Προεπιλογή

Nina-Tom, πόσο ωραίες κ γευστικές φαίνονται η πιπεριές σου,μιαμ,μιαμ.
Πιπεριές Φλωρίνης δεν τρώω βασικά ποτέ δεν έκανα την απόπειρα να δοκιμάσω.
Αχχχ ο έρωτας μου ο μεγάλος πείνιΡλι,όχι μόνο τρέχουν τα σάλια αλλά θα λιποθυμίσω,και φαίνονται τόσο νόστιμα.
Εγώ σήμερα θα φτιάξω λαπα(μπλιαξ)
Και το απόγευμα της κοΡτεΖινες.
Παλιά 09-09-13, 14:25   #3175
ARNIKOL

Προεπιλογή

Περαστικά βρε πουλάκι μου! Μια και λες για σουβλάκια, την Παρασκευή το βράδυ έφαγα 4 κι ας ήταν λύσσα! Προβληματίστηκα... αν δεν ήταν πόσα θα είχα φάει;;; Πάντως δε μ'έπιασε τπτ, πολύ νερό ήπια μόνο...
Δημήτρης-3/4/2012
Γεωργία-3/2/2013
Παλιά 09-09-13, 15:07   #3176
gogopo

Προεπιλογή

Χαχαχα,τόσο αλμυρά ήταν που έφαγες μόνο 4 χαχαχα(σε πειράζω)μερικές φορές το παρακάνουν με το αλάτι,καλύτερα να μην βάλουν καθόλου.
Ευχαριστώ για τα περαστικά. Προς το παρόν δεν έχω πάει ακόμα τουαλέτα,θέλω πιπι κ φοβάμαι να πάω.
Παλιά 09-09-13, 15:08   #3177
χαρα25

Το avatar του χρήστη χαρα25

Προεπιλογή

ΚΑΛΑΜΑΡΑΚΙ μου γλυκο και αγαπημενο
θελω να μου πεις πως κανεις τη σαλτσα θελω να κανω και εγω και για τα βαζακια ολα θελω να μου τα πεις

και καμια συνταγη για πιτσα και πεινιρλι θα εκτιμηθει

λοιπον τη σοκολατοπιτα δεν την εχω κανει ακομα γιατι με τοσες αναγουλες που εχω θα πηγαινε τσαμπα οποτε περιμενω να συνελθω λιγο και θα τη φτιαξω για αν τη τσακισω οποτε gogopo ακομα δεν εχω να σου πω νεα περι σοκολατοπιτας

Ο χρήστης χαρα25 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 09-09-13, 15:23   #3178
ntemiiiiii

Προεπιλογή

μαγειροκόριτσα!μπράβο σε όλες!!!!
η συνταγή για το χαλβά είναι αυτή
http://www.sintagespareas.gr/sintage...as-lemoni.html

ζυμάρι πίτσας κάνω αυτό εγώ και είναι θεικό
http://www.sintagespareas.gr/sintage...pizza-hut.html
σάλτσα και υλικά ό,τι θέλεις! τη σάλτσα δεν τη ψήνω προσωπικά

σήμερα δε μαγείρεψα,πήγα τη μικρή σε παιδότοπο κοντά στο παζάρι τυχαία και φεύγοντας πήρα λουκάνικα με πατατούλες! η μικρή έφαγε της γιαγιάς φαγητό οποτε οκ!
όσο για τις φώτος,μου φαίνεται πως θα τις βγάζω μόνη μου να τελειώνω με το φωτογράφο!θα τα κόψουμε τα τσανάκια!

όσο για τη δουλειά,εργάζομαι από Σεπτέμβρη-Οκτώβρη έως και Ιούνιο,και ναι ο χειμώνας είναι πιο δύσκολος από το καλοκαίρι αλλά δόξα ο Θεό τα καταφέρνουμε!
καλαμαρακι,ήσουνα α φάση;
εμείς λέει της ειδικής θα περιμένουμε και θα περιμενουμε........
Παλιά 09-09-13, 17:05   #3179
kalamaraki

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο elin Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλημέρα.

Να σας πω ότι μπαίνω τακτικά στο θέμα κ σας παρακολουθώ. Βέβαια κάνω τα απολύτως βασικά από μαγείρεμα, λόγω έλλειψης χρόνου, κούρασης και συνεπώς έλλειψης διάθεσης ορισμένες φορές.

Οπότε δεν έχω να σας προτείνω κάτι που δεν ξέρετε ήδη

Αλλά λιγουρεύομαι τα υπέροχα πιάτα σας κ σας έχω στα υπόψη αν κάποια στιγμή βρω χρόνο να δω το μαγείρεμα διασκέδαση-γιατί μέχρι στιγμής το βλέπω σαν υποχρέωση.

Να ρωτήσω, εργάζεστε; (για το καλαμάρι ξέρω).

