Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 16 λεπτά , Angot είπε:

      κορίτσια το επίδομα γεννάς τα 2400 πάνε με εισοδηματικά κριτήρια; πχ εγώ κάνω χωριστή δήλωση από τον άντρα μ! εχω χαμηλό εισόδημα! εκείνος αντίθετα έχει πχ πάνω από 100000 ! το δικαιούμαι; πήρα το 1555 μου είπαν είναι ανεξάρτητο εισοδήματος αλλά νομίζω κάνουν λάθος γιατί εγώ διαβάζω αλλά στο ίντερνετ και ότι είναι μέχρι οικογενειακό εισόδημα 40000! με μπέρδεψαν 

      Νομίζω Κ εγώ ότι δεν το δικαιουσε. Απτήν στιγμή που έχεις παντρευτεί έτσι Κ αλλιώς τα φορολογικά ειναι κοινά άσχετα αν κάνετε χωριστή δήλωση το ότι φαίνετε γάμος ειναι το ίδιο πράγμα. Απλά πληρώνει ο καθένας τα δικά του μερίδια στο τέλος στα υπόλοιπα είναι το ίδιο . 

Μια νέα αρχή ....στην Αγγλία ;


Recommended Posts

Σοβαρά τώρα θα το σκεφτόσασταν να γυρίσετε Ελλάδα όπως είναι τα πράγματα εκεί? Εγώ αν και πολύ θα το ήθελα το βρίσκω δύσκολο. Τι θα κάναμε? που θα βρίσκαμε δουλειά?

Γενικά οποτε πάω Ελλάδα σκεφτομαι οτι θα επρεπε να γυρίσουμε. Το θέμα είναι οτι άλλο να πηγαίνεις διακοπές εκεί και άλλο να ζεις. Επίσης δε νομίζω οτι θα μπορούσα να ζήσω στην Αθήνα... Είναι λίγο άγρια για εμένα, θα έπρεπε να είμαι σε προάστιο και να μην χρειάζεται ποτέ να μπω σε αυτοκίνητο για να πάω στο κέντρο.

Να κάνουμε θέμα "μια νέα αρχή στην Ελλάδα" :wink:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 3,4k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Εμείς όχι απλά το σκεφτόμαστε, το προγραμματίζουμε. Εννοείται ότι θα πάμε μόνο εφόσον ο ένας τουλάχιστον βρει δουλειά. Δουλειές υπάρχουν, και με τόσο κόσμο που φεύγει, σε ένα χρόνο θα υπάρχουν ακόμα περισσότερες. Όλοι οι φίλοι μου που είναι Ελλάδα δουλεύουν. Γιατί όχι κι εμείς; Αλλά πρέπει να ψάξεις, θεωρητικά δεν γίνεται τίποτα. Αν δεν βρούμε, θα το αναβάλλουμε, αλλά ότι θα πάμε κάποια στιγμή, θα πάμε. Αυτή η απόφαση έχει ήδη παρθεί.

Πέρσυ έμεινα στην Ελλάδα 8 μήνες. Αυτή ήταν για μένα η "πρόβα τζενεράλε" για το αν αντέχω, γιατί μέχρι να μείνω έγκυος ούτε που το σκεφτόμουν να φύγω στο εγγύς μέλλον. Ο άντρας μου θέλει να γυρίσει εδώ και χρόνια και δεν σκέφτεται ούτε συνθήκες, ούτε τίποτα.

