Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 8 λεπτά , linaa είπε:

      Νομίζω ο προεμφυτικος θα σου δώσει αρκετές απαντήσεις. Κρυφή ενδομητριωση Κ να μένεις έγκυος εύκολα δεν έχω ακούσει να σου πω την αλήθεια . Ίσως εάν επαναλαβεις τις εξετάσεις για καθεξιν αποβολές υπάρχει τμήμα στο Έλενας μπορείς να κάνεις δωρεαν. Εγώ ανεξήγητες καθεξιν αποβολές Κ υπογονιμότητα έχω ακούσει για κρυφό διαβήτη . Δηλαδή το ζάχαρο φαινόταν φυσιολογικό ή ότι ρυθμίζετε φυσιολογικα Κ τελικά δεν ήταν χρειάστηκαν κορυφαίοι ενδοκρινολόγοι για να το λύσουν . 

      @Melusa54 συμφωνώ με την Λινά στο Ελενας να πας! 

Mία Νέα Αρχή... στην Γερμανία;;;


Recommended Posts

Τα ελληνικά σχολεία στη Γερμανία κλείνουν ,έτσι διάβασα.

¨Αλλη μία δυσκολία για όεσες μανούλες έχουνε παιδάκια που είναι ήδη μαθητές..

Ξέρετε κάτι παραπάνω?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 687
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

γεια σας!

να 'με και εγωωωωω....

εχω γεννηθει και μεγαλωσει γερμανια (stuttgart)μαλιστα εχω και Abitur,οποτε τα γερμανικα τα μιλαω απταιστα.αφου τελειωσα το σχολειο μου στην γερμανια ο πατερας μου αποφασισε να φυγει ελλαδα,ηταν παντα το ονειρο του (οχι το δικο μου).βρεθηκα λοιπον θεσσαλονικη,σπουδασα γερμανικη φιλολογια στην αθηνα,παντρευτηκα,εκανα 2 παιδακια (σημερα ειναι2 και 5).πριν 2 χρονια διοριστικα στην κερκυρα ως καθηγητρια γερμανικων.δωσαμε ενα ματσο λεφτα στην μετακομιση και μετα ηρθε η κριση!!σημερινη κατασταση:ο συζυγος ανεργος,ο μισθος 900 Ε για 4 ατομα,και μη χειροτερα!!Πρεπει να φυγω επειγοντως αλλιως θα πεινασουμε!

το θεμα ειναι,οτι δεν ξερω απο που να ξεκινησω!!φοβαμαι μηπως δεν υπαρχουν δουλειες για μενα,ειμαι 35 πλεον,δεν ξερω αν πρεπει να μισθωνεις σπιτι η αρκει να σε φιλοξενει και καποιος φιλος για αρχη(μιλαω τωρα για το Einwohnermeldeamt)βεβαια δεν με πειραζει να κανω και καποια απλη δουλεια,σε σουπερμαρκετ,ας πουμε για αρχη...μετα θα μου αρεζε να σπουδασω κατι αλλο εκει,να κανω Umschulung,αυτο ομως ειναι εφικτο?

επεισης μηπως χρειαζεται καποιος καποιο αρχικο κεφαλαιο για να τα βγαλει περα για αρχη?και αν ναι,ποσα πιστευετε εσεις πως θα ηταν αρκετα?

βοηθαει η ελληνικη κοινοτητα?ποσο χρονο πιστευετε θα χρειαστω μεχρι να βρω καποια δουλεια?και ποσα θα πρεπει να βγαζει μια 4μελη οικογενεια για να ζησει καλουτσικα για αρχη?υπαρχει καποια βοηθεια απο το κρατος?

πολλες ερωτησεις,οπως βλεπετε....ποιος μπορει να βοηθησει?

ευχαριστω κοριτσια!

Link to comment
Share on other sites

συγνωμη για την καταιγιδα ερωτησεων,απλα τα πραγματα κοριτσια ειναι τοσο σκουρα-δεν το φανταζεστε!!!υπαρχει μια ατμοσφαιρα πανικου στον αερα!δεν εχω ζησει ποτε τετοιο πραγμα ουτε το ευχομαι σε κανεναν!!

