Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr

EASY LIVING {Ειρήνη}


Ειρήνη

Recommended Posts

Καλημέρα κορίτσια!!!

Τι κάνετε?

Εγώ είμαι λίγο χαλαρή σήμερα. Το σπίτι μου είναι τακτοποιημένο και καθαρό. Ένα πλυντήριο έχω μόνο να σιδερώσω και θα είμαι ΟΚ.

Εχθές ο άντρας μου τελείωσε με το καθάρισμα της αποθήκης. Επειδή πριν γεννήσω το παιδικό δωμάτιο το είχα για γραφείο, όταν φτιάξαμε το παιδικό δωμάτιο, το γραφείο μου μεταφέρθηκε στην αποθήκη. Εχθές που τα τακτοποίησε όλα, τα οργάνωσε έτσι, ώστε να μπορώ να κάθομαι να δουλεύω αν θέλω. Το βασικότερο, όμως είναι ότι μπήκαν τα βιβλία μου σε ράφια να μπορώ να ταβρίσκω. Πέρσι, λόγω του μωρού, δε δούλεψα καθόλου, οπότε δε με ένοιαζε που είναι τα βιβλία μου. Τώρα, όμως με νοιάζει. Οπότε τακτοποιήθηκαν όλα και είμαι πολύ χαρούμενη!!!

Και για να μην πάθετε σοκ, η αποθήκη μας δεν είναι κανένα σκοτεινό δωμάτιο χωρίς παράθυρα. Είναι ένα δωματιάκι (που κάποτε ο άντρας μου έμενε σ' αυτό), με ένα παράθυράκι. Απλώς δεν είναι στον ίδιο όροφο με το σπίτι. Είναι στο ισόγειο.

Μέχρι που σκέφτομαι ότι, άν φύγουν κάποια πράγματα που δε θέλω να φαίνονται (ή αν καλυφτούν με κάποιο τρόπο), μπορώ να κάνω τα ιδιαίτερα μου εκεί.

Είναι και κάτι άλλο που θέλω να σας πω εδώ και καιρό (αν και νομίζω ότι κάποια από τις κοπέλες το έχει γράψει παλαιότερα). Ένας καλός τρόπος να κάνεις περισσότερες δουλειές στο σπίτι είναι να κλείνεις τον υπολογιστή...

Από τότε που ο μικρός ορμάει στον ανοιχτό υπολογιστή, τον κλείνω όταν είναι ξύπνιος. 'Ετσι, έχω περισσότερο χρόνο για δουλειές, αλλά και για παιχνίδι μαζί του.

Φιλάκια σε όλες!!!

Να έχουμε μια υπέροχη εβδομάδα!!!


JAf3p3.png

qtEXp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 53,7k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • Ειρήνη

    10846

  • YOTOU

    4856

  • χρυσα81

    3863

  • mamavasia

    3157

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλημέρα κόρες!

Καλή μας εβδομάδα!

Συνεχίζεται η φθινοπωρινή μου προσπάθεια.

Προχθές, από το carefour, πήρα και ένα "πιατάκι" με ροδάκια, που το χρειαζόμουν για τη γλαστρούλα του "δυόσμου".

Ετσι σήμερα, αφού πήγα το φιογκάκι στο σχολείο, τακτοποίησα λιγάκι τα λουλουδάκια μου.

Τρία στο πίσω μπαλκόνι (δυόσμο, βασιλικό και ένα καλλωπιστικό που μεγαλώνει αρκετά) και δύο στο μπροστινό μπαλκόνι. Ένα τέραστιο καλλωπιστικό και έναν γιγάντιο βασιλικό, που μου είχε φέρει ο άντρας μου 2 χρόνια πριν, του Σταυρού και είναι απίστευτος, δεν παθαίνει τίποτα τον χειμώνα {χειμωνιάτικος}, μεγαλώνει απίστευτα και έχουμε προμηθεύσει όλη τη γειτονιά! :tongue:

Δείτε το πανέμορφο "τέρας" μου, που πρέπει να σημειώσω εδώ πως τον είχαμε κοντο-κουρέψει, τον Αύγουστο, πριν φύγουμε για διακοπες!!!!

Δείτε πως έγινε ήδη:

DSC00192.jpg


777885dugw57gt25.gif

Link to comment
Share on other sites

Καλημεραααα

Επιτελους αποψε τη νυχτα εκανε κ εδω την πρωτη βροχη -καταιγιδα δλδ οχι απλη βροχη- και σημερα το πρωι η ατμοσφαιρα μυριζε υπεροχα...

