Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 8 λεπτά , linaa είπε:

      Νομίζω ο προεμφυτικος θα σου δώσει αρκετές απαντήσεις. Κρυφή ενδομητριωση Κ να μένεις έγκυος εύκολα δεν έχω ακούσει να σου πω την αλήθεια . Ίσως εάν επαναλαβεις τις εξετάσεις για καθεξιν αποβολές υπάρχει τμήμα στο Έλενας μπορείς να κάνεις δωρεαν. Εγώ ανεξήγητες καθεξιν αποβολές Κ υπογονιμότητα έχω ακούσει για κρυφό διαβήτη . Δηλαδή το ζάχαρο φαινόταν φυσιολογικό ή ότι ρυθμίζετε φυσιολογικα Κ τελικά δεν ήταν χρειάστηκαν κορυφαίοι ενδοκρινολόγοι για να το λύσουν . 

      @Melusa54 συμφωνώ με την Λινά στο Ελενας να πας! 

Mία Νέα Αρχή... στην Γερμανία;;;


Recommended Posts

Καλημερα!Και εγω δεν μπορω να σε βοηθησω σε αυτο γιατι η μητερα μου ειναι γερμανιδα και εχω μεγαλωσει με τετοιο τροπο που και να μην μιλησουμε 2-3 μηνες δεν πειραζει...το μονο που θα σκεφτομουν ειναι αν εδιναν και εκεινοι το οκ να φυγετε...αλλα νομιζω εδω πρεπει να σε βοηθησει αλλη κοπελα...ακομα και οι γονεις τους ανδρα μου μας ειπαν να φυγουμε...και θα ερχονται συχνα να μας βλεπουν....βλεπεις η μπεμπα θα παρει το ονομα της γιαγιας δεν γινεται...αυτο μονο της ηταν δυσκολο αλλα ειναι τοσο φθηνα τα εισιτηρια πλεον...νομιζω οτι τσαμπα σκας απο τωρα...κατσε να περασει ο καιρος και μπορει απο μονη της να στο ζητησει ή μπορει και να φτιαξουν τα πραγματα εδω...που να λεμε την αληθεια δεν το πιστευω...


K9KBp3.png

glitterfy1081729554D32.gif

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 687
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

ή μπορει και να φτιαξουν τα πραγματα εδω...που να λεμε την αληθεια δεν το πιστευω...

Τελικές προαγωγικές εξετάσεις στη βιολογία, πρωταγωνιστές ο Τοτός και ο εξεταστής.

-Τοτέ, πηδάει ο ψύλλος?

-Εεεε, χμμμμ, για να το σκεφτώ λίγο... Όχι κύριε. Δεν πηδάει.

-Λυπάμαι Τοτέ, λάθος απάντηση. Κόβεσαι.

-Μα καλά δάσκαλε, για ψύλλου πήδημα θα με κόψεις;

Κατι τετοιο μου θυμιζει το οτι μπορει να φτιαξουν τα πραγματα ! χαχαχα

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι καταλαβαίνω την Ολυμπία τι εννοεί για τα επιδόματα.

Κανείς δεν σου δίνει χρήματα "έτσι",με το καλημέρα,επειδή,ας πούμε,δεν είναι καλά τα πράγματα στη χώρα σου και αποφάσισες να δοκιμάσεις αλλού την τύχη σου.

"Μπλέκεις" με την έννοια ότι για να πάρεις κάποιο επίδομα συνήθως πρέπει να έχεις δουλέψει πρώτα επίσημα(να σε έχει δηλωμένο ο εργοδότης και να έχεις ασφάλεια) κάποιο χρονικό διάστημα και κατόπιν,

αν μείνεις άνεργος/η , τότε πάιρνεις για συγκεκριμένο χρονικό διάστημα(κάποιους μήνες) κάποιο επίδομα ,αλλά με την υποχρέωση να παρίστασαι σε σεμινάρια πώς θα ξαναμπείς στην αγορά εργασίας στον τομέα σου.Αυτή η διαδικασία ελέγχεται και εδώ "μπλέκεις" γιατί πρέπει να παρουσιάζεσαι κάθε τρεις και λίγο στο γραφείο εργασίας,να πηγαίνεις υποχρεωτικά στις εταιρείες που φαίνεται ότι εχουν κάποια θέση στη ειδικότητά σου(αν έχεις) και να δίνεις συνέντευξη και να δικαιολογείς αν δεν δεχτείς τη δουλειά κλπ.κλπ.Αυτά τα είχα ακούσει από γνωστές μου.

Τόσο μεγάλα επιδόματα 900 ευρώ για σπίτι πάντως δεν έχω ξανακούσει προσωπικά.

Αυτο ακριβως!!!!!!!!

Εχω μια ξαδερφη που εκανε το λαθος και "εμπλεξε" με αυτες τις υπηρεσιες.....εχω βαρεθει να την βλεπω να τρεχει καθε τρεις και λιγο στην ARGE και να παρακαλαει.....ε, οχι να μου λειπει!!!!!