Άσχετα με το αν είστε εργαζόμενες ή όχι πάντως, πολλά μπράβο!
Καλώς την κ από εδώ

Εμένα ξέρεις , εκπαιδευτικός απουσιάζω από το σπίτι περίπου 6 ώρες την ημέρα πάνω κάτω. Εχω αρκετό χρόνο κ έχω μόνο ένα μικρό οπότε εντάξει....προλαβαίνω αν θέλω , αν βαριέμαι τότε ναι πνίγομαι χε χε

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο gogopo Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλημέρα,δεν κοιμήθηκα καθόλου είμαι πτώμα.Τέλος πάντων τώρα είμαι καλύτερα.
Αλλά ρε καλαμαράκι προς το παρόν δεν κάνει να φάω τίποτα κ μου έβαλες τα παιδάκια φάτσα κάρτα κ τώρα πεθαίνω της πείνας. Τα λίγουρευομαι τόσο καιρό.
Τι μπαχαρικά έβαλες από πανω,τους έβαλες κάποια σάλτσα?εάν τα βάλω στο φούρνο πειράζει?
Γκοκοπο μου περαστικά σου καταρχήν!

Τα παιδάκια αν θες να με πιστέψεις δεν έχουν απολύτως τίποτα πάνω τους. Μόνο χοντρό αλάτι βάζει ο χαζμπαντ την ώρα που τα ψήνει, όχι νωρίτερα γιατί σφίγγει το κρέας κ ούτε λάδι χρειάζονται αφού έχουν την πέτσα τους με το λιπάκι. Στο φούρνο να τα βάλεις αλλά δεν θα έχεις το αποτέλεσμα της ψησταριάς. Θα γίνουν ωραία ψητά, μια συμβουλή αν τα βάλεις βάλε κ ένα δάχτυλο νεράκι στο ταψάκι σου να μη καούν τα λίπη πρώτα κ καπνίζει μετά.

Παράθεση:
Κορίτσια καλημέρα.

Δεν μπήκα όλο το ΣΚ και είδα σήμερα πολλά και διάφορα... να δω τί θα πρωτοθυμηθώ

kalamaraki ζωγράφισες όπως πάντα! εξού και η kourkoumpini, παρόλο που δεν φαίνοντα οι φώτο... αλλά μπήκα εγώ και τις είδα, με τη ιδέα της gogopo

Κάποια ρωτάει εάν εργαζόμαστε... σόρυ δεν θυμάμαι ποιά, αλλά εγώ απαντάω... περιστασιακά εγώ... αλλά επειδή μου αρέσει το μαγείρεμα, το βλέπω σαν δημιουργικό χόμπι, και πάλι θα προσπαθούσα να κάνω διάφορα, πιστεύω... δεν ξέρω βέβαια στην περίπτωση που θα είχα παιδί τί θα έκανα... για αυτό θαυμάζω τις κοπέλες με παιδιά που ασχολούνται τόσο με το μαγείρεμα...και δεν είναι λίγες εδώ μέσα!

Το Σαββατοκύριακο έκανα λίγα πραγματάκια και εγώ... δηλαδή, τις πιπεριές που είχατε προαναφέρει, τις γέμισα με φέτα, γραβιέρα και λίγο λουκάνικο... τα μανιτάρια που έχω από πάνω ήταν σπόντα, γιατί μου περίσσεψε γέμιση και τελικά ήταν πολύ ζουμερά και νόστιμα

Έκανα και το μαρινάτο γαύρο μου

που προφανώς δεν το βλέπετε, γιατί έπιανε όλη τη σελίδα, ο αθεόφοβος... οπότε έβαλα μίνι φώτο.

τις κλασσικές πιπεριές Φλωρίνης

και χτες το βράδυ, έψησα δύο πεινιρλί που είχα κάνει με τη ζύμη της πίτσας... στο ένα που έβαλα αυγό, όπως μου παράγγειλε ο σύζυξ, ήταν πολύ καλό! δεν το περίμενα

Για σήμερα έχουμε ταπεινή μακαρονάδα...με ότι έχει περισσέψει και ταιριάζει.
Εξαιρετικά Νίνα γειας τα χεράκια σου κ μου έκλεψε την καρδιά το πεινιρλί με το αυγουλάκι!!

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο χαρα25 Εμφάνιση μηνυμάτων
ΚΑΛΑΜΑΡΑΚΙ μου γλυκο και αγαπημενο
θελω να μου πεις πως κανεις τη σαλτσα θελω να κανω και εγω και για τα βαζακια ολα θελω να μου τα πεις

και καμια συνταγη για πιτσα και πεινιρλι θα εκτιμηθει
Χαρά μου πολύ ευχαρίστως να σου πω.

Συνταγή για τη σάλτσα κάνω αυτή http://www.sintagespareas.gr/sintage...atopeltes.html κ για να γλυτώνω τα βρωμικα μπωλ κ χρόνο, απλά τις κόβω στα τέσσερα τις βάζω με χοντρό αλάτι στη κατσαρόλα να βράσουν. Όταν αρχίσουν κ έχουν βγάλει αρκετά ζουμιά τότε παίρνω το πιμερ/ράβδο κ τις λιώνω μέσα στη κατσαρόλα, όχι εντελώς αφήνω κ κομμάτια. Φέτος έκανα το πρώτο μείγμα με λίγο βασιλικό κ το προχθεσινό τα μισά τα άφησα μόνο με αλάτι κ τα υπόλοιπα έβαλα δυόσμο.

