Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 8 λεπτά , linaa είπε:

      Νομίζω ο προεμφυτικος θα σου δώσει αρκετές απαντήσεις. Κρυφή ενδομητριωση Κ να μένεις έγκυος εύκολα δεν έχω ακούσει να σου πω την αλήθεια . Ίσως εάν επαναλαβεις τις εξετάσεις για καθεξιν αποβολές υπάρχει τμήμα στο Έλενας μπορείς να κάνεις δωρεαν. Εγώ ανεξήγητες καθεξιν αποβολές Κ υπογονιμότητα έχω ακούσει για κρυφό διαβήτη . Δηλαδή το ζάχαρο φαινόταν φυσιολογικό ή ότι ρυθμίζετε φυσιολογικα Κ τελικά δεν ήταν χρειάστηκαν κορυφαίοι ενδοκρινολόγοι για να το λύσουν . 

      @Melusa54 συμφωνώ με την Λινά στο Ελενας να πας! 

Vbac Supporters-ΦΤ μετά απο καισαρική, ομάδα στήριξης


admin

Recommended Posts

Κοιτα, εμεις αποθηλασαμε πληρως μολις πριν απο 2 ευδομαδες, ειχε σταματησει το νυχτερινο - με δικη μου πρωτοβουλια- καπου γυρω στον Οκτωβρη οποτε και βελτιωθηκε πολυυυ ο υπνος του γιατι και εμεις ειχαμε θεμα με ξυπνηματα για πιπιλισμα κυριως.

Και ο δικος μου ειναι μπαμπατσικο μωρο - ειναι 12 κιλα.

Εχεις καθολου βοηθεια;;; εγω εχω την πεθερα μου απο κατω που οσο να ναι βοηθαει και θα βοηθαει με τον μεγαλο οταν θα ειμαι με τον μικρο και οτι και να πεις ενα φαγητο θα το κανει που λεει ο λογος.

Αλλα γενικα εγω ηθελα να εχουν κοντινη διαφορα.

Δυσκολευομαι να τον σηκοσω κλπ να τον πλυνω ακομα βεβεια ειμαστε καλα μετα δεν ξερω τι θα γινει, μετα υπολογιζω το καλοκαιρι ο δικςο μου να κοψει την πανα, ειναι ηδη αρκετα ανεξαρτητος..πχ μπορει να φαει μονος του με κουταλι η πιρουνι .

Για την ωρα το θεμα πλυσημο με βολεψε το ντουσ οπου περπαταει, μπαινει μονος του και τον πλενω..μετα βλεπουμε.

Γεννικα πιστευω να το κανεις...εγω αν περιμενα και αλλο δεν θα ειχα αντοχες να ξενυχτισω να θηλασω τοσο πολυ και να φροντισω ενα παιδι..τωρα τα εχω ακομα φρεσκα, ο μικρος θα το βρει ενδιαφερον να μου κουβαλαει πετσετες πανες πανακια κλπ..μετα δε θα τον ενδιαφερει θα επιθυμει να παιζει περισσοτερο παρα να ασχολειτε..

Ο καθενας βεβεια πραττει αναλογα με την κατασταση του ψυχολογικη κλπ..εγω προχωρησα σε δευτερο οταν ενιωσα ετοιμη..ο αντρας μου ηθελε και πιο νωρις να καναμε αλλα δεν ημουν σε φαση.

Κοιτα και εγω θελω δημοσιο..και οχι για οικονομικο τοσο λογο...θελω την ασφαλει ατου δημοσιου, δυστιχως ομως το εγχειρημα μου δε μου επιτρεπει να με ξεγεννησει ο γιατρος της βαρδιας δεν το ρισκαρω, οποτε αναλογα θα πραξουμε.

Στην Θεσσαλονικη υπαρχει και αλλος γιατρος που κανει VBAC και ειναι και στο Ιπποκρατειο...τον επισκεφτηκα αλλα δεν μπορω να πω οτι μου εδωσε και πολλες ελπιδες, ειπε πως εαν δεν ξεκινησει ο τοκετος μεχρι τις 40 ευδομαδες δεν θα περιμενει αλλο και θα προχωρησει σε καισαρικη, ενω ο γιατρος τον οποιον τελικα επελεξα μου ειπε πως θα περιμενει μεχρι και τις 42 ευδομαδες και μετα θα δει τι θα κανουμε αναλογα με την κατασταση μου. Συζητησαμε γεννικοτερα το θεμα με τις 40 ευδομαδες και ειπε πως κακως πολοι γιατροι προχωρανε σε προκληση στις 40, πολλα μωρα δεν ειναι ετοιμα να γεννηθουν τοτε αλλα αρκετα αργοτερα με αποτελεσμα μητερες να ταλαιπωρουνται πολλες ωρες και σε ενα μεγαλο ποσοστο να καταλιγει σε καισαρικη.