Αυτοκίνητο δεν είχα ποτέ, ούτε στην Αθήνα ούτε στο Λονδίνο ούτε οπουδήποτε αλλού έχω ζήσει. Πλέον οι μετακινήσεις στην Αθήνα, ειδικά αν μένεις κοντά σε σταθμό του μετρό ή του τραμ είναι αρκετά εύκολες. Και όσες φορές έχει χρειαστεί να κατέβω κέντρο με το αυτοκίνητο, ποτέ δεν έχω βρει την τρομακτική κίνηση που υπήρχε κάποτε. Άσε που οι αποστάσεις μου φαίνονται γελοίες. Εδώ όπου και να πάω, θέλω τουλαχιστον μία ώρα. Μου έχει γίνει βραχνάς και είναι και πρόβλημα στις κοινωνικές επαφές, γιατί φυσικά κανείς δεν θέλει να πάει για καφέ άμα είναι να κάνει μία ώρα να πάει, μιάμιση να γυρίσει και να πληρώσει κι ένα σωρό λεφτά σε εισιτήρια ή βενζίνες και παρκάρισμα. Αν έχει και μωρό... ξέχνα το! Στην Αθήνα σε μία ώρα πάω από τη μια άκρη στη άλλη και επιστρέφω κιόλας.

Αύριο θα συναντηθώ με μια φίλη μου για φαγητό που μένει λίγο έξω από το Λονδίνο. Θα κάνω στην καλύτερη περίπτωση 2.5 ώρες να πάω και 3 ώρες να γυρίσω. Αν ήμουν Αθήνα, σε 2.5 ώρες θα είχα πάει στην Καλαμάτα...


The views expressed in this post are solely those of the author and do not necessarily represent the views of the citizens of the UK as a whole, nor can they be attributed to the UK government or any other government agency.

Link to comment
Share on other sites

Καλη τυχη Μπιγκι σε οσες κοπελες το προσπαθουν ευχομαι...

Κοιτα με τις δουλειες το κακο ειναι οτι πρεπει να εισαι εκει. Δηλαδη δεν ειναι οπως εδω που στελνεις αιτησεις μεσω νετ και κανουν και συνεντευξη απο το τηλεφωνο και ετσι δε χρειαζεται να μετακινηθεις. Πρεπει ενα διαστημα να πας να ζησεις και να το "κυνηγησεις" το θεμα. Βοηθαει πολυ αν εχεις καποιο γνωστο βεβαια να σε συστησει ωστε να εχεις ενα κυκλο γνωριμιων.


Eleni

bd5c7983f7.png

Link to comment
Share on other sites

Biggi εύχομαι οι φίλοι σου να εξακολουθούν να έχουν δουλειά και να βρεις και εσύ αυτό που ψάχνεις σύντομα. Εμένα η εμπειρία μου είναι διαφορετική. Έχω 2 φίλες (γραμματείς) με παραπάνω από 10ετή προϋπηρεσία οι οποίες απολύθηκαν πριν 2 χρόνια και ακόμη αναζητούν εργασία. Στη δουλειά του ξαδέρφου μου τους έκαναν μείωση αποδοχών 10% και καλά λόγω ελαστικής εργασίας (ότι θα δούλευαν δηλαδή 35 ώρες την εβδομάδα) αλλά φυσικά δουλεύουν κανονικότατα και περισσότερο από 8ωρο. Σε μια από τις προηγούμενες εταιρείες που δούλευα (μεγάλη, προσωπικό 500+ άτομα) στο τμήμα μου (ΙΤ) έχουν πλέον 20% μείωση αποδοχών λόγω ελαστικής εργασίας και δουλεύουν 4 μέρες την εβδομάδα. Απολύσεις ακούγονται παντού. Δεν ξέρω σε ποια περιοχή και σε ποιον τομέα θεωρείς ότι δουλειές υπάρχουν (ακούγεται σαν το "λεφτά υπάρχουν, no offense). Αυτό που περιμένουμε και εμείς με τον άντρα μου είναι να ανοίξει λίγο η αγορά εργασίας και όπως λες και εσύ να μπορεί τουλάχιστον ένας από τους δύο (για να μη γελιώμαστε, αυτός τουλάχιστον) να βρει δουλειά. Δεν μένουμε εδώ για τα λιβάδια και το πράσινο. Δεν περιμένουμε καν ότι θα βρούμε δουλειά στην Ελλάδα που θα αποφέρει τα λεφτά που βγάζουμε εδώ. Θα γυρνάγαμε με μια αξιοπρεπή δουλειά και για ένα μεσοδιάστημα θα αντέχαμε να τρώμε και από τα έτοιμα.


