Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • κοριτσιααα αύριο εχω γιατρό να δούμε τον τράχηλο και μεθαύριο εχω υπερηχογράφημα καρδιάς του εμβρύου !!! για ποιο να πρώτο αγχωθώ δεν ξέρω! το θετικό είναι ότι σήμερα ξύπνησα 4η μέρα σερί χωρίς πονάκια περιόδου…. δεν έχει ξαναγίνει ! βασικα από την περιδεση κ έπειτα δλδ 12 μέρες με έχουν πιάσει μόνο 2 φορες! λέτε ν γίνεται  δουλίτσα ; 

      • Μου αρέσει 1

Cafe Νοεμβριου 2013


polixenh

Recommended Posts

Ax, αφηστε προεκυψε γαμος 12/10 και δεν ξερω τι να βαλω.Βεβαια να δω και σε τι φαση θα ειμαι μεχρι το γαμο, χτες το βραδυ δεν κοιμηθηκα, ειχα τραβηγματα και πονακια και χεστηκα πανω μου.Αυριο εχω γιατρο, θα κανουμε ντοπλερ, μετρηση τραχυλου και διαφορα αλλα.Το μονο που ελπιζω ειναι να τραβηξω μεχρι τελους στα ποδια μου και να μην με ξαπλωσει!


zh9bp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 4,7k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

κοριτσια μου χτες ηταν η πιο αγχωτικη μερα της εγκυμοσυνης μου!! ΕΙχαμε γιατρο και με το που βλεπει τον τραχηλο μου λεει σε μια εβδομαδα γενναμε.... τι του λεμε;; (μου κοπηκαν τα ποδια) γιατι δεν καθεσαι κατω μου λεει;;; γιατι κουραζεσαι;; με ξεχεσε κανονικα... ο τραχηλος κοριτσια στο 1.62εκ... και εκει ξεκινησε μια επωδυνη κατασταση για μενα αλλα τουλαχιστον αξιζε τον κοπο... βαλαμε δαχτυλιδι στον κολπο που λειτουργει σαν θολος, απορροφα δηλαδη τους κραδασμους του μωρου και κρατα το βαρος του... με αυτο πιστευει πως θα φτασουμε ανετα τις 36 εβδομαδες και γιατι οχι να τις ξεπερασουμε, με την προϋποθεση βεβαια οτι θα βαλω κωλο κατω, σχεδον κρεβατι δηλαδη αφου μου απαγορεψε και το μαγειρεμα!!!

Τα υπολοιπα τωρα, φτασαμε τα 1,704γρ και περιπου 43-45εκ με καλο αμνιακο υγρο και καλο doppler!!!!

αυτααααααααααααααααα!!!!!!!!! :|

Καλημερα! Εγω χτες πηρα τα πρωτα δωρα για τις μπεμπες μου! Μια τζιν σαλοπετα φουστα και ενα τζιν σαλοπετα παντελονακι.Το ενα σε ανοιχτο τζιν και το αλλο πιο σκουρο!Ειναι κουκλιστικα!Τα κοιταω και δεν τα χορταινω!Μου τα εφερε μια φιλη μου, τα πηρε σε 6-9 για να τα εχουμε την ανοιξη.Εχω πει και ολους οτι δεν προκειται να τις ντυνουμε ιδιες οποτε να μην μου φερνουν το ιδιο πραγμα εις διπλουν και νομιζω οτι το δωρακι αυτο ειναι τελειο!Εχω ξετρελαθει!Αχ, και αυτο ειναι μονο η αρχη!!!

τι γλυκο.... με'γεια σας κοριτσι μου και με το καλο να τα φορεσεις στα μπουμπουκακια σου!!:lol:

Καλημέρα και καλή βδομάδα. Ελπίζω να μην ισχύει ότι η βδομάδα φαίνεται από τη Δευτέρα γιατί σήμερα βρέχει και εγώ θέλω να ξεκινήσω να πλένω τα μωρουδιακα..

Και μπήκα στην 29η βδομάδα! Γιουπι!

ωχ,ωχ! Μακαρι να μην στη χαλασει ο καιρος!!

καλημερα κοριτσακια!!! πολυ καλη εβδομαδα να εχουμε!!

28η εβδομαδα μεθαυριο και σημερα ξεκιναω ψωνια!!!

δεν εχω κοιμηθει καλα το βραδυ γιατι το μωρακι μου ειχε ορεξουλες βραδιατικα!!! δεν παραπονιεμαι!!! ειμαι τοσο ευτυχισμενη!! ανυπομονω!!!!!

στα h&m εχει πολυ οικονομικα ρουχα εγκυμοσυνης και ουτε το ειχα παρει χαμπαρι!! την πεμπτη θα ειμαι αθηνα και θα κανω μερικα ψωνια!!!

ερωτηση για οποια εχει ψωνισει: τι νουμερο να παρω λετε? μεγαλυτερο απο αυτο που φοραω τωρα??

για τα h&m δεν ξερω, αλλα προσωπικα φοραω L/XL ενα νουμερο μεγαλυτερο δηλαδη αφου πριν φορουσα M/L!!