Evi να χαιρεστε το σπιτακι σας. Να μας λες για τον κηπο σου να περνουμε ιδεες. Εχω και εγω εναν μικρουλη με μια λεμονια ολη και ολη και λιγα λουλουδακια αλλα απο του χρνου την ανοιξη σκεφτομαι να τον ανανεωσω.

Ηλιαχτιδα μου ειδα στο τικερ σου εχι μικρουλη μπεμπακι να σε ρωτησω ποτε περιπου σταθηκε στα ποδαρακια του? Να σηκωνει δλδ το βαρος αλλα με παντα φυσικα κρατωντας το απο τις μασχαλιτσες του.


IIk6p3.png

Qskdp3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κόρες!

Καλή μας εβδομάδα!

Συνεχίζεται η φθινοπωρινή μου προσπάθεια.

Προχθές, από το carefour, πήρα και ένα "πιατάκι" με ροδάκια, που το χρειαζόμουν για τη γλαστρούλα του "δυόσμου".

Ετσι σήμερα, αφού πήγα το φιογκάκι στο σχολείο, τακτοποίησα λιγάκι τα λουλουδάκια μου.

Τρία στο πίσω μπαλκόνι (δυόσμο, βασιλικό και ένα καλλωπιστικό που μεγαλώνει αρκετά) και δύο στο μπροστινό μπαλκόνι. Ένα τέραστιο καλλωπιστικό και έναν γιγάντιο βασιλικό, που μου είχε φέρει ο άντρας μου 2 χρόνια πριν, του Σταυρού και είναι απίστευτος, δεν παθαίνει τίποτα τον χειμώνα {χειμωνιάτικος}, μεγαλώνει απίστευτα και έχουμε προμηθεύσει όλη τη γειτονιά! :tongue:

Δείτε το πανέμορφο "τέρας" μου, που πρέπει να σημειώσω εδώ πως τον είχαμε κοντο-κουρέψει, τον Αύγουστο, πριν φύγουμε για διακοπες!!!!

Δείτε πως έγινε ήδη:

DSC00192.jpg

Καλημερα Ειρηνη μου.

Εμενα κατα ενα μυστηριο τροπο οτι εχω σε γλαστρα δεν ζει για πολυ μονο κατι τυπου μπονσαι επιβιωνουν και φαντασου τηρω τις οδηγιες ποτισματος κλπ. Ειναι ανεξηγητο καθως το ιδιο φυτο στα χερακια της γιαγιας μου που μενει απο πανω μας ζει κ βασιλευει..


IIk6p3.png

Qskdp3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα Ειρήνη και όλες οι νοικοκυρούλες!

Μια χαρά είναι στο νέο μας σπίτι, σιγά-σιγά προσαρμοζόμαστε στη νέα ζωή, το σπιτάκι πολύ βολικό, έχει και υπόγειο! Έχουμε ελλείψεις που άλλες αναβάλλουμε λόγω έλλειψης χρημάτων (χαλιά, ντουλαπάκι τουαλέτας), άλλες από ιδεολογια (δεν αγοράζουμε τηλεόραση!). Τα χαλιά όμως, ο καλόγερος στο χωλ και το ντουλαπάκι στο μπάνιο θα το πάρουμε γιατί δε γίνεται.

Αυτό που δε μαζεύεται με τίποτα είναι ο κήπος, πολύ μπάζο και σκουπίδι, αυτοί που μένανε εδώ δεν είχανε καμία αίσθηση του τί είναι να ζεις σε μονοκατοικία με κήπο έστω μικρό. Θα γάλω φωτο να ανεβάσω σύντομα!

Μονοκατοικία με κήπο και είχανε μπάζα?????

Τι λες τώρα....άλλοι παρακαλάνε και άλλοι που το έχουν δεν το εκτιμάνε....είμαι σίγουρη ότι θα το κάνεις κουκλάκι τον κήπο χιχιχιχι ..έχει κανένα δεντράκι ή λουλούδι τουλάχιστον????

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Προσπάθειας συνέχεια:

1) Έβαλα ένα πλυντήριο με μονές κουβερτούλες του φιόγκου και 2-3 πολυ λεπτές που έχω για όταν κρυώνουμε τον χειμώνα στους καναπέδες. Αυτά, μαζί με τις κουρτίνες και τα πανωφόρια μας, τα κάνω νωρίς, τώρα που έχει ήλιο ώστε να στεγνώνουν σύντομα και να τους μένει το μαλακτικό.