Βασικο πριν ερθετε ειναι να ξερετε που θα δηλωθειτε οτι μενετε!!!!

Δεν μπορεις να μεινει αρκετο διαστημα αδηλωτος.

Επισης τα σπιτια δεν εχουν κουζινες (επιπλα) πρεπει να αγορασετε εσεις δικη σας.

Τα ΜΜΜ ειναι πανακριβα.

Αν θελετε να οδηγατε και να δηλωσετε δικο σας αυτοκινητο να ξερετε οτι η ασφαλεια θα σας θεωρησει σαν νεο οδηγο (στο 100%) και τα ασφαλιστρα θα ειναι ακριβα!!!!

Οσο για τα φαρμακα που ρωτησε καποια....οταν στα γραφει ο γιατρος πληρωνεις αλλα 5 ευρω.

Κατα τα αλλα ρουχα, φαγητο, μωρουδιακα ειναι φθηνα σε σχεση με Ελλαδα!!!


rFQep1.pngcS9Bp1.png
Link to comment
Share on other sites

Το "επιχειρημα" αυτο ειναι που αναφερω και εγω.Εκεινη ειναι απο Κρητη και θελει να παμε εκει.Εγω δεν νομιζω να μπορουσα να μεινω εκει.Εκεινη θεωρει οτι επειδη θα ειναι σε συγγενεις της κοντα(οχι τους γονεις και αδερφες της που ειναι αθηνα) θα ειναι οκ.(η ιδια της η κολλητη μου ελεγε οτι αν εκανε κατι τετοιο δεν θα αντεχε πανω απο 2μηνες εκει αλλα απο πισμα θα εμενε τελικα να μην δειξει οτι το μετανιωσε).

Πραγματικα δεν ξερω πως να το χειριστω αυτο το θεμα με την οικογενεια ..

Αν παίρνεις στην ζωή σου ρίσκα ΜΟΝΟ από πίσμα χωρίς σκέψη μόνο και μόνο για να μην δείξεις μετανιωμένος στις περισσότερες φορές θα καταλήξεις σε φιάσκο....

Τέτοιες κινήσεις που είναι ΣΑΦΩΣ μάθημα - αλλαγή ζωής πρός το καλύτερο και ΟΧΙ για κουλτουριάρικα traveling και φοιτητικές επαναστάσεις καλό είναι να τα βάζετε ΟΛΑ στο τραπέζι με χαρτί και μολίβι, με μεστότητα για να βγάλετε το αποτελεσμα για μια καλύτερη ζωή.

Βέβαια όταν δεν έχεις δημιουργήσει οικογένεια και απλά έχεις έναν δεσμό ΣΙΓΟΥΡΑ δεν τα σκέφτεσε τα παραπάνω γιαυτο όπως είπα και πρίν τις περισσότερες φορές καταλήγουν σε "μάπα καρπούζι" που αναγκάζεσε να φάς.

Κατα τα αλλα ρουχα, φαγητο, μωρουδιακα ειναι φθηνα σε σχεση με Ελλαδα!!!

Που όμως ΑΥΤΑ είναι κύρια και ίσως μεγαλύτερα σε ποσοστό ΑΝΑΓΚΑΙΟΤΗΤΑΣ απο ΌΛΑ τα άλλα που ανέφερες για μια οικογένεια με παιδάκια.

Επίσης ξέρω καλά, Ενοικιάζονται σπίτι Χωρίς έπιπλα, Ημι επιπλωμένα και πλήρως επιπλωμένα....Τα ημι επιπλωμένα έχουν μόνο λευκες συσκευες...Τα πληρως μην φανταστείς ότι είναι σουπερ επιπλωμένα..Ενα κρεβάτι, ένα τραπέζι, ηλεκτρικές συσκευές και άντε και κανα καναπε με ένα τραπεζάκι...Όταν όμως λεμε ΧΩΡΙΣ έπιπλα κυριοι μιλάμε ότι το σπίτι δεν έχει τίποτα μέσα, ούτε λάμπα να ξεστραβωθεις, τα βάζεις ΟΛΑ μόνος σου ακόμα και τα υδραυλικα και ηλεκτρολογικα διότι ΔΕΝ έχει απολυτως τίποτα μέσα και φυσικά αυτο κοστίζει. Οι Γερμανοί όταν λενε 1-2-3-4 δωμάτια δεν συμπεριλαμβάνουν την τουαλέτα, μπάνιο και την κουζίνα αλλά μόνο το καθιστικό τα υπνοδωμάτια και το σαλόνι.

ΑΔΗΛΩΤΟΣ δεν μπορείς να μείνεις σε ΚΑΜΙΑ χώρα της ΕΥΡΩΠΗΣ μετά το διάστημα των 3 μηνών (που μπορούμε να κυκλοφορούμε αδήλωτοι ως τουρίστες ως Ευρωπαίοι πολίτες ΑΠΟ τον ΝΟΜΟ) όχι μόνο στην Γερμανία. Το ίδιο ισχύει και Ολλανδία και Αγγλία και Σκανδιναβία και Βέλγιο κλπ κλπ κλπ.

