Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr

Εγκυμοσύνη μετά τα 35


Recommended Posts

Κοριτσια,γεια σας κι απο μενα.Σε λιγο καιρο θα γινω 34 και αυριο ξεκιναω τις ενεσεις για την πρωτη μου εξωσωματικη με μακρυ πρωτοκολο.Σας διαβαζω αρκετο καιρο και αποφασισα να γραψω μιας και πολλες αποψεις και προβληματισμοι μου ταυτιζονται με οσα γραφετε εδω μεσα.

Κική καλή επιτυχία! Σε ποιο κέντρο έχεις πάει?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 3,5k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Γεια σου Βιλλυ,mywish,κοριτσια...Mywish ..τι θα κανεις στο γενεσις,εαν επιτρεπεται,εχω εμπειρια ,εαν θες info.Περιμενω περιοδο σημερα-αυριο και ειμαι ..τσιτα..Μια λεω να παρω κλομιφεν,μια αλλαζω γνωμη,γιατι πραγματικα δεν θελω πια ουτε ασπιρινη.Μαλλον θα αποφασισω τελευταια στιγμη.Μου κανει εντυπωση οτι ενω για τα ενεσιμα εξωσωματικης δεν εχει αποδειχθει καποια αρνητικη επιπτωση,για το κλομιφεν που θεωρητικα ειναι κατι πιο ''αθωο'' ,λενε οχι πανω απο 6 κυκλους.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου Βιλλυ,mywish,κοριτσια...Mywish ..τι θα κανεις στο γενεσις,εαν επιτρεπεται,εχω εμπειρια ,εαν θες info.Περιμενω περιοδο σημερα-αυριο και ειμαι ..τσιτα..Μια λεω να παρω κλομιφεν,μια αλλαζω γνωμη,γιατι πραγματικα δεν θελω πια ουτε ασπιρινη.Μαλλον θα αποφασισω τελευταια στιγμη.Μου κανει εντυπωση οτι ενω για τα ενεσιμα εξωσωματικης δεν εχει αποδειχθει καποια αρνητικη επιπτωση,για το κλομιφεν που θεωρητικα ειναι κατι πιο ''αθωο'' ,λενε οχι πανω απο 6 κυκλους.

Ο,τι πληροφορία έχεις να μου δώσεις είναι πολύτιμη! Εχω ραντεβού στο τέλος της άλλης βδομάδας για να αρχίσω διαδικασία εξωσωματικής. Εχεις ιδέα πόσο διαρκούν οι εξετάσεις και γενικώς τα προκαταρκτικά? Περιμένω περίοδο αρχές Νοεμβρίου και θα ήθελα να έχω ολοκληρώσει την προσπάθειά μου πριν τα Χριστούγεννα ή έστω πριν το νέο έτος..

Τα κλομιφέν είναι άτιμα φάρμακα! Είναι πιο ελαφριά από τα ενέσιμα της εξωσωματικής, αλλά όντως δεν επιτρέπεται πάνω από 6 φορές. Αλλωστε οι γιατροί υποστηρίζουν ότι αν δεν καταφέρεις να πετύχεις εγκυμοσύνη σε 6 κύκλους κλομιφαίνης, δεν υπάρχει νόημα περαιτέρω προσπαθειών...

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κοριτσια...

Ειμαι λιγο στεναχωρημενη γιατι 14 μερα σημερα και δεν εχω θετικο τεστ ωορξιας...Για μενα που το αργοτερο εκανα ωορηξια την 13 μερα θεωρω οτι μαλλον δε θα κανω αυτον τον μηνα...

Πιστευω οτι οι μεγαλοι πονοι αυτο τον μηνα που περασα λογω της υγρασιας μαλλον ανεστειλαν την ωορρηξια γιατι το αυτοανοσο ηταν σε εξαρση..

Ειχα σχεδον θετικο την 11η και την 12η και χθες εγινε παλι πολυ αχνο, αρα αρνητικο...

Βεβαια θα συνεχισω τα τεστ μεχρι την 16η, αντε 17η αλλα αν δεν δω τιποτα θα παρω ντουφαστον τν 20η μερα γιατι ποιος ξερει ποτε θα αδιαθετησω αν ο κυκλος ειναι ανωορρηκτικος!!!!

Δε θελω να φτασω τις 40+ μερες μεχρι να αδιαθετησω για να αρχισω τα σερπαφαρ να δω τι διαολο θα κανω επιτελους!!!!