2) Ο άντρας μου σήμερα είναι απογευματινός. Ετσι, έκανε ένα "ντου" στο δωμάτιο του "φιογκακίου" και ξεσκάρταρε πολύ πράγμα. Έβγαλε τα συρταράκια της trofast και την καθάρισε καλά. Μετά μπήκα εγώ, ξεσκάρταρα βιβλία / τετράδια και έβαλα σκούπα και σφουγγάρισα. Έτοιμο το δωμάτιο του μικρού.

3) Το ίδιο και στο υπνοδωμάτιο μας. Σκούπα καλή και σφουγγάρισμα {σκεφτείτε κάτω, ήταν τόσο χάλια, που σε κάθε δωμάτιο άλλαξα νερό...! :rolleyes: }.

4) Έπλυνα καλά το ραφάκι του ψυγείου που τοποθετούμε τα νερά. Το χρειαζόταν.

Τώρα, κάνω ένα μικρό διάλειμμα. Σε λίγο θα λουστώ γιατί περιμένω την κοπέλα μου, να μου κάνει ένα κούρεμα στα μαλλάκια. Το χρειάζονται πολυ...! :rolleyes:


777885dugw57gt25.gif

Link to comment
Share on other sites

Νοικοκυρούλες της Ειρηνούλας Καλημέρα!!! Καλό χειμώνα να έχουμε, με υγεία και χαρά!

Λοιπόν επιστρέψαμε στο σπίτι μας μετά από 2,5 μήνες σχεδόν ξενοιασιά και διακοπές..! Περάσαμε όμορφα, χαλαρώσαμε, είδαμε τους ανθρώπους μας, κάναμε τα μπανάκια μας, παντρέψαμε τις ξαδέρφες μας, όλα τα κάναμε!!

Επιστρέφοντας... χμ.. ζορίστηκα η αλήθεια! Φύγαμε από τη μαμά μου με 2 αυτοκίνητα ΦΙΣΚΑ ρούχα.. είχα κατεβάσει 2 μεγάλες βαλιτσάρες, αλλά καθώς ήρθαμε σπίτι ενδιάμεσα για 2-3 μέρες, κατέβασα σχεδόν όλα τα ρούχα μας... ένα θα πω... όταν ξεφορτώσαμε, στο σαλόνι δεν είχε χώρο να πατήσουμε!! όλα τα ρούχα μας ήταν βέβαια πλυμένα, αλλά όλα ασιδέρωτα....! οι βαλίτσες συν 6!!! σακούλες σκουπιδιών τίγκα στο ρούχο!! Το σπίτι κλειστό 2,5 μήνες καταλαβαίνετε...

Εφάρμοσα το σύστημα της πεθεράς (έκανα στην αρχή όσα βλέπει η πεθερά χαχαχαχαχα)! Βάλαμε όλες τις σακούλες και βαλίτσες με τα ρούχα στον πάνω όροφο και ξεκίνησα κάτω... Έφερα και το πιεστικό του μπαμπά οπότε ξεκίνησα τα μπαλκόνια, πατζούρια και συναφή με το πιεστικό.. έλαμψαν!

Ύστερα έπιασα μπάνιο και κουζίνα... έβγαλα τα πάντα από παντού... συρτάρια, ντουλάπια, τα πάντα... έκανα μια καλή εκκαθάριση και πέταξα- έδωσα πολλά πολλά πράγματα... για να μην τα πολυλογώ, το σπίτι σιγά σιγά μέσα σε μιάμιση εβδομάδα άδειασε από κάθε τι άχρηστο και περιττό... Βοήθησε πολύ και ο σύζυγος, που έκανε εκκαθαρίσεις σε αποθήκες- γκαράζ κτλ...

Αφού το σπίτι μοσχομύρισε και καθάρισε καλά καλά, ξεκίνησα με τα ρούχα...

είχα μαζί μου 2 σακούλες, μια για δόσιμο, μια για πέταμα... άνοιξα τα πάντα, βαλίτσες, σακούλες και ντουλάπες και ξεκίνησα... ότι δεν μας έκανε, έμπαινε στη σακούλα για δόσιμο, ότι δεν άξιζε για δόσιμο, για πέταμα, ότι έμενε τα έπαιρνε ο μικρός και μου τα κατέβαζε στην τραπεζαρία...

