Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr

Cafe Οκτώβριος 2010


CoffeeFilter

Recommended Posts

Hλιαννα :tongue:

τι λες καλε!! το κεφαλι του μωρου στηριζεται στο εσωτερικο του αγκωνα μου και αμα θελω να της αλλαξω θεση στο κεφαλι, αναλογως κουναω το χερι μου. Απο την πλευρα που θηλαζω δεν κουνιεμαι, την αλλη χρησιμοποιω. Το κεφαλι της το κραταω αν χρειαστει να περπατησω ή να κουνηθω απο την θεση μου. Αυτα που σου γραφω τα εχω μελετησει στο βιβλιο της πατσουρου, σιγα μην ημασταν ακινητοποιημενες στρατιωτακια αμιλητα καθε φορα που θηλαζαμε. Νερο δεν πινεις οταν θηλαζεις, δεν διψας?? Οσο για το 15λεπτο και 20λεπτο, οταν το μωρο τρωει δεν μπορω να την απομακρυνω. Οταν παιζει οκ, αλλα οταν τρωει δεν κοιταω ρολοι.

Φωτεινη αουτς!!! Περαστικα!! Στον γαμο φυσικα και να πας, θα αγορασεις ενα φορεμα να σε κολακευει και θα διασκεδασετε!

Ο αντρας μου δεν καπνιζει στο αμαξι οταν το μωρο ειναι μεσα, οταν ειναι μονος του ομως καπνιζει αρειμανιως :evil:. Λες και δεν μυριζει το καρεκλακι!! Μετα αναρωτιεστε γιατι δεν την πηγα νωριτερα βολτα...

Τσιπουρα λιγο το σαβ/κο θα ξεσκιστεις στην δουλεια... μετα ομως θα εχετε ενα κουκλιστικο σπιτακι να το χαιρεστε!!

Κλελια μου δεν έχω περπατήσει ποτέ θηλάζοντας νεράκι πίνω έχω διπλά μου ένα μπουκάλι αλά συγγνώμη το κεφαλάκι δεν το κρατάς με τα χέρια σου ?

στον αγκώνα πως ?

έχω θηλάσει σε οσεσ στάσης θες

και τώρα θηλάζω δυο παιδια μαζί

αλά ακροβατικά δεν εχω κάνει.........................

τι να σου πω εγώ πήρα το θαρος να σου πω να μην πληγώνονται οι θηλές σου

καθώς κουνιέται το μωρό

και τα όσα γραφή στο βιβλίο η πατσουρα είναι για μη πληγωμένες θηλές

κ όχι όπως είσαι εσύ τώρα .....................

δίστιχος θα κάνεις για λίγο το στρατιωτάκι μέχρι να στρώσουν οι θηλές σου

εσύ ξέρεις πάντως αν βολεύεσαι έτσι ........

εγώ από ενδιαφέρων τα είπα ποιοι πάνω να μην πονάς κτλ

γιατι τα πέρασα στον μεγάλο μου να τρέχει αίμα και όταν άρχισα να τοποθετώ σωστά το παιδι είδα μεγάλη διαφορά φιλιααααααααααααα


:tongue::tongue:
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 14,2k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

Ηλιάννα επ ουδενί δεν παρεξηγούμαι με αυτά που γράφεις, οπότε μην απολογείσαι...

Αλλά τα πράγματα δεν είναι πάντα τόσο ιδανικά όσο νομίζουμε...

Πχ υπαρχουν φορες που θηλαζω και κορακιαζω επειδη δεν εχω νερο διπλα μου/το εχω πιει/ειναι στο αντιθετο χερι και δεν μπορω να το πιασω κλπ

Οταν παντως η μικρη τρωει εχει σταθερο το κεφαλι, πολυ λιγες φορες της το πιανω για να του φτιαξω την θεση...

15λεπτα και 20λεπτα γευματα εχουμε ελαχιστες φορες...

Και σημερα δεν εχει σταματησει να θηλαζει απο τη 1, επειδη ο πανιβλακας με το γκουχ γκουχ (γμ το τσιγαρο μου το σιχαμενο, πανω απ' ολα το τσιγαρο!!) την ξυπνησε και χαλασε το προγραμμα της!!!


GEXxp3.png

Αν ήσουν άνεμος, εγώ σε κράτησα!!

