Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • τρέχα γύρευε! @linaa ο άντρας μου και κάθε ο αντρασ κάθε κοπέλας που είναι ναυτικός (πλέον γραφείου) το γνωρίζει  πως μέχρι  πριν μερικά χρόνια που ήταν η αλληλεγγύη επέδιδαν φορολογία 45% στο κράτος και πλέον 35% άρα γιατί να μην τα πάρουν; επισης εγώ πριν παντρευτώ δούλευα 12 χρόνια και πλήρωνα τον φόρο μ όπως όλος ο υπόλοιπος κόσμος, γιατί να μην τα πάρω; ναι μεν δόξα το θεό δεν είναι ότι περιμενω αυτά τα χρήματα για να ζήσω αλλά δεν θεωρώ σωστο ενώ αποδίδεις φόρο να μην έχεις ισα δικαιώματα λόγω του μισθού! και άσε τον μισθό στην άκρη , τα 12 χρόνια που εγώ πλήρωνα τον φόρο μ τι τα διαγράφουμε; χωριά ότι εχω ψυχολογικά, νιώθω ανασφάλεια άμα δεν παίρνω τον μισθό μ 🤣 δεν ξέρω ίσως το βλέπω εγώ λάθος….  

Mία Νέα Αρχή... στην Γερμανία;;;


Recommended Posts

Από την άλλη τα φάρμακα (ακόμα και με τη συμμετοχή Ταμείου) είναι απλά φωτιά.Θυμάμαι το σοκ όταν αγόρασα πρώτη φορά ασπιρίνη και μου ζήτησαν 5,40-πριν εφτά χρόνια.

5,5 ευρώ για ασπιρίνες; Πλάκα κάνεις!!! Άμα χρειαστείς αντιβίωση τι κάνεις δηλαδή, πουλάς κανένα έπιπλο;;;


The views expressed in this post are solely those of the author and do not necessarily represent the views of the citizens of the UK as a whole, nor can they be attributed to the UK government or any other government agency.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 687
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Το επίδομα παιδιού στη Γερμανία είναι στα 160 ευρώ,από όσο ξέρω.

Θα ξαναρωτήσω για να είμαι 100% σίγουρη.

Το επίδομα του παιδιού είναι 184 ευρω....ΑΛΛΑ όταν έρθει η ώρα να πάει το παιδί παιδικό σταθμό, τα περισσότερα τα δίνεις εκεί, μιλάω για δημόσιο παιδικό σταθμό!!!!

5,5 ευρώ για ασπιρίνες; Πλάκα κάνεις!!! Άμα χρειαστείς αντιβίωση τι κάνεις δηλαδή, πουλάς κανένα έπιπλο;;;

Αντιβίωση (και ποοοοοολλα αλλά φάρμακα) χωρίς συνταγή γιατρού δεν παίρνεις με τίποτα!!!!

Επίσης και αντισυλληπτικά!!!!

Τα παιδία δεν πληρώνουν ούτε ένα σεντ για τα φάρμακα τους.

Εγώ μένω σε μεγάλη πόλη και αυτό που λέτε για τα ρούχα δεν το βλέπω!!!!

Το ότι δεν έχουν αυτές γούστο δεν σημαίνει ότι τα μαγαζιά δεν πουλάνε όμορφα πράγματα!!!

Εδώ που μένω εγώ έχουμε αγορά με όλες τις πανάκριβες μάρκες!!!


