Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 21 λεπτά , Angot είπε:

      με 2,4 να σπάσουν τα νερά; και γω 2,4 εχω αλλά δεν μπυ τα είπε τόσο τραβηγμένα!   α και συ δηλαδή το χειροκρότημα , κατάλαβα! 

      Είναι δύο τα μωρά καλέ ! Το λέω για να μην ανχωθουν Κ άλλες κοπέλες . Στα δίδυμα σχεδόν καμία δεν μπαίνει στο μήνα της .

**{ Στην ΚουΖίνα Ολοταχώς }**


kalamaraki

Recommended Posts

Η γλυκόζη μπαίνει για να δέσει πιο γρήγορα η μαρμελάδα και επίσης όταν βάζω γλυκόζη η ποσότητα της ζάχαρης που χρειάζεται το μείγμα μειώνεται κατά 3/4, οπότε το θεωρώ κέρδος. Κάνω μαρμελάδες εδώ και 17-18 χρόνια, έχω δοκιμάσει άπειρους συνδυασμούς ποσοτήτων και υλικών, οπότε άπειρη δεν θα με έλεγα, μάλλον κατασταλαγμένη ;);)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 4k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Η γλυκόζη μπαίνει για να δέσει πιο γρήγορα η μαρμελάδα και επίσης όταν την βάζω η ποσότητα της ζάχαρης που μπαίνει μειώνεται κατά 3/4, οπότε το θεωρώ κέρδος. Κάνω μαρμελάδες εδώ και 17-18 χρόνια, έχω δοκιμάσει άπειρους συνδυασμούς ποσοτήτων και υλικών, οπότε άπειρη δεν θα με έλεγα, μάλλον κατασταλαγμένη ;);)

παρεξηγηθήκαμε κοπελιά ????:tongue::tongue::tongue::D:D

λάθος το κατάλαβες, εγώ είπα ότι η γλυκόζη βοηθάει άμα είσαι άσχετος να πετύχει μια συνταγή, δεν είπα ότι όποιος βάζει γλυκόζη είναι άσχετος ........

και εγώ γλυκόζη βάζω και δεν θεωρώ τον εαυτό μου άσχετο με την μαγειρική :tongue::tongue::tongue:


KbLyp3.png 4AByp3.png
Link to comment
Share on other sites

παρεξηγηθήκαμε κοπελιά ????:tongue::tongue::tongue::D:D

λάθος το κατάλαβες, εγώ είπα ότι η γλυκόζη βοηθάει άμα είσαι άσχετος να πετύχει μια συνταγή, δεν είπα ότι όποιος βάζει γλυκόζη είναι άσχετος ........

και εγώ γλυκόζη βάζω και δεν θεωρώ τον εαυτό μου άσχετο με την μαγειρική :tongue::tongue::tongue:

άσε τα σάπια, δεν το σώζεις:cool:

θα ξεμαλλιαστούμε, το αποφάσισα :P

όχι ρε απλά εγώ τη βρίσκω σαν ένα καλό βοήθημα και γι'αυτο τη βάζω. Δηλαδή εσύ κάθεσαι μισή ώρα να περιμένεις να πήξει η σάλτσα για το κρέας? δεν ρίχνεις 2 κουταλίτσες άγιο κορν φλάουρ να γίνει η δουλειά σε δυο λεπτά? κάπως έτσι το εννοω

Link to comment
Share on other sites

ΠΟυ βοηθαει η γλυκοζη; δεν τοξερα αυτο. Δλδ βαζω μια α ποσοτητα γλυκοζης και αφαιρεις ζαχαρη; Για πειτε με, να φτιαχνω ομορφες μαρμελαδες τωρα που με επιασε να κανω γλυκα και μαρμελαδες


