Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 15 λεπτά , Alex@ είπε:

      Ξερω πως γινεται τις πρωτες μερες αλλα ειπα να κανω μια απελπιδα προσπάθεια..... Θα το δεχτούν άραγε να την κάνω ταυτόχρονα με την διαδικασία ετ;

      Ευχαριστώ για την απάντηση! Από το διαγνωστικό μου ειπανε πως οι ακτινολογοι αρνούνται να κάνουν στο 2ο 15νθημερο....

      Οπότε δεν ξέρω αν έχει σημασία να τον ρωτήσω  

      Δεν έχεις πρόβλημα, άλλωστε θα γίνει πριν την ετ. Απλά κλείσε ραντεβού να προλάβεις.

Cafe Οκτώβριος 2010


CoffeeFilter

Recommended Posts

Όσο για το θηλασμό σε όσες θήλασαν δεν μπορώ να δώσω συμβουλές

σε όσες δεν το έκαναν θα είμαι εδώ να βοηθήσω

ΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ ΧΧΧΧΧΧΧΧΧ

εγώ στόνε μου είχα πληγωμένες θηλές είχα πάθει καντινιαση άστα να παν σχεδόν 3 μήνες παιδευόμουν αλά τελικά με την κατάλληλες συμβουλές την μαίας μου ΠΟΠΗ ΣΕ ΑΓΑΠΑΩ ΠΟΛΥ όλα πήγαν περίφημα και είμαστε δω που είμαστε τώρα

Προσωπικά πιστεύω ότι στο κομμάτι θηλασμός παίζει ρολό

ποιος θα σε συμβουλέψει και τι θα σου πει

ήμουν πολύ τυχερή είχα τον κατάλληλο άνθρωπο την κατάλληλη

υπάρχει τρελή παραπληροφόρηση για το θέμα και ΜΕΓΑΛΗ ΠΡΟΚΑΤΑΛΗΨΗ


:tongue::tongue:
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 14,2k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

Οντως ήσουν πολύ τυχερη μαμαλευτερακη γιατι εμενα ολοι μου ελεγαν να μην ταλαιπωρουμαι αλλο και να σταματησω

Μονο απο το φορουμ αυτο ενημερωθηκα!Να ειναι καλά ολα τα κοριτσια που μου εδωσαν πληροφορίες και συμβουλες, ειχα απελπιστει.....Μιλαμε για πολύ πόνο!


BagRp2.png Spetp2.png eoYFp2.png
Link to comment
Share on other sites

να μαι παλι!!

σημερα κουραστηκα απο την ορθοστασια κ ενιωθα ρε κοριτσια ενα πρηξιμο κατω λες και ανοιγε να βγει το μωρο.χαχαχα το πιανα μετα μη φυγει!!!!

εκανα σημερα ψωμακι (μιαμ μιαμ) και τυροψωμο (ξανα μιαμ μιαμ).εκανα και το φαγητακι μας κριθαρακι με κοκκινιστο κ ειμαστε τζετ.με επιασε κατι σημερα.ηθελα να κανω κ κεικ σοκολατα.ισως το απογευμα αν δε βαρεθω!!οτι θελετε φυσικα τσιμπατε!!


2lz07ypaigyui6fs.png

kk3v7ypaostspbl2.png

Link to comment
Share on other sites

κ εγω θηλασα αλλα για 3 μηνες μονο,δε το αντεξα αλλο,ειχα σιχαθει τον εαυτο μου.τωρα θελω να το παλεψω για περισσοτερο.στην αρχη κ εμενα πονουσαν πολυ οι θηλες αλλα μολις μπηκαμε σε εναν ρυθμο με την μικρη,σταματησε ο πονος.απο το φορουμ μπορω να πω οτι βοηθηθηκα σε καποια πραγματα αλλα σε καποια αλλα σακατευτηκα με τον καθενα να λεει τα δικα του.τεσπα.


2lz07ypaigyui6fs.png

kk3v7ypaostspbl2.png

Link to comment
Share on other sites

Οντως ήσουν πολύ τυχερη μαμαλευτερακη γιατι εμενα ολοι μου ελεγαν να μην ταλαιπωρουμαι αλλο και να σταματησω

Μονο απο το φορουμ αυτο ενημερωθηκα!Να ειναι καλά ολα τα κοριτσια που μου εδωσαν πληροφορίες και συμβουλες, ειχα απελπιστει.....Μιλαμε για πολύ πόνο!

