Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • @Angot εγω αυτο που εχω διαβασει για το επίδομα γέννας είναι οτι οι δικαιουχοι πρεπει να εχουν  ισοδύναμο οικογενειακό εισόδημα κάτω των 40.000 ευρώ ετησίως.

      Και παραθετω τον υπολογισμο:

      "Ισοδύναμο οικογενειακό εισόδημα είναι το συνολικό οικογενειακό εισόδημα, πραγματικό ή τεκμαρτό, από οποιαδήποτε πηγή στην ημεδαπή ή στην αλλοδαπή, προ φόρων και εξαιρουμένων των ασφαλιστικών εισφορών και άλλων επιδομάτων, διαιρεμένο με συγκεκριμένη κλίμακα ισοδυναμίας.

       

      Στην περίπτωση μας, η κλίμακα ισοδυναμίας ισούται με το άθροισμα των μελών της οικογένειας, για καθένα από τα οποία ισχύει η εξής στάθμιση:

       

      α. δικαιούχος γονέας: στάθμιση 1,

       

      β. σύζυγος δικαιούχου γονέα ή συνδεόμενος με αυτόν δυνάμει συμφώνου συμβίωσης: στάθμιση 1/2 και

       

      γ. κάθε εξαρτώμενο τέκνο: στάθμιση 1/4."

      Στην ουσια δεν μιλανε για 40000 ευρω μεικτα αλλα έπειτα απο συγκεκριμένους υπολογισμους σε σχεση με την οικογενειακη κατάσταση.

EASY LIVING {Ειρήνη}


Ειρήνη

Recommended Posts

Το πρωί δε, που βγήκα έξω για δουλειές -ποδαράτο- έκανα ζιγκ ζαγκ στο πεζοδρόμιο για να μην πατήσω τα περιττώματα των ζώων!

Μου είχε κάνει εντύπωση τρία χρόνια πριν που πρόσεχα το σκύλο της κολλητής μου, όταν τον πήγαινα βόλτα ήμουνα η μοναδική σε όλο το πάρκο που είχα σακούλα και μάζευα επιτόπου ό,τι έκανε...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 53,7k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • Ειρήνη

    10846

  • YOTOU

    4856

  • χρυσα81

    3863

  • mamavasia

    3157

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Βαψιμο Σπιτιου

Για 100τμ χρειαζεσαι δυο δεκακιλα χρωματα αν βαψεις και το ταβανι ενα κονταρι 1 πινελο χοντρο ενα πολυ λεπτο στυλ καλλιτεχνικων 1 ρολο μεγαλο 1 ρολο μικρο βαψιματος και ρωτα τους για το δοχεια που γυρναει το ρολο και 1 ρολο χαρτι για να καλυψεις το πατωμα μην γινει μαυρα χαλια παρε ενα πακετο χαρτοταινιες και εφημεριδες.ΟΛΑ απο το Πρακτικερ 'η λερου γιατι ειναι πολυ πιο φθηνα....Θα χρεαιστεις περιπου ενα σκ για να το βαψεις απο το πρωι μεχρι το μεσσημερι.Ντυνεις πρωτα πατωμα με το ρολο.Μετα διακοπτες με χαρτοταινια μονο και τις πορτες και τα κουφωματα με εφημεριδες οπου τις κολλας με χαρτοταινια γυρω απο τις κασες και ετοιμη για βαψιμο.Αραιωνεις το χρωμα ρωτα αναλογιες αλλα θα το κανεις σε κουβα σφουγγαρισματος το αραιωμα....Αν το ταβανι το βαψεις σε αλλο χρωμα πχ λευκο θα παρεις ενα δεκακιλο και ενα πεντακιλο στο χρωμα τοιχων και ενα πεντακιλο στο χρωμα του ταβανιου....Επισης αν κανεις το ταβανι διαφορετικο χρωμα θα βαλεις χαρτοταινια και στους τοιχους που ακουμπαει το ταβανι απο την μερια του τοιχου...Πρωτα βαφουμαι τταβανια στεγνωνει το πρωτο χερι μετα απο κανα 2ωρο δηλαδη μεχρι να βαψεις ολα τα ταβανια το πρωτο δωματιο εχει στεγνωσει και μετα το δευτερο χερι με το χοντρο το ρολο και τις λεπτομεριες με το πινελο η το ψιλορολακι πρωτα με ψιλορολακι και οτι εχει μεινει αβαφτο με το πινελο...Καλυτερα το ταβανι λευκο για να δινει περισσοτερο υψος....Αφου στεγνωσει καλα ας το κανει 3ωρο το καθε ταβανι βγαζεις τις χαρτοταινιες που ακουμπουσαν στον τοιχο και βαζεις απο την μερια του ταβανιου εκτος αν παινει το χερι σου καλα και δεν σου φυγει το μεγαλο ρολο( εγω πλεον δεν βαζω στο ταβανι χαρτοταινια ουτε στους τοιχους δηλαδη στις ενωσεις των διαφορετικων χρωματων)....Με τον ιδιο τροπο κανουμε και τους τοιχους...Προσεχε μην σου βγει νερακι το χρωμα γιατι δεν θα πιασει και θα θες πολλα χερια πρεπει να ειναι σαν βελουτε αεραιωμενη σουπα....