Παρολο που και ο ιδιος εχει κανει πρικληεις σε αυτη την ηλικια κυησης - του το ζητανε για να μπορεσουν να προλαβουν την εφημερια του Παπαγεωργιου, δεν το συνιστα και δεν συμφωνει με αυτη την πρακτικη

Σ'ευχαριστω πολυ για την θετικη ενεργεια, μακαρι ολα να πανε καλα και να συνεργαστει το ζουζουνι μου

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 71
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

σε νιωθω απολυτα.κι εγω θελω να εχουν μικρη διαφορα,σου το εγραψα και πριν,με νυχια και με δοντια κρατιεμαι.

εγω ομως δεν εχω βοηθεια,μονο ο αντρας μου και αυτος παλι λειπει πολλες ωρες,και γυρναει κομματια-ειναι οικοδομος-ποσο να αντεξει κι αυτος;βεβαια ασχολειται με το παιδι πααρα πολυ,παιζει μαζι του,τον παει βολτες,και οσο εγω ημουν χαλια απο την καισαρικη τα εκανε ΟΛΑ αυτος,παρα την κουραση του.επαιρνε το μωρο ακομα και για να ρευτει,και με αφηνε να κοιμηθω....τοσο πολυ.αλλα οι ωρες που θα ειμαι μονη με 2 μωρα με φοβιζουν καπως.

αυτο που με φοβιζει περισσοτερο ειναι που δεν θελω να αποθηλασω,οσο και αν αυτο θα μου διευολυνε την κατασταση.ο Νικολας κοιμαται μονο στο στηθος,ακομα και το πρωι και το μεσημερι,και ειναι και αλλεργικος,οποτε τα πραγματα δυσκολευουν.εννοειται φυσικα οτι το βραδυ και τις 1.162 φορες που θα ξυπνησει θελει στηθος για να ξανακοιμηθει,και αν εχει πονακια κτλ μονο με στηθος ηρεμει.οποτε...το βρισκω μαλλον αδικο να τον αποθηλασω για να παρει τη θεση του το αλλο μωρο.δεν ξερω.απο την αλλη το θελω τοσο πολυ......

και φυσικα δεν μπορω να σκεφτω το ενδεχομενο να ξανακανω καισαρικη,και να περασω τα ιδια με δυο μωρα μεσα στο σπιτι.και μονο που περναει απο το μυαλο μου αυτο,φρικαρω.

αχ....ποτε να ξαναγινω μανα;;;;

:):):):):)

αυτο που εγραψες για την ασφαλεια που σου παρεχει το δημοσιο μαιευτηριο ειναι πολυ σωστο.κι εγω το σκεφτηκα οτι εαν παμε σε γιατρο της εφημεριας μολις μας πιασουν οι πονοι,ρισκαρουμε πολλα.και εννοειται οτι δεν θα δεχτεις να σε αναλαβει γιατρος που σου βαζει χρονικα ορια.ειπαμε,πρεπει να σε αντιμετωπισουν ως πρωτοτοκη,και εφοσον εχεις μια καλη και τελειομηνη εγκυμοσυνη που φυσικα το ευχομαι,κατα τον τοκετο να ειναι παροντες για να αναγνωρισουν τους οποιους κινδυνους εγκαιρως(κατι το οποιο φυσικα ΑΠΕΥΧΟΜΑΙ)κατα τ'αλλα,ας ειναι εκει για να πιασουν το κεφαλακι του μωρου,να κοψουν τον ομφαλιο λωρο,να σου ανακοινωσουν το φυλο και να σου πουν να σου ζησει!!!!!

εαν ομως εχουμε και μια μαια μαζι η οποια να εχει πειρα και να ξερει να γνωριζει τα σημαδια;;;εγω θα προσεγγισω τις μαιες του συλλογου ευτοκια,να μου πουν κι αυτες την γνωμη τους,και θα μιλησω με 2-3 γιατρους που αναλαμβανουν και ειναι σε δημοσιο μαιευτηριο.με τον καινουριο χρονο ομως εγω.

ασε που συμφωνα με τα πρωτοκολλα,θα πρεπει να μεσολαβησουν 18 μηνες μεχρι την επομενη εγκυμοσυνη,οποτε εχω αλλους 3 μηνες να το παρω αποφαση:)

να μας γραφεις για νεοτερα,

φιλικα,

καλη σου νυχτα!!!

υ.γ. ουαου,ολοκληρο σεντονι εγραψα


HjiAp2.png

cJ0Np3.png

Link to comment
Share on other sites

ΚΟιτα μαια χρειαζεσαι ουτως η αλλως..

Θα πρεπει σε καποια στιγμη να κανω και μαθηματα ψυχοπροφυλακτικης και να βρω μια μαια εμπειρη σε τετοια θεματα και σε VBAC.