Μετά όσο γίνεται η σάλτσα , αποστειρώνω τα βάζα μου στο φούρνο , λέγεται ξηρή αποστείρωση, με βολεύει περισσότερο κ είναι ποιο γρήγορη από το να τα βράζω. Σημείωση βάζω ζεστή σάλτσα σε ζεστά βάζα, αλλιώς θα σπάσουν. Οδηγίες εδώ για ξηρή αποστείρωση http://www.sintagespareas.gr/simboul...teiromena-baza

Βάζα είχα 5-6 μεγάλα αλλά πήρα από την λαική τα μεγάλα του ενός λίτρου τώρα προχθές 6 βάζα του ενός λίτρου κ τα καπάκια τους με 3.30ευρώ/Βάζο 0.55ευρώ.

Συνταγή για ζύμη πίτσας κάνω αυτή http://www.sintagespareas.gr/sintage...pizza-hut.html και με την ίδια ζύμη κάνω κ τα πεινιρλί μου. Είναι τρομερά αφράτη σα ζύμη

Ότι άλλο χρειαστείς ρωτάς

Παράθεση:
καλαμαρακι,ήσουνα α φάση;
εμείς λέει της ειδικής θα περιμένουμε και θα περιμενουμε........
χε χε λουκάνικα εεεεε???

Όχι μάτια μου δεν ήμουν πρώτη φάση γιατί δεν κάλεσαν την ειδικότητα μου ακόμη. Ελπίζω στην επόμενη να είμαι μέσα....θα δούμε!! Εσείς όντως ρε γμτ....συνήθως τελευταίοι πάτε...τι να σε πω απόλαυσέ το όσο διαρκεί. Εγώ έχω φορτσάρει σε δουλειές που ήθελα να κάνω μέσα στο σπίτι συμμαζέματα κτλ γιατί μετά....δεν θα προλαβαίνω

Ο χαλβάς μπήκε στα υπόψιν!
Παλιά 09-09-13, 17:25   #3180
χαρα25

Το avatar του χρήστη χαρα25

Προεπιλογή

αγαπημενο μου καλαμαριδιο σε ευχαριστω πολυ

Ο χρήστης χαρα25 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 09-09-13, 17:26   #3181
gogopo

Προεπιλογή

Ντεμι μια χαρά οι πατάτουλές με τα λουκάνικα.
Καλαμαράκι ευχαριστώ,με λένε Γωγώ η γεωργία όπως θέλετε είμαι 21 χρόνων προς το παρόν μένω μόνη μου,από τα 16 μου μαγειρεύω κ μου αρέσει πολύ,εάν δείτε να σας κάνω περίεργες ερωτήσεις περί φαγητών μην τρόμαξετέ αλλά μόνη μου έμαθα να μαγειρεύω,έχασα την μανά μου πριν 10 χρόνια οπότε δεν έχω κάποιον άλλον να ρωτήσω περί φαγητού.
Στην φωτο φαίνετε σαν να έχει κάποια σάλτσα,σκεφτόμουν άμα τα έβαζα στο φούρνο να τα έβαζα στην γάστρα κ στο τέλος να άνοιγα το καπάκι κ να τα έβαζα στο γκριλ.
Κορίτσια τι ειδικότητα έχετε (εάν θέλετε λέτε)

Χαρά,το Σποριδιο να είναι καλά κ κάποια στιγμή θα την φτιάξεις την σοκολάτοπίτα
Παλιά 09-09-13, 18:28   #3182
ravT

Προεπιλογή

Τι κάνουν τα κορίτσια; Εγώ από σήμερα μπήκα σε περιπέτειες... Η μικρή προνήπιο φέτος = τάπερ απ το σπίτι, ο σύζυγος δίαιτα κι εγώ ανάμεσα. Είναι κάπου εκεί που χάνεται η μαγεία της μαγειρικής για εμένα και μετατρέπεται σε αγγαρεία. Δεν πτοούμαι όμως, ευκαιρία να τους βάλω νέες γεύσεις στη διατροφή τους. Απλά το πρώτο διάστημα μέχρι να μπω σε πρόγραμμα ίσως μαγειρεύω δυο φορές την ημέρα (περισσότερες μερίδες εννοείται να υπάρχουν μαγειρεμένες στην κατάψυξη!) Μόλις έσβησα φασολάκια απ τον κήπο του παππού στο χωριό και αργότερα θα τα χωρίσω στα δυο να μπουν κατάψυξη για 2 διαφορετικές ημέρες μιας και ήταν αρκετά. Έβγαλα και έτοιμο ζυμάρι απ την κατάψυξη (όλες το ίδιο κάνουμε, μη παιδεύεσαι εγκυούλα!) να φτιάξω μια πίτσα για απόψε να αποχαιρετίσουμε τις κρεπάλες μέχρι τα Χριστούγεννα τουλάχιστον. Μένει η κόρη για το αυριανό φαγητό της. Τη ρωτάω απ το μεσημέρι και μου χει ζητήσει δυο φορές πίτα οπότε μάλλον πάω για ψώνια!
Κουρκουμπίνι χάρηκα για την απόσπασή σου! Αναμένω και από σύζυγο συναδέλφου του συζύγου ευχάριστα. Κι εκείνη σύζυγος ένστολου και τρίτεκνη παρακαλώ και πέρυσι εστάλη Μύκονο! Αδικίες, τι να πεις...

