Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 2 λεπτά , Angot είπε:

      εμένα πάντως ο εργοδοτουλης μπυ θέλει να με πληρώσει χαχαχα με έχει πάρει 3 φορες να με ρωτήσει αν θα με πληρώσει και ποτέ, του στυλ και τι δε θα πληρώνεσαι εσυ πια; άμα θες πλήρωσε με του ειπα δεν εχω θέμα  χαχαχα

      Ε δεν έχεις γεννήσει ακόμα γι'αυτό ΧΑ ΧΑ !!

Μια νέα αρχή ....στην Αγγλία ;


Recommended Posts

pantos gia mena (kai milao polu prosopika) to thema den einai mono oti to an exo douleia stin Ellada.

I Alitheia einai pos otan efuga paraitithika apo ti douleia mou exontas ena para polu kalo mistho. omos ergazomoun gia etairia tou exoterikou k eimoun antiprosopos tis etaireias stin Ellada. Otan se merikous mines tha teleionan ta project mallon de tha me xreiazontan pleon opote tha eprepe na vro na doulepso se elliniki etairia. Auto den to ithela me tpt! Opote gia mena den einai mono an exeis douleia, alla ti douleia kai me ti sunthikes!

uperories pou den tis plironesai pote kai prepei kai na les euxaristo k sto afentiko giati exeis douleia, prosvoles (ameses kai emmeses), discrimination logo fulou, ilikias klp. kai alla polla.

Etsi den tha ithela na guriso me tpt ekei. Sigoura tha ithela na pao se mia alli xora pou isos tha eixe kalutero kairo alla epeidi den eimai ratsistria i xenofoviki, theoro terastio pleomnektima tis agglias oti exei pollous xenous. Oudepote aisthanthika katoteri, kai de noiotho xeni giati einai tosoi poloi oi xenoi (idios sto Londino) pou einai mia polupolutismiki koinonia. Vevaia auto den tairiazei se olous!

Epipleon ektos apo to thema douleias stin Ellada, den mou aresoun polla sti nootropia tou Ellina kai xairomai pou efuga.

Pantos emena sto kontino mou perivallon oloi eixan meioseis, apoluseis i ekfovismous (enoiote ola mazi)

Pantos mesa apo autes tis suzutiseis nomizo oti einai fanero oti den einai i Agglia gia olous, opos den einai i Ellada gia olous.

Einai krima pou uparxoun anthropoi pou pragmatika vasanizontai se mia xora kai tous euxomai pragmatika na pane ekei pou aisthanontai oti anoikoun!

epipleo, kalo einai na mi theoroume tin Agglia panakia mias kai ap'oti fainete , toso i Agglia, oso kai i metanasteusi genikotera, den einai gia olous opote Aria mallon tha prepei na piseis ton andra sou oti to nisi den einai gia esas (i autos na pisei esena?)


uDLqp1.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 3,4k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Πάλι καλα Παναγία μου, η δουλεια που είναι δεν έχει κάνει μειώσεις, σε αυτο το σημείο όμως να πω ότι έχει και δεύτερη δουλεια πάλι στο αντικείμενο του και κάνουμε και οι δυο θυσίες. Εκείνος κουράζεται πολυ κι εγω μένω αρκετό καιρο τον μηνα μονη μου στους 4 τοίχους.

Έχουμε σαν πλάνο να κάνουμε υπομονή σε κάποια πράγματα τώρα για να ζήσουμε πιο χαλαρά στο μέλλον. Πραγματικά κορίτσια του το εχω πει, ένα σπιτάκι σε ένα χωριουδάκι, η θαλασσα κοντα απαραίτητα, θελω κι ένα βάρκακι μικρό και να βγαίνω για ψάρεμα. Πολλα ζητάω? Χεστηκα και για τα clubs και τις βλακείες. Εκείνος πάλι θέλει κάτι εποχιακο σε καλοκαιρινό μέρος σαν rock cafe κάτι, αλλα να μην εξαρτάται οικονομικά απο αυτο. Σαν hobby. Την Ελλάδα την λατρεύει ούτως η άλλως.