Link to comment
Share on other sites

Βρε κορίτσια, ήθελα να πω πως κι εμένα μου αρέσει ένα σπίτι "ουσιαστικά" καθαρό και συμμαζεμένο. Από κει και πέρα όμως ο καθένας μπορεί να έχει το σπίτι του όπως αυτός θέλει.

Γιατί το λέω αυτό; Γιατί αυτό που δεν μπορώ να ανεχτώ με τίποτα και που με εξοργίζει είναι να έχουμε βρώμικο το κοινό μας σπίτι, το περιβάλλον.

Ο κάδος της ανακύκλωσης κοντά στο σπίτι μου, ξεχειλίζει από σκουπίδια-όχι ανακυκλώσιμα- όπως επίσης και ο κανονικός κάδος!

το αιωνιο προβλημα του λαου μας. αναισθησια!!! ειμαστε απαραδεκτοι παντως!

τοσο δυσκολο ειναι να ΜΗΝ ριχνουμε ασχετα πραγματα στην ανακυκλωση???

Link to comment
Share on other sites

Αχ κόρες, επιτέλους τελειωσα το σίδερο!!!!!!! Οχι μόνο τα λίγα που είχα αλλά και το πλυντήριο που άπλωσα το πρωί με τα κοκκινόρουχα!!! :P

ΞΑΛΑΦΡΩΣΑ!

Το φιογκάκι γράφει, τελείωσαμε τα γραψίματα {με αρκετά διαλείμματα ενδιάμεσα} και τώρα του έχω βάλει μερικές ασκησούλες στα μαθηματικά γιατί αύριο θα τους βάλει η δασκάλα τους μερικές {τέτοιου τύπου} μαζί με την ορθογραφία τους.

Ειρηνάκι έχεις πολύ δίκιο. Ενα από τα μεγάλα μου ερωτήματα, που δεν θα πάρω ποτέ απάντηση, είναι γιατί ενώ εμείς οι Ελληνες είμαστε ΠΕΝΤΑΚΑΘΑΡΟΙ στα σπίτια μας, δεν μας ενδιαφέρει καθόλου από το πλατύσκαλο του σπιτιού μας και πέρα... δεν μπορώ να το χωνέψω, δεν μπορώ να το καταλάβω... :confused: και με στεναχωρεί πολύ... :? .


777885dugw57gt25.gif

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μολις φαγαμε.Πάω να μαζεψω κουζίνα και να πάω για υπνο.Εχω εναν πονοκέφαλο...

Εν τω μεταξυ τα ασιδερωτα πληθαίνουν,εχω πλέον 2 στοίβες και δεν ξερω πότε θα σιδερώσω.Το απόγευμα πρεπει να πάω και τον μικρό βολτα γιατί είναι ολη μερα μέσα,το βραδυ κανω φασαρία και φοβαμαι μην τον ξυπνήσω...

Μπραβο Ειρήνη που τα κατάφερες με το θεριό!!!!


eTeNp3.pngeTeNp3.png
Link to comment
Share on other sites

Κοριτσάκια μου, σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.