Όσο είναι καλός ο καιρός δεν έχω πρόβλημα με τα ρούχα... φοράω συνεχώς φουστανάκια ...:-) Να δω τι θα κάνω όμως όταν πιάσει ψύχρα. Είχα πάρει δύο φόρμες πριν το καλοκαίρι και έλεγα ότι θα τις φοράω τουλάχιστον στο σπίτι... και τώρα όσο και χαμηλά να τις βάλω πάλι με ενοχλούν!!! Ούτε καν τα παντελόνια εγκυμοσύνης δεν με βολεύουν.. σκέφτομαι να δοκιμάσω κολάν εγκυμοσύνης μήπως μου είναι πιο άνετα.... και από πάνω να φοράω φουστανάκια ή μακριές μπλούζες!

εμενα με εχει καταβολεψει το κολαν εγκυμοσυνης και μαλιστα το ειχα παρει στο LIDL οταν ακομα ημουν 4 μηνων εγκυος, τοτε μου επεφτε στην κοιλια, τωρα μου ειναι τελειο....

και απο φορμες, οι δικες μου φυσικα δεν μου κανουν, αλλα επεσα πανω σε μια φορμα στο carrefour 17? και την εχω λιωσει, ειναι πολυ ανετη, με φαρδια γραμμη (Μ την πηρα να καταλαβεις) δεν με κοβει-ζοριζει πουθενα, ειμαι μαλακιά και την εχω πλυνε-βαλε εδω και 2 εβδομαδες..... θα παω να παρω και αλλη μια αμα βρω!!

Καλησπερα καλησπερα σε ολα τα κοριτσια!

Καναμε χτες που λετε το doppler - τα περισσοτερα απο αυτα που μετραγε - αρτηριες κτλ - δεν τα ηξερα καν! ο γιος μου πηρε 10 στα 10! ολα ηταν τελεια, ο γιατρος κατενθουσιαμενος! φτασαμε αισιως τα 2300 κιλα. αμνιακο τελειο, ο πλακουντας φοβερος και οι αρτηριες που κοιταξε ( ομφαλιος λωρος, μια στον εγκεφαλο, στην κοιλια και δεν θυμαμαι που αλλου) ολες ηταν τελειες!

Και αφου εχει ολοκληρωσει τις μετρησεις, μου λεει, τωρα θα κανουμε το πιο σημαντικο τεστ: με αυτο το μηχανημα (ενα κατι σαν φορητο μηχανημα για μασαζ) θα στειλουμε δονησεις και ηχητικα σηματα στο μωρο, και θα δουμε αμεσως την αντιδραση του! θα το νευριασουμε λιγο να δουμε πως αντιδρα! και παιδια, το βαζει στη κοιλια μου και αμεσως μετα βαζει τον υπερηχο! οι παλμοι του μωρου ειχαν παει στο κοκκινο, απο ελευθερα χερακια που ειχε πριν, ειχε κανει μπουνιτσες και ετρεμε ολοκληρο! και ο γιατρος φωναζει τελειαααα αντιδραση! απιστευτη εμπειρια κοριτσια, πρωτη φορα ειδα το μωρακι να αντιδρα ετσι σε εξωτερικο παραγοντα! τα συναισθηματα πολυ εντονα! ολο το απογευμα εκλαιγα και σκεφτομουνα τα μπουνιτσακια του και ποτε θα το παρω αγκαλιτσα!

και στο τελος μου λεει, εχει πολυ καλη θεση, κριμα που δεν πατε για φυσιολικο τοκετο. εκει στενοχωρεθηκα λιγο να σας πω την αληθεια, αλλα δεν πειραζει. με οποιο τροπο, το σημαντικο ειναι να κρατησω στα χερια μου το γιο μου. τα αλλα ολα τα ξεχναμε :D

συγκινηθηκα βρε κοριτσακι.... σνιφ σνιφ!! Παντα τετοια ευχαριστα!!:D

Γεια σας κοριτσακια!

Εσείς θα κάνετε επισκληριδιο όσες πάτε για φυσιολογικο;

Πήγαμε μετα τον γιατρο και στα Λητω και μολις είδε ο άντρας μου το λικνο , ήθελε να τρέξει να φύγει απο το μαγαζί!! Τι με βρήκε στα καλα καθουμενα!

Το είχαν καμία αυτοί σε πολυ κακή κατάσταση...

Έγερνε , ηταν ετοιμόρροπο , το ύφασμα του στρώματος ηταν νάιλον και μολις τα είδε ολα αυτα, μου ειπε ακύρωσέ το αμέσως! Χαχα

Άντε πάλι απο την αρχη για ψαξιμο λικνου!

Τελικα παραγγειλαμε σημερα ενα την nek baby, ξύλινο , οξιας , στο χρώμα το αντικατο που άρεσε πολυ στον άντρα μου και ταιριάζει πολυ στο χώρο μας!

Που και πως μπορω να βάλω μια φωτο για να σας το δείξω;

Α! Και να μην ξεχάσω, μας δώσανε στα λυτω μια διαφημιστική σακούλα απο τη libero που είχε μεσα ενα πακέτο μωρομάμτηλα, ενα πακ χαρτομάντιλα, ενα πακ επιτραπέζια χαρτομάντιλα ,ενα πακέτο με 14 πάνες νούμερο 1 & 2 κι ενα μικρο βιβλιαράκι με οδηγίες για τους πρώτους μηνες φροντίδας του μωρου που είχε και κουπόνια μεσα!