rFQep1.pngcS9Bp1.png
Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια αυτο με τα φαρμακα το ξερω...η μαμα μου παιρνει καθε φορα για την γιαγια μου διαφορα...κοριτσια κακα τα ψεμματα η γερμανια σε πολλα ειναι καλυτερη...εμενα μου την εχει δωσει απιστευτα η νοοτροπια του ελληνα...παραδειγμα...πρεπει να παρκαρει ακριβως μπροστα στο μαγαζι που θελει ασχετα αν εμποδιζει η οχι...πρεπει να παρκαρει πανω στο πεζοδρομιο γιατι απλα βαριεται να ψαχνει.Σημερα πετυχα ενα σκηνικο που μου εδωσε να καταλαβω οτι δεν ειναι ο ελληνας ελληνας ετσι...αλλα η ελλαδα...τι εννοω????Ενας παππους με γερμανικες πινακιδες δεν μπορουσε δυο λεπτα να περιμενει ενα φορτηγακι που ξεφορτονε ψωμι...εκανε σαν τρελος...βγηκα απο το αμαξι, φωναζε, εβριζε...και αναρωτιεμαι...στην γερμανια ετσι θα εκανε???Πιστευω πως οχι...πιστευω πως θα περιμενε σαν κυριος...Πλεον απο οικονομικη αποψη ειναι η μονη μας λυση η γερμανια και γι'αυτο αρχισα να βλεπω και τετοια μικροπραγματα...οσο ημουν γερμανια για διακοπες βρε κοριτσια δεν θυμαμαι να εχω ακουσει ποτε παπακι με εξατμηση που να ακουγεται απο χιλιομετρα....εδω περα ειναι αλλο πραγμα....τετοια πραγματα αρχισαν να με ενοχλουν...για τα ρουχα, τα τροφιμα και ολα τα αλλα ξερω οτι παντου μπορεις να βρεις τα παντα και δεν με απασχολει...η ελλαδα κοριτσια ειναι υπεροχη...αλλα μονο για διακοπες...εγω θα φυγω και δεν θελω να γυρισω πισω...βεβαια δεν λεω ποτε κατι στα σιγουρα γιατι δεν εχω μεινει εκει...αλλα ολα αυτα που συμβαινουν εδω...δεν μπορω να τα αντεξω...πλεον η τηλεοραση δεν ανοιγει...


K9KBp3.png

glitterfy1081729554D32.gif

Link to comment
Share on other sites

Αντιβίωση (και ποοοοοολλα αλλά φάρμακα) χωρίς συνταγή γιατρού δεν παίρνεις με τίποτα!!!!

Επίσης και αντισυλληπτικά!!!!

Το ίδιο ισχύει και στην Αγγλία, αλλά πόσο κοστίζουν π.χ. τα αντιβιωτικά όταν έχεις συνταγή γιατρού και με συμμετοχή του Ταμείου σου; Είναι ακριβά ή είναι φυσιολογικές οι τιμές;

Elzu, χαρά στο κουράγιο σου που ξενητεύεσαι για τέτοιους λόγους! Δεν θα σε ενοχλούν το ίδιο όμως και στη Γερμανία άλλες αρνητικές συμπεριφορές, π.χ. μεθύσια; Θυμάμαι πριν 2 χρόνια είχαμε πάει στο Βερολίνο και τα πεζοδρόμια ήταν γεμάτα γυαλιά από σπασμένα μπουκάλια μπύρας. Χώρια οι μεθυσμένοι αργά το βράδυ. Πολύ θα μου κακοφαινόταν αυτό αν έμενα εκεί και ειδικά αν κυκλοφορούσα με μικρό παιδί! Δεν ξέρω αν είναι σε όλες τις πόλεις έτσι... πάντως σίγουρα ενοχλητικές συμπεριφορές θα πρέπει να υπάρχουν παντού στον κόσμο, απλά διαφορετικές.


The views expressed in this post are solely those of the author and do not necessarily represent the views of the citizens of the UK as a whole, nor can they be attributed to the UK government or any other government agency.

