Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 21 λεπτά , Angot είπε:

      με 2,4 να σπάσουν τα νερά; και γω 2,4 εχω αλλά δεν μπυ τα είπε τόσο τραβηγμένα!   α και συ δηλαδή το χειροκρότημα , κατάλαβα! 

      Είναι δύο τα μωρά καλέ ! Το λέω για να μην ανχωθουν Κ άλλες κοπέλες . Στα δίδυμα σχεδόν καμία δεν μπαίνει στο μήνα της .

Koula - mares


kale

Recommended Posts


Διαφημίσεις

Ησυχία δεν λες τίποτα...που είναι οι μέρες που δεν σας προλάβαινα και διάβαζα σεντόνια?Περασμένα μεγαλεία...

Πάω στην κολητή για καφεδάκι, είναι εγκυούλα και κάθεται κρεβάτι-καναπέ, θα τα πούμε το βράδυ.

Φιλάκια μπέμπα.;)

Kalo kafedaki omorfi !!!

Filakia polla !!!!!!!!!


Yv7Sp2.png
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλησπέρα! ;)

Την είδατε τη νέα εγκλύκλιο του εοπυυ με θέμα:

Διαδικασίες έγκρισης εξωσωματικής γονιμοποίησης και πρόκλησης ωοθυλακιορρηξίας- Xoρήγηση γοναδοτροπινών σε άνδρες

http://www.eopyy.gov.gr/Article/DisplayArticle?id=526762fc-e1a4-4aaa-be45-6da382ed5672

roubies εσυ δεν περνάς τον ιούνιο?

Τα δικαιολογητικά που απαιτούνται από την Επιτροπή εξωσωματικής γονιμοποίησης πρέπει να είναι πρωτότυπα και είναι τα ακόλουθα:

--Παραπεμπτικό (προς την επιτροπή) από γυναικολόγο και υποβολή του

συνημμένου ειδικού εντύπου σωστά συμπληρωμένου αφού έχει διεξαχθεί

προσεκτικός έλεγχος των δικαιολογητικών. Απαραίτητη προϋπόθεση για την παραλαβή των δικαιολογητικών από τις γραμματείες των Επιτροπών είναι η συμπλήρωση όλων των πεδίων του ειδικού εντύπου. Με αυτό τον τρόπο διασφαλίζεται η κατάθεση ορθών δικαιολογητικών και η αποφυγή ταλαιπωρίας των ασφαλισμένων.

Εάν δεν χορηγηθεί παραπεμπτικό για την επιτροπή, λόγω αντίρρησης επιστημονικά τεκμηριωμένης και αναγραφόμενης στο βιβλίο ασθενών από τον γυναικολόγο, η ασφαλισμένη δικαιούται εντός 48ώρου να ζητήσει την επανεξέτασή της από την Α.Υ.Ε του Υποκαταστήματος στο οποίο υπάγεται, παρουσία γυναικολόγου, η οποία και θα κρίνει για την παραπομπή ή όχι της ασφαλισμένης στην επιτροπή εξωσωματικής γονιμοποίησης.

--Βιβλιάριο υγείας με ασφαλιστική ικανότητα. Σε περίπτωση που δεν λαμβάνει χώρα θεώρηση από το ταμείο θα προσκομίζεται βεβαίωση ασφαλιστικής ικανότητας.

--Αστυνομική ταυτότητα/διαβατήριο.

-- Ληξιαρχική πράξου γάμου τελευταίου εξαμήνου (και όχι πιστοποιητικό

οικογενειακής κατάστασης). Αν η υποβοήθηση αφορά άγαμη γυναίκα, η συναίνεση αυτής και, εφόσον συντρέχει περίπτωση ελεύθερης ένωσης, του άνδρα με τον οποίο συζεί παρέχεται με συμβολαιογραφικό έγγραφο.

--Πριν από την υποβολή σε μεθόδους Ι.Υ.Α. διενεργείται υποχρεωτικός έλεγχος ιδίως για τους ιούς της ανθρώπινης ανοσοανεπάρκειας (HIV-1, HIV-2), ηπατίτιδα Β και C και σύφιλη (VDRL ή RPR).

--Έλεγχος οιστρογόνων, γοναδροτροπινών, προλακτίνης και θυρεοειδικών

ορμονών τελευταίου τριμήνου υπογεγραμμένος από βιοπαθολόγο.

