Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 8 λεπτά , linaa είπε:

      Νομίζω ο προεμφυτικος θα σου δώσει αρκετές απαντήσεις. Κρυφή ενδομητριωση Κ να μένεις έγκυος εύκολα δεν έχω ακούσει να σου πω την αλήθεια . Ίσως εάν επαναλαβεις τις εξετάσεις για καθεξιν αποβολές υπάρχει τμήμα στο Έλενας μπορείς να κάνεις δωρεαν. Εγώ ανεξήγητες καθεξιν αποβολές Κ υπογονιμότητα έχω ακούσει για κρυφό διαβήτη . Δηλαδή το ζάχαρο φαινόταν φυσιολογικό ή ότι ρυθμίζετε φυσιολογικα Κ τελικά δεν ήταν χρειάστηκαν κορυφαίοι ενδοκρινολόγοι για να το λύσουν . 

      @Melusa54 συμφωνώ με την Λινά στο Ελενας να πας! 

ΜΕΛΛΟΥΣΕΣ ΚΑΙ ΗΔΗ ΔΙΔΥΜΟΜΑΝΟΥΛΕΣ!!!!!


giota.

Recommended Posts

ειπα να εμφανιστώ για να μην μου παρεις την πρωτιά χιχιχι!

Λοιπον και βεβαια εχουν αποψη απο τοσο δα σκατουλια για τις κρεμες!Εμενα απο την αρχη δεν τις συμπάθησαν και εξακολουθουν μεχρι σήμερα να μην τις τρωνε.

Οσο για την μπουμπου προφανως σιχαινεται το γαλα γιάυτο και το πινει με λιγο ρυζαλευρο

Πιο παιρνεις?ειναι σκετο ή βανιλια?Δοκιμασε της nutricia ρυζαλευρο-βανιλια!Αλλα οχι κατι αλλο προς το παρον

Εφ'οσον η μικρη ειναι λιγόφαγη εχει βγει της νουνου κατι που το βαζεις στο γαλα και τα κραταει ειδικα το βραδυ.Νομιζω νουνου καληνυχτα αν δεν κανω λαθος.Δεν θυμαμαι ομως αν κανει ακομα.Για ριξε μια ματια.Σου κοιμουνται την νυχτα?

ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ ΜΩΡΟ ΜΟΥ ΓΙΑ ΤΑ ΓΕΝΕΘΛΙΑ ΣΟΥΥΥΥΥΥΥ....::::::

Να εισαι καλα και ευτυχισμενη μπουμπουκα χωρις νευρα και μελαγχολίες!!!

Αγορακια εχεις πολυ ζορικα αντρακια νομιζω.Και εμεις φακες φαγαμε σημερα!Και τα μωρα μαζι


tt7430777fltt.gif

2yPkp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Happy birthday to yououou...

happy birthday to yououou...

happy birthday dear agorakiaaaa...

happy birthday tooooo youuuuuu....!!!!

Κοριτσάκι μου σου εύχομαι χιλιόχρονη να είσαι, ήρεμη και ευτυχισμένη με την οικογένειά σου!!!

Καλά δεν θα το πιστέψετε...μάλλον τρίτωσε το κακό. Έκοψα άλλο ένα δάχτυλο σήμερα. Όντως Όλγα μου θα κάνω έναν αγιασμό...εεεε...δεν μπορεί 3 μέρες συνεχόμενα... :(

Twins μάλλον τα μικρά σου προτιμούν τις στερεές τροφές ή μπορεί να μην τους άρεσε το συγκεκριμένο γάλα.


RKdwp3.png
Link to comment
Share on other sites

Agorakia χρόνια πολλά!!! Να σε χαιρόμαστε!!! Καμιά μαρμελάδα θα κεράσεις???χεχε!!

Που σαι συ καλέ?? Όλγα για σένα λέω!!! Καλά είμαστε εμείς, ταλαιπωριόμαστε λίγο αλλά πιστεύω θα είναι περαστικά.

Που λέμε για στέρεη τροφή και προτιμήσεις να σα πώ να γελάσετε. Μου έλεγε η πεθερά μου ότι τότε δίνανε κρέμες από 3-4 μηνών ο δικός μου όμως ο μπέμπης (ο σύζυξ) έκλαιγε απαρηγόρητος και ξεσήκωνε τη γειτονιά. Ερχεται λοιπόν μια ξενυχτισμένη γειτόνισα και της λέει μήπως το παιδί πεινάει? τι μαγειρέψατε σήμερα? Μακαρόνια? δώστου μακαρόνια!!!!

