Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • τρέχα γύρευε! @linaa ο άντρας μου και κάθε ο αντρασ κάθε κοπέλας που είναι ναυτικός (πλέον γραφείου) το γνωρίζει  πως μέχρι  πριν μερικά χρόνια που ήταν η αλληλεγγύη επέδιδαν φορολογία 45% στο κράτος και πλέον 35% άρα γιατί να μην τα πάρουν; επισης εγώ πριν παντρευτώ δούλευα 12 χρόνια και πλήρωνα τον φόρο μ όπως όλος ο υπόλοιπος κόσμος, γιατί να μην τα πάρω; ναι μεν δόξα το θεό δεν είναι ότι περιμενω αυτά τα χρήματα για να ζήσω αλλά δεν θεωρώ σωστο ενώ αποδίδεις φόρο να μην έχεις ισα δικαιώματα λόγω του μισθού! και άσε τον μισθό στην άκρη , τα 12 χρόνια που εγώ πλήρωνα τον φόρο μ τι τα διαγράφουμε; χωριά ότι εχω ψυχολογικά, νιώθω ανασφάλεια άμα δεν παίρνω τον μισθό μ 🤣 δεν ξέρω ίσως το βλέπω εγώ λάθος….  

Θυρεοειδής αδένας-παθήσεις-συμπτώματα


georgiamami

Recommended Posts

Καλημερα!!Μαιρη μου σε ευχαριστω για τα γλυκα σου λογια!!Χαιρομαι που μπαινετε συχνοτερα!!!Ειλικρινα ειχα στερηθει την παρεα σας!!Σου εστειλα ΠΜ για το Forum της διαιτας.Μακαρι να τα λεμε κι απο κει!!Φυσικα και οποιος αλλος ενδιαφερεται,γιατι εχουμε σχεδον ολοι μας ενα θεματακι με τα παραπανισια κιλα που πηραμε απο τους υπο-Θ/σμους!!!Καλη εβδομαδα σε ολους!!!

ΑΥΤΟ ΤΟ Π.Μ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΠΟΥ ΤΟ ΕΙΧΑ ΒΡΕΙ ΜΙΑ......ΦΟΡΑ!!!!ΓΙΑ ΔΩΣΕ ΜΟΥ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 7,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

γεια σας .ξερει κανεις τι ειναι το thyrogen;

Ειναι μια ενεση που την κανουν οι θυρεοειδοπαθης λιγες μερες ή ωρες (δε θυμαμαι καλα) πριν απο καποια εξεταση-θεραπεια για να αποφυγουν την σταδιακη επιτευξη του οργανισμου σε φαση υποθυρεοειδισμου που κραταει περιπου 1-2 μηνες. .

Περισσοτερες λεπτομερειες θα σου πουν οι εχοντες προσωπικη εμπειρια μολις διαβασουν την ερωτηση σου.


:-D ΣΤΟΧΟΣ - ΑΠΟΦΑΣΗ - ΕΠΙΜΟΝΗ - ΥΠΟΜΟΝΗ - ΕΠΙΤΥΧΙΑ -ΕΥΤΥΧΙΑ :P

Link to comment
Share on other sites

εβγαλα τον θυροειδη πριν απο 1,5 χρονο.εχω tsh 0,0 εδω και ενα χρονο.κοντευω να πεσω κατω,εχω ολα τα συμπτωματα του υποθυροειδισμου και μολις ανακαλυψα οτι σε αυτο ωφειλεται οτι εχω χαμηλη πιεση 4 αλλα η γιατρος μου ελεγε βλακειες (οτι δε γινεται και αποκλειεται).δεν μπορουσε να το συνδεσει αυτο .μονο για το θυροτζεν ηξερε να μου πει.παω κοιταζει τις τιμες ολα καλα φυγε.στο μεταξυ πρεπει να εχουν επηρεαστει και αλλες ορμονες αλλα αυτη ανεβαζε απο μονη τις τα ορια για να μην ασχοληθει( 6 μοναδες πανω απο το οριο).μετα απο το θυροτζεν θα ειναι σαν να μην υπηρξε ποτε θυροειδης; τοσα χρονια που ειχα προβληματα επειδη εβγαιναν καλες οι εξετασεις μου εβγαζαν με το ζορι ψυχολογικα προβληματα και επρεπε να κλεισει η φωνη μου για να με στειλουν για αλλες εξετασεις.σε αλλους γραφουν μαγνητικες κλπ. για ψυλου πηδημα και σε μενα αρνουνταν να γραψουν.η δουλεια του ενδοκρινολογου ειναι να βλεπει τις τιμες απο τις εξετασεις και να σου λεει αυτο το παθαινεις ενω αυτο οχι γιατι εμενα αυτο μου κανουν;α και κατι αλλο εσας σαν εβγαλαν δερμα στο χειρουργειο; εμενα αρκετο αλλα αυτος με κοροειδευε οταν του ελεγα οτι ποναω.δεν μπορω να καταπιω ,να ξυριστω και απεκτησα και προγουλι.παει και ο λαιμος