Link to comment
Share on other sites

Ηλιάννα επ ουδενί δεν παρεξηγούμαι με αυτά που γράφεις, οπότε μην απολογείσαι...

Αλλά τα πράγματα δεν είναι πάντα τόσο ιδανικά όσο νομίζουμε...

Πχ υπαρχουν φορες που θηλαζω και κορακιαζω επειδη δεν εχω νερο διπλα μου/το εχω πιει/ειναι στο αντιθετο χερι και δεν μπορω να το πιασω κλπ

Οταν παντως η μικρη τρωει εχει σταθερο το κεφαλι, πολυ λιγες φορες της το πιανω για να του φτιαξω την θεση...

15λεπτα και 20λεπτα γευματα εχουμε ελαχιστες φορες...

Και σημερα δεν εχει σταματησει να θηλαζει απο τη 1, επειδη ο πανιβλακας με το γκουχ γκουχ (γμ το τσιγαρο μου το σιχαμενο, πανω απ' ολα το τσιγαρο!!) την ξυπνησε και χαλασε το προγραμμα της!!!

Συγγνώμη θηλάζει 3 1/2 ώρες το παιδί ? αυτό ξανά πείνασε δεν θηλάζει 3 ώρες ένα παιδί σου ξεσκίζει τις θηλές πιπιλά το αχ σε παρακαλώ μην κάνεις τα λάθη που έκανα κ εγω στον μεγάλο δεν λέω να κιτας ρολόι αλά καταλαβαίνεις ποτέ κάνει γκλουκ γκλουκ και ποτέ πιπιλά φανταζομαι ????????????


:tongue::tongue:
Link to comment
Share on other sites

καλημεραααααααααααααααα!!!!!

ναι ειμαι και εγω εδωωωωωωωωωωωωωω!!!!

ΑΓΓΕΛΙΚΟΥΛΑ μας να σας ζησει η κουκλιτσα σας!!!τι ευχαριστη εκπληξη ηταν αυτη??Καλο σαραντισμο να εχεις και σε περιμενουμε με νεοτερα!!!

κοριτσια τι κανετε????βλεπω εχουμε θεματα με τον θηλασμο ε?αχ εχω και εγω τα δικα μου!!!

μου την εχει βαρεση ο καιρος ρε γαμωτο,θελω να βγω εξω..αμαν..θα ειναι ομως τοσο βολικα το εξω αναρωτιεμαι????το θεμα ειναι θα μπορω να κανω βολτα στα μαγαζια?θα πεινασει η μικρη,να την θηλασω εξω και που?θα πρεπει να φοραω και ανετα-φαρδια-με κουμπια ρουχα για να ναι πιο βολικος ο θηλασμος?να αυτα ειναιπου μου την δινουν..τεσπα...

το αλλο μου προβλημα ειναι με το ενα στηθος,νομιζω οτι εχει λιγοτερο γαλα απο το αλλο (δε το νομιζω δηλ το βλεπω οταν τρωει) προσπαθω να της το αυξησω αλλα δε καταφερνω...ισως να μου το χαλαει το βραδυνο γιατι η μπουμπου μου τελευταιο γευμα κανει στις 12 και μετα στις 5-6 για λιγο και μετα στις 8 τρωει καλα.ενω την ημερα ειναι αρκετα συχνα στο στηθος..

σκεφτομαι να παρω κ εγω σλινγκ!κλειω εσυ απο που τον πηρες?ποσο?

ρε κοριτσια και εγω οταν την θηλαζω στηριζεται στο χερι μου η μικρη στο μπραστο,και με το αλλο χερι κραταω το στηθος ποτε ποτε.αν χρειαστει σηκωνομαι ενω θηλαζει..


2lz07ypaigyui6fs.png

kk3v7ypaostspbl2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

αναθεμα κι αν καταφερα να κοιμηθω απο τον πονο :(:( Με κι εκει που με πηρε λιγο ...ακουσα την μικρη να κλαιει .... ξεχασα οτι ειναι το μωρο μου εδω και την εχει αναλαβει αυτος αυτες τις μερες :(...

Ας ετοιμαστω να παμε για ψωνια ομως σιγα σιγα ...γιατι τωρα θελω και ποση ωρα να βαλω να βγαλω ρουχα γκρρρρ....

