Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 48 λεπτά , Angot είπε:

      κάτσε γιατί θα τρελαθώ δεν δικαιούμαστε ούτε το 2 μηνο κύησης και το 3μηνο λοχείας ; ούτε το 9μηνο μετά; εξαλλη θα γίνω , δεν μπορεί !αυτα είναι με τα ένσημα οχι με το εισόδημα 

      Το κύησης και το λοχειας έχει προϋπόθεση 200 ένσημα τα τελευταία 2 έτη. Αν περνεις αυτό αυτόματα εγκρίνεται και το 9μηνο προστασίας μητρότητας.

      2 ώρες πρίν, Angot είπε:

      με 2,4 να σπάσουν τα νερά; και γω 2,4 εχω αλλά δεν μπυ τα είπε τόσο τραβηγμένα!   α και συ δηλαδή το χειροκρότημα , κατάλαβα! 

      Λόγω δίδυμης κύησης επιβαρύνεται πιο πολύ η μήτρα. Όλα πάνε x2 πλακουντες, σακοι, αμνιακό υγρά.. επίσης το βάρος ανά μέρα αυξάνεται x2  οπότε μην αγχώνεσαι είμαι άλλη περίπτωση....

Mία Νέα Αρχή... στην Γερμανία;;;


Recommended Posts

Δημητρα να σε ρωτησω?Για την μικρη οταν λες μεχρι να παει 3 ετων?Αυτο το παιρνεις γιατι εχεις 3 παιδια?Γιατι θα παιρνεις για την μικρη μεχρι ενος ετους και μετα θα το παιρνεις μεχρι να παει και το μωρο 3 ετων?

Stellinula αντε να μαζευτουμε ολες εκει περα!

τα 375 που (κανονικα ειναι 300 αλλα επειδη ο αντρας μου δουλευει πολλα χρονια και πολλες ωρες στη γερμανια και τα καναμε στο ονοματου ειναι 375) τα παιρνεις μεχρι να γινει το παιδι ενος ετους.

τα 300 που σου λεω ειναι απο αλλο ταμειο.τα παιρνω μεχρι να γινει 3 ετων επειδη δεν μπορω να δουλεψω μεχρι να παει παιδικο σταθμο σαν ταμειο ανεργιας .αλλα αυτα για να τα παρεις πρεπει να εχεις δουλεψει και καποιο διαστημα.εγω για να τα παρω εδινα καποια χρημματα στο πρωην αφεντικο του αντρα μου για να με εχει δηλωμενη ενα χρονο οτι δουλευω για 400 ευρω το μηνα .ειχα σκοπο να παρω το επιδομα ανεργιας οταν θα εστελνα παιδικο τον γιο μου μεχρι να βρω μια δουλεια αλλα μετα εμεινα εγκυος στην μικρη.οποτε του ειπα να με εχει δηλωμενη για 6 μηνες ακομα και οταν ημουν 7 μηνων με ξεδηλωσε.ετσι φαινομουν οτι δουλευα 1.5 χρονο οποτε και βγηκα ταμειο.βασικα δεν ειναι ακριβως ταμειο ανεργιας καπως αλλιως λεγεται εχω κολλησει στη λεξη τωρα.

δε ξερω αμα σε μπερδεψα:!::!::!:


Holy Diver

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 687
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

πω πω ρε Δημητρα, με τοσες ωρες που δουλευει ο αντρας σου (58 την εβδομαδα, τις μετρησα!) πρεπει να ξεπατωνεστε και οι δυο. Μπραβο σας παιδια... Πως τα καταφερνετε, ποτε βρισκεστε;

Link to comment
Share on other sites

Οχι Δημητρα ενταξει...με ξεμπερδεψες!!!Ναι αυτο με τις ωρες και εγω το σκεφτηκα...τι ωραια βρε παιδια παλεψατε και σας εκατσαν καλα τα πραγματα....να ερθετε στην Ελλαδα γιατι?Για να τα χασετε ολα???:shock::shock::shock:


K9KBp3.png

glitterfy1081729554D32.gif

Link to comment
Share on other sites

ναι οντως 58 ωρες την εβδομαδα ειναι.μονο τη δευτερα δουλευει 4 ωρες.τριτη-παρασκευη δουλευει 12ωρα και ΣΚ 6ωρα.ρεπο ολοκληρο ποτε πλεον:rolleyes:

ποτε βλεπομαστε?το μεσημερι 3 με 5 και το βραδυ μετα τις 11!α και τις δευτερες εχουμε μπολικο χρονο αφου σχολαει 12 το μεσημερι:-P

ο καθενας στο ποστο του.αυτος στη δουλεια εγω στα παιδια και στο σπιτι.