wcBmp3.png

Link to comment
Share on other sites

μινουλα η γενική οδηγία στις μαρμελάδες είναι πως όσα είναι τα φρούτα τόση ζάχαρη βάζουμε. Δηλαδή αν θέλουμε να φτιάξουμε 1 κιλό φράουλες θα προσθέσουμε 1 κιλό ζάχαρη. Εγώ αυτό το βρίσκω too much, δεν υπάρχει λόγος να βάλω τόση πολλή ζάχαρη από τη στιγμή μάλιστα που η μαρμελάδα μπαίνει στο ψυγείο και καταναλώνεται γρήγορα. Η λογική της τόσης ζάχαρης ήταν για να δουλεύει ως συντηρητικό, γιατί παλιότερα έφτιαχναν γλυκά και μαρμελάδες τα οποία έμεναν εκτός ψυγείου και έπρεπε να διατηρηθούν έναν ολόκληρο χρόνο.

Γι'αυτό λοιπόν εγώ στο 1 κιλό φράουλες, θα βάλω μια κουταλιά γλυκόζη (που δίνει γλύκα και βοηθάει να δέσει η μαρμελάδα + είναι και συντηρητικό) και 200-250 γρ ζάχαρη, μπορεί και λιγότερο. Προσθέτω και τον χυμό μισού λεμονιού και σε 30 λεπτά σε χαμηλή φωτιά με ελάχιστο ανακάτεμα είναι τζετ.

Αυτό που έγραψε η olive είναι πολύ σωστό και πιάνει, να βάλεις δηλαδή την ώρα που βράζει ένα τουλπάνι με κουκούτσια εσπεριδοειδών. Είναι πολύ ωραίος φυσικός τρόπος δεσίματος της μαρμελάδας, αλλά είναι λίγο της υπομονής κι αυτός.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Η αλήθεια my_kelly είναι ότι την βρίσκω και εγώ υπερβολική τόση ζάχαρη και όταν έκανα την μαρμελάδα, έβαλα την μισή σχεδόν ποσότητα... και βγήκε μία χαρά στην γλυκύτητα:P ίσως να παίζει ρόλο και το φρούτο (έκανα φράουλα) και ίσως και η ωριμότητα του φρούτου... δεν γνωρίζω... αλλά υπάρχουν και διαφορετικά γούστα... μπορεί κάποιοι να την θέλουν πολύ γλυκιά την μαρμελάδα... αυτά περί μαρμελάδας.

Σήμερα έκανα την τηγανιά του Άκη... βγήκε πάρα πολύ νερουλή:( και μάλλον η νοστιμιά του κρέατος πήγε περίπατο με τόσο ζουμί:oops:

10106331.jpg

Ευτυχώς που χτες το σαγανάκι βγήκε τέλειο

10106311.jpg

Link to comment
Share on other sites

Νίνα,πολύ λαχταριστό φάινεται!!!

Καλαμαράκι,συνταγήηηηηηηηη!επίσης,ερώτηση,εσύ που κάνεις συχνά ταμπουλέ!έχω έτοιμο το πλιγούρι!πόσο αντεχει έως ότου το αναμείξω με τα υπόλοιπα υλικά;;;

το γλυκάκι μου βγήκε τέλειο!!!!

η μακαρονάδα επίσης!και πολύ γρηγορη!κάναμε και δουλίτσες σήμερα οπότε δε γινόταν να φαμε και τπτ πολύπλοκο!

τι καλά βρε καλαμαράκι που φεύγουν τα δυο τους και παίρνεις κι εσύ μια ανάσα!εμείς περνάμε πάλι αγχος αποχωρισμού μου φάινεται!

πότε επιτέλους αυτές οι κόρες κολλάνε στον μπαμπά τους;;;χαχαχαχ

Πολύ ευχαρίστως για την συνταγή εδώ την ανέβασα ;)

Καβουροσαλάτα με σουρίμι

Τώρα για το πληγούρι....δεν ξέρω θα σε γελάσω γιατί δεν το έχω κρατήσει ποτέ αλλά υποθέτω στο ψυγείο δεν θα πάθει τίποτα εκτός αν παραυγρανθεί κ γίνει εντελώς νια νια. Εγώ το πλένω με λίγο νερό δυο φορές το σουρώνω κ το βάζω στη σαλάτα δεν το βράζω ούτε ρίχνω ζεστό νερό, γιατί με τα τόσα υγρά της Ταμπούλε μαλακώνει εκεί μέσα.