Μόλις γέμιζαν οι σακούλες, τις έπαιρνε ο σύζυξ για σκουπίδια.. αυτές για δόσιμο μπαίναν στη σκάλα της εισόδου και περίμεναν και εγώ κατέβαινα τραπεζαρία και σιδέρωνα.. μόλις τελείωνα με σίδερο, τα έπαιρνε ο μικρός στοίβες και τα έβαζε στα κρεβάτια μας και ανέβαινα και εγώ και τακτοποιούσα.. κάπως έτσι σε μια εβδομάδα περίπου τα ρούχα μας τέλος!

οι ντουλάπες μου είναι μοσχοβολιστές, στοιχισμένες και χωρίς τίποτα περιττό...!

Ειρηνάκι μου όμορφο, ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!! πόσες φορές σε σκεφτόμουνα όταν έπηζα αλλά έλεγα θα τελειώσω και θα ανασάνω...!

Και επιτέλους χθές το βράδυ τέλος τα πάντα!!!! Το σπίτι μας είναι λες και μόλις μετακομίσαμε, πεντακάθαρο και χωρίς τίποτα περιττό!! ΓΙΟΥΠΙΙΙΙ!

Πίνω χαλαρά το καφεδάκι μου και θα φτιάξω και ένα ραβανί γιατί σήμερα γιορτάζω (Σοφία) και όλο και κάποιος φίλος θα πεταχτεί το απόγευμα...!!

Αχ κορίτσια ξεφορτωθείτε ξεφορτωθείτε, θα λυτρωθείτε!! Πόσο δίκιο έχεις Ειρηνάκι!!

Link to comment
Share on other sites

Μόλις εβγαλα τα σκουπιδια Μαζι αποφασισα να πεταξω και

1)την πρωτη τσαντουλα της μικρης στον παιδικο πολυ χαριτωμενη, αλλα την ανακαλυψσ καταχωνιασμενη και με τεραστια ιχνη μουχλας (ηταν καπως χνουδωτη). Τη συχενομαι τη μουχλα, ελεγα θα την πλυνω, αλλα δεν τον αποφασιζα

2) ενα δικο μου τσαντακι ώμου benneton το οποιο το ααγαπουσα και αυτό, αλλα ηταν αθλιο πια. Μου εβγαζε μια μυζερια

... τα 5 κιλα που μου περισσευουν πρεπει να αποφασισω να πεταξω. που θα μου παει

Έκανες πολύ καλά που τα ξεφορτώθηκες! Ειδικά τα αντικείμενα που μας "μιζεριάζουν" {ρούχα, καλλυντικά, διακοσμητικά, τσάντες κλπ.} είμαι τόσο υπέρ να τα ξεφορτωνόμαστε!!!!

Υ.Γ. Οσο για τα κιλά, σιγά-σιγά. Όταν θα είσαι έτοιμη να ξεκινήσεις προσπάθεια, σκέψου το 1 κιλό. Το 5 ακούγεται δύσκολο και είναι ανασταλτικό... Βάλε το 1 κιλό στόχο, χαλαρά... που είναι και πιο εύκολο και ακούγεται και πιο εύκολο. Όταν το χάσεις, προσπάθησε να το διατηρήσεις.. και επειδή θα έχει ανέβει η ψυχολογία σου, θα πας και για το 2ο, σιγά-σιγά. Στο μεταξύ και μένα με έχει "πιάσει" τρέλα τελευταία... όλο τρώω... ακόμα και τη στιγμή που τρώω σκέφτομαι τι θα φάω μετά... :|:-|


777885dugw57gt25.gif

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


καλημερα και χρονια πολλα σε οσες γιορταζουν (εμενα η αδερφη μου, γιαγια, ξαδερφες κλπ)

θα επανελθω σε λιγο με το πλανο της εβδομαδας :D:D

καλες δουλιτσες σε ολα τα κοριτσακια

ευα3 ποσο ειναι το μωρακι σου;


YLr5p2.png 1591018sq5aah86gw.gif1591018sq5aah86gw.gif

Link to comment
Share on other sites

καλημερα και χρονια πολλα σε οσες γιορταζουν (εμενα η αδερφη μου, γιαγια, ξαδερφες κλπ)

θα επανελθω σε λιγο με το πλανο της εβδομαδας :D:D

καλες δουλιτσες σε ολα τα κοριτσακια

ευα3 ποσο ειναι το μωρακι σου;