Εμένα πάλι μου έλεγε η ποπη ΜΟΝΟ ΤΟΣΟ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΑΝΤΕΞΕΙΣ ? ΜΠΟΡΕΙΣ ΠΟΛΥ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΑΛΛΗ ΜΙΑ ΜΕΡΑ ΚΑ ΑΛΛΗ ΜΙΑ ΜΕΡΑ και ούτε κατάλαβα πως τα κατάφερα.

Και εγώ αντιμετώπισα πολλά και φυσικά πολύ παρότρυνση για να το κόψω μονο η μαία μου ήταν μαζί μου και η αδέρφη μου όλοι α άλλη εναντίον μου τον άντρα μου κατάφερα να τον φέρω με το μέρος μου μετά τον χρόνο

Τώρα καμαρώνει και δεν λέει θηλάζει η γυναίκα μου αλλά ΘΗΛΑΖΟΥΜΕ ΕΜΕΙΣ

Επεξεργάστηκαν by μαμαλευτερακι

:tongue::tongue:
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

κ εγω θηλασα αλλα για 3 μηνες μονο,δε το αντεξα αλλο,ειχα σιχαθει τον εαυτο μου.τωρα θελω να το παλεψω για περισσοτερο.στην αρχη κ εμενα πονουσαν πολυ οι θηλες αλλα μολις μπηκαμε σε εναν ρυθμο με την μικρη,σταματησε ο πονος.απο το φορουμ μπορω να πω οτι βοηθηθηκα σε καποια πραγματα αλλα σε καποια αλλα σακατευτηκα με τον καθενα να λεει τα δικα του.τεσπα.

Αυτό είναι......

δεν ακούμε τα πάντα.........

ακούμε ...........

και φυσικά δεν εφαρμόζουμε τα πάντα στο παιδί μας .....

κάθε θηλαστικό ζευγάρι είναι μοναδικό οποτε τα πάντα είναι μοναδικά ..

εδώ θα είμαστε να σε βοηθήσουμε να θηλάσεις ανώδυνα και χωρίς πόνο ..


:tongue::tongue:
Link to comment
Share on other sites

Τώρα καμαρώνει και δεν λέει θηλάζει η γυναίκα μου αλλά ΘΗΛΑΖΟΥΜΕ ΕΜΕΙΣ

Και εγω μονο τον αντρα μου ειχα και τη μαμα μου που καμαρωναν και με παρότρυναν!!

Γνωστοι και αλλοι συγγενεις ελεγαν τα δικα τους αλλά ουτε καν με ενοιαζε!


BagRp2.png Spetp2.png eoYFp2.png
Link to comment
Share on other sites

Και εγω μονο τον αντρα μου ειχα και τη μαμα μου που καμαρωναν και με παρότρυναν!!

Γνωστοι και αλλοι συγγενεις ελεγαν τα δικα τους αλλά ουτε καν με ενοιαζε!

Εστί θα κανείς και τώρα δεν θα σε νοιάζει και θα δεις δεν θα πονάς όλα θα πάνε υπέροχα …….

Με το καλό να δούμε τα σποράκια μας μεθαύριο και με το καλό να τα γεννήσουμε και να τα θηλάσουμε μαραθώνια

αχ πόσο μου έλειψαν αυτές οι ατελείωτες ώρες θηλασμού τώρα σε 5 λεπτά τελειώνει ο δικός μου


:tongue::tongue:
Link to comment
Share on other sites

Clelia τι προσοχη στην λεπτομερεια ειναι αυτη!Προσεξες το τικερακι μου!!Το εκανα αγοριστικο, για να συνηθιζω στην ιδεα!

Δεσποινα συνελθε κοριτσι μου! Ενταξει δεν λεω μας γραφουν και οι γιατροι τιποτα παραπανω γιατι φαρμακοβιομηχανιες ειναι αυτες, να μην βγαλουν με την βοηθεια των γιατρων? Αλλα καμια πολυβιταμινη, λιγο ασβεστιο να τα παιρνεις!!!! Αντε!!!

Οσο για τον θηλασμο, τι να πω...??? Θα δουμε!!!Θελουμε αλλα θα μπορεσουμε?

Νενακι duracell σου φορανε???? Τιποτα αλλο δεν μαγειρεψες? Κατσε λιγο κοριτσι μου να ξεκουραστεις!! Αλλα και απο την αλλη, φτου να μην σε ματιασουμε!


