Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 13 ώρες πρίν, Katiamaxiking είπε:

      Να πω ότι δεν σε καταλαβαίνω; Σε καταλαβαίνω… παρε το χρόνο σου να ανακτήσεις δυνάμεις και ελπίδα! Εγω εκανα υστεροσκοπηση και βρέθηκε ήπια φλεγμονή και κατά τη φάση της διέγερσης (μακρύ πρωτόκολλο) πήρα ένα κοκτέιλ αντιβιώσεων για ένα μήνα. Σου πρότεινε κάποιο πρωτόκολλο; 
       

      Καλημέρα!!! Όχι δεν μιλήσαμε για τπτ άλλο...με το που είδε τις προηγούμενες προσπάθειες Μ είπε μόνο αυτό... υπάρχει περίπτωση να γίνει ζημιά με τη λαμπαροσκοπιση; Αυτό μόνο φοβάμαι μήπως πειράξουμε κάτι που δεν πρέπει....κ μετα από το χειρουργείο πως είναι η περίοδος μας; Κανονική; Η θέλει χρόνο να επανελθει;

      13 ώρες πρίν, Fay_ είπε:

      Το ανέβασα κορίτσια. Clear blue έκανα τελικά! Νομίζω θετικό άχνη γραμμή βέβαια! Τι λέτε; Είχα κατουρήσει πριν μισή ώρα να το πω κ αυτό.. θα κάνω κ άλλο το πρωί 

      Συγχαρητήρια!!!! Εύχομαι να πάνε όλα τέλεια 💗

      • Μου αρέσει 1

Μια νέα αρχή ....στην Αγγλία ;


Recommended Posts

Γειά σας,

εδώ μπορείτε να συζητήσετε και καταχωρήσετε πληροφορίες καθώς και συμβουλές

που θα διευκολύνουν τα άτομα που ενδιαφέρονται να μετακομίσουν / μεταναστεύσουν στην Αγγλία,

(εύρεση εργασίας, εύρεση κατοικίας, απαραίτητα δικαιολογητικά/έγγραφα, σύλλογοι και υποστηρικτικοί φορείς είτε εκεί είτε εδώ).

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 3,4k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Γεια σας , επειδή σκεφτόμαστε και εμείς για Αγγλία θα θέλαμε να μας δώσετε κάποιες πληροφορίες.

Πρόσφατα γυρίσαμε από ένα 5ημερο ταξίδι από το Λονδίνο περισσότερο για να το δούμε και να «νοιώσουμε» από κοντά το κλίμα!

Ο άντρας μου είναι οδοντίατρος εγώ έχω τελειώσει διοίκηση επιχειρήσεων αλλά δεν έχω δουλέψει πολύ (για το θέμα εμπειρίας)και έχουμε και μια κορούλα 3 ετών.

Το πρώτο πρόβλημα είναι η γλωσσά εγώ δεν γνωρίζω καλά αλλά ούτε και ο άντρας μου νοιώθει σίγουρος για να δουλεψει..ετσι σκεφτήκαμε να μάθουμε πρώτα την γλωσσά στην Αγγλία .

Φυσικά θα θέλαμε πρώτα για τον άντρα μου αν γνωρίζεται κάποιο «σχολείο – φροντιστήριο» ενηλίκων ταχύρυθμο και σε ποια περιοχή να πάμε ώστε να είναι πιο φθηνό τα ενοίκια γενικά η ζωή ώστε να νοικιάσουμε ένα μικρό σπιτάκι και να είναι και ασφαλής για το παιδί (εκτός Λονδίνου )

Όπως καταλαβαίνεται θα ζούμε από τις οικονομίες μας ..ψάχνοντας βεβαία και για κάτι σε οτιδήποτε δεν μας πειραζει.

