Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • κορίτσια το επίδομα γεννάς τα 2400 πάνε με εισοδηματικά κριτήρια; πχ εγώ κάνω χωριστή δήλωση από τον άντρα μ! εχω χαμηλό εισόδημα! εκείνος αντίθετα έχει πχ πάνω από 100000 ! το δικαιούμαι; πήρα το 1555 μου είπαν είναι ανεξάρτητο εισοδήματος αλλά νομίζω κάνουν λάθος γιατί εγώ διαβάζω αλλά στο ίντερνετ και ότι είναι μέχρι οικογενειακό εισόδημα 40000! με μπέρδεψαν 

Θυρεοειδής αδένας-παθήσεις-συμπτώματα


georgiamami

Recommended Posts

Καλημέρα σε όλους και χρόνια πολλά σε εορτάζοντες/ουσες!

Λείπω εκτός έδρας και δεν μπαίνω συχνά. Πάντως είμαι εμφανώς καλύτερα. Έχω ανακτήσει σχεδόν πλήρως την σωματική αντοχή μου. Η μύτη είναι ακόμη ολίγον χάλια και τα μουδιάσματα έχουν αραιώσει κατά πολύ αν και με επισκέπτονται κάπου κάπου στον ύπνο, έχει πάντως υποχωρήσει ο πόνος στον καρπό.

Ρε Μαριάν μνήσθητί μου Κύριε δηλαδή!!! Μπας και λόγω υποθυρεοειδισμού δημιουργήθηκε κανένα θέμα με τα οστά; Είναι δυνατόν να παθαίνεις διάστρεμμα στα καλά καθούμενα;; Τουλάχιστον κρατώντας το ακίνητο θα το ξεκουράσεις...τι να πω κ εγώ...ελπίζω να 'ναι το τελευταίο που σου συμβαίνει λόγω της αφαίρεσης του αδένα καημενούλα μου...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 7,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Χρονια πολλα σε οσους γιορταζουν και σε ολο τον κοσμο να ειναι βοηθεια η χαρη της Παναγιας.

Αυτες οι μερες ειχαν ενα σχετικο τρεξιμο λογω δουλειας και ενα ζορισμα το περασα αλλα ευτυχως ολα ηρθαν καλα.

marian84 μηπως σου πειραξαν τους παραθυροηδεις και δεν περνει ο οργανισμος σου αρκετο ασβεστιο;Μεσα στον υπνο σου βρε παιδι μου;Τι σου λεει ο ενδοκρινολογος;

Link to comment
Share on other sites

Χρονια πολλα σε οσους γιορταζουν και σε ολο τον κοσμο να ειναι βοηθεια η χαρη της Παναγιας.

Αυτες οι μερες ειχαν ενα σχετικο τρεξιμο λογω δουλειας και ενα ζορισμα το περασα αλλα ευτυχως ολα ηρθαν καλα.

marian84 μηπως σου πειραξαν τους παραθυροηδεις και δεν περνει ο οργανισμος σου αρκετο ασβεστιο;Μεσα στον υπνο σου βρε παιδι μου;Τι σου λεει ο ενδοκρινολογος;

ο ενδοκρινολογος λειπει.οι παραθυροειδης μου εινα μια χαρα το ιδιο και το ασβεστιο μου.ο ορθοπεδικος στο νοσοκομειο ειπε οτι δεν ειναι περιεργο να παθαινεισ διαστρεμμα στον υπνο αν εχεισ ευαισθησια στον καρπο.τι να πω ρε κοριτσια...ολα σε μενα πια?κουραστηκα!!

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας ..... και χρονια πολλα σε οσους/οσες γιορταζαν αυτες τις μερες.

Δεν εχω διαβασει τα νεα σας αλλα ελπιζω να ειστε καλα και να περνατε καλα.

Εγω ειχα αδεια, ξεκουραστηκα, κοιμηθηκα (μου ελειπε ο υπνος), τεμπελιασα, παραεφαγα, διασκεδασα και απο αυριο επιστροφη στη δουλεια.