Η Ιθάκη σ'έδωσε τ' ωραίο ταξείδι. Χωρίς αυτήν δεν θα βγαινες στον δρόμο. Άλλα δεν έχει να σε δώσει πια. Κι αν πτωχική την βρεις, η Ιθάκη δε σε γέλασε. - Κ. Καβάφης

an1cE-60g410010MjA3ZHwwMDAwNTU0ZGF8T3VyIHByZWNpb3VzIGxpdHRsZSBib3kgaXM.gifan1cMc80g410010MDAwOGQ0fDEzNDU2cGF8T3VyIGdvcmdlb3VzIG5ldyBiYWJ5IGJveSBpcw.gif

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με την Πικαμπου, και εγώ την ιδια εικόνα εχω για την Ελλάδα αυτή τη στιγμή. Πιστεύω οτι κάποια στιγμή όμως θα αρχίσει η ανάκαμψη (σε 1, 2 5 ή 10 χρόνια δεν ξέρω πότε) και τότε θα είναι ιδανική εποχή για να ψάξει κανείς δουλειά και να αγοράσει σπίτι στην Ελλάδα.

Δεν αμφιβάλλω οτι αν είσαι τυχερός και εισαι στο σωστό μέρος στη σωστή στιγμή μπορεί να βρεις και τώρα δουλειά στην Ελλάδα. Αλλά δύσκολα θα ξεσηκωνώμασταν τώρα να γυρίσουμε. Ο αντρας μου πριν 2 μήνες έγινε redundant και μας πέρασε από το μυαλό να κάνουμε κινηση επιστροφής. Ευτυχώς όμως βρήκε αμέσως δουλειά και δε χρειάστηκε να το σκεφτούμε περαιτέρω..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κοιτα με τις δουλειες το κακο ειναι οτι πρεπει να εισαι εκει. Δηλαδη δεν ειναι οπως εδω που στελνεις αιτησεις μεσω νετ και κανουν και συνεντευξη απο το τηλεφωνο και ετσι δε χρειαζεται να μετακινηθεις. Πρεπει ενα διαστημα να πας να ζησεις και να το "κυνηγησεις" το θεμα. Βοηθαει πολυ αν εχεις καποιο γνωστο βεβαια να σε συστησει ωστε να εχεις ενα κυκλο γνωριμιων.

Βίσμα δηλαδή! Κ όταν γίνεται μια προκήρυξη σου λένε κατάμουτρα σορρυ η θέση είναι για δικο μας κ ας έχεις τα προσόντα....στο πανεπιστήμιο πηραμε λέκτορα απο το πανεπιστήμιο Ιωαννίνων οι οποίος ήταν μόνιμος, παραιτήθηκε κ έρχεται τον Σεπτέμβρη....εγω που έχω γονείς αμορφωτους λοιπόν χωρίς βισματακι είμαι χαμένη στην ελλαδα κ μου το ειπαν κατάμουτρα κάθε φορά που έκανα αίτηση!

Link to comment
Share on other sites

Βίσμα δηλαδή! Κ όταν γίνεται μια προκήρυξη σου λένε κατάμουτρα σορρυ η θέση είναι για δικο μας κ ας έχεις τα προσόντα....στο πανεπιστήμιο πηραμε λέκτορα απο το πανεπιστήμιο Ιωαννίνων οι οποίος ήταν μόνιμος, παραιτήθηκε κ έρχεται τον Σεπτέμβρη....εγω που έχω γονείς αμορφωτους λοιπόν χωρίς βισματακι είμαι χαμένη στην ελλαδα κ μου το ειπαν κατάμουτρα κάθε φορά που έκανα αίτηση!