Τα ΜΜΜ μπορεί να είναι πανάκριβα αλλά είναι πολύ ποιοτικότερα απο της Ελλάδας και ΦΥΣΙΚΑ δεν μπορεί να το αμφισβητήσει κανένας αυτο...Δεν νομίζω ότι περιμένεις στην στάση 45-50 λεπτα εκεί στην Γερμανία για να έρθει το επόμενο λεωφορείο. Ας δίναμε και μεις παραπάνω και ας είχαμε ΜΜΜ που να φυσάνε όχι που δίνουμε 1,40 το εισιτήριο και άγνωστο το πότε θα έρθει. Μπορεί να βλέπει μάτς ο οδηγός και να ξέχασε να φύγει απο το τέρμα ας πούμε, έχει συμβει εν καιρό champions league, αυτος έπινε ούζα και έβλεπε αγώνα και μεις περιμέναμε σαν μ@κακες 100 άτομα στην στάση να έρθει να φύγουμε..:evil::evil::evil:

Όταν λέμε ότι κάτι σε μια άλλη χώρα είναι κάτι ακριβό σε σχέση με την Ελλάδα ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΠΟΛΥ να επισημένετε και τον ΒΑΣΙΚΟ ΜΙΣΘΟ της κάθε χώρας σε σύγκριση με αυτον της ΕΛΛΑΔΑΣ. Διότι ΜΟΝΟ έτσι θα μπορέσουμε να συγκρινουμε σωστά και ΠΟΙΟΤΙΚΑ....

Γενικώς,

σε κάθε χώρα υπάρχουν τα υπέρ και κατά, τα φθηνά και τα ακριβά...Για μερικούς τα υπέρ ΜΟΥ είναι κατά ΤΟΥΣ και το αντίστροφο. Τα Ακριβά μου , φθηνά τους και πάλι τούμπαλιν.

Σκοπός είναι αν εγω, εσύ, ο άλλος μπορούμε να ζήσουμε στην χώρα ΜΑΣ με αυτα τα υπέρ και τα κατά, αλλιώς κοιτάμε να δούμε πως θα το λύσουμε ακόμα και αν η λύση βρίσκετε στην μετανάστευση....

Δεν νομίζω ΚΑΝΕΝΑΣ άνθρωπος σοβαρός και μετρημένος με οικογένεια παιδιά κλπ να φεύγει με ελαφριάν την καρδίαν, να ξεσπιτώνετε άρων άρων, να αλλάζει χώρα και ζωή για ένα καπρίτσιο και ΜΟΝΟ. Όλοι νομίζω το κάνουμε για ένα καλύτερο μέλλον ΠΡΩΤΑ για τα παιδιά μας και μετά για εμάς....

Όσον αφορά τα ζαρζαβατικά της Γερμανίας που άκουσα πιο κάτω. Εγώ πάλι Ελλάδα μένω, μέσα στην Αθήνα και μου πουλάνε πατάτες απο Αίγυπτο, ντομάτες Βελγίου και Αγγουράκι ισπανίας οπότε δεν νομίζω να τιθετε θέμα ελληνικού αγνού φρεσκομυροδάτου προιόντος ακόμα και στην ίδια μου την χώρα όχι μάλλον σε μια άλλη χώρα της Ευρώπης.

Εγώ τα ακουω βερεσε τα περί κομμωτηρίων, μόδας, νυχιών και ΟΛΑ τα συναφή της Γερμανίας γιατι πολύ ΑΠΛΑ δεν είναι της προτεραιότητας μου να φτιάξω το μαλλί, το νυχι και να είμαι ΙΝ αλλά να ταίσω τον μπέμπη μου και να βάζω φαγητό στο τσουκάλι μου για την οικογένεια μου και να ζήσω λίγο πιο άνετα όσον αφορά τους λογαριασμούς που ασθμαίνω κάθε φορά που βλέπω τον φάκελο (ΔΕΗ, ΕΥΔΑΠ, ΤΗΛΕΦΩΝΟ, ΔΑΝΕΙΟ) να έχει φτάσει στο ταχυδρομικό κουτί μου και να περιμένει απο τα χεράκια μου να τον ανοίξω και να τρέμει η καρδιά μου αν μου περισεύουν αυτον τον μήνα να πληρώσω για να μην μου τα κόψουν γιατι έχω μωρό παιδί. Αν λύσω αυτα τα βασικά θέματα πιστέψτε με ΤΟΤΕ και το μαλλί θα φτιάξω και το νύχι και την τελευταια λέξη της μόδας σε ρούχα και παπουτσια θα πάρω ΟΧΙ μόνο στη Γερμανία αλλά ακόμα και εδώ στην χώρα μου.

Να φύγουμε! να πάμε αλλού! Όπως έλεγε στους γεγέδες ο παππούς στην διαφήμιση. Αλλά πού να πάμε αφού και έξω είναι δύσκολα. Έχει ανεργία, εγκληματικότητα, μεγάλους φόρους, ξωτικά, νεφελίμ, εξωγήινους, σαμιαμίδια, κουνούπια. Όχι δεν ειρωνεύομαι…

Όλα στο εξωτερικό είναι χάλια, ακριβότερα, άσχημα, δυσκολότερα και στην Ελλάδα τα πράγματα είναι καλύτερα?

