Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 6 λεπτά , Marlina είπε:

      Έβαλα airbnb και μου βγάζει πάνω από 1000/ μήνα ενώ για ενοίκιο βρήκα και με 750€....

      Υπάρχουν Κ άλλες σελίδες για βραχυχρόνια μίσθωση Κ σε μεσητικα μπορείς να ρωτήσεις. Googlare βραχυχρόνια μίσθωση Κ θα σου βγάλει διάφορα 

Θυρεοειδής αδένας-παθήσεις-συμπτώματα


georgiamami

Recommended Posts

Παιδιά Καλό Χειμώνα σε όλους!!

Ευτυχία μου μην φοβάσαι τίποτα, χώρια από το ότι θα ταλαιπωρηθείς λίγο έως αρκετά με τις ιατρικές διαδικασίες, δεν κινδυνεύεις.

Διάβασε και τις πίσω σελίδες να δεις ότι λίγο πολύ όλοι ξεκινήσαμε σοκαρισμένοι, φοβισμένοι, μετά άρχισαν οι απορίες, η κούραση αλλά στο τέλος όλοι είμαστε καλά.

Θα δεις όλα θα πάνε καλά και εγώ πολυσετιακό θηλώδες είχα με επέκταση και διήθηση στην κάψα του αδένα. Ακόμη και η μετάσταση δεν είναι κάτι που απειλεί την ζωή σου, όπως φαντάζεσαι με άλλους καρκίνους. Το ιώδιο βρίσκει τα συγκεκριμένα κύτταρα, όπου και να 'ναι και τα καίει.

Πες μας αναλυτικά τι άλλο θες να μάθεις και θα σου πούμε τα πάντα!

Μόνο μην πέφτεις, πάρτο δυναμικά και θα δεις ότι δεν θα καταλάβεις πότε θα περάσουν όλα αυτά....είναι ασθένεια ιάσιμος, μην φοβάσαι!

Αν ήταν να παθαίναμε όλοι όσοι το έχουμε αυτό τα χειρότερα, τώρα δεν θα μιλούσες με κάνεναν από εμάς.

Καλησπέρα κι απο μένα Ευτυχία!!

Ειμαι κι εγώ αλλη μια πρώην τρομαγμένη ομοιοπαθούσα..που τα είχα ''ψιλοχρειαστει'' οταν ήρθα κατα πρόσωπο με το κοινό μας πρόβλημα ...μέχρι που ο πυρηνικός μου με διαβεβαίωσε οτι, απο το 1984 που κάνει αυτή τη δουλειά, κανεις ασθενής δεν του έχει πάθει τίποτα!!

Αυτό κράτα, και κανε αυτά που πρέπει χωρίς αγχος και τρελλα!!!!

:roll::roll: Υπομονή για τη διαδικασία, και θα είμαστε εδω, παρεούλα,μέχρι να το αφήσεις πίσω σου κι εσύ!!!:P

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 7,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Παιδιά Καλό Χειμώνα σε όλους!!

Ευτυχία μου μην φοβάσαι τίποτα, χώρια από το ότι θα ταλαιπωρηθείς λίγο έως αρκετά με τις ιατρικές διαδικασίες, δεν κινδυνεύεις.

Διάβασε και τις πίσω σελίδες να δεις ότι λίγο πολύ όλοι ξεκινήσαμε σοκαρισμένοι, φοβισμένοι, μετά άρχισαν οι απορίες, η κούραση αλλά στο τέλος όλοι είμαστε καλά.

Θα δεις όλα θα πάνε καλά και εγώ πολυσετιακό θηλώδες είχα με επέκταση και διήθηση στην κάψα του αδένα. Ακόμη και η μετάσταση δεν είναι κάτι που απειλεί την ζωή σου, όπως φαντάζεσαι με άλλους καρκίνους. Το ιώδιο βρίσκει τα συγκεκριμένα κύτταρα, όπου και να 'ναι και τα καίει.

Πες μας αναλυτικά τι άλλο θες να μάθεις και θα σου πούμε τα πάντα!

Μόνο μην πέφτεις, πάρτο δυναμικά και θα δεις ότι δεν θα καταλάβεις πότε θα περάσουν όλα αυτά....είναι ασθένεια ιάσιμος, μην φοβάσαι!

Αν ήταν να παθαίναμε όλοι όσοι το έχουμε αυτό τα χειρότερα, τώρα δεν θα μιλούσες με κάνεναν από εμάς.

Καλησπέρα κι απο μένα Ευτυχία!!

Ειμαι κι εγώ αλλη μια πρώην τρομαγμένη ομοιοπαθούσα..που τα είχα ''ψιλοχρειαστει'' οταν ήρθα κατα πρόσωπο με το κοινό μας πρόβλημα ...μέχρι που ο πυρηνικός μου με διαβεβαίωσε οτι, απο το 1984 που κάνει αυτή τη δουλειά, κανεις ασθενής δεν του έχει πάθει τίποτα!!

Αυτό κράτα, και κανε αυτά που πρέπει χωρίς αγχος και τρελλα!!!!

:roll::roll: Υπομονή για τη διαδικασία, και θα είμαστε εδω, παρεούλα,μέχρι να το αφήσεις πίσω σου κι εσύ!!!:P

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδια!!

Σας ευχαριστω παρα μα παρα πολυ για τις όμορφες κουβέντες σας και πραγματικα παίρνω δύναμη και κουράγιο...

Εγω μίλησα με τον πυρηνικό στο Ιατροπολις και μου είπε πως απ την ημέρα που θα βγω θα μέτρησω 15 μερες για το παιδι και απο τον σύντροφο μου μια εβδομάδα περίπου...

Πείτε μου σας παρακαλω έχει παρενέργειες το ιωδιο; Όταν θα βγω απ το νοσοκομείο θα πρέπει να είμαι κλεισμένη στο σπιτι; Γιατι θα είμαι παντελώς μονη στην Αθήνα σε ένα σπιτι μιας φίλης και ψιλοφοβαμαι δεν σας κρύβω...

Η βιοψια μου despina μου έδειξε 19 λεμφαδενες εκ των οποίων στους 11 έγινε μετα στάση.. Ο ενδοκρινολογος μου είπε πως έχει 95% ίαση απλα ισως χρειαστεί και δεύτερη φορα ιωδιο... Εμένα οπως καταλαβαίνεται με έχει πιάσει πανικός και το μυαλό μου τρέχει με ταχύτητα φωτός...

Επίσης να σας ρωτήσω και κάτι ακόμη, νοιώθω πολυ κουρασμένη ειναι απ το Τ3 που παίρνω; Και τωρα που θα το σταματήσω τι θα γίνει; Πως θα είμαι; Πόσο καιρό μετα τη θεραπεία θα νοιωσω καλα;; Στη δουλεια πηγαίνω με το ζόρι πραγματικα...

Ntina, Sonia,ars, despina, α.παλ σας ευχαριστω κει πάλι... Εύχομαι να είστε πάντα γέροι και δυνατοί!!!

Link to comment
Share on other sites

Κοπωση!!! Απο τα πρωτα συμπτωματα του υποθυροειδισμου!!!

Θα περασουν ολα.... και κυριως ο καρκινος θα παει στον αγυριστο.

Ευτυχια, κανε οικονομια στις δρασεις σου γιατι οσο πας θα πεφτεις...(απο δυναμεις).Οταν αρχισεις να παιρνεις Τ4 θα αρχισεις να συνερχεσαι και σε λιγο καιρο θα εισαι ενας υγιης φυσιολογικος ανθρωπος που θα μπορεις να κανεις οτι εκανες και πριν!!!

Υπομονη.

Να ξερεις, οτι πολλα απο τα ατομα που συμμετεχουν στην σελιδα αυτη, οταν πρωτομπηκαν ηταν οπως εισαι εσυ... και τωρα -οπως διαπιστωσες και η ιδια- παραμενουν εδω, ως αποδειξη οτι ο καρκινος του θυροειδη ειναι ιασιμος αφου περασει ο ασθενεις μαι χμμμμμ οχι και τοσο ευχαριστη διαδικασια. Αλλα σημασια εχει οτι περναει!!!


:-D ΣΤΟΧΟΣ - ΑΠΟΦΑΣΗ - ΕΠΙΜΟΝΗ - ΥΠΟΜΟΝΗ - ΕΠΙΤΥΧΙΑ -ΕΥΤΥΧΙΑ :P

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδια!!

Σας ευχαριστω παρα μα παρα πολυ για τις όμορφες κουβέντες σας και πραγματικα παίρνω δύναμη και κουράγιο...

Εγω μίλησα με τον πυρηνικό στο Ιατροπολις και μου είπε πως απ την ημέρα που θα βγω θα μέτρησω 15 μερες για το παιδι και απο τον σύντροφο μου μια εβδομάδα περίπου...

Πείτε μου σας παρακαλω έχει παρενέργειες το ιωδιο; Όταν θα βγω απ το νοσοκομείο θα πρέπει να είμαι κλεισμένη στο σπιτι; Γιατι θα είμαι παντελώς μονη στην Αθήνα σε ένα σπιτι μιας φίλης και ψιλοφοβαμαι δεν σας κρύβω...

Η βιοψια μου despina μου έδειξε 19 λεμφαδενες εκ των οποίων στους 11 έγινε μετα στάση.. Ο ενδοκρινολογος μου είπε πως έχει 95% ίαση απλα ισως χρειαστεί και δεύτερη φορα ιωδιο... Εμένα οπως καταλαβαίνεται με έχει πιάσει πανικός και το μυαλό μου τρέχει με ταχύτητα φωτός...

Επίσης να σας ρωτήσω και κάτι ακόμη, νοιώθω πολυ κουρασμένη ειναι απ το Τ3 που παίρνω; Και τωρα που θα το σταματήσω τι θα γίνει; Πως θα είμαι; Πόσο καιρό μετα τη θεραπεία θα νοιωσω καλα;; Στη δουλεια πηγαίνω με το ζόρι πραγματικα...

Ntina, Sonia,ars, despina, α.παλ σας ευχαριστω κει πάλι... Εύχομαι να είστε πάντα γέροι και δυνατοί!!!

Ευτυχία για την κόπωση σου είπε η Georgia. Για το ιώδιο εξαρτάται από το άτομο άλλοι περνούν και δεν καταλαβαίνουν τίποτα κι άλλοι νοιώθουν αδιάθετοι, εμένα ας πούμε με είχε πειράξει κ είχα για λίγες ώρες ρίγη διάρροιες, ίδρωτες κτλ άλλοι δεν κατάλαβαν απολύτως τίποτα....πάντως μην ανησυχείς και μην νομίζεις ότι είναι σαν τη χημειοθεραπεία ας πούμε...καμία σχέση. Οι περισσότεροι νοιώθουν λίγη ναυτία.

Όσο για την απομόνωση μετά το ιώδιο ναι, θα πρέπει να διατηρείς τουλάχιστον 3 μέτρα από ενήλικες (και ας μεσολαβούν τοίχοι) ενώ για τα παιδιά τα μέτρα είναι πιο αυστηρά. Αφού θα είσαι μόνη όμως δεν θα έχεις πρόβλημα, απλώς φρόντισε να έχεις προμήθειες στο σπίτι!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γεια σου Ευτυχία, για σας παιδιά.

Είναι εύλογες όλες οι απορίες σου, είναι αναμενόμενη η ανησυχία σου. Ομως αυτό που έχει σημασία είναι η ηρεμία , ώστε να μπορέσεις να ξεπεράσεις τα συμπτώματα του υποθυροειδισμού. Προσωπικά απο το ιώδιο δεν αισθανόμουν καμμιά ενόχληση. Η ατονία, οι ζαλάδες ,κάπου - κάπου ένα ..μιρμήγκιασμα στο δέρμα του αρ. ποδιού, μπέρδευα τις λέξεις, έντονη εφίδρωση. Όλα αυτα΄απο την έλειψη του Τ4, όχι απο το ιώδιο!! είπαμε... Υποθειροειδισμός !!!! Μείνε μακριά απο το παιδί περισσότερο απο 15 ημέρες. Δεν υπάρχουν στατιστικά στοιχεία που να αναφέρονται στις επιπτώσεις του ιωδίου στους ασθενείς , μα και στους περίοικους τους, οπότε για λόγους ασφαλείας μένουμε μακριά. Προσπάθησε να περνας τις ώρες σου ευχάριστα, χωρίς να κουράζεσαι. Θα περάσει ο χρόνος χωρίς να το καταλάβεις. Μετα θα χρειαστεί να κάνεις 'ενα σπινθ\μα για να δείξει τί έχει κάψει το ιώδιο και μετά θα αρχίσεις κανονικά το Τ4. Αν έχω ξεχάσει κάτι, θα συμπληρώσει κάποιος απο την παρέα. Εχουν περάσει σχεδόν 3 χρόνια και είναι σαν να έχει περάσει 10ετια!!!!!!! ΧΙΙΙ!!!! ΟΛΑ ΘΑ ΠΑΝΕ ΚΑΛΑ!!!!! σου το εγγυώμαστε όλοι!!!!!:P

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα.Τελικα επελεξα το ΙΑΣΩ για την θεραπεια με το ιωδιο και ηταν πολυ καλη επιλογη,εμεινα ευχαριστημενη απο ολο το προσωπικο και το περιβαλλον.

Το προβλημα ειναι ομως πως απο τις εξι εστιες καρκινου στον θυροειδη οι πεντε καηκαν απο το ιωδιο αλλα η μια παρεμεινε.

Μου ειπαν οτι στο τριμηνο θα ξανακανω εξετασεις και θα δουμε αν υπαρχει ακομα η' οχι.

Εχει συμβει κατι παρομοιο σε καποιον αλλον?

Αν ναι,τοτε ηταν τυχερος και καηκε μετα το τριμηνο η' ξαναεκανε τη δοκιμασια με το ιωδιο?

Link to comment
Share on other sites

Καλο μηνα σε ολους!Kliti απ'οσο ξερω το ιωδιο δουλευει στον οργανισμο μεχρι και εξι μηνες.Αν καποιος αλλος ξερει κατι αλλο ας βοηθησει.Παντως ειναι νωρις νομιζω για να σκεφτεσαι το ιωδιο ξανα.Εμενα που μου αφησε μικρο υπολειμα υπογλωσια μου ειπαν μετα το σπινθιρογραφημα που ακολουθει το ιωδιο και ενα καλο υπερηχο να επαναλαβω τον υπερηχο στους 4-5 μηνες και ολοσωμο σπινθηρογραφημα ξανα στους 8 μηνες.Βεβαια εχω παρατηρησει διαφορες απο νοσοκομειο σε νοσοκομειο και απο γιατρο σε γιατρο.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στην παρέα και καλό μήνα.Περαστικά σε όσους είναι σε θεραπεία και καλή ανάρρωση σε όσους τέλειωσαν και σιγά σιγά βρίσουν το ρυθμό τους.Μόλις έκανα τις εξετάσεις Τ4 και Tsh και ήταν καλές,11,86 και 0,94 αντίστοιχα.Έτσι από αύριο θα εναλάσσω Τ4 137 με Τ4 150.Αρς πώς είσαι;Δέσποινα εσύ;Σόνια ,Γιωργία;Καλή συνέχεια σε όλους

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στην παρέα και καλό μήνα.Περαστικά σε όσους είναι σε θεραπεία και καλή ανάρρωση σε όσους τέλειωσαν και σιγά σιγά βρίσουν το ρυθμό τους.Μόλις έκανα τις εξετάσεις Τ4 και Tsh και ήταν καλές,11,86 και 0,94 αντίστοιχα.Έτσι από αύριο θα εναλάσσω Τ4 137 με Τ4 150.Αρς πώς είσαι;Δέσποινα εσύ;Σόνια ,Γιωργία;Καλή συνέχεια σε όλους

Kωνσταντίνε εδώ αναμένω τα τέλη Σεπτέμβρη να ελέγξω κ εγώ τ4 κ tsh...αλλά γενικά πολύ καλά είμαι...μουδιάσματα που και που αλλά όχι έντονα. Το μόνο που με ανησυχεί είναι ότι έχω ενοχλήσεις στο λαιμό συχνά...κάτι σαν το πνήξιμο που είχα πριν την επέμβαση...ελπίζω να οφείλεται σε θυρεοειδίτιδα κτλ. Θα δείξει...πάντως όλοι απ'ότι βλέπω έχουν κάνει υπέρηχο μετά την επέμβαση, μόνο εγώ δεν έχω κάνει...χμμμ...η 16χρονη φίλη μας τι κάνει;; Οι λοιποί φαντάζομαι δεν έχετε συγκλονιστικά νέα για να μην γράφετε συχνά...και χαίρομαι γιατί όπως λένε...no news....good news! Τα ξαναλέμε!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλησπερα.Τελικα επελεξα το ΙΑΣΩ για την θεραπεια με το ιωδιο και ηταν πολυ καλη επιλογη,εμεινα ευχαριστημενη απο ολο το προσωπικο και το περιβαλλον.

Το προβλημα ειναι ομως πως απο τις εξι εστιες καρκινου στον θυροειδη οι πεντε καηκαν απο το ιωδιο αλλα η μια παρεμεινε.

Μου ειπαν οτι στο τριμηνο θα ξανακανω εξετασεις και θα δουμε αν υπαρχει ακομα η' οχι.

Εχει συμβει κατι παρομοιο σε καποιον αλλον?

Αν ναι,τοτε ηταν τυχερος και καηκε μετα το τριμηνο η' ξαναεκανε τη δοκιμασια με το ιωδιο?

Καλησπερα,εγώ είχα έναν μεταστατικο λεμφαδενα,που δεν μπορουσε να καει με το ιωδιο.Πηρα συνολικα 650 μιλικιουρι σε 4 δοσεις 100,150, 200 και 200.Τελικα η θυρεοσφαιρινη έπεσε μονη της απο 9,2 στο 4.Oμως η περιπτωση μου ειναι απο τις δυσκολες, γιατι οι λεμφαδενες δεν καιγονται ευκολα.Τι εννοεις 6 εστιες καρκινου;Φάνηκε στο σπινθηρογραφημα;

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κι απο μενα!Konstantin,πολυ καλες οι εξετασεις σου και ιδιαιτερα η TSH που εφτασε επιτελους κοντα στο μηδεν,οποτε θα αισθανεσαι σουπερ!!

Ars υπομονη και καθε μερα θα εισαι και καλυτερα!Ρωτησες τον γιατρο για αυτο το πνιξιμο?

Ευτυχια πως εισαι?Η κοπωση ειναι απο την διακοπη της θυροξινης και την αυξηση της TSH.Θα προσπαθησεις να μην κουραζεσαι για να κανεις οικονομια δυναμεων.Δυστυχως ειναι μια δυσκολη κατασταση.Δεν μπορεις να παρεις αναρρωτικη?Και εγω ειχα σταματησει εκεινο τον καιρο την δουλεια, γιατι ημουν χαλια.Μολις κανεις την θεραπεια ,θα παρεις παλι την θυροξινη και σταδιακα θα γινεσαι καλυτερα.

Δεσποινα 4321,συνολικα 650 μιλικιουρι???Πρωτη φορα ακουω τετοια περιπτωση!!Ευχομαι να σαι καλα και να μην ξαναχρειαστει να κανεις καμια θεραπεια!!

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κι απο μενα!Konstantin,πολυ καλες οι εξετασεις σου και ιδιαιτερα η TSH που εφτασε επιτελους κοντα στο μηδεν,οποτε θα αισθανεσαι σουπερ!!

Ars υπομονη και καθε μερα θα εισαι και καλυτερα!Ρωτησες τον γιατρο για αυτο το πνιξιμο?

Ευτυχια πως εισαι?Η κοπωση ειναι απο την διακοπη της θυροξινης και την αυξηση της TSH.Θα προσπαθησεις να μην κουραζεσαι για να κανεις οικονομια δυναμεων.Δυστυχως ειναι μια δυσκολη κατασταση.Δεν μπορεις να παρεις αναρρωτικη?Και εγω ειχα σταματησει εκεινο τον καιρο την δουλεια, γιατι ημουν χαλια.Μολις κανεις την θεραπεια ,θα παρεις παλι την θυροξινη και σταδιακα θα γινεσαι καλυτερα.

Δεσποινα 4321,συνολικα 650 μιλικιουρι???Πρωτη φορα ακουω τετοια περιπτωση!!Ευχομαι να σαι καλα και να μην ξαναχρειαστει να κανεις καμια θεραπεια!!

Και όμως, πήρα 650 μιλικιουρι και αυτό γιατί ναι μεν είχε καεί το υπόλειμμα του θυρεοειδούς με τα πρώτα 100,μετά όμως υπηρχαν 2-3 λεμφαδενες που καηκαν δυσκολα.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα Σόνια! Δεν έχω ρωτήσει κανέναν γιατί όπως σας είχα πει δεν είχα δικό μου γιατρό, στον Ευαγγελισμό με έχουν δει αυτές τις 3 φορές που χρειάστηκε να πάω. Ψάχνω για ιδιώτη στην Αθήνα...γιατί μέχρι στιγμής μόνο ειδικευόμενη με έχει δει... Δέσποινα 4321 βαρβάτη περίπτωση όντως. Πλέον είσαι εντάξει;; Πόσος καιρός έχει περάσει από το τελευταίο ιώδιο;;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλες και όλους, με λένε Χρύσα κι έκανα επέμβαση ολικής αφαίρεσης θυρεοειδούς το Δεκέμβρη που μας πέρασε. Είχα Hashimoto που από το '10 μέχρι και πέρυσι έδειχνε αύξηση στα αντισώματα και όζο που από τα 0,7 χιλ. τον Ιούλιο έγινε 3,5 εκ. το Νοέμβρη, θηλώδες και θηλακιώδες και διήθηση λεμφαδένων (μου αφαίρεσαν 23). Έκανα θεραπεία με ιώδιο και τώρα παίρνω χάπι και κάθε δυο μήνες εξετάσεις. Στον πρώτο μου υπέρηχο στο εξάμηνο (τον Ιούνιο) μου είπαν ότι υπάρχουν λεμφαδένες πολύ μικρού μεγέθους που ενώ φαίνονται "καμμένοι" από το ιώδιο, περιέχουν hashimoto... (τα αντισώματά μου είναι ακόμα υψηλά... 865) και να περιμένω ως το Δεκέμβρη για να δούμε αν θα χρειαστεί δεύτερο χειρουργείο, δεύτερο ιώδιο, και τα δυο μαζί ή τίποτα απ' τα δυο.

Θα ξεμπερδέψω ποτέ με αυτό το πράγμα; Μπορεί να μου κάνει μεταστάσεις;

Ευχαριστώ προκαταβολικά και εύχομαι καλά και οριστικά ξεμπερδέματα για όλες σας!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...