Link to comment
Share on other sites

biggi δεν φευγω μονο γι αυτο...οι κοπελες ξερουν τους λογους που φευγω...ειναι οικονομικοι...τοσο που φοβαμαι οτι η μπεμπα μου δεν θα εχει να φαει....γι'αυτο ειπα οτι ο οικονομικος λογος υπαρχει και οτι θα φυγουμε σιγουρα και γιάυτο αρχισα να κοιταω τους αλλους " ασημαντους" λογους...εγω μενω Φλωρινα ειναι ενα χωριο και τα σαββατα δεν μπορεις να κοιμηθεις...περνανε αμαξια με τερμα την μουσικη, τις προαλλες καποιοι μεθησμενοι εβαλαν τερμα την μουσικη, σταματησαν στην μεση του δρομου, βγηκαν απο το αμαξι και χορευαν...ποσο μαλλον αθηνα η θεσσαλονικη.Στην γερμανια δεν θα πηγαινα σε μεγαλη πολη...γιατι το μονο που δεν θα μου αρεσει στην γερμανια και οχι μονο σε μεγαλη πολη αλλα και σε μικρη...ειναι οτι δεν θα μπορω να αφηνω την μικρη μου για λιγο χωρις να εχω τα ματια μου 14...ενω στην ελλαδα δεν φοβασαι τοσο...σε μικρη πολη παντα...


K9KBp3.png

glitterfy1081729554D32.gif

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

biggi δεν φευγω μονο γι αυτο...οι κοπελες ξερουν τους λογους που φευγω...ειναι οικονομικοι...τοσο που φοβαμαι οτι η μπεμπα μου δεν θα εχει να φαει....γι'αυτο ειπα οτι ο οικονομικος λογος υπαρχει και οτι θα φυγουμε σιγουρα και γιάυτο αρχισα να κοιταω τους αλλους " ασημαντους" λογους...εγω μενω Φλωρινα ειναι ενα χωριο και τα σαββατα δεν μπορεις να κοιμηθεις...περνανε αμαξια με τερμα την μουσικη, τις προαλλες καποιοι μεθησμενοι εβαλαν τερμα την μουσικη, σταματησαν στην μεση του δρομου, βγηκαν απο το αμαξι και χορευαν...ποσο μαλλον αθηνα η θεσσαλονικη.Στην γερμανια δεν θα πηγαινα σε μεγαλη πολη...γιατι το μονο που δεν θα μου αρεσει στην γερμανια και οχι μονο σε μεγαλη πολη αλλα και σε μικρη...ειναι οτι δεν θα μπορω να αφηνω την μικρη μου για λιγο χωρις να εχω τα ματια μου 14...ενω στην ελλαδα δεν φοβασαι τοσο...σε μικρη πολη παντα...

elzu μου... εγω θα σε περιμενω κι ελπιζω να γινουμε και γειτονακια....μην προσπαθησεις να μετρησεις τα θετικα και τα αρνητικα της καθε χωρας ...καθε χωρα εχει τη δικια της ομορφια και τα δικα της καλα...επελεξε αυτο που ταιριαζει στην δικη σου ιδιοσυγκρασια....αυτο που αναζητας για την δικη σου καθημερινοτητα και φυσικα για το παιδι σου και τον αντρα σου ...

Εγω "περιπου" αναγκαστηκα να μεινω σε αυτη τη χωρα(Γερμανια)....πλεον μενω συνειδητα και μου αρεσει πολυ....φυσικα νοσταλγω την Ελλαδιτσα μου(τις ομορφιες της,το κλιμα της,τους φιλους γνωστους και συγγενεις και αλλα πολλα......) και κλαιω γιαυτην οταν τα πραγματα εκει δεν πανε καλα....πολλες φορες μου λειπει τοσο πολυ,που νοσταλγω ακομα και τα ασχημα της.....αλλα οταν πηγαινω διακοπες και ζω την καθημερινοτητα της....αναρωτιεμαι αν θα μπορουσα να γυριζα πισω και να μεινω ξανα σε αυτη τη χωρα.....και νομιζω πως τελικα δεν θα μπορουσα........γιατι ειμαι ανθρωπος που πνιγομαι στο δικιο μου ,με ταρασει οτιδηποτε μη αξιοκρατικο και αναζητω την ταξη και την ασφαλεια για εμενα και την οικογενεια μου.

φιλακια....:)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και απο εμενα !