Απο υγεια ειμαι πολυ καλα!!!!!

Την αγαπη μου σε ολη την παρεα.


:-D ΣΤΟΧΟΣ - ΑΠΟΦΑΣΗ - ΕΠΙΜΟΝΗ - ΥΠΟΜΟΝΗ - ΕΠΙΤΥΧΙΑ -ΕΥΤΥΧΙΑ :P

Link to comment
Share on other sites

Γεια σε όλους σας!

Λείπαμε για λίγες μέρες και δεν έμπαινα.... Ελπίζω να είστε όλοι καλά και όσοι όχι εντελώς, τουλάχιστον να βλέπουν σταθερή βελτίωση.

Κάναμε την καθήλωση την περασμένη Δευτέρα και το υπόλειμμα ήταν 0,9% και στο σπινθιρογράφημα μη ανιχνεύσιμο, οπότε μπαίνει στο θάλαμο αύριο για τη μικρότερη δόση.

Ετοιμάζω προμήθειες, πετσέτες μπόλικες και αλλαξιές....

Από συμπτώματα ευτυχώς δεν έχει παρουσιάσει τίποτα μέχρι στιγμής!!! :)

Και τελικά ξέρει κάθε λεπτομέρεια για το τι είχε!!! Και το έχει πάρει πάρα πολύ θετικά και η ίδια, όπως κι εμείς. Η ανακούφιση που ένοιωσα ήταν πάρα πολύ μεγάλη!!!

Φιλιά σε όλους!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημερα!Kαθυ μπραβο σου κοπελα μου!ChristiK σου ευχομαι ολοψυχα ολα να τελειωσουν γρηγορα και απλα.Να πεις στο κοριτσι σου να πινει πολλα νερα και αν δεν μπορει λογω στομαχικης αδιαθεσιας να μη διστασει να το πει να της δωσουν κατι να τη βοηθησουν.Αrs θελω να πιστευω πως σε λιγο θα εισαι καλυτερα γιατι και γω νιωθω καλυτερα απο μυτη,μουδιασματα και γευση και ειμαστε κοντα αν θυμαμαι καλα.

Εχθες εκανα επανελεγχο και τα αιμοπεταλια εχουν ανεβει αλλα τα λευκα ακομα τιποτα.Μαλιστα εχουν λιγο κατεβει απο 1600 πηγαν 1500.Η αιματολογος μου ειπε πως τα λευκα ανεβαινουν τελευταια και θα με ξαναδει σε ενα μηνα.Απο το Δημοκριτο ακομα τιποτα.Εχετε καμια ιδεα πως να βοηθησω τα λευκα να ανεβουν;Ενταξει τρωω φρουτα οσο μπορω αλλα οταν ζητησα να παρω καμια βιταμινη μου ειπε πως υπαρχει ο κινδυνος υπερβιταμινοσης.Ενας φιλος μου προτεινε να παρω πρωτογαλα ή αλλιως κολοστρουμ αλλα δισταζω γενικως.Εσεις τι λετε;

Σ' ευχαριστώ πολύ Δέσποινα!!! Εύχομαι περαστικά και σε σένα!

Link to comment
Share on other sites

ChristiK,δεν χρειαζεται να ευχαριστεις για τιποτα!!Ειμαστε εδω γιατι θελουμε να δωσουμε συμπαρασταση μεσα απο την δικη μας εμπειρια απο την ασθενεια.Μπραβο σου για την σταση που κρατας και την ψυχραιμια ως μανα!!Το καλο ειναι οτι ειναι ιασιμο και θα σε συμβουλευα να "κρατας" μονο αυτο για να παιρνεις κουραγιο!!Και μενα ο γιος μου που ειναι 25 ,εχει οζους και υπο-θυρεοειδισμο και εχω ενα αγχος μηπως κληρονομησει και τον καρκινο μου!!Δυστυχως οταν ειναι μικροι οι οζοι,οπως ειναι οι δικοι του και οπως ηταν και οι δικοι μου,δεν φαινεται η κακοηθεια γιατι δεν παρακεντωνται!Προς το παρον ειναι σε παρακολουθηση και με Τ4,αλλα δεν συρρικνωνονται!