Και το μωρό ηρέμησε, περιττό να σας πώ ότι μετά από λίγους μήνες δεν χώραγε στην στράτα, έχω φωτό στην οποία ξεχειλίζει!!! και φυσικά τα μακαρόνια είναι το αγαπημένο του φαγητό μέχρι και σήμερα!!!:D:D:D


WqqTp3.png

0WUVp3.png

a1UTp2.png

Link to comment
Share on other sites

Witch μετά από αυτό που έγραψες τρομοκρατήθηκα...-τον τελευταιο καιρο ενιωθα μια πιεση χαμηλα στον κολπο και την τελευταια εβδομαδα υπηρχαν στιγμες που νομιζα οτι αν σηκωθω ορθια κατι θα πεσει!!!:tongue:

Η πίεση που νιώθω είναι΄σχεδόν όλη μέρα και δεν μπορώ να κουβαλήσω την κοιλιά μου πλέον...

Αγχώνομαι γιατί δεν ξέρω αν τα έχω αγοράσει όλα όσα χρειάζονται και πλέον ούτε για πλάκα δεν κυκλοφορώ έξω..άργησα να στροφάρω με αγορές όλοι μου έλεγαν ότι βιάζομαι και τελικά όλα τα έκανα τελευταία στιγμή...

Ακόμα δεν πήραμε ούτε τα καθισματάκια για το αυτοκίνητο... Και όλοι με καθησυχάζουν και μου λένε ότι και νωρίτερα να γίνει θα μου τα αγοράσουν όταν θα είμαι στο μαιευτήριο..

Αλήθεια έχετε να προτείνετε κάτι σε καθισματάκια; Αξίζει να πάρεις κάποια από τα ακριβότερα ή και με οικονομικό είσαι οκ;

Και τέλος στην αρχή θα τα κοιμίζω στην κρεβατοκάμαρά μας στην ίδια κούνια και όταν μεγαλώσουν και δεν θα χωράνε στο δωμάτιό τους σε ξεχωριστή. Εσείς πότε τα βάλατε σε ξεχωριστή κούνια;

Agorakia χρόνια πολλά!!!


CrCmp2.png

1295335bgma5fa4kz.gif

Link to comment
Share on other sites

Και κάτι ακόμα..τις συσπάσεις πώς τις καταλαβαίνεις; Τα πετρώματα; Εγώ πραγματικά δεν έχω καταλάβει τίποτα.. κάποιες φορές η κοιλιά μου σκληραίνει αλλά τότε συνήθως τα μωράκια κουνιούνται, είναι και τα 2 με το κεφαλάκι πάνω και πετάγονται 2 εξογκώματα, ενώ η κοιλιά μου γίνεται τετράγωνη.

Ειναι σκληρή όμως μόνο πάνω στα κεφαλάκια, χαμηλά είναι κανονική.


CrCmp2.png

1295335bgma5fa4kz.gif

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Να μαι και μένα...

Κατ' αρχήν θα απαντήσω στη Μελένια

Melenia... Εγώ για να καταλάβεις γέννησα ακριβώς στην εβδομάδα που είσαι. Στον υπέρηχο μου έλεγαν ότι ήταν 2.250 και 2.000 και τελικά ήταν 2.000 και 1.850. Δεν το λέω για να σε τρομάξω, γιατί ακόμα και τόσο μικρούλια, μια χαρά ήταν στην υγεία τους. Η αλήθεια είναι ότι με τις αγορές καλό θα είναι να τις διευθετήσεις τώρα, γιατί όταν γεννηθουν τα δίδυμα, θα έχεις ελάχιστο ελευθερο χρόνο. Τα καθισματάκια είναι απαραίτητα. Βασικό είναι να δεις αν τηρούν κάποια στανταρ και από εκεί και πέρα να θυμάσαι ότι η τιμή εξαρτάται από μη απαραίτητα στοιχεία, οπως π.χ. το ηχητικό σήμα ζώνης.

Για το δωμάτιο, εγώ τα έχω από την αρχή σε ξεχωριστή κουνια και σε δωμάτιο μόνα τους και δεν είχα ποτέ κανένα πρόβλημα. Αλλα κορίτσια τα είχαν σε μια κούνια στο δωμάτιο των παιδιών και επίσης δεν είχαν πρόβλημα. Οπότε, ακολούθησε τη θέληση σου και τις ανάγκες σου.