τα ψωνια καθε 2η δευτερα.γιατρους/γραφειοκρατικες δουλειες κλπ κανονιζω μονο δευτερες εκτος κ αν τυχει κατι εκτακτο.παντως οπου παμε σουρμαλαμε και παιδια μαζι.ευτυχως αρχισε και ο μικρος παιδικο(5 σεπτ ανοιγει) και θα εχουμε μονο τη μικρη.τωρα που ηταν και κλειστο το σχολειο 1 μηνα τραβολογουσαμε και 3 παιδια.να φανταστεις ειχα ραντεβου στον οφθαλμιατρο και με πηγε αυτος(δεν εχω διπλωμα ακομα .9 σεπτ με το καλο θα το παρω!) και ειχαμε και 3 μικρα μαζι να βολταρουν δεξια και αριστερα αντε να τα κανεις κουμαντο:mad:

για να μη πω οτι στα ψωνια μας ακουνε οι παντες και βλεπουν τζαμπα θεαμα.

εισιτηρια θα κοβω μου φαινεται:shock:


Holy Diver

Link to comment
Share on other sites

ναι οντως 58 ωρες την εβδομαδα ειναι.μονο τη δευτερα δουλευει 4 ωρες.τριτη-παρασκευη δουλευει 12ωρα και ΣΚ 6ωρα.ρεπο ολοκληρο ποτε πλεον:rolleyes:

ποτε βλεπομαστε?το μεσημερι 3 με 5 και το βραδυ μετα τις 11!α και τις δευτερες εχουμε μπολικο χρονο αφου σχολαει 12 το μεσημερι:-P

ο καθενας στο ποστο του.αυτος στη δουλεια εγω στα παιδια και στο σπιτι.

τα ψωνια καθε 2η δευτερα.γιατρους/γραφειοκρατικες δουλειες κλπ κανονιζω μονο δευτερες εκτος κ αν τυχει κατι εκτακτο.παντως οπου παμε σουρμαλαμε και παιδια μαζι.ευτυχως αρχισε και ο μικρος παιδικο(5 σεπτ ανοιγει) και θα εχουμε μονο τη μικρη.τωρα που ηταν και κλειστο το σχολειο 1 μηνα τραβολογουσαμε και 3 παιδια.να φανταστεις ειχα ραντεβου στον οφθαλμιατρο και με πηγε αυτος(δεν εχω διπλωμα ακομα .9 σεπτ με το καλο θα το παρω!) και ειχαμε και 3 μικρα μαζι να βολταρουν δεξια και αριστερα αντε να τα κανεις κουμαντο:mad:

για να μη πω οτι στα ψωνια μας ακουνε οι παντες και βλεπουν τζαμπα θεαμα.

εισιτηρια θα κοβω μου φαινεται:shock:

Ξέρεις πως το ονομάζω εγώ αυτο???

ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ, ΕΥΤΥΧΙΑ (με όλα τα απαράιτητα μέσα: εργασία, αγκαλίτσες, παιχνίδι, δουλειές, ψώνια, χαμός, θέαμα)


uop51syge.png

Ήρθες αγγελάκι μου και μου άλλαξες την ζωή...

Σ' αγαπώ πολύ θησαυρέ μου!!!c

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ενταξει δεν εχω παραπονο...βεβαια ωρες ωρες τυχαινει να αισθανομαι τοσο πνιγμενη που δεν εχω καποιον να μου τα κρατησει εστω μια ωρα αλλα μετα μου περναει.ετσι κιαλλιως τωρα θα αρχισει και ο μικρος σχολειο...οποτε απο το πρωι μεχρι 3 το μεσημερι θα ειμαι μονο με το μωρο...για μενα πλεον 1 παιδι στο σπιτι=κανενα:tongue::tongue::tongue:


