Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • Ρώτησα αν θέλει ακινησία μου είπε όχι απλά μια καθημερινότητα χωρίς υπερβολές. Εν τω μεταξύ πρέπει να γυρίσω και στη δουλειά κάποια στιγμή  κ έλεγα Δευτέρα να παω. Λέτε να μην κάνει; Δουλειά γραφείου είναι.
      Επίσης τους λέω για τα (λίγα) καφέ που βλέπω και μου λέει απλά αύξησε την prolutex. Τα utrogestan γιατί δεν μου τα αυξάνουν; 

ΜΑΝΟΥΛΕΣ ΑΠΟ ΒΕΡΟΙΑ


silia84

Recommended Posts

που ειστε μανουλες?

σημερα βγαλαμε το πρωτο μας δοντακι

ετοιμαζεστε για την βαπτιση η οχι ακομη?

εγω το μονο που εκανα ειναι πως καταληξαμε πως την βαπτιση θα την κανουμε τον Ιουνιο στην Παναγία Καλλίπετρα σε στενο οικογενειακο κυκλο

απο βδομαδα θα κλεισω και φωτογραφο και πρεπει να παω να ρωτησω σε κεντρο

και να ριξω σιγα σιγα και καμια ματια σε μπομπονιερα αν και εχω καιρο ακομη

εσεις κλεισατε τιποτα?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 226
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

kalimera koritsia mou!!

kalws sas vrika. na xaireste ta paidakia sas!!!!

eimai egyos kai psaxnw apantiseis giati eimai poly zorismeni.

exw idi 2 paidia, ena agoraki 5 ki ena koritsaki 2,5 etwn pou ta genisa sto nosokomeio. talaiporithika omws para poly stin teleutaia mou gena apo tin oli katastasi sto nosokomeio kai apofasisa na apeuthinthw stin kliniki tis Verias parolo pou ta oikonamika mas dn einai stin kalyteri fasi. ekei me enimerwsan oti epeidi eimai 3tokos exw anavathmisi thesis kai mporw na kratisw monoklino dwmatio me times diklinou:!:. mou arese poly i diea, alla fovamai mipws einai kapoio kolpo kai otn paw mou poune oti den exei elefthero dwmatio kai telika me valoune se diklino. parakalw an kserei kamia ti paizei akrivws me tin anavathmisi kai eixa analogi empiria as mou pei.

perimenw apantii sas...

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια αφορα οσες ετοιμαζεστε να βαπτισετε τα μπεμπακια σας

μας εδωσε ο παπας το χαρτι απο την μητροπολη Βεροιας το οποιο λεει τι εχει απαγορευτει στις βαπτισεις

δεν τα θυμαμαι ολα αλλα τα πιο βασικα

καταρχην ο νονος πρεπει να ειναι ενας και παω απο 15ετων

απαγορευεται καθε ειδος στολισμος μεσα εξω απο την εκκλησια 9κολυμοηθρα τραπεζακια με γυαλες με ζαχαρωτα τουλια κλπ)

η λαμπαδα να ειναι λευκη και να μην εχει αρκουδια κλουουν κλπ

επισης τα ρουχα του παιδιου να ειναι λευκα τα οποια συμβολιζουν την αγνοτητα

δεν ξερω αν τα γνωριζατε αλλα εγω οχι

επαθα ενα μικρο σοκ αλλα συνηλθα γιατι ετσι και αλλιως δεν ηθελα πολλα πολλα στο μοναστηρι αλλα οχι και ετσι

υγ στην αρχη νομιζα οτι τα πραγματα ηταν τοσο αυστηρα στο μοναστηρι αλλα αυτη ηη εγκυκλιος δυστυχως αφορα ολες τις εκκλησιας της μητροπολης οποτε και σε αλλη να πηγαινα ειναι το ιδιο γιατι ρωτησε και μια φιλη μου που βαπτιζει μεσα στην βεροια

οποτε πριν κανονισετε οτιδηποτε καλο θα ηταν να μιλησετε πρωτα με τον παππα της εκκλησιας σας

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια μου, φανταζομαι οτι θα στεναχωριεστε...αλλα η βαπτιση ειναι μυστηριο και οχι εκδηλωση. Κανονικα ετσι ηταν παντα.