ανασφαλεια τεραστια παντου!!:(

Link to comment
Share on other sites

συγνωμη για την καταιγιδα ερωτησεων,απλα τα πραγματα κοριτσια ειναι τοσο σκουρα-δεν το φανταζεστε!!!υπαρχει μια ατμοσφαιρα πανικου στον αερα!δεν εχω ζησει ποτε τετοιο πραγμα ουτε το ευχομαι σε κανεναν!!

ανασφαλεια τεραστια παντου!!:(

Καλημέρα!

Είμαστε περίπου στην ίδια κατάσταση.Και εγω φοβάμαι λόγω ηλικίας (40) να κάνω ένα τέτοιο βήμα.Τα παιδιά μου πάνε και σχολείο.Έχω φίλους εκεί ,αλλά δεν στηρίζομαι σε αυτό!Οι εποχές είναι δύσκολες παντού.

Είμαι με το ένα πόδι να φύγω με το άλλο να μείνω και όπως πάει..Δεν ξέρω.

Βρήκα το παρακάτω λινκ ,ελπίζω να σε βοηθήσει σε αρκετές πληροφορίες..

Και άμα τελικά φύγεις ,μην ξεχάσεις να γραψεις νέα ε?

Σου εύχομαι καλή τύχη ,γλυκιά μου.Σίγουρα εκεί θα είναι καλύτερα τα πράγματα όσο αφορά την παιδεία και την υγεία.

http://www.patriotaki.com/showthread.php?t=2486

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

οχι δεν θα το ξεχασω vasiliki40;)

παντως εχω αρχισει να πακεταρω τα πραγματα μου!δεν μου αρκει μονο να το σκεφτομαι,εχω την αναγκη να δρασω,να κανω κατι για αυτο που δεν μου αρεσει,να παρω τα πραγματα στα χερια μου.το να πακεταρω ειναι η πιο απλη και ισως πιο χρονοβορα δουλεια!

εχω αρκετους γνωστους,κυριως γερμανους,οι οποιοι μεναν θεσσαλονικη και τωρα εχουν πια επιστρεψει,ολοι εκει γυρω στα 30-35.δυσκολη αποφαση αλλα τελικα η σωστη,αυτο ειναι το συμπερασμα τους!

και απο δουλειες βρηκαν αρκετα γρηγορα.

η φιλη μου απο την γερμανια μου ειπε πως βοηθαει αρκετα η ελληνικη κοινοτητα.για ανθρωπους,που δεν ξερουν γερμανικα,ειναι το καλυτερο,να απευθυνθουν στους ομογενεις,ετσι βρισκουν πιο ευκολα και γρηγορα δουλεια.

εχω καποια link να μοιραστω:www.arbeitslos-und-dann.de

www.arbeitsagentur.de www.immobilienscout24.de

τα πρωτα δυο για δουλεια και ανεργια το τελευταιο για σπιτια,που,ποσο ενοικιο πρεπει να πληρωνεις,ετσι για να παρεις μια ιδεα.

η ελληνικη κοινοτητα της στουτγκαρδης ειναι στο facebook,και εκει βρηκα δυο online εφημεριδες για αγγελιες στην γερμανια στα ελληνικα:

www.europolitis.eu www.korona-omogenias.de

αυτα απο μενα!θα με ενδιεφερνε ομως πολυ να μαθω τι παιζει με το einwohnermeldeamt!πρεπει να νοικιαζεις για να δηλωθεις?η αρκει να σε φυλοξενει καποιος?ποιος ξερει να μου πει?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και από μενα.