εγω μαλλον θα κανω επισκληριδιο, γιατι δεν αντεχω καθολου τον πονο... ειμαι γενικα πολυ ευαισθητη και φοβαμαι οτι δεν θα αντεξω καθολου!!

Κριμα για το λικνο, σε καμια περιπτωση δεν θα περιεγραφα ετσι το δικο μας, ισα ισα που το βρισκω ασφαλεστατο... τι να πω;;; πεσατε στην περιπτωση φαινεται!!!

παντως και το δικο σας ειναι τελειο!!! :)

εμεις παρολο που πληρωσαμε 1.000? στα Λητω δεν μας κανανε κανενα δωρο.... γιατι;;;;; :mad::mad::mad::mad::mad:

Ax, αφηστε προεκυψε γαμος 12/10 και δεν ξερω τι να βαλω.Βεβαια να δω και σε τι φαση θα ειμαι μεχρι το γαμο, χτες το βραδυ δεν κοιμηθηκα, ειχα τραβηγματα και πονακια και χεστηκα πανω μου.Αυριο εχω γιατρο, θα κανουμε ντοπλερ, μετρηση τραχυλου και διαφορα αλλα.Το μονο που ελπιζω ειναι να τραβηξω μεχρι τελους στα ποδια μου και να μην με ξαπλωσει!

μην αγχωνεσαι ανχελιτα, ολα καλα θα πανε!!! ;) τα τραβηγματακια ειναι φυσιολογικα νομιζω...


ZViCp3.png

bEQ4p2.png

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια μου χτες ηταν η πιο αγχωτικη μερα της εγκυμοσυνης μου!! ΕΙχαμε γιατρο και με το που βλεπει τον τραχηλο μου λεει σε μια εβδομαδα γενναμε.... τι του λεμε;; (μου κοπηκαν τα ποδια) γιατι δεν καθεσαι κατω μου λεει;;; γιατι κουραζεσαι;; με ξεχεσε κανονικα... ο τραχηλος κοριτσια στο 1.62εκ... και εκει ξεκινησε μια επωδυνη κατασταση για μενα αλλα τουλαχιστον αξιζε τον κοπο... βαλαμε δαχτυλιδι στον κολπο που λειτουργει σαν θολος, απορροφα δηλαδη τους κραδασμους του μωρου και κρατα το βαρος του... με αυτο πιστευει πως θα φτασουμε ανετα τις 36 εβδομαδες και γιατι οχι να τις ξεπερασουμε, με την προϋποθεση βεβαια οτι θα βαλω κωλο κατω, σχεδον κρεβατι δηλαδη αφου μου απαγορεψε και το μαγειρεμα!!!

Τα υπολοιπα τωρα, φτασαμε τα 1,704γρ και περιπου 43-45εκ με καλο αμνιακο υγρο και καλο doppler!!!!

αυτααααααααααααααααα!!!!!!!!! :|

Πωπω Πολυξενη, εδω αγχωθηκα εγω που τα διαβασα, οχι εσυ που τα εζησες!Προλαβες ευτυχως.Τωρα κοψτα ολα και αραξε.Αφου σου ειπε οτι με το δαχτυλιδι αυτο θα εισαι ενταξει, ηρεμησε οσο μπορεις και παρατα τα ολα.Θετικη σκεψη και ολα θα πανε καλα! (Τα λεω σε σενα για να τα ακουω και εγω:tongue:)


zh9bp2.png
Link to comment
Share on other sites

Πολυξενη οπως ειπε και ο γιατρος βαλε κωλο κατω και ηρεμησε..μετα εχεις να τρεξεις και να μαγειρεψεις τρελα!!!!!

Για επισκληριδιο και γω δεν εχω αποφασισει μια λεω θα κανω μια οχι..νομιζω οτι μου ερθει εκεινη την στιγμη..επισης με οσες μαμαδες εχω μιλησει ολες λενε να κανεις μην το σκεφτεις καν..θα δειξει ομως!!!!


cy09p3.png

Elehp2.pngdYzip2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πολυξενη χαλαρα τωρα! ουτως η αλλως, οτι και να συμβει ( χτυπα ξυλο βεβαια...) σε αυτες τις βδομαδες που ειμαστε, ολα καλα θα πανε! απλα να κατσεις ξαπλα για τον επομενο καιρο και να περιμενεις να ερθει το μπεμπακι! ουτως η αλλως, πλυσιματα βαλιτσα και τετοια ετοιμα δεν τα εχεις? κατσε και ξεκουρασου τωρα! και να θυμασαι, μια μερα στη μητρα ειναι μια κερδισμενη μερα!