Νενακι την τεταρτη στις 20 του μηνα σαραντιζουμε.... θα παμε οικογενειακα στην εκκλησια να μας διαβασει ο παπουλης :D:D:Dαντε για να παμε και λιγο πιο περα απο τα 500 μετρα που παμε μεχρι την μανα μ :tongue::tongue::tongue:

Κλελια μου το αμαξι μου ειναι καινουργιο 3 χρονια το εχω.Δεν ηταν βρωμικο κι οπως μου το ειπε κι αυτος που το καθαρισε...οτι δεν βλεπει συχνα τοσο καθαρα αμαξια.Το προσεχω τι να κανω σ αυτο ειμαι λιγο ψειρας:D.Κι αφου εκανε ολοκληρη μετακομιση το αμαξακι μου και ειδα οτι μυριζε λιγο τσιγαρο ...ειπα θελω το μωρακι μου να μπει σε καθαρο περιβαλλον κι ετσι τα εσκασα και το καθαρισανε.:D:D

Η πιο πολυ βρωμα μου ειπε ηταν καυσαεριο και λιγο το τσιγαρο ... αλλωστε φαινοταν η παλιομαυριλα απο που εμπαινε κι οτι ηταν απεξω.

Καλο θα ηταν να του ριξει ενα καθαρισματακι κι ο συζυξ σου να ανασανει και το τουτου

Κι εμεις μην νομιζεις πως θα κρατηθουμε και πολυ χωρις να κανουμε τσιγαρο οταν θα ειμαστε μονοι μας {μην ξεχναμε βαλανε και προστιματα οταν καπνιζουμε με μωρο στο αμαξι ...μηπως θα μας βαλουν και αν καπνιζουμε μεσα στο σπιτι μας???{εμεις παντως εχουμε κανει στην πισω αυλη μας το καπνιστηριο μας με το τραπεζακι μας τις καρεκλιτσες μας, τον κηπο μας:D}}

απλα οταν θα καπνιζουμε θα ειναι ΟΛΑΑΑΑ τα παραθυρα ανοικτα:D.

Ακουω για θηλασμο και πιστεψτε με σας ζηλευω ωρες ωρες αλλα αλλες ωρες λεω πως αντεχετε τοσες ωρες :D:D:D

Λοιπον σας αφηνω να παμε για ψωνια γιατι εχει φαγωθει το μεγαλο μωρο ...


Κάθε φορά που σε κοιτάζω είναι σαν την πρώτη στιγμή που σ'αγκαλιασα!!!

Μέσα απο σένα ζω....είσαι η ανάσα μου, είσαι η ΖΩΗ ΜΟΥ!!!!

9zlup2.png

Link to comment
Share on other sites

φωτεινη και κλειω ποτε θα σαραντησετε?εγω θα σαραντησω αυριο!!!!!γιουπι!!!

Κατσε την ιδια μερα δεν γεννησαμε????η θα πας αυριο εσυ στον Παπουλη?


Κάθε φορά που σε κοιτάζω είναι σαν την πρώτη στιγμή που σ'αγκαλιασα!!!

Μέσα απο σένα ζω....είσαι η ανάσα μου, είσαι η ΖΩΗ ΜΟΥ!!!!

9zlup2.png

Link to comment
Share on other sites

Νένα για sling μπορείς να δεις εδώ και εδώ

Σας βάζω και ένα άρθρο σχετικά με τη διατροφή και το θηλασμό που βρήκα ενδιαφέρον.

εγώ μάλλον τη γλύτωσα ελαφριά τη μαστίτιδα. Χθες ήμουν πολύ χάλια σήμερα όμως πολύ καλύτερα. Δεν ξαναέκανα πυρετό, το στήθος πονάει πολύ λιγότερο και δεν έχω πονοκέφαλο ή μυϊκούς πόνους. Μακάρι αυτό να ήταν και να μη χειροτερέψει.


IQnWp3.png

Δημήτρης 25/01/07

Εβελίνα 12/04/08

Link to comment
Share on other sites

φωτεινη μου ναι θα παρω πιο μπροστα τον σαραντησμο!μαζι γεννησαμε μην μπερδευεσαι!!χιχι!!