Θα ήθελα να κάνω μερικές ερωτήσεις είτε γιατί δεν βρήκα κάτι σχετικό στις μέχρι τώρα συζητήσεις είτε γιατί οι απαντήσεις ήταν σκόρπιες και μπερδεύτηκα

Ο σκοπός μου είναι να παρω μια εικόνα για την σχέση μισθών-κόστους ζωής στην Γερμανια

Έχουμε και λέμε:

Α) έχουμε μια εικόνα για το ύψος κάποιων μισθών στην Γερμανία? Ας πούμε ένας υπάλληλος γραφείου πόσο παίρνει? ένας πωλητής σε κατάστημα? ένας δάσκαλος? ο βασικός μισθός πόσο είναι εκει?

β) Αν υποθέσουμε ότι κάποιος παιρνει 1000?, αυτά είναι καθαρά ή μικτά? Αν είναι μικτά τι κρατησεις γίνονται? Γινεται και παρακράτηση φόρου ή μόνο για ασφαλιστικές εισφορές?

γ) Ποιό είναι ένα μέσο ενοίκιο για ένα σπίτι 90-100τμ (με 2 ή 3 υπνοδωμάτια)? Ας πούμε για το Μοναχο...

δ) Τι επιλογές έχει κανείς ως προς την φύλαξη των παιδιών (πχ μηνών και 2,5 χρ) όσο δουλευει? Οι βρεφονηπιακοί σταθμοί πόσο κοστίζουν? Υπάρχει η δυνατότητα να τα φυλάει κάποια γυναικα στο σπίτι?

Αρκετα σας ζάλισα ε? :P

Link to comment
Share on other sites

ποια ειναι η δικη σου ιστορια vasiliki40?

Εχω γεννηθεί και μεγαλώσει σε περιοχή κοντά στο Μόναχο.Οι γονείς μου ήτανε μετανάστες.Μέχρι τα 20 έμεινα εκεί ,τελειώνοντας το λύκειο εργάστηκα σε καλή δουλειά με άριστες προοπτικές ,αλλά ήθελα να επιστρέψω στην πατρίδα ,άλλωστε οι γονείς μου είχανε χτίσει και σπίτι εδώ και θα έφευγαν μόλις πέρνανε τη σύνταξή τους.

Έφυγα λοιπόν μόνη μου στα 20 μου χρόνια ,οι γονείς μου ακολούθησαν χρόνια αργότερα.

Ο ένας λόγος που με κρατάει εδώ ,είναι οι γονείς μου.Είναι μεγάλοι πια με τα ανάλογα προβλήματα υγείας.Για αυτό προβληματίζομαι πάρα πολύ και δεν ξέρω τι να κάνω ,πως να το κάνω.Θα πρέπει να είμαι πολύ σκληρή μαζί τους για να φύγω τώρα που με χρειάζονται.

Έπειτα τα παιδιά.Είναι 13 και 6 ετών.Ο άντρας μου δεν ακολουθεί.Δεν ξέρει τη γλώσσα και ούτε δέχεται να κάνει την οποιαδήποτε δουλειά μέχρι να τα βολέψουμε.

Οπότε πρέπει να ξεκινήσω μόνη μου.Να πάω πίσω σε μία χώρα όπου μεγάλωσα ,20 χρόνια μετά.Καταλαβαίνεις τι αλλάγές θα υπάρχουνε.

Έχω φίλους εκεί ,αλλά σε μνμ που έστειλα σε παιδικό μου φίλο για το πως είναι εκεί τα πράγματα ,δεν μου απάντησε καν.Δεν ξέρω τι σημαίνει αυτό.Μήπως δεν μας θέλουνε?Δηλ τώρα που τα βρήκαμε σκούρα να πάμε και να τους φορτωνόμαστε?Δεν ξέρω ,αλλά πικράθηκα πολύ.Δεν ζήτησα ούτε φιλοξενία ούτε να μου βρούνε δουλειά.

Με τα παιδιά τι θα κάνω?Θα πρέπει να τα αποχωριστώ για λίγο καιρό ,μέχρι να τα βολέψω.Επίσης έμαθα μέσω fb ότι κλείνουνε τα ελληνικά σχολεία.Περιμένω απάντηση από τη φίλη μου που μένει εκεί για το εάν ισχύει και τι ακριβώς ισχύει.

