Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 1 hour ago, Sabrina_ είπε:

      @Angot εγω αυτο που εχω διαβασει για το επίδομα γέννας είναι οτι οι δικαιουχοι πρεπει να εχουν  ισοδύναμο οικογενειακό εισόδημα κάτω των 40.000 ευρώ ετησίως.

      Και παραθετω τον υπολογισμο:

      "Ισοδύναμο οικογενειακό εισόδημα είναι το συνολικό οικογενειακό εισόδημα, πραγματικό ή τεκμαρτό, από οποιαδήποτε πηγή στην ημεδαπή ή στην αλλοδαπή, προ φόρων και εξαιρουμένων των ασφαλιστικών εισφορών και άλλων επιδομάτων, διαιρεμένο με συγκεκριμένη κλίμακα ισοδυναμίας.

       

      Στην περίπτωση μας, η κλίμακα ισοδυναμίας ισούται με το άθροισμα των μελών της οικογένειας, για καθένα από τα οποία ισχύει η εξής στάθμιση:

       

      α. δικαιούχος γονέας: στάθμιση 1,

       

      β. σύζυγος δικαιούχου γονέα ή συνδεόμενος με αυτόν δυνάμει συμφώνου συμβίωσης: στάθμιση 1/2 και

       

      γ. κάθε εξαρτώμενο τέκνο: στάθμιση 1/4."

      Στην ουσια δεν μιλανε για 40000 ευρω μεικτα αλλα έπειτα απο συγκεκριμένους υπολογισμους σε σχεση με την οικογενειακη κατάσταση.

      Με πρόλαβες!!

      Επειδή εμείς ήμαστε κάποιες χρονιές κάτω και κάποιες πάνω απτα 40.000 το έψαξα και βρήκα κι εγώ αυτά και οι υπολογισμοί μου λένε οτι το ισοδύναμο οικογενειακό εισόδημα των 40.000 για οικογένεια που κάνει τωρα το πρώτο του παιδί πρέπει να βγαίνει γύρω στα 75.000 ευρώ.

      Γι αυτό μου έκανε εντύπωση που είπε η @LeneL παραπάνω ότι είχε οικογενειακό εισόδημα λίγο πάνω απτα 40.000 ευρώ και δεν πήρε το επίδομα. Είχες κάνει αίτηση και στην απέρριψαν @LeneL;

       

Μανούλες Αυγούστου 2013


liana87

Recommended Posts

Καλημερα κοριτσια! Εγω απο το Σαβ/κο ειμαι πολυ καλυτερα απο πονους. Ειμαι πολυ αδυνατη 45 κιλα και εχω παρει 2, οποτε τωρα ειμαι 47. Θελω μετα την γεννα να ειμαι τουλαχιστον 50 κιλα!! Σε 2 εβδομαδες εχω ραντεβου παλι και με πιανει ενα αγχος....οσο και αν προσπαθω να μην το σκεφτομαι.... γυριζει στο μυαλο μου!

Μαριάννα μου νομίζω ότι όλες μας σιγά-σιγά παίρνουμε το δρόμο μας... πολλές από εμάς ήδη είναι στο δεύτερο τρίμηνο. Δε νομίζω λοιπόν ότι υπάρχει λόγος ανησυχίας. Χαλάρωσε κι απόλαυσέ το!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα κορίτσια!!! Τι κάνετε? Ιωαννάκι, υπομονή κοριτσάκι μου!! Σε λίγες εβδομάδες όλα αυτά θα είναι παρελθόν! Σε ποια εβδομάδα είσαι? Στον γιο μου είχα αναγούλες μέχρι την 14 εβδομάδα.. μετά κόπηκαν κ σταδιακά επανήλθα στα φυσιολογικά μου! Από κιλάκια πως πάτε κορίτσια? Εγώ είμαι στα +400gr (έχω ηλεκτρονική ζυγαριά πλέον για να μπορώ να ελέγχω καλύτερα το βάρος μου). Εντωμεταξύ πριν λίγο συνειδητοποίησα πως τέλη της άλλης βδομάδας θα κάνω την αυχενική!! Πωπω πως περνάει ο καιρός!!

