Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 1 λεπτό , Lila ki είπε:

      Και εγώ ξεκινάω τον Απρίλιο !!!! Αμήν όλα δεξιά !!!! Να είσαι καλα κοπέλα μου για την υπομονή και είδες όλα ανταμείβονται ! Με το καλό !

      Καλή επιτυχία στην προσπάθεια σου! Να πάνε όλα καλά! 

      • Ευχή 1

Θυρεοειδής αδένας-παθήσεις-συμπτώματα


georgiamami

Recommended Posts

Λανα καλημερα.Εγω 2 εβδομαδες μετα το χειρουργειο ειχα ασβεστιο 9,25 και επαιρνα 2 μεγκα καλσιουμ των 1000 μιλιγκ.και βιταμινη D.Eπειτα σταδιακα μου τα μειωναν.Στον ενα μηνα απο το χειρουργειο το ασβεστιο μου ηταν 9,19 και μου τα σταματησαν.Εκανα και εξετασεις Παραθορμονης(για να δουν αν αρχισαν να λειτουργουν οι παραθυρεοειδεις) και ηταν 32,3 με φυσιολογικες τιμες απο 12-72.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 7,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Iguanna,καλημερα!!Δυστυχως εχεις τις παρενεργειες που ειχα και εγω απο την διακοπη της θυροξινης,ενω αλλοι δεν νιωθουν τοσο χαλια!!Κι εγω ημουν καθε μερα με δυνατους πονοκεφαλους και δεν ειχα δυναμεις!!Το μονο που μπορεις να κανεις ειναι υπομονη και να σκεφτεσαι οτι ολα θα περασουν σε λιγες μερες!!!Εδω θα ειμαστε για συμπαρασταση!!:)Οσο για τα ρουχα,παρε παλια που ειναι για πεταμα.Αλλιως πρεπει να τα βγαλεις εξω στο μπαλκονι για 1 μηνα να φυγει η ραδιενεργεια και μετα να τα πλυνεις ξεχωριστα.Ειναι συμβουλες του Θεαγενειου.Εμενα το κινητο και το κομπιουτερ της τηλεορασης, μου το ειχαν τυλιξει με σελοφαν,μου απαγορευσαν τις κρεμες προσωπου για να ειναι ανοιχτοι οι ποροι,οπως επισης και τα σαμπουαν και αφρολουτρα(μου εδωσαν ειδικο σαπουνι).Τα παντα σχεδον τα πεταξαν οταν εφυγα,σε ειδικες σακουλες με το σημα της ραδιενεργειας!!!Τα πατωματα ηταν καλυμμενα με ρολλα πλαστικα οπου και τα πεταξαν οταν εφυγα και εβαλαν καινουργια για τον επομενο ασθενη!!!Ηταν πολυ αυστηροι σε αυτο το θεμα!!Εαν θελεις θα σου πω και τις οδηγιες οταν πηγα στο σπιτι μου.

Καλημέρα και σε ευχαριστώ για το ποστ σου. Ήθελα να σε ρωτήσω,ένιωθες άσχημα μετά που πήρες το χάπι του ιωδίου; Από φαγητά τι σου έφερναν να φας; Μπορεί κάποιος δικός μου να μου φέρνει φαγητό απ' έξω; Πετσέτες και τέτοια δε χρειάζεται μάλλον να πάρω μαζί μου ε; Μετά που φεύγεις από κει, τι επαφή μπορείς να έχεις με τους ανθρώπους γύρω σου; Επηρεάζει μήπως και τα ζώα; Ευχαριστώ εκ των προτέρων για την απάντησή σου.

Link to comment
Share on other sites

Κατριν για να βλαψει πολυ, πρεπει να παρεις πολλες δοσεις!!Δρα συσσωρευτικα.Για να μην δημιουργηθει προβλημα στους σιελογονους αδενες, πρεπει για πολλες μερες να μασας τσιχλες και καραμελες και για να φευγει η ραδιενεργεια πολλα νερα!!