Και για τα συμπτώματα. Εγώ 2 εβδομάδες περιπου πριν γεννήσω νόμιζα ότι τα μωρά κινούνταν πολύ. Και ήταν συσπάσεις. Και σε εμένα έσπασαν τα νερά, αλλά ήδη ήμουν στο νοσοκομείο, οπότε δεν αγχώθηκα.

Γενικά, να έχεις το βαλιτσάκι έτοιμο (κοιτα σε παλιότερα post μας τι χρειάζεται) και να μην ανησυχείς για τίποτα.


322173ul1svytggs.gif

JhX4p3.png

Link to comment
Share on other sites

Witch μετά από αυτό που έγραψες τρομοκρατήθηκα...-τον τελευταιο καιρο ενιωθα μια πιεση χαμηλα στον κολπο και την τελευταια εβδομαδα υπηρχαν στιγμες που νομιζα οτι αν σηκωθω ορθια κατι θα πεσει!!!:tongue:

Η πίεση που νιώθω είναι΄σχεδόν όλη μέρα και δεν μπορώ να κουβαλήσω την κοιλιά μου πλέον...

Αγχώνομαι γιατί δεν ξέρω αν τα έχω αγοράσει όλα όσα χρειάζονται και πλέον ούτε για πλάκα δεν κυκλοφορώ έξω..άργησα να στροφάρω με αγορές όλοι μου έλεγαν ότι βιάζομαι και τελικά όλα τα έκανα τελευταία στιγμή...

Ακόμα δεν πήραμε ούτε τα καθισματάκια για το αυτοκίνητο... Και όλοι με καθησυχάζουν και μου λένε ότι και νωρίτερα να γίνει θα μου τα αγοράσουν όταν θα είμαι στο μαιευτήριο..

Αλήθεια έχετε να προτείνετε κάτι σε καθισματάκια; Αξίζει να πάρεις κάποια από τα ακριβότερα ή και με οικονομικό είσαι οκ;

Και τέλος στην αρχή θα τα κοιμίζω στην κρεβατοκάμαρά μας στην ίδια κούνια και όταν μεγαλώσουν και δεν θα χωράνε στο δωμάτιό τους σε ξεχωριστή. Εσείς πότε τα βάλατε σε ξεχωριστή κούνια;

Agorakia χρόνια πολλά!!!

Melenia μου, εγώ, από καθισματάκια αυτοκινήτου πήρα της inglesina το huggy 0-13kg. Πληρούν τα πρότυπα ασφαλείας και είναι ελαφριά (3 κιλά). Εξαρτάται αν χρειάζεσαι 0-13κιλά όπου χρησιμεύουν και ως ριλάξ ή 0-18κιλά που είναι σταθερά στο αυτοκίνητο. Καλό είναι όμως όποιο και να διαλέξεις να τηρεί τα πρότυπα ασφαλείας και ας είναι πιο οικονομικό.

Εγώ τα έβαλα σε ξεχωριστές κούνιες από 2 μηνών περίπου. Κι αυτό γιατί ήταν ατίθασα μωρά και παίζανε ξύλο :tongue::tongue: . Για την ακρίβεια όμως κατά κανόνα κοιμούνται μαζί μου στο κρεβάτι μου.:tongue::tongue::tongue:


RKdwp3.png
Link to comment
Share on other sites

Και τώρα οι παλιές μου φιλενάδες... πότε θα γνωριστούμε καλέ;

Agorakia, να χαίρεσαι τα 22 σου χρονια! Με το καλό και στα 23. Φυσικά θα μας κερασεις μαρμελάδα.

Παρεμπιπτόντως, την Κυριακή έχω την πραγματική μου γιορτη. Το ξέρω, το ξέρω, μου ευχηθηκατε το δεκαπενταύγουστο, αλλά το παίζω σε 2πλο ταμπλω!!!!

Jasmini, αν και δεν πιστεύω στο μάτι, μάλλον μου φαίνεται ή ότι κάποιος σας κακομελετάει, ή που τα μαχαίρια στο σπίτι σας απέκτησαν δική τους βούληση! Αλλά, ως ρεαλίστρια, ένα έχω να πω: ξεκουράσου κορίτσι μου και άσε τις πολλές δουλειές. Το ξέρω ότι σου αρέσει να έχεις το σπίτι υπο έλεγχο, το θυμάμαι ότι έκανες δουλειές με τη δουλειά τουρλα, αλλά χρειάζεσαι και τα 10 δαχτυλάκια σου!

