Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 1 hour ago, Angot είπε:

      κάτσε γιατί θα τρελαθώ δεν δικαιούμαστε ούτε το 2 μηνο κύησης και το 3μηνο λοχείας ; ούτε το 9μηνο μετά; εξαλλη θα γίνω , δεν μπορεί !αυτα είναι με τα ένσημα οχι με το εισόδημα 

      Αααα, λάθος κατάλαβα! Ναι, ναι τις άδειες κανονικά, ο,τι προβλέπεται! Στα επιδόματα είναι το θέμα!

Θυρεοειδής αδένας-παθήσεις-συμπτώματα


georgiamami

Recommended Posts

Καλα θα τρελλαθω!!Ο αντρας μου, μου εφερε αλλη μια σακουλα χορτα!!Ουτε οι μοναχοι στο Αγιο ορος δε κανουν τετοια διατροφη!!Ειστε ολες καλεσμενες,μονο αν θελετε να κοινωνησετε!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 7,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Kerasw και Kate,σας ευχαριστω για τις αμεσες απαντησεις σας και την συμπαρασταση σας!!Σε εμενα και σε μια αλλη κυρια που καναμε ταυτοχρονα τη θεραπεια με Ι 131,μολις βγηκαμε απο το δωματιο μας,μας εδωσαν 1 μπουκαλακι καθαρτικο να το πιουμε την παραμονη του ολοσωμου μετα το μεσημεριανο φαγητο με αφθονο νερο κτλ.(προφανως γινεται για πιο καθαρη εικονα του σπινθ.)Kate παιδευτηκες πολυ με το ιωδιο!Νοιωθατε καλα ψυχολογικα εκεινο το διαστημα?Εγω 1,5 μηνα μετα, με τη θυροξινη, ξεπερασα τα προβληματα(ολα λογω βαρυ υπο-θ επειδη μαστιγωνεται το νευρικο συστημα και μαλιστα 2 φορες μεσα σε 5 μηνες,μου ειπε η γιατρος).Kerasw,ευχομαι ολα να βγαινουν καθαρα και να μην χρειαστει ποτε να κανεις εγχειριση!Σε ευχαριστω για τα ¨αναλατα" φιλακια.Τωρα δεν με ενδιαφερει ουτε το φαγητο,θελω απλως να μην ποναω και να ειμαι καλα!Τι φαγατε η καθεμια σας ,μολις σταματησε αυτη η διαιτα?Σας καληνυχτω ολες σας!

Καλημέρα σε όλα τα κορίτσια!!!

Συγγνώμη που χάθηκα αλλά φιλοξενούσαμε κάτι συγγενείς και έμεναν στο δωμάτιο που έχω τον υπολογιστή....

Sonia μου σήμερα είναι η μέρα??? Πώς είσαι???

Στο διάστημα του υποθυροειδισμού να σου πω την αλήθεια ένιωθα απίστευτα καλά, δεν είχα κανένα σύμπτωμα, μάλιστα φοβόμουν μην δεν έχει φτάσει η TSH πάνω από 100 γιατί ήμουν σε εξαιρετική κατάσταση, μόνο λίγα νεύρα είχα από την δίαιτα γιατί δεν ήξερα τι να φάω... όλο νερόβραστα μακαρόνια και λεμονάτα έτρωγα...

Την μέρα που βγήκα από το νοσοκομείο, άνοιξα την τραπεζαρία μου για να έχουμε πάνω από 2 μέτρα απόσταση με τον σύζυγο, έστρωσα καλό τραπεζομάντηλο και έβαλα μιας χρήσης ποτήρια και πιάτα και μαχαιροπήρουνα (για 1 εβδομάδα μου είχαν πει να μην χρησιμοποιώ τα δικά μου) και ο γλυκός μου μου έφερε goody's που είναι τα αγαπημένα μου και φάγαμε... Ξεκοιλιάστηκα για την ακρίβεια από την λαιμαργία μου να τα φάω... Α και τυρί φέτα, μου είχε λείψει απίστευτα!!!!!!!!


...γιατί τα όνειρα σαν τα θαύματα είναι

βγαίνουν αληθινά

μόνο αν τα πιστεύεις...

Link to comment
Share on other sites

Καλα θα τρελλαθω!!Ο αντρας μου, μου εφερε αλλη μια σακουλα χορτα!!Ουτε οι μοναχοι στο Αγιο ορος δε κανουν τετοια διατροφη!!Ειστε ολες καλεσμενες,μονο αν θελετε να κοινωνησετε!!