Αν και ομολογω ειμαι μικρος(24) χωρις να εχω παιδι,λογω του θεματος βρηκα αρκετα ενδιαφεροντα πραγματα και εδω στο νεο τοπικ αλλα και στο παλιο του parents.gr .

Κατι λοιπον αντιστοιχο που σκεφτονται παρα πολλοι εδω το σκεφτομαι και εγω.Σε λιγες μερες μπαινω φανταρος(29 Αυγουστου. πφφφφφφ) και σκεφτομαι τι θα κανω μετα.Πτυχιο στην διοικηση επιχειρησεων με κατευθυνση logistics,αλλα που να δουλεψεις οταν λειπει η επιχειρηση?

Μην τα πολυλογω,οι λογοι που το σκεφτομαι ειναι πανω κατω ολοι αυτοι που εχουν ηδη αναφερθει και σκεφτεται ο καθενας.Ακομα μενω με τους δικους μου,αλλα σκεφτομαι αργοτερα τι θα κανω στην ζωη μου.

Μου αρεσει η ιδεα της οικογενειας και του να κανω 1-2 παιδια αλλα σκεφτομαι το πως.Η κοπελα μου ειναι της αποψης οτι αν καποιος θελει να προχωρησει και να κανει σπιτι μπορει να ζησει και με 1000ευρω τον μηνα.Το βρισκω απλα ουτοπικο και παραμυθενιο και βλεποντας μονο και χωρις να εχω προσωπικη εμπειρια θεωρω οτι με 1000ευρω που λεει ο λογος δεν ζεις εχοντας παιδι.Τελοςπαντων,οχι τοσο σχετικο αυτο.

Διαβαζοντας και αυτο το φορουν,και στο παλιο τοπικ και σε ενα μεγαλο αγγλοφωνο φορουμ για το θεμα προσπαθω να συλλεξω πληροφοριες.

Σχετικα με την γλωσσα απ'οσο βλεπω που ειναι και λογικο πρεπει εστω τα βασικα να τα ξερεις να μπορεις να συννενοηθεις.Δουλειες απο οσο εχω δει αν εχεις ορεξη και καποιο καλο πτυχιο "αξιοποιεισαι"(Δεν ειναι πολυ ωραια λεξη?Νοιωθω περηφανος που ο Γιωργακης εβαλε την λεξη αξιοποιηση στην καθημερινοτητα μας!!!).Μισθοι ανειδικευτοι εργατες καπου 1000-1200,τραπεζικοι 2500,πωλητης 1500-1600 και σε εταιρειες στυλ Bosch 2500+.Αυτα ειναι ενδεικτικα καποια απο τα πραγματα που εχω βρει και μου εχουν πει ολο αυτο τον καιρο.Αν σε κατι κανω λαθος διορθωστε με.

Κοστος ζωης οπως αναφερατε ηδη οτι πληρωνεις παιρνεις αν και Δεκεμβρη που ημουν Νυρεμβεργη 1 βδομαδα επαθα ψιλοσοκ συγκρινοντας τιμες ιδιων ακριβως εταιρειων και προιοντων Ελλαδα και Γερμανια<σε σουπερ μαρκετ>.(1η μερα πηγα σουπερ μαρκετ να παρω καποια πραγματα που δεν ηθελα να τα παρω μαζι μου λογω αεροπλανου και βαρους).

Η κυρια απορια που ακομα δεν εχω καταφερει να βρω απαντηση ειναι η εξης.

Τι ποσο χρειαζεται για ενα ζευγαρι για να πεις οτι εχω αρκετα λεφτα στην τσεπη μου για να κανω αυτο το βημα και να κανω την αρχη.

Βεβαια ειναι αναλογα και την περιοχη που θα πας και το σπιτι που θα νοικιασεις καθως απο οσο εχω δει οι περισσοτεροι ζητανε 2-3 ενοικια μπροστα.Ενδεικτικα να αναφερω τι σκεφτομαι.Νοτος.Περιοχη Βαυαριας.Οχι πολη στυλ Μοναχο.Θα ελεγα οτι θα προτιμουσα μια κωμοπολη.Ενδεικτικα εχω γνωστο στο Memmingen και θα ελεγα οτι αυτο το μεγεθος μου αρεσει.

