Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr

Cafe Μαϊος 2008


CoffeeFilter

Recommended Posts

καλά καλέ πότε τα γράψατε όλα αυτά!!!!!:D:D:D:D

Κορίτσια ούτε και εμάς κάθεται στο καρεκλάκι της... κάθεται κυρία στην κανονική καρέκλα του τραπεζιού και τρώει και της έχω μάθει να πιάνεται να κατεβαίνει και φυσικά δεν την αφήνω ποτέ χωρίς να είμαι και εγώ εκεί....

Στο καρεκλάκι της κάθεται όταν τρώμε με τον άντρα μου και θέλει να μας βλέπει και πάλι όμως σηκώνεται όρθια ή γκρινιάζει για την πάρω αγκαλιά...

Καλά βρε Stone δεν έλεγες τίποτα τόσο καιρό...Μακάρι να το ήξερα απο πριν....;)

Βατραχάκι και εμένα το λευκό μου άρεσε...είναι όμορφα όλα πάντως...

Σαρδελάκι και εγώ έχω κάτι δουλίτσες... δεν έρχεσαι;;;:tongue:

Ρίτα μου η αλήθεια είναι (και το λέω εγώ που μπλεκόμαστε 3-4 άνθρωποι στην ανατροφή της Αναστασίας) ότι καμιά φορά άλλα λες άλλα κάνουν (όχι επίτηδες απλά πιστεύοντας ότι είναι καλύτερα έτσι) και εννοείται ότι ο μόνος τρόπος να είσαι σίγουρη ότι όλα γίνονται με τον τρόπο που θες εσύ είναι να έχεις αναλάβει εξ ολοκλήρου εσύ...;)

Και εγώ της μαμάς μου της έχω τρελή εμπιστοσύνη αλλά και το ντα της έμαθε (που ποτέ δεν το πίστευα για τη μαμά μου) και m&m της έδινε κρυφά απο μένα....:rolleyes: Τι να πεις....

Εγώ για το δώρο των Χριστουγέννων δεν προβληματίζομαι τόσο όσο για το τι δώρο να της πάρω απο το μαιευτήριο για να της πω ότι της το έφερε ο μπέμπης....:confused:


UZaZp3.pngHoQqp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 46,4k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • ριτα79

    6629

  • Stone

    4617

  • vatraxaki

    3614

  • joa

    3229

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • ριτα79

    ριτα79 6.629 δημοσιεύσεις

  • Stone

    Stone 4.617 δημοσιεύσεις

  • vatraxaki

    vatraxaki 3.614 δημοσιεύσεις

  • joa

    joa 3.229 δημοσιεύσεις

Posted Images

Καλημερα κοριτσια!

Εμεις χθες παλι καναμε λιγο πυρετο, εφτασε στο 37,8, δεν εδωσα αντιπυρετικο, περιμενα να δω που θα φτασει. Τελικα εμεινε για τεσσερις ωρες να παιζει απο 36,9 μεχρι 37,5. Πριν κοιμηθει του εδωσε ντεπον για να κοιμηθει ησυχος. Ο παιδιατρος ηταν καθησυχαστικος και μου ειπε οτι ειναι πιθανο να ξανακανει και σημερα, ειναι λεει τα τελευται πυρετικα κυματα.

Ευα μου τα εχω σβησει ολα τα πμ μου και τιποτα! Θα σκασω λεμε! Πειτε καμια ιδεα ρε κοριτσια!!!

Κικο, ο παιδιατρος της φιλης μου λεγεται Αθανασοπουλος. Τον εχει πολλα χρονια και ειναι πολυ ευχαριστημενη. Παντως αν σε ενδιαφερει, ο δικος μας ειναι στη Βαρκιζα κι εμενα τουλαχιστον μου ταιριαζει πολυ. Δεν ειναι και πολυ μακρια σας, ενα 20λεπτο το πολυ χωρις κινηση. Αμα σε ενδιαφερει πες μου. Δινεις καθολου παυσιπονα στο παιδι για να μην ποναει? Αν πονανε οι αμυγδαλες του, ποναει και το κεφαλι του και με τον βηχα αυτο επιδεινωνεται! Δωσε λιγο ντεπον να ηρεμησει το μωρο... Και οταν βηχει πεταξε το και λιγο στο μπαλκονι να αναπνευσει καθαρο αερα! Κακο σιγουρα δεν κανει!!!