Φερυ εγω δε μιλησα για βυσμα. Μιλησα για γνωστο που μπορει να πιστοποιησει οτι εισαι φερεγγυο ατομο και καλο για τη δουλεια. Οταν εγω αρχισα εδω να δουλευω ως καθηγητρια και γνωρισα το Department μου λεει η Head of Department "εγω ξεκινησα να δουλευω εδω πριν 5 χρονια και εφερα και την Τινα που δουλευαμε μαζι στο αλλο σχολειο." Ουδεποτε θεωρησα οτι αυτο ηταν "βυσμα". Απλα θελαν καθηγητρια, τη γνωριζε η αλλη αφου δουλευαν μαζι, ηταν σιγουρη για την ποιοτητα της δουλειας της και την πηραν!!

Επισης στο γραφειο που συνεργαζομαι τωρα, ο υπευθυνος ειναι παντρεμενος με μια κοπελα που δουλευει στο σχολειο. Ετσι εχοντας το "βυσμα" οπως λες εσυ, εστελνε τους δικους του καθηγητες να καλυπτουν αδειες. Δεν το θεωρω κακο, ολοι θελουν να προσλαβουν καποιον τον οποιον ειτε ξερουν, ειτε ξερει καποιος γνωστος και μπορει να εγγυηθει για αυτον/αυτην.

Για Πανεπιστημια Ελλαδα δε γνωριζω προσωπικα, εχω δυο φιλους που διδασκουν, ο ενας Πανεπιστημιο Ρεθυμνου και ο αλλος Πανεπιστημιο Πελοπονησου. Δε ξερω αν ειχαν "βυσμα"¨οπως λες, παντως κανενας απο τους δυο δεν εχει σχεση συγγενικη με κανεναν στο Πανεπιστημιο μεσα, και επιπλεον ουτε αυτος που διδασκει στο Ρεθυμνο ειναι απο Ρεθυμνο, ουτε αυτος που διδασκει στην Τριπολη ειναι απο εκει.

Εσενα ισως σου ζητουσαν "βυσμα" παντα..δε ξερω δε το αμφισβητω..


Eleni

bd5c7983f7.png

Link to comment
Share on other sites

Ποσο χρονων ειναι ο αντρας σου Τραβελ? 18 χρονια ειναι οντως μεγαλο διαστημα και δικαιουται γενναια αποζημιωση. Βεβαια το καλο θα ηταν να ειχε και καποια ιδεα για δουλεια στην Ελλαδα αν κ δε ξερω ποιος ειναι ο τομεας του.

Γεια σας κοριτσαρες.

Ελένη είναι 44 χρόνων. Έχουμε ακριβώς 10 χρόνια διάφορα. Είναι μηχανολογος μηχανικός, δεν νομίζω να έβρισκε δουλεια στην Ελλάδα ούτε και θέλει κάτι τέτοιο. Εμείς σκεφτόμαστε μελλοντικά επιστροφή δηλαδη σε 5-6 χρόνια, μπορει να κάνει early retirement και αν νοικιαζουμε εδω 2 σπίτια μαζί με το σπιτι που ήδη νοικιάζω με την αδερφη μου στην Ελλάδα είναι ένα καλο εισόδημα για τα ελληνικά δεδομένα πάντα. Δεν θελουμε και φιοριτουρες. Και πάντα μέσα στην κρίση υπάρχουν ευκαιρίες.

Αν δεν το κάνουμε έτσι τότε θα παραμείνουμε εδω ως βάση και η Ελλάδα θα είναι για αναψυχή. Φέτος μονο εγκλωβιστηκα λόγω του μωρού, του χρόνου φεύγω εγω τον Ιούνιο και ο robert έρχεται κάθε δεύτερη εβδομαδα όπως εκανε και πριν. Και η θέση μου στην δουλεια που παραιτηθηκα, αν θελω με περιμένει. Ο αντικαταστάτης τα εκανε σαν τα μούτρα του. Τον Σεπτέμβριο θα χρειαστούν άτομο, το αντικείμενο είναι εξειδικευμένο, αλλα δεν το σκεφτομαι. Μπορει παλι του χρονου να βρω δουλεια εδω, να παρουμε au pair, να συνεχίσω εδω στο αντικείμενο μου. Ειμαι ανοιχτή σε ότι φέρει η ζωη. ;)