Το παιδί θα μπορώ να το βάλω σε νηπιαγωγείο υπάρχουν δημόσια μήπως είναι και δωρεάν? (πολλά θέλω):lol: και σπίτι θα μας δώσουν αφού ουσιαστικά θα ήμαστε άνεργοι? Αυτά για αρχή και συγγνώμη εάν έγραψα πολλά να πω την αλήθεια ήθελα αλλά τόσα !!:wink:

Link to comment
Share on other sites

αχ ειμαι πολυ κουρασμενη αυτη τη στιγμη κ εχω κ ταξιδι αυριο αλλα εν ολιγοις σου λεω τα εξης για αρχη :)

ως οδοντιατρος δουλεια θα βρει γενικα στηνΑγγλια. να ρωτησει κατευθειαν σε οδοντιατρεια...εδω γενικα το συστημα ειναι της κλινικης, οπου μεσα εχει πολλους γιατρους κ οχι ο καθενας το οδοντιατρειο του

η μικρη σου ειναι μολις 3 χρονων, στα 4 πανε νηπιαγωγειο κ το κρατος σου πληρωνει περιπου τις 15 ωρες την εβδομαδα, τις υπολοιπες τις πληρωνεις εσυ. απ οσο γνωριζω οι περισσοτεροι γονεις πανε νηπιαγωγειο τα παιδια τους στον παιδικο που τα ειχαν, οποτε αυτη την στιγμη δεν ξερω να σου πω περισσοτερα στο αν υπαρχουν δημοσια νηπιαγωγεια κ πως δουλευουν. στα 5 ξεκινανε δημοτικο κανονικα νομιζω...κ εγω τωρα μαθαινω το σχολικο συστημα λογω του γιου μου οποτε συχωρεσε με αν κανω λαθη

πολυς κοσμος εχει ερθει, κ σπιτι βρηκε, κ δουλεια βρηκε :) θεληση να υπαρχει κ σχεδιο ;)

Link to comment
Share on other sites

Geia sou!

Loipon gia egkatastash sthn Agglia kai douleia tha prepei na ksekinhseis me to na stelneis aithseis kai viografika apo Ellada mesw net. Otan se eidopoihsoun kai telikws se paroun mporeite arxika na egkatastatheite s ena ksenodoxeio gia merikes meres mexri na vreite spiti konta sth douleia.

Na ertheis xwris douleia kai xwris spiti de tha to synistousa katholou, kathws gia na ksekinhseis se mia douleia prepei na tous dwseis home address kai gia na vreis spiti prepei na tous dwseis stoixeia ergodoth, kammia fora kai systatikes epistoles. Diladi de mporeis na vreis spiti xwris douleia, ektos kai an apeythintheis se idiwth pou einai ligo epifovo omws ayto, kai de mporeis na vreis douleia xwris dieythinsi monimis katoikias. Egw ergazomai gia agency kai mou zhthsan ektos apo dieythinsi katoikias kai 2 logariasmous sto onoma mou (nero, reyma h' xarti trapezas klp).

Dwrean stathmoi den yparxoun opote prepei na upologiseis kai to eksodo tou paidikou, na deis an se symferei na ergazesai dioti an o paidikos einai 500-700 o mhnas, kai esy douleyeis gia 1000, kai xreiazesai kai metaforika gia na phgainoerxesai sth douleia, tote de symferei.

Gia ato an sas dwsoun dwrean spiti de to gnwrizw, ayto ginotan paliotera, twra nomizw to exoun kopsei. Mporei na sou plirwsoun to noiki an meineis anergh, alla na sou DWSOUN spiti na meineis de nomizw na paizei. ayto isxyei mono gia single mothers pleon.


Eleni

bd5c7983f7.png

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις !

Ρωτήσαμε σε οδοντιατρεία (NHS) και του δίνουν του άντρα μου δουλεία(και με καλό μισθό λογω εμπειρίας) αλλά με μια προϋπόθεση να ξέρει πολύ καλά αγγλικά για αυτό και σκεφτήκαμε να πάει φροντιστήριο εκεί ....για 4-5 μήνες...αλλά αυτά για τα σπίτια δεν τα γνώριζα...τώρα πραγματικά μου φαίνεται δύσκολο μμ και ξενοδοχείο τόσους μήνες άκυρο....εκτός και αν πάει κολέγιο και ζει στην εστία.....και εγώ εδω με το μωρό και αυτός εκεί με τις αγγλίδες.. :(:wink:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις !

Ρωτήσαμε σε οδοντιατρεία (NHS) και του δίνουν του άντρα μου δουλεία(και με καλό μισθό λογω εμπειρίας) αλλά με μια προϋπόθεση να ξέρει πολύ καλά αγγλικά για αυτό και σκεφτήκαμε να πάει φροντιστήριο εκεί ....για 4-5 μήνες...αλλά αυτά για τα σπίτια δεν τα γνώριζα...τώρα πραγματικά μου φαίνεται δύσκολο μμ και ξενοδοχείο τόσους μήνες άκυρο....εκτός και αν πάει κολέγιο και ζει στην εστία.....και εγώ εδω με το μωρό και αυτός εκεί με τις αγγλίδες.. :(:wink:

Giati den kanei frontisthrio sthn Ellada merikous mhnes?

Gia poia perioxh skefteste an epitrepetai? Oi times kai to kostos zwhs eksartatai apo thn perioxh kai thn polh kai tha prepei na to upologisei ayto kai na to afairesei apo to mistho pou prosferoun giati sta notia px einai polu pio akriva apo oti voreia.

epishs aksizei na rwthsete an stis poluklinikes, tha plirwnei enoikia h' kapoio allo eksodo pou tha afaireitai apo to mistho tou (px misthos voithou/katharistrias ), gia na exete mia apopsi gia ta kathara kerdh pou tha mpainoun sto spiti.


Eleni

bd5c7983f7.png

Link to comment
Share on other sites

Ειχε προσπαθησει εδω Ελλαδα αλλα τελικως δεν τα καταφερνε λογω δουλειας (γιατι εδω δεν σταματαει την δουλεια επισης μενουμε επαρχια και κατι αξιολογο δεν υπαρχει τεσπα και ειδαμε πως σε 5 μερες που μειναμε λονδίνο ηδη ειχε αρχισει να ρωταει πιο ανετα ..να νειωθει πιο σιγουρος και πιστευει οτι θα τα μαθει πιο γρηγορα καποια στιγμη μου ελεγε οτι το καλυτερο θα ηταν να εμενε μεσα σε οικογενεια αγγλων! εγω παντως δεν ξερω αν θα μπορουσα.

περιοχη δεν γνωριζουμε συμφωνα με ενα καλο σχολειο εκει θα πηγεναμε μετα βλεπαμε...αχ σε ευχαριστω πραγματικα ειναι πραγματα που δεν τα ειχαμε σκεφτει μαλλον θα πρεπει να βρουμε εναν οδοντιατρο που ζει και εργαζεται ηδη εκει να μας τα πει ......

Παντως για περιοχη νοτια νομιζω θα εχει καλυτερο κλιμα εεε? :lol:

Link to comment
Share on other sites

Ειχε προσπαθησει εδω Ελλαδα αλλα τελικως δεν τα καταφερνε λογω δουλειας (γιατι εδω δεν σταματαει την δουλεια επισης μενουμε επαρχια και κατι αξιολογο δεν υπαρχει τεσπα και ειδαμε πως σε 5 μερες που μειναμε λονδίνο ηδη ειχε αρχισει να ρωταει πιο ανετα ..να νειωθει πιο σιγουρος και πιστευει οτι θα τα μαθει πιο γρηγορα καποια στιγμη μου ελεγε οτι το καλυτερο θα ηταν να εμενε μεσα σε οικογενεια αγγλων! εγω παντως δεν ξερω αν θα μπορουσα.

περιοχη δεν γνωριζουμε συμφωνα με ενα καλο σχολειο εκει θα πηγεναμε μετα βλεπαμε...αχ σε ευχαριστω πραγματικα ειναι πραγματα που δεν τα ειχαμε σκεφτει μαλλον θα πρεπει να βρουμε εναν οδοντιατρο που ζει και εργαζεται ηδη εκει να μας τα πει ......

Παντως για περιοχη νοτια νομιζω θα εχει καλυτερο κλιμα εεε? :lol:

Naii sigoura notia exei kalytero klima kai pio omorfes perioxes. Na xeis omws ypopsin sou oti einai polu pio akriva apo vorra akriwvs gia aytous tous logous ;)

Epishs ta noikia twn spitiwn pou vriskontai se perioxes me kala sxoleia einai polu akrivotera giati oloi psaxnoun na meinoun konta se kalo sxoleio gia na steiloun ta paidia..

Poly swsta skefthkes na rwthseis kapoion odontiatro na sas pei ta leitourgika eksoda dioti ayta de ta kserw. Sto vorra ena spiti me 2/3 krevvatokamares paei gyrw sta 600 eyrw, notia isws ligo pio akriva. Epishs na upologiseis ta dhmotika teli pou plirwneis kathe mhna kai einai syn 120-170 eyrw analoga thn perioxh.