Εμεις ειμαστε πολυ ησυχοι σημερα...δεν κλωτσαμε πολυ τη μαμα, οποτε το θυμόμαστε

αυριο το πρωι εχουμε γιατρο, να δει τα αποτελεσματα του doppler, να κανω τις μηνιαίες μου εξετασεις και να δουμε τι κανουμε απο δω και περα. τωρα παντως τον βλεπω καθε 15 μερες, και προς το τελος - πριν κλεισουμε ημερομηνια - μου ειπε ανα βδομαδα. να δουμε και εμενα ποσο ειναι ο τραχηλος μου. δεν τον ειχαμε μετρησει τη προηγουμενη φορα, εχουμε ενα μηνα να τον μετρησουμε.


nmDWp2.png

qeGop3.png

WWTqp3.png

Link to comment
Share on other sites

βεβαια, τωρα που το σκεφτομαι, αυριο θα ειμαι 33 εβδομαδων, και στις 37 θα γεννησω...οποτε ενας μηνας εμεινε κοριτσια! 4 εβδομαδες! μακαρι να πανε ολα καλα μεχρι τελους!


nmDWp2.png

qeGop3.png

WWTqp3.png

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια μου χτες ηταν η πιο αγχωτικη μερα της εγκυμοσυνης μου!! ΕΙχαμε γιατρο και με το που βλεπει τον τραχηλο μου λεει σε μια εβδομαδα γενναμε.... τι του λεμε;; (μου κοπηκαν τα ποδια) γιατι δεν καθεσαι κατω μου λεει;;; γιατι κουραζεσαι;; με ξεχεσε κανονικα... ο τραχηλος κοριτσια στο 1.62εκ... και εκει ξεκινησε μια επωδυνη κατασταση για μενα αλλα τουλαχιστον αξιζε τον κοπο... βαλαμε δαχτυλιδι στον κολπο που λειτουργει σαν θολος, απορροφα δηλαδη τους κραδασμους του μωρου και κρατα το βαρος του... με αυτο πιστευει πως θα φτασουμε ανετα τις 36 εβδομαδες και γιατι οχι να τις ξεπερασουμε, με την προϋποθεση βεβαια οτι θα βαλω κωλο κατω, σχεδον κρεβατι δηλαδη αφου μου απαγορεψε και το μαγειρεμα!!!

Τα υπολοιπα τωρα, φτασαμε τα 1,704γρ και περιπου 43-45εκ με καλο αμνιακο υγρο και καλο doppler!!!!

αυτααααααααααααααααα!!!!!!!!! :|

Πολυξένη.... πω πω τι πέρασες κορίτσι μου!!! Ευτυχώς όλα καλά τώρα... απλά πρέπει να κάτσεις στα αυγά σου!!!

Έκανες δουλειές ?????

Εγώ έχω μεγάλο άγχος για το τι επιτρέπεται να κάνω και τι όχι. Στο σπίτι έχω σταματήσει τις δουλειές και έχω πάρει γυναίκα...

Αλλά πχ να περπατάω... πόση ώρα? Να στέκομαι??? Να ανεβοκατεβαίνω τις σκάλες στο σπίτι μου... μέχρι πόσες φορές? Τι θεωρείται βαρύ... μια μεγάλη κατσαρόλα ??? Να πάω για ψώνια??? Άστα δεν θέλω να είμαι υπερβολική και να μην κάνω τίποτα, αλλά η αλήθεια είναι ότι μόλις κουραστώ λίγο το μωρό αντιδρά! :?:?:?

Έχω και υπερωρίες στη δουλειά που και αυτό δεν βοηθάει...

Ευτυχώς έχεις τελειώσει με ότι χρειάζεσαι με το μωρό... οπότε τώρα μπορείς απλά να καθήσεις και να το περιμένεις :tongue::tongue::tongue:. Σου έχει μείνει κάτι? Αλλά ακόμα και να σου έχει μείνει μην ανησυχείς το πολύ πολύ να το πάρεις από το internet ή να στείλεις άλλους!!!

Πάντως έχετε μεγαλώσει αρκετά... οπότε απο εδώ και πέρα απλά μετράτε μέρες υπέρ σας :-)

Ax, αφηστε προεκυψε γαμος 12/10 και δεν ξερω τι να βαλω.Βεβαια να δω και σε τι φαση θα ειμαι μεχρι το γαμο, χτες το βραδυ δεν κοιμηθηκα, ειχα τραβηγματα και πονακια και χεστηκα πανω μου.Αυριο εχω γιατρο, θα κανουμε ντοπλερ, μετρηση τραχυλου και διαφορα αλλα.Το μονο που ελπιζω ειναι να τραβηξω μεχρι τελους στα ποδια μου και να μην με ξαπλωσει!

Μην ανησυχείς όλες έχουμε πονάκια και τραβήγματα λίγο ή πολύ!

Και εγώ ανησυχούσα μην περάσω πολύ καιρό στο κρεβάτι (μην σου πω και τους 9 μήνες), αλλά όσο περνάει ο καιρός ηρεμώ... σε 2 βδομάδες έχω υπέρηχο και σε 2,5 βδομάδες ραντεβού με το γιατρό... Αυτός είναι ο πρώτος στόχος μου :D:D:D. Αλλά και να χρειαστεί να μείνω λίγο στο κρεβάτι τι να κάνουμε... πλέον πιστεύω ότι θα αντέξω.


kPAZp2.png
Link to comment
Share on other sites

βεβαια, τωρα που το σκεφτομαι, αυριο θα ειμαι 33 εβδομαδων, και στις 37 θα γεννησω...οποτε ενας μηνας εμεινε κοριτσια! 4 εβδομαδες! μακαρι να πανε ολα καλα μεχρι τελους!