Vqyip2.png

B4Snp2.png

Link to comment
Share on other sites

Νενακι duracell σου φορανε???? Τιποτα αλλο δεν μαγειρεψες? Κατσε λιγο κοριτσι μου να ξεκουραστεις!! Αλλα και απο την αλλη, φτου να μην σε ματιασουμε!

χαχαχα ναι ναι σημερα φορτιστηκα!γενικοτερα ειμαι αφορτιστη!!χαχα.του χρονου παλι!!


2lz07ypaigyui6fs.png

kk3v7ypaostspbl2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγώ το Δημήτρη τον θήλασα περίπου 9 μήνες και ενώ ήδη ήμουν έγκυος στο δεύτερο ένα διάστημα. Αποθήλασε σταδιακά και φυσιολογικά. Σαν μωρό ήταν από τα δύσκολα, με αρκετή γκρίνια και πολλές αγκαλιές. Έτρωγε συνεχώς τους πρώτους μήνες κάθε 2 ώρες πρωί βράδυ και δε κοιμότανε και εύκολα. Είχα φρίξει!!! Ευτυχώς όμως μετά τους 4 μήνες άρχισε να κοιμάται κάποιες ώρες συνεχόμενες το βράδυ και να τρώει στο 3ωρο.

Τη μικρή τη θήλασα 13-14 μήνες και σταμάτησα κυρίως για ένα χειρουργείο που έπρεπε να κάνω. Και αυτή σταδιακά. Δεν είχα κανένα πρόβλημα. Η μικρή σαν μωρό (όχι τώρα!) ήταν πιο ήσυχο και βολικό παιδάκι αλλά κοιμήθηκαμε ολόκληρη τη νύχτα αφού πίναμε και ένα μήνα από το μπιμπερό,δηλ περίπου 14 -15 μηνών! Μέχρι τότε ξυπνούσε το βράδυ για το γάλα της και όχι μόνο μια φορά αλλά μπορεί και δυο και τρεις! Ευτυχώς κοιμότανε εύκολα όμως.

Πρόβλημα δυσκοιλιότητας ούτε εγώ αντιμετώπισα και τα κιλά τα έχασα εύκολα σχετικά όσο θήλαζα. Με το που σταμάτησα το θηλασμό έβαλα μερικά.

Για τα φρούτα θα συμφωνήσω και εγώ με μέτρο γιατί περιέχουν ζάχαρη και υπάρχει πάντα ο κίνδυνος του διαβήτη της κύησης.


IQnWp3.png

Δημήτρης 25/01/07

Εβελίνα 12/04/08

Link to comment
Share on other sites

Ελένη μπραβο!!Με δυο παιδακια και καταφερες τη μικρη τοσο καιρό..

Κι εγω με τα κιλα ξεχασα να το σχολιασω

Εβαλα 21 κιλα και τα εχασα μεσα σε τρεις μηνες απο τον τοκετό και μετα τους 14 μηνες που αποθηλασαμε πήρα 2.

Τωρα πάλι ξεκινησα με 64 κιλα (όσα και στην προηγουμενη δλδ) και ελπίζω να βαλω λιγοτερα..Δεν μου φαίνονταν βεβαια (έχω υψος 1.80 μ) αλλά οσα λιγοτερα κιλα βαζουμε τοσα λιγοτερα εχουμε να χασουμε..


BagRp2.png Spetp2.png eoYFp2.png
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα κοριτσια!!!!

ελενακι πολυχρονο το ζουζουνι σου!!!!!!να το χαιρεσαι!!!!!!!!

καλε μη βαρατε για τα κιλα!!!!!!τι να κανω ????ειμαι κουκλαρα!!!χαχαχαχχα κοριτσια περαν της πλακας τωρα παντα ηθελα να βαλω 2-3 κιλα αλλα δε μπορεσα ποτε και πολλες φορες στεναχωριομουν πολυ,που με εβλεπα ετσι αδυνατη.προσπαθησα να κρατησω κανενα κιλο με την εγκυμοσυνη αλλα ουτε παλι τα καταφερα.ειναι στο σκαρι το ξερω αλλα μη νομιζετε οτι και εμενα μαρεσει ετσι.απο την αλλη δε μπορω να φανταστω πως ειναι να σαι σε διαιτα και δε θα το μπορουσα καθολου αυτο το πραγμα.τεσπα.η καθεμια εχει τον σωματοτυπο της.