Λοιπον κοριτσια, για παιδικα κρεβατια μπειτε στο the-toy.gr και μετα δειτε τον καταλογο στη σελιδα 10. Εγω κατι τετοιο λεω να παρω στον Σωτηρη σε κανα εξαμηνο. Για εμενα ειναι ο,τι καλυτερο γιατι ειναι ενα ενδιαμεσο σταδιο. Εχει προστατευτικα οποτε το παιδι δεν πεφτει, και ειναι πολυ χαρουμενα και τα μικρα μας θα βλεπουν το κρεβατι τους σαν παιχνιδι! Ενταξει, τα συγκεκριμενα δεν ειναι απο τα καλυτερα του ειδους που εχω δει, αλλα κατι τετοιο σκεφτομαι. Αυτο θα μας βγαλει μεχρι τα 5 φανταζομαι και μετα θα κανουμε παιδικο δωματιο με γραφεια κτλ...

Αρμα κι εγω εχω δει διαφορα στην περιοδο μου μετα τη γεννα. Εχω πλεον καθε 26 μερες ενω πριν ηταν καθε 28-30. Βεβαια εγω ειμαι απο τις τυχερες γιατι δε νιωθω πονο!


t7fQp3.png
Link to comment
Share on other sites

Μαρινα μου μαλλον πνιγεται απο τα φλεμματα και του χαλανε τον υπνο ..

την σαλιαρα και εμεις την εχουμε καταργησει αμα του βαλεις την τραβαει μανιωδως , μεχρι και σημαδακι στο σβερκακι του εκανε μια μερα..

Αληθεια Μαρινα φυσιολογικα γεννας ή καισαρικη ?


cca53e644d.png

eTRlp2.png

Link to comment
Share on other sites

κικο μου αμυγδαλιτιδα χωρις πυρετο μου κανει λιγο περιεργο και η αμυγδαλιτιδα συνηθως δεν κανει βηχα αλλα αν δεν την προλαβεις στην αρχη σου κανει μια οξια αμυγδαλιτιδα και κατι 40 πυρετο σου το λεω γιατι εχω περασει πολλες εχω πολυ ευαισθησια στις αμυγδαλες.

έτσι μας είπε την Τρίτη ο γιατρός Vatraxaki Μου , ότι είναι διογκωμένες οι αμυγδαλές του και έχει και λίγο πύον.

Κικο μου περαστικά σας. Ελπίζω να παρει κάτι σύντομα να ανακουφιστεί το πουλάκι μου. Καλύτερα βέβαια να πήγαινες να τον ακούσει, να μην σου δώσει φάρμακα από το τηλ.

μπορεί και να τον πάω όντως στο ιατρείο του να τον δει πριν μου πει οτιδήποτε.

επειδη εχω κανει διατριβη στην λαρυγγιτιδα κανει σαν βρογχος οταν βηχει ???σαν υποκωφος βηχας??

ναι όντως βρε joa , έτσι κάνει όταν βήχει αλλά γιατί ο γιατρός μας είπε αμυγδαλές και όχι λαρυγγίτιδα. Βήχει όμως όταν πνίγεται γιατί αναπνέει από το στόμα μιας και είναι και ψιλομπουκωμένος.

δεν ξέρω μωρέ στεναχωριέμαι πολύ που τον βλέπω έτσι. Σκέφτομαι μήπως χειροτέρεψε επειδή τον πήγε ο παππούς του χθες στις κούνιες το πρωί. αλλά είχε ζέστη βρε κορίτσια γι'αυτό τους άφησα να πάνε;

ρίτα , stone και Marina ευχαριστώ πολύ για τα περαστικά.

Τώρα που λέτε και για ζωηρούλικα παιδάκια και μιας και εμείς έχουμε ντοκτωρά στην ζωηράδα κάνω αμάν και πως να γίνει καλά να αρχίσει πάλι τις μαϊμουδιές γιατί ειλικρινά δεν μπορώ να τον βλέπω έτσι.