Arssss,χαιρομαι που εισαι καπως καλυτερα !!Σιγουρα η υπομονη ειναι το καλυτερο οπλο!!Σιγα-σιγα θα περασουν και τα υπολοιπα!!Δυστυχως μεχρι να κατεβει η TSH θελει πολλες μερες!!

marian84,γνωριζεις τι προβληματα μας δημιουργουν τα αντισωματα ακομα και μετα την αφαιρεση?Δεν το εχω ψαξει,αλλα καθε 6μηνο εχουν πτωτικη πορεια τα δικα μου.Οσο για την εναλλακτικη ιατρικη,επειδη υποφερω απο ημικρανιες κ δυνατους πονοκεφαλους(ορμονικης αιτιας),λεω να κανω ομοιοπαθητικη,οπως παλαιοτερα που ειχα βρει λυση.

Έτσι είναι sonia 64!!! Να σκέφτεσαι και να περιβάλλεις τον γιό σου με αγάπη και όχι με φόβο. Θα πάνε όλα καλά!

Link to comment
Share on other sites

georgiamami να πω καλο χειμωνα? μπααα!! χαιρομαι που περασες καλα και το ιδιο ευχομαι για ολους σας. εγω δεν πηγα πουθενα διοτι προσπαθω να αναρρωσω απ την αποψη οτι νιωθω εντονη κοπωση καποιες μερες. περιμενω την ιστολογικη. konstantine, Ars ελπιζω τα δυσκολα να περασαν.

Link to comment
Share on other sites

georgiamami να πω καλο χειμωνα? μπααα!! χαιρομαι που περασες καλα και το ιδιο ευχομαι για ολους σας. εγω δεν πηγα πουθενα διοτι προσπαθω να αναρρωσω απ την αποψη οτι νιωθω εντονη κοπωση καποιες μερες. περιμενω την ιστολογικη. konstantine, Ars ελπιζω τα δυσκολα να περασαν.

Ευχαριστω!!! Συνηθως μετα απο διακοπες αυτη ειναι η ευχη που δινεται. Θα ηθελα να εχουμε ολοι καλο χεινωνα αλλα....ας μη βιαστει να ερθει....... γιατι ειμαι κρυουλιαρα και δεν τον θελω βαρυ!!! Προτιμω το summer!!!!


:-D ΣΤΟΧΟΣ - ΑΠΟΦΑΣΗ - ΕΠΙΜΟΝΗ - ΥΠΟΜΟΝΗ - ΕΠΙΤΥΧΙΑ -ΕΥΤΥΧΙΑ :P

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλησπέρα σε όλους!!!

Είμαι κι εγώ παθούσα και δεν σας κρύβω πως φοβάμαι απιστευτα... Στις 29 Ιουλιου υποβλήθηκα σε θυρεοειδεκτομή στο Ιπποκράτειο και πριν λίγες μέρες πήρα τις απάντησεις της βιοψίας οι οποίες ήταν πολυεστιακό θηλώδες τύπου και μετάσταση στους λεμφαδένες, ετσι στις 23 Σεπτέμβρη θα κάνω ραδιενεργό ιώδιο. Εχω ένα αγοράκι 8 ετών και ήδη με εχει πάρει απο κάτω...

Διαβάζω μερες το forum και δεν σας κρύβω πως παίρνω κουράγιο απο σας...

Μενω εκτός Αθήνας και θα πρέπει να περάσω όλη τη διαδικασία μόνη μου...

Συνήθως πόσες μέρες έχει απομόνωση απ τα παιδιά και πόσο απ τους ενήλικες??

Θα ήταν πολύτιμες οι συμβουλές σας...

Εύχομαι να είμαστε όλοι καλά!!!