:):-P:):-P:):-P:)

Απίστευτος!!!!!!!!!!!!!!

Στείλε σε μένα μερικά που βαριέμαι να τα καθαρίζω... Άσε που πάντα όταν τα βάζω στο βραστό νερό για να χωρέσουν στην κατσαρόλα τα πιέζω με το χέρι μου και μια ζωή το βουτάω στο νερό που βράζει και καίγομαι!!!!!!!!!!!!!!!


...γιατί τα όνειρα σαν τα θαύματα είναι

βγαίνουν αληθινά

μόνο αν τα πιστεύεις...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα Σονια και σε οποιες αλλες μπειτε.

Πραγματι υπεροχη μερα για βολτα και υπεθριο καφεδακι.

Εγω εχω αρχισει να κατεβαινω κιλακια θα το οριστικοποιησω και θα σας πω σιγουρα το Σαββατο που κανω την καθιερωμενη ζυγιση.

Καλο ξημερωμα!!!:tongue::tongue:

Αχ μπράβο!!!!!!

Πολύ αισιόδοξο το ότι λειτουργεί πάλι ο μεταβολισμός!!! Πολύ χαίρομαι Georgia μου!!!


...γιατί τα όνειρα σαν τα θαύματα είναι

βγαίνουν αληθινά

μόνο αν τα πιστεύεις...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Kerasw δεν καταλαβες καλα!!Εγω θα ξαπλωνω και εσεις θα τα καθαριζετε και θα τα πλενετε μαζι με τον εξυπνο τον αντρα μου!!

Sonia θα σου στείλω την γιαγιά μου που είναι εξπερ στο καθάρισμα των χόρτων!!!!

Μια φορά της έπεσαν στο χαλί της κουζίνας την ώρα που τα έβαζε στην κατσαρόλα, αλλά δεν πτοήθηκε...τα έριξε μέσα χωρίς να τα ξεπλύνει και όταν τρώγαμε είχαν μέσα τρίχες και χνούδια... :confused:


...γιατί τα όνειρα σαν τα θαύματα είναι

βγαίνουν αληθινά

μόνο αν τα πιστεύεις...

Link to comment
Share on other sites

Τελειωσα και με το ιωδιο-το ολοσωμο σπινθυρογραφημα εδειξε καθηλωση μονο στην περιοχη του θυρεοειδους-τωρα παιρνω eythyrox 150 για κανενα διμηνο(σταδιακα εφτασα στο 150) -αλλαξα και υπηρεσια στην δουλεια(για αυτο χαθηκα) και προσπαθω να προσαρμοστω(περασα και ενα κρυωμα).Τα συμπτωματα αρχισαν να υποχωρουν (20 μερες παιρνω την αγωγη)-.φιλια σε ολες τις παλιες μου φιλες απο το αλλο forum αλλα και στις νεες(λογω ελλειψης χρονου δεν παραθετω την ιστορια μου-με την πρωτη ευκαιρια θα το κανω).ευχαριστω για ολα.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα κοριτσια (μονο κοριτσια ειμαστε για την ωρα).

Kate76, καλωσορισες στο νεο σπιτικο μας. Δεν ξερω ποσο καλο ειναι αυτο που ειπες για την καθηλωση (σορι αλλα δεν εχω εκπαιδευτει ακομη) αλλα ευχομαι να ειναι αυτο που θα ηθελες να ειναι ως αποτελεσμα. Το καλυτερο.

Και καλη προσαρμογη στη νεα σου υπηρεσια. Μας ....χρωστας την ιστορια σου. (αν θες την αντιγραφεις απο το αλλο και την κολλας εδω).

Σονια, κρατα ορεξη και μολις με το καλο τελειωσει ολη η ταλαιπωρια σου, παρε τον αντρουλη σου κι ελατε εκδρομουλα .... θα σου κανω εγω το τραπεζι με ο,τι κρεατικο λαχταραει η ψυχουλα σου !!!!! Χαρα μου!!!

Ακομα αυριο θα σο δουμε εδω??? Ποτε θα επιστρεψεις παλι????? Ευχομαι να περασουν ολα τοσο γρηγορα σαν να κοιμασαι και να ξυπνησεις και ολα να εχουν τελειωσει με το πιο ομορφο τελος!!!

Κερασω, να φιλοξενεις κοσμο μετα χαρας σε οποιοδηποτε δωματιο του σπιτιου σου αλλα ποτε .... στην κρεβατοκαμαρα!!!! (εχω τους λογους μου ως παθουσα)!!!!!