χτυπα κιαλλο θα το αντεξω

μην φοβασαι θα το ξεπερασω...

χτυπα κιαλλο...

νενακι κορη μου με τα νευρα μασ παιζεισ?????????????:confused::tongue::confused:

για μενα τουλαχιστον οτι λεσ παραπανω μονο σεναριο επιστημονικησ φαντασιασ μπορει να ειναι!!!!

Κι ο δικος μου ηταν πολύ συνεργασιμος εξ αρχης αν και μεχρι τελευταια σηκωνοταν καθε τρίωρο ακομη και το βραδυ..Δλδ πηγαίναμε 12-3-6-9-12

Εγω ταλαιπωρηθηκα πολύ με πόνο και πληγες στις θηλές που ξεπεραστηκε ομως στους 2 μηνες

Επίσης, πάνω απο 3 ωρο δεν κοιμηθηκα η κακομοιρα!!Θηλαστρο μονο στα πολύ επειγοντα και γυρω στα 10 γευματα συνολικα..Δεν το αντεχα και εγω με τπτ..Με το σταγονομετρο εβγαινε

Εμενα πιο πολύ με κουρασε το ξενυχτι Δεσποινα και να σου πω την αλήθεια μονος του το εκοψε μια μερα..Αρχισε να κλαίει σπαρακτικα και να με δαγκώνει..Δεν ηπιε δυο γευματα και του εδωσα σκονη και αυτο ηταν..Ουτε να το ξαναδει το μεμε μου (που το λέει τωρα χαχα)

πολυ καλο ωραριο σου ειχε!!!εμενα η αγγελικουλα μου περα το οτι ειχαμε μαραθωνιουσ θηλασμουσ και μονο..οι οποιοι δεν διαρκουσαν για 1-2 μερεσ οπωσ διαβαζα στο φορουμ αλλα συνεχεια ετσι ημασταν, μετα επαθα καντιντιαση!!!!φριχτοι πονοι!!θηλαζα και για να μην στριγλω χτυπουσα τα ποδια μου για να ξεσπασω τον πονο..

το αποκορυφωμα δε ηταν οταν στον ενα μηνα πανω ,ηλθε ο γιατροσ να την ζυγισει κ ειχε παρει μονο 200 γραμμαρια!!!τρελαθηκα απο την στεναχωρια.απο οτι μου ειπαν κ διαβασα καποιεσ φορεσ οταν ειναι πολυ μικρο το μωρο σαν την δικια μου(2550)δεν εχουν πολυ δυναμη να τραβηξουν ικανοποιητικα!!γι αυτο και οι μαραθωνιοι θηλασμοι..

εν τελει οταν ξεπερασαμε τα προβληματα μασ ,περασε και η καντιντιαση και ειχε αρχισει να γινεται πραγματικα ωραιοσ ο θηλασμοσ..σταματησε να το θελει!!!!!!!!!!!:confused::confused:με τιποτα!!να την βαζω πανω μου και να στρεφει το κεφαλι τησ!!!!

Όσο για το θηλασμό σε όσες θήλασαν δεν μπορώ να δώσω συμβουλές

σε όσες δεν το έκαναν θα είμαι εδώ να βοηθήσω

ΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ ΧΧΧΧΧΧΧΧΧ

εγώ στόνε μου είχα πληγωμένες θηλές είχα πάθει καντινιαση άστα να παν σχεδόν 3 μήνες παιδευόμουν αλά τελικά με την κατάλληλες συμβουλές την μαίας μου ΠΟΠΗ ΣΕ ΑΓΑΠΑΩ ΠΟΛΥ όλα πήγαν περίφημα και είμαστε δω που είμαστε τώρα

Προσωπικά πιστεύω ότι στο κομμάτι θηλασμός παίζει ρολό

ποιος θα σε συμβουλέψει και τι θα σου πει

ήμουν πολύ τυχερή είχα τον κατάλληλο άνθρωπο την κατάλληλη

υπάρχει τρελή παραπληροφόρηση για το θέμα και ΜΕΓΑΛΗ ΠΡΟΚΑΤΑΛΗΨΗ

αυτο ειναι πανω απο ολα!!να εχεισ βοηθεια και υποστηριξη!!εμενα μονο ο αντρασ μου με πιστευε και βοηθεια μονο