Ευχαριστω πολυ εκ των προτερων,

Μανωλης

Link to comment
Share on other sites

Μανωλη καλημερα!Νομιζω οτι χωρις παιδι θα σας ειναι πολυ ευκολο να ξεκινησετε εκει...ξερω κοπελα που εφυγε μονο με 100 ευρω...αν πας σε περιοχη που εχει ελληνικη κοινοτητα και ο προεδρος ειναι καλα μπορει να σε βοηθησει...μπορεις να κανεις το εξης που θα κανουμε και εμεις.Θα παει πρωτα ο συζυγος και μετα απο μερικους μηνες θα παμε και εμεις με την μπεμπα γιατι και εμεις δεν εχουμε καθολου λεφτα να παμε μαζι...εγω πιστευω οτι αν πληρωσεις τα 2-3 ενοικια μπροστα θελεις αλλα 1000 για να ζησεις μεχρι να πληρωθεις...εμεις καπως ετσι τα υπολογιζουμε και κανα 3000 ευρω για την μεταφορα ολων των επιπλων...και εμεις αρχικα στην βαυαρια θα παμε και μετα λεμε για στουτγκαρδη....αν το εχετε παρει αποφαση παντως αρχιστε με μαθηματα γερμανικων....ειναι πολυ βασικο.


K9KBp3.png

glitterfy1081729554D32.gif

Link to comment
Share on other sites

Μανωλη καλημερα!Νομιζω οτι χωρις παιδι θα σας ειναι πολυ ευκολο να ξεκινησετε εκει...ξερω κοπελα που εφυγε μονο με 100 ευρω...αν πας σε περιοχη που εχει ελληνικη κοινοτητα και ο προεδρος ειναι καλα μπορει να σε βοηθησει...μπορεις να κανεις το εξης που θα κανουμε και εμεις.Θα παει πρωτα ο συζυγος και μετα απο μερικους μηνες θα παμε και εμεις με την μπεμπα γιατι και εμεις δεν εχουμε καθολου λεφτα να παμε μαζι...εγω πιστευω οτι αν πληρωσεις τα 2-3 ενοικια μπροστα θελεις αλλα 1000 για να ζησεις μεχρι να πληρωθεις...εμεις καπως ετσι τα υπολογιζουμε και κανα 3000 ευρω για την μεταφορα ολων των επιπλων...και εμεις αρχικα στην βαυαρια θα παμε και μετα λεμε για στουτγκαρδη....αν το εχετε παρει αποφαση παντως αρχιστε με μαθηματα γερμανικων....ειναι πολυ βασικο.

καλημερα και σε εσενα!

Να σου πω την αληθεια ακομα ολα ειναι στον αερα μιας και το κοντινοτερο που προκειται να συμβει κατι τετοιο δεν ειναι πριν τον επομενο Δεκεμβριο(δεδομενου οτι Αυγουστο2011-Ιουνιο 2012 θα ειμαι στρατο και μετα θα πρεπει να εχεις καποιον χρονο για την προετοιμασια).

Αλλα και παλι ειναι μπερδεμενη κατασταση.Με την κοπελα μου ειμαστε μαζι 2+ χρονια ηδη.Γνωριζομαστε καπου 4 σαν φιλοι και οπως το βλεπω γενικα το πραγμα παει καλα απο ολες τις αποψεις.Το "προβλημα" ειναι οτι εκεινη τουλαχιστον προς στιγμην ειναι αντιθετη στην ιδεα αλλα το καλο ειναι πως δεν το εχει ξεγραψει(σε στυλ,αν πραγματι δεν μπορεσει να βρει δουλεια θα το σκεφτει).Εγω η αληθεια ειναι οτι εχω απελπιστει αρκετα.

Τωρα το θεμα των χρηματων που ειπες ειναι κοντα σε αυτο που ειχα σκεφτει.