Ο χρήστης ravT δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 10-09-13, 08:04   #3183
ARNIKOL

Προεπιλογή

Γωγώ, μπράβο, είσαι αξιοθαύμαστη! σαν τι περίεργες ερωτήσεις εννοείς;
ravT (από πού να βγαίνει αυτό), το είχα κι εγώ άγχος αυτό με το καθημερινό μαγείρεμα και τη γλίτωσα με τον ιδιωτικό. Μόνο για την μπέμπα μου μαγειρεύω φέτος. Αυτό να κάνεις που λες, μερίδες στην κατάψυξη. Αλήθεια, τα ζεσταίνουν εκεί;
Μου ανοίξατε την όρεξη με πίτσα, διάβασα και το θέμα "pizza party", θα το βάλω στο πρόγραμμα για Σάββατο. Με τη sprite μήπως βγαίνει γλυκιά η ζύμη; Μέχρι πρότινος έκανα την απλή: νερό, αλεύρι, μαγιά κ λάδι.
Δημήτρης-3/4/2012
Γεωργία-3/2/2013
Παλιά 10-09-13, 09:32   #3184
ntemiiiiii

Προεπιλογή

Παράθεση:
Γωγώ, μπράβο, είσαι αξιοθαύμαστη! σαν τι περίεργες ερωτήσεις εννοείς;
ravT (από πού να βγαίνει αυτό), το είχα κι εγώ άγχος αυτό με το καθημερινό μαγείρεμα και τη γλίτωσα με τον ιδιωτικό. Μόνο για την μπέμπα μου μαγειρεύω φέτος. Αυτό να κάνεις που λες, μερίδες στην κατάψυξη. Αλήθεια, τα ζεσταίνουν εκεί;
Μου ανοίξατε την όρεξη με πίτσα, διάβασα και το θέμα "pizza party", θα το βάλω στο πρόγραμμα για Σάββατο. Με τη sprite μήπως βγαίνει γλυκιά η ζύμη; Μέχρι πρότινος έκανα την απλή: νερό, αλεύρι, μαγιά κ λάδι.

αν δεν έβαζες ζάχαρη στο ζυμάρι σου μπορεί και να σου φανεί,ναι.εμείς και πριν βάζαμε λίγη ζάχαρη! κάνε δοκιμές!το πολύ πολύ να φάτε καμιά πίτσα παραπάνω!
ravT,καλή αρχή κορίτσι!!!! κολυμβητήριο πηγαίνετε;εμείς 18 μηνών τι μπορούμε να κάνουμε το χειμωνα εδώ;
καλαμαράκι,τι δουλειές κάνεις;ο φόβος μου για το χειμώνα είναι η υγρασία και η μούχλα!ευτυχώς έχουμε ακόμη καλό καιρό και φυσικά όποτε και να ξεκινήσουμε στο σχολείο πάλι θαχουμε λίγο περισσότερο χρόνο στην αρχή!
κάποια ρωτησε ειδικότητες,φιλόλογος ειδικής αγωγής!
καλημέρα σε όλες!καλά μαγειρέματα!εμείς μπιφτέκια με πατατούλες!
ο σύζυξ θελει πάλι μπουγάτσα! αλλά έχω κι άλλα στα υπόψιν!θα δω!
Παλιά 10-09-13, 10:00   #3185
ggeny

Προεπιλογή

Καλημερα!!!

Αρνικολ αν δεν θες να ειναι πολυ γλυκια η ζυμη με την σπραιτ μπορεις να βαλεις σοδα( ροφημα) κ να προσθεσεις λιγη ζαχαρη στην ζυμη σου. Την εχω κανει κ εγω ετσι κ βγαινει πολυ ωραια.Συνηθως εγω βαζω μονο αλευρι,λαδι,μαγια ,νερο

Για το ψωμι καλαμαρακι εκανα το εξης¨

Εβαλα 3 μπολακια αλευρι χωριατικο (μπολακια λιγο πιο μικρα απο αυτα που τρωμε γαλα με δημητριακα.. σε φωτισα τωρα ε?)
1 μπολακι αλευρι ζεας
1 φακελακι μαγια
1 κσ ξυδι
2 κσ λαδι
αλατι
κ χλιαρο νερο για το ζυμωμα μεχρι να γινει ζυμη μαλακη.
Τα ζυμωσα ολα μαζι κ αφησα το ζυμαρι να φουσκωσει.Μετα οταν το ζυμαρι ειναι ετοιμο προθερμαινω το φουρνο μαζι με το ταψι μεσα να καψε.βαζω μεσα το ψωμι , πασπαλιζω με σουσαμι κ ψησιμο.10 λεπτα στους 250 πανω κατω αντιστασεις κ αλλα 50 στους 200 κ ετοιμο.