Για τις στερεες τροφες θα σας πω στο επόμενο ποστ γιατί έχω να πω πολλά και ενδιαφέροντα που θα σας χρησιμεύσουν σε όλες σε λίγο καιρό.

Επίσης να σας πω ότι δοκίμασα τα Pampers Simply Dry (οικονομική σειρα) και δεν μου άρεσαν καθόλου. Κάθε ώρα το μωρό θέλει άλλαγμα!!!


322173ul1svytggs.gif

JhX4p3.png

Link to comment
Share on other sites

Συνεχίζω το μονολογό μου για να σας πω την πρόοδο της έρευνας μου για τις παχύρρευστες τροφές.

Οι κρέμες που τρώμε είναι βανιλια - ρυζαλευρό. Προς το παρόν έχω δοκιμάσει τη Nestle και τη Nutricia, για το λόγο ότι δεν έχει καμια από τις 2 ζάχαρη, ενώ άλλες (π.χ. Milupa, Νουνου και Γιώτης) έχουν. Η Nestle έχει πιο ωραίο άρωμα και ίσως καλύτερη γεύση, η Nutricia είναι πιο γλυκια και διαλύεται πιο εύκολα. Η Nestle κάνει σβώλους, εκτός αν τη φτιάξετε σε μπιμπερό και το ανακινήσετε πολύ καλά.

Το συμπλήρωμα που αναφέρει η Ολγα είναι το "Κοιμάμαι και Μεγαλώνω" της Νουνου, το οποίο είναι συμπληρωμα δημητριακών που προστιθεται στο βραδυνο γάλα για να το κάνει πιο θρεπτικο και να κοιμηθει το παιδί καλύτερα. Ομως, εκτός από αυτό, υπάρχουν εδώ και καιρό στην αγορά τα παρακάτω προϊοντα που κάνουν την ίδια δουλειά (δεν μπορείτε να πείτε έχω κάνει την έρευνα μου)

1. Ανθος Ορύζης Γιώτης.

2. Aptamil Plus με συμπληρωμα δημητρικών

3. Almiron Goodnight

Εγώ πήρα το Ανθος Ορύζης, ως την πιο δοκιμασμένη λύση. Είναι ρυζάλευρο με βανιλια, αλλά χωρίς προσθετο γάλα.

Θα σας τα ξαναπώ όλα όταν θα έρθει η στιγμή! Προς το παρόν, συνεχίζω την έρευνα!!!


322173ul1svytggs.gif

JhX4p3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Μ αυτά που μου λέτε λεω να κάνω μια επίσκεψη άμεσα στον γιατρό μου να μας τσεκάρει..

twins2010 τα μωράκια μπήκαν σε θερμοκοιτίδα ή δεν χρειάστηκε; Και εγώ τα νιώθω να έχουν μια έντονη κινητικότητα τελευταία ειδικά το ένα από τα δυο.

Και αυτό που νιώθω σήμερα όλη μέρα είναι έντονο μπούκωμα χαμηλά. Θέλω συνέχεια να πηγαίνω στο μπάνιο και τελικά σχεδόν τίποτα δεν έχω..

Δε θέλω να σκέφτομαι αρνητικά αλλά η ιδέα της θερμοκοιτίδας με φοβίζει ιδιαίτερα, έχω ακούσει ένα σωρό μωρά που τα βάζουν και κολλάνε κάποιο μικρόβιο ή επίτηδες ειδικά στο Μητέρα, λόγω των χρημάτων, χωρίς να έχουν κάτι.


CrCmp2.png

1295335bgma5fa4kz.gif

Link to comment
Share on other sites

Μ αυτά που μου λέτε λεω να κάνω μια επίσκεψη άμεσα στον γιατρό μου να μας τσεκάρει..

twins2010 τα μωράκια μπήκαν σε θερμοκοιτίδα ή δεν χρειάστηκε; Και εγώ τα νιώθω να έχουν μια έντονη κινητικότητα τελευταία ειδικά το ένα από τα δυο.

Και αυτό που νιώθω σήμερα όλη μέρα είναι έντονο μπούκωμα χαμηλά. Θέλω συνέχεια να πηγαίνω στο μπάνιο και τελικά σχεδόν τίποτα δεν έχω..