Δηλαδη για 2ατομα καπου 5.000ευρω ωστε να τακτοποιηθεις δεδομενου οτι απο αναζητηση σπιτιων κλπ κλπ σπιτια ζεστα για περιοχες που θα με ενδιεφεραν τα βρισκω με καπου 500ευρω ενοικιο τον μηνα.

Επιπλα οπως το σκεφτεσαι εσυ δεν θα θελω να μεταφερω.Για αρχη τουλαχιστον να ειναι καλα το ΙΚΕΑ :P

Τωρα τα πολλα και βασικα πραγματα να τα στειλεις με 1φορτηγο δεν ειναι και τραγικο το κοστος απ'οτι εχω δει παντως.

Οσο για τα μαθηματα γερμανικων και εγω το θεωρω απαραιτητο.Εχω ηδη ρωτησει σε μια μεγαλη αλυσιδα φροντιστηριων(so easy αν την ξερεις) να δω ενδεικτικα το κοστος.Ταχυρυθμα ενηλικων 3μελες με 6ωρες την εβδομαδα μου ανεφεραν οτι σε 9μηνες μαθηματων φτανεις στο επιπεδο του αντιστοιχου Lower.Και απο τιμη 200ευρω/μηνα.Αυτο πρεπει να το ψαξω παραπανω,αλλα ναι θεωρω οτι το να ξερεις την γλωσσα ειναι απαραιτητο.

PS : γιατι οι απαντησεις στο φορουμ πανε αναποδα ? :P Η τελευταια απαντηση δηλαδη ειναι πρωτη σελιδα και οχι τελευταια !

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


για αυτο που ρωτας σχετικα με το φορουμ μαλλον πρεπει να πας στις ρυθμισεις και να το κανεις.Η κοπελα σου γρηγορα θα καταλαβει οτι εδω δεν εχει δουλειες...μαλλον τωρα σπουδαζει ακομα απο οτι καταλαβα...εμεις αν σου πω οτι δεν το ειχαμε σκεφτει καθολου και μια μερα καθησαμε να υπολογισουμε τι ερχεται στο σπιτι και τι θα πρεπει να ξοδεψουμε απο πετρελαιο και τετοια τον χειμωνα...σε μια ωρα πηραμε την αποφαση...την επομενη αρχισαμε τα τηλεφωνα και σε 3 μερες αρχισαμε να πακεταρουμε...τα λεφτα τελικα τελειωσαν πολυ πιο γρηγορα απο οσο περιμεναμε γεγομενου το οτι ο ανδρας μου ειναι σαν ελευθερος επαγγελματιας και δεν τον εχουν πληρωσει...εχετε πολυ χρονο να το κανονισετε παντως.Οτι αλλο θελεις ρωτα αν και δεν απαντανε πολλα κοριτσια απο γερμανια...


K9KBp3.png

glitterfy1081729554D32.gif

Link to comment
Share on other sites

Ναι όντως αδυνατω να καταλάβω ότι για θέματα φιλοσόφίας και μόνο να μην δέχεσε τα επιδόματα και ας έχεις ανάγκη (όπως λες)...Σιγουρα αυτο αδυνατω να το καταλάβω.....

Αυτο όμως δεν ακυρώνει τα επιδόματα της Γερμανίας, ΕΣΥ δεν θες να τα παίρνεις, όχι ότι οι άλλοι δεν μπορούν να τα πάρουν...

Τι σημαίνει "μπλεξιματα" παίρνωντας δικαιωματικα επιδόματα??? Σε ρωτάω γιατι καμια που μένει στην Γερμανία δεν μας έχει πεί ότι "ΜΠΛΕΚΕΙΣ" για να πάρεις έστω ένα επιδομα.

Φυσικά και δεν εναποθέτω τις ελπίδες μου στα επιδόματα αλλά ΟΠΟΙΑ ΔΙΚΑΙΟΥΜΑΙ να εισαι σιγουρη ότι όσα μπλεξίματα και να εχω ΑΝ ΤΑ ΔΙΚΑΙΟΥΜΑΙ θα τα κυνηγήσω να τα πάρω.... ΑΠΛΑ πραγματα.[/QUOT

Νομίζω ότι καταλαβαίνω την Ολυμπία τι εννοεί για τα επιδόματα.