Άντε να δούμε ποια όνειρα θα βγουν αληθινά!


RLcRp1.png
Link to comment
Share on other sites

Tραβελ ειμαι 33 και ακομα!!Μη με αγχωνεις!!!
Μην αγχώνεσαι, μπουμπουκάκι είσαι ακόμη ;)
Τραβελ το πλανο σου μου φαινεται πολυ καλο, βασικα θα μπορουσες και Ελλαδα να εργαστεις ημιαπασχοληση ετσι δεν ειναι? Ωστε να παιρνεις μια Α ικανοποιηση απο τη δουλεια σου αλλα να μη σε τρωει κιολας...
Η ημιαπασχόληση είναι φρούτο που δεν ευδοκιμεί στην Ελλάδα, παρά μόνο σε μορφή ελαστικής εργασίας, με τους όρους και τις ώρες που θέλει ο εργοδότης βεβαίως βεβαίως.

...και να σημειωσω οτι στην εταιρεια που δουλευει τωρα εχουν απολυσει τουλαχιστον 5 ατομα και αυτον τον κρατανε γιατι ειναι πολυ καλος μαλιστα του εκαναν προταση για Team Leader κλπ. Βεβαια η προταση ηταν να δουλεψει σαν προυσταμενος αλλα με τα ιδια λεφτα! χαχαχαχ! Ψαχναν κοροιδα...

Πως φαίνεται ότι δεν έχεις δουλέψει Ελλάδα καλή μου. Στην Ελλάδα λοιπόν αυτή είναι η νόρμα. Προαγωγές παίρνεις συνέχεια, λεφτά μόνο σε μεταγραφή (να πιάσεις δουλειά σε άλλη εταιρία δηλαδή). Συνέβη όχι μόνο σε μένα αλλά και στους περισσότερους συναδέλφους που ήταν καλοί στη δουλειά τους.

Όσο για τις μειώσεις μισθών, έχετε αντιληφθεί ότι από το 2009 μέχρι σήμερα υπολογίζουν οι περισσότεροι απώλεια εισοδήματος 30-40%; Και ας μη μιλήσουμε για τις έκτακτες εισφορές και τους νέους φόρους...


Η Ιθάκη σ'έδωσε τ' ωραίο ταξείδι. Χωρίς αυτήν δεν θα βγαινες στον δρόμο. Άλλα δεν έχει να σε δώσει πια. Κι αν πτωχική την βρεις, η Ιθάκη δε σε γέλασε. - Κ. Καβάφης

an1cE-60g410010MjA3ZHwwMDAwNTU0ZGF8T3VyIHByZWNpb3VzIGxpdHRsZSBib3kgaXM.gifan1cMc80g410010MDAwOGQ0fDEzNDU2cGF8T3VyIGdvcmdlb3VzIG5ldyBiYWJ5IGJveSBpcw.gif

Link to comment
Share on other sites

Νατάσσα συμφωνώ με όλα.


Η Ιθάκη σ'έδωσε τ' ωραίο ταξείδι. Χωρίς αυτήν δεν θα βγαινες στον δρόμο. Άλλα δεν έχει να σε δώσει πια. Κι αν πτωχική την βρεις, η Ιθάκη δε σε γέλασε. - Κ. Καβάφης

an1cE-60g410010MjA3ZHwwMDAwNTU0ZGF8T3VyIHByZWNpb3VzIGxpdHRsZSBib3kgaXM.gifan1cMc80g410010MDAwOGQ0fDEzNDU2cGF8T3VyIGdvcmdlb3VzIG5ldyBiYWJ5IGJveSBpcw.gif

Link to comment
Share on other sites

Μην παρεξηγηθώ, δεν υποφερω κιόλας. Κοινωνική ζωη δεν εχω ακόμα. Δεν ειμαι και πολυ καιρο όμως εδω και με την εγκυμοσυνη στην αρχη δεν ήμουν πολυ mobile. Όλα αυτα ίσως αλλάξουν και φτιάξω το δίκτυο μου και σας πω περνάω γαματα δεν το κουναω. Ειμαι ανοιχτή σε όλα τα δεδομένα. Καλα το Λονδίνο το λάτρευω, δεν παίζεται. Το diversity που λες κι εσυ.