Holy Diver

Link to comment
Share on other sites

Καλήμερα! Έχει δίκιο αν θέλαμε να μάθουμε για Αγγλία θα πηγαίναμε στο καφέ της Αγγλίας. Ας επιστρέψουμε στο θέμα μας. Είδα την ιστοσελίδα του Ανόβερου που μου έστειλες μεσώ μετάφρασης και αν κατάλαβα καλά πληρώνεις άλλα υπάρχουν απαλλαγές βάση εισοδήματος. Δεν μπόρεσα να καταλάβω τι γίνετε με τα παιδιά που δεν ξέρουν τη γλωσσά?:confused: Μπορείς να το δεις?:-)

Γεια σας ,παρακολουθώ το θέμα καιρό τώρα

¨Εχω την ίδια απορία ,τι γίνεται με τα παιδιά που δεν γνωρίζουν την γλώσσα και δεν υπάρχει κοντινό ελληνικό σχολείο??Δηλαδή αναγκαστικά κάποιος θα στείλει το παιδάκι μου σε γερμανικό .

ΚΑι καλά εάν είναι να πάει πρώτη Δημοτικού.

Εάν πάει γυμνάσιο πχ??(σαν το δικό μου δηλαδή)

Αν κάποια κοπέλα γνωρίζει ,ας ενημερώσει

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας ,παρακολουθώ το θέμα καιρό τώρα

¨Εχω την ίδια απορία ,τι γίνεται με τα παιδιά που δεν γνωρίζουν την γλώσσα και δεν υπάρχει κοντινό ελληνικό σχολείο??Δηλαδή αναγκαστικά κάποιος θα στείλει το παιδάκι μου σε γερμανικό .

ΚΑι καλά εάν είναι να πάει πρώτη Δημοτικού.

Εάν πάει γυμνάσιο πχ??(σαν το δικό μου δηλαδή)

Αν κάποια κοπέλα γνωρίζει ,ας ενημερώσει

Ευχαριστώ!

αναλογα την ηλικια του παιδιου.

τα δικα μου γεννηθηκαν εδω.τα στελνω μεικτο παιδικο σταθμο(δηλαδη εχει απο ολες τις χωρες .γερμανακια ελληνακια ρωσακια τουρκακια νεγρακια κινεζακια κλπ) η κορη μου (6 ετων) μιλαει απταιστα γερμανικα μου την λεει κιολας γιατι εγω δε τα μιλαω ετσι.ο γιος μου φετος (5 σεπτ) θα αρχισει αλλα κατι εχει αρπαξει απο την αδερφη του.

θα τους στειλω γερμανικο σχολειο γιατι το ελληνικο ειναι 20χμ απο εδω και δε θελω .αλλα και εδω να ειχαμε παλι σε γερμανικο θα τους εστελνα.

το ιδιο το γερμανικο σχολειο στεγαζει ελληνα δασκαλο 2 η 3 φορες την εβδομαδα ο οποιος τους διδασκει γραμματικη-ιστορια-γεωγραφια.στο σπιτι θα κανουμε και καμια ωρα την ημερα γραμματικη(αυτο κυριως με ενδιαφερει) το σχολειο θα ειναι ολοημερο 8-16.00 και θα τα κανουν ολα εκει οποτε δεν θα εχουν καμια εργασια για το σπιτι.

αυτα οσο αφορα τα μικρα παιδια.

οσο αφορα τα μεγαλα ψαχνεις το πιο κοντινο ελληνικο σχολειο(γυμνασιο-λυκειο-δημοτικο) μπορει να εισαι τυχερος και να εχει στην πολη σου η μπορει σε καμια διπλανη περιοχη.παντως καπου εκει κοντα θα βρεις ελληνικο.και αν το παιδι ειναι μεγαλο πχ 13-14 χρονων δεν θα εχεις και προβλημα να πηγαινει με σχολικο λεωφορειο 15-20 χλμ.