Link to comment
Share on other sites

Iguanna,πριν την καψουλα μου εδωσαν αντιεμετικο για να μην εχω αναγουλα.Την ιδια μερα εφαγα ενα γιαουρτι και την αλλη μερα σου φερνουν φαγητο επιτελους κανονικο !!!Γενικα δεν ειμαι καλο παραδειγμα για να σου πω πως ενιωθα!!Οι περισσοτεροι ειναι μια χαρα!!!Βλεπουν τηλεοραση ,διαβαζουν βιβλια και μιλανε στο τηλεφωνο!!Μπορεις να παραγγειλεις καφεδες,αλλα για φαγητα δεν ξερω.Οσο για την επαφη,δεν εχεις για 1 μηνα.Εισαι στο σπιτι σε δικο σου δωματιο μονη σου (ο συζυγος κοιμοταν στο σαλονι)και πλενεις για 1 μηνα τα ρουχα μονα τους στο πλυντηριο(οχι μαζι με των υπολοιπων της οικογενειας).Τραβας 2 φορες το καζανακι και οταν κανεις μπανιο ξεπλενεις με αρκετο νερο την μπανιερα.Επρεπε να εχω δικο μου πιατο,μαχαιροπηρουνα,ποτηρι και να τα πλενω χωριστα(παρε αν θελεις πλαστικα).Να μαγειρευεις επιτρεπεται,αφου εχεις πλυνει καλα τα χερια.Τα ζωα δεν τα επηρεαζει,το ειχα ρωτησει κι εγω γιατι εχω μια γατουλα και με κοροιδευαν που εκανα αυτη την ερωτηση!!!Γενικα θα κρατας αποστασεις αρκετων μετρων(περιπου 5-6) απο τους αλλους.Μπορεις να κυκλοφορεις εξω,αλλα μακρια απο κοσμο.Ολα αυτα ειναι οδηγιες του Θεαγενειου και ετσι τα τηρησα.Μην αγχωνεσαι!!Ειπαμε μερες ειναι και θα περασουν!!

Link to comment
Share on other sites

Konnula καλη επιτυχια στη θεραπεια σου!!Ολα θα πανε καλα!!Ο,τι χρειαστεις στη διαθεση σου!!:)Θα ενημερωσω μια φιλη μου απο το φορουμ που εκανε ιωδιο στο Μεταξα για να σου πει λεπτομερειες.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλησπέρα Sonia64.Και εγώ τόσο παίρνω 2 χάπια των 1000 ασβέστιο και βιταμίνη D αλλά έχω πιο χαμηλά από εσένα, μάλλον δεν έχουν αρχίσει να λειτουργούν καλά ακόμη (ελπίζω να μην έχει βγει κανένας από λάθος ).Από Tsh τι είχες τις πρώτες εβδομάδες ? Επίσης μου έχει πεί να κάνω θυρεοσφαιρίνη ένα μήνα μετά το χειρουργείο.Ξέρετε γιατι και ποιες είναι οι φυσιολογικές τιμές ?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και από μένα.. Είμαι καινούργια στο forum και θα ήθελα κάποιες πληροφορίες.. Διαβάζω καιρό τώρα αυτά που γράφετε και έτσι αποφάσισα να σας πω και την δική μου εμπειρία! Είμαι 24 ετών και πριν 3 μήνες ακριβώς, έκανα χειρουργείο θυρεοειδή.. Η διάγνωση ήταν θηλώδες καρκίνωμα κλασσικού τύπου με όλως αρχόμενη επέκταση στον περιθυρεοειδικό συνδετικολιπώδη ιστό( την κάψα αν δεν κάνω λάθος). Τέλος Ιουνίου, θα κάνω ιώδιο στο Μεταξά.. To uptake μου ήταν 1,02% στις 3h και 1,53% στις 24h κ η Tg 10.8.

Θα ήθελα να μου πείτε την εμπειρία σας απο το ιώδιο και αν έχει πάρει κάνει κάποια απο σας ιώδιο στο Μεταξά.. Έχω ακούσει οτι νοσοκομείο με νοσοκομείο διαφέρει ως προς στην ¨μεταχείριση¨ αν μπορώ να το θέσω έτσι.. Στο εξωτερικό πχ που έκανε ιώδιο μια θεία μου δεν της επέτρεψαν να έχει κανένα προσωπικό αντικείμενο μαζί της..

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων..

( ελπίζω να έγραψα το μνμ μου στο σωστό θέμα )

konula εγω εχω παρει ιωδιο στο μεταξα!εχει δωματια με θεα την θαλασσα τηλεωραση μπανιο ψυγειο τηλεφωνο κλιματισμο.θα παρεις μαζι σου οτι χρειαζεσαι ακομα και τα φαρμακα που μπορει να περνεις για κατι.εστω και για πονοκεφαλο

θα παρεισ τσιχλεσ νερα και οτι αλλο μπορει να θελησεις(κανενα γλυκακι).θα παρεις πετσετεσ πυτζαμεσ,νυχτικα(οτι φορασ) τα οποια πρεπει να τα αλλαζεισ σε καθε μπανιο.ζητα απο φιλεσ και συγγενεισ παλια τουσ!θα σου πουν να τα παρεις και να τα πλυνεις μετα αλλα αν θεσ πετα τα!μετα σε 10 μερες απο το ιωδιο θα πασ για το μεταθεραπευτικο σπινθηρογραφημα το οποιο πρεπει να το γραψεισ στο ταμειο σου.θα σασ φερνουν φαι και αυτα!!!αν θεσ κατι συγκεκριμενο ρωτα με και θα σου πω.