Αυτα τα νεα μου...

Σας φιλω ολες:tongue::tongue:


1DqRp3.png

vA8fp3.png

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια καλημερα!!!!!Καινουρια στη παρεα και πολυ αγχωμενη.Λοιπον εχω δυο κοριτσια 13.5 και 12 ετων και προσπαθουμε για τριτο.Εχω μια μερα καθυστερηση και το χαζοτεστ βγηκε αρνητικο.Επαφες υπηρξαν στις γονιμες μερες μερα παρα μερα.Επειδη ομως ο κυκλος μου κανει κατι νερα,φοβαμαι να παω για χοριακη για να μη φαω τα μουτρα μου!Ειμαι στα 36 και προχωραω ακαθεκτη μεχρι να το σκαρωσω το σπορακι!Αχ! δεν αντεχω αυτη την αναμονη!:(

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Maybe και γω που ξεκινησα αυτο το μηνα clomiphene μου ειπε οχι πανω απο 6 με τιποτα

Αλλα στοχος μου ειναι οχι παραπανω απο 3 μη σου πω οτι σκεφτομαι τον αλλο μηνα να κανω μια σπερματεγχυση ....

Link to comment
Share on other sites

καλημερα κοριτσια και καλη εβδομαδα σε ολες με καλα αποτελεσματα!!! εγω ειμαι στην αναμονη για να δω αν ερθει περιοδος(ξουτ απο δω λεμε!!!!!!!!) και εχω αγωνια,περιμενω 29 -30.....βιλλυ μου μην στεναχοριεσαι ,,,κρατα κουραγια για συνεχεια!!! σας σκεφτομαι ολες !!!πολλα φιλια.

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσάκια μου γλυκά καλή σας μέρα και καλή βδομάδα να έχουμε..

Βιλλάκι μου γλυκό μη στενοχωριέσαι.. Υπάρχουν κύκλοι και στις γυναίκες που δεν έχουν πρόβλημα κανένα ανωορρηκτικοί.. Μπορεί να είναι ένας από αυτούς... Τώρα που έχουμε βρει το πρόβλημα δεν μας σταματά τίποτε.. έτσι;

Ιγνατία μου μακάρι να μη σου έρθει κοπέλα μου..

Κι εγώ περιμένω περίοδο από μέρα σε μέρα αλλά εκτός από κάτι πονάκια ελαφριά κανένα άλλο σύμπτωμα.. Για να δούμε τι θα δούμε!


L2qIp2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σε ολες!Μπαινω απ το γραφειο ,για αυτο δεν ειδα καθολου μυνηματα το Σ/Κ.

Λοιπον,εμεις προσπαθουσαμε απο αρχες του 2008.Για να μην τα πολυλογω,μετα απο 2 υστεροσκοπισεις (μια επεμβατικη και μια διαγνωστικη),μια λαπαροσκοπιση (διαγνωστικη),απειρες εξετασεις που εδειξαν θρομβοφιλια,αντισταση στην ινσουλινη και θυροειδη σε μενα,κιρσοκυλη στον συζηγο (μετριο σπερμα) ,4 σπερματεγχυσεις που κατελειξαν σε 2 εγκυμοσυνες και μετα σε δυο αποβολες,αποφασισαμε(ο γιατρος μας δηλαδη) να προχωρισουμε στην εξωσωματικη.Παμε στον Αθανασιου,στο Κεντρο εξωσωματικης Αθηνων.Αυτα!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Κοριτσια,εχετε καθολου εμπειρια απο clomiohene?Ειναι συνηθες να κανεις περισσοτερα αυγα οταν το παρεις η οχι και τοσο?Εχετε ακουσει για περισσοτερα απο 2?Σκεφτομαι μηπως το δοκιμασω και αυτο1 η 2 φορες,αν και ειχα πει ''φαρμακα τελος''!Ο γιατρος μου ειπε οτι ειναι οκ εως 6 κυκλους..Εσεις ειχατε καμια παρενεργεια?

εγω εχω παρει και clomiphene και serpafar,που ειναι ακριβως το ιδιο πραγμα (απλα το βγαζουν δυο διαφορετικες εταιριες).Εννοειται οτι κανεις περισσοτερα αυγα οταν το παιρνεις,για αυτο ειναι φιαγμενο,αλλωστε.Εγω μια φορα το ειχα παρει μονο του και αλλες 3 σε συνδυασμο με altermon ενεσεις (λιγες ομως).Το κακο με την κλομιφενη γενικοτερα,ειναι οτι μπορει να εχει αρνητικη επιδραση στο ενδομητριο (δηλαδη να το λεπταινει).Σε μενα συνεβει και αυτο,αλλα απο την αλλη χαρης την κλομιφενη εμεινα εγκυος σε διδυμα (που ομως εχασα στον 4ο μηνα,απο ασχετο λογο).