Eleni

bd5c7983f7.png

Link to comment
Share on other sites

Gia na meinei me oikogeneia agglwn de kserw pws ginetai.. Yparxei ayth h dynatothta gia foithtes, alliws mporei na meinei kai se shared house diladi na menei me diafora alla atoma sto idio spiti kai na enoikiazei mono to ena dwmatio me koinoxrhstous tous allous xwrous. De kserw kata poso omws tha thelei na meinei me agnwstous, de ksereis kai ti karydias karydi tha einai o kathenas..


Eleni

bd5c7983f7.png

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα πιο εύκολη και ενδεχομένως φτηνότερη λύση για την εκμάθηση της γλώσσας θα ήταν να κάνει κάποια μαθήματα στην Ελλάδα, είτε σε φροντιστήριο είτε ιδιαίτερα. Αν δεν υπάρχει κάτι εκεί που μένετε ίσως συμφέρει να πάει στην κοντινότερη μεγάλη πόλη ή Αθήνα/Θεσσαλονίκη. Φροντιστήρια υπάρχουν στην Αγγλία αλλά είναι λίγα και απευθύνονται κυρίως σε άτομα νεαρής ηλικίας που έρχονται στην Αγγλία με ελάχιστα έως καθόλου αγγλικά. Τα δίδακτρα είναι αρκετά τσουχτερά (για εντατικό τμήμα υπολόγισε περίπου 150 λίρες την εβδομάδα), θα μπορούσε όμως να πιάσει δουλειά ως σερβιτόρος ή κάτι τέτοιο για να έχει ένα εισόδημα (οι περισσότεροι ξένοι που έρχονται να μάθουν αγγλικά στην Αγγλία αυτό κάνουν). Για να πάρεις μια ιδέα, αυτό είναι ένα φροντιστήριο στο Λονδίνο: http://meridian-it.co.uk/index.php?page=esol

Αφού πιάσει δουλειά με το καλό μην περιμένετε να σας βρούνε σπίτι, ούτε κι εσύ θα δικαιούσαι οποιοδήποτε επίδομα εκτός από child benefit και ίσως JSA αν ψάχνεις για δουλειά. To child benefit είναι περίπου 20 λίρες την εβδομάδα. Για το JSA έχω την εντύπωση ότι ΔΕΝ το δικαιούσαι αν δεν έχεις πληρώσει εισφορές στην Αγγλία και αν ο άντρας σου εργάζεται. Αν είσαστε και οι δύο άνεργοι, δικαιούστε μέχρι 100 λίρες την εβδομάδα (και οι δύο μαζί, όχι ο καθένας χωριστά). Μπορείς να ψάξεις σε αυτή την ιστοσελίδα για περισσότερες πληροφορίες: http://www.direct.gov.uk/en/index.htm

Το νηπιαγωγείο το πληρώνεις, όπως και τον παιδικό, αλλά για παιδάκια πάνω από 3 χρονών συνήθως έχει κάποιο πρόγραμμα ο δήμος που προσφέρει δωρεάν 15 ώρες παρακολούθηση την εβδομάδα για 38 εβδομάδες το χρόνο (τις παραπάνω τις πληρώνεις από την τσέπη σου). Για να δεις τι ακριβώς ισχύει, πρέπει να ξέρεις πού θα μείνεις. Ενδέχεται να υπάρχουν και άλλα προγράμματα, π.χ. παραπάνω δωρεάν ώρες αν ο ένας γονιός δουλεύει και ο άλλος παρακολουθεί κάποιο εκπαιδευτικό πρόγραμμα.

Νομίζω είναι καλή ιδέα να επικοινωνήσετε με Έλληνες οδοντιάτρους που εργάζονται στην Αγγλία για περισσότερες πληροφορίες, γιατί το εργασιακό καθεστώς εκεί είναι τελείως διαφορετικό απ' ό,τι στην Ελλάδα. Θα μπορούσε ίσως ο άντρας σου να απευθυνθεί στο Σύλλογό του ή να ρωτήσει συναδέλφους του. Όλο και κάποιος θα ξέρει κάποιον που εργάζεται ή έχει εργαστεί στην Αγγλία.

