Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • κοριτσιααα αύριο εχω γιατρό να δούμε τον τράχηλο και μεθαύριο εχω υπερηχογράφημα καρδιάς του εμβρύου !!! για ποιο να πρώτο αγχωθώ δεν ξέρω! το θετικό είναι ότι σήμερα ξύπνησα 4η μέρα σερί χωρίς πονάκια περιόδου…. δεν έχει ξαναγίνει ! βασικα από την περιδεση κ έπειτα δλδ 12 μέρες με έχουν πιάσει μόνο 2 φορες! λέτε ν γίνεται  δουλίτσα ; 

      • Μου αρέσει 1

Cafe Νοεμβριου 2013


polixenh

Recommended Posts


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 4,7k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

Καλημέρα!

Πάντως, υπάρχει και η bepanthol baby που είναι φαρμακευτική και είναι μια χαρά για κρεμουλα αλλαγής πάνας και εξαιρετικά οικονομική!

Η αλήθεια είναι οτι τα προϊόντα της Frezyderm είναι λίγο πιο ακριβά.


age.png

preg.png

Link to comment
Share on other sites

Μωρέ,

ειδικά η κρέμα αλλαγής πάνας θα χρησιμοποιείται 15 φορές τη μέρα, για αυτό.

Εμένα τη bepanthol μου την είπε φίλη μου που έχει 2 τσούπρες και είπα να της δώσω μία ευκαιρία!


PVxKp2.png

MrMwp2.png

Link to comment
Share on other sites

Μωρέ,

ειδικά η κρέμα αλλαγής πάνας θα χρησιμοποιείται 15 φορές τη μέρα, για αυτό.

Εμένα τη bepanthol μου την είπε φίλη μου που έχει 2 τσούπρες και είπα να της δώσω μία ευκαιρία!

Εμένα μου είπαν και για τη sudocream, η οποία είναι λίγο πιο οικονομική. Θα δοκιμάσω διάφορα και βλέπουμε :)


age.png

preg.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια!!!

Εγω μίλησα με την παιδίατρο και μου πρότεινε τα καλλυντικά της frezyderm τα οποία και πήρα ήδη. Η δε κρέμα που χρησιμοποιούμε μετα την αλλαγή της πάνας θεωρείται οτι έχει τα μικρότερα επίπεδα ψευδαργύρου. Αρχικά θα τα δοκιμάσω και αν δε με ικανοποιήσει το αποτέλεσμα θα κοιτάξω για κάτι άλλο.

Εμένα μου είπαν και για τη sudocream, η οποία είναι λίγο πιο οικονομική. Θα δοκιμάσω διάφορα και βλέπουμε :)

καλημερα!!

για την αλλαγη πανας θα χρησιμοποιω κρεμα προπολης με αλοη και βασιλικο πολτο, πιο φυτικη, και σε περιπτωση που χρειαστει sudocream. για το μπανιο του παλι υγρο σαπουνι με ζελε αλοης, ολα τα αλλα μαλλον θα παρω κι εγω fissan. η frezyderm ισως ειναι η πιο καλη αλλα και πολυ πιο ακριβη και με τη συχνοτητα του θα την χρησιμοποιουμε... μην πεσουμε και εξω...

λαδακι για μασαζ εχει η fissan? εχετε δει? ολα τα προιοντα που θα τα βρω αραγε? ηθελα να τα μυρισω πρωτα και μετα να τα παραγγειλω...

καλυτερα ειμαι σημερα ευτυχως αν και η πιεση μου ειναι στο 7 η μεγαλη και αυριο τελικα θα δω το μωρακι μου...

φευγω για αθηνα!!1 παω για ψωνια!!!


s6Xpp2.png

Ff7Lp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλημερα καλημερα!

πηγαμε σημερα στο γιατρο, ειδε τα αποτελεσματα του doppler, ειναι ολα τελεια. το μπεμακι ο γιατρος σημερα μου το εβγαλε 2.500 κιλα! τραχηλο δεν μου μετρησε, του το ειπα και μου λεει δεν ειναι αναγκη, απο δω και περα οτι ειναι να γινει θα γινει. τελος παντων, αυτος ξερει! ειπαμε τελικα για ημερομηνια 21 η 22 οκτωβριου. Τωρα θα με δει παλι σε 2 εβδομαδες και μετα καθε εβδομαδα - δηλαδη μεχρι και λιγο πριν τη γεννα. Δεν τον ρωτησα κθολου εαν θα πρεπει να κανω nst καρδιοτακογραφο κτλ. αλλα και αυτος δεν μου ειπε τιποτα.