Χασαμε την Κate75 σημερα/ Ελπιζω να ειναι καλα!!

Καλο βραδυ σας ευχομαι.


:-D ΣΤΟΧΟΣ - ΑΠΟΦΑΣΗ - ΕΠΙΜΟΝΗ - ΥΠΟΜΟΝΗ - ΕΠΙΤΥΧΙΑ -ΕΥΤΥΧΙΑ :P

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Kate 76 επιτελους χαιρομαι που εδωσες το στιγμα σου!!!Ευχομαι ολοψυχα να ειναι ολα ΠΕΡΑΣΤΙΚΑ!!Θα περιμενουμε νεα σου!Georgia σε ευχαριστω πολυ για την προσκληση σου και οπως ειπαμε οποτε ελθεις στα μερη μου,θα χαρω πολυ να συναντηθουμε,το ιδιο ισχυει για ολα τα κοριτσια!Μονο Παρασκευη και Δευτερα τις πρωινες ωρες θα ειμαι στο Νοσοκομειο.Ολες τις επομενες μερες θα ειμαι σπιτι σε απομονωση μεχρι την αλλη Παρασκευη,λογω του οτι θα εκπεμπω ραδιενεργη ακτινοβολια.Αυτο το διαστημα δεν ερχεσαι σε επαφη με ανθρωπους(2 μετρα αποσταση)κοιμασαι και τρως μονη σου,χρησιμοποιεις πλαστικα πιατα,δικες σου πετσετες,τα ρουχα σου τα πλενεις χωρια κ.α.Ας ειναι για ολες μας η ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ δοκιμασια!!!

Link to comment
Share on other sites

Γεια σε ολους σας!Για οσους δε γνωριζεται το ιστορικο μου απο αλλη σελιδα,εν ολιγοις εκανα ολικη θυρεοειδεκτομη λογω θυλωδους πολυεστιακου καρκινου,θεραπεια με ραδιενεργο ιωδιο και τωρα ειμαι σε φαση βαρυ υπο-θ για να κανω ολοσωμο σπινθηρογραφημα.Οποιος εχει αναλογο προβλημα μπορουμε να ανταλλαξουμε αποψεις και εμπειριες.Ευχαριστω.

Πότε έκανες την επέμβαση;

Είσαι σε διαδικασία βαρέως ή προς βαρύ υποθυρεοειδισμό, προκειμένου να ανέβει η TSH για να κάνεις το ολόσωμο. Προυπόθεση για να κάνει το ολόσωμο είναι να ανέβει η TSH πάνω από 40 (αν θυμάμαι καλά).

Για να ανέβει η TSH πάνω απο 40 πρέπει Η να κόψεις τα χαπια για 40 περίπου ημέρες ή ΜΗ κόβωντάς τα, να κάνεις τις ενέσεις THyrogen ( http://www.thyrogen.com/home/thy_home.asp ) η οποία χορηγείται σε 2 δόσεις 1 και 2 ημέρες πριν τη λήψη της κάψουλας με το Ιώδιο 131. ΠΡΟΣΟΧΗ: Η ποσότητα του Ιωδίου 131 που θα λάβεις ΔΕΝ έχει σχέση με τη θεραπεία αλλά με την καταγραφή και μόνο των υπολλειματικών θυρεοειδικών ιστών, που ενδεχομένως παραμένουν εντός της θυρεοειδικής κύστης.

ΤΟ THyrogen έχει την ιδιότητα να ανεβάζεο απότομα τα επίπεδα της TSH ώστε να μπεις για το ολόσωμο όντας υπερθυρεοειδικός.

Το θαυματουργό αυτό φάρμακο είναι λιγάκι ακριβό (περίπου 1100 Ευρώ) αλλά αυτά που σου (μου) παρέχει είναι μοναδικά.

Δεν έχεις για 40-50 ημέρες την αίσθηση της κόπωσης.

Δεν πρήζεσαι. Δεν έχεις εφιδρώσεις. Μπορείς να κοιμηθείς (γιατί δεν πρήζεσαι).

Και όλα τα άλλα συμπτώματα ενός υπερθυροειδικού που εγώ προσωπικά, δεν είχα.

Αυτά όλα τα γράφω όχι γιατί δεν τα ξέρεις ενδεχομένως, αλλά εντελώς πληροφοριακά μια και μου δόθηκε η αφορμή από το post σου, και σε ευχαριστώ για αυτό.