αν θελετε πειτε μου για ποιες περιοχες μιλατε μηπως και ξερω που κοντα εχει ελληνικο σχολειο


Holy Diver

Link to comment
Share on other sites

Παντως η αδερφη μου που ηρθε απο Γερμανια 10 χρονων και την εστειλαν αναγκαστηκα σε ελληνικο σχολειο τα καταφερε...βεβαια δεν ηταν αριστη μαθητρια και ακομα κανει καποια λαθακια αλλα και εμεις δεν κανουμε???Περασε με πολυ μεγαλη ανεση στην Γερμανικη φιλολογια και τα παρατησε γιατι βαριοταν...της φαινοντουσαν γελοια...τωρα το μετανοιωνει βεβαια...θελω να πω οτι θα τα μαθει τα γερμανικα με λιγο ζορι βεβαια αλλα μπορει να κανει καποια προσθετα μαθηματα γιατι εσεις δεν μπορειτε να τον βοηθησετε...


K9KBp3.png

glitterfy1081729554D32.gif

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • 3 εβδομάδες μετά...

κορίτσια εμένα ο άντρας μου είναι γερμανός αλλά μένουμε στην ελλάδα. Ομως αρχίσαμε να σκεφτόμαστε το ενδεχόμενο της γερμανίας γιατι τον τελευταιο καιρο υπαρχει μεγαλη μειωση στα εσοδα μας.

όμως φοβάμαι λίγο. Ξέρω τη γλώσσα αρκετά καλά, αλλά τι θα κάνω μόνη μου (ολη μερα που θα ειναι στη δουλεια) με 2 παιδιά; Ο καιρός; Δε ξέρω. Φοβαμαι ότι θα με πάρει από κάτω. Αναγνωρίζω βέβαια ότι προέχει το οικονομικό θέμα, αλλά δε μπορώ να μη το σκεφτομαι και αυτο.

Υπαρχουν οργανωμένες κοινότητες ελληνων; Πως μπορει κανεις να βρει ελληνες στη γερμανία; Πως τα καταφερατε χωρις φιλους, συγγενεις κλπ;

Σορυ αν ειμαι οφ τοπικ.

Link to comment
Share on other sites

eirtza,γεια σου.

Δεν νομίζω ότι είσαι εκτός θέματος,ίσα-ίσα...

Κατ αρχήν έχει σημασία σε ποια πόλη θα πας,στις μεγάλες(για να μη σου πω και σε αρκετές μικρότερες) έχει οργανωμένες ελληνικές κοινότητες,ιδιαίτερα προς το νότο και δυτικά.

Μόναχο,Στουττγάρδη,Βόννη,Μπίλεφελντ,Φρανκφούρτη και πολλές άλλες έχουν μεγάλες κοινότητες.

Έλληνες θα βρεις,μόνο αυτό δεν είναι το πρόβλημα δηλαδή:P.

Τώρα βέβαια δεν ξέρω σε ποια ηλικία είναι τα παιδάκια σου.

Αν είναι πολύ μικρούλια,νομίζω ότι θα κάνεις περίπου ό,τι θα έκανες και στην Ελλάδα,αλλά ίσως πιο εύκολα.

Ας πούμε σκέφτηκα τώρα τη μετακίνηση.Ακόμα κι αμάξι να μην έχεις,είναι πανεύκολο με το καρότσι να πας παντού με τα ΜΜΕ και όσο για βολτίτσες κανένα πρόβλημα γιατί τα πεζοδρόμια είναι συνήθως μεγάλα και χωρίς τα συνηθισμένα στην Ελλάδα εμπόδια(μηχανάκια,κάδοι,σκουπίδια και λακούβες).Βέβαια,τους χειμωνιάτικους μήνες,εκεί που οι θερμοκρασίες παίζουν μόνο στα μείον,εμείς οι μεσογειακοί έχουμε το προβληματάκι μας,αλλά θα συνηθίσεις γρήγορα.

Οι Γερμανίδες μαμάδες και μπαμπάδες πάντως κυκλοφορούν με τα παιδιά τους με κάθε καιρό,κάτι που με εντυπωσίαζε πολύ στην αρχή.

Με καλά μπουφανάκια-σκουφάκια-κασκόλ,εννοείται.

Κι εμείς ήρθαμε πριν από μερικά χρόνια για κάποιο διάστημα και τώρα δεν βλέπω να γυρίζουμε εύκολα με την κατάσταση στην Ελλάδα.:(

Link to comment
Share on other sites

Τα παιδιά μου είναι τωρα 26 μηνών -δίδυμα.