Link to comment
Share on other sites

konula εγω εχω παρει ιωδιο στο μεταξα!εχει δωματια με θεα την θαλασσα τηλεωραση μπανιο ψυγειο τηλεφωνο κλιματισμο.θα παρεις μαζι σου οτι χρειαζεσαι ακομα και τα φαρμακα που μπορει να περνεις για κατι.εστω και για πονοκεφαλο

θα παρεισ τσιχλεσ νερα και οτι αλλο μπορει να θελησεις(κανενα γλυκακι).θα παρεις πετσετεσ πυτζαμεσ,νυχτικα(οτι φορασ) τα οποια πρεπει να τα αλλαζεισ σε καθε μπανιο.ζητα απο φιλεσ και συγγενεισ παλια τουσ!θα σου πουν να τα παρεις και να τα πλυνεις μετα αλλα αν θεσ πετα τα!μετα σε 10 μερες απο το ιωδιο θα πασ για το μεταθεραπευτικο σπινθηρογραφημα το οποιο πρεπει να το γραψεισ στο ταμειο σου.θα σασ φερνουν φαι και αυτα!!!αν θεσ κατι συγκεκριμενο ρωτα με και θα σου πω.

Καλησπέρα και σε ευχαριστώ για τις πληροφορίες. Πες μου αν ξέρεις αν μπορώ να πάρω το λάπτοπ μου γιατί σχεδιάζω να βλέπω σειρές για δυο μέρες. Μετά όταν βγω θα πρέπει να είμαι μακριά από ανθρώπους 1 μήνα όπως είπε η κοπέλα πιο πριν; Γιατί η γιατρός μου είπε οτι θα κοιμάμαι χώρια από το φίλο μου για μια βδομάδα και δεν ανέφερε κάτι για απόσταση από ανθρώπους κι οτι πρέπει να τρώω χώρια. Στην τουαλέτα αρκεί να τραβάω το καζανάκι δυο φορές ή ο φίλος μου πρέπει να πηγαίνει και σε άλλη τουαλέτα; Κάτι άλλο, τι φαγητό σου δίνουν εκεί; Πρέπει να είναι συγκεκριμένο από το νοσοκομείο ή μπορώ να τρώω και σουβλάκι πχ αν θέλω; Ξέρω οτι είναι χαζές οι ερωτήσεις, αλλά τα σκέφτομαι όλα αυτά. Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους. Σας λέω τα νέα μου, στις 28 του Μαϊου θα κάνω το ιώδιο κι έχω κόψει το Τ3, είμαι αρκετά χάλια θα έλεγα, ο μεταβολισμός μου κοντεύει να αδρανήσει, με πονάνε τα κόκαλα πάρα πολύ, πονοκεφάλους, στομάχι, όλα μαζί. Κάνω υπομονή βέβαια. Επίσης σε κάποια κοπέλα που ρώτησε πιο κάτω, ο δικός μου όζος ήταν 1,3 εκ. αλλά κάνω το ιώδιο γιατί έχει γίνει διήθηση στην κάψα, οπότε δεν έχει να κάνει με το μέγεθος αλλά με το τι έχει επηρεαστεί. Επίσης θέλω να ρωτήσω την κοπέλα που είπε οτι τα πράγματα που πήρε μαζί της στο δωμάτιο τα πέταξε... εγώ σχεδιάζω να πάρω το λάπτοπ να βλέπω σειρές εκεί μέσα. Είναι δυνατόν να μη με αφήσουν; Αν είναι να κοιτάξω να βρω άλλη λύση. Γιατί ρώτησα την πυρηνική γιατρο αν μπορώ να πάρω το λάπτοπ και μου είπε "ό,τι θες θα πάρεις". Διευκρίνιση παρακαλώ...:shock:

Καλησπερα!!!!Ευχομαι ολα να πανε καλα και να επιστρεψεις γρήγορα σπιτι σου και να΄σια γερη και δυνατη!!!!Στο δωματιο που μπηκα 3 φορες για ιωδιο δεν με αφησαν να κραταω τιποτα ουτε το κινητο μου.Κατι περιοδικα κρατουσα που τα πεταξα.Μεσα στο δωματιο ειχε τηλεφωνο σταθερο που με επαιρναν οσοι ηθελαν και τηλεοραση και εβλεπα οτι ηθελα.Αν εσενα σε αφησουν τυχερη θα εισαι