Κανείς δεν σου δίνει χρήματα "έτσι",με το καλημέρα,επειδή,ας πούμε,δεν είναι καλά τα πράγματα στη χώρα σου και αποφάσισες να δοκιμάσεις αλλού την τύχη σου.

"Μπλέκεις" με την έννοια ότι για να πάρεις κάποιο επίδομα συνήθως πρέπει να έχεις δουλέψει πρώτα επίσημα(να σε έχει δηλωμένο ο εργοδότης και να έχεις ασφάλεια) κάποιο χρονικό διάστημα και κατόπιν,

αν μείνεις άνεργος/η , τότε πάιρνεις για συγκεκριμένο χρονικό διάστημα(κάποιους μήνες) κάποιο επίδομα ,αλλά με την υποχρέωση να παρίστασαι σε σεμινάρια πώς θα ξαναμπείς στην αγορά εργασίας στον τομέα σου.Αυτή η διαδικασία ελέγχεται και εδώ "μπλέκεις" γιατί πρέπει να παρουσιάζεσαι κάθε τρεις και λίγο στο γραφείο εργασίας,να πηγαίνεις υποχρεωτικά στις εταιρείες που φαίνεται ότι εχουν κάποια θέση στη ειδικότητά σου(αν έχεις) και να δίνεις συνέντευξη και να δικαιολογείς αν δεν δεχτείς τη δουλειά κλπ.κλπ.Αυτά τα είχα ακούσει από γνωστές μου.

Τόσο μεγάλα επιδόματα 900 ευρώ για σπίτι πάντως δεν έχω ξανακούσει προσωπικά.

Link to comment
Share on other sites

Η κοπελα σου γρηγορα θα καταλαβει οτι εδω δεν εχει δουλειες...μαλλον τωρα σπουδαζει ακομα απο οτι καταλαβα...

Πραγματι ειναι ακομα φοιτητρια αν και κανει μαθηματα αγγλικων 2χρονια τωρα (ιδιαιτερα κυριως αλλα απο περσυ επιασε λιγες ωρες δουλεια και σε φροντιστηριο).

Το "προβλημα" που οπως καταλαβαινω εχει εκεινη οπως το εχουμε συζητησει καποιες φορες ειναι κυριως η οικογενεια.Και εμενα η οικογενεια μου θα μου λειψει φυσικα αν κανουμε τελικα αυτο το βημα,αλλα οπως το σκεφτομαι τι ειναι πλεον το μοναχο-αθηνα ας πουμε? 3ωρες συνολο ολο το ταξιδι.Αθηνα-Θεσσαλονικη.

Δεν ξερω.Μπορει να το σκεφτομαι λαθος.Νοιωθω παντως και προσπαθω να μην την πιεζω αλλα καλως ή κακως τον επομενο Ιουνιο που θα βγω απο φανταρος πρεπει να παρουμε μια αποφαση και νομιζω οτι δεν το σκεφτεται.

Οταν παω να κανω συζητηση μου το γυρναει σε στυλ ελα τωρα παλι τα ιδια,εσυ γιατι δεν σκεφτεσαι για επαρχια κλπ κλπ.

Ειναι ιδιαιτερα ενθουσιωδες ατομο και μου αρεσει αυτο αλλα οποτε εχουμε συζητησει σοβαρα για το θεμα : Εξωτερικο VS Επαρχια παντα καταληγουμε να μου λεει οτι "σε οσα μου λες εχεις δικαιο αλλα εχεις δικαιο με αντικειμενικα κριτιρια.Εγω το βλεπω πιο προσωπικα(βλεπε θα φυγω απο τους δικους μου,ποτε θα βλεπουμε τους δικους μας,οταν καποια στιγμη ερθει καποιο παιδακι πως θα βλεπουν συγγενεις κλπ).