Ραβ ποσο συμπασχω μαζι σου δεν λεγεται.
Εγω θελω να κανω διαιτα. Ο γιος μου ο μεγαλος πρωτη χρονια νηπειο δημοσιο οποτε θα τρωει μεσημεριανο σπιτι ( τις αλλες χρονιες πηγαινε ιδιωτικο κ ετρωγε εκει) ο οποιος ειναι παιδι που τον κυνηγας για να φαει κ δεν τα παει καλα με τα κρεατα κ ο μικρος μου γιος τρωει ακομα αλεσμενα κ πολλες φορες του φτιαχνω αλλο φαγητο γιατι δεν αλεθονται ολα.Συν οτι τα πιτσιρικια τρωνε κ βραδυ γιατι δεν αντεχουν απο τις 1 που τρωμε μεσημεριανο μεχρι την αλλη μερα.
Επισης το παιδι θα πρεπει να παιρνει κ κολατσιο μαζι στο νηπειο αλλα ν ατρωει κ πρωινο πριν φυγει.
Κ τι μαγειρευεις καθε μερα να μπορει να ζεσταθει κ να τρωγεται ευχαριστα την επομενη κ να τους καλυψεις ολους? Εγω γυρναω σπιτι απο την δουλεια συνηθως 5-5:30 κ εκτος αυτου τα εχω μαθει κ θελουν κ βολτα καθε απογευμα κ εχει αρχισει κ ο μεγαλος ποδοσφαιρο οποτε καταλαβαινετε για τι τρεξιμο μιλαμε.Βοηθεια απο γονεις κλπ δεν υπαρχει ...

Καλαμαρακι να ρωτησω για την σαλτσα που λες,αυτη βγαινει πελτες πηχτος σαν αυτο που βαζουμε μια κσ σε ολη την κατσαρολα? Τετοιο εχει φτιαξει η μαμα μου πολυ γι αολους μας.Εγω ηθελα να φτιαξω σε βαζακια μικρα σαλτσα ετοιμη να την εχω για πιτσα ετοιμη για ευκολια να κανω μονο την ζυμη κ τελος. Να εχω καμι α10αρια για το χειμωνα. Θα παω το Σαββατο λαικη κ θα παρω ντοματες γιατι η μαμα μου δεν εχει αλλες ,εχω κ βασιλικο στην γλαστρα μου κ πιπεριες κ πιστευω να γινει καλη.

Χρυσοχερες ολες,τελεια τα καλουδια σας!

Στις πιπεριες γεμιστες εγω βαζω φετα με λιγο ανθοτυρο κ λιγη παπρικα γλυκια κ ειναι πολυ ωραια.Αλλιως διαφορα κιτρινα τυρακια με αλλαντικο.Τελευταια εχω βολευτει με τις ακρες απο αλλαντικα που πουλανε στο σμ.Παιρνω διαφορα σε πολυ χαμηλη τιμη, τα κοβω κ τα εχω στην καταψυξη ετοιμα για οτι χρειαστει να φτιαξω.
Ο χρήστης ggeny δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 10-09-13, 10:22   #3186
ravT

Προεπιλογή

Καλημέρα σε όλες! Βρε και εμένα σε ιδιωτικό πηγαίνει αλλά στεγάζεται μαζί προνήπιο και νήπιο με άδεια νηπιαγωγείου και τους απαγορεύουν να έχουν μαγείρισσα. Εκεί τρώνε πρωινό και φρούτο και τους στέλνουμε το φαγητό το οποίο ζεσταίνουν εκεί. Δεν έχω ιδιαίτερο θέμα γιατί εμείς τρώμε αργά και η μικρή συνηθίζει να τρώει μαζί μας οπότε πολύ σύντομα βλέπω το μεσημεριανό ταπερ να περιέχει σνακ και να τρώει στο σπίτι.
Μαγειρεύω ότι τρώμε απλά φέτος είπα πως θα προσπαθήσω να βάλω νέες γεύσεις στη διατροφή μας γιατί πατέρας και κόρη έχουν φτάσει να τρώνε 5 φαγητά και με κουράζει αυτό.
Το RavT βγαίνει απ όπου και το kalamaraki
Ντεμι να πάτε στο grand serai που έχει baby swimming. Μπαίνετε μαζί στην πισίνα. Δε θυμάμαι και πολλές λεπτομέρειες γιατί πέρασαν και δυο χρόνια. Μη σκέφτεσαι για δημόσιο κολυμβητήριο καθόλου! Κάτι άλλο δε μπορώ να σκεφτώ, είστε πολύ μικρές!