σημερα απο το πρωι ειχα 10 συσπασουλες... καλα τωρα δεν φοβαμαι τιποτα. οτι ειναι να γινει θα γινει!

Απο κρεμες κοριτσια εχω παρει το σαμπουαν - αφρολουτρο της fissan που μυριζει τελεια και παραδοσιακα ειναι το πιο παλιο και σιγουρο - και οικονομικο βεβαια. και κρεμα αλλαγης εχω παρει sudocream, απλα δεν ξερω εαν τη βαζουμε μονο οταν εχει ερεθισμακι το μωρο η σε καθε αλλαγη της πανας. Οσο αφορα τα λοιπα, κρεμες κτλ, η αδερφη της κουμπαρας μου δουλευει σε φαρμακειο, και για δωρο θα μου φτιαξει ενα τεραστιο καλαθι που θα περιεχει ολα τα προιοντα περιποιησης του μωρου, οποτε θα μου δωθει η ευκαιρια να δοκιμασω και αλλα. θα μου βαλει mustela, frezyderm και πολλα αλλα, λαδακι για μασαζ, κρεμες, σαμπουαν κτλ.

Παντως, μιας και τα εχω μυρισει σχεδον ολα, της frezyderm εχουν την πιο ωραια μυρωδια! αλλα το βασικο ειναι, τι θα ταιριαζει στο μωρακι. το οποιο θα το δουμε στη πορεια!

Για το βρεφικο απορρυπαντικο, επελεξα της proderm υγρο. Ηταν να παρω το αρκαδι, αλλα διαβασα οτι το σαπουνι η το απορρυπαντικο σκονη, αφηνει υπολοιματα και ειναι καλυτερα να παρεις υγρο. ε το προδερμ μου φανηκε η καλυτερη επιλογη. εχω βαλει ηδη τα 2 πλυντηρια, και εχω αλλα 3 περιπου. και μετα σιδερο!

Μαδγουλα καλα ψωνια!

Πολυξενη σκεφτηκες εσυ να παρεις ενα εξτρα στρωματακι για το λικνο της κικο? εμενα μου ειχε περασει απο το μυαλο, γιατι ειναι οντως λιγακι σκληρο, και ειχα σκεφτει μηπως βαλω ενα ανωστρωμα cotton.


nmDWp2.png

qeGop3.png

WWTqp3.png

Link to comment
Share on other sites

Η sudocream είναι για χοντρά συγκάματα, όχι για να βάζεις κάθε φορά που αλλάζεις πάνα! (έχω διαβάσει)

Είναι στόκος!!!!

αρα θελεις μια κρεμουλα για καθημερινη χρηση...την οποια τη βαζεις μονο στον πωπο και στα...γυρω η και σε ολο το σωματακι?

εγω νομιζα οτι τη sudocream τη βαζεις καθε φορα.


nmDWp2.png

qeGop3.png

WWTqp3.png

Link to comment
Share on other sites

Η Sudocream είναι η κρέμα για τις επείγουσες καταστάσεις και τους χοντρο-ερεθισμούς (έβαλε και ο αγάπης μου μετά από πεζοπορία που είχε συγκαεί στα μπούτια και του πέρασε σε 6 ώρες) αλλά όχι για κάθε μέρα.

Για κάθε μέρα θα πάρεις κάποια κρέμα αλλαγής πάνας σαν αυτές που έχουν όλες οι εταιρίες.

Για όλο το σωματάκι φαντάζομαι ονομάζεται "γαλάκτωμα" το προϊόν που θες.


PVxKp2.png

MrMwp2.png

Link to comment
Share on other sites

πω πω νεα!!

πολυξενακι γιατι δεν προσεχεις? αφου ηξερες οτι εχεις προβλημα(σε ειχε ξαναξαπλωσει ο γιατρος ετσι δεν ειναι?) γιατι δεν ειχες το νου σου??

εγω κοριτσια σημερα δεν ειμαι καθολου καλα. ολο ζαλιζομαι και δεν μπορω να σταθω ουτε λεπτο ορθια. ηπια 2 πορτοκαλαδες και την εχω αραξει στον καναπε γιατι ειμαι και μονη μου. φοβαμαι μην μου επεσε κι αλλο ο αιματοκριτης...