Θελει προετοιμασια για να μπορεις να εχει εναν σχεδων τελειο τοκετο με σχεδων 100% επιτυχια χωρις περατραγουδα

Ασχετο αλλα δεν χρειαζετε να αποθηλασεις, μπορεις να κανεις Tandem nursing .

Ειναι δυσκολα με δυο μωρα ισως να χρειαστε τις πρωτες μερες να ερθει καποιος μαμα η πεθερα να σε βοηθησει...μην ανισυχεις παντως ολα γινονται

Link to comment
Share on other sites

το εχω υπ'οψιν μου το tandem nursing,δεν ειναι αυτο το θεμα μου,αλλα το πως θα καταφερω να τον αφησω σε αλλον οταν κοιμαται κ ηρεμει μονο στο στηθος.και πως θα την παλεψω οταν ο νικλας ξυπναει τοσες πολλες φορες τη νυχτα,να εχω και την φροντιδα του νεογεννητου....αχ....ασε,δεν τελειωνει αυτο.ολο ετσι το παω.ισως καποια στιγμη γινουν πιο ευνοκες οι συνθηκες κ για μενα.

οταν μπηκα στο μαιευτηριο,ημουν και "ψαρωμενη",δεν ειχα ιδεα τι γινεται με τις μαιες.νομιζα πως ερχεται η μαια του γιατρου και ειναι μαζι σου.αμ δε!ημουν μονη μου σε ενα δωματιο με ορους κ καρδιοτοκογραφους,να αναρωτιεμαι τι συμβαινει....ασ'το κι αυτο.καμμενο χαρτι η καισαρικη του νικολα μου,τραυμα που δεν το βλεπω να επουλωνεται.

καλα θα κανεις να το ψαξεις για τα μαθηματα ψυχοπροφυλακτικης,επισης και η γιογκα για εγκυους ξερω οτι βοηθαει απιστευτα.


HjiAp2.png

cJ0Np3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

καλησπερα κοριτσια!!!!!!ειμαι και εγω vbacιστρια μιας και εχω ήδη μια καισαρικη και θελω οπωσδηποτε ο επομενος τοκετος μου να ειναι φυσιολογικος,αν και δεν ειμαι ακομα εγκυος....εχω απογοητευτει ομως παρα πολυ διοτι τα οικονομικα μας ειναι περιορισμενα και δε μπορω να βρω κανεναν σε δημοσιο που να το υποστηριζει,για τον ροσολυμο εχω διαβασει πολυ αρνητικες κρητικες και απ'οτι ειδα ο πατσουρας που ηταν η μοναδικη ελπιδα μου,εφυγε απ'το αττικο,τι να κανω ρε κοριτσια;;;δε θελω παλι καισαρικη,τουλαχιστον να προσπαιθησω.......

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αυτοι ειναι οι γιατροι που κανουν VBAC στην Αθηνα- συμφωνα με παλαιο δημοσιευμα κοπελας στο παρεντσ

Χασιάκος ΑΡΕΤΑΙΕΙΟ

Πετρογιαννηας ΙΑΣΩ

Ροσόλυμος ΕΛΕΝΑ

Πατσουρας ΛΗΤΩ, ΙΑΣΩ, ΑΤΤΙΚΟ

Μπιλλαλης ΕΥΤΟΚΙΑ

Τυμπανίδης ΜΗΤΕΡΑ

Πυργιώτης ΛΗΤΩ

Τσιριγωτης-ΙΑΣΩ

και αυτοι στη Θεσσαλονικη

Μπουζάκη Αγγελική – Βιοκλινική (Γαληνός)

Παπανικολάου Αλέξης

Μαμόπουλος Απόστολος

Αγγελίδου Αναστασία

Μια γνωστη μου εκανε VBAC με την Μουζακι..και 1 αλλη κοπελα εκανε τον δυετερο φυσιολογικο της τοκετο με αυτην και αλλη μι ατην παρακολουθουσε σε ολη της την εγκυμοσυνη..

απο αυτες εχω ακουσει μονο καλα λογια γι ατην συγκεκριμενη γιατρο...

Τον μαμοπουλο τον επισκεφτηκα στο ιατρειο του..δε με ενθουσιασε ιδιετερε να πω την αμαρτια μου..

Τωρα εχω τον Παπανικολαου και ΟΚ ειμαι ευχαριστιμενη αλλα οχι απολυτα..θα δουμε...

Για Αθηνα εχω ακουσει καλα Λογια για Χασιακο και Πετρογιαννη..αλλα εαν δεν πας εσυ η ιδια να μιλησεις μαζι τους και να δεις εαν σου ταιριαζουν σαν γιατροι δεν θα μπορεσει να σου πει κανενα κατι κατατοπιστικο

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω παρα πολυ χρυσα:!::!::!:

ο πατσουρας εχει φυγει απ΄το αττικο.......οσο για τον χασιακο εχω ακουσει και εγω πολυ καλες κριτικες,αλλα τωρα κατι ακουγεταο οτι το αττικο κλεινει,ειναι αληθεια αραγε;;;;για την μπουζακη εχω ακουσει τα καλυτερα

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

μαμα σπυρου να επισκευτεις διαφορους και να σχηματισεις προσωπικη αποψη..