Δεν νομίζω...Γιατι αν συνέβαινε αυτο ΠΟΛΥ ΑΠΛΑ τώρα δεν θα συνομιλούσαμε με Ελληνες του εξωτερικού εδω μέσα αλλά μόνο με Ελληνες διαμένοντες Ελλάδα. Ε?


uop51syge.png

Ήρθες αγγελάκι μου και μου άλλαξες την ζωή...

Σ' αγαπώ πολύ θησαυρέ μου!!!c

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν λέω σε καμία περίπτωση ότι είναι πιο άσχημα από την Ελλάδα!!!!

Απλά είναι κάποια "μικροπράγματα" που πρέπει να τα γνωρίζεις για να μην έρθεις προ εκπλήξεως!!!!!

Βασικό για εμένα είναι και το ρεύμα και η θέρμανση και τα ΜΜΜ (γιατί μόνο με αυτά κυκλοφορώ).

Δεν οδηγάω, μόνο ο συζυξ!!!!!

Πολύ μεγάλο θέμα έχω τώρα που είναι δυο τα παιδιά και τα αεροπορικά εισιτήρια ειναι πανάκριβα.

Έχω να κατεβώ Ελλάδα από πέρσι τα Χριστούγεννα!!!

Όχι δεν καίγομαι να κατεβώ για διακοπές ούτε μου έλειψε το χάος της!!!!

Απλά είναι όλοι οι δικοί μου εκεί και θέλω κάποια στιγμή να τους δω!!!!


rFQep1.pngcS9Bp1.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αν παίρνεις στην ζωή σου ρίσκα ΜΟΝΟ από πίσμα χωρίς σκέψη μόνο και μόνο για να μην δείξεις μετανιωμένος στις περισσότερες φορές θα καταλήξεις σε φιάσκο....

Τέτοιες κινήσεις που είναι ΣΑΦΩΣ μάθημα - αλλαγή ζωής πρός το καλύτερο και ΟΧΙ για κουλτουριάρικα traveling και φοιτητικές επαναστάσεις καλό είναι να τα βάζετε ΟΛΑ στο τραπέζι με χαρτί και μολίβι, με μεστότητα για να βγάλετε το αποτελεσμα για μια καλύτερη ζωή.

Βέβαια όταν δεν έχεις δημιουργήσει οικογένεια και απλά έχεις έναν δεσμό ΣΙΓΟΥΡΑ δεν τα σκέφτεσε τα παραπάνω γιαυτο όπως είπα και πρίν τις περισσότερες φορές καταλήγουν σε "μάπα καρπούζι" που αναγκάζεσε να φάς.

Που όμως ΑΥΤΑ είναι κύρια και ίσως μεγαλύτερα σε ποσοστό ΑΝΑΓΚΑΙΟΤΗΤΑΣ απο ΌΛΑ τα άλλα που ανέφερες για μια οικογένεια με παιδάκια.

Επίσης ξέρω καλά, Ενοικιάζονται σπίτι Χωρίς έπιπλα, Ημι επιπλωμένα και πλήρως επιπλωμένα....Τα ημι επιπλωμένα έχουν μόνο λευκες συσκευες...Τα πληρως μην φανταστείς ότι είναι σουπερ επιπλωμένα..Ενα κρεβάτι, ένα τραπέζι, ηλεκτρικές συσκευές και άντε και κανα καναπε με ένα τραπεζάκι...Όταν όμως λεμε ΧΩΡΙΣ έπιπλα κυριοι μιλάμε ότι το σπίτι δεν έχει τίποτα μέσα, ούτε λάμπα να ξεστραβωθεις, τα βάζεις ΟΛΑ μόνος σου ακόμα και τα υδραυλικα και ηλεκτρολογικα διότι ΔΕΝ έχει απολυτως τίποτα μέσα και φυσικά αυτο κοστίζει. Οι Γερμανοί όταν λενε 1-2-3-4 δωμάτια δεν συμπεριλαμβάνουν την τουαλέτα, μπάνιο και την κουζίνα αλλά μόνο το καθιστικό τα υπνοδωμάτια και το σαλόνι.

ΑΔΗΛΩΤΟΣ δεν μπορείς να μείνεις σε ΚΑΜΙΑ χώρα της ΕΥΡΩΠΗΣ μετά το διάστημα των 3 μηνών (που μπορούμε να κυκλοφορούμε αδήλωτοι ως τουρίστες ως Ευρωπαίοι πολίτες ΑΠΟ τον ΝΟΜΟ) όχι μόνο στην Γερμανία. Το ίδιο ισχύει και Ολλανδία και Αγγλία και Σκανδιναβία και Βέλγιο κλπ κλπ κλπ.