Αν πάμε Ελλάδα κάποια στιγμή θελω χαλαρά πράγματα, ένα μικρό μαγαζάκι ίσως σε τουριστικό μέρος, κάτι εποχιακο. Μην ζω on my nerves όπως έλεγε ότι ζούσα. Τόσους μήνες εδω ούτε πονοκέφαλος δεν με έπιασε που στην πατριδα κάθε απόγευμα ήμουν με ανάλγητικα. Δεν λέω μου λείπουν και τα meetings και η ικανοποίηση απο την δουλεια αλλα δεν μπορούσα να τα εχω όλα. Ήδη τώρα που κάνω παιδι στα 34 με κοιτάνε καλα καλα που είναι το πρώτο. Με το κόλλημα που είχα δηλαδη με την δουλεια μπορει να το εχανα και το τρένο.


RLcRp1.png
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κοριτσαρες.

Ήδη τώρα που κάνω παιδι στα 34 με κοιτάνε καλα καλα που είναι το πρώτο. Με το κόλλημα που είχα δηλαδη με την δουλεια μπορει να το εχανα και το τρένο.

Δεν νομίζω οτι ειναι καθόλου αργά το 34. Είμαι 32 και οι περισσότερες συνομήλικες φίλες μου δεν έχουν παιδί ούτε φαίνεται στον ορίζοντα.

Link to comment
Share on other sites

Όσο για αγορά στην Ελλάδα, πραγματικά υπάρχουν φοβερές ευκαιρίες τώρα. Και θα υπάρχουν πιστεύω για τα αμέσως επόμενα χρόνια. Πωλείται μεζονέτα προς Επίδαυρο για παραδειγμα 70.000 ευρώ. Το σπιτι το ξερουμε γιατι το νοικιαζε η μητερα μου για πεντε χρονια οταν τελειωσα το σχολείο μεχρι να φτιαξουμε το δικο μας. Ενα οικόπεδο κοντα στην Αρχαια Ολύμπια το πήραμε 50% της αξία του με την αδερφη μου. Στο Πηλιο αγόρασε πριν 2 χρόνια συγγενης μου μεζονέτα νεοκτιστη στη Πορταρια 180k. Παω στοίχημα τώρα θα έχουν πέσει πιο πολυ. Φαντάσου ευκαιρίες που θα υπάρχουν σε λιγότερο προβεβλημενα μέρη.


RLcRp1.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Δεν νομίζω οτι ειναι καθόλου αργά το 34. Είμαι 32 και οι περισσότερες συνομήλικες φίλες μου δεν έχουν παιδί ούτε φαίνεται στον ορίζοντα.

Ούτε για μένα είναι, εδω αισθάνθηκα πρώτη φορα ότι αργησα που έβλεπα παιδιά να σέρνουν καρότσια και που με ρωτάνε αν εχω αλλα παιδια και βλέπω λίγη απορία.Μην ξεχνάς πως συνήθως στην πατριδα έχουμε άλλες προτεραιότητες, σπουδές, δουλεια και μετα οικογένεια. Ε, τα 30 τα πιανεις για πλάκα έτσι.


RLcRp1.png
Link to comment
Share on other sites

Tραβελ ειμαι 33 και ακομα!!Μη με αγχωνεις!!!

Για τις δουλειες που λεγατε, ισως και η Μπιγκι να το εχει σκεφτει οπως η Τραβελ. Δλδ αν εχεις καποιο εισοδημα, μπορεις ανετα να ζησεις ελλαδα εξαλλου ειναι πολυ φτηνοτερα αν δεν εχεις τρελλα ενοικια κλπ. εμενα Τραβελ το πλανο σου μου φαινεται πολυ καλο, βασικα θα μπορουσες και Ελλαδα να εργαστεις ημιαπασχοληση ετσι δεν ειναι? Ωστε να παιρνεις μια Α ικανοποιηση απο τη δουλεια σου αλλα να μη σε τρωει κιολας...