Link to comment
Share on other sites

Αυτο που κανεις δεν το εχω ξαναακουσει.εγω και τις 3 φορες μπηκα μετα απο 2 μηνες ακριβως στο ιωδιο (ευτυχως ειχα βρει ραντεβου) δεν ειχα παρει τοσο καιρο Τ3.Τις 2 φορες επαιρνα κανονικοτατα το χαπι μου Thyrormone 0,2(το αντιστοιχο Τ4 200) 2 μερες πριν το ιωδιο εκανα την βελονα thyrogen γινομουν αμεσως υποθυροειδική και εμπαινα ιωδιο. Το Σεπτεμβριο που εκανα το τριτο ιωδιο και επειδη υπήρχε ελλειψη βελονας εκοψα το χαπι 1 μηνα επινα Τ3 20 μερες πρωι βραδυ και μετα για 10 μερες τιποτα και μπηκξα ιωδιο.οι 3 δοσεις που εχω παρει ειναι 100, 150 και 150 μιλι κιουρι.Το χαπι το ξεκινοπυσα παντα μετα την εγχειρηση χωρις Τ3 και επισης οταν εβγαινα απο την απομονωση το ξεκινουσα ξανα . Δεν ξερω γιατι μπαινεις σάυτη τη διαδικασια,Αισθανεσαι καλα?Δεν σε εξαντλει αλο αυτο?

Ίσως γι'αυτό.. Εμένα το ραντεβού ειναι 4 μήνες μετα το χειρουργείο και δν ήθελε να με κρατήσει τόσο καιρό υποθυρεοειδική.. Είμαι πάρα πολύ καλά γενικότερα, δεν έχω νιώσει οτιδήποτε εκτός απο τη περίοδο που είχα κόψει το τ3 και ήμουν χωρίς χάπι για 18 μέρες..γι Εκείνη τη περίοδο απλά είχα πρηστεί στο πρόσωπο κ κοιμόμουν πολύ νωρίς το βράδυ.......μόνο αυτά!! Κατά τ άλλα, όλο εκείνο το διάστημα που ήμουν χωρίς χάπι ήμουν καλά και έτρεχα όλη μέρα, έκανα πολλές ώρες μάθημα την ημέρα, γενικότερα είχα λόγους να νιώθω δικαιολογημένη εξάντληση αλλά δόξα το Θεο όλα καλά! Τα χειρουργεία εσυ τα έχεις κάνει στη Κρήτη? Και αν δεν σου είναι δυσάρεστη η ερώτηση μου, με ποια αιτία μπήκες για το πρώτο? Κοίταξα λίγο την ιστορία σου αλλά μπορεί να μου διέφυγε αυτό..

καλησπερα!!!Καθολου δυσαρεστες δεν μου ειναι οι ερωτησεις σου μην το ξαναπεις.Ειχα πολυοζωδες βροχωκύλη με τον μεγαλύτερο οζο 10 χιλιοστα ο οποίος ήταν κακοηθεια θυλώδες καρκινωμα

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


βρε κορίτσια, θα κάνω μία χαζή ερώτηση: Αυτή η ραδιενέργεια, δεν είναι βλαβερή για τα υπόλοιπα όργανα του ατόμου που την προσλαμβάνει?

Ή βλάπτει μόνο το θυρεοειδή?

Ο κίνδυνος δηλαδή για τους άλλους είναι μήπως τους βλάψει το θυρεοειδή μόνο?

η ραδιενεργεια προσβάλει μονο τα κακα κυταρα του θυροειδη.Δεν βλαπτει καθολου τα αλλα οργανα και η μονη απαγορευση ειναι 1 χρονο οχι τεκνοποίηση γιατι θα είναι τερατογέννηση.όταν βρεθουμε σε άτομα που δεν εχουν προβλημα με τον θυροειδη τους καταστρεφουμε τα υγειη κυταρα του θυροειδη του γι αυτο μετα το ιωδιο για καμια δεκαρια μέρες δεν πρεπει να πλησιασουμε κοντα υγιει άτομα

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου κι απο μενα!! Εμενα ο πυρηνικος στο Μετροπολιταν μου επετρεψε τα παντα και λαπτοπ και κινητο, δεν εχουν προβλημα αυτα, μονο τα ρουχα που θα ερθουν σε επαφη με τα υγρα του σωματος θελουν προσοχη, οχι τα αντικειμενα. Μετα το τελος της διαδικασιας, τα πηρα κι εφυγα...απλα.

