Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 8 λεπτά , linaa είπε:

      Νομίζω ο προεμφυτικος θα σου δώσει αρκετές απαντήσεις. Κρυφή ενδομητριωση Κ να μένεις έγκυος εύκολα δεν έχω ακούσει να σου πω την αλήθεια . Ίσως εάν επαναλαβεις τις εξετάσεις για καθεξιν αποβολές υπάρχει τμήμα στο Έλενας μπορείς να κάνεις δωρεαν. Εγώ ανεξήγητες καθεξιν αποβολές Κ υπογονιμότητα έχω ακούσει για κρυφό διαβήτη . Δηλαδή το ζάχαρο φαινόταν φυσιολογικό ή ότι ρυθμίζετε φυσιολογικα Κ τελικά δεν ήταν χρειάστηκαν κορυφαίοι ενδοκρινολόγοι για να το λύσουν . 

      @Melusa54 συμφωνώ με την Λινά στο Ελενας να πας! 

Γοργόνες σε δίαιτα!


Recommended Posts

Κάθε φορά που καταπίνετε μια μπουκιά φαγητού το σώμα σας καλείται να δουλέψει σκληρά για να επεξεργαστεί αυτό που εσείς έχετε φάει και να πάρει τις θρεπτικές ουσίες που χρειάζεται ο οργανισμός σας. Το σώμα σας παίρνει την ενέργεια που χρειάζεται από τα τρόφιμα μέσω μιας διαδικασίας που αποκαλείται μεταβολισμός.

Ο μεταβολισμός είναι μια σειρά χημικών αντιδράσεων που πραγματοποιούνται στα κύτταρα του σώματος. Ο μεταβολισμός μετατρέπει τα τρόφιμα που τρώμε σε ενέργεια που απαιτείται για να τροφοδοτήσει όλες του τις ενέργειες, την κίνηση, τη σκέψη, την ανάπτυξη. Συγκεκριμένες πρωτεϊνες στο σώμα ελέγχουν τις χημικές αντιδράσεις του μεταβολισμού, και κάθε χημική αντίδραση συντονίζεται με άλλες. Στην πραγματικότητα, χιλιάδες μεταβολικές αντιδράσεις συμβαίνουν συγχρόνως για να κρατήσουν τα κύτταρά μας υγιή και ζωντανά.

Ποιο είναι το διάστημα που απαιτείται για αύξηση του μεταβολισμού μας;

Χρειάζεται άσκηση μηνών για να αυξηθεί σημαντικά η μυϊκή μας μάζα και κατά συνέπεια ο μεταβολισμός μας. Έπειτα, συντηρείται σχετικά εύκολα εφόσον συνεχίσουμε να γυμναζόμαστε. Από την άλλη αυξάνοντας τις δραστηριότητες μας μπορούμε να αυξήσουμε σημαντικά τις δαπανώμενες θερμίδες και να έχουμε θεαματική απώλεια βάρους. Σταματώντας όμως την άσκηση επανερχόμαστε στα προηγούμενα επίπεδα. Ο συνδυασμός και των δύο μορφών άσκησης (αερόβια – τρέξιμο, ποδήλατο , αναερόβια- βάρη) είναι ο ιδανικός.

Απαιτείται συστηματική άσκηση, σωστή διατροφή και υπομονή καθώς τα πρώτα αποτελέσματα θα φανούν έπειτα από οκτώ περίπου εβδομάδες.

Δεν πρέπει να παρασυρόμαστε από διαφημίσεις τροφών που "επιταχύνουν τις καύσεις", φαρμάκων που "καίνε τα λίπη" και διαίτων "που φτιάχνουν τον μεταβολισμό μας". Διάφορες πρακτικές έχουν μόνο πρόσκαιρο αποτέλεσμα και κρίνονται αντιδεοντολογικές ή/ και επικίνδυνες. Δυστυχώς δεν υπάρχουν μαγικοί τρόποι. Ευτυχώς, γιατί πάνω απʼ όλα προέχει η υγεία μας.


''Αξίζει ό,τι χαρίζει η στιγμή ,Που πίσω δεν Ξαναγυρίζει

αναγνωρίζει μόνο κάποιες ΑΝΑΜνήσεις...δυνατές ΣΥΓΚΙΝΗΣΕΙΣ !'' ;)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 28k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • maestria77

    2255

  • JENIA

    2242

  • mpap

    1708

  • tsipoura

    1624

καλησπεραααααααααααα γοργονες!!!

τι κανουμε?

μαεστρο???

Ταρα????

τσιπουριτσα???

ειστε καλυτερα???

πφφφ...ολος ο κοσμος αρρωστος βρε παιδι μου!


''Αξίζει ό,τι χαρίζει η στιγμή ,Που πίσω δεν Ξαναγυρίζει

αναγνωρίζει μόνο κάποιες ΑΝΑΜνήσεις...δυνατές ΣΥΓΚΙΝΗΣΕΙΣ !'' ;)

Link to comment
Share on other sites

960845k6safx5il9.gif

Aραβικη πιτα (μεσαια) με τυρι χαμηλων λιπαρων, γαλοπουλα, ντοματα και πιπερια, φτιαχνω κι εγω. Την τυλιγω και τη βαζω στην τοστιερα για να μην αναβω φουρνο.