Μια χαρά θα πάνε όλα :tongue::tongue::tongue:

Να σου πω την αλήθεια και εγώ μέχρι τις 37 υπολογίζω... Αν και ακόμα δεν έχουμε πει βδομάδα με το γιατρό... απλά ότι θα είνα νωρίτερα...

Οπότε μου μένουν άλλες 11 βδομάδες :D:D...

τις 5 πρώτες βδομάδες θα είμαι στη δουλειά και τις επόμενες 6 θέλω να κάνω τα τελευταία ψώνια, να ετοιμάσω την βαλίτσα του μαιευτηρίου και να πλύνω. Οπότε πιστεύω ότι θα περάσουν χωρίς να το καταλάβω.

Εχθές αγόρασα κάτι πετσετούλες... σαμπουάν/αφρόλουτρο για μωρά... μωρομάντηλα... πιπίλα... μπιμπερό. Σιγά σιγά μικραίνει η λίστα...

Αν και ξέρω ότι οι περισσότερες δεν θα πάρετε καν... τι προτιμάται??? πιπίλες καουτσούκ ή σιλικόνης?


kPAZp2.png
Link to comment
Share on other sites

σας ευχαριστω ολες για τη συμπαρασταση και τις συμβουλες....!! Μακαρι να φτασουμε το στοχο μας!

polixeni,

έκανες κάτι παραπάνω απ' ότι συνήθως; Κουράστηκες παραπάνω;

Άραξε τώρα. Πρόλαβες!!!! ;)

ναι η αληθεια ειναι οτι 2 μερες κουραστηκα παραπανω, περπατησα λιγο περισσοτερο, δεν κοιμαμαι και καλα και την πατησα!!

Με επιασε το καλλιτεχνικο μου και αρχισα να φτιαχνω πραγματα για το δωματιο του μικρου (πηρα λεπτα ξυλα και εφτιαξα ολα τα γραμματα του ονοματος του, υστερα τα εκοψα,μετα τα ζωγραφισα και κολλησα πανω κουμπια και μανταλακια ξυλινα χρωματιστα, εφτιαξα και μπαλες οριγκαμι απο χαρτονια εμπριμε...κτλ..)

εβαλα και επλυνα και τις κουρτινες του δωματιου του της σιδερωσα... ε...οσο να πεις κουραστηκα...!!

βεβαια, τωρα που το σκεφτομαι, αυριο θα ειμαι 33 εβδομαδων, και στις 37 θα γεννησω...οποτε ενας μηνας εμεινε κοριτσια! 4 εβδομαδες! μακαρι να πανε ολα καλα μεχρι τελους!

πωπω, πλησιαζει ο καιρος ζαχαρουλα... κοντεουμε...!!! :D

Πολυξένη.... πω πω τι πέρασες κορίτσι μου!!! Ευτυχώς όλα καλά τώρα... απλά πρέπει να κάτσεις στα αυγά σου!!!

Έκανες δουλειές ?????

Εγώ έχω μεγάλο άγχος για το τι επιτρέπεται να κάνω και τι όχι. Στο σπίτι έχω σταματήσει τις δουλειές και έχω πάρει γυναίκα...

Αλλά πχ να περπατάω... πόση ώρα? Να στέκομαι??? Να ανεβοκατεβαίνω τις σκάλες στο σπίτι μου... μέχρι πόσες φορές? Τι θεωρείται βαρύ... μια μεγάλη κατσαρόλα ??? Να πάω για ψώνια??? Άστα δεν θέλω να είμαι υπερβολική και να μην κάνω τίποτα, αλλά η αλήθεια είναι ότι μόλις κουραστώ λίγο το μωρό αντιδρά! :?:?:?

Έχω και υπερωρίες στη δουλειά που και αυτό δεν βοηθάει...

Ευτυχώς έχεις τελειώσει με ότι χρειάζεσαι με το μωρό... οπότε τώρα μπορείς απλά να καθήσεις και να το περιμένεις :tongue::tongue::tongue:. Σου έχει μείνει κάτι? Αλλά ακόμα και να σου έχει μείνει μην ανησυχείς το πολύ πολύ να το πάρεις από το internet ή να στείλεις άλλους!!!

Πάντως έχετε μεγαλώσει αρκετά... οπότε απο εδώ και πέρα απλά μετράτε μέρες υπέρ σας :-)

Δεν ειμαι υπερβολικη αλλα θα σου πω οτι τιποτα απο αυτα που γραφεις δεν ΜΟΥ επιτρεπεται... π.χ. δεν μπορω να παω σουπερ μαρκετ να κατσω τοση ωρα ορθια και να κανω χιλιομετρα γυρω γυρω στους διαδρομους, το περπατημα γενικα απαγορευεται τελειως, βαρος τωρα πια για μενα ειναι οτιδηποτε πανω απο 5-6 κιλα, οι σκαλες που εχω και εγω στο σπιτι ειναι το πρωτο πραγμα που μου ειπε να προσεχω να μην τις ανεβοκατεβαινω πανω απο 5 φορες (πραγμα αδυνατο) πλεον καθολου, το πολυωρο μαγειρεμα κομμενο επισης (οχι μουσακα ας πουμε) αυτα βεβαια ισχυουν για μενα.... εσυ αμα δεν εχεις κανενα προβλημα και δεν σου εχει πει τιποτα ο γιατρος δεν υπαρχει λογος να αλλαξεις κατι..!!!