α να σε ρωτησω φυσιολογικα ειχες γεννησει?ραμματα ειχες?

Ελενη μου σε ευχαριστω!χαιρομαι που εισαι καλυτερα.εκανες κατι αλλο απο αυτα που ειχες γραψει και περασε?οσο για την διατροφη προσπαθω να τρωω καλα,ωρες ωρες βαριεμαι να κανω κατι αλλες φορες,δε εχω ορεξη..ουφ..θα το ριξω μια ματια..


2lz07ypaigyui6fs.png

kk3v7ypaostspbl2.png

Link to comment
Share on other sites

Έλα Ηλιάννα: δεν τρώει συνέχεια από την 1, απλά δεν έχει κοιμηθεί και γκρινιάζει, την πιάνουν ποναλάκια και θέλει παρηγοριά το στήθος. Τρώει, κοιμάται στα χέρια μου. Με το που την αφήνω στην καλαθούνα μετά από λίγο ξυπνάει, φωνάζει, τα χάνει, και η λύση της είναι βυζί. Έστω για 2 λεπτά θέλει βυζί. Αν καταφέρω να γράψω το μνμ χωρίς να ουρλιάξει ίσως βρω χρόνο για ντους, αν και δεν το νομίζω!! Αφού το τάραξε το μωρό γμτ!!! Πάνω που κοιμόταν τον έπιασε κρίση βήχα, είδα το μωρό που πετάχτηκε και έμπηξε τα κλάματα...

Πάντως για να μην λες ότι κάνω του κεφαλιού μου, πριν που την θήλασα στο κρεβάτι και έβλεπα τηλεόραση, επιχείρησα να της κρατήσω το κεφάλι: ε δεν γίνεται!! Αφού το κεφάλι της είναι στο μπράτσο μου, είναι σταθερό δεν υπάρχει λόγος να το κρατάω! Μην σου πω πως όταν το κρατάω τότε της χαλάω την θέση. Ίσως κάποιες φορές να κρατάω το στήθος, όπως η Νένα, αλλά το κεφάλι μόνο μια φορά της το κρατούσα που θήλαζα ξαπλωμένη ανάσκελα...

Ελένη χάρηκα απίστευτα κορίτσι μου που το ξεπερνάς! Αμαρτία να συνδυάζουμε τον θηλασμό με πόνο γμτ!!

Νένα στην εκκλησία θα πάω για την ευχούλα την Τρίτη που λογικά 40ντίζω και επίσημα (έτσι δεν είναι?). Τον 40σμο δεν τον έχω τηρήσει, από τις 10 μέρες πήγα στα ΙΚΑ κλπ. Αλλά την ευχούλα θα την πάρω. Όσο για τον δημόσιο θηλασμό, πάρε σεντονάκι ή πετσετούλα, μπορείς να θηλάσεις και με εφαρμοστή μπλούζα, απλά θα την σηκώσεις από κάτω από την μια μεριά όμως, από εκεί που θηλάζεις. Το μωρό και το σεντόνι θα κρύβουν το σώμα σου από τα αδιιάκριτα βλέματα. Sling μου χάρισε η ξαδέλφη μου, εγώ όμως θα το έπαιρνα από την στέλλα στο babywearing. Όταν έκανα δώρο ένα sling σε μια μανούλα Οκτωβρίου 2009, μου κόστισε το βαμβακερό μαζί με ουρά και τσέπη 45 ευρά.

Φωτεινή σε φυσιολογικές συνθήκες ο θηλασμός εμένα δεν με χαλάει. Δεν τον θεωρώ κουραστικό και κάποιες φορές που είχα αντλήσει γάλα και σκέφτηκα να της το δώσω το βράδυ και καλά για να μην κουραστώ τόσο, σε πληροφορώ ήταν χειρότερα. Άλλο να γκρινιάξει λίγο το μωρό και να του δώσεις βυζί, άλλο να ψάχνεις γάλα, να το ζεσταίνεις και το μωρό να έχει γκαγκανιάσει επειδή πεινάει εδώ-και-τώρα...


GEXxp3.png

Αν ήσουν άνεμος, εγώ σε κράτησα!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


κανονικα σαραντιζουμε στις 20 οκτωβριου τεταρτη..βεβαια και εγω εχω βγει εξω απλα την ευχη πηγαινουμε να παρουμε και εμεις.