Για το Ελενα σαν κλινικη εχω ακουσει καλα λογια..αλλα αλλο αυτο.

Δεν μπορουμε να κρινουμε απο το τι σηνεβει στην κουνιαδα της ξαδελφης μου πχ..

κανε μια ερευνα και αναλογα πραξε..

Παντως να ξερεις πως μεγαλυτερη βαρυτητα εχει ο ιδιος ο γιατρος και ο εξοπλησμος του νοσοκομειου παρα ολα τα αλλα

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Μπουζάκη Αγγελική – Βιοκλινική (Γαληνός)

Η μπουζακη ειναι σερρες και το θεωρω απιθανο να μπορει να παρακοληθει θεσσαλονικη.δεν μπορει να διακτινιζεται σερρες θεσσαλονικη.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
Η μπουζακη ειναι σερρες και το θεωρω απιθανο να μπορει να παρακοληθει θεσσαλονικη.δεν μπορει να διακτινιζεται σερρες θεσσαλονικη.

Και όμως, μπορεί!!!!!!!! :D

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?p=2094923#post2094923


5MwRp3.png6g2Ip3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • 1 month later...

Γεια σας κοριτσια! Δεν θα το πιστεψετε, αλλα το προβλημα το που θα γεννησω αν ολα πάνε καλά με εχει αγχώσει τρομερα. Γεννησα με καισαρικη πριν 2 χρονια χωρις κανεναν ιατρικο λογο- και θα ηθελα αν οι συνθήκες ειναι ευνοικες να παω φυσιολογικα τον μαιο- ειμαι 6 εβδομάδων. Το θεμα είναι που; Στην Πάτρα κανεις δεν αναλαμβάνει. Στο Σουδαν όπου μένω τον πεισσότερο καιρό όλοι αναλαμβάνουν- σιγα τα αυγα- αλλά σαν γιατρούς δεν τους εμπιστεύομαι απόλυτα- τριτοκοσμικη χωρα, και δεν θέλω να εχω τριτοκοσμική τυχη. Παρεπιπτοντως η ωκυτοκυνη δεν απαγορευεται αλλά δεν συνισταται (αύξηση του ρισκου ρηξης μητρας απο 0,4 στο 1%) Ολα τα ενδεχομενα τα σκεφτομαι. Αγγλια, Αμερικη, Θεσσαλονικη... Αλλα να ηρεμησω, πολυ δυσκολο. Ουτε να αναπνευσω δεν μπορω. Πακέτο.


e97556d272.png
Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Καλημέρα σε όλες. Είμαι καινούρια στην παρέα και καινούρια μανούλα. Παρακολούθησα τη συζήτησή σας και έμαθα πολλά και ενδιαφέροντα. Θα ήθελα να ρωτήσω εάν είναι δυνατόν να προσπαθήσω για φ.τ. μετά από κ.τ., όταν ο λόγος της προηγούμενης κ.τ. ήταν η προεκλαμψία.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Καλησπερα σε ολες σας!Βρηκα αυτην την ομαδα εδω και χαρηκα που υπαρχει κατι τετοιο στο Parents! Απογοητευτηκα ομως βλεποντας πως δεν εχει συμμετοχη...Ειμαι εγκυος στο δευτερο παιδακι μου και θα προσπαθησουμε για vbac! Ηθελα λιγη παρεα με αλλες κοπελες που εχουν τυχων τις ιδιες ανησυχιες με εμενα... :(


b353ca0f41.png26lWp2.png
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολες σας!Βρηκα αυτην την ομαδα εδω και χαρηκα που υπαρχει κατι τετοιο στο Parents! Απογοητευτηκα ομως βλεποντας πως δεν εχει συμμετοχη...Ειμαι εγκυος στο δευτερο παιδακι μου και θα προσπαθησουμε για vbac! Ηθελα λιγη παρεα με αλλες κοπελες που εχουν τυχων τις ιδιες ανησυχιες με εμενα... :(

Καλησπερα, με το καλο να ερθει το μωρακι σου :)

είμαι και εγω σε προσπαθεια για φυσιολογικο μετα απο καισαρικη :)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα!Τι καλα!Ειμαστε και κοντα στις ημερομηνιες!Με το καλο και το δικο σου μωρακι!

Πως εισαι ψυχολογικα?Εγω προσπαθω να μην το σκεφτομαι αλλα αγχωνομαι πολυ!


b353ca0f41.png26lWp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...