YOTOU, έχεις πμ.

Επίσης, κάτι που ξέχασα να σου γράψω είναι ότι ο άντρας μου ασχολείται με αυτά, οπότε τα απλά ανταλλακτικά (όπως λαστιχάκια) υπάρχουν πάντα σπίτι μας και τα λίγο πιο περίεργα (όπως σπιράλ) έχει συγκεκριμένα μαγαζιά που τα αγοράζει οικονομικά και τα αλλάζει μόνος του, οπότε δε μας φαίνεται τόσο πολύ.

Ειρήνη, όλες οι μπαταρίες που σας έβαλα να δείτε, αλλά και αυτή που έχω είναι αποσπώμενες. Δεν υπήρχε περίπτωση να κάνω δουλειά στο νεροχύτη χωρίς αποσπώμενη μπαταρία. Πώς θα έπλενα κατσαρόλες και ταψιά? Σα μια φίλη μου, που τα πλένει στη μπανιέρα?

Στο προηγούμενο σπίτι που ήμασταν, επειδή η μπαταρία του νεροχύτη ήταν απλή, την είχα αλλάξει μία εβδομάδα πριν παντρευτούμε... Ναι!!! Μέσα στον πανικό της προετοιμασίας του γάμου και της μετακόμισης των δικών μου πραγμάτων, αλλά και του άντρα μου, αλλάξαμε και την μπαταρία του νεροχύτη.


JAf3p3.png

qtEXp3.png

Link to comment
Share on other sites

Τι είναι αυτό το singulair καλή μου?

Είναι σκονάκι σε φακελάκια και είναι λέει για τον αλλεργικό βήχα. Πολλοί παιδίατροι το προτείνουν και προληπτικά κάθε πρωί. Εμάς μας βοήθησε πολύ...


sACYp2.png
Link to comment
Share on other sites

Αχ κόρες, επιτέλους τελειωσα το σίδερο!!!!!!! Οχι μόνο τα λίγα που είχα αλλά και το πλυντήριο που άπλωσα το πρωί με τα κοκκινόρουχα!!! :P

ΞΑΛΑΦΡΩΣΑ!

Το φιογκάκι γράφει, τελείωσαμε τα γραψίματα {με αρκετά διαλείμματα ενδιάμεσα} και τώρα του έχω βάλει μερικές ασκησούλες στα μαθηματικά γιατί αύριο θα τους βάλει η δασκάλα τους μερικές {τέτοιου τύπου} μαζί με την ορθογραφία τους.

Ειρηνάκι έχεις πολύ δίκιο. Ενα από τα μεγάλα μου ερωτήματα, που δεν θα πάρω ποτέ απάντηση, είναι γιατί ενώ εμείς οι Ελληνες είμαστε ΠΕΝΤΑΚΑΘΑΡΟΙ στα σπίτια μας, δεν μας ενδιαφέρει καθόλου από το πλατύσκαλο του σπιτιού μας και πέρα... δεν μπορώ να το χωνέψω, δεν μπορώ να το καταλάβω... :confused: και με στεναχωρεί πολύ... :? .

Δυστυχώς, δεν έχουμε αναπτυγμένη τη συλλογική συνείδηση και το να διατηρούμε το περιβάλλον μας καθαρό είναι θέμα συλλογικής συνείδησης.

Εχουμε αναπτυγμένη -σχετικά- μια συνείδηση που αφορά στις δραστηριότητες ομάδων μικρότερης κλίμακας, προσωπική μου άποψη.

Αχ! Κι εγώ ξεκινάω σίδερο:(:mad:

Link to comment
Share on other sites

Χρύσα, φαντάζομαι η ομελέτα θα γίνεται και με τριμμένη φρυγανιά, δεν ξέρω όμως αν θα "στέκεται" τόσο καλά για να την τυλίξεις ρολό και να την κόψεις, όσο με το τριμμένο παξιμάδι.


sACYp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Κοριτσάκια μου, σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.

YOTOU, έχεις πμ.

