Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 5 ώρες πρίν, Maroxmarox είπε:

      Για καλύτερα ωάρια ,αύξηση πιθανοτήτων ,πόση coq10 είναι ασφαλής να παίρνουμε; Επίσης τι άλλες βιταμίνες προτείνεται να πάρω; Βιτ Ε; Κάνει τίποτα;

      Εμένα μου είχε συστήσει 400mg ο ενδοκρινολογος, έπαιρνα 2 χάπια των 200 της εταιρείας smile που ήταν σχετικά οικονομικες. Επιπλέον έπαιρνα πολυβιταμινες pregnacare (είναι οικονομικές και τα συστατικά παρόμοια με τις γνωστές πανακριβες) και ενα χαπι τύπου glucophage (δεν είχα ζάχαρο αλλά μου ειπε ο ενδοκρινολογος ότι βοηθάει επίσης στην ποιότητα των ωαριων). Γενικα για ότι πάρεις ρώτα τον γιατρό σου πρώτα.

ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΑ 2012


Ειρήνη

Recommended Posts


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 2,4k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

τη μικρή μου που είναι 13 μηνών να την πάω?εννοώ έχει κάτι που να μπορούν να κάνουν τόσο μικρά.

σκεφτόμουν απλά ότι θα χαρεί όπως και να'χει:P


[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα στην όμορφη παρέα! Ξεκίνησα κι εγώ σιγά-σιγά να στολίζω! :D Κρέμασα τα φαναράκια που πήρα απ' το ίντερνετ στο φωτιστικό του σαλονιού και τα αυτοκόλλητα του Lidl στα παράθυρα..

Επίσης, σήμερα πήγα (και) στο Διάφανο!! Κορίτσια έχει τέεεεελεια πράγματα, και καλές τιμές..Πήρα για την είσοδο ένα χαλάκι με γιορτινό σχέδιο 4,50 ευρώ και δύο πιατέλες με 1,50 ευρώ τη μία :D


g8Sbp2.png
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στην όμορφη παρέα! Ξεκίνησα κι εγώ σιγά-σιγά να στολίζω! :D Κρέμασα τα φαναράκια που πήρα απ' το ίντερνετ στο φωτιστικό του σαλονιού και τα αυτοκόλλητα του Lidl στα παράθυρα..

Επίσης, σήμερα πήγα (και) στο Διάφανο!! Κορίτσια έχει τέεεεελεια πράγματα, και καλές τιμές..Πήρα για την είσοδο ένα χαλάκι με γιορτινό σχέδιο 4,50 ευρώ και δύο πιατέλες με 1,50 ευρώ τη μία :D

marilou,που ειναι το διαφανο?ειναι καποια αλυσιδα?

Link to comment
Share on other sites

marilou,που ειναι το διαφανο?ειναι καποια αλυσιδα?

Ναι είναι αλυσίδα! Έψαξα στο ιντερνετ για το επίσημο site τους αλλά είναι υπό κατασκευή, οπότε δες στη σελίδα τους στο φεισμπουκ για καταστήματα:

https://www.facebook.com/diafanostores/notes

:D


g8Sbp2.png
Link to comment
Share on other sites

(αρχισα να συγκεντρωνω το υλικο για να μην το ψαχνουμε....)

Χριστουγεννιάτικες συνταγές

Κέικ φουντουκιού με γλάσο σοκολάτας

(από το βιβλίο μαγειρικής της Σοφίας Σκούρα ""Η μεγάλη ελληνική κουζίνα")

2 φλυτζάνια αλεύρι

2 1/2 φλυτζάνια φουντούκια τριμμένα

1 1/2 φλυτζάνι βούτυρο(εβαλα όλο το πακετο των 250 γρ.)

1 1/2 φλυτζάνι ζάχαρη

5 αυγά

2 κουταλάκια μπέικιν πάουντερ

2 δόσεις βανίλια

1/2 κουταλιά βούτυρο λιωμένο

1 κουταλιά αλεύρι για το πασπάλισμα

Χτυπάμε το βούτυρο με τη ζάχαρη,προσθετουμε εναν εναν τους κρόκους,τη βανίλια,το αλεύρι,το φουντούκι,εκτός από λίγο που αφήνουμε για το γαρνίρισμα

Τα ασπράδια τα εχουμε χτυπήσει μαρέγκα και τα προσθετουμε στο μειγμα στο τελος

Θελει αρκετό ανακάτεμα,απ'οσο θυμάμαι...