--Για πρόσωπα που μετέχουν στην εφαρμογή των μεθόδων Ι.Υ.Α. και είναι

οροθετικοί για τον ιό της ανθρώπινης ανοσοανεπάρκειας, ο θεράπων ιατρός θα βεβαιώνει ότι πληρούνται οι όροι και οι προϋποθέσεις που έχουν τεθεί από την Εθνική Αρχή Υποβοηθούμενης Αναπαραγωγής (Απόφαση οικ. 2/2008 - ΦΕΚ 170/Βʼ/6.2.2008).

-- Δύο πλήρη σπερμοδιαγράμματα του συζύγου με μεσοδιάστημα 75 ημερών το ένα από το άλλο από τα οποία το ένα τουλάχιστον να έχει γίνει σε Εργαστήριο του ΕΟΠΥΥ ή Δημόσιο Νοσοκομείο ή συμβεβλημμένο με τον ΕΟΠΥΥ εργαστήριο υπογεγραμμένα από ιατρό μικροβιολόγο- βιοπαθολόγο ή και βιολόγο (και όχι από ιατρό γυναικολόγο του κέντρου εξωσωματικής γονιμοποίησης).

-- Σε περίπτωση δότη σπέρματος απαιτείται πιστοποιητικό από την τράπεζα

σπέρματος που θα αναφέρει τον αριθμό των σπερματοζωαρίων και την κινητικότητα του δείγματος, την ηλικία του δότη καθώς και τον αριθμό των κυήσεων που έχουν επιτευχθεί με το ίδιο δείγμα.

-- Σε περίπτωση παθολογικού σπερμοδιαγράμματος, εκτός περιπτώσεων με

σπέρμα κάτω του 1.000.000/ml έως και αζωοσπερμία, απαιτείται ιατρική

γνωμάτευση ενδοκρινολόγου, ανδρολόγου ή ουρολόγου για τα πιθανά αίτια της νόσου, η θεραπευτική προσπάθεια που έγινε και αν αυτή είχε και ποια αποτελέσματα.

-- Μία σαλπιγγογραφία, η οποία πρέπει να έχει γίνει μέσα στην τελευταία 5ετία, ή εναλλακτικά, έκθεση λαπαροσκόπησης.

Χωρίς σαλπιγγογραφία ή λαπαροσκοπική έκθεση δεν γίνεται δεκτή η αίτηση της ενδιαφερομένης. Εννοείται ότι σε καμία περίπτωση δεν υποκαθιστά η υστεροσκόπηση την σαλπιγγογραφία η την λαπαροσκόπηση.

Εάν υπάρχει πλήρης απόφραξη σαλπίγγων, απαιτείται ένα σπερμοδιάγραμμα για τον έλεγχο του ανδρικού παράγοντα , ενώ σε περίπτωση αποδεδειγμένης άμφω χειρουργικής εξαίρεσης σαλπίγγων, δεν απαιτείται σαλπιγγογραφία.

-- Υπερηχογράφημα τελευταίου εξαμήνου με έκθεση υπογεγραμμένη από γυναικολόγο ή ακτινολόγο.

--Στην περίπτωση παρένθετης μητρότητας απαιτείται δικαστική άδεια η οποία παρέχεται πριν από τη μεταφορά σύμφωνα με τα οριζόμενα στο άρθρο 1458 του Αστικού Κώδικα.

Η επιτροπή έχει δικαίωμα να ζητήσει επιπλέον εξετάσεις στις εξής περιπτώσεις:

-- Σε περιπτώσεις ανωμαλιών ή ευρημάτων από την ενδομητρική κοιλότητα (βάσει της σαλπιγγογραφίας), οπότε απαιτείται υστεροσκόπηση ή θεραπεία και επανεξέταση του θέματος.

-- Σε ενδομητριωσικές κύστες μεγαλύτερες των 3 εκ., οπότε απαιτείται να προηγηθεί της εξωσωματικής θεραπευτική αντιμετώπιση και επανεξέταση του θέματος μετά από 6 μήνες.


[sIGPIC][/sIGPIC]

Τελικά....Τα πιο ωραία πράγματα έρχονται εκεί που δεν τα περιμένεις και γίνονται τα θαύματα όταν πάψεις να επιμένεις ???

connie_24.gif

Link to comment
Share on other sites

Γειά σου Λετάκι!