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εβγαλα τον θυροειδη πριν απο 1,5 χρονο.εχω tsh 0,0 εδω και ενα χρονο.κοντευω να πεσω κατω,εχω ολα τα συμπτωματα του υποθυροειδισμου και μολις ανακαλυψα οτι σε αυτο ωφειλεται οτι εχω χαμηλη πιεση 4 αλλα η γιατρος μου ελεγε βλακειες (οτι δε γινεται και αποκλειεται).δεν μπορουσε να το συνδεσει αυτο .μονο για το θυροτζεν ηξερε να μου πει.παω κοιταζει τις τιμες ολα καλα φυγε.στο μεταξυ πρεπει να εχουν επηρεαστει και αλλες ορμονες αλλα αυτη ανεβαζε απο μονη τις τα ορια για να μην ασχοληθει( 6 μοναδες πανω απο το οριο).μετα απο το θυροτζεν θα ειναι σαν να μην υπηρξε ποτε θυροειδης; τοσα χρονια που ειχα προβληματα επειδη εβγαιναν καλες οι εξετασεις μου εβγαζαν με το ζορι ψυχολογικα προβληματα και επρεπε να κλεισει η φωνη μου για να με στειλουν για αλλες εξετασεις.σε αλλους γραφουν μαγνητικες κλπ. για ψυλου πηδημα και σε μενα αρνουνταν να γραψουν.η δουλεια του ενδοκρινολογου ειναι να βλεπει τις τιμες απο τις εξετασεις και να σου λεει αυτο το παθαινεις ενω αυτο οχι γιατι εμενα αυτο μου κανουν;α και κατι αλλο εσας σαν εβγαλαν δερμα στο χειρουργειο; εμενα αρκετο αλλα αυτος με κοροειδευε οταν του ελεγα οτι ποναω.δεν μπορω να καταπιω ,να ξυριστω και απεκτησα και προγουλι.παει και ο λαιμος
Ostrako καλως ηλθες στην παρεα μας!Η αληθεια ειναι οτι δεν καταλαβα πολλα πραγματα!Καταρχας για ποιο λογο εγινε θυρεοειδεκτομη?Ειχες δηλαδη καρκινο?Αν ναι,λογικο ειναι να σου κρατανε την TSH κοντα στο 0,ετσι ωστε να εχεις λιγο υπερθυρεοειδισμο(για να βρισκεται σε καταστολη και να μην υπαρξει υποτροπη).Δεν εχεις λοιπον υπο-θυρ/σμο με τιμη μηδενικη.Εκανες θεραπεια με ραδιενεργο ιωδιο?Αν ναι,ησουν σε βαρυ υπο-θ εκεινο το διαστημα?Οσο για την Thyrogen τα εγραψε σωστα η Georgiamammi.Εσενα σου εκαναν αυτη την ενεση?Στο χειρουργειο δεν εγινε κατι τετοιο σε μενα αλλα ουτε και σε αλλα ατομα που ξερω.Ισα-ισα εγινε και πλαστικη!Οσο για το Τσερνομπιλ,δεν γνωριζω ποιες ομαδες πληθυσμου εβλαψε.Παντως αρκετοι επιστημονες θεωρουν υπευθυνη για τον καρκινο του θυρεοειδη την ακτινοβολια.
Link to comment
Share on other sites

γεια σας .ξερει κανεις τι ειναι το thyrogen;

Kαλησπέρα!!!!