ZViCp3.png

bEQ4p2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Κυρίες μου καλησπέρα!!

Δικερη μητρα και εγω Ρενιτα! Αυτός ειναι και ο λόγος που ξερω και εγω για την διδελφη μητρα! Σου ανέφερε κάποιο πρόβλημα σχετικά με τον τοκετό;

Εμένα μου ειπε πως η μητρα μεγαλώνει κανονικα και δεν φαινεται καμία διάφορα τωρα...μου είχε πει στην αρχη πως μπορεί να εχω συστάσεις πρόωρες αλλα μπορεί και τιποτα γιατι ολα ειναι υποθετικά!

Σημασία εχει οτι έμεινες έγκυος Χριστίνα, γιατι θα μπορούσες να δυσκολευτεις, οπότε το πως θα γεννήσεις δεν πειράζει καθόλου, ειδικα τωρα που είσαι προετοιμασμένη! Σε εμάς δεν ξερω αν έπαιξε η δικερη μητρα ρόλο, δεν πρόλαβα να κανω σαλπιγγογραφια, αλλα έμεινα έγκυος μετα απο 2 χρονια προσπαθειών!

Τα καταφέραμε στην τελευταια προσπάθεια πριν την σαλπιγγογραφια!!!

μαράκι στην αρχη από την σαλπιγγογραφια ειχα διαγνωστεί με δίκερη μήτρα και στην συνεχεια λογω αποτυχημενων προσπαθειων εξωσωματικής κάναμε υστεροσκοπιση και βρεθηκε τελικα ότι δεν ηταν δίκερη αλλά υπήρχε διαφραγμα στην μητρα που εμποδιζε την εμφυτευση το οποιο κ αφαιρεθηκε. Πάντως επειδη το ειχα ψαξει το θεμα της δίκερης, δεν υπάρχει κανενα θέμα στον τοκετό και μην αγχωνεσαι όλα θα πάνε καλα!!

Γεια σου γεια σου!!μπραβο στο μπεμπακο που χει πάρει τα πάνω του!!

Να σε ρωτήσω,έχεις θρομβοφιλια και κανεις τις ενέσεις η προληπτικά;τις κάνω και γω αλλα προληπτικά,επειδή δεν είχα κάνει εξετάσεις,αλλα ο ντοκ δε μου πε για καισαρικη!χμμμ!

και εγω προληπτικά τις κάνω και δεν εχει αναφερει κάτι ο γιατρος ότι οι αντιπηκτικες ειναι αιτία για καισαρικη - απλά ξερω ότι πριν από κάποιο χειρουργειο πρέπει να τις σταματησεις καποιες μερες νωριτερα. Στον φυσιολογικό δεν ξέρω αν παίζουν ρόλο

καλως την!!! εσεις εχετε μεγαλωσει αρκετα.... δεν υπαρχει περιπτωση λαθους;;; το λεω για να μην αγχωνεσαι και στενοχωριεσαι, ξερεις καμια φορα οι υπερηχοι πεφτουν εξω στις μετρησεις... !!

παντως και ετσι να ειναι να μην ανησυχεις για τιποτα...!! για ολα υπαρχει λυση πλεον!!! :D:D

πφφφ... στα ιδια κιλα ειμαστε σχεδον.. στο προηγουμενο ραντεβου ημουν +10 τωρα ειμαι -1 :D οποτε μη σκας... μαζι θα τα χασουμε μετα!!! :lol:

οχι που λες, δεν πειναω γιατι εχω ενα βαρος στο στερνο και δεν μπορω να φαω πολυ... τρωω γενικα λιγοτερο!! και ισως ειναι και καλυτερα γιατι πεφτω το βραδυ "ελαφρια" για υπνο οποτε αυξανω τις πιθανοτητες να με παρει ο υπνος ΚΑΑΑΑΑΑΠΟΙΑ στιγμη :tongue:

Τα περιθωρια λάθους στον υπερηχο ειναι +-200 γρ αλλά δεν με απασχολεί ιδιαιτερα που θα γεννηθει με το καλό αντρακι με πιασιματα αρκει που αυτο ειναι φυσιολογικο μιας και εγω κ ο αντρας μου ειμαστε 1,80+ Όσο για τα κιλα ... θα φροντισουν μετα τα καμαρια μας να τα χασουμε τσακ μπαμ! Ετσι ειναι! Όσο για τον ύπνο εγω κοιμαμαι σχετικά εύκολα ειδικα τις μερες που δουλευω, αλλα αμα ξυπνησω το βραδυ φουντωνω και κανω και ενα διωρο μετα να ξανακοιμηθω!

Καλησπερα καλησπερα σε ολα τα κοριτσια!