Καλημερα Ταζ μου. Η μπεμπα μου ειναι 6μιση μηνων. Ειναι λιγο γεματουλα :oops: 8 κιλα και ενω γενικα η γλωσσα μας παει ροδανι καθως και η γενικοτερη αντιληψη - παρατηρητικοτητα, σωματικα ειναι λιγο τεμπελουλα. Αν και καθεται ηδη εδω και 15 μερες χωρις στηριξη κατα τα αλλα ειμαστε λιγο πισω δλδ εχει γυρισει απο ανασκελα μπρουμυτα και ξερουμε οτι μπορει να το κανει αλλα δεν...οπου την αφησεις εκει μενει και παιζει. Την βαζουμε μπρουμυτα να δυναμωνει και εδω και λιγες μερες τις κανω καποιες ασκησουλες που μου δειξανε. Φυσικα να στηριχθουμε στα ποδια ουτε λογος. Θα σου εγραφα και αλλα , αλλα θα χαλασω το θεμα. Εχω γραψει και στο παρεντς στο κινητικη ανπτυξη και σε διαβασα λιγακι και εσενα.

Αν βρω χρονο -γιατι οπου να ναι θα ξυπνησει η μπουμπου- θα σου στειλω πμ .


IIk6p3.png

Qskdp3.png

Link to comment
Share on other sites

Εδωσες και πάλι πολύ σωστές συμβουλές...Πολύ θα ηθελα ενα φύλλο μόνο για τα πανωφόρια ,αλλα δυστυχώς η πραγματικότητα απέχει πολύ από το όνειρο...

Έχεις δίκιο, Χρύσα μου.

Σ' αυτό είμαι τυχερή. Εχω καταφέρει να έχω ένα φύλλο στην ντουλάπα, μόνο για τα πανωφόρια μας. Μεγάλη υπόθεση, αδερφή!!!

Αφού τελειώσω τις κουρτίνες του σπιτιού, σιγά-σιγά φυσικά, θα ασχοληθώ μ' αυτό. Θέλουν όλα φρεσκάρισμα... :|

Στο τραπεζάκι μπορείς να βάλεις ωραιότατα table books,όλο και κάποιο ίσως εχεις.:rolleyes:

Το cοuntry style είναι ακριβώς το στυλ μου και είμαι παρομοίως σε φάση ,να το κάνω πιο γκλάμουρ. Για την ακρίβεια θα ηθελα μια ανανέωση στα υφάσματα,κουρτίνες,ταπετσαρία καναπέ,κ.τ.λ,αλλά ετσι όπως γίναμε δεν μας βλέπω για τέτοια εξοδα.Ας είμαστε καλά και δεν πειράζει!.

Καλό ξεκίνημα στην αναδιοργάνωση!

Έχω table books, και το σκεφτόμουν, αλλα αναρωτιέμαι αν θα ξεκινήσουν να μου τη δίνουν κι αυτά, όπως τα άλμπουμς μας... :rolleyes: Πρέπει να το σκεφτώ κι άλλο. Σε πρώτη φάση, σκεφτόμουν ν' αφήσω μόνο 3 άλμπουμς {γάμος, γαμήλιο, βάφτιση} αλλά να μπουν αυστηρά το ένα πάνω στο άλλο ώστε τα τραπεζάκι να "αναπνέει" να μην φαίνεται στουμπωμένο αλλά και να το καθαρίζω εύκολα. Βλέπουμε...

Σ' ευχαριστώ για τα σχόλια στο country style! Πολύ με βοηθάς! :P

Υπομονή για τα σχέδια, Χρύσα μου. Και γω, μη νομίζεις, σχέδια κάνω στο μυαλό μου και προσπαθώ με αυτά που ήδη έχω να δω τι μπορώ να κάνω... Σιγά-σιγά... ;);)


777885dugw57gt25.gif

Link to comment
Share on other sites

καλημερα ειρηνη

α ευακι εχεις γραψει κι εκει; οποτε ας μη νχαλαμε αυτο το θεμα. παω να δω απο κει τι εγραψες. οπως διαβασες, μεγαλη παθουσα.... :?

Ναι τα λεμε απο κει.

Εγω επειδη ως παιδι ειχα κακη εμπειρια για αυτο τωρα προσεχω το παραμικρο.


IIk6p3.png

Qskdp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...