Αλλα οι επιθυμιες του κοσμου αλλα και η αρνηση του να δεχτει την Ιερη μας Παραδοση και να προβαλλει το κοσμικο φρονημα, εκφυλισαν το ιερο μυστηριο της βαπτισης.

Τωρα αυτη η κοινη γραμμη αποκαθιστα το μυστηριο. Δειχνει υπευθυνοτητα απο το Μητροπολιτη και θα επρεπε να αγκαλιασουμε αυτην την αποκατασταση της βαπτισης.

Να ξερουμε γιατι βαπτιζουμε τα μωρακια μας και ευκαιριες για στολισμους θα εχουμε ουκ ολιγες απο εδω και περα. Απλα και πνευματικα ετσι ειναι το σωστο και μακαρι και ο γαμος να αποκατασταθει με τον ιδιο τροπο. Το καθε τι στην Εκκλσια μας εχει λογο και υποσταση, ποσο μαλλον τα 7 μυστηρια της Εκκλησιας μας και δεν ειναι τιποτε τυχαιο αλλα ολοκληρη θεολογια υπαρχει απο πισω. Απλα εμεις δεν γνωριζουμε και εχουμε μαθει αλλιως, γι' αυτο και αντιδραμε...

Εγω ειχα νουνα 14χρονη για τη βαπτιση και τλφ στο Μοναστηρι του Τιμιου Προδρομου και ξερω οτι ο λογος που ο π. Γρηγοριος αν και μας ηξερε καλα, μας ειχε αρνηθει, ηταν σωστος. Γιατι ο νουνος ειναι πνευματικος γονιος και οφειλει να καθοδηγησει σωστα πνευματικως το παιδι. Πρεπει να ειναι διπλα στο παιδι και σωστα καταρτισμενος στα πνευματικα θεματα γιατι θα δωσει λογο στο Θεο οπως ο γονεας.

Τελικα στη δικη μου περιπτωση βεβαια, αφου τοτε δεν ειχε βγει και καμια εγκυκλιος σχετικη, σε εκκλησια της πολης τη δεχτηκαν τη νουνα και χωρις καμια αντιρρηση αλλα αν με εφερναν θα τους κατανοουσα και θα το δεχομουνα. Η οποια νουνα ηταν ανιψια μου και αν και μικρη ηταν ευαισθητοποιημενη σε πνευματικα θεματα, με συχνο εκκλησιασμο και πνευματικο, οποτε ετσι τη δεχτηκα και εγω.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλα κανανε αφου η βαφτιση ειχε καταντησει επιδειξη. Πολλες φορες ειχε τοσες υπερβολες που καταντουσε καραγκιοζιλικι.

Λιγο με τα ασπρα ρουχα διαφωνω.. καλα το καλοκαιρι αλλα το χειμωνα αντε να βρεις ασπρο παλτουδακι για αγορι...:?:

Ακομα και με αυτους τους περιορισμους μπορεις να κανεις μια πολυ κομψη βαφτιση που θα ειναι και αξιοπρεπεστατη.


pm4hp3.pngVPk9p3.png
Link to comment
Share on other sites

και εγω με τα ρουχα διαφωνω πιο πολυ

σε ενα κοριτσακι παιρνεις ενα λευκο φορεματακι το αγορακι τωρα ολα λευκα ειναι καπως εμενα ειναι και κατασπρος τεσπα

συμφωνησαμε με τον παπα να εχει και λιγο γαλαζιο η μπεζ δεν χαλασε και ο κοσμος

ο στολισμος δεν θα μου αρεσε και εμενα στο μοναστηρι και ειχα δει και εγω απο βιντεο τι γινοταν πιο παλια και δεν μου αρεσε

αλλα απο την αλλη δεν θεωρω ασεβεια ουτε υπερβολη λιγα λουλουδακια στην κολυμπηθρα και ενα ωραιο τραπεζομαντηλο εκει που θα βαλουμε τις μπουμπουνιερες να μην ειναι χυμα.επισης η λαμπαδα ναε χει ενα φιογκο εστω.

στα περισσοτερα και εγω συμφωνισα αλλα καποια τα ειδα αυστηρα.ουτε η υπερβολη ειναι καλο αλλα οχι να γυρισουμε και 1000χρονια πισω

Link to comment
Share on other sites

Μαλλον φοβουνται τις πολλες υποχωρησεις.

Το ασπρο παντως δηλωνει την καθαροτητα της ψυχης φανταζομαι και γι' αυτο το χρωμα δεν ειναι τυχαιο.