Με προβληματίζει το πως θα μας αντιμετωπίσουν οι γερμανοί - εμένα δηλαδή σαν ελληνίδα γιατί ο άντρας μου είναι γερμανός. Ντρέπομαι λίγο που θα είμαι μετανάστρια. Ισως να μην εκφράζομαι και σωστά, αλλά πως να το πω; Δε θα είμαι "σπίτι μου" - εννοώντας τη χώρα μου.

Εσείς που έχετε τέτοια εμπειρία, μπορείτε να μου πείτε πὠς σας αντιμετωπίζει ο κόσμος εκεί; Και τα παιδιά; είναι οκ στον παιδικο; Τα δικά μου μιλάνε ήδη γερμανικά και καταλαβαίνουνε -αφού ο αντρας μου τους μιλάει μόνο γερμανικά.

Πως δικτυωθήκατε; Δηλαδή κάνατε φιλους, έχετε κοινωνική ζωή με γερμανούς ή αλλους αλλοδαπούς;

Link to comment
Share on other sites

eirtza γεια σου και πάλι.

Είναι φυσικό να αναρωτιέσαι για όλα αυτά.

Δεν έχεις επισκεφθει ποτέ τα μέρη του άντρα σου ή δεν έχεις γνωρίσει δικούς του;Θα είστε κοντά με κάποιους από αυτούς ή όχι;

Επίσης,κανει μια μεγάλη διαφορά αν θα πάτε σε χωριό ή σε πόλη.

Αν και αυτό που εννοούν "χωριό" στη Γερμανία δεν είναι αυτό που λέμε χωρίό στην Ελλάδα και από άποψη πληθυσμού και από άποψη οργάνωσης της ζωής(νηπιαγωγείο,σχολείο,παιδικός σταθμός,υπηρεσίες).

Μπορείς να ψάξεις κι από το ιντερνετ να βρεις αν εκεί έχει ελληνική κοινότητα ή κάπου εκεί κοντά στο μέρος που θα πας.

Τα παιδάκια σου δεν θα έχουν κάποιο πρόβλημα και να δεις που θα μάθουν και γρήγορα τη γλώσσα.Μήπως άρχιζες κι εσύ να τη μαθαίνεις,ίσως όχι τώρα,αλλά όταν τα δίδυμά σου πάνε σε κάποιο σταθμό και έχεις χρόνο.

Θα σε βοηθήσει πολύ.

Από την προσωπική μου εμπειρία μέσα από το σταθμό,το σχολείο κλπ. κάνει κανείς πολλές επαφές και φιλίες.Είναι πολύ συνηθισμένο τα παιδάκια να αλληλοφιλοξενούνται σε σπίτια φίλων για να παίζουν,και συχνά με διανυκτέρευση.Την επόμενη φορά στέλνεις τα δικά σου στο φιλικό σπίτι.

Αυτό φέρνει και τα παιδάκια,αλλά και τους γονείς πιο κοντά.

"Σπίτι" σου και στην πατρίδα σου δεν θα είσαι και στην αρχή πολλά θα σου φανούν

παράξενα και δύσκολα.Είναι "απλά" μαι διαφορετική κουλτούρα,ούτε καλύτερη ούτε χειρότερη,

απλά διαφορετική.Χρειάζεται υπομονή και διάθεση κατανόησης και αποδοχής.

Μετά από κάποιο καιρό θα βρεις τι σου πάει από την κουλτούρα τους και τι όχι.

Πότε θα μετακομίσετε;Θα υπάρχει η δυνατότητα να έρχεσαι στην Ελλάδα μία στο τόσο ή να σε επισκέφτονται

οι δικοί σου;

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

κοριτσια καλησπερα τι κανετε?τωρα τελευταια με ολα αυτα σκευτομαστε και εμεις να φυγουμε για γερμανια,θα ηθελα να ρωτησω ομως καποια πραγματα αν μπορειτε να με βοηθησετε,δεν ξερω γλωσσα,μονο αγγληκα τα βασικα,τα μωρα μου ειναι 1 ετος και 3 χρονων υπαρχουν σχολεια και για τα δυο και ναι,ποσο στοιχιζουν?και πως ξεκιναει καποιος να βρισκει δουλεια εκει?ενδιαφερομαι για πολη κοντα στην νυρεμβεργη η και εκει,γνωριζει καποια κατι?δημητρα σε ποια περιοχη βρησκεσαι?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


×
×
  • Δημιουργία νέου...