Μαράκι ότι θα σταματήσουν οι αναγούλες στην 14 εβδομάδα ελπίζω και εγώ γιατί με έχουν ξετινάξει..... Όσον αφορά στα κιλά εγώ επειδή αρχικά έχασα 4 και το στομάχι μου παραμένει χάλια είμαι εκεί στα -4, βέβαια μου έχουν πει ότι μόλις σταματάνε οι αναγούλες ανοίγει η όρεξη και γίνεται χαμός.... ίδωμεν! Έλα και ο καιρός πλησιάζει σχεδόν έφτασε;)

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλημέρα και από μένα!!!

Σήμερα πρωί πρωί έδωσα το αίματακι μου και ανάλογα με τα αποτελέσματα θα ξεκινήσω και εγώ το σίδηρο! Βρε κορίτσια το βράδυ κοιμάστε καλα???

Εγώ ξυπνάω 10 φόρες, την μια διψάω την άλλη κατουριέμαι την τρίτη πονάει το κεφάλι μου... και ο άντρας μου λέει οτι συνέχεια βογκάω!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλημέρα κοριτσάκια,τι μου κάνετε,να καλωσορίσω κ εγώ τα καινούρια κορίτσια...έχω καιρό να μπω ήμουνα επίσκεψη στα πάτρια εδάφη στη μανούλα...τι ωραία μάμ και νάνι και τρίψιμο από τη μαμά...συμπατριώτισσα Λιάνα περαστικά σου αγαπούλα μου..ελπίζω όλα καλά τώρα...έκανα προχθές αυχενική στο Ιπποκράτειο,ότι να ναι,δεν πρόκειται να ξανακάνω υπέρηχο σε δημόσιο νοσοκομείο...

Link to comment
Share on other sites

floreta,

Κι εγω στην πρωτη μου εγκυμοσύνη αυχενική και αμνιοπαρακέντηση είχα κάνει στον Αθανασιάδη με τον ιδιο και στις δυο εξετασεις.

Έμεινα ευχαριστημένη πολύ... αλλά στο διάστημα που εχει περάσει (5 χρ σχεδόν απο την 1η εγκυμοσύνη μου) εχει βγει η "φημη" οτι "σπρώχνει" πολύ την αμνιοπαρακέντηση και το έχω ακούσει απο πάρα πολύ κόσμο... ισχυει δεν ισχυει τι να σου πω....

Είμαι ανάμεσα σε αυτόν και τον Σωτηριάδη... πιο πολύ κλίνω προς Σωτηριάδη έχω λιγο καιρό ακομα.... για σκέψη!!!

Ιωάννα μου εγώ μετά την πατάτα που έφαγα στο Ιπποκράτειο και πλήρωασα κ 35? έκλεισα σήμερα στον Ασημακόπουλο.Για τον Αθανασιάδη μου είπαν ότι ξεπετάει τις αυχενικές όταν τις κάνει ο ίδιος...τον Ασημακόπουλο και η γιατρός μου εδώ μου τον σύστησε ως κορυφαίο και πολλή προσεκτικό αλλά κ ο γιατρός μου στη Λάρισα που είναι ο πιο καλός επιστήμονας και ο πιο καλός άνθρωπος που έχω γνωρίσει....:P

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!! Τι κάνετε κορίτσια?? Εγώ σήμερα δίνω μάθημα το βράδυ .. άντε να φεύγουν ένα-ένα..

Καλή επιτυχία!!

Βρε κορίτσια το βράδυ κοιμάστε καλα???

Εγώ ξυπνάω 10 φόρες, την μια διψάω την άλλη κατουριέμαι την τρίτη πονάει το κεφάλι μου... και ο άντρας μου λέει οτι συνέχεια βογκάω!