Αυτο με το discrimination ισχύει τρέλα, εμένα στην δουλεια που ήμουν ενώ εκανα την δουλεια του προϊσταμένου δεν μου έδιναν την θέση (την πήρα τελικά μετα απο 2 χρόνια) γιατι λέει ημουν νέα (30 ετών) και γυναίκα. Δυο κακά είχα τι να εκανα η καψερη?


RLcRp1.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

thimise pou eisai?

kai ego nea sto Londino kai to latrevo apo tin proti mera pou irtha os touristas prin xronia!

kuklo den exo alla thelo na kano PARA polu. omos kai stin ellada teleutaia den antexa kanena kai itan duskolo giati oi files mou dein einai pantremenes me paidia.

emena me eixan apolusei otan pantreutika meta apo 2 mines kai xanavrika douleia afou ekripsa to gegonos oti eimai pantremeni. otan to emathan mou eipan pos auto eprepe na tous to eixa pei alla tous apantisa pos den me eixan rotisei pote!

I alitheia einai pos tha protimousa anti na milame gia ta strava tis agglias na milame gia to pos mporoume na ftiaxoume ti zoi mas edo k tis sunthikes kai an ginotan na kaneme kai kamia parea


uDLqp1.png

Link to comment
Share on other sites

I alitheia einai pos tha protimousa anti na milame gia ta strava tis agglias na milame gia to pos mporoume na ftiaxoume ti zoi mas edo k tis sunthikes kai an ginotan na kaneme kai kamia parea

Ωραία αυτή τη συνάντηση που λέγαμε πότε θα την κάνουμε? Νατάσσα φαντάζομαι εσύ μπορείς μόνο σαβατοκύριακα ε? Τι ώρα τελειώνεις τη δουλεια?

Link to comment
Share on other sites

Μένω κοντα στο Colchester, Essex. Ειμαι με το αυτοκινητο 1 1/2 ώρα απο Λονδίνο απο Α12. Κοιτάμε να το νοικιασουμε τώρα αυτο, να έρθουμε Λονδίνο γιατι τον έχουν φάει κι αυτόν τα δρομολόγια. Σε αυτη την περίπτωση τα δεδομένα θα αλλάξουν!

Κανε υπομονή, ασε μας να εκφραστουμε, μιρλα μας πιάνει θα μας περάσει! χαχαχαχαχαχ!!!!!

Κορίτσια βιαστείτε για την συνάντηση, γένναω λέμε!!!!!


RLcRp1.png
Link to comment
Share on other sites

ego doulevo mexri tis 17:00 sunithos kai eimai polu kentrika. Sto London bridge. Mporo kai kathimerini meta ti douleia. An einai na exoume kai paidia tha prepei na guriso spiti na paro to palikaraki mou alla einai mono 15 lepta apo London bits pou leei kai ekeinos!

kala kala sas afino na mourmourisete alloste to kano kai ego poliies fores. Apla den thelo na katastrepsoume ta themata (gia alli mia fora )gia anousious kavgades. Alloste o kathenas tis epiloges tis exei kanei. vevaia i alitheia einai pos ego p.x otan to kanoniza na ertho eperna tharos apo auta pou egrafe i peekaboo kai i fairy.


uDLqp1.png

Link to comment
Share on other sites

Νατάσσα μην αποθαρρύνεσαι αν βλέπεις να λεμε αρνητικά για την Αγγλία. Το γεγονός οτι είμαστε εδώ αντί για Ελλάδα απο μόνο του πρέπει να σου λέει πολλά! Τώρα οπως είναι φυσικό κάθε μέρος έχει και τα αρνητικά του τα οποία για εμάς είναι καθημερινότητα και μας τη δίνουν. Πιστεύω οτι αν ήμασταν Ελλάδα θα γκρινιάζαμε χίλιες φορές χειρότερα!