Εμενα κοριτσια ο δικος μου ειναι 38 και πριν που λεγατε για δουλειες να σας πω μονο οτι τα τελευταια 3 χρονια λογω κρισης ειχε 30% μειωση στο μισθο του..και να σημειωσω οτι στην εταιρεια που δουλευει τωρα εχουν απολυσει τουλαχιστον 5 ατομα και αυτον τον κρατανε γιατι ειναι πολυ καλος μαλιστα του εκαναν προταση για Team Leader κλπ. Βεβαια η προταση ηταν να δουλεψει σαν προυσταμενος αλλα με τα ιδια λεφτα! χαχαχαχ! Ψαχναν κοροιδα...

Καθε χρονο που τελειωναν τα συμβολαια, το επομενο συμβολαιο ολων ηταν μειωμενο σε μισθο κ ετσι κατεληξαν ολοι να δουλευουν για 30% λιγοτερο φετος...


Eleni

bd5c7983f7.png

Link to comment
Share on other sites

Ναι στην Ελλάδα είναι όντως πιο συνηθησμένο το να κάνεις παιδί αργότερα. Δεν ξέρω γιατί, μήπως είναι πιο ευκολο να τα συνδιάσεις όλα με τα εδώ δεδομένα? Ισως είναι και οτι εδώ γεννάνε και εκτός γάμου αρκετά, ενώ στην Ελλάδα "πρέπει" να παντρευτείς, να νοικοκυρευτείς και μετά να κάνεις παιδί...

Link to comment
Share on other sites

Όσο για αγορά στην Ελλάδα, πραγματικά υπάρχουν φοβερές ευκαιρίες τώρα. Και θα υπάρχουν πιστεύω για τα αμέσως επόμενα χρόνια. Πωλείται μεζονέτα προς Επίδαυρο για παραδειγμα 70.000 ευρώ. Το σπιτι το ξερουμε γιατι το νοικιαζε η μητερα μου για πεντε χρονια οταν τελειωσα το σχολείο μεχρι να φτιαξουμε το δικο μας. Ενα οικόπεδο κοντα στην Αρχαια Ολύμπια το πήραμε 50% της αξία του με την αδερφη μου. Στο Πηλιο αγόρασε πριν 2 χρόνια συγγενης μου μεζονέτα νεοκτιστη στη Πορταρια 180k. Παω στοίχημα τώρα θα έχουν πέσει πιο πολυ. Φαντάσου ευκαιρίες που θα υπάρχουν σε λιγότερο προβεβλημενα μέρη.

Ναι βρίσκεις ευκαιρίες τώρα στην Ελλάδα για αγορά, έχουν πέσει αρκετά οι τιμές. Αλλά το θέμα είναι οτι αν δεν το αγοράσεις για να μείνεις ο ίδιος, δύσκολα θα βρεις ενοικιαστές. Εκτός αν έχει κανείς την ευχέρεια να πληρώνει χαράτσια και να το έχει ξενοίκιαστο.

Link to comment
Share on other sites

Ναι βρίσκεις ευκαιρίες τώρα στην Ελλάδα για αγορά, έχουν πέσει αρκετά οι τιμές. Αλλά το θέμα είναι οτι αν δεν το αγοράσεις για να μείνεις ο ίδιος, δύσκολα θα βρεις ενοικιαστές. Εκτός αν έχει κανείς την ευχέρεια να πληρώνει χαράτσια και να το έχει ξενοίκιαστο.

Κοιτα αν παρεις οικοπεδο η' σπιτι το οποιο ειναι μισοτελειωμενο και δεν εχει ηλεκτρικο δεν πληρωνεις το χαρατσι.Αλλα συμφωνω οτι ειναι μια καλη επενδυση αν εχεις ατομα να το νοικιασεις, και βεβαια στο μελλον θα παρει μεγαλυτερη αξια οποτε εκει ελπιζεις εσυ να βγαλεις τα λεφτα σου οταν το πουλησεις.


Eleni

bd5c7983f7.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


×
×
  • Δημιουργία νέου...