Ε τα ίδια έγραψα κι εγώ σε προηγούμενο ποστ, αν κοιτάξεις... σκετο χάλι! Τις τελευταίες μέρες βρηκα μια λύση που με ανακούφισε καπως: Πίνω πάρα πολύ νερό κατά τη διάρκεια της ημέρας (3-4 λιτρα) αλλά μετά τις 6-7 το απόγευμα δεν πίνω τίποτα εκτός από ένα ποτήρι γάλα το βράδυ. Οπότε μέσα στη νύχτα διψάω και κατουριέμαι λιγότερο. Πήρα και από το φαρμακείο ένα σπρευ που λεγεται unimoist και υγραίνει το στόμα και ψεκάζω το στόμα μου πριν κοιμηθώ. Έχω καταφέρει να ξυπνάω μόνο 2-3 φορές.

Ιωάννα μου εγώ μετά την πατάτα που έφαγα στο Ιπποκράτειο και πλήρωασα κ 35? έκλεισα σήμερα στον Ασημακόπουλο.Για τον Αθανασιάδη μου είπαν ότι ξεπετάει τις αυχενικές όταν τις κάνει ο ίδιος...τον Ασημακόπουλο και η γιατρός μου εδώ μου τον σύστησε ως κορυφαίο και πολλή προσεκτικό αλλά κ ο γιατρός μου στη Λάρισα που είναι ο πιο καλός επιστήμονας και ο πιο καλός άνθρωπος που έχω γνωρίσει....:P

Καλή αυχενική σου εύχομαι! Τί έγινε στο Ιπποκράτειο;

Link to comment
Share on other sites

Καλή επιτυχία!!

Ε τα ίδια έγραψα κι εγώ σε προηγούμενο ποστ, αν κοιτάξεις... σκετο χάλι! Τις τελευταίες μέρες βρηκα μια λύση που με ανακούφισε καπως: Πίνω πάρα πολύ νερό κατά τη διάρκεια της ημέρας (3-4 λιτρα) αλλά μετά τις 6-7 το απόγευμα δεν πίνω τίποτα εκτός από ένα ποτήρι γάλα το βράδυ. Οπότε μέσα στη νύχτα διψάω και κατουριέμαι λιγότερο. Πήρα και από το φαρμακείο ένα σπρευ που λεγεται unimoist και υγραίνει το στόμα και ψεκάζω το στόμα μου πριν κοιμηθώ. Έχω καταφέρει να ξυπνάω μόνο 2-3 φορές.

Καλή αυχενική σου εύχομαι! Τί έγινε στο Ιπποκράτειο;

καλησπέρα Floreta μου,εκτός του ότι περίμενα 1 ώρα και ας ήμουν με ραντεβού και δεν είχε κόσμο ήμουν εγώ μόνο στους υπερήχους και 1 ακόμη κοπέλα για ΄β επιπέδου,δεν μπορούσαν να βρουν το γιατρό που κάνει τις αυχενικές δεν ήξεραν καν αν είναι στο νοσοκομείο,τελικά βρήκαν έναν που ψιλοέκανε αυχενικές και άρχισε αυτός να μου κάνει την εξέταση ,μάλλον ειδικευόμενος ήταν,μετά από 4-5 λεπτά πέρασε τυχαία ο Πράπας που από ότι κατάλαβα αυτός κάνει τις αυχενικές και από ότι ξέρω έχει εδώ στη Θεσσαλονίκη ένα ιδιωτικό κέντρο προγενετικού ελέγχου και ανέλαβε αυτός για άλλα 3 λεπτά...σύνολο κ με τους δύο η αυχενική κράτησε 5 λεπτά...αφού φαντάσου ξέχασαν να κοιτάξουν σε ποια εβδομάδα είμαι και αν συμφωνεί το έμβρυο με την εβδομάδα...αφού σηκώθηκα να φύγω και περίμενα να μου δώσει η προισταμένη το χαρτί με τα σχόλια της αυχενικής (για να το δώσω στις 11/2 που θα ξαναπάω στο Ιπποκρατειο για να τους δώσω αυτό το χαρτί και να συγκρίνουν τα αποτελέσματα με το papp-a και τότε θα μου πούνε εμένα τα αποτελέσματα της αυχενικής και του papp-a γιατί άλλοι γιατροί λέει έχουν τα αποτ/τα του papp-a) τότε πρόσεξε η προισταμένη ότι δεν γράφει εβδομάδα κύησης και αν συμφωνεί με το έμβρυο και τους το είπε ο ένας ρωτούσε τον άλλον αν το κοίταξαν κ μετά με ξαναέβαλαν στον υπέρηχο για να το δούνε....ότι να ναι....κ υποτίθεται πως είναι το καλύτερο νοσοκομείο για εγκυμοσύνες...τι να πω...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