Επισης εβαζα σε αλουμινοχαρτο φετα χαμηλων λιπαρων, με μια φετα ντοματα, πιπερια, παπρικα και ριγανη, το τυλιγα και το ζεσταινα να λιωσει το τυρι και το συνοδευα με σαλατα και αυγο βραστο αν θυμαμαι καλα.

Εφτιαχνα και πρασινη σαλατα με ντοματινια, πιπερια, κρουτον, καρυδια, τυρι χαμηλων λιπαρων, γαλοπουλα και μπαλσαμικο και ηταν θεσπεσια!

Το βραδινο μενου που μου ειχε δωσει ο διαιτολογος μου ηταν και το καλυτερο!

μπραβο ρε συ ταρααααα :D

ετσιιιι !!! πες μας κ αλλες νοστημες σωστα διατροφικες γκουρμεδιεςςςςςς :lol::lol::lol:

επισης θυμηθηκα οτι στο ντιπ γιαουρτιου (για να τσιμπολογατε τα αγγουρακια-καροτακια σας)...μπορειτε να βαλετε και λιγη παπρικα :cool:


''Αξίζει ό,τι χαρίζει η στιγμή ,Που πίσω δεν Ξαναγυρίζει

αναγνωρίζει μόνο κάποιες ΑΝΑΜνήσεις...δυνατές ΣΥΓΚΙΝΗΣΕΙΣ !'' ;)

Link to comment
Share on other sites

καλησπεραααααααααααα γοργονες!!!

τι κανουμε?

μαεστρο???

Ταρα????

τσιπουριτσα???

ειστε καλυτερα???

πφφφ...ολος ο κοσμος αρρωστος βρε παιδι μου!

καλημέρα όλη μέρα!:)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

γεια σου αρχηγέεεεεεεεε

και μένα πονάει ο λαιμός όταν καταπίνω σήμερα γμτ!!!!!

καλως το μου!

κ εσυ??....στυψε κανα πορτοκαλακι...και να τρως καλα !!!

περαστικα σου.....φτιαξε και κανα τσαΙ ;)

και τωρα που ειπα τσαι...καιρο εχουμε να πουμε τις ιδιοτητες του πρασινου τσαγιου....οτι καλυτερο για να βοηθησουμε την αυξηση του μεταβολισμου μας :cool:


''Αξίζει ό,τι χαρίζει η στιγμή ,Που πίσω δεν Ξαναγυρίζει

αναγνωρίζει μόνο κάποιες ΑΝΑΜνήσεις...δυνατές ΣΥΓΚΙΝΗΣΕΙΣ !'' ;)

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα όλη μέρα!:)

καλημερα !

Χάλι μαύρο, άσε, μ' αρέσει που χαπακώθηκα κιόλας!!!

ελα ρεεεεεεεεεεεεε...πφφφφ

κανα πορτοκαλι εστυψες μαρη???


''Αξίζει ό,τι χαρίζει η στιγμή ,Που πίσω δεν Ξαναγυρίζει

αναγνωρίζει μόνο κάποιες ΑΝΑΜνήσεις...δυνατές ΣΥΓΚΙΝΗΣΕΙΣ !'' ;)

Link to comment
Share on other sites

εγώ πορτοκάλια στύβω 2-3 το απόγευμα, συνήθως.

τα όσπρια βοηθούν τον οργανισμό προληπτικά.

φασολάδα, ρεβύθια, φακές, αρακάς (εντάξει εσείς μη φάτε παρμεζάνα-χαχαχα), γίγαντες, φασόλια σαλάτα, ρεβυθοκεφτέδες,...

πολύχρωμες πιπεριές!

λάχανο. και ωμό και βραστό.

... γράψτε συνέχεια...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Έφαγα, ήπια χυμό, χαπακώθηκα. Αποτέλεσμα;;; Ζερό!

σεξ δοκιμασες???...ουλτρεξ??? :tongue::tongue::tongue: :tongue::tongue::tongue:


''Αξίζει ό,τι χαρίζει η στιγμή ,Που πίσω δεν Ξαναγυρίζει

αναγνωρίζει μόνο κάποιες ΑΝΑΜνήσεις...δυνατές ΣΥΓΚΙΝΗΣΕΙΣ !'' ;)

Link to comment
Share on other sites

Ούλτρεξ ναι (δες σύμπτωση), μ' αυτό λούζομαι. :tongue:

Για το "άλλο", δεν το 'χα σκεφτεί, είναι θεραπευτικό; :rolleyes:

χαχαχαχαχαχχαα....θεραπευτικοτατο !!!

πρωτα λουσου και μετα σεξ ....και τελος ! :tongue::tongue::tongue:


''Αξίζει ό,τι χαρίζει η στιγμή ,Που πίσω δεν Ξαναγυρίζει

αναγνωρίζει μόνο κάποιες ΑΝΑΜνήσεις...δυνατές ΣΥΓΚΙΝΗΣΕΙΣ !'' ;)

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας κι από εμένα

-800 :) πάμε καλά !!!!!

