Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 5 λεπτά , Marlina είπε:

      Το έχω κ εγώ αυτό το βάρος εδώ και πολύ καιρό.. και εγώ αυτό νιώθω ότι θα φύγουν 😄 Εχω την εντύπωση πως επιδεινώνεται με το πολύ ξαπλα. Επίσης και εγω το νιώθω πολύ πιο έντονα όταν θέλω τουαλέτα. Προσπαθώ να πηγαίνω αρκετά συχνά τουαλέτα γιατί πέρα από το βάρος μου δημιουργούν και συσπάσεις!

      Επίσης με το μπάνιο και εγώ το ίδιο προτιμώ το πρωί που είμαι καλύτερα!!! 

      ωραία περναμε όλες !αχαχαχχαχα 🤣 μωρέ ας πάνε όλα καλα και θα κάνω 5 φορε σ μπάνιο μετά !

Θυρεοειδής αδένας-παθήσεις-συμπτώματα


georgiamami

Recommended Posts

Και για να σας πω τα πολύ καλά νέα, πήγα χτες στο γιατρό και μου είπε οτι όλα έχουν πάει τέλεια δόξα τω Θεώ και μου είπε να κάνω μια φορά το χρόνο υπερηχογράφημα και κάθε εξάμηνο αιματολογικές εξετάσεις κι αυτά είναι αρκετά. Όσο για το παιδί; Μου έδωσε την ευχή του. :D

Σας ευχαριστώ όλους για τη συμπαράσταση. Καλή υγεία σε όλους μας εύχομαι.

Υπεροχα τα νεα σου Iguanna!!! Εχεις και απο εμας την ΕΥΧΗ για το πολυποθητο μωρακι. Καλη υγεια!!!


:-D ΣΤΟΧΟΣ - ΑΠΟΦΑΣΗ - ΕΠΙΜΟΝΗ - ΥΠΟΜΟΝΗ - ΕΠΙΤΥΧΙΑ -ΕΥΤΥΧΙΑ :P

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 7,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Και για να σας πω τα πολύ καλά νέα, πήγα χτες στο γιατρό και μου είπε οτι όλα έχουν πάει τέλεια δόξα τω Θεώ και μου είπε να κάνω μια φορά το χρόνο υπερηχογράφημα και κάθε εξάμηνο αιματολογικές εξετάσεις κι αυτά είναι αρκετά. Όσο για το παιδί; Μου έδωσε την ευχή του. :D

Σας ευχαριστώ όλους για τη συμπαράσταση. Καλή υγεία σε όλους μας εύχομαι.

Καταπληκτικά νέα!!!Σου εύχομαι με ένα υγιές μωράκι σύντομα!:D

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημερα σας.

Σημερα, ενημερωθηκα για ακομη ενα περιστατικο αναπλασης θυροειδικου ιστου.Τι εννοω???

Οταν κανουμε ολικη αφαιρεση θυροειδη, παραμενει ενας ιστος, μια λεπτη φλουδα απο τον αδενα. Για καποιο λογο, που συνηθως ειναι η μικροτερη χορηγουμενη δοση απο την απαιτουμενη, ο εγκεφαλος βλεπει το υπολειμμα ιστου και δινει εντολη να αναπλαθει ωστε να παραξει την δοση θυροξινης που λειπει. Και τοτε εχουμε την αναπλαση ενος νεου αδενα με στοιχεια συνθεσης του αρχικου. Πχ. ενας αρχικος αδενας που παρηγαγε οζους, θα δημιουργησει εναν νεο αδενα που θα παραγει οζους.

Ο ασθενης, γνωριζοντας οτι εχει βγαλει τον αδενα του, ευησυχαζει και μενει στον απλο ελεγχο των ορμονων TSH και Τ4 1-2 φορες το χρονο.

Και ξαφνικα μπορει να βρεθει αντιμετωπος με την ανακαλυψη υπαρξης νεου αδενα.

Η παρουσια ενος τετοιου αδενα, μπορει να δημιουργησει πολλα προβληματα και αν δεν εντοπισθει συντομα μπορει να γινει καρκινος.

Συμπερασμα: συνισταται η παρακολουθηση της περιοχης ΚΑΙ ΜΕΤΑ απο την αφαιρεση ανα τακτα χρονικα διαστηματα.

Η προληψη σωζει!!!

  • Μου αρέσει 1

:-D ΣΤΟΧΟΣ - ΑΠΟΦΑΣΗ - ΕΠΙΜΟΝΗ - ΥΠΟΜΟΝΗ - ΕΠΙΤΥΧΙΑ -ΕΥΤΥΧΙΑ :P

Link to comment
Share on other sites

Ναι,και γω εχω γνωστη,που ειχε κανει ολικη πριν 20 χρονια (και ειχε παρει ιωδιο),που μετα τη δικη μου περιπτωση,της βρηκαν ξανα οζο και θα εκανε παρακεντιση.Μου ειπε πως οταν δε σε καλυπτει το χαπι για μεγαλο χρονικο διαστημα αναγκαζεται ο οργανισμος να κανει κατι γιαυτο,αλλα δεν υπαρχει οργανο για να εκτελεσει σωστα την εντολη με αυτο το αποτελεσμα.Δεν ξερω αν αυτος ειναι πραγματι ο λογος αλλα ειναι γεγονος πως συμβαινει και πρεπει να προσεχουμε.