με ειχε ξαναξαπλωσει καιρο πριν για τον πλακουντα οχι για τον τραχηλο... για τον τραχηλο απλα μου ειχε πει να μην κουραζομαι κτλ κτλ. Τελοσπαντων, ολα καλα τωρα!!! ειμαι για πολυ zZzzzZZZzzzZz....

αμα ζαλιζεσαι γενικα να τρως και λιγο αλατι σκετο... εγω που υποφερω χρονια απο χαμηλο αιματοκριτη μονο αυτο με σωζει..!!!

λεω να παρω κρεμες fissan, εσεις τι εχετε αποφασισει?

εγω πηρα αφρολουτρο, σαμπουαν, κρεμα σωματος fissan και κρεμα συγκαματος sudocream! θα τα δοκιμαζω και βλεπουμε!!

Πολυξένη τι ηταν αυτο που περάσατε! ; Πωπω και ο γιατρός στο ειπε ετσι οπως έπρεπε για να το καταλάβεις αυτή τη φορα καλα.

Τιποτα δεν ειναι τόσο σημαντικό όσο το μπεμπε. Ξε κου ρα ση!

Ετσι ολα θα πανε σίγουρα καλα...

Το λικνο ελπίζω λια να έρθει σύντομα, αν και φοβάμαι πως θα έρθει σε δυο εβδομάδες, αρχές Νοέμβρη δηλαδή, οπως με είχαν ενημερώσει. Αλλα και τότε καλα δεν ειναι;;

Σημερα σας εχω και ευχάριστο νέο! Ενιωσα για πρωτη φορα τις κλωτσιες ψηλά, στο στομάχι! Χαχα γύρισε η μπεμπουλα μου! !! Αν και εχει πολυ χώρο ακομα και θα γυρίσει μάλλον πολλες φορές ακομα!

Επισης έχασα ενα κιλό ακομα , καθότι με παραπανίσσια κιλα προ εγκυμοσυνης, και ειμαι πολυ χαρούμενη! Συνολικά εχω χάσει 6 κιλα! Πάντως θα ειμαι λιγότερα κιλα τη μερα της γεννας σε σχέση με πριν την εγκυμοσυνη!

Δεν ειναι καταπληκτικο το συναισθημα αυτο;;; Μοναδικο απλα...

το γεγονος οτι εχασες 6 κιλα στην εγκυμοσυνη πρεπει να σε κανει πολυ περηφανη και πραγματικα μπραβο σου!! :D

Αχ και εγω ετσι τις ονειρεύομαι τις κρεμούλες και τα σαμπουανάκια, να τα εχω μαζεμένα σε ωραία καλαθακια!

Τα κατάφερα για ενα λόγο λια, πήρα τα κιλα στην προσπάθειά μας για να μείνω έγκυος. Καθε φορα που αδιαθετουσα εκλαιγα και στεναχωριομουν και να οι σοκολάτες για δυο εβδομάδες μεχρι να συνέλθω.. Ετσι τα κιλα μαζεύονταν δυο-δυο!

Τωρα που τα καταφέραμε, βρήκα τον παλιό καλο μου εαυτό! Τρώω σωστά καθημερινά, μια φορα την εβδομαδα οτι θελω, περπατάς καθημερινά!

Η χαρα μου ειναι απερίγραπτη που ειμαι έγκυος!

Καταλαβαίνω πως ειναι τα ποδαράκια απο την ένταση! Μεχρι χθες ένιωθα πάντα χαμηλα τα χτυπηματάκια. Σημερα πρωτη φορα κοντά στο στομάχι, ψηλά!

εμενα ξεχωριζει και η πατουσα αμα δεις την κοιλια μου την ωρα που κλοτσαει... :D

μακαρι να μπορουσα και εγω να περπαταω καθημερινα... ουτε μεχρι το περιπτερο δεν μπορω να παω... :(

καλημερα καλημερα!