Που τη βρήκες τοσο αναλυτική ενημέρωση μπρε?!

Εντυπωσιακό.

Στο site του ΕΟΠΥΥ Δημητρούλα!

Πάω να κανω τη γυμναστική μου βλεποντας το ματς! ;)


[sIGPIC][/sIGPIC]

Τελικά....Τα πιο ωραία πράγματα έρχονται εκεί που δεν τα περιμένεις και γίνονται τα θαύματα όταν πάψεις να επιμένεις ???

connie_24.gif

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα κορίτσια μου!!!!Τι κάνετε?Εγώ μόλις κατάφερα να καθήσω στον καναπέ.Γύρισα,έβαλα το φαγητό και τώρα είπα να σας γράψω λίγο αν και μάλλον δεν είναι καμία μέσα!!!

leuta μου εγώ περνάω από επιτροπή τον Ιούνιο καλά θυμάσαι.Αυτό που με ανησυχεί στα στοιχεία που πέρεθεσες είναι ότι και τα δύο σπερμοδιαγράμματα πρέπει να είναι από κέντρο συμβεβλημένο με τον ΕΟΠΥΥ.Εγώ έχω ήδη ένα από το κέντρο εξωσωματικής και σκόπευα το δεύτερο να το κάνω στην Βιοιατρική.Είχα ρωτήσει γι'αυτό έναν γυναικολόγο του ΕΟΠΥΥ που είναι μάλιστα και στην επιτροπή και μου είχε πει όλα καλά.Αυτό έγινε περίπου πριν ένα μήνα.Τώρα αν άλλαξε μέσα σ'αυτόν τον μήνα κάτι δεν το ξέρω.Θα πρέπει να μπω στο site να κοιτάξω,γιατί αν άλλαξε και αύριο να πάει ο άντρας μου να κάνει σπερμοδιάγραμμα σε δημόσιο φορέα ή κέντρο του ΕΟΠΥΥ δεν προλαβαίνουμε για δεύτερο μέχρι τις 12/6.Τι να πω δεν ξέρω.Τα άλλα τα ήξερα.Πάντως σε ευχαριστώ που το έβαλες για να ψαχτώ λίγο.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια μου!!!!Τι κάνετε?Εγώ μόλις κατάφερα να καθήσω στον καναπέ.Γύρισα,έβαλα το φαγητό και τώρα είπα να σας γράψω λίγο αν και μάλλον δεν είναι καμία μέσα!!!

leuta μου εγώ περνάω από επιτροπή τον Ιούνιο καλά θυμάσαι.Αυτό που με ανησυχεί στα στοιχεία που πέρεθεσες είναι ότι και τα δύο σπερμοδιαγράμματα πρέπει να είναι από κέντρο συμβεβλημένο με τον ΕΟΠΥΥ.Εγώ έχω ήδη ένα από το κέντρο εξωσωματικής και σκόπευα το δεύτερο να το κάνω στην Βιοιατρική.Είχα ρωτήσει γι'αυτό έναν γυναικολόγο του ΕΟΠΥΥ που είναι μάλιστα και στην επιτροπή και μου είχε πει όλα καλά.Αυτό έγινε περίπου πριν ένα μήνα.Τώρα αν άλλαξε μέσα σ'αυτόν τον μήνα κάτι δεν το ξέρω.Θα πρέπει να μπω στο site να κοιτάξω,γιατί αν άλλαξε και αύριο να πάει ο άντρας μου να κάνει σπερμοδιάγραμμα σε δημόσιο φορέα ή κέντρο του ΕΟΠΥΥ δεν προλαβαίνουμε για δεύτερο μέχρι τις 12/6.Τι να πω δεν ξέρω.Τα άλλα τα ήξερα.Πάντως σε ευχαριστώ που το έβαλες για να ψαχτώ λίγο.

roubies μου από ότι ξέρω η Βιοιατρική είναι συμβεβλημένη με τον ΕΟΠΠΥ. Πάρε τους να ρωτήσεις, αλλά κάτι τέτοιο νομίζω. Αν είναι δεν θα υπάρχει πρόβλημα να το κάνετε εκεί.