Επίσης, κάτι που ξέχασα να σου γράψω είναι ότι ο άντρας μου ασχολείται με αυτά, οπότε τα απλά ανταλλακτικά (όπως λαστιχάκια) υπάρχουν πάντα σπίτι μας και τα λίγο πιο περίεργα (όπως σπιράλ) έχει συγκεκριμένα μαγαζιά που τα αγοράζει οικονομικά και τα αλλάζει μόνος του, οπότε δε μας φαίνεται τόσο πολύ.

Ειρήνη, όλες οι μπαταρίες που σας έβαλα να δείτε, αλλά και αυτή που έχω είναι αποσπώμενες. Δεν υπήρχε περίπτωση να κάνω δουλειά στο νεροχύτη χωρίς αποσπώμενη μπαταρία. Πώς θα έπλενα κατσαρόλες και ταψιά? Σα μια φίλη μου, που τα πλένει στη μπανιέρα?

Στο προηγούμενο σπίτι που ήμασταν, επειδή η μπαταρία του νεροχύτη ήταν απλή, την είχα αλλάξει μία εβδομάδα πριν παντρευτούμε... Ναι!!! Μέσα στον πανικό της προετοιμασίας του γάμου και της μετακόμισης των δικών μου πραγμάτων, αλλά και του άντρα μου, αλλάξαμε και την μπαταρία του νεροχύτη.

ηλιαχτιδα μου ετοιμαζομαι για να φαμε κ να φυγω για το μαγαζι, θα δω το πμ κ θα σου απαντησω! σορρυ που δεν μπορω τωρα αλλα βιαζομαι!;)

Link to comment
Share on other sites

Φάγαμε, έπλυνα τα πιατικά, μάζεψα τραπέζι, έβαλα κάτι πατσαβουράκια που καθαρίζω σε λεκανίτσα με χλωρίνη και απορρυπαντικό και ξανα-αρχίσαμε με το φιογκάκι διάβασμα.. :?

Έχω πολύ άσχημη διάθεση σήμερα και καθόλου όρεξη, πραγμα σπάνιο... δεν ξέρω γιατί... :rolleyes::rolleyes:

Χρυσάκι μου περαστικά. Ω ρε γμτ με τα ασιδέρωτα.. :| είναι "μανίκι"...

Ειρηνάκι συμφωνώ! Μόνο που θα περίμενε κανείς πως πλέον θα έπρεπε {τουλάχιστον} τα νεότερα παιδιά να σκέφτονται διαφορετικά. Βλέπω άτομα της ηλικίας μου και πετούν χαρτιά κάτω....:| Τρελαίνομαι! :mad:

Μαρί μου, πολύ σωστά τα λες. Με γωνιακό νεροχύτη θα ήταν παράξενο να μην φροντίσεις για αποσπώμενη μπαταρία! Εχεις δίκιο! ;)


777885dugw57gt25.gif

Link to comment
Share on other sites

Αχ πόσο ζηλεύω που ξέρετε να πλέκετε!

Εγώ δεν το 'χω καθόλου, νομίζω δηλαδή:(

νομίζεις οτι δεν το έχεις!

πάρε ένα νήμα που σου αρέσει και ένα ζευγάρι χοντρές βελόνες και άρχισε με ένα κασκόλ σε απλό σχέδιο.υπάρχουν βιντεάκια που θα σε βοηθήσουν.Πέρα πο ωραίο χόμπι είναι απίστευτα χαλαρωτικό!

Link to comment
Share on other sites

kelli79 ευχαριστώ πάρα πολύ για τις οδηγίες,μάλλον μόνοι μας θα το βαψουμε και με τα λεφτά που θα εξοικονομήσω θα αλλάξω τα πλακάκια του μπάνιου.

Να σας ρωτήσω ο ενοικιαστής μου έσπασε μερικά πλακάκια στο μπάνιο,τα κραταω απ την εγγύηση η είναι δική μου ζημιά??

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα!τι κανετε?

Οπως παντα πριν λιγο κοιμηθηκε ο μικρουλης μου και μπηκα να σας πω μια καλησπερα!!!!!

Δυο μερες τωρα δεν τρωει με τιποτα το μεσημεριανο του....με το που βλεπει το πιατο σουφρωνει τα χειλακια του και μου κανει μμμμμμμμμμμμμμμμ........

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...