όστρακο καλησπέρα!!!

Η θεαματική βιο-τεχνολογική παραγωγή και εισαγωγή στην κλινική πράξη της ανασυνδυασμένης ανθρώπινης ΤSH (rhTSH) δηλαδή thyrogen είναι ένα μεγάλο επίτευγμα για την κλινική θυρεοειδολογία. Η χρήση της αναβάθμισε την αποτελεσματικότητα και ασφάλεια της διαγνωστικής και θεραπευτικής μας πρακτικής αλλά και την ποιότητα ζωής των ασθενών. Ο ασθενής μπορεί πλέον να προετοιμασθεί για τη διαγνωστική ή θεραπευτική λήψη Ραδιενεργού Ιωδίου με δύο ενέσεις rhTSH, ενώ συνεχίζει απρόσκοπτα την καθημερινή λήψη της θυροξίνης, έτσι αποφεύγει την ταλαιπωρία της διακοπής της θυροξίνης για μερικές εβδομάδες και του συνδρόμου του ʽσύντομου υποθυρεοειδισμούʼ. Πολύ πρόσφατες μελέτες απέδειξαν επίσης ότι η χρήση rhTSH έχει τα ίδια αποτελέσματα, όσον αφορά την 5ετή επιβίωση, με τους ασθενείς που σταμάτησαν την θυροξίνη.

αυτό είναι απόσπασμα από το http://www.iatronet.gr/article.asp?art_id=14928

εγώ όλες μου τις εξετάσεις τις κάνω με thyrogen για να μην ταλαιπωρέιται ο οργανισμός μου με αμέτρητους υπο-θ...

εγώ στο ατύχημα του τσερνομπιλ ήμουν 2 ετών και την πάτησα κι εγώ όπως και χιλιάδες άλλοι συμπολίτες μας...

Σόνια μου τέλους Ιουνίου θα κάνω υπέρηχο και αν ,πρώτα ο θεός βρω τις ενέσεις καθώς είναι ακόμα σε έλλειψη, θα κάνω αρχές Ιουλίου επανέλεγχο εξαμήνου στις ορμόνες μου... για να δούμε... μπας και βάλουμε μπροστά και για νινάκι το καλοκαίρι!!!!!!!!!!!!! <3


...γιατί τα όνειρα σαν τα θαύματα είναι

βγαίνουν αληθινά

μόνο αν τα πιστεύεις...

Link to comment
Share on other sites

Ostrako καλως ηλθες στην παρεα μας!Η αληθεια ειναι οτι δεν καταλαβα πολλα πραγματα!Καταρχας για ποιο λογο εγινε θυρεοειδεκτομη?Ειχες δηλαδη καρκινο?Αν ναι,λογικο ειναι να σου κρατανε την TSH κοντα στο 0,ετσι ωστε να εχεις λιγο υπερθυρεοειδισμο(για να βρισκεται σε καταστολη και να μην υπαρξει υποτροπη).Δεν εχεις λοιπον υπο-θυρ/σμο με τιμη μηδενικη.Εκανες θεραπεια με ραδιενεργο ιωδιο?Αν ναι,ησουν σε βαρυ υπο-θ εκεινο το διαστημα?Οσο για την Thyrogen τα εγραψε σωστα η Georgiamammi.Εσενα σου εκαναν αυτη την ενεση?Στο χειρουργειο δεν εγινε κατι τετοιο σε μενα αλλα ουτε και σε αλλα ατομα που ξερω.Ισα-ισα εγινε και πλαστικη!Οσο για το Τσερνομπιλ,δεν γνωριζω ποιες ομαδες πληθυσμου εβλαψε.Παντως αρκετοι επιστημονες θεωρουν υπευθυνη για τον καρκινο του θυρεοειδη την ακτινοβολια.