Ελα θα αρχίσουμε να λέμε και τα θετικά! Κανω εγώ την αρχή. Ενα πολύ απλό πράγμα που μου αρέσει πολύ εδώ είναι οι ευγένεια που έχει ο περισσότερος κόσμος ακόμα και στο Λονδίνο. Δε φοβάσαι οτι θα σε βρίσει ο υπάλληλος αν του μιλήσεις....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Όχι καβγάδες ρε κορίτσια, όλες είμαστε διαφορετικές προσωπικότητες. Diversity που λέγαμε και πριν. Εγω μπαίνω εδω να περάσω ευχάριστα, αν φτάσω να τσακωθω διαγραφώ τον λογαριασμό και τελείωσε το πανηγύρι... Σιγα μην τσακωθουμε για τον τροπο ζωής του καθένα και τι γουστάρει να κάνει στο μέλλον...


RLcRp1.png
Link to comment
Share on other sites

auto me tin eugeneia me sklautoeditadminautoeditadminautoeditadminautoeditadminei! den exei uparxei fora na mi mou proteinoun na me voithisoun se trena, metro klp me karotsia i tis valitses. oxi mono emena k ton andra mou! oxi dld epiedi eimai gunaika. afou polles fores noiotho asxima giati kouvalao panta tosa polla pragmata!

to proigoumeno sk eimastan Bradford kai metaferame ta pragmata apo ekei sto Londino. eixame 4 terasties kai para polu varies valitses 2-3 mikres kremastes epano mas to paidi sto mei tai, kai tsantes stin plati! sto stathmo mas mas voithise ena nearo zeugari kai peiran ti 1 valitsa kai to moro mias kai tous lupithika na tous doso kai tin alli valitsa mias k itan theovari!

allo 1 teleutaio taxidi k pistevo tha katafero na ta fero ola!


uDLqp1.png

Link to comment
Share on other sites

Εμένα μου αρέσουν οι άντρες Άγγλοι χαχαχαχα! Το μωρακι είναι ξανθομπαμπουρας και γουστάρω. Πάλι μωρακι τον είπα και πάλι εκτός θέματος. χαχαχαχα!

Ωραια, μου αρέσει το πράσινο και που σε λίγο καιρο θα μπορω να παιρνω το ποδήλατο χωρίς να φοβάμαι για την ζωη μου, όπως φοβόμουν στην Αθήνα.

Μου αρέσει η εξυπηρέτηση στα μαγαζιά, δημόσιες υπηρεσίες και το φλέγματικο βρετανικό χιούμορ. Το θεωρώ ευφυες και ξεφεύγει απο το ελληνικό σπαω πλάκα είς βάρους του αλλου.

Λάτρευω το Λονδίνο.

Μου αρεσουν τα διαφορετικής κουλτούρας εστιατόρια που υπάρχουν σε πληθώρα εδω.

Παω να φτιάξω Yorkshire puddings. Φοβερή συνταγή απο hairy bikers! και θα ξανάμπω!


RLcRp1.png
Link to comment
Share on other sites

Πω πω πολυλογία!!! Καλέ γλιστρίδες φάγατε; :lol:

Διάβασα με ενδιαφέρον όσα γράφετε και θέλω πολύ να πω κι εγώ τη γνώμη μου, αλλά συμφωνώ με αυτό που είπε η Νατάσσα, ότι στο θέμα αυτό είναι καλύτερο να μιλάμε για το πώς μπορούμε να βελτιώσουμε τη ζωή μας εδώ και όχι για το τι όνειρα έχουμε για το μέλλον ή ποιο μωράκι είναι πιο μωρό :P (you know who you are!!)

Αυτό που θα κάνω είναι να ανοίξω ένα καινούριο θέμα όπου μπορούμε (όσες θέλουμε) να συζητάμε τα άσχημα της Αγγλίας ή τα εν συγκρίσει καλά της Ελλάδας και τα πλάνα μας για το μέλλον (να μείνουμε εδώ, να επιστρέψουμε εκεί ή γιατί όχι, να πάμε κάπου αλλού). Θα κάνω παραπομπές στη συζήτηση εδώ και όποια θέλει μετά χαράς να συνεχίσουμε. Νομίζω ότι αυτή είναι η πιο σωστή λύση για να μην χαλάμε αυτό το θέμα και να μπορεί όποιος θέλει να βρει πληροφορίες για μια νέα αρχή στην Αγγλία να τις βρει εύκολα και γρήγορα.