Δεν έχω πια κάτι να κάνω εδώ.Εκεί τα παιδιά μου θα έχουνε καλύτερες προοπτικές ,ένα μέλλον.Καλύτερα σχολεία ,περισσότερο ελέυθερο χρόνο ,δραστηριότητες ,ενδιαφέροντα.Για τα υπόλοιπα ,καθαριότητα ,τάξη ,δρόμοι ,πάρκα κλπ, νομίζω πως τα ξέρεις ,τα έχεις ζήσει.Δεν συγκρίνεται σε τίποτα με την Ελλάδα.Η Ελλάδα είναι καλή όσο έχεις την τσέπη σου γεμάτη και έχεις καλές δημόσιες σχέσεις.

Αυτή η αλλαγή θα είναι σίγουρα ένα σοκ για αυτά ,μακριά από φίλους τους ,τη γειτονιά τους ,τον παππού και τη γιαγιά.

Για τις ερωτήσεις που΄έχεις ,ρίξε μία ματιά στο λινκ που έβαλα.

Αυτό που ξέρω όμως είναι ότι για να σου νοικιάσουν σπίτι πρέπει πρώτα να βρεις δουλειά .

Καλό πακετάρισμα!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλησπέρα και από μενα.

Θα ήθελα να κάνω μερικές ερωτήσεις είτε γιατί δεν βρήκα κάτι σχετικό στις μέχρι τώρα συζητήσεις είτε γιατί οι απαντήσεις ήταν σκόρπιες και μπερδεύτηκα

Ο σκοπός μου είναι να παρω μια εικόνα για την σχέση μισθών-κόστους ζωής στην Γερμανια

Έχουμε και λέμε:

Α) έχουμε μια εικόνα για το ύψος κάποιων μισθών στην Γερμανία? Ας πούμε ένας υπάλληλος γραφείου πόσο παίρνει? ένας πωλητής σε κατάστημα? ένας δάσκαλος? ο βασικός μισθός πόσο είναι εκει?

β) Αν υποθέσουμε ότι κάποιος παιρνει 1000?, αυτά είναι καθαρά ή μικτά? Αν είναι μικτά τι κρατησεις γίνονται? Γινεται και παρακράτηση φόρου ή μόνο για ασφαλιστικές εισφορές?

γ) Ποιό είναι ένα μέσο ενοίκιο για ένα σπίτι 90-100τμ (με 2 ή 3 υπνοδωμάτια)? Ας πούμε για το Μοναχο...

δ) Τι επιλογές έχει κανείς ως προς την φύλαξη των παιδιών (πχ μηνών και 2,5 χρ) όσο δουλευει? Οι βρεφονηπιακοί σταθμοί πόσο κοστίζουν? Υπάρχει η δυνατότητα να τα φυλάει κάποια γυναικα στο σπίτι?