Link to comment
Share on other sites

η ραδιενεργεια προσβάλει μονο τα κακα κυταρα του θυροειδη.Δεν βλαπτει καθολου τα αλλα οργανα και η μονη απαγορευση ειναι 1 χρονο οχι τεκνοποίηση γιατι θα είναι τερατογέννηση.όταν βρεθουμε σε άτομα που δεν εχουν προβλημα με τον θυροειδη τους καταστρεφουμε τα υγειη κυταρα του θυροειδη του γι αυτο μετα το ιωδιο για καμια δεκαρια μέρες δεν πρεπει να πλησιασουμε κοντα υγιει άτομα

Ευχαριστώ! Αυτή ακριβώς ήταν η απορία μου :-)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους. Σας λέω τα νέα μου, στις 28 του Μαϊου θα κάνω το ιώδιο κι έχω κόψει το Τ3, είμαι αρκετά χάλια θα έλεγα, ο μεταβολισμός μου κοντεύει να αδρανήσει, με πονάνε τα κόκαλα πάρα πολύ, πονοκεφάλους, στομάχι, όλα μαζί. Κάνω υπομονή βέβαια. Επίσης σε κάποια κοπέλα που ρώτησε πιο κάτω, ο δικός μου όζος ήταν 1,3 εκ. αλλά κάνω το ιώδιο γιατί έχει γίνει διήθηση στην κάψα, οπότε δεν έχει να κάνει με το μέγεθος αλλά με το τι έχει επηρεαστεί. Επίσης θέλω να ρωτήσω την κοπέλα που είπε οτι τα πράγματα που πήρε μαζί της στο δωμάτιο τα πέταξε... εγώ σχεδιάζω να πάρω το λάπτοπ να βλέπω σειρές εκεί μέσα. Είναι δυνατόν να μη με αφήσουν; Αν είναι να κοιτάξω να βρω άλλη λύση. Γιατί ρώτησα την πυρηνική γιατρο αν μπορώ να πάρω το λάπτοπ και μου είπε "ό,τι θες θα πάρεις". Διευκρίνιση παρακαλώ...:shock:

Iguana καλησπέρα , σου εύχομαι όλα να πάνε καλά και όπως λένε και οι πιο έμπειρες η διαδικασία του ιωδίου δεν είναι δύσκολη , σκέψου ότι είναι η τελευταία διαδικασία για να πετάξεις τα άσχημα και να συνεχίσεις τη ζωή σου κανονικά.Εγώ είχα μία εστία 2 χιλιοστά χωρίς διήθηση της κάψας και μου είπαν ότι δε χρειάζεται ιώδιο , εσύ τι εστία είχες ?

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια καλησπερα.εγω ακομα δεν μπορω να βγαλω ακρη με το θυροειδη μου.εκανα εξετασεις το φεβρουαριο και ειχα τ3=1,64 με φ.τ 0.8-2.1, τ4=71,9 με φ.τ 51-140 και tsh=5,17 με φ.τ 0.27-4.2.ο γιατρος μου λεει επειδη δεν ειναι πολυ υψηλη η tsh να μην ξεκινησω χαπια γιατι απαξ και τα ξεκινησω θα πρεπει να τα παιρνω για παντα.ξανακανω τον μαρτιο εξετασεις κ ειχα τ3=3, τ4=119.2, tsh=5.11, ΑΘΑ-Τ=11,8 με φ.τ<115 και ΑΝΤΙ-ΤΡΟ=5.7 με φ.τ<34.ο γιατρος παλι δεν μπορει να βγαλει ακρη.μου λεει οτι αφου τα αντισωματα ειναι καλα δεν χρειαζεται να τα ξαναελεγξουμε γιατι δεν θα ανεβουν (ισχυει αυτο κοριτσια??).και επισης μου λεει οτι αφου ανεβηκε τοσο η τ3 μαλλον θα πεσει η tsh.οποτε ξανακανω τον απριλη εξετασεις και ειχα τ3=2.08, τ4=112.3, tsh=2.32.και παλι απορουσε πως ειναι ολα φυσιολογικα τωρα γιατι δεν γινεται να ανεβοκατεβαινουν ετσι οι ορμονες και μου ειπε να κανω επαναλεγχο σε 6 μηνες.να σημειωσω πως εκανα υπερηχο θυροειδη και ολα ηταν καλα.κοριτσια,σαν πιο εμπειρες επι του θεματος θελω τα φωτα σας.τα αντισωματα αν βγουν μια φορα φυσιολογικα δεν χρειαζεται να τα ελεγξεις παλι?και δευτερον,τι χορος ορμονων ειναι αυτος?να μην μπορω να βγαλω ακρη αν εχω θυροειδη.εχει τυχει σε καμια αυτο?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...