The views expressed in this post are solely those of the author and do not necessarily represent the views of the citizens of the UK as a whole, nor can they be attributed to the UK government or any other government agency.

Link to comment
Share on other sites

Επί του προκείμενου τώρα, δηλαδή τι μας αρέσει στην Αγγλία.

Το Λονδίνο. Το ερωτεύτηκα από την πρώτη στιγμή. Δεν έχω πάει στη Νέα Υόρκη, αλλά από αυτά που έχω ακούσει θεωρώ ότι Λονδίνο και Νέα Υόρκη είναι δύο πόλεις μοναδικές.

Η πολυπολιτισμικότητα με ό,τι αυτό συνεπάγεται. Το ότι μπορώ να φάω σε ινδικό εστιατόριο, να παρακολουθήσω μια παράσταση στα γαλλικά, να πάω σε ιταλικό μπαρ, να κάνω μάθημα ιρλανδικού χορού ή ταϊλανδέζικης μαγειρικής, να έχω συναδέλφους από όλο τον κόσμο, να ταξιδέψω με απευθείας πτήση για οπουδήποτε στον κόσμο.

Το βρετανικό χιούμορ. Τρελαίνομαι για stand up comedy και θεωρώ ότι στη Βρετανία βρίσκεις μερικούς από τους καλύτερους stand up comedians στον κόσμο. Μου αρέσει και η φλεγματικότητα, είναι ένα χαρακτηριστικό που το θαυμάζω. Όχι ότι δεν μου αρέσει και ο παρορμητισμός των Ελλήνων, αλλά μερικές φορές γίνεται πολύ κουραστικός.

Η τρελή αρχιτεκτονική, ειδικά στο Λονδίνο. Και η μοντέρνα τέχνη γενικώς.

Τα βιβλία και οι τιμές τους. Και οι Άγγλοι συγγραφείς. Στην Ελλάδα δεν θα μπορούσα να διαβάζω όσο εδώ, σε καμία περίπτωση.

Το Amazon και γενικότερα το internet shopping. Δεν μου αρέσει καθόλου να πηγαίνω στα μαγαζιά και λατρεύω το γεγονός ότι μπορώ να ψωνίζω τα πάντα μέσω λάπτοπ.

Το ότι έχουν καταλάβει τη σημασία του να φέρεσαι σωστά τον πελάτη, ακόμα κι αν είσαι δημόσιος υπάλληλος.

Μου αρέσει που ο κόσμος έχει όρεξη για δουλειά και για να δοκιμάζει καινούρια πράγματα στον επαγγελματικό τομέα, και δεν ψάχνουν όλοι να βολευτούν σε μια θεσούλα. Μου αρέσει που έχουν επιχειρηματικό δαιμόνιο, που ψάχνουν συνέχεια νέες προκλήσεις και καινοτομίες.

Μου αρέσει που ενδιαφέρονται για διάφορα πράγματα που άλλοι λαοί δεν θεωρούν σημαντικά όπως την προστασία του περιβάλλοντος ή τον εθελοντισμό, και ότι δεν γνωρίζουν τι θα πει ωχαδελφισμός.

Μου αρέσουν και οι ξανθοί άντρες, αν και μεταξύ Άγγλων και Σουηδών, ψηφίζω Σουηδούς δαγκωτό.

(travelgirl, συμφωνώ με τόσα πολλά από αυτά που έχεις πει, που μερικές φορές αναρωτιέμαι αν είσαι εγώ!!)


The views expressed in this post are solely those of the author and do not necessarily represent the views of the citizens of the UK as a whole, nor can they be attributed to the UK government or any other government agency.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


×
×
  • Δημιουργία νέου...