Και εγώ πάντως ασχέτως που οι παππουδογιαγιάδες δεν μπορούν να του χαλάουν χατήρι , αντιθέτως είμαι πολύ αυστηρή μπορώ να πω και στο θέμα φαγητού και ότι έχει σχέση με την υγεία του δεν σηκώνω κουβέντα.

Link to comment
Share on other sites

Συνεχιζω, εχω οιστρο!

Στο θεμα του που θα κοιμισετε τα παιδακια σας οταν με το καλο γεννηθουν εγω θα εκανα το εξης. Το μωρο θα το ειχα στο δωματιο μου μεχρι 6 μηνων περιπου. Ειμαι τυχερη γιατι εχω μεγαλο υπνοδωματιο... Στην αρχη σε λικνο οπως εκανα και στον Σωτηρη και μετα μετεφερα την κουνια του στο δωματιο μου. Απο εκει και περα θα μετακομιζα το μωρο στο ιδιο δωματιο με το μεγαλυτερο παιδακι. Εχω διαβασει οτι αυτος ειναι ο καλυτερος τροπος να μεγαλωσουν τα παιδακια καθως δενονται με τα αδερφακια τους και αισθανονται ασφαλεια. Οταν το μεγαλο κοντευει τα 5-6 θα το μετεφερα πλεον σε αλλο δωματιο μονο του, το οποιο θα ηταν παιδικο και σχολικο μαζι. Οταν φτασει και το μικρο σε αυτη την ηλικια, θα φτιαξω και σε αυτο αντιστοιχο δωματιο...


t7fQp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δώρο εγώ σκέφτομαι να της πάρω την κουζίνα της fisher-price.

Και εγώ το ίδιο σκεφτόμουν για τα Χριστούγεννα!!!!

Πάντως όταν δουλεύεις και δεν μπορείς να είσαι σπίτι εννοείται ότι θα κάνεις και κάποιους συμβιβασμούς... για παράδειγμα δεν μπορώ να πω στη γυναίκα που την κρατάει να τη βάζει τιμωρία προκειμένου να πειθαρχει και η Αναστασία να κλαίει γιατί και μόνο που το σκέφτομαι.... :twisted::twisted::twisted::twisted::twisted: ας μην το σκέφτομαι... Απο τη μαμά μου ας πούμε ζητάω περισσότερα πράγματα τα οποία κάνει τις περισσότερες φορές αλλα για το "ντα" έχουμε μαλώσει πολλές φορές και πάλι τα δικά της κάνει...

Μαρίνα μου και εγώ για αυτό το λόγο δεν είμαι πολύ σίγουρη...για το αν θα μπορεί να κοιμιθεί απο τόσο μικρή...

Εμείς τώρα όπως έγιναν τα ΄πράγματα θα έχω τον μικρό στην καλαθούνα μαζί μου στο δωμάτιο (θα τον παίρνω αφότου κοιμιθεί η Αναστασία γιατί αλλιώς...αλίμονό μας!!!) για τους πρώτους 2-3 μήνες. Το κρεβάτι θα το βάλουμε απευθείας στο δωμάτιο της και το παλιό θα το βάλουμε στο δωμάτιο του μπέμπη...οπότε πιστεύω ότι θα έχει μια περίοδο προσάρμογης συνολικά 3-4 μηνών που θέλω να ελπίσω ότι θα συνηθίσει...

Στη θέση σου θα προσπαθούσα με κάποιον τρόπο να μην βγάλω πάντως τον καναπέ απο το δωμάτιο, είναι πολύ βολικός και με μεγάλο και με μικρό μωρό....

Απο καρότσι τι θα κάνεις;


UZaZp3.pngHoQqp3.png
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα,

αμαν βρε κοριτσια πρωινιάτικα, ποσα ειπατε παλι ........

Μπραβο στα αρρωστουλικα που αναρρωνουν σιγα - σιγα.