Καναμε χτες που λετε το doppler - τα περισσοτερα απο αυτα που μετραγε - αρτηριες κτλ - δεν τα ηξερα καν! ο γιος μου πηρε 10 στα 10! ολα ηταν τελεια, ο γιατρος κατενθουσιαμενος! φτασαμε αισιως τα 2300 κιλα. αμνιακο τελειο, ο πλακουντας φοβερος και οι αρτηριες που κοιταξε ( ομφαλιος λωρος, μια στον εγκεφαλο, στην κοιλια και δεν θυμαμαι που αλλου) ολες ηταν τελειες!

Και αφου εχει ολοκληρωσει τις μετρησεις, μου λεει, τωρα θα κανουμε το πιο σημαντικο τεστ: με αυτο το μηχανημα (ενα κατι σαν φορητο μηχανημα για μασαζ) θα στειλουμε δονησεις και ηχητικα σηματα στο μωρο, και θα δουμε αμεσως την αντιδραση του! θα το νευριασουμε λιγο να δουμε πως αντιδρα! και παιδια, το βαζει στη κοιλια μου και αμεσως μετα βαζει τον υπερηχο! οι παλμοι του μωρου ειχαν παει στο κοκκινο, απο ελευθερα χερακια που ειχε πριν, ειχε κανει μπουνιτσες και ετρεμε ολοκληρο! και ο γιατρος φωναζει τελειαααα αντιδραση! απιστευτη εμπειρια κοριτσια, πρωτη φορα ειδα το μωρακι να αντιδρα ετσι σε εξωτερικο παραγοντα! τα συναισθηματα πολυ εντονα! ολο το απογευμα εκλαιγα και σκεφτομουνα τα μπουνιτσακια του και ποτε θα το παρω αγκαλιτσα!

και στο τελος μου λεει, εχει πολυ καλη θεση, κριμα που δεν πατε για φυσιολικο τοκετο. εκει στενοχωρεθηκα λιγο να σας πω την αληθεια, αλλα δεν πειραζει. με οποιο τροπο, το σημαντικο ειναι να κρατησω στα χερια μου το γιο μου. τα αλλα ολα τα ξεχναμε :D

ζαχαρουλα αστερι ο γιος σου!Όλα καλα με το καλό να τον κρατησεις στην αγκαλια σου στην ωρα του πάντα!

Εφτιαξα ενα λογαριασμό στο photobucket αλλα δεν ξερω αν τα έκανα ολα σωστά..

Για κοιτάτε εδω, βλέπετε ενα λικνο;; Χαχαχα! http://i1319.photobucket.com/albums/t661/mariasketo/9a6fa479-11d2-49cc-967c-0bbf0519a910_zps5796d32a.jpg

Πάρα πολύ όμορφο το λίκνο σας!Ονειρα γλυκα να εχει το μωρακι σας μεσα σε αυτο!!

κοριτσια μου χτες ηταν η πιο αγχωτικη μερα της εγκυμοσυνης μου!! ΕΙχαμε γιατρο και με το που βλεπει τον τραχηλο μου λεει σε μια εβδομαδα γενναμε.... τι του λεμε;; (μου κοπηκαν τα ποδια) γιατι δεν καθεσαι κατω μου λεει;;; γιατι κουραζεσαι;; με ξεχεσε κανονικα... ο τραχηλος κοριτσια στο 1.62εκ... και εκει ξεκινησε μια επωδυνη κατασταση για μενα αλλα τουλαχιστον αξιζε τον κοπο... βαλαμε δαχτυλιδι στον κολπο που λειτουργει σαν θολος, απορροφα δηλαδη τους κραδασμους του μωρου και κρατα το βαρος του... με αυτο πιστευει πως θα φτασουμε ανετα τις 36 εβδομαδες και γιατι οχι να τις ξεπερασουμε, με την προϋποθεση βεβαια οτι θα βαλω κωλο κατω, σχεδον κρεβατι δηλαδη αφου μου απαγορεψε και το μαγειρεμα!!!

Τα υπολοιπα τωρα, φτασαμε τα 1,704γρ και περιπου 43-45εκ με καλο αμνιακο υγρο και καλο doppler!!!!

αυτααααααααααααααααα!!!!!!!!! :|

Ποπο και εγω αγχωθηκα μονο που το διαβασα!! Στρωσε ποπο τώρα κάτω και περιμενε απλα τις εβδομαδες να περάσουν!! Εσυ τα εχεις και όλα έτοιμα οπότε απο εδω και πέρα φεεεεεεεετα!

Την καλησπέρα μου σε όοοοολες !


Τα καλύτερα είναι αυτά που ακόμα δεν έχω γευτεί,

αφού κρύβεται το αύριο σ' ότι έχω ονειρευτεί

Τα καλύτερα θα 'ρθουν μάτια μου δεν ανησυχώ

φτάνει το δικό σου πρόσωπο να βλέπω όταν ξυπνώ

[sIGPIC][/sIGPIC] cute-pig-2-smiley-003.gif

age.png

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά θα πάνε όλα :tongue::tongue::tongue:

Να σου πω την αλήθεια και εγώ μέχρι τις 37 υπολογίζω... Αν και ακόμα δεν έχουμε πει βδομάδα με το γιατρό... απλά ότι θα είνα νωρίτερα...

Οπότε μου μένουν άλλες 11 βδομάδες :D:D...