Banner διαφημιζόμενων ή ιστοσελίδων που στηρίζουμε
Παλιά 10-09-13, 15:04   #3187
gogopo

Προεπιλογή

Καλησπέρα,καλή αρχή στα ζουζουνάκια σας και καλή δύναμη σε εσάς που σπάτε από τώρα το κεφάλι σας για το τι να τους δώσετε για φαί στο σχολείο.
Arnikol εννοώ ότι εσείς εδώ μέσα τον αρακά τον παίζεται στα δάχτυλα εγώ όμως όσες φορές έχω προσπαθήσει να κανω μου βγαίνει πολύ γλυκός μήπως έχετε καμία λύση?(να για μερικές αυτή μπορεί να ;είναι μια κουτη ερώτηση).
Παλιά 10-09-13, 15:13   #3188
ntemiiiiii

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο ravT Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλημέρα σε όλες! Βρε και εμένα σε ιδιωτικό πηγαίνει αλλά στεγάζεται μαζί προνήπιο και νήπιο με άδεια νηπιαγωγείου και τους απαγορεύουν να έχουν μαγείρισσα. Εκεί τρώνε πρωινό και φρούτο και τους στέλνουμε το φαγητό το οποίο ζεσταίνουν εκεί. Δεν έχω ιδιαίτερο θέμα γιατί εμείς τρώμε αργά και η μικρή συνηθίζει να τρώει μαζί μας οπότε πολύ σύντομα βλέπω το μεσημεριανό ταπερ να περιέχει σνακ και να τρώει στο σπίτι.
Μαγειρεύω ότι τρώμε απλά φέτος είπα πως θα προσπαθήσω να βάλω νέες γεύσεις στη διατροφή μας γιατί πατέρας και κόρη έχουν φτάσει να τρώνε 5 φαγητά και με κουράζει αυτό.
Το RavT βγαίνει απ όπου και το kalamaraki
Ντεμι να πάτε στο grand serai που έχει baby swimming. Μπαίνετε μαζί στην πισίνα. Δε θυμάμαι και πολλές λεπτομέρειες γιατί πέρασαν και δυο χρόνια. Μη σκέφτεσαι για δημόσιο κολυμβητήριο καθόλου! Κάτι άλλο δε μπορώ να σκεφτώ, είστε πολύ μικρές!
φαντάζομαι για να μου το προτείνεις πηγαίνατε και μάλιστα έμεινες ευχαριστημένη!οκ θα επικοινωνησω σύντομα!γιατί όχι στο δημόσιο κολυμβητηριο;ρητορική ερώτηση;

κοριτσάρες,υπέκυψα τελικά και πήρα υλικά για μπουγάτσα! πήρα και ωραία λαχανικά να κάνουμε αύριο τουρλού!
Παλιά 10-09-13, 16:56   #3189
ravT

Προεπιλογή

gogopo ο αρακάς είναι γλυκός απ τη φύση του, δε νομίζω πως φταις εσύ!
Ντεμι πηγαίναμε ναι, αλλά η δική μου ήταν ήδη 3 ετών τότε και εγώ επιθυμούσα να μάθει να κολυμπάει εκεί. Αυτό δεν συνέβη όμως γιατί η δασκάλα δεν προλάβαινε να ασχοληθεί ώρα με το κάθε παιδί. Υπήρχαν πολλές αλλαγές στα παιδιά, δεν ήταν σταθερά και η διαφορά ανάμεσα στις ηλικίες τεράστια επομένως δεν μπορούσε να γίνει "μάθημα". Το προτείνω μόνο και μόνο επειδή είστε μικρούλες και θεωρώ πως θα σου αρκούσε να κάνετε μαζί μια δραστηριότητα ακόμα κι αν δεν επιτυγχάνεται εκπαιδευτικός σκοπός. Στο δημοτικό κολυμβητήριο α) δεν δέχονται τόσο μικρά, β) δεν μπαίνει γονιός μαζί (ούτε καν απ έξω, μένει στις κερκίδες), γ). είναι πάρα πολλοί οι σύλλογοι άρα και τα παιδιά και δ). είμαι σχεδόν βέβαιη πως τον χειμώνα θα επικρατεί ψύχος εκεί μέσα. Σε όλα αυτά, βάλε τα παράγωγά τους (μικρόβια, ιώσεις) καθώς και η παλιά ιστορία με το υπερβολικά πολύ χλώριο στην πισίνα και τη διακομιδή παιδιών στο νοσοκομείο και σχηματίζεις πλήρη εικόνα. Καλά εσύ και στο α να σταματήσεις, καλύπτεσαι!