Δε θέλω να σκέφτομαι αρνητικά αλλά η ιδέα της θερμοκοιτίδας με φοβίζει ιδιαίτερα, έχω ακούσει ένα σωρό μωρά που τα βάζουν και κολλάνε κάποιο μικρόβιο ή επίτηδες ειδικά στο Μητέρα, λόγω των χρημάτων, χωρίς να έχουν κάτι.

Ο μπέμπης που γεννήθηκε 2.000 δεν χρειάστηκε καθόλου θερμοκοιτίδα. Η μπέμπα που ήταν 1.850 μπήκε για 14 μέρες λόγω βάρους.

Και εγώ, όπως νομίζω ότι οι περισσότερες κοπέλες εδώ, φοβάμασταν πάρα πολύ το ενδεχόμενο της θερμοκοιτίδας, αλλά τελικα, κοιτώντας το εκ του αποτελέσματος είναι απλά μια απαραίτητη φροντίδα προς το μωρό.

Μικρόβιο τα δικά μου δεν κόλλησαν, αν και ήταν σε δημόσια νοσοκομείο, αλλά αυτό που λες ότι το κάνουν επίτηδες ελπίζω να μην είναι πραγματικότητα. Αν ΄δεις κάτι τέτοιο, χρειάζεται καταγγελία.

Ενδέχεται οι συχνές επισκέψεις στην τουαλέτα να είναι μόνο από το άγχος σου. Επειδή γέννησα εγώ πρόωρα, δεν σημαίνει ότι θα γεννήσεις και εσύ :).

Παρ' όλα αυτά, μια επίσκεψη στο γιατρό θα σε καθησυχάσει, μια που είσαι και κοντά στο τελικό νήμα.


322173ul1svytggs.gif

JhX4p3.png

Link to comment
Share on other sites

Και για να σας καληνυχτήσω, θα σας δώσω τη συνταγή για το ρυζόγαλο:

150ml νερό

5 μεζούρες Almiron (εγώ βάζω pdf που έχει γεύση γρασίδι)

2-3 μεζούρες Ανθος Ορύζης.

Ελπίζω να μην το κάνετε... το γράφω για να γελάσω με τις απελπισίες μου.

Και κάτι τελευταίο... εσείς που χρησιμοποιείτε το Almiron AR, πως σας φαίνεται η γεύση του; Το πήρα μήπως και ξεγελάσω τη μπέμπα, αλλά μου μύριζε... ψαρίλα!!!!!!:tongue::tongue::tongue:

Φιλάκια ταίστρες μου γλυκες.... σας εύχομαι ένα ήσυχο βράδυ.


322173ul1svytggs.gif

JhX4p3.png

Link to comment
Share on other sites

καλημερααααα

twins μετα απο δυο παιδια νομιζω ηρθε η ωρα να σταματησεις να γιορταζεις με τις παρθενες!χαχαχα

Μελενια μου δεν χρειαζεται αγχος.Οσο για την θερμοκοιτίδα οι περισσότερες το περασσαμε.Πρεπει να εισαι προετοιμασμενη.Που θα γεννησεις?

Μαλλον αυτα που σου εγραψα εχθες δεν τα διαβασες.Την μερα που γεννησα ειχα παει στον γιατρο και τιποτα δεν εδειχνε γεννα.Οποτε χαλαρα απλα να εισαι ετοιμη

Αυτα που νιωθεις και λες οτι ειναι τα κεφαλακια τους ειναι συσπάσεις και οχι τα μωρα


tt7430777fltt.gif

2yPkp3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλες!!!!!!! Ελπίζω να περάσατε ήσυχα τη νύχτα και τα άρρωστα μωράκια να αισθάνονται καλύτερα!:P:p

Ολγά, θα γιορτάζω πεισματικά το Νοέμβριο για να δημιουργώ αμφιβολίες και εντυπώσεις :tongue::tongue::tongue::tongue:. Φυσικά, αυτό δε σημαίνει ότι δεν δέχομαι ευχές και δώρα τον Φεβρουάριο, τον Απρίλιο, τον Ιούλιο, τον Αύγουστο και το Σεπτέμβριο. Μόνο σφαλιάρες δεν δέχομαι παρακαλώ.....:mrgreen:


322173ul1svytggs.gif

JhX4p3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...