Σε ταψι νούμερο 28(ενα εχω για τα γλυκά ουτε που ξερω τι νουμερο είναι)αλείφουμε το βούτυρο και πασπαλίζουμε με το αλεύρι για να μην κολλησει το γλυκό και ψήνουμε σε προθερμασμενο φούρνο στους 180 για 35-40 λεπτά

Για το γλάσο

250 γρ.κουβερτουρα

1 φλυτζάνι κρεμα γαλακτος

1/2 φλυτζανι γάλα

by peristeraki

xmas_sticker_02.png

Γιορτινή σαλάτα by charoula p

Μια σαλάτα που κάνω πάντα τα Χριστούγεννα (μιας και τρώμε όλοι μαζί σπίτι μου - το έχω έθιμο απο τότε σχεδόν που μείναμε με τον άντρα μου και δεν θέλω να το χαλάσω) είναι:

Ροκα,

πράσινη σγουρή σαλάτα,

κόκκινη σγουρή σαλάτα,

καλαμπόκι, σποράκια απο ρόδι,

πολύχρωμες πιπεριες και βρασμένο κοτόπουλο στήθος (ξεπουπουλιασμένο).

και για την σως βάζω:

ελαιόλαδο, 3κ.σ. μουστάρδα, 3κ.σ. μέλι, και χυμό απο 2 πορτοκάλια.

xmas_sticker_02.png

λικερ ροδι by nadia 77

βράζεις κονιακ,ζαχαρη,ρόδι όλα ενα πρός ενα,δηλαδη 1 κουπα κονιακ-1 ζαχαρη-1 ρόδι,βαζεις όσες κουπες θέλεις (εγω συνηθως βαζω 4) μαζι με ενα ξυλάκι κανέλα και 2 γαρύφαλλα, το αφήνεις 24 ωρες και μετά σουρώνεις. http://www.sintagespareas.gr/sintages/liker-rodi.html

και ακομη http://www.argiro.gr/recipes/%CE%BB%CE%B9%CE%BA%CE%AD%CF%81-%CF%81%CF%8C%CE%B4%CE%B9

xmas_sticker_02.png

μπισκοτόσπιτο

http://www.sintagespareas.gr/sintages/xristougenniatika-spitakia-me-ptimper.html

xmas_sticker_02.png

Μελομακάρονα

xmas_sticker_02.png

Μπισκότα by peristeraki

Είναι η πιο απλή συνταγή μπισκότων.Τα έχω φτιάξει άπειρες φορές και πάντα πετυχαίνουν.

1 ποτήρι νερού ζάχαρη

1 πακέτο βούτυρο σούπερ φρεσκο

1 πακέτο αλεύρι που φουσκώνει μονο του και όσο επιπλέον πάρει

4 αυγά

2 βανίλιες

Χτυπάς το βούτυρο με τη ζάχαρη να αφρατέψει,ρίχνεις τα αυγά,τις βανίλιες(εγω και στη μισή δόση που εφτιαξα 2 εβαλα,γιατι μου αρεσει το άρωμα).Προσθετεις το αλεύρι και ζυμώνεις,μεχρι να γίνει ζύμη μαλακή και αφράτη και να μην κολλάει στα χέρια.Το ενα πακέτο αλεύρι το παίρνει σίγουρα και αρκετό από δεύτερο πακέτο.

Ανοιγεις με τον πλάστη φύλλο πάχους 1 εκατοστό περιπου,να μην γίνουν φουσκώνοντας πολύ χοντρά και ψήνεις σε αντικολλητικό χαρτί στη λαμαρίνα του φούρνου(προθερμασμένος στους 180 βαθμούς) μέχρι να ροδίσουν.Επίσης μπορείς να τα αλείψεις με αυγό πριν το ψήσιμο.Αυτη τη φορα εγω δεν εβαλα γιατι ηθελα να κάνω τα σχεδιάκια με το γλάσο,τρομάρα μου!

Βγαίνουν πάρα μα πάρα πολλά μπισκότα!

Ανάλογα και με το μέγεθος βέβαια.Εμενα με τη μισή δόση βγήκαν γυρω στα 100.

Πολύ βασικό!!!Μην το ξεχάσω!