Link to comment
Share on other sites

Γειά σου Eytyxiam, καλώς όρισες στην παρέα μας. Σχεδόν όλοι έχουμε κάνει θυρεοειδεκτομή και οι περισσότεροι έχουμε πάρει ιώδιο!!!!! Είναι μια περίοδος που θα πρέπει να την περάσεις κι εσύ. Μην αγχώνεσαι, ο χρόνος που θα πρέπει να είσαι μακρια απο τον μικρό σου είναι 20 ημέρες με ενα μήνα.( τόσο έμεινα μακρια απο τα μικρά μου εγγόνια). Απο τους ενήλικες , ο άντρας μου στα 60 δεν έφυγε απο κοντά μου, τα παιδιά μου όμως τα είδα στις 20 ημέρες ,η αδερφή μου καθόταν σε απόσταση 2 μέτρων μακριά μου. Ισως κάποιος απο την παρέα να έχει καλύτερες πληροφορίες. Μπροστα στον σκοπό, αυτή η απομάκρινση είναι ...λίγο!!! Μην χάνεις το κουράγιο σου και μην επιτρέπεις στον εαυτόν σου να σε πάρει απο κάτω, όπως λες. Πιστεύω να έχεις ενημερωθεί πλήρως για το τί πρόκειται να γίνει με το ιώδιο απο τον γιατρό σου. Αν όχι εδώ ειμαστε για να σε βοηθήσουμε σε ό,τι χρειαστείς. Μην αγχώνεσαι, μείνε ήρεμη, είναι και η ζέστη που θα αρχίσει να σε επειρεάζει....Κατ΄αρχάς κανόνισε πού θα μείνει το αγοράκι σου( ή εσύ) όταν εσύ θα είσαι στην ...ανάρρωση απο το ιώδιο, σκέψου οτι θα είναι κάποιες ημέρες ηρεμίας , ξεκούρασης , θετικές σκέψεις πάντοτε και όλα θα πάνε καλά.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους!!!

Είμαι κι εγώ παθούσα και δεν σας κρύβω πως φοβάμαι απιστευτα... Στις 29 Ιουλιου υποβλήθηκα σε θυρεοειδεκτομή στο Ιπποκράτειο και πριν λίγες μέρες πήρα τις απάντησεις της βιοψίας οι οποίες ήταν πολυεστιακό θηλώδες τύπου και μετάσταση στους λεμφαδένες, ετσι στις 23 Σεπτέμβρη θα κάνω ραδιενεργό ιώδιο. Εχω ένα αγοράκι 8 ετών και ήδη με εχει πάρει απο κάτω...

Διαβάζω μερες το forum και δεν σας κρύβω πως παίρνω κουράγιο απο σας...

Μενω εκτός Αθήνας και θα πρέπει να περάσω όλη τη διαδικασία μόνη μου...

Συνήθως πόσες μέρες έχει απομόνωση απ τα παιδιά και πόσο απ τους ενήλικες??

Θα ήταν πολύτιμες οι συμβουλές σας...

Εύχομαι να είμαστε όλοι καλά!!!

Καλησπέρα,έχω κάνει και εγώ ολική θυρεοειδεκτομή και αφαίρεσει 59 λεμφαδένες, εκ των οποίων οι 6 είχαν μετάσταση.Έχω πιει 4 φορές ιώδιο και τωρα επειδή πέρασαν αρκετά χρόνια το παρακολουθώ με υπέρηχο και εξετάσεις αίματος. Εσύ πόσους λεμφαδένες είχες με μετάσταση;Στο δωματιο που θα πιεις το ιώδιο θα μείνεις 3-4 μέρες,ανάλογα το νοσοκομείο.Από το παιδί σου πρέπει να μείνεις γύρω στον 1 μήνα.Θα σου πουν οι πυρηνικοί γιατροί ακριβώς πόσο χρόνο πρέπει να προσέξεις.Από τους ενήλικες πρέπει να είσαι μακριά γύρω στη μια εβδομάδα. Πάντως μη φοβάσαι,αν το παρακολουθείς τακτικα και κάνεις ό,τι σου πουν δεν πρόκειται να πάθεις κάτι κακό.Να ξέρεις οτι η ορμόνη που είναι δείκτης για το θηλώδες καρκίνωμα είναι η θυρεοσφαιρίνη.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους!!!