Τα ΜΜΜ μπορεί να είναι πανάκριβα αλλά είναι πολύ ποιοτικότερα απο της Ελλάδας και ΦΥΣΙΚΑ δεν μπορεί να το αμφισβητήσει κανένας αυτο...Δεν νομίζω ότι περιμένεις στην στάση 45-50 λεπτα εκεί στην Γερμανία για να έρθει το επόμενο λεωφορείο. Ας δίναμε και μεις παραπάνω και ας είχαμε ΜΜΜ που να φυσάνε όχι που δίνουμε 1,40 το εισιτήριο και άγνωστο το πότε θα έρθει. Μπορεί να βλέπει μάτς ο οδηγός και να ξέχασε να φύγει απο το τέρμα ας πούμε, έχει συμβει εν καιρό champions league, αυτος έπινε ούζα και έβλεπε αγώνα και μεις περιμέναμε σαν μ@κακες 100 άτομα στην στάση να έρθει να φύγουμε..:evil::evil::evil:

Όταν λέμε ότι κάτι σε μια άλλη χώρα είναι κάτι ακριβό σε σχέση με την Ελλάδα ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΠΟΛΥ να επισημένετε και τον ΒΑΣΙΚΟ ΜΙΣΘΟ της κάθε χώρας σε σύγκριση με αυτον της ΕΛΛΑΔΑΣ. Διότι ΜΟΝΟ έτσι θα μπορέσουμε να συγκρινουμε σωστά και ΠΟΙΟΤΙΚΑ....

Γενικώς,

σε κάθε χώρα υπάρχουν τα υπέρ και κατά, τα φθηνά και τα ακριβά...Για μερικούς τα υπέρ ΜΟΥ είναι κατά ΤΟΥΣ και το αντίστροφο. Τα Ακριβά μου , φθηνά τους και πάλι τούμπαλιν.

Σκοπός είναι αν εγω, εσύ, ο άλλος μπορούμε να ζήσουμε στην χώρα ΜΑΣ με αυτα τα υπέρ και τα κατά, αλλιώς κοιτάμε να δούμε πως θα το λύσουμε ακόμα και αν η λύση βρίσκετε στην μετανάστευση....

Δεν νομίζω ΚΑΝΕΝΑΣ άνθρωπος σοβαρός και μετρημένος με οικογένεια παιδιά κλπ να φεύγει με ελαφριάν την καρδίαν, να ξεσπιτώνετε άρων άρων, να αλλάζει χώρα και ζωή για ένα καπρίτσιο και ΜΟΝΟ. Όλοι νομίζω το κάνουμε για ένα καλύτερο μέλλον ΠΡΩΤΑ για τα παιδιά μας και μετά για εμάς....

Όσον αφορά τα ζαρζαβατικά της Γερμανίας που άκουσα πιο κάτω. Εγώ πάλι Ελλάδα μένω, μέσα στην Αθήνα και μου πουλάνε πατάτες απο Αίγυπτο, ντομάτες Βελγίου και Αγγουράκι ισπανίας οπότε δεν νομίζω να τιθετε θέμα ελληνικού αγνού φρεσκομυροδάτου προιόντος ακόμα και στην ίδια μου την χώρα όχι μάλλον σε μια άλλη χώρα της Ευρώπης.

Εγώ τα ακουω βερεσε τα περί κομμωτηρίων, μόδας, νυχιών και ΟΛΑ τα συναφή της Γερμανίας γιατι πολύ ΑΠΛΑ δεν είναι της προτεραιότητας μου να φτιάξω το μαλλί, το νυχι και να είμαι ΙΝ αλλά να ταίσω τον μπέμπη μου και να βάζω φαγητό στο τσουκάλι μου για την οικογένεια μου και να ζήσω λίγο πιο άνετα όσον αφορά τους λογαριασμούς που ασθμαίνω κάθε φορά που βλέπω τον φάκελο (ΔΕΗ, ΕΥΔΑΠ, ΤΗΛΕΦΩΝΟ, ΔΑΝΕΙΟ) να έχει φτάσει στο ταχυδρομικό κουτί μου και να περιμένει απο τα χεράκια μου να τον ανοίξω και να τρέμει η καρδιά μου αν μου περισεύουν αυτον τον μήνα να πληρώσω για να μην μου τα κόψουν γιατι έχω μωρό παιδί. Αν λύσω αυτα τα βασικά θέματα πιστέψτε με ΤΟΤΕ και το μαλλί θα φτιάξω και το νύχι και την τελευταια λέξη της μόδας σε ρούχα και παπουτσια θα πάρω ΟΧΙ μόνο στη Γερμανία αλλά ακόμα και εδώ στην χώρα μου.

Να φύγουμε! να πάμε αλλού! Όπως έλεγε στους γεγέδες ο παππούς στην διαφήμιση. Αλλά πού να πάμε αφού και έξω είναι δύσκολα. Έχει ανεργία, εγκληματικότητα, μεγάλους φόρους, ξωτικά, νεφελίμ, εξωγήινους, σαμιαμίδια, κουνούπια. Όχι δεν ειρωνεύομαι…

Όλα στο εξωτερικό είναι χάλια, ακριβότερα, άσχημα, δυσκολότερα και στην Ελλάδα τα πράγματα είναι καλύτερα?