Το βούτυρο θα πρεπει να είναι οπωσδήποτε σούπερ φρεσκο

Εχει τυχει και τα εχω φτιάξει και με άλλες μάρκες και με βούτυρο αγελάδος,αλλά δεν βρηκαν καλά

Ελπίζω να μην ξεχασα κάτι,αμα υπάρχει οποιαδήποτε απορία ρωτάς

Ααααααααααα

Σε αυτη τη ζυμη μπορείς να προσθεσεις διάφορα και να φτιαξεις ποικιλία διαφορετικών γεύσεων,πχ δάκρυα σοκολάτας,αποξηραμενα φρουτ'ακια,ξηρούς καρπούς

Εχω κάνει πολλές φορες παραλλαγες

Αλλά και ετσι εινα υπέροχα

by ravt

http://www.sintagespareas.gr/sintage...e-ksilaki.html

xmas_sticker_02.png

κουλουρακια κανελλας by marianna88

1 ποτηρι ζαχαρη

1 ποτηρι λαδι (καποιο σπορελαιο, οχι ελαιολαδο)

1/2 κρασοποτηρο κονιακ (ή καποιο αλλο ποτο-προαιρετικα)

1 κ.σ. κανελλα σκονη

1 κ. γ. γαρυφαλλο σκονη (προαιρετικα)

1 κ.σ. μελι (προαιρετικα)

1 ποτηρι χυμο πορτοκαλιου (φρεσκο ή εμποριου)

1 κ.γ. σοδα

αλευρι για ολες τις χρησεις (οσο παρει)

βαζουμε σε λεκανιτσα τα υλικα εκτος απο τον χυμο τη σοδα και το αλευρι. ριχνουμε στο χυμο τη σοδα ανακατευοντας για να αφρισει και στο τελος προσθετουμε αλευρι σταδιακα ζυμωνοντας μεχρι να γινει μια ωραια μαλακη ζυμη που να πλαθεται ευκολα χωρις να κολλαει. κατοπιν φτιαχνουμε τα σχεδια της αρεσκειας μας και ψηνουμε σε προθερμασμενο φουρνο στους 200 με αντιστασεις για 10 λεπτα περιπου.

σας εγραψα ολοκληρη τη συνταγη, (η οποια ειναι απο τη γιαγια του αντρουλη μου) αλλα αυτα που ειναι προαιρετικα οταν δεν τα εχω ηδη δεν τα βαζω και το αποτελεσμα ειναι εξισου ικανοποιητικο - βεβαια με ολα τα υλικα το σπιτι μοσχοβολαει!!!!!!!!

καλη επιτυχια!

xmas_sticker_02.png

Καριόκες by ravt

http://www.sintagespareas.gr/sintage...-pti-mper.html

αλλά αντι για κονιάκ, βάζω λικέρ μανταρίνι, που επίσης φτιάχνω εγώ και τις απογειώνει!

xmas_sticker_02.png

Κουραμπιέδες

http://www.sintagespareas.gr/sintage...-traganoi.html

http://www.sintagespareas.gr/sintage...es-oneiro.html

xmas_sticker_02.png

Τρουφάκια μανταρίνι by ravt

http://www.sintagespareas.gr/sintage...mantarini.html

xmas_sticker_02.png

συνεχίζεται.....

Επεξεργάστηκαν by taz18
προσθεσα κι αλλες συνταγές

YLr5p2.png 1591018sq5aah86gw.gif1591018sq5aah86gw.gif

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. αν κατεβάσεις το πρόγραμμα σε οδηγεί μόνο του.

1.αρχικα επιλέγεις τι θέλεις να φτιάξεις πχ ημερολογιο μονοσελιδο ή ημερολογιο μηνιαίο ή κύβο φωτογραφιών ή καρτες ( εχει και άλλα πολλά). στην συνεχεια

2.σου λέει να διαλέξεις θέμα πχ χριστούγεννα ( εχει παρα πολλα σχεδια με γραφικά με κινουμενα σχεδια και οχι μόνο για παιδια αλλα και μεγάλους , εγω εφταιξα στην κουμπάρα μου ένα με φωτο του γάμου της και θεμα γαμοσ )

3. μετα διαλέγεις ποιες φωτο σου θέλεις να χρεισιμοποιηθουν.

4. το ετοιμάζει και στο δείχνει στην οθόνη

5. αν θες πατας εκει σχεδίαση και το τροποποιεις οπως θες οριζοντια κατακόρυφα/ μικραινεις μεγαλώνεις τις φωτο/ αλλαζεις θεμα αν τελικα δεν σου αρέσει ( επιλογη θεματος , παραλαγες θέματος ) / προσθέτεις και άλλα γραφικά

6. το εκτυπώνεις

Δεν είναι δύσκολο σε πάει και μόνο του βημα βήμα

καλη μου, σευχαριστω παααρα πολυ. το κατεβασα στον υπολογιστη μου και ειναι οντως πολυ απλο. ηθελα να σε ρωτησω ποιο μεγεθος να χρησιμοποιησω??ποιο φαινεται πιο μεγαλο??θελω να βαλω περ/ρες απο μια φωτο και να φαινονται, να μην ειναι πολυ μικρες. επισης μολις το ετοιμασω να το αποθηκευσω και να το παω σε φωτοτυπαδικο να μου το τυπωσει σε χοντρο χαρτονακι??η να παω σε φωτογραφειο??τι θα φαινεται πιο ομορφο??