πηγαμε σημερα στο γιατρο, ειδε τα αποτελεσματα του doppler, ειναι ολα τελεια. το μπεμακι ο γιατρος σημερα μου το εβγαλε 2.500 κιλα! τραχηλο δεν μου μετρησε, του το ειπα και μου λεει δεν ειναι αναγκη, απο δω και περα οτι ειναι να γινει θα γινει. τελος παντων, αυτος ξερει! ειπαμε τελικα για ημερομηνια 21 η 22 οκτωβριου. Τωρα θα με δει παλι σε 2 εβδομαδες και μετα καθε εβδομαδα - δηλαδη μεχρι και λιγο πριν τη γεννα. Δεν τον ρωτησα κθολου εαν θα πρεπει να κανω nst καρδιοτακογραφο κτλ. αλλα και αυτος δεν μου ειπε τιποτα.

σημερα απο το πρωι ειχα 10 συσπασουλες... καλα τωρα δεν φοβαμαι τιποτα. οτι ειναι να γινει θα γινει!

Πολυξενη σκεφτηκες εσυ να παρεις ενα εξτρα στρωματακι για το λικνο της κικο? εμενα μου ειχε περασει απο το μυαλο, γιατι ειναι οντως λιγακι σκληρο, και ειχα σκεφτει μηπως βαλω ενα ανωστρωμα cotton.

Μπραβοοοοοοοοοοοοο..... με το καλοοοοοοοο!!! :);) ;) :)

Ποσο χαιρομαι που πλησιαζουμε... :P:p

Για το στρωμα οχι δεν σκεφτηκα να παρω κατι εξτρα... ομως νομιζω πως το πρωτο διαστημα το θελουν το σκληρο στρωμα... !!!


ZViCp3.png

bEQ4p2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλησπέρα κοριτσάκια!

Ζαχαρούλα μπράβο για τον μπέμπη σας!Από εδώ και πέρα δεν έχεις τίποτα να φοβάσαι!

Πολυξένη ΞΕΚΟΥΡΑΣΟΥ!!!Μετά θα παρακαλάς για λίγες ξάπλες!!! Do it τώρα που μπορείς!!! Πόσο τέλεια να ξεχωρίζεις το πατουσάκι του μωρού σου!!!Εγώ ακόμη δε μπορώ να καταλάβω τη θέση του.

Μαρία.... -6 κιλά???????Ουάου!!!Εγώ στην προηγούμενη επίσκεψη(2/9) ήμουν στα +5, σίγουρα έχω βάλει 1 ακόμη και η όρεξή μου έχει γίνει ανεξέλεγκτη!!!!!Αχ τι θα κάνω???

Για τις κρέμες που λέτε εγώ έχω πάρει της Weleda. Θα τις δοκιμάσω αρχικά και αργότερα θα δω και τα προιόντα της fissan Για πιο "δύσκολες" καταστάσεις, τη sudocream και μια βέλγικη(μου τη φέρνει μια θεία που μένει εκεί) και μοιάζει πολύ με τη sudocream.


jqZCp3.png

kC34p3.png

065Kp2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπεριζω μαμάδες κ μωρα!!

Ερώτηση: εχει πάρει καμια σλινγκ;αν ναι τι ύφασμα επιλέξατε;;και απο ποιο σάιτ το πήρατε;;


Μάιος 2012, 1η Ivf : Βιοχημικη

Νοεμβριος 2012, 2η Ivf : Αρνητικη

Μάρτιος 2013, 3η Ivf : +++++:D

MKF0p3.png[/urlK2Ccp3.png

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα κυριες μου.

Λία καλή ερωτηση - και εμενα θα με ενδιεφερε ειδικα για μεσα στο σπιτι τον πρωτο καιρο.

Εχω και εγω μια απορια προς τις μανουλες του μπι που ηδη εχουν ασχοληθει με το πλοισιμο της προικας του μωρου: πέρα από απορρυπαντικο χρησιμοποιησατε και καποιο μαλακτικο?

Όσο για τις κρεμες που λετε και εγω ξερω ότι η σουντοκριμ είναι για περιπτωσεις συγκαματος κ μονο. Τα φισαν όσες τα εχετε πάρει ηδη γραφουν 'οτι δεν περιεχουν parabens?


Τα καλύτερα είναι αυτά που ακόμα δεν έχω γευτεί,

αφού κρύβεται το αύριο σ' ότι έχω ονειρευτεί

Τα καλύτερα θα 'ρθουν μάτια μου δεν ανησυχώ

φτάνει το δικό σου πρόσωπο να βλέπω όταν ξυπνώ

[sIGPIC][/sIGPIC] cute-pig-2-smiley-003.gif

age.png

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα κυριες μου.