Πραγματικα δεν ξερω πως να το χειριστω.Η κολλητη μου που κανουν παρεα και μιλανε μου ελεγε οτι στις μεταξυ τους συζητησεις της εχει αναφερει για το θεμα αυτο και πως και εκεινης οπως την βλεπει φαινεται να το σκεφτεται.Ουτε ομως μου δειχνει εμενα κατι τετοιο ουτε ομως μπορω να πω εφοσον το εχουν πει το σκεφτεται και αστο θα δουμε.Οπως ειπα η ωρα της αποφασης δεν ειναι μακρια δεδομενου οτι χρειαζεται και καποια προετοιμασια πριν πας(μαθηματα γλωσσας).Και αν το εχει αφησει και απλα το ανεφερε και αφησω να περασουν μηνες και μηνες και οταν βγω μου πει δεν το εχω σκεφτει θελω χρονο?

Ο χρονος συνηθως παντα ειναι εναντιον σου.

Link to comment
Share on other sites

Το να πας στην επαρχια δεν ειναι και το καλυτερο...ολοι αυτο πιστευουν...εγω μενω Φλωρινα...ναι ειναι πιο φθηνη η ζωη αλλα αν δεν εχεις δουλεια...τοτε και εδω ειναι ακριβα...τα ενοικια για ενα διαμερισμα ειναι 300 με δυο υπνοδωματια και σ/κ...οσο για το οτι θα εισαστε πιο μακρια απο τους συγγενεις σας απο οτι αν εισασταν στην Γερμανια δεν το συζητάω.Για να πας απο την Φλωρινα στην Αθηνα ας πουμε θελεις ή 5 ωρες με το αυτοκινητο και απιστευτη ταλαιπωρία ή να πας απο εδω θεσσαλονικη 3 ωρες και αλλη μιση για αθηνα...Γερμανια ειναι 2.10 λεπτα...τοσο εκανε η μαμα μου πριν εναν μηνα...δεν νομιζω να αλλαζουν αυτα...


K9KBp3.png

glitterfy1081729554D32.gif

Link to comment
Share on other sites

Το να πας στην επαρχια δεν ειναι και το καλυτερο...ολοι αυτο πιστευουν...εγω μενω Φλωρινα...ναι ειναι πιο φθηνη η ζωη αλλα αν δεν εχεις δουλεια...τοτε και εδω ειναι ακριβα...τα ενοικια για ενα διαμερισμα ειναι 300 με δυο υπνοδωματια και σ/κ...οσο για το οτι θα εισαστε πιο μακρια απο τους συγγενεις σας απο οτι αν εισασταν στην Γερμανια δεν το συζητάω.Για να πας απο την Φλωρινα στην Αθηνα ας πουμε θελεις ή 5 ωρες με το αυτοκινητο και απιστευτη ταλαιπωρία ή να πας απο εδω θεσσαλονικη 3 ωρες και αλλη μιση για αθηνα...Γερμανια ειναι 2.10 λεπτα...τοσο εκανε η μαμα μου πριν εναν μηνα...δεν νομιζω να αλλαζουν αυτα...

Το "επιχειρημα" αυτο ειναι που αναφερω και εγω.Εκεινη ειναι απο Κρητη και θελει να παμε εκει.Εγω δεν νομιζω να μπορουσα να μεινω εκει.Εκεινη θεωρει οτι επειδη θα ειναι σε συγγενεις της κοντα(οχι τους γονεις και αδερφες της που ειναι αθηνα) θα ειναι οκ.(η ιδια της η κολλητη μου ελεγε οτι αν εκανε κατι τετοιο δεν θα αντεχε πανω απο 2μηνες εκει αλλα απο πισμα θα εμενε τελικα να μην δειξει οτι το μετανιωσε).

Πραγματικα δεν ξερω πως να το χειριστω αυτο το θεμα με την οικογενεια ..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


×
×
  • Δημιουργία νέου...