Συμφωνώ απόλυτα... κι εμένα μου λείπουν βασικά πράγματα από το ιστορικό... τις ενέσεις τις κάνεις αφού έχεις πάρει και θεραπευτικό ιώδιο, περίπου 5-6 μήνες μετά για τον επανέλεγχο... όλο αυτό το διάστημα και εφόσον παίρνεις καθημερινά το χάπι και η TSH είναι 0 είσαι υπέρ-θ και όχι υπό-θ και τα συμπτώματα είναι ταχυκαρδίες, νυχτερινές εφιδρώσεις, τρόμος κλπ...


...γιατί τα όνειρα σαν τα θαύματα είναι

βγαίνουν αληθινά

μόνο αν τα πιστεύεις...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


εβγαλα τον θυροειδη πριν απο 1,5 χρονο.εχω tsh 0,0 εδω και ενα χρονο.κοντευω να πεσω κατω,εχω ολα τα συμπτωματα του υποθυροειδισμου και μολις ανακαλυψα οτι σε αυτο ωφειλεται οτι εχω χαμηλη πιεση 4 αλλα η γιατρος μου ελεγε βλακειες (οτι δε γινεται και αποκλειεται).δεν μπορουσε να το συνδεσει αυτο .μονο για το θυροτζεν ηξερε να μου πει.παω κοιταζει τις τιμες ολα καλα φυγε.στο μεταξυ πρεπει να εχουν επηρεαστει και αλλες ορμονες αλλα αυτη ανεβαζε απο μονη τις τα ορια για να μην ασχοληθει( 6 μοναδες πανω απο το οριο).μετα απο το θυροτζεν θα ειναι σαν να μην υπηρξε ποτε θυροειδης; τοσα χρονια που ειχα προβληματα επειδη εβγαιναν καλες οι εξετασεις μου εβγαζαν με το ζορι ψυχολογικα προβληματα και επρεπε να κλεισει η φωνη μου για να με στειλουν για αλλες εξετασεις.σε αλλους γραφουν μαγνητικες κλπ. για ψυλου πηδημα και σε μενα αρνουνταν να γραψουν.η δουλεια του ενδοκρινολογου ειναι να βλεπει τις τιμες απο τις εξετασεις και να σου λεει αυτο το παθαινεις ενω αυτο οχι γιατι εμενα αυτο μου κανουν;α και κατι αλλο εσας σαν εβγαλαν δερμα στο χειρουργειο; εμενα αρκετο αλλα αυτος με κοροειδευε οταν του ελεγα οτι ποναω.δεν μπορω να καταπιω ,να ξυριστω και απεκτησα και προγουλι.παει και ο λαιμος

καλησπερα ostrako,μαλλον κι εσυ καρκινοποιημενο οζο θα ειχες για να κανεις επεμβαση,ξερεις δεν ειναι και πολυ κατατοπιστικα αυτα που μας λες,το tsh πρεπει να ειναι μηδεν,τα ψυχολογικα και οι κομμαρες ειναι θεμα του υποθυρεοειδισμου και της σωστης ρυθμισης του χαπιου,μαλλον δεν εχεις ρυθμιστη καλα..

ξερεις ΕΧΩ ΤΗΝ ΑΤΥΧΙΑ ΝΑ ΕΧΩ 2 ΤΟΜΕΣ ΣΤΟ ΛΑΙΜΟ,η τομη του 2010 δεν φαινεται καθολου,μετα απο την πλαστικη,η τομη του 1975,εχει κατι απο αυτο που λες,σαν να λειπει δερμα,φαντασου μετα απο 35 χρονια και φαινεται,η δικη σου η τομη ειναι προσφατη,δεν νομιζω να ειναι η δικη μου γαιδουροτομη του 75,εχουν περασει πολλα χρονια και οι χειρουργοι εχουν μαθει,οσο για το προγουλι,επειδη εχω κι εγω,μαλλον συσσωρευμενο λιπος ειναι,ΤΕΛΟΣ ΕΑΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΚΟΙΤΑ ΝΑ ΠΑΡΕΙΣ ΚΑΙ ΜΙΑ ΔΕΥΤΕΡΗ ΓΝΩΜΗ ΑΠΟ ΑΛΛΟ ΓΙΑΤΡΟ ΕΝΔΟΚΡΙΝΟΛΟΓΟ..