Παλιά 10-09-13, 19:22   #3190
gogopo

Προεπιλογή

RavT,ευχαριστώ για την απάντηση,νόμιζα πως εγώ έφταιξα με τον αρακά.
Παλιά 11-09-13, 07:45   #3191
kourkoumpini

Προεπιλογή

Παράθεση:
αν δεν έβαζες ζάχαρη στο ζυμάρι σου μπορεί και να σου φανεί,ναι.εμείς και πριν βάζαμε λίγη ζάχαρη! κάνε δοκιμές!το πολύ πολύ να φάτε καμιά πίτσα παραπάνω!
!

εγω βρηκα ενα ζυμαρι της μπαρμπαριγου και με εχει καταβολεψει. την τελευταια φορα το εκανα ολικης.... συμπληρωσα με αλευρι ολιης με το ματι, αλλα ηταν χοντρικα 1/3 του συνολικου αλευρου.

η ζυμη της μπαρμπαριγου εινια η εξης
350μλ νερο χλιαρο
1 μαγια (ειτε ενα καλουπακι 25γρ ειτε ενα φακελακι ξερη)
λιγη ζαχαρη για την καλυτερη ενεργοποιηση της μαγιας
500 γρ αλευρι απλο
αλατι
και λιγο λαδι 4-5 κσ

με αυτην την ζυμη κανω και τυροψωμακια

Παράθεση:
το είχα κι εγώ άγχος αυτό με το καθημερινό μαγείρεμα και τη γλίτωσα με τον ιδιωτικό. Μόνο για την μπέμπα μου μαγειρεύω φέτος. Αυτό να κάνεις που λες, μερίδες στην κατάψυξη. Αλήθεια, τα ζεσταίνουν εκεί;
εγω που τον εστελνα σε ιδιωτικο παλι εγω εβαζα το φαγητο. καποιες μερες ομως μου εδιναν αυτοι προγραμμα φαγητου για να εχουν ολα τα παιδακια το ιδιο φαγητο. να μαθουν να τρωνε απο ολα. με αρακα, σπανακορυζο, κοφτο μακαρονακι με κοκκινιστο, οσπρια...

εκει τα ζεσατινουν. δηλαδη εκει που τον εστελνα εγω τα ζεσταιναν. και σε αλλους που ειχα ρωτησει τα ζεσταιναν.

η καταψυη και ο καταψυκτης ξερεις τι οικονομια και τι βοηθεια προσφερει; μαγειρευεις μια φορα και εχεις φαγητο για 4 φορες. αλλα που να τον αγορασω η ερμη.

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο ggeny Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλημερα!!!

Αρνικολ αν δεν θες να ειναι πολυ γλυκια η ζυμη με την σπραιτ μπορεις να βαλεις σοδα( ροφημα) κ να προσθεσεις λιγη ζαχαρη στην ζυμη σου. Την εχω κανει κ εγω ετσι κ βγαινει πολυ ωραια.Συνηθως εγω βαζω μονο αλευρι,λαδι,μαγια ,νερο

ραβ, η φιλη σου δεν το ειχε υπηρετησει μαλλον για αυτο βρεθηκε μυκονο. ειχε βγαλει η διαμαντοπουλου (φτου κακα) νομο οτι πρεπει να το υπηρετησεις. τεσπα. εγω το υπηρετησα και με το παραπανω απο νωρις.

εγω ειμια φιλολογος, τωρα και με τα δυο δεν ξερω πως θα εινια. αλλα λογικα οπως ηταν και μεχρι τωρα.
γενικα συνηθιζεις να κανεις δουλειες με τα παιδια, συνηθιζεις να σου κανουν ζημιες (αρκει να εινια ελεγχομενες εγω εκει τσατιζομαι, οταν ξεφευγουν οι ζημιες) ειτε περιμενω να τα κρατησει ο συζυγος καλα και να κανω τοτε τσακ μπαμ δουλειες μαζεμενες.
Παλιά 11-09-13, 07:51   #3192
kourkoumpini

Προεπιλογή

σας ευχαριστω ολες σας για τις ευχες σας.... να εισαστε καλα...

στα δικα μας πλεον

χθες εβγαλα ζυμαρι απο καταψυξη και εκανα τυριοψωμακια. εβγαλα αυτο το ολικης. εχω ακομη ενα σακουλακι για πιτσα.

χθες αχαραγα εβρασα πενες και το μεσημερι στη χυτρα εκανα τηγανια χοιρινη απλη, λεμονατη ριγανατη. το βραδυ ο συζυξ εκανε σαλτσα ντοματας για τα μακαρονια.

αγορασα και κιμα και θα βαλω στην καταψυξη και θα δω τι αλλο θα κανω. ισως μπιφτεκια, ισως γιουβαρλακια (αν και εινια χειμερινο φαγητο).