Link to comment
Share on other sites

χαθηκα αλλα δε σας ξεχασα.Ειμαι πλεον κατοικος Βρυξελλων και εκανα και τις πρωτες εξετασεις αιματος.ο γιατροσ λοιπον απο μονος του ζητησε tsh Ft4 Ft3 ασβεστιο,βιταμινη β12 βιταμινη D σιδηρο,φερριτινη γιατι ολα αυτα επηρεαζονται απο τον θυρεοειδη.και οταν του ειπα οτι εκανα πανω απο χρονο για να συνελθω μου εβγαλε ενα βιβλιο που ειχε στατιστικα στοιχεια και οι πλειοψηφια των ασθενων μετα απο ολικη θυρεοειδεκτομη χρειαζονται πανω απο χρονο για να συνελθουν.Στην αγαπημενη κατα τα αλλα πατριδα μου ελεγαν σε 4 μηνεσ το πολυ θα σαι περδικι

Link to comment
Share on other sites

α ξεχασα να σας πω οτι ειμαι και τυχερη γιατι ο γιατρος ειναι ο σπιτονοικοκυρης μας και το ιατρειο ειναι στην ιδια οικοδομη.οποτε ο, τι θελω πηγαινω κατευθειαν.ααα και επισκεψη στοιχιζει 35 ευρω!! βασικος μισθος 1200.τα συμπερασματα δικα σας

Link to comment
Share on other sites

α ξεχασα να σας πω οτι ειμαι και τυχερη γιατι ο γιατρος ειναι ο σπιτονοικοκυρης μας και το ιατρειο ειναι στην ιδια οικοδομη.οποτε ο, τι θελω πηγαινω κατευθειαν.ααα και επισκεψη στοιχιζει 35 ευρω!! βασικος μισθος 1200.τα συμπερασματα δικα σας

Μεγάλη τύχη αυτό με το γιατρό!!!!!!

Καλή επιτυχία στη νέα σου ζωή!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Μπράβο Μαριάν, πέτυχες διάνα...!

Εγώ μετά από μια άλφα ταλαιπωρία για τους διογνωμένους λεμφαδένες που είχα (έκανα υπέρηχο, πήγα σε ωρλ, μου παν οι γιατροί ότι μπορεί να 'ναι υποτροπή, με έστειλαν να κάνω ''καλό υπέρηχο'', ο οποίος έδειξε ότι ούτε υπόλειμμα υπάρχει, ούτε υποτροπή, αλλά αντιδραστική λεμφαδενίτιδα, τελικά μου είπαν ότι δεν είναι ενδοκρινολογικό θέμα και να ξαναπάω σε ωρλ!

Link to comment
Share on other sites

Αrs πες μας τι θα σου πει τελικα ο ωρλ. με ενδιαφερει πολυ.Πιστευω πως ενα κομματι και του δικου μου προβληματος ισως βρει λυση.Σου ευχομαι εσυ να βρεις τη δικη σου λυση επιτελους μια και καλη.Αληθεια ποιας ειδικοτητας γιατροι σου ειπαν οτι ειναι αντιδραστικοι λεμφαδενες και τι εικονα ειχαν που τους εκανε να βγαλουν αυτο το συμπερασμα;Προσπαθω οπως καταλαβαινεις να ξεμπερδεψω αν μπορεσω το δικο μου κουβαρι!:roll:

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας,εύχομαι υγεία και δύναμη σε όλους!

Στην αναζήτηση για πληροφόρηση στο πρόβλημα μου βρήκα την παρέα σας και είπα....να μπω :lol:

Λοιπόν,έχω πολυοζώδης βρογχοκήλη με έναν όζο στον αριστερό λοβό που από τα 2.5εκ το καλοκαίρι τώρα βρίσκεται στα 3εκ.,οπότε είμαι για ολική αφαίρεση του αδένα.

Είμαι σε αναζήτηση χειρουργού,έχω δει 3,οι 2 είναι στον ιδιωτικό τομέα και ο ένας στον δημόσιο.Υπάρχει μια κάλυψη από ιδιωτική ασφάλεια μέσω της δουλειάς με ομαδικό συμβόλαιο το οποίο βέβαια δεν καλύπτει όλο το κόστος της επέμβασης,γιαυτό κοιτάω και προς τον δημόσιο τομέα.