Ετσι να βλεπω τα προτυπα να αυξανονται και να πληθυνονται! Οσο για μενα, κανω απεργια τωρα, και ως γνησιος αντιδραστικος τοξοτης, θα επανελθω οταν θα το θελησω πραγματικα!

4 εβδομαδες φαρυγγιτιδα, τσαμπα η υπομονη μου, ξεκινησα αντιβιωση σημερα, και παιρνω και αντιφλεγμονωδη γιατι επαθα ζημια στη μεση χθες και ποναω παρα πολυ. Εχω αφησει τη μικρη απο χθες στη γιαγια γιατι ειναι αδυνατον να τη φροντισω.

Εμαθα απο τις εξετασεις που εκανα επισης, οτι περασα καποια στιγμη λοιμωδη μονοπυρηνωση χωρις να το καταλαβω...! Ειμαι ανθεκτικη γενικως στα δυσκολα, αλλα αυτο μου εκανε ιδιαιτερη εντυπωση!

Ελπιζω να ειμαι καλυτερα ως το Σαββατο, γιατι θελω πολυ να σας δω!

ελα βρε !!! περαστικά σου δεν ειχα καταλάβει ακριβώς!!!! κουραζζζζζ

να αναφέρω ότι αυτό που ειπες ειναι το πιο σημαντικό: το οπότε θα το θελήσει κανεις πραγματικά!!!!!!

Ω

Εγώ κορίτσια σήμερα πάλι έφαγα γλυκά. Δεν αντέχω, σαλάτα τα 'χω κάνει αλλά είμαι και ψυχολογικά μπάχαλο και δεν μπορώ να πειθαρχήσω.

ήρεμα...... ήρεμα....

καλησπερα αιθεριες γοργονοφιλες μου!!!!!!

καιρο εχω να μπω... αλλα δεν μενει σχεδον καθολου χρονος με τα διαφορα που μας τυχανε το τελευταιο διαστημα!!!

και φυσικα ως εκ τουτου, διατροφη/διαιτα = ανυπαρκτη!!!!!!!!!

περασαμε ενα διαστημα μεσα στις ιωσεις οικογενειακως, τωρα μ΄επιασε και ισχυαλγια, αυριο ειναι να παμε το μωρο για σπινθηρογραφημα νεφρων... μια ομορφια δηλαδη!!!!!!!!!!!!!

περαστικά σας!!! ευχομαι όλα να ειναι σουπερ με το μωρό! όσο για τη διατροφή ... τα ξέρεις και θα τα πράξεις όποτε νοιώσεις πιο ήρεμη και συγκεντρωμένη

καλα ειμαι εδω στην δουλεια ,ευτυχως που ειναι παρασκευη και αυριο εχει ξεκουραση!!!!με την διατροφη και το δρομο μου καλα τα παω αλλα εχω την εντυπωση οτι τα τελευταια 5 κιλα θα με δυσκολεψουν πιο πολυ!!!!εσυ πως εισαι???

ελα 5 ειναι μην το συζητάς, μια ανάσα και εισαι τόσο κοντά στον στόχο σου!!!!!!!!!!!!

κουκλακι μου καλα ειμαι και εγω και ολοι η οικογενεια . η γαστρεντερίτιδα που σου ελεγα δεν ηταν ..... χαχαχαχα... η μαμα μου τους εδωσε μουσταλευριά .. ειχε μούστο στο ψυγείο και δεν το ηξερα .... τους επεσε βαρη ... χαχαχαχαχα!! ρε τι πλακα ειχαν οι ψυχες μου .....

είστε απίθανοι δεν το συζητώ!!!!!!

Α και χθες το βράδυ δεν έφαγα τπτ! Το μόνο θετικό!

καθόλου θετικό θα έλεγα... μην παραλείπες βρε γεύματα δεν βοηθάει σε τίποτα ίσα ίσα!!!!!

Τα σουρωσατε καλε τα μωρα???????????

Καλημερα γοργονακια. Επιτελους Παρασκευη. Να εχουμε ολες μια υπεροχη μερα που με τη σειρα της θα φερει ενα υπεροχο Σ/Κ.

Αντε και οι αρρωστες να γιανουν!!!!

Φιλια πολλα

γειά σου!!!!

κοριτσια ερωτηση...

τις αραβικές πίτες τις ψήνουμε? τις ζεσταίνουμε? πώς τις τρώμε έτσι όπως είναι????

άσχετηηηηηηηηηηηηηηηηηη

αν και σου απάντησαν από ότι ειδα, εγώ την ψήνω στις τοστιέρα αλλά καμια΄φορά παίρνω μαζί μου στο γραφείο κρυα όπως το κάνουν στο εβερεστ κλπ αλλά θέλει κάτι να την μαλακώσει (βάζω ντοματα και ελάχιστη μαγιονέζα light με λίγο γιαούρτι)

κάπου διαβασα για ελιες .... παιδιά παχαίνουν πολύ και δεν το παίρνουμε χαμπάρι... δεν εννοώ να φας 1-2 αλίμονο

Σεβη περαστικά στην μικρή Χαιντι :)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...