χρωσταω πολλες φωτο. το ξερω
Παλιά 11-09-13, 09:57   #3193
ntemiiiiii

Προεπιλογή

καλημέρα μαγειροκόριτσα!!!
έχω το τουρλού μου στο φούρνο!και αναμένω να ψηθεί να την κάνουμε!
θα συνοδεύσω με τυροσαλάτα που εκανα προχτές!
ravT,ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες!ναι πραγματικά δε με ενδιαφέρει τοσο να μάθει μπάνιο!κολυμπάει με σωσιβιάκι(χωρίς βρακάκι απο κάτω) ηδη μόνη της και κάπου κάπου βάζαμε και μπρατσάκια!πιστεύω του χρόνου θαναι έτοιμη!αυτό ακριβώς με ενδιαφέρει,να κάνουμε και αυτή τη δραστηριότητα μαζί 1-2 φορές τη βδομάδα!θα κάνει και σε μένα καλό!θα πήξουμε πάλι το χειμώνα!γιατί δεν έχει κάτι άλλο!και τους κλειστούς παιδότοπους το χειμώνα θα προσπαθήσω να τους αποφύγω! παρόλο που κάθε μέρα κι εγώ με παιδιά είμαι!
αυτά,καλαμαρακι αν σε πειράζει που μιλάμε και για παρεμφερή πες μας έτσι;
Παλιά 11-09-13, 10:16   #3194
gogopo

Προεπιλογή

Καλημέρα σε όλες σας.
Εγώ σήμερα δεν ξέρω τι θα φάω,γιατί πρέπει να πάω την σκύλα για στείρωση κ να βγω κ για κάτι άλλες δουλειές,δεν ξέρω τι ώρα θα με σπίτι.
Μάλλον θα πάω από τον μπαμπά μου να φάω γεμιστά που θα φτιάξει η μητριά μου.
Παλιά 11-09-13, 10:18   #3195
ARNIKOL

Προεπιλογή

Καλημέρα!
Μάλλον θα βάλω σόδα στη ζύμη για πίτσα τελικά. Να ρωτήσω κάτι; Το ψωμί με αλεύρι ζέας έχει διαφορετική γεύση απ'το κανονικό; όχι τπτ άλλο είναι κι ακριβό...
για σήμερα έφτιαξα μοσχαράκι με πεπονάκι.
Δημήτρης-3/4/2012
Γεωργία-3/2/2013
Παλιά 11-09-13, 12:46   #3196
Nina-Tom

Προεπιλογή

Καλημέρες!!

Καλή αρχή σε όλα τα παιδάκια που ξεκινάνε σήμερα και καλή δύναμη στους γονείς... αν και μάλλον διακοπές θα έχετε από Δευτέρα

Σήμερα δεν έχω καθόλου κέφια... πονάει και η μέση μου και με ζορίζει από φαγητό θα κάνω φακές... αν αλλάξουν τα κέφια μου, μπορεί να κάνω και καμία τυροκαυτερή... είδα χτες συνταγή στην Ψυχούλη και λέω να την δοκιμάσω.
Παλιά 12-09-13, 07:59   #3197
ARNIKOL

Προεπιλογή

Καλημέρα κορίτσια! Μου φαίνεται ότι θ'αποχωρήσω σύντομα από την παρέα σας, αφού στην κουζίνα περισσότερο πλένω πιάτα παρά μαγειρεύω... Για σήμερα δε μαγείρεψα, έμεινε λίγη σούπα μοσχάρι με πεπονάκι από χθες (τουλάχιστον την έφαγαν και δε θα πετάξουμε φαγητό, που πολύ μου κακοφαίνεται) και το βράδυ θα φτιάξω πίτσες, μία με ντομάτα - τυρί απλή και μία με γαλοπούλα, κρέμα γάλακτος, μπέικον, τυρί.
Δημήτρης-3/4/2012
Γεωργία-3/2/2013
Παλιά 12-09-13, 09:24   #3198
ntemiiiiii

Προεπιλογή

καλημέρα μαγειροκόριτσα!!!!
μόλις έβαλα στο φούρνο κοτοπιτα!με έτοιμη σφολιάτα,δεν είχα χρόνο!παρόλο που νομίζω η σπιτική είναι σαφώς καλύτερη!
το μεσημεράκι θα κάνω και τη μπουγάτσα!
εχουμε και τουρλού από χτες οπότε είμαστε ολοι οκ!
Παλιά 12-09-13, 10:55   #3199
ggeny

Προεπιλογή

καλημερα!!

Αρνικολ μου με 4 παιδια κ αυτα που κανεις ειναι αθλος!!! Το ψωμι που εχιε μεσα κ αλευρι ζεας γινεται σαν το ολικης. Μαυρο κ πιο συμπαγες.
Ο χρήστης ggeny δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 12-09-13, 14:42   #3200
Nina-Tom

Προεπιλογή

Γειά σας κορίτσια.

Εγώ λέω μάλλον να αποχωρήσω από αυτό το τόπικ, γιατί γράφω τα ίδια με το ¨τί θα μαγειρέψουμε σήμερα" και είμαστε πάνω κάτω οι ίδιες και εκεί... οπότε δεν θα τα γράφω εις διπλούν... φιλιά!
Απάντηση στο θέμα

Bookmarks

Εργαλεία Θεμάτων

Δικαιώματα - Επιλογές