Δεν νομίζω...Γιατι αν συνέβαινε αυτο ΠΟΛΥ ΑΠΛΑ τώρα δεν θα συνομιλούσαμε με Ελληνες του εξωτερικού εδω μέσα αλλά μόνο με Ελληνες διαμένοντες Ελλάδα. Ε?

Μπραβο βρε κοπελια....επιτελους.........να εισαι καλα για την απαντηση που εδωσες !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!..............αυτο ακριβως εννοουσα κι εγω.... αλλα δεν νομιζω πως το καταλαβε κανειs.......:P

Link to comment
Share on other sites

Μπραβο βρε κοπελια....επιτελους.........να εισαι καλα για την απαντηση που εδωσες !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!..............αυτο ακριβως εννοουσα κι εγω.... αλλα δεν νομιζω πως το καταλαβε κανειs.......:P

Δεν χρειάζετε να το καταλάβουν κορίτσι μου ΟΛΟΙ, το καταλαβαινουν ΜΟΝΟ όσοι το ζούν καθημερινα και το τρώνε στην μάπα...Αυτοι το καταλαβαινουν, το νιώθουν, τους πονάει και συνενούν...


uop51syge.png

Ήρθες αγγελάκι μου και μου άλλαξες την ζωή...

Σ' αγαπώ πολύ θησαυρέ μου!!!c

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει βρε κορίτσια μην βαράτε.....δεν το καταλάβαμε ολοι!!!!

Φταίει το ότι κάνουμε κακές παρέες....αυτοί που γνωρίζω στην Ελλάδα δεν μου έχουν δείξει ότι έχουν τοοοοοοσο μεγάλο πρόβλημα για να φύγουν άρον άρον από εκεί!!!!


rFQep1.pngcS9Bp1.png
Link to comment
Share on other sites

Εντάξει βρε κορίτσια μην βαράτε.....δεν το καταλάβαμε ολοι!!!!

Φταίει το ότι κάνουμε κακές παρέες....αυτοί που γνωρίζω στην Ελλάδα δεν μου έχουν δείξει ότι έχουν τοοοοοοσο μεγάλο πρόβλημα για να φύγουν άρον άρον από εκεί!!!!

δεν είναι θέμα "κακών παρεών" αλλά πόσο τυχερή ήσουν και σου ήρθαν κάποια πράγματα βολικά στην ζωή σου σε σχέση με κάποιους άλλους (όχι μονο για σένα ας πούμε και για τους φίλους σου ή κάποιους άλλους), δεν είναι ολοι οι άνθρωποι ίδιοι και δεν παιρνούν τις ιδιες καταστάσεις.

Και που είναι επιτέλους η Δήμητρα;;;;

Έλα βρε Δήμητρα να μας πεις και εσύ τα δικά σου!!!!!

και εγώ την έχω χάσει ρε γμτ καιρό τωρα


uop51syge.png

Ήρθες αγγελάκι μου και μου άλλαξες την ζωή...

Σ' αγαπώ πολύ θησαυρέ μου!!!c

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εντάξει βρε κορίτσια μην βαράτε.....δεν το καταλάβαμε ολοι!!!!

Φταίει το ότι κάνουμε κακές παρέες....αυτοί που γνωρίζω στην Ελλάδα δεν μου έχουν δείξει ότι έχουν τοοοοοοσο μεγάλο πρόβλημα για να φύγουν άρον άρον από εκεί!!!!

το προβλημα με τους Ελληνες ειναι οτι δυσκολευομαστε να παραδεχτουμε οτι υπαρχει προβλημα ....(οταν υπαρχει βεβαια προβλημα)....οι τοποθετησεις οταν κατι δεν παει καλα συνηθως γενικευονται και εχουμε μαθει να μιλαμε για τον γειτονα ,τον φιλο, η τον συγγενη και σπανιως η ποτε για εμας....

επρεπε να ερθει αυτη η κριση για να μπορεσουμε να ανοιχτουμε λιγο και να μιλησουμε και για το δικο μας προβλημα....γιατι τωρα ειναι πιο ευκολο ....(το προβλημα )αφορα πολλους και βεβαιως αποκτα παλι υφος γενικο με το οποιο ποτε δεν ειχαμε προβλημα...........