Εντάξει εμένα είναι μεγάλη η μικρή μου, είναι 5 παρά 3 μήνες αλλά οκ ενώ ελειπαν μια βδομαδα κάθε βράδυ με έπαιρνε τηλέφωνο από το κρεββάτι της κ μου έλεγε πόσο της έλειψα χε χε

Link to comment
Share on other sites

μινουλα η γενική οδηγία στις μαρμελάδες είναι πως όσα είναι τα φρούτα τόση ζάχαρη βάζουμε. Δηλαδή αν θέλουμε να φτιάξουμε 1 κιλό φράουλες θα προσθέσουμε 1 κιλό ζάχαρη. Εγώ αυτό το βρίσκω too much, δεν υπάρχει λόγος να βάλω τόση πολλή ζάχαρη από τη στιγμή μάλιστα που η μαρμελάδα μπαίνει στο ψυγείο και καταναλώνεται γρήγορα. Η λογική της τόσης ζάχαρης ήταν για να δουλεύει ως συντηρητικό, γιατί παλιότερα έφτιαχναν γλυκά και μαρμελάδες τα οποία έμεναν εκτός ψυγείου και έπρεπε να διατηρηθούν έναν ολόκληρο χρόνο.

Γι'αυτό λοιπόν εγώ στο 1 κιλό φράουλες, θα βάλω μια κουταλιά γλυκόζη (που δίνει γλύκα και βοηθάει να δέσει η μαρμελάδα + είναι και συντηρητικό) και 200-250 γρ ζάχαρη, μπορεί και λιγότερο. Προσθέτω και τον χυμό μισού λεμονιού και σε 30 λεπτά σε χαμηλή φωτιά με ελάχιστο ανακάτεμα είναι τζετ.

Αυτό που έγραψε η olive είναι πολύ σωστό και πιάνει, να βάλεις δηλαδή την ώρα που βράζει ένα τουλπάνι με κουκούτσια εσπεριδοειδών. Είναι πολύ ωραίος φυσικός τρόπος δεσίματος της μαρμελάδας, αλλά είναι λίγο της υπομονής κι αυτός.

φιλενάδα εγώ άλλο ξέρω.....{θα μπερδέψουμε τα μπούτια μας σε λίγο χαχαχα} εγώ ξέρω πχ 5 κιλά φρούτο τα μισά σε ζάχαρη ->2.5κιλά ζάχαρη.

Εγώ βέβαια δεν βάζω ποτέ τόσο , το έκανα μόνο την πρώτη φορά που έκανα μαρμελάδα με βερύκοκο κ δεν το ξαναέκανα.

Βάζω στο κιλό 350γρ ζάχαρη ;)

Και πραγματικά δεν είχα θεμα με πήξιμο έως τώρα, αλλά ίσως το σκεφτώ με την γλυκόζη αν ειναι να μη στέκομαι από πάνω από τη κατσαρόλα :D

Link to comment
Share on other sites

λοιπον..να σας πω..εφτιαξα 3 κιλα φραουλες κομμενες στα τεσσερα ,οχι πολυ μικρες και βαζοντας εναμιση κιλο ζα χαρη και λεμονι..τωρα απο οσα λετε μαλλον εφταιξε οτι ηταν πολυ η ποσοτητα μαλλον..η το οτι δεν τις ξαφρισα;..τελος παντων ,θα ξαναδοκιμασω και θα σας πω

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


τα κατάφερα;;;;;;;;;;;;;;;;;;:P:p:p:p:p:p

πάω να τραβήξω φώτος!αυτά τα κούκις ήτανε από τόοοοοοοοοοτεεεεεεεεεεε

ευχαριστώ τη Νίνα αλλά και την κουρκουμπίνι κι ας μην τα είχα καταφερει τότε!:P

cookiesl.jpg


EvgLp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...