Λία καλή ερωτηση - και εμενα θα με ενδιεφερε ειδικα για μεσα στο σπιτι τον πρωτο καιρο.

Εχω και εγω μια απορια προς τις μανουλες του μπι που ηδη εχουν ασχοληθει με το πλοισιμο της προικας του μωρου: πέρα από απορρυπαντικο χρησιμοποιησατε και καποιο μαλακτικο?

Όσο για τις κρεμες που λετε και εγω ξερω ότι η σουντοκριμ είναι για περιπτωσεις συγκαματος κ μονο. Τα φισαν όσες τα εχετε πάρει ηδη γραφουν 'οτι δεν περιεχουν parabens?

εγώ δεν έβαλα μαλακτικό!! Νομιζώ ότι δεν κάνει...

Επίσης η παιδίατρος είχε δώσει την sudocream στην αδελφή μου για το γιο της, αλλά είπε όχι για την κόρη της...

Οπότε εγώ δεν θα πάρω sudocream.


kPAZp2.png
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας! Τι κάνετε;; Εγώ καλά είμαι! Ξεκίνησα να πλένω τα ρουχαλάκια του μπέμπη μου. Εχω πλύνει κουβερτουλες, το περιττό μου έξοδο όπως το αποκαλώ, δηλαδή το παπλωματακι το οποίο απαγορεύεται τον πρώτο χρόνο, τους σελτεδες για το στρώμα, τους σελτεδες για το.αλλαγμα, τα ετσετακια - λαβετες, και το καρότσι.. Μου έμειναν οι μπουρνουζοπετσετες, τα σεντονακια, τα εσωρουχακια του και τα φορμακια του.. Επλυνα και τα νυχτικα μου, ρόμπα και εσώρουχα. Μόνο τα σουτιέν δεν επλυνα γιατί πλένονται με το μωρουδιακο το απορρυπαντικό οπότε θα πλυθουν με τα υπόλοιπα..

Ιωάννα εσύ την εχεις ψηλά την κοιλιά (είδα τη φωτο στο φατσοβιβλιο). Εμένα είναι χαμηλά η κοιλιά μου οπότε δεν είχα θέμα με τα σουτιέν. Το μόνο.ότι τα πήρα μεγαλύτερα.

Renita από όσο ξέρω απαγορεύεται στα ρουχαλάκια το μαλακτικο. Εγώ έβαλα μόνο στις κουβερτουλες, στο πάπλωμα και στους σελτεδες. Αλλά έπειτα έβαλα και άλλο ξέπλυμα στο πλυντήριο. Μου φάνηκε λίγο "βαρυ".

Το Ariel το βρεφικό το είδα στο ΑΒ το δικό μας. Εγώ όμως πήρα το προδερμ. Πρώτον γιατί μου αρέσει και δεύτερον γιατί είχα κουπόνια! :)

Πολυξένη στρωσε κωλο ΤΩΡΑ!

Κρεμουλα για το κωλαράκι του μπεμπουλι μου πήρα την προδερμ και για δύσκολες περιπτώσεις θα πάρω sudocrem. Την χρησιμοποίησα και εγώ πρόσφατα! Συμφωνώ με τη Ιωάννα ότι δεν κάνει για συχνή χρήση.. Και γενικώς αφρόλουτρο και κρέμα σώματος πήρα προδερμ λόγω των κουπονιών. Μόλις τελειώσουν θα πάω στα φισσαν..Τα εχω ήδη βάλει στο καλαθάκι! Λαδάκι για νεογέννητα η φισσαν έχει;; Είδα ένα σε μωβ αλλά ήταν για.πιο μεγάλα μωράκια. Από ενός και πάνω νομίζω..

Πιπίλα πήρα μια και είχα άλλη μια! Πήρα μια πράσινη με τον Γουίνι!Δεν ξέρω αν θα τις χρησιμοποιήσω αλλά εγινε και κάτι!

Μωρομαντηλα πήρα τα extra sensitive της Τζόνσον..

Για επιθεματα έλεγα της Nuk αλλά μου είπαν ότι της Chico είναι τα καλύτερα. (και τα πιο ακριβά συμπλήρωσα). Αλλά μάλλον Chico θα πάρω τελικά και όχι Nuk όπως έλεγα..

Και αλλά ήθελα να πω αλλά κόλλησα...


US9jp2.png

333568w4bz5e9yge.gif

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...