Link to comment
Share on other sites

Παιδια γεια και απο μενα! χαθηκα! δουλεια πολυ και καθολου διαθεση! ο αδερφος μου επισκεφθηκε αυτην την κα στον ευαγγελισμο, και δεν της εκανε η μαγνητικη που του ειχε γραψει η ενδοκρινολογος του και ζητησε αξονικη γιατι λεει η αξονικη ειναι καταλληλη για αυτεσ τις περιπτωσεις! του εκλεισε στον ευαγγελισμο τον ιουλιο, να κανει και αιματος και να παει εξω να κανει και υπερηχο παλι! και να δουμε λεει μετα απο λιγο καιρο πως θα εχουν εξελιχθει τα πραγματα! πως να έχουν? παλι με το περιμενε μενουμε!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!:P

Πώς είστε?Εγώ καλούτσικα, σωματικά το παλεύω, ψυχολογικά όμως δίνω μεγάλη μάχη!

liladam εύχομαι καλά αποτελέσματα και ότι καλύτερο για τον αδερφό σου!

Πολλά φιλιά σε όλους!;)

Link to comment
Share on other sites

καλημερα κ απο μενα

εχω κ εγω θυροειδη απο το 2004, υποθυροειδισμο κ οζιδια..

με αγχωνει παρα πολυ στο θεμα γονιμοτητας μιας κ ειμαστε στην προσπαθεια αποκτησης ενος παιδιου!

η γιατρος μου μου λεει πως δεν εχω να φοβαμαι κατι αν τον εχουμε ρυθμισμενο! οι τελευταιες εξετασεις ηταν καλες

ταλαιπωρηθηκα βεβαια μεχρι ν αρυθμιστει γιατι πηγαινα σε λαθους γιατρους, ευτυχως τωρα ειμαι καλημενη..κανω αγωγη τους 2 τελευταιους 2 μηνες με τα 75, ενω για 2 χρονια επερνα τ4 των 100.το αλλαξαμε για να ανεβει η tsh μου που ηταν χαμηλα επιτηδες για τα οζιδια

βεβαια εχω κ κιλα, τα οποια εμ δυσκολευουν στο θεμα μωρου κ απο το γεναρη η περιδος ειναι "κουκου" ερχεται νωριτερα , με ελαχιστη ροη, με καφε υγρα κ οχι αιμα, τι να πω

γινεται να ευθυνεται ο θυροειδης?εφοσον ειναι ρυθμισμεονς?συγνωμη που σας κουρασα, αλλα ηθελα να εχετε πληρη εικονα


PXkMp3.png 690739pesbqr6dqw.gif
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολη την παρεα των ΑΘ!!!Καταρχας ευχομαι καλα αποτελεσματα για τον αδελφο σου Liladam,αν και ξερω απο πρωτο χερι ποσο δυσκολη ειναι αυτη η αναμονη!!Ουτε να κοιμηθεις δεν μπορεις!!Θα σε συμβουλευα,για να φυγει αυτη η αγωνια μεχρι τον Ιουλιο,αν υπηρχε η δυνατοτητα να πατε καπου ιδιωτικα να κανετε την αξονικη,υπερηχο και αιματολογικες.Mary78 χαιρομαι πολυ που μας εγραψες νεα σου,αλλα αυτο με τα ψυχολογικα με ανησυχησε λιγο(αν θες στειλε ΠΜ η τηλεφωνο).Betty 1905 καλως ηλθες στη παρεα μας!!Σου ευχομαι να αποκτησεις συντομα το μωρακι που τοσο επιθυμεις!!Εφοσον εισαι σε καλα επιστημονικα χερια δεν εχεις να φοβασαι τιποτα!!Ειναι θεμα χρονου!Εαν ομως αμφιταλαντευεσαι για το αν εισαι στο σωστο δρομο με την αγωγη που παιρνεις,πηγαινε και σε καποιον γιατρο πιο ειδικο σε αυτα τα θεματα γονιμοτητας.Αυτοι γνωριζουν καλυτερα την επιδραση που εχουν οι ενδοκρινεις αδενες στα γυναικολογικα προβληματα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...