Α! Υπάρχουν και άντρες εδώ, γι΄αυτό όταν χαιρετάτε με το ΄΄Κορίτσια΄΄ βάλτε και κανένα ΄΄αγόρια΄΄, χαχαχα

Link to comment
Share on other sites

Folegandros καλησπερα!Εσυ εισαι ο ανδρας?Αν ναι, συγνωμη που δεν σε χαιρετησα!Μπηκα στο Parents να σε ρωτησω καποια πραγματα και να που σε βρισκω και εδω!Η επεμβαση εγινε τον Οκτωβριο του 2009(θηλωδης πολυεστιακος καρκινος)το μετεγχειρητικο σπινθηρογραφημα εδειξε καθηλωση 1,6%(ποσο ηταν το δικο σου?),εκανα ραδιεν.ιωδιο με 100mCi τον Μαρτιο του 2010 και την Δευτερα θα κανω το ολοσωμο (μου εκοψαν την θυροξινη για 6 εβδομαδες,τις πρωτες τρεις επαιρνα Τ3 και παραλληλα την ειδικη διαιτα)Μεχρι τωρα δεν μου εδωσαν Thyrogen,γιατι οπως μου ειπαν εχει κι αυτο παρενεργειες.Οι ιδιοι γιατροι που παρακολουθουν και την Kate 75,ειπαν οτι δεν μας κανουν αυτη την ενεση για να συγκριθουν σωστα οι προηγουμενες εξετασεις με τις τωρινες!Τι να πω!Εγω εχω πολυ ασχημες παρενεργειες και ειμαι καθημερινα με δυνατα παυσιπονα!Την μια φορα η TSH ηταν 105,7 και την αλλη 120,6!!Καταλαβαινεις λοιπον!Μεσα σε ποσο διαστημα εκανες τα 2 ραδιεν.Ιωδια?

Link to comment
Share on other sites

Folegandros καλησπερα!Εσυ εισαι ο ανδρας?Αν ναι, συγνωμη που δεν σε χαιρετησα!Μπηκα στο Parents να σε ρωτησω καποια πραγματα και να που σε βρισκω και εδω!Η επεμβαση εγινε τον Οκτωβριο του 2009(θηλωδης πολυεστιακος καρκινος)το μετεγχειρητικο σπινθηρογραφημα εδειξε καθηλωση 1,6%(ποσο ηταν το δικο σου?),εκανα ραδιεν.ιωδιο με 100mCi τον Μαρτιο του 2010 και την Δευτερα θα κανω το ολοσωμο (μου εκοψαν την θυροξινη για 6 εβδομαδες,τις πρωτες τρεις επαιρνα Τ3 και παραλληλα την ειδικη διαιτα)Μεχρι τωρα δεν μου εδωσαν Thyrogen,γιατι οπως μου ειπαν εχει κι αυτο παρενεργειες.Οι ιδιοι γιατροι που παρακολουθουν και την Kate 75,ειπαν οτι δεν μας κανουν αυτη την ενεση για να συγκριθουν σωστα οι προηγουμενες εξετασεις με τις τωρινες!Τι να πω!Εγω εχω πολυ ασχημες παρενεργειες και ειμαι καθημερινα με δυνατα παυσιπονα!Την μια φορα η TSH ηταν 105,7 και την αλλη 120,6!!Καταλαβαινεις λοιπον!Μεσα σε ποσο διαστημα εκανες τα 2 ραδιεν.Ιωδια?

Χαίρομαι για τη άμεση απάντησή σου.

Το δικό μου δεν αναφέρει ποσοστό καθήλωσης, ούτε κάποιο από τα παλαιότερα.

Και τις δύο φορες έκανα από 100mC αλλά και πάλι επιμένει ο υπολειματικός ιστός. Περιμένω από ώρα σε ώρα το γιατρό να με πάρει τηλέφωνο να δω τι θα κάνω.

ΑΠό όσο ξέρω δεν έχει σημασία αν η TSH τη μία είναι 100 και την άλλη 120, η διαφορά είναι μικρή και μέσα στα όρια - ενδεχομεως - ανοχής του αντιδραστηρίου.

Σε καταλαβαίνω απόλυτα!!! Ελπίζω το νέο ολόσωμο να βγει καλό και να μην ταλαιπωρείσαι σαν και εμένα τώρα 2 χρόνια!!

Εγχείριση 15-1-2009, 1η θεραπεία 15-4-2009, 2η θεραπεία 15-2-2010 και έπεται η συνέχεια!!!

Εύχομαι όλος ο κόσμος να είναι καλά!!

Μπορείς να στείλεις ΠΜ στο [email protected].

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...