Αρκετα σας ζάλισα ε? :P

Θα σου πω αυτα που μεχρι στιγμης εχω βρει εγω...και εμεις στουτγκαρδη θα παμε...ο ανδρας μου φευγει σε 2ο μερουλες...τωρα για αυτα που ρωτας...ο βασικος ειναι τα 1200 αλλα οι κρατησεις που γινονται ειναι αναλογα σε ποια κατηγορια εισαι...στην βασικη κατηγορια που ειναι οι περισσοτεροι θα σου μενουν στο χερι περιπου 900 ευρω...τωρα για τα επαγγελματα ειναι αναλογα την ταριφα και δεν τα εχω βρει πουθενα...για 90-100 το ενοικιο θα ειναι στο μοναχο απο 700-1500...αλλα μεσα σε αυτα θα εχεις την θερμανση, το κρυο νερο και τα κοινοχρηστα...αν βγουν παραπανω απο οτι εκαψες τα παιρνεις πισω ή το αντιθετο...για την φυλαξη παιδιων υπαρχουν βρεφικοι σταθμοι στους οποιους ομως πρεπει να γραφτεις αρκετα νωρις γιατι γεμιζουν...και πληρωνεις παλι αναλογα με το οικογενειακο εισοδημα...η μαμα μου, γερμανιδα βρεφονιποιοκομος πριν 26 χρονια ομως μου ειπε οτι τοτε επαιρνε και μωρακια 2 εβδομαδων...δεν πιστευω να εχει αλλαξει και πολυ αυτο...η δικια μου αν ολα πανε καλα και παμε μετα τα χριστουγεννα θα ειναι 8 μηνων...μεχρι να τελειωσει η χρονια σκεφτομαι να βρω κοπελα αν δεν βολεψουμε τις δουλειες μας σε διαφορετικες βαρδιες...για τα παιδια σου θα παιρνεις μεχρι να γινουν 18 περιπου 180 ευρω καθε μηνα, για το μωρακι αλλα 300 νομιζω μου ειχε πει η Δημητρα , μεχρι να γινει ενος ετους.Οι εγγραφες παλι διαφερουν απο περιοχη σε περιοχη...εκει που θα παμε εμεις οι εγγραφες γινονται μαρτιο-απριλιο και η χρονια αρχιζει τον σεπτεμβριο...εμενα ολα αυτα που σου λεω μου τα εχει πει η Δημητρα, αλλα εχω καιρο να την δω.Ελπιζω να σε βοηθησα οσο μπορουσα...να ρωτησω κατι τωρα εγω αν ξερει καποια κοπελα...εγω που εχω γερμανικη υπηκοοτητα, οταν παω γερμανια θα δικαιουμε ναι μου πληρωνουν το σπιτι και στην αρχη να παιρνω καποιο επιδομα ανεργιας???


K9KBp3.png

glitterfy1081729554D32.gif

Link to comment
Share on other sites

Για όσες ξέρουνε γερμανικά υπάρχει και το παρακάτω λινκ για διάφορες πληροφορίες (αγγελίες εργασίας ,ενοικιάσεις κλπ)

http://www.meinestadt.de/

Δεν ξερω κατα ποσο ισχυει αυτη η αγγελια ειδικα στον τομεα των επαγγελματων...και εγω εδω εβλεπα για δουλειες αλλα πρεπει να ειναι μουφα αλλα θα το μαθω αρχες νοεμβριου που θα αρχισω να στελνω αιτησεις....


K9KBp3.png

glitterfy1081729554D32.gif

Link to comment
Share on other sites

elzu σε ευχαριστώ πολύ, πιστευω πως μπορώ να σχηματίσω μια πρώτη εικόνα. Δηλ να συσχετίσω τον μισθό που θα διαπραγματευτώ με το ενοικιο, ή με τον βασικό μισθό πχ. (Αν και προς το παρόν η μετανάστευση στην Γερμανία είναι μια πολύ πρώιμη σκέψη...)

Σχετικά με το επίδομα για κάθε παιδί, το παίρνεις ούτως ή άλλως ή στην περίπτωση που ένας από τους δυο γονείς δεν εργάζεται?

Και ένα ακομα ερώτημα...φαντάζομαι η δημόσια υγεία στην Γερμανία σε καλύπτει ε? ή χρειάζεσαι κάποια πρόσθετη ιδιωτική ασφάλεια?

Link to comment
Share on other sites

Εχω γεννηθεί και μεγαλώσει σε περιοχή κοντά στο Μόναχο.Οι γονείς μου ήτανε μετανάστες.Μέχρι τα 20 έμεινα εκεί ,τελειώνοντας το λύκειο εργάστηκα σε καλή δουλειά με άριστες προοπτικές ,αλλά ήθελα να επιστρέψω στην πατρίδα ,άλλωστε οι γονείς μου είχανε χτίσει και σπίτι εδώ και θα έφευγαν μόλις πέρνανε τη σύνταξή τους.

Έφυγα λοιπόν μόνη μου στα 20 μου χρόνια ,οι γονείς μου ακολούθησαν χρόνια αργότερα.