Μπουφανακι ασπρο για τα αγορακια, ισως...

Οι πολιτικοι μας, μας γυρισαν 2000 χρονια πισω, ασε, αυτα νομιζω ειναι λεπτομεριες! ;)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

καλησπερα σε ολες.....

Πω πω , εχω παρα πολυ καιρο να μπω....

λοιπον εμεις μεγαλωσαμε ειμαστε 10 μηνων και 6 ημερων,δηλαδη γεννησα στις 31 ιουλιου,ειναι πολυ καλα και μας τρελαινει...ειναι 9,5 κιλα,κανεα δοντακι,τωρα σκαει κατι και κουμαται ολη νυχτα...:Pτον βαφτισαμε το πασχα και το ονομα αυτου νικος....αυτα απο μενα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


που ειστε μανουλες?

σημερα βγαλαμε το πρωτο μας δοντακι

ετοιμαζεστε για την βαπτιση η οχι ακομη?

εγω το μονο που εκανα ειναι πως καταληξαμε πως την βαπτιση θα την κανουμε τον Ιουνιο στην Παναγία Καλλίπετρα σε στενο οικογενειακο κυκλο

απο βδομαδα θα κλεισω και φωτογραφο και πρεπει να παω να ρωτησω σε κεντρο

και να ριξω σιγα σιγα και καμια ματια σε μπομπονιερα αν και εχω καιρο ακομη

εσεις κλεισατε τιποτα?

εκει ειναι πολυ ωραια glam , εχω παει απειρες φορες και η μαμα μου συνεχεια, αν πηγαινετε συχνα θα την ξερετε κιολας...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

κοριτσια μου τι κανετε?

χαθηκαμε ολες.

εμεις τελειωσαμε με την βαπτιση και ηταν ολα τελεια

το ονομα αυτου Ιωαννης

με το καλο και οι δικες σας βαπτισεις οσες δεν εχουν γινει και να χαιρεστε τα ονοματακια σε οσες εγιναν

φιλακια

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Γεια σας κορίτσια!!! Κι εγώ καινούργια στην παρέα! Μανούλα πρώτα ο Θεός για πρώτη φορά τον Φεβρουάριο του 2013!!! Για πείτε τις εμπειρίες σας;;! Που γεννήσατε, με ποιον γιατρό και πόσ1ο σας βγήκε;; Είσασταν ευχαριστημένες;;

Αντε να μαθαίνουμε οι καινούργιες!!!


ODhsp2.png

as1cOCA0g410000NDczOTBifDU3YmR8U2UgcGVyaW1lbm91bWUgc2UuLi4.gif

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Γεια σας!!! Εγώ είμαι από Λάρισα και παντρεύτικα Βέροια είμαι εδώ με τον άντρα μου γιατί εδώ ήταν οι δουλειά του. Είχα τον γιατρό μου στην Λάρισα που με παρακολουθούσε χρόνια αλλά λίγο που το σκέφτηκα και το συζητήσαμε δεν είναι εύκολο να γεννήσω Λάρισα όμως εδώ δεν ξέρω κανέναν και όλοι μου λένε και κάτι διαφορετικό θα ήθελα να γεννήσω σε νοσοκομείο αλλά μου λένε ότι δεν γίνεται γιατί δεν λειτουργεί το μαιευτικό. Εσείς τι ξέρετε; Καμιά συμβουλή;

Link to comment
Share on other sites

γεια σου και καλωσηρθες στη Βέροια.για το νοσοκομειο δεν ξερω να σου πω την αληθεια αλλα εγω προσωπικα δεν εχω καλη εμπειρια γενικως.μια κυστη ειχα και με πηγα με πονους και δεν την ειδανε και μου εκαναν ενα σωρο εξετασεις τεσπα.επειδη και εγω δεν ειμαι απο Βεροια το πρωτο μου παιδι το γεννησα εδω στην κλινικη.ο γυναικολογος μου ειναι ο Σιδηροπουλος Κωνσταντινος και ειμαι πολυ ευχαριστημενη.και στον δευτερο μου γιο αυτον ειχα γυναικολογο μεχρι τον 8 αλλα λογω των καταστασεων τελικα πηγα στην πολη μου να γεννησω στο νοσοκομειο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


×
×
  • Δημιουργία νέου...