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα και απο εμενα!!Μια μερα δεν μπηκα και ειχατε ολοκληρη συζητηση...λοιπον ολυμπια μου εγω εχω βρει σπιτια συνηθως τα καινουργια ανακαινισμενα που ειναι με κουζινα...ειδα ομως και αρκετα χωρις αλλα βλεπω υπαρχει μια ταση να βαζουν κουζινα...ρωτησα την μαμα μου πανω σε αυτο και μου ειπε οτι πριν 28 χρονια ηταν ολα ετσι...εμεις εχουμε σκεφτει να βρουμε και σπιτι χωρις, να παρουμε μια απο ικεα...αλλα θα δουμε μεχρι τοτε...οσο για τα ΜΜΜ συμφωνω με αυτα που λεει η stelinula...Φλωρινα παω παντου με τα ποδαρακια μου αλλα προχτες ημουν θεσσαλονικη και επαθα πλακα...0,90 το εισιτηριο...και παλι καλα ηταν ολοι διακοπες και δεν ειχε κοσμο...εχω πετυχει να μην μπορεις να παρεις ανασα...γερμανια δεν θυμαμαι ποτε το λεωφορειο γεματο...ουτε με ορθιο να πω την αληθεια...βεβαια σε μικρη περιοχη που μενει η γιαγια μου αλλα παλι...καθε μιση ωρα περνουσε το αστικο.. Σκεφτείτε 0,90 και ειμαι ανεργη...ή ο βασικο ειναι 600....γερμανια μπορει να εχει 1,40 αλλα ειναι και 900 ευρω ο βασικος ( στο χερι ) Για τα κομμωτηρια και εγω δεν τα σχολιασα γιατι απλα δεν με ενδιαφερει...και εδω που εχουμε σε καθε τετραγωνο και κομμωτηριο σαμπως εχω να δωσω 10 ευρω???Τωρα για την βαπτιση της μικρης μου, κοπελα στο σπιτι θα ερθει...βαψιμο και χτενισμα 7,5 ευρω...ρουχο καποιο παλιο θα βαλω γιατι δεν εχω να δωσω 100 ευρω...Η νοοτροπια του ελληνα ειναι να δειχνω οτι ειμαι καλα ( και ας πειναω )...παραδειγμα???Ο μπαμπας μου...του λεω δεν εχουμε λεφτα να κρατησουμε το σπιτι οποτε δεν θα κανουμε και τραπεζι για την μικρη...ΤΙ?ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ!μου λεει,ειναι ντροπη.ΡΕ ΜΠΑΜΠΑ ΤΟΥ ΛΕΩ ΔΕΝ ΕΧΟΥΜΕ ΛΕΦΤΑ ΝΑ ΦΑΕΙ Η ΜΙΚΡΗ ΔΕΝ ΑΚΟΥΣ?ΕΕΕ θα το κανω εγω το τραπεζι...Δωστα μου εμενα τα λεφτα για την μικρη....ΤΙ???ΚΑΙ ΤΙ ΘΑ ΠΕΙ Ο ΚΟΣΜΟΣ???Αντε βγαλτε συμπερασμα...να φυγω απο ολη αυτην την νοοτροπια να μπορεσω να ζησω οπως λεει και η stellinula.Να ερθει ο λογαρισμος και να μην φοβαμαι...


K9KBp3.png

glitterfy1081729554D32.gif

Link to comment
Share on other sites

Eδώ μέσα βρισκόμαστε για ανταλλαγή απόψεων και πληροφόρηση.

Το να μην περνά κανείς καλά στην Ελλάδα και να θέλει να φύγει είναι προσωπικό του θέμα,το να φαντάζεται ότι όλα θα είναι κάπου αλλού ευκολότερα/ανετότερα κλπ.επίσης, αλλά έχει αποδειχτεί ότι το καλύτερο πράγμα -και ιδιαίτερα πριν από μια τέτοια μεγάλη απόφαση-είναι η πληροφόρηση.

Γι αυτό θα σας παρακαλέσω να λείπουν οι ειρωνίες σε όλες όσες από εμάς γράφουμε τι ισχύει στη χώρα που ζούμε.

Αν γίνονται ερωτήσεις ...για τα κομμωτήρια,ε,δεν πειράζει,γράφουμε και γι αυτά,ίσως κάποια κοπέλα να είναι κομμώτρια βρε αδερφέ.

Το χειρότερο από όλα όσα έχω δει είναι ζευγάρια να έρχονται "μιαν ωραίαν πρωίαν" ,καμια φορά με παιδιά,γλώσσα να μην ξέρουν και να απορούν γιατί δεν τα καταφέρνουν.

Καταλήγουν πάντα,μα πάντα στα ελληνικά μαγαζιά,σαν ανειδίκευτοι κακοπληρώνονται και τελικά ταλαιπωρούνται.

Δε θέλω να σας περιγράψω την ταλαιπωρία των παιδιών τους(ιδιαίτερα αν είναι κάπως μεγαλύτερα) στα γερμανικά σχολεία,έζησα από κοντα μερικές περιπτώσεις και πραγματικά πόνεσε η καρδιά μου.

Το γιατί είμαστε εμείς εδώ και κατά πόσο υπήρξε επιλογή μας,είναι ένα άλλο θέμα.Το να γράφουμε στο φόρουμ για την εδώ πραγματικότητα,τι μπορεί να μας ενοχλεί,τι μας αρέσει και τι δεν μας αρέσει και να απαντούμε σε ερωτήσεις κι αν μπορούμε να βοηθήσουμε κάποιους/ες που θέλουν να προετοιμάσουν το μεγάλο βήμα,εγώ προσωπικά το κάνω ευχαρίστως και καλοπροαίρετα.