cOiVp2.png
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα Ρικάκι μου.Η Βιοιατρική είναι και το ξέρω αυτό και μου το είπε και ο γυναικολόγος του ΕΟΠΥΥ.Εγώ ανησυχώ για το πρώτο σπερμοδιάγραμμα του Φλεβάρη που έχουμε που είναι από κέντρο εξωσωματικής.Ο γυναικολόγος του ΕΟΠΥΥ,όταν του το έδειξα μου είπε ότι δεν υπάρχει πρόβλημα αρκεί το δεύτερο να είναι από δημόσιο φορέα(είτε δημόσιο νοσοκομείο,είτε Βιοιατρική κλπ.)Τώρα όμως αν πρέπει και τα 2 να είναι από δημόσιο φορέα μάλλον θα έχουμε θέμα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Μπήκα τώρα στο site του ΕΟΠΥΥ και το είδα.Ευτυχώς το ένα από τα δύο σπερμοδιαγράμματα πρέπει να είναι σε δημόσιο φορέα.Τώρα για τις επιπλέον εξετάσεις που ζητάει κανένα πρόβλημα,θα πάω να τις κάνω.Αυτά!!!

Σε ευχαριστώ και πάλι leuta μου.

Σας χαιρετώ,τα λέμε αύριο!!!

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα ομορφιές μου!!! ανυπομονώ να περάσουν οι μέρες να συναντηθούμε! σας ευχαριστώ που με σκέφτεστε για τη συνάντηση και θα σηκωθείτε αξημέρωτα κυριακάτικα :D εμένα το μάθημά μου είναι στην πεύκη οπότε να κανονίσουμε όπου βολεύονται οι περισσότερες και κυρίως οι εγκυούλες μας!... Αναστασία το βιβλίο το έχω διαβάσει πριν πολύ καιρό δε θυμάμαι και πολλά μόνο ότι μου άρεσε ιδιαιτέρως... σας σκέφτομαι όλες αν προλάβω θα μπω και αργότερα φιλιάάάάάάάάάάάάά


ORo1p2.png

2990892kkem1ohdkr.gif

242588bap20kx32l.png

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΜΕΡΑΑΑΑΑΑΑ.....ΠΕΡΑ ΓΙΑ ΠΕΡΑΑΑΑΑΑΑΑ!!!!!!!!!!:D:D

ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΥΠΕΡΟΧΗ ΜΕΡΑ....!!!!!!!!!!!!!!:tongue::tongue:

ΣΗΜΕΡΑ ΤΑΞΙΔΕΥΩ ΓΙΑ ΝΑ ΕΡΘΩ ΚΟΝΤΑ ΣΑΣ..!!:P:p


name-graphics-anita-633978.gif

ΟΤΙ ΔΕ ΜΕ ΣΚΟΤΩΝΕΙ.....ΜΕ ΔΥΝΑΜΩΝΕΙ..!!!

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΟΜΟΡΦΕΣ!

Roubies στη θεσσαλονικη που πέρασα εγω δεν κοιταξαν καν απο που ηταν τα σπερμοδιαγράμματα, ρώτα όμως γιατι τον Ιούνιο που περνάς θα ισχυει αυτη η νέα εγκύκλιος.

Αναστασία το εχω διαβάσει και γω το βιβλίο...και το 2ο...τώρα αγόρασα απο το ιντερνετ το 3ο να δω ποτε θα βρω χρονο...


[sIGPIC][/sIGPIC]

Τελικά....Τα πιο ωραία πράγματα έρχονται εκεί που δεν τα περιμένεις και γίνονται τα θαύματα όταν πάψεις να επιμένεις ???

connie_24.gif

Link to comment
Share on other sites

Στο site του ΕΟΠΥΥ Δημητρούλα!

Πάω να κανω τη γυμναστική μου βλεποντας το ματς! ;)

ΤΙ ΚΑΝΕΙΣ ΛΕΤΑΚΙ ΜΟΥ..??????????

ΚΑΙ ΓΥΜΝΑΣΤΙΚΗ ΚΑΙ ΔΙΑΙΤΑ..???????

ΖΗΛΕΥΩΩΩΩΩΩΩΩΩ.....ΕΓΩ ΕΙΜΑΙ ΕΝΑ ΓΙΟΥΒΑΡΕΛΑΚΙ ΓΑΜΩΤΟ...!!!!!!!!!!!!


name-graphics-anita-633978.gif

ΟΤΙ ΔΕ ΜΕ ΣΚΟΤΩΝΕΙ.....ΜΕ ΔΥΝΑΜΩΝΕΙ..!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...