Ο ένας λόγος που με κρατάει εδώ ,είναι οι γονείς μου.Είναι μεγάλοι πια με τα ανάλογα προβλήματα υγείας.Για αυτό προβληματίζομαι πάρα πολύ και δεν ξέρω τι να κάνω ,πως να το κάνω.Θα πρέπει να είμαι πολύ σκληρή μαζί τους για να φύγω τώρα που με χρειάζονται.

Έπειτα τα παιδιά.Είναι 13 και 6 ετών.Ο άντρας μου δεν ακολουθεί.Δεν ξέρει τη γλώσσα και ούτε δέχεται να κάνει την οποιαδήποτε δουλειά μέχρι να τα βολέψουμε.

Οπότε πρέπει να ξεκινήσω μόνη μου.Να πάω πίσω σε μία χώρα όπου μεγάλωσα ,20 χρόνια μετά.Καταλαβαίνεις τι αλλάγές θα υπάρχουνε.

Έχω φίλους εκεί ,αλλά σε μνμ που έστειλα σε παιδικό μου φίλο για το πως είναι εκεί τα πράγματα ,δεν μου απάντησε καν.Δεν ξέρω τι σημαίνει αυτό.Μήπως δεν μας θέλουνε?Δηλ τώρα που τα βρήκαμε σκούρα να πάμε και να τους φορτωνόμαστε?Δεν ξέρω ,αλλά πικράθηκα πολύ.Δεν ζήτησα ούτε φιλοξενία ούτε να μου βρούνε δουλειά.

Με τα παιδιά τι θα κάνω?Θα πρέπει να τα αποχωριστώ για λίγο καιρό ,μέχρι να τα βολέψω.Επίσης έμαθα μέσω fb ότι κλείνουνε τα ελληνικά σχολεία.Περιμένω απάντηση από τη φίλη μου που μένει εκεί για το εάν ισχύει και τι ακριβώς ισχύει.

Δεν έχω πια κάτι να κάνω εδώ.Εκεί τα παιδιά μου θα έχουνε καλύτερες προοπτικές ,ένα μέλλον.Καλύτερα σχολεία ,περισσότερο ελέυθερο χρόνο ,δραστηριότητες ,ενδιαφέροντα.Για τα υπόλοιπα ,καθαριότητα ,τάξη ,δρόμοι ,πάρκα κλπ, νομίζω πως τα ξέρεις ,τα έχεις ζήσει.Δεν συγκρίνεται σε τίποτα με την Ελλάδα.Η Ελλάδα είναι καλή όσο έχεις την τσέπη σου γεμάτη και έχεις καλές δημόσιες σχέσεις.

Αυτή η αλλαγή θα είναι σίγουρα ένα σοκ για αυτά ,μακριά από φίλους τους ,τη γειτονιά τους ,τον παππού και τη γιαγιά.

Για τις ερωτήσεις που΄έχεις ,ρίξε μία ματιά στο λινκ που έβαλα.

Αυτό που ξέρω όμως είναι ότι για να σου νοικιάσουν σπίτι πρέπει πρώτα να βρεις δουλειά .

Καλό πακετάρισμα!!

δυσκολη υποθεση οντως!το να παλευεις τοσα μετωπα ταυτοχρονα ειναι δυσκολα!πρεπει να θελει τουλαχιστον ο συζυγος γιατι η μεταναστευση ηδη ειναι ψυχοφθορα περιπτωση!

σιγουρα τα πραγματα εχουν εξελιχθει και εκει!οποτε θα μας παρει καιρο να προσαρμοστουμε...εγω 15 χρονια εδω δεν καταφερα να προσαρμοστω παντως....:cool:

τα ελληνικα σχολεια κλεινουν -περικοπες παιδι μου!εδω κλεινουν στην ελλαδα!αλλα μην σκας γι'αυτο!!καντω σαν τους ολλανδους-γερμανους!:P