αγαπημενα ξωτικα, δοκιμαστε το, ειναι πολυ απλο!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλά μου ξωτικά, βροχερή καλημέρα!

Είμαι εντελώς στο mood!

Ταζίνι μου, μπράβο που συγκεντρώνεις συνταγές. Θα μας χρειαστούν όσο πλησιάζουν οι μέρες! :P

Επανέρχομαι!


777885dugw57gt25.gif

Link to comment
Share on other sites

καλη μου, σευχαριστω παααρα πολυ. το κατεβασα στον υπολογιστη μου και ειναι οντως πολυ απλο. ηθελα να σε ρωτησω ποιο μεγεθος να χρησιμοποιησω??ποιο φαινεται πιο μεγαλο??θελω να βαλω περ/ρες απο μια φωτο και να φαινονται, να μην ειναι πολυ μικρες. επισης μολις το ετοιμασω να το αποθηκευσω και να το παω σε φωτοτυπαδικο να μου το τυπωσει σε χοντρο χαρτονακι??η να παω σε φωτογραφειο??τι θα φαινεται πιο ομορφο??

αγαπημενα ξωτικα, δοκιμαστε το, ειναι πολυ απλο!!!

Νομιζω σε φωτοτυπαδικο θα σου βγει πιο οικονομικα.Δε νομιζω να εχει καποια διαφορα η ποιοτητα εκτυπωσης απο το ενα στο αλλο.Πες μου ομως επειδη μπηκα κι εγω λιγο να το χαζεψω βρηκες ημερολογιο με χριστουγεννιατικο θεμα?Για ημερολογιο σε μια μονο σελιδα εχει μονο αυτο με τις μπλε ριγες?Γιατι το αλλο δε συμφερει :?


Mx8hp2.png

dv8Yp2.png

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω σε φωτοτυπαδικο θα σου βγει πιο οικονομικα.Δε νομιζω να εχει καποια διαφορα η ποιοτητα εκτυπωσης απο το ενα στο αλλο.Πες μου ομως επειδη μπηκα κι εγω λιγο να το χαζεψω βρηκες ημερολογιο με χριστουγεννιατικο θεμα?Για ημερολογιο σε μια μονο σελιδα εχει μονο αυτο με τις μπλε ριγες?Γιατι το αλλο δε συμφερει :?

ναι εχει. αυτο με τις μπλε ριγες διαλεξα. καπου δεξια εχει να βαλεις φωτο και απο κατω μια επιλογη με μοτιβα. γραφει νομιζω εποχικο και εκει ειναι και τοχριστουγεννιατικο. και σε αυτο εχει και διαφορα γραφικα να προσθεσεις.

σορυ αν σου τα λεω μπερδεμενα αλλα το εχω στον υπολογιστη στο σπιτι και δεν το θυμαμαι καλα. αν θες μπορω να σου πω ακριβως το απογευμα. φιλια

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και από εμένα.

Νομίζω ότι είναι πολύ καλή ιδέα η συγκέντρωση των συνταγών. Να μην ψάχνουμε όσες θέλουμε να φτιάξουμε κάτι χριστουγεννιάτικο και δοκιμασμένο.

Και πάλι καλημερούδια σε όλες.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα,πραγματικα δεν εχω λογια,οσα εχετε ποσταρει ειναι πραγματικα τελεια και μαγικα.

Αν μου επιτρεπεται να προσθεσω στην ιδεα καποιας κοπελας για τις χριστουγεννιατικες χιονομαπλες που μπορειτε να φτιαξετε με βαζακια και διαφορες χριστουγεννιατικες φιγουρες,γκλιτερ και baby oil,να βαλετε μεσα μια φωτο του παιδιου σας,την οποια θα κοψετε και θα πλαστικοποιησετε.Ειναι το τελειο δωρο για παππουδες και γιαγιαδες,να ειστε σιγουρες οτι θα τους αρεσει πολυ.

Καλη συνεχεια!!!


OPYIp3.png

vez3p2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...