τις 5 πρώτες βδομάδες θα είμαι στη δουλειά και τις επόμενες 6 θέλω να κάνω τα τελευταία ψώνια, να ετοιμάσω την βαλίτσα του μαιευτηρίου και να πλύνω. Οπότε πιστεύω ότι θα περάσουν χωρίς να το καταλάβω.

Εχθές αγόρασα κάτι πετσετούλες... σαμπουάν/αφρόλουτρο για μωρά... μωρομάντηλα... πιπίλα... μπιμπερό. Σιγά σιγά μικραίνει η λίστα...

Αν και ξέρω ότι οι περισσότερες δεν θα πάρετε καν... τι προτιμάται??? πιπίλες καουτσούκ ή σιλικόνης?

εμενα μου εχει πει γυρω στις 15/10 θα γεννησουμε. σημερα ειναι ηδη 18/09, θα περασουν πολυ γρηγορα οι μερες! εχει περασει ενας μηνας απο τοτε που γυρισαμε απο διακοπες, και περασε απιστευτα γρηγορα! δουλευω ακομη και δυστυχως θα δουλευω μεχρι και τις 5-6 οκτωβρη, αρα θα μου μενουν λιγες μερες να ετοιμαστω. βεβαια, εχω συγκεντρωσει τα παντα για τη βαλιτσα μου, οποτε το μονο που μενει ειναι να τα βαλω μεσα, και εχω αγορασει τα παντα για τον μπεμπη. εχω βαλει ηδη τα 2 πλυντηρια - υπολογιζω να εχω αλλα 2 να βαλω, και μετα σιδερο. απλα ηθελα να εχω λιγες περισσοτερες μερες να κανω μερικες δουλειες στο σπιτι, να κανω γενικη, να επανατοποθετησω καποια πραγματα στη κουζινα. τελος παντων, οτι προλαβω θα κανω.

πιπιλες εχω παρει σιλικονης και μια καοτσουκ. γενικα της σιλικονης θεωρουνται καλυτερες, γιατι δεν φθείρονται τοσο πολυ οπως απο καοτσουκ.


nmDWp2.png

qeGop3.png

WWTqp3.png

Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με τα ρουχα από το H&M που αναφερατε, εγω με 3 κάπρι στυλ κολαν παντελονακια εγκυμοσυνης την εβγαλα ολο το καλοκαίρι και με βολεψαν πάααρα πολυ! Είχα πάρει και κάτι μπλουζακια εγκυμοσυνης στυλ πουκάμισα και τα κατα ευχαριστηθηκα καθως ηταν και οικονομικα και καλής ποιοτητας!Προσοχη στα νουμερα γιατι οντως ειναι ταιραστια! Και για τα πιο χειμωνιάτικα τα H&M θα προτιμησω!

Όσον αφορα τις κοινωνικές υποχρεωσεις (γαμους, βαφτησια κλπ) μην σας απασχολούν μονο τα ρούχα αλλα και τα ...παπουτσια! Εγω πάντως φοραω πλέον 2 νουμερα μεγαλυτερα και παλι καλα που ειναι καλοκαιρι και την εβγαλα με πεδιλάκια !


Τα καλύτερα είναι αυτά που ακόμα δεν έχω γευτεί,

αφού κρύβεται το αύριο σ' ότι έχω ονειρευτεί

Τα καλύτερα θα 'ρθουν μάτια μου δεν ανησυχώ

φτάνει το δικό σου πρόσωπο να βλέπω όταν ξυπνώ

[sIGPIC][/sIGPIC] cute-pig-2-smiley-003.gif

age.png

Link to comment
Share on other sites

εγω απο ρουχα, αποκλειστικα φορεματακια, ειχα παραγγελει απο το asos.com στις εκπτωσεις λιγο πριν το καλοκαιρι, και την εβγαλα με αυτα. 2 παντελονια που ειχα παρει στον 4ο απο h&m 2 παντελονια και δεν μου κανουν δυστυχως τωρα, η λεκανη ανοιξε, παχυνα γενικα κιολας εκτος απο τη κοιλια....τα φορεματακια μια χαρα, και ειχα παρει και 2 σορτσακια απο sugarfree 15 ευρω το ενα, βελουτε και με φανελακια φοραω και αυτα στο γραφειο. και βεβαια βερμουδες του αντρα μου, που ειναι οι καλυτερες! για τον μηνα που μενει, βελουτε φορμες θα ειναι μια χαρα.


nmDWp2.png

qeGop3.png

WWTqp3.png

Link to comment
Share on other sites

πω πω νεα!!

πολυξενακι γιατι δεν προσεχεις? αφου ηξερες οτι εχεις προβλημα(σε ειχε ξαναξαπλωσει ο γιατρος ετσι δεν ειναι?) γιατι δεν ειχες το νου σου??

εγω κοριτσια σημερα δεν ειμαι καθολου καλα. ολο ζαλιζομαι και δεν μπορω να σταθω ουτε λεπτο ορθια. ηπια 2 πορτοκαλαδες και την εχω αραξει στον καναπε γιατι ειμαι και μονη μου. φοβαμαι μην μου επεσε κι αλλο ο αιματοκριτης...


s6Xpp2.png

Ff7Lp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...