Επισης,εαν καποια γυναικα εχει πολυκυστικες,υπαρχει νομιζω μεγαλυτερη πιθανοτητα να κανει πολλα ωαρια με την κλομιφενη

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα κοριτσια καλη εβδομαδα

Βιλυ μου το σχεδον θετικο που ειχες 11η και 12η ειναι θετικο !Ετσι δεν ειναι??

Maybe

Καλημερα Σοφια μου...Οχι δυστυχως τα τεστ ωορηξιας δε λειτουργουν οπως τα εγκυμοσυνης..Για να ειναι θετικο θα πρεπει οι δυο γραμμες να εχουν το ιδιο χρωμα η γραμμη του τεστ να ειναι πιο σκουρα απο την γραμμη του παραθυρου ελεγχου!!!

Τωρα στς 2 ειναι να κανω ενα...Για να δουμε..Εσυ?

ποτε πας για να δεις αυγουλακια?


1DqRp3.png

vA8fp3.png

Link to comment
Share on other sites

καλημερα κοριτσια και καλη εβδομαδα σε ολες με καλα αποτελεσματα!!! εγω ειμαι στην αναμονη για να δω αν ερθει περιοδος(ξουτ απο δω λεμε!!!!!!!!) και εχω αγωνια,περιμενω 29 -30.....βιλλυ μου μην στεναχοριεσαι ,,,κρατα κουραγια για συνεχεια!!! σας σκεφτομαι ολες !!!πολλα φιλια.

Σε ευχαριστω κοριτσακι μου!!!

Ελπιζω να μην αδιαθετησεις......

Μακαρι να εισαι η επομενη με τα ευχαριστα!!!

Φιλακια


1DqRp3.png

vA8fp3.png

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσάκια μου γλυκά καλή σας μέρα και καλή βδομάδα να έχουμε..

Βιλλάκι μου γλυκό μη στενοχωριέσαι.. Υπάρχουν κύκλοι και στις γυναίκες που δεν έχουν πρόβλημα κανένα ανωορρηκτικοί.. Μπορεί να είναι ένας από αυτούς... Τώρα που έχουμε βρει το πρόβλημα δεν μας σταματά τίποτε.. έτσι;

Ιγνατία μου μακάρι να μη σου έρθει κοπέλα μου..

Κι εγώ περιμένω περίοδο από μέρα σε μέρα αλλά εκτός από κάτι πονάκια ελαφριά κανένα άλλο σύμπτωμα.. Για να δούμε τι θα δούμε!

Προσπαθω να ειμαι ψυχραιμ, εχεις δικιο!!!!

Και να μην κανω αυτο το μηνα δε λεει κατι!!!

Αρκει που εκανα τους προηγουμενους και που τον επομενο θα μπω σε θεραπεια....

Εγω παντως σου ευχομαι να μην αδιαθετησεις...

Που ξερεις?

Η ελπιδα πεθαινει τελευταια!!!

Φιλακια γλυκιά μου...:tongue::tongue:


1DqRp3.png

vA8fp3.png

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια καλημερα!!!!!Καινουρια στη παρεα και πολυ αγχωμενη.Λοιπον εχω δυο κοριτσια 13.5 και 12 ετων και προσπαθουμε για τριτο.Εχω μια μερα καθυστερηση και το χαζοτεστ βγηκε αρνητικο.Επαφες υπηρξαν στις γονιμες μερες μερα παρα μερα.Επειδη ομως ο κυκλος μου κανει κατι νερα,φοβαμαι να παω για χοριακη για να μη φαω τα μουτρα μου!Ειμαι στα 36 και προχωραω ακαθεκτη μεχρι να το σκαρωσω το σπορακι!Αχ! δεν αντεχω αυτη την αναμονη!:(

Γεια σου Γιαννα!!!

Εχω και εγω ενα γιο 13 ετων...

Σου ευχομαι καλη επιτυχια..

Προσπαθειτε καιρο για το στερνοπουλι?

Παιρνεις καποια αγωγη?::P:p


1DqRp3.png

vA8fp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...