οσο για το εξω με την εφαμοστη μπλουζα που το επιχειρησα μεσα στο αμαξι με το νινι,η μιση πλατη φαινεται και η πλαγια πλευρα.δε καλυπτεται ολο το σκηνικο..εκτος κι αν φοραω καποιο μπουφαν και το ριξω απο επανω μου.αλλα μεχρι να τα κανω ολα αυτα για δυο γουλιες που θα πιει το μαιμουδακι μου με πιανει αγχος...

ναι και εγω απο την στελλα σκεφτομαι για σλινγκ..αντε να δω..

κλειω ξυπναει ε η μικρη απο τους θορυβους?εγω στην πρωτη μου κορη ουτε ανασα επαιρνα οταν κοιμοταν,μη σου πω ακομη κ τωρα..ευτυχως δε σηκωνοταν με τους θορυβους παντως.τωρα σε αυτην βαζω την ηλεκτρικη μια χαρα,χτυπανε κουδουνια,τσιριζει η μεγαλη,γκαριζω εγω...αστα αστα..


2lz07ypaigyui6fs.png

kk3v7ypaostspbl2.png

Link to comment
Share on other sites

Δεν καταλαβες Νενα, μια χαρα ειναι η μικρη με τους θορυβους.

Εχεις ακουσει φθισικο να βηχει??

Εχεις ακουσει ανθρωπο να βηχει σε σημειο που να σε αηδιαζει και να θες να κανεις εμετο??

Ετσι εβηχε συνεχεια επι ωρα, μεχρι που τα καταφερε!! Αλλα ειπαμε: μαγκια το τσιγαρο!! Γι' αυτο χαιρομαι οταν ακουω αυτα τα αντικαπνιστικα μετρα, επειδη ειναι κακος καπνιστης!!

Εχει πιαστει το χερι μου να την κραταω, θελω να κανω ντους, απο την 1 ειμαι με το μωρο αγκαλια εχω απειρα νευρα, τον εχω συχτιρισει αμετρητες φορες απο μεσα μου (απ' εξω μου δεν τολμαω, διοτι ουρλιαζει ο κυριος οταν τον συγχιζουμε).


GEXxp3.png

Αν ήσουν άνεμος, εγώ σε κράτησα!!

Link to comment
Share on other sites

xxaxaxa βρε κλειω οκ καταλαβα!!!ααα εγω μονο απο εξω μου σιχτιριζω,αλλιως ειναι σαν να μην εγινε!!!κουραγιο κοπελα μου!!!ελπιζω να στρωσουμε καποια στιγμη,γιατι οι αλλοι δε θα στρωσουν ποτε!!!!το βραδυ τουλαχιστον κοιμασαι καλα?


2lz07ypaigyui6fs.png

kk3v7ypaostspbl2.png

Link to comment
Share on other sites

Clelia......χαλαράααααα.....βούδας εσύ......:P

Ρε συ, πως και δεν το θυμήθηκα αυτό να σου το πω για τις θηλες....μην την αφήνεις να τις κάνει πιπίλα, επ' ουδενί!:D

Σήμερα οι μετρήσεις μου ήταν πολύ καλές, είμαι ένα χαρούμενο 'γλυκό' κορίτσι....:cool:

Αυτό που έλεγες για τον θηλασμό.....που να δεις σε 2-3 μήνες τι θα κάνεις όταν θηλάζεις.....:D Αχ, πότε θα έρθει και η σειρά μου....ΘΕΛΩ ΝΑ ΘΗΛΑΣΩ ΤΟΝ ΜΠΕΜΠΟΎΛΗ ΜΟΥ ΤΩΡΑ!


Είμαι πλέον μια πολύτεκνη μαμά!

I have been blessed with five angels!!!

qwlrp3.png

Link to comment
Share on other sites

κι εγω θελω να θηλασωωωωω, ποτε θα βγεις ρε παπι??????????

ακομα και με μασκα, ακομα και με βιξ, θα θηλασω ο κοσμος να χαλασει! παει και τελειωσε.

υ.γ. τωρα ειδα το τικερ μου, φοβερο ετσι...??? εγω εχω σαραντισει πριν καν γεννησω... χιχιιχιχ


Vqyip2.png

B4Snp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...