καλησπέρα Floreta μου,εκτός του ότι περίμενα 1 ώρα και ας ήμουν με ραντεβού και δεν είχε κόσμο ήμουν εγώ μόνο στους υπερήχους και 1 ακόμη κοπέλα για ΄β επιπέδου,δεν μπορούσαν να βρουν το γιατρό που κάνει τις αυχενικές δεν ήξεραν καν αν είναι στο νοσοκομείο,τελικά βρήκαν έναν που ψιλοέκανε αυχενικές και άρχισε αυτός να μου κάνει την εξέταση ,μάλλον ειδικευόμενος ήταν,μετά από 4-5 λεπτά πέρασε τυχαία ο Πράπας που από ότι κατάλαβα αυτός κάνει τις αυχενικές και από ότι ξέρω έχει εδώ στη Θεσσαλονίκη ένα ιδιωτικό κέντρο προγενετικού ελέγχου και ανέλαβε αυτός για άλλα 3 λεπτά...σύνολο κ με τους δύο η αυχενική κράτησε 5 λεπτά...αφού φαντάσου ξέχασαν να κοιτάξουν σε ποια εβδομάδα είμαι και αν συμφωνεί το έμβρυο με την εβδομάδα...αφού σηκώθηκα να φύγω και περίμενα να μου δώσει η προισταμένη το χαρτί με τα σχόλια της αυχενικής (για να το δώσω στις 11/2 που θα ξαναπάω στο Ιπποκρατειο για να τους δώσω αυτό το χαρτί και να συγκρίνουν τα αποτελέσματα με το papp-a και τότε θα μου πούνε εμένα τα αποτελέσματα της αυχενικής και του papp-a γιατί άλλοι γιατροί λέει έχουν τα αποτ/τα του papp-a) τότε πρόσεξε η προισταμένη ότι δεν γράφει εβδομάδα κύησης και αν συμφωνεί με το έμβρυο και τους το είπε ο ένας ρωτούσε τον άλλον αν το κοίταξαν κ μετά με ξαναέβαλαν στον υπέρηχο για να το δούνε....ότι να ναι....κ υποτίθεται πως είναι το καλύτερο νοσοκομείο για εγκυμοσύνες...τι να πω...

ωχχ και μη χειρότερα.... πληρώνουμε τόσες χιλιάδες ευρώ στις ασφάλειές μας και παίρνουμε πίσω ένα τεράστιο ΜΗΔΕΝΙΚΟ!

συγνώμη αλλά γέλασα πολύ....!!! Δε γέλασα με την ταλαιπωρία σου, φυσικά, αλλά η γενικότερη κατάσταση στα δημόσια νοσοκομεία είναι τόσο άθλια που μόνο με χιούμορ μπορώ να την αντιμετωπίσω.... εμάς στον προγεννητικό έλεγχο στο Παπαγεωργίου μας έκαναν λάθος εξετάσεις... και υποτίθεται ότι και το Παπαγεωργίου είναι καλό!

Να ευχόμαστε να μην πάθουμε τίποτα σοβαρό και πέσουμε στην ανάγκη τους δηλαδή...