Μαρινα και εμας το εχει κανει αυτο κανα δυο φορες που ηταν μπουκωμενος. Εμεις τον πηγαμε στο σαλονι του αναψαμε το φως και τον αφησαμε να παιξει. Ετσι ειχε ηρεμησει σε 1 λεπτο. Μετα κοιμηθηκε πάνω σε μαξιλαρι τελεια. Εμεις τη μπεμπα την εχουμε στο πορτ-μπεμπε του καροτσιου και θα την εχουμε για κανενα μηνα ακομα. Μετα στη κουνια της στο δωματιο της . Αυτο θα κρατησει κανενα εξαμηνο φανταζομαι για να μην ενοχλει το ενα το αλλο, αφου θα ειναι στο ιδιο δωματιο.

Το παριζακι το παραγγειλαμε και εμεις στον περιπτερά μας.

Και εμεις τρωμε ΜΟΝΟ στο καρεκλακι μας!!! Εχουμε αγορασει δυο και ενα για τη μανα μου. Επειδη τρωμε πολύ συχνα διπλα ολοι μαζι, θελουμε να μαθει οτι τρωμε μονο στο καρεκλακι.

Τα κακα μας ειναι μια χαρα. Τι να πω.

Φιλια.

Link to comment
Share on other sites

Νατασσα μου ειναι καλυτερα ο πυρετος να φευγει σιγα σιγα ..το μπαμ και κατω πολλες φορες σου κανει ξανα μετα ψηλους πυρετους...

Αρα εσυ το βρισκεις καλο που επεστρεψε ο πυρετος μας ετσι ελαφρυς για ενα απογευμα??? Ειμαι και ξανθια, γι'αυτο ρωταω...:D


t7fQp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Deleni και Μαρινα εφτασε ο καιρός. Αντε με το καλό!!!!

Ευχαριστώ Πικουλινάκι μου....:D:D:D

Ο αφιλότιμος απο το πρωί με έχει ταράξει...είναι σαν να περπατάει μέσα στην κοιλιά μου :D:D:D


UZaZp3.pngHoQqp3.png
Link to comment
Share on other sites

Βρε κοριτσια, τελευταια φορα ρωταω και το ραβω, σας το υποσχομαι!!! Λεει το pm box μου, 0 νεα μηνυματα, 131 αποθηκευμενα μηνυματα. Και οταν το ανοιγω δε φαινονται πουθενα αυτα τα αποθηκευμενα! Που ειναι αποθηκευμενα οεο, να τα βρω να τα σβησω???


t7fQp3.png
Link to comment
Share on other sites

Μπράβο Πικουλινάκια που είναι o.k. ο παναγιωτάκης! Μπερδεύτηκα λίγο με την κούνια και το πορτ μπεμπέ! ΜΟυ γράφεις ότι μέχρι 2 μηνών θα είναι στο πορτ μπεμπέ και μετά στην κούνια στο δωμάτιό της, δηλαδή στο ίδιο με τον Παναγιώτη?Γιατί γράφεις ότι αυτό θα κρατήσει κανένα εξάμηνο?

Joa πρώτα ο Θεός θα γεννήσω φυσιολογικά, όπως και το Γώγο!

Πάντως το βράδυ δε νομίζω ότι ο μικρός ξύπνησε από φλέμματα ή μπούκωμα γιατί τα ματάκια του τα είχε κλειστά και δε φαινόταν να δυσανασχετεί στην αναπνοή του. Τον γυρίζαμε σε όλο το σπίτι με ανοιχτά φώτα, τον χαιδεύαμε αλλά αυτός κλωτσούσε, ούρλιαζε και φαινόταν να μη βολεύετε πουθενά!

Εσύ Deleni θα τα έχεις σε χωριστό δωμάτιο ε?Πάντως κι εγώ τον καναπέ δε θέλω με τίποτα να τον βγάλω, αλλά όσο και να τα στριμώχνω δε χωράνε όλα! Πόπο πόσο διαφορετικά νιώθαμε όταν ετοιμάζαμε το δωμάτιο στον μικρό και τώρα απλά κοιτάζουμε να τα βολέψουμε όλα!


mGKop3.png60Jvp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...