Να τσεκάρετε πολύ καλά σε τι περιοχή θα πάτε. Αν δείτε φτηνά ενοίκια και φτηνά δημοτικά τέλη, να είσαστε υποψιασμένοι ότι θα έχετε να αντιμετωπίσετε προβλήματα φτώχιας, εγκληματικότητας, κακής ποιότητας σχολείων κ.λπ.


The views expressed in this post are solely those of the author and do not necessarily represent the views of the citizens of the UK as a whole, nor can they be attributed to the UK government or any other government agency.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


ευχαριστω και πάλι ! Ολες οι πληροφορίες σας ηταν πολυ σημαντικές για εμενα και με βοηθουν να ξεκαθαρίσω λίγο το τοπιο..αρκετα θα ελεγα..σιγουρα θα ειναι μια δυσκολη αρχη και νομιζω περισσοτερο για εμενα και το παιδι ..

εγω το 2012 πιστευα οτι θα με βρει με ενα δευτερο παιδι και οχι στην αγγλια και αν θα το κανουμε το βημα τελικως θα το κανουμε ως την συνταξη τουλαχιστον δεν θα παιζουμε πανω -κατω ο αντρας μου ειναι ηδη 40 ετων και εγω 33!

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω και πάλι ! Ολες οι πληροφορίες σας ηταν πολυ σημαντικές για εμενα και με βοηθουν να ξεκαθαρίσω λίγο το τοπιο..αρκετα θα ελεγα..σιγουρα θα ειναι μια δυσκολη αρχη και νομιζω περισσοτερο για εμενα και το παιδι ..

εγω το 2012 πιστευα οτι θα με βρει με ενα δευτερο παιδι και οχι στην αγγλια και αν θα το κανουμε το βημα τελικως θα το κανουμε ως την συνταξη τουλαχιστον δεν θα παιζουμε πανω -κατω ο αντρας μου ειναι ηδη 40 ετων και εγω 33!

Natassa mou den kanei tipota. Oso gia th syntaksh mhn anhsyxeis kai exoume ouuuuu xronia mexri tote..Ta oria syntaksiodothshs synexws ayksanontai, me ta shmerina oria o antras sou exei 27 xronia douleias akoma.

Kati pou ksexasa na sou grapsw, einai gia ta epidomata pou rwtas. An o antras sou graftei se kollegio kai kanei mathimata agglikwn, thewreitai student kai den dikaioutai epidoma. Esy isws na dikaiousai Jobseeker's Allowance, alla ayto dinetai me proypotheseis, mia ek twn opoiwn einai na kaneis toulaxiston 2 aithseis thn evdomada gia douleia (opoiadipote douleia). To Jobseeker's allowance einai 45 h evdomada syn 20 nomizw gia to mwro. Me ayta ta 65 prepei na kalypseis faghto kai logariasmous kai metaforika, ara einai dyskolo na "sthrixthei" olh h oikogeneia s ayta ta lefta.

Epishs gia mathimata agglikwn thewrw to frontisthrio sthn Ellada oikonomikoterh lysh apo apopsi didaktrwn ta opoia edw einai..tsouxtera!!


Eleni

bd5c7983f7.png

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου νατισα

για να εργαστει ο αντρας σου εδω,θα πρεπει να εγγραφει στον συλλογο οδ/τρων εδω περα,(αδεια ασκησεως επαγγελματος) στο general dental council

θα πρεπει να μεταφραστει το πτυχιο του στα αγγλικα απο επισημη αρχη κ οτι αλλο σας ζητηθει απ τον συλλογο.χωρις αυτο,δεν προκειται να του δοθει εργασια.

αφου εγγραφει-θα παρει κανα μηνα-μπορει να ξεκινησει να κανει αιτησεις μεσω του www.nhs.uk εαν επιθυμει να εργαστει στο δημοσιο.στο ιδιωτικο ειναι κυριως κοσμητικη οδ/κη εαν εχει ειδικοτητα.μπορει επισης να εργαστει ως self employed αλλα δεν ξερω κατα ποσο σας συμφερει απ την οικονομικη αποψη,καθως θα πρεπει να νοικιασετε χωρο κ να αγορασετε εξοπλισμο.

το που θα μεινετε,λογικα,θα εξαρτηθει απο που θα εχετε προσφορα εργασιας.