τουλάχιστον είδες το μωράκι σου 2 φορές (!) και θα το ξαναδείς σύντομα στην "καλή" αυχενική :) ...ε, είναι κι αυτό μια παρηγοριά!

Link to comment
Share on other sites

ωχχ και μη χειρότερα.... πληρώνουμε τόσες χιλιάδες ευρώ στις ασφάλειές μας και παίρνουμε πίσω ένα τεράστιο ΜΗΔΕΝΙΚΟ!

συγνώμη αλλά γέλασα πολύ....!!! Δε γέλασα με την ταλαιπωρία σου, φυσικά, αλλά η γενικότερη κατάσταση στα δημόσια νοσοκομεία είναι τόσο άθλια που μόνο με χιούμορ μπορώ να την αντιμετωπίσω.... εμάς στον προγεννητικό έλεγχο στο Παπαγεωργίου μας έκαναν λάθος εξετάσεις... και υποτίθεται ότι και το Παπαγεωργίου είναι καλό!

Να ευχόμαστε να μην πάθουμε τίποτα σοβαρό και πέσουμε στην ανάγκη τους δηλαδή...

τουλάχιστον είδες το μωράκι σου 2 φορές (!) και θα το ξαναδείς σύντομα στην "καλή" αυχενική :) ...ε, είναι κι αυτό μια παρηγοριά!

Άστα να πάνε Floreta μου ,μπα δεν με άφησαν να το δω είχαν μόνο 1 οθόνη και όταν τους ρώτησα αν μπορώ να δω και λίγο το μωράκι μου μου είπε αυτός ο Πράπας ότι δεν χρειάζεται γιατί είναι όλα φυσιολογικά...ναι σήμερα θα το δω έχω ραντεβού στις 6.00.ΕΥΤΥΧΩΣ...εσύ πως και έκανες προγεννητικό έλεγχο στο Παπαγεωργίου?Εκεί θα γεννήσεις?εκεί πας και σε παρακολουθούν?

Link to comment
Share on other sites

εσύ πως και έκανες προγεννητικό έλεγχο στο Παπαγεωργίου?Εκεί θα γεννήσεις?εκεί πας και σε παρακολουθούν?

Εμείς επειδή κάναμε εξωσωματική κάναμε όλες τις εξετάσεις (και πολλές άλλες που χρειάζονταν λόγω εξωσωματικής) πριν ξεκινήσουμε την προσπάθεια για παιδάκι. Επειδή λοιπόν οι εξετάσεις ήταν παρα πολλές και ακριβές (φαντάσου ότι στο Παπαγεωργίου μαζί με κάτι εξειδικευμένες γενετικές εξετάσεις μας κόστισαν 600-700 ευρώ) έπρεπε οπωσδήποτε να πάμε σε δημόσιο νοσοκομείο για να μας βγει όσο πιο οικονομικά γινόταν. Έτσι πήγαμε μια μέρα και κάτσαμε και μας τρυπούσαν! Και μια από αυτές τις ακριβές γενετικές εξετάσεις που κόστιζε 200 ευρώ μας την έκαναν λάθος (έκαναν μια άλλη στη θέση της). Αυτό είναι το στόρυ!

Δε θα γεννήσω στο Παπαγεωργίου δυστυχώς, αν και θα το ήθελα πολύ. Παλιότερα έκανα μια επέμβαση στο πόδι εκεί πέρα και έμεινα αρκετά ευχαριστημένη. Ούτως η άλλως δεν με ενδιαφέρουν οι πολλές πολυτέλειες, μόνο η καθαριότητα και η ασφάλεια, και στο κάτω κάτω 3 μέρες θα μείνω μόνο.

Αλλά η γυναικολόγος μου ξεγεννά στο Γένεσις οπότε δεν έχω επιλογή. Αλλά κι εκεί λέω να ζητήσω τρίκλινο γιατί όπως σου είπα δεν με ενδιαφέρει και τόσο.. θα δούμε μέχρι τότε.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...