εδω στην κερκυρα εχουν μια ολλανδο-γερμανικη κοινοτητα,η οποια κανει μαθηματα,τυπου δημοτικο στα ολλανδακια-γερμανακια!δεν τους διορισε κανεις,απλα καθισαν οι μαναδες,οργανωθηκαν,βρηκαν υλικο,διαβασαν και προσφερουν μαθηματα στα μικρα τους.αλλοστε ολα τα ελληνικα βιβλια ολων των μαθηματων απο 1. δημοτικου μεχρι 3.λυκειου με βιβλια καθηγητων ειναι στις σελιδες: www.digitalschool.gr www.pi-school.gr

οποτε λιγο οργανωση και μερακι θελει,τιποτε αλλο!για τα ελληνικα μην αγχωνεσε!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και από μενα.

Θα ήθελα να κάνω μερικές ερωτήσεις είτε γιατί δεν βρήκα κάτι σχετικό στις μέχρι τώρα συζητήσεις είτε γιατί οι απαντήσεις ήταν σκόρπιες και μπερδεύτηκα

Ο σκοπός μου είναι να παρω μια εικόνα για την σχέση μισθών-κόστους ζωής στην Γερμανια

Έχουμε και λέμε:

Α) έχουμε μια εικόνα για το ύψος κάποιων μισθών στην Γερμανία? Ας πούμε ένας υπάλληλος γραφείου πόσο παίρνει? ένας πωλητής σε κατάστημα? ένας δάσκαλος? ο βασικός μισθός πόσο είναι εκει?

β) Αν υποθέσουμε ότι κάποιος παιρνει 1000?, αυτά είναι καθαρά ή μικτά? Αν είναι μικτά τι κρατησεις γίνονται? Γινεται και παρακράτηση φόρου ή μόνο για ασφαλιστικές εισφορές?

γ) Ποιό είναι ένα μέσο ενοίκιο για ένα σπίτι 90-100τμ (με 2 ή 3 υπνοδωμάτια)? Ας πούμε για το Μοναχο...

δ) Τι επιλογές έχει κανείς ως προς την φύλαξη των παιδιών (πχ μηνών και 2,5 χρ) όσο δουλευει? Οι βρεφονηπιακοί σταθμοί πόσο κοστίζουν? Υπάρχει η δυνατότητα να τα φυλάει κάποια γυναικα στο σπίτι?

Αρκετα σας ζάλισα ε? :P

εγω ειχα βρει μια πολυ ενδιαφερον σελιδα για το ποσα παιρνει στο περιπου καθε επαγγελμα καθαρα(νεττο) και μεικτα (μπρουτο).

www.gehaltsvergleich.com

οσων αφορα το μοναχο ξερω οτι ειναι απο τις πιο ακριβες πολεις στην γερμανια,οποτε το ενοικιο ειναι αναλογως τσουχτερο!μια γνωστη μου,που εφυγε το καλοκαιρι γερμανια και μαλιστα στο μοναχο,μου ειπε,πως ειναι δυσκολα να βρεις σπιτι εκει.

το μεγαλυτερο προβλημα ειναι το ενοικιο!ειναι ακριβο!ενα 800-900 με κοινοχρηστα και ζεστο νερο να το περιμενεις,ακομα και στα περιχωρα!μεσα στις πολεις ειναι πιο ακριβα!αλλα η σελιδα που προτεινα www.immobilienscout.de ειναι πραγματικα καλη.μπες και παρε μια ιδεα!

παντως με 2000Ε μια 4μελη οικογενεια ζει αξιοπρεπως,βαζει και στην ακρη για ωρες αναγκης,που λεει ο λογος!ετσι μου ειπαν,γιατι το ειχα και εγω απορια!

οσο για φυλαξη παιδιων οι θεσεις φευγουν ευκολα και γρηγορα,αρα πρεπει να δηλωθεις γρηγορα!κατα τ'αλλα οτι λεει η elzu το εχω ακουσει και εγω.

α ναι,και πρεπει πρωτα να δηλωθεις στο δημαρχειο και μετα μπορεις να δουλεψεις!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


×
×
  • Δημιουργία νέου...