εαν αποφασισετε να κανετε αιτηση στο nhs,καποια ν/α προσφερουν accommodation,στεγαση δηλαδη,οπου πχ δινεις 400 λιρες τον μηνα που καλυπτουν ενοικιο,νερο ηλεκτρικο κ δημοτικα τελη.

η στεγαση μπορει να ειναι απο ενα δωματιο σε εστια με κοινοχρηστους χωρους την κουζινα κ το μπανιο (οπου καθαριζονται απο προσωπικο σε καποιες περιπτωσεις) μεχρι κ κανονικο διαμερισμα ή σπιτι οπου κ παλι μπορει να ειναι ολο δικο σας ή να το μοιραζεστε.

ειπες <Ρωτήσαμε σε οδοντιατρεία (NHS) και του δίνουν του άντρα μου δουλεία(και με καλό μισθό λογω εμπειρίας) αλλά με μια προϋπόθεση να ξέρει πολύ καλά αγγλικά>

μπορω να σε ρωτησω ποιος σας το ειπε αυτο κ σε ποια οδ/τρεια ρωτησατε?ποιο ειναι το επιπεδο του αντρα σου?

μου κανει εντυπωση που καποιος σας το ειπε αυτο,η γλωσσα,αν ξερεις τα βασικα,δεν αποτελει προβλημα μια κ που την ορολογια-η ιατρικη ειναι ελληνικα-λατινικα να θυμησω-την μαθαινεις γρηγορα πανω στη δουλεια.

αλλη μεθοδος εκμαθησης της γλωσσας εδω,ειναι τα ιδιαιτερα.τα οποια ειναι αρκετα πιο οικονομικα απ οτι σε φροντηστηριο κ πιο ευελικτα αφου μπορεις να καθορισεις τις ωρες μονος σου.


as1cHuj0g410000NjAzMTNkfDQzNmR8bXkgZ29yZ2VvdXMgYm95IGlz.gif

as1cOBd0g410030MzcyZHB8MzA1OTAxZHx0byBtcGl6ZWxha2kgbW91IGVpbmFp.gif

Link to comment
Share on other sites

Katerina den thymamai akrivws pote to diavasa se efhmerida gia na dwsw to link pantws sxetika prosfata oti to NHS exei kanei pio aysthra ta krithria gia thn eparkeia sta agglika. Ayto symvainei epeidi exoun ginei polla iatrika lathi apo giatrous pou den exoun ta agglika ws mhtrikh glwssa. Isws giayto opou rwthse h Natassa na ths eipan gia ta agglika. Den einai pleon arketo mia "basic" gnwsh ths glwssas.

Natassa egw epimenw oti to kalytero einai na rwthseis kapoion/kapoia pou doulepse h' douleyei ws odontiatros sthn Agglia gia na se katatopisei. Kata protimhsh Ellhna/Ellhnida gia na sou ekshghsei tis diafores sthn eksaskhsh tou epaggelmatos stis duo xwres.


Eleni

bd5c7983f7.png

Link to comment
Share on other sites

Katerina den thymamai akrivws pote to diavasa se efhmerida gia na dwsw to link pantws sxetika prosfata oti to NHS exei kanei pio aysthra ta krithria gia thn eparkeia sta agglika. Ayto symvainei epeidi exoun ginei polla iatrika lathi apo giatrous pou den exoun ta agglika ws mhtrikh glwssa. Isws giayto opou rwthse h Natassa na ths eipan gia ta agglika. Den einai pleon arketo mia "basic" gnwsh ths glwssas.

αληθεια??δεν το εχω ακουσει (ακομα) αυτο

παντως απ τα 5 νοσοκομεια που εργαστηκα,στα 3 εδωσα τεστ αγγλικων μαζι με καποια αλλα τεστ δεξιοτητων.αυτο θα το συνατησεις στα πολυ καλης φημης ν/α οπου παρεπιπτωντως,το κανουν για τον λογο που λες.να αποφευχθουν λαθη που θα κοστισουν τη <φημη> του ν/ου.


as1cHuj0g410000NjAzMTNkfDQzNmR8bXkgZ29yZ2VvdXMgYm95IGlz.gif

as1cOBd0g410030MzcyZHB8MzA1OTAxZHx0byBtcGl6ZWxha2kgbW91IGVpbmFp.gif

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


×
×
  • Δημιουργία νέου...