Link to comment
Share on other sites

sususe δεν νομιζω να μιλησε καποιος ειρωνικα και αν το εκανε ειναι γιατι εχει φτασει στο αμην...για εμενα προσωπικα το να ειμαι σε ελληνικο μαγαζι και κακοπληρωμενος δεν με χαλαει καθολου γιατι απλα θα πληρωνομαι...εδω δεν δουλευει κανενας μας και σε εναν μηνα θα μας ταιζουν οι γονεις μας...οποτε κατι πρεπει να κανω εγω και ο οποιοσδηποτε ειναι στην θεση μου...και την γλωσσα να μην ηξερα θα πηγαινα σχολειο μαζι με τα παιδια μου...ή απλα θα διαβαζα με τα παιδια μου...αν υπαρχει θελησει εκει μπορεις κατι να κανεις...εδω θελεις να δουλεψεις και δεν μπορεις...ακομα και σε ταβερνα για λαντζα δεν σε παιρνουν...γιατι τα κανουν οι ιδιοι και σε καφετερια που πηγα,...ειμαι σε λιστα αναμονης....:shock::shock:


K9KBp3.png

glitterfy1081729554D32.gif

Link to comment
Share on other sites

Το γιατί είμαστε εμείς εδώ και κατά πόσο υπήρξε επιλογή μας,είναι ένα άλλο θέμα.

ΟΧΙ ΟΧΙ δεν ειναι άλλο θέμα...είναι ακριβώς το ΑΥΤΟ....ΑΚΡΙΒΩΣ ΟΜΩΣ......

Δεν μας νοιάζει ο λόγος που ειστε εκει....Μας νοιάζουν οι λόγοι που αφησατε την Ελλάδα για να πάτε εκει....

Αυτο συζητάμε....Δεν αφηνουμε την χωρα μας για τον χαβαλέ μας αλλά για πραγματα ουσιωδη και βιοποριστικά....αλλιώς θα καθομασταν εδω που ειμαστε...

Περι κομμωτηριων και μόδας (όπως ακριβώς ειπωθηκε) μίλησα εγώ όχι περι επαγγελματος κομμωτη.

Και στην τελική τα κομμωτήρια και την μόδα τα έχουμε και εδώ, την ταλαιπωρια την τρώμε και εδώ όχι μόνο σε ελληνικά εστιατόρια αλλά και σε γραφεία για μέλλον μηδέν και χρήμα μηδέν....

Αν εσυ λαμβάνεις την αγανάκτιση ως ειρωνία λυπάμαι δεν έχω τον τρόπο να σου αλάξω γνώμη αλλά ούτε και θέλω και δεν με απασχολεί να αλλάξω τα μυαλά των άλλων ανθρώπων.

Και θα το ξαναπω για τελευταια φορά γιατι το έχω πεί πολλάκις και εδώ και δίπλα στο parents....

"KANENAΣ μα ΚΑΝΕΝΑΣ μας (διαμένοντες Ελλάδας) δεν είπε ότι ΟΛΑ στο εξωτερικό είναι ομορφότερα / ανώτερα απο εδώ (λόγια σου δανείζομαι), ΚΑΝΕΝΑΣ ΜΑ ΚΑΝΕΝΑΣ δεν είπε ότι ο δρόμος του πηγαίνοντας εκεί (εξωτερικό) θα είναι στρωμένος με ροδοπέταλα, ΕΙΠΑΜΕ ΟΜΩΣ ΟΛΟΙ ΜΑΣ ότι όπως ταλαιπωρούμαστε εδώ και παίρνουμε τα @@ μας , να το κάνουμε και κεί γιατι ΙΣΩΣ να δούμε ένα καλύτερο μέλλον απο αυτο που θα είχαμε εδώ"

Έσενα πόνεσε η καρδιά σου που τα παιδιά δεν μπορούσαν να προσαρμοστούν στα γερμανικά σχολεία ΕΜΕΝΑ όμως πονάει η καρδιά μου όταν αυτά τα παιδάκια τρέφονται συνέχεια με μακαρόνια νεροβραστα εδώ στην Ελλάδα γιατι δεν έχουν τι άλλο να φάνε.

Και τέλος, αν ΕΙΣΑΣΤΑΝ ΚΑΙ ΣΕΙΣ οικονομικοι μετανάστες ΌΠΩΣ εμείς και δεν μεταναστεύσατε απλά γιατι γουστάρατε ή ΓΙΑΤΙ είχατε συγγενείς εκει που σας βοηθήσαν και τα βρήκατε ΟΛΑ στρωμένα, καλό θα ήταν να κάνετε μια αναδρομή στον ψυχισμό σας τότε που φεύγατε και ξεκινούσατε την επίφοβη, επικυνδυνη, αβέβαιη πλυν όμως κρυφοενθουσιώδη κίνηση σας για ένα καλύτερο μέλλον....


uop51syge.png

Ήρθες αγγελάκι μου και μου άλλαξες την ζωή...

Σ' αγαπώ πολύ θησαυρέ μου!!!c

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


×
×
  • Δημιουργία νέου...