Η απορία μου λοιπόν είναι,αν στον Ευαγγελισμό ή σε οποιοδήποτε δημόσιο νοσοκομείο χρησιμοποιείτε η ίδια μέθοδος αφαίρεσης σε σχέση με ένα ιδιωτικό;

Έχω μπερδευτεί λίγο διαβάζοντας για την ελάχιστα επεμβατική μέθοδο κι αν αυτή χρησιμοποιείτε στο δημόσιο.Αν δεν χρησιμοποιείτε,ποια είναι η αυτή που χρησιμοποιείτε και ποιες οι διαφορές τους;

Ευχαριστώ Αντώνης.

Link to comment
Share on other sites

Αντωνη καλως ηλθες και καλη επιτυχια στην επεμβαση που θα κανεις.

Κι εγω με πολυοζωδη βρογχοκηλη, κατεληξα χωρις αδενα. Χειρουργηθηκα σε δημοσιο νοσοκομειο Θεσ/νικης.

Προφανως εσυ ρωτας πληροφοριες για Αθηνα.

Για τον τροπο χειρουργειου, το μονο που ξερω ειναι οτι λεγεται ΟΛΙΚΗ αλλα δεν ειναι 100%.Και δεν εχω ακουσει αν καποιο νοσοκομειο ή καποιοι γιατροι χειρουργουν με διαφορετικο τροπο. Πρωτη φορα ακουω τον ορο "ελάχιστα επεμβατική μέθοδο".

Φανταζομαι οτι ο τροπος θα ειναι ενας: ξαπλωνεις ανασκελα, σε κ^%βουν, σου βγαζουν και καθαριζουν την περιοχη απο οτι πρεπει να βγει, αναρωνεις, παιρνεις θυροξινη ευ ορου ζωης και κανεις ανα τακτα διαστηματα εξετασεις παρακολουθησης. Ολα αυτα για την περιπτωση που η βιοψια βγηκε αρνητικη γιατι αν βγει θετικη, υπαρχει και συνεχεια......


:-D ΣΤΟΧΟΣ - ΑΠΟΦΑΣΗ - ΕΠΙΜΟΝΗ - ΥΠΟΜΟΝΗ - ΕΠΙΤΥΧΙΑ -ΕΥΤΥΧΙΑ :P

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!

Δέσποινα η εικόνα για την αντιδραστική λεμφαδενίτιδα (διόγκωση των λεμφαδένων εξαιτίας φλεγμονής στην περιοχή) είναι λεμφαδένες καλοήθους μορφολογίας αλλά διογκωμένοι, περισσότερα δεν ξέρω...πάντως εμένα με έστειλαν απο τον Ευαγγελισμό στον Παπανικολάου, που κάνει ''καλούς'' υπερήχους και βρήκα ραντεβού την ίδια μέρα που πήρα τηλ. Μου είπαν ότι ο Καλοβιδούρης είναι το πρώτο όνομα και θα περάσω καιρός για να βρω ραντεβού. Πήγα τελικά στον Παπανικολάου και ο άνθρωπος με διαβεβαίωσε ότι δεν υπάρχει ανησυχία, όλα είναι φυσιολογικά. Ο μεγαλύτερο ςλεμφαδένας που μου βρήκε ήταν 1,7 εκ. και μου είπε ότι δεν είναι και τόοοοσο μεγάλος. Τον ρώτησα αν πιστεύει ότι η διόγκωση μπορεί να οφείλεται σε ακτινοβόληση από το ιώδιο και μου είπε μπορεί, στον Ευαγγελισμό πάντςω είπαν ότι όχι δεν είναι τέτοια η εικόνα και η δόση που πήρα (70 mlc) ήταν πολύ μικρή για να έπαθα κάτι τέτοιο. Πάντως μου είπαν δεν είναι ενδοκρινολογικό το θέμα. Όταν πάω σε ΩΡΛ θα σου πω τι μου είπε!

Αντώνη καλώς ήλθες και περαστικά. Εάν ενδιαφέρεσαι για Ευαγγελισμό μπορώ να σου δώσω πληροφορίες. Ο δικός μου χειρουργός αποδείχτηκε άριστος στη δουλειά που έκανε (το σπινθηρογράφημα και ο υπέρηχος μετά την αφαίρεση έδειξαν ότι είχε καθαρίσει την περιοχή πάρα πολύ καλά και δεν είχε δημιουργήσει ούτε συμφήσεις, ούτε τίποτα). Η ελάχιστα επεμβατική επέμβαση που λες, μήπως είναι μια μέθοδος που ακόμη δοκιμάζεται και είναι η είσοδος του νυστεριού από τη μασχάλη; Αν εννοείς αυτή δεν θεωρείται έγκυρη καθώς ενέχει πολλά μειονεκτήματα. Αν το έχεις διαβάσει σε σάιτ χειρουργών ενδοκρινών αδένων κτλ σε ιδιωτικα ιατρεία...ε....όπως ακούς πολλά κεράσια...όπως είπε και η Γεωργία παραπάνω κόψιμο, αφαίρεση, ράψιμο....that's it!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...