Είμαι κι εγώ παθούσα και δεν σας κρύβω πως φοβάμαι απιστευτα... Στις 29 Ιουλιου υποβλήθηκα σε θυρεοειδεκτομή στο Ιπποκράτειο και πριν λίγες μέρες πήρα τις απάντησεις της βιοψίας οι οποίες ήταν πολυεστιακό θηλώδες τύπου και μετάσταση στους λεμφαδένες, ετσι στις 23 Σεπτέμβρη θα κάνω ραδιενεργό ιώδιο. Εχω ένα αγοράκι 8 ετών και ήδη με εχει πάρει απο κάτω...

Διαβάζω μερες το forum και δεν σας κρύβω πως παίρνω κουράγιο απο σας...

Μενω εκτός Αθήνας και θα πρέπει να περάσω όλη τη διαδικασία μόνη μου...

Συνήθως πόσες μέρες έχει απομόνωση απ τα παιδιά και πόσο απ τους ενήλικες??

Θα ήταν πολύτιμες οι συμβουλές σας...

Εύχομαι να είμαστε όλοι καλά!!!

Παιδιά Καλό Χειμώνα σε όλους!!

Ευτυχία μου μην φοβάσαι τίποτα, χώρια από το ότι θα ταλαιπωρηθείς λίγο έως αρκετά με τις ιατρικές διαδικασίες, δεν κινδυνεύεις.

Διάβασε και τις πίσω σελίδες να δεις ότι λίγο πολύ όλοι ξεκινήσαμε σοκαρισμένοι, φοβισμένοι, μετά άρχισαν οι απορίες, η κούραση αλλά στο τέλος όλοι είμαστε καλά.

Θα δεις όλα θα πάνε καλά και εγώ πολυσετιακό θηλώδες είχα με επέκταση και διήθηση στην κάψα του αδένα. Ακόμη και η μετάσταση δεν είναι κάτι που απειλεί την ζωή σου, όπως φαντάζεσαι με άλλους καρκίνους. Το ιώδιο βρίσκει τα συγκεκριμένα κύτταρα, όπου και να 'ναι και τα καίει.

Πες μας αναλυτικά τι άλλο θες να μάθεις και θα σου πούμε τα πάντα!

Μόνο μην πέφτεις, πάρτο δυναμικά και θα δεις ότι δεν θα καταλάβεις πότε θα περάσουν όλα αυτά....είναι ασθένεια ιάσιμος, μην φοβάσαι!

Αν ήταν να παθαίναμε όλοι όσοι το έχουμε αυτό τα χειρότερα, τώρα δεν θα μιλούσες με κάνεναν από εμάς.

Link to comment
Share on other sites

eytychiam,σου ευχομαι γρηγορα περαστικα!!Και εγω με πολυεστιακο θηλωδες και θεραπεια με ραδ.ιωδιο και ειμαι μια χαρα μετα απο 3,5 χρονια.Ενα να κρατας : Οτι ειναι ιασιμος αυτος ο καρκινος και οτι ολα θα πανε καλα!!Ακομα και με μεταστασεις στους λεμφαδενες ,το ραδ.ιωδιο τα "καιει" ολα και δεν θα μεινει τιποτα υπολοιπο!!

Οσο για τις αποστασεις λογω ακτινοβολιας,να προσεξεις πολυ το παιδι!Αυτο μου τονιζαν ιδιαιτερα στο Θεαγενειο.Περιπου ενας μηνας ειναι,ακομα και για τους ενηλικες.Ο συζυγος μου κοιμοταν στο σαλονι και τα παιδια στο δικο τους.Εγω μονη μου μεσα στο υπνοδωματιο και μονο οταν ελειπαν ολοι κυκλοφορουσα.Οπως σου ειπαν και οι υπολοιποι ,θα κανεις πραγματα που σε ευχαριστουνε και σε χαλαρωνουν!!Μερες ειναι και θα περασουν!!Ο,τι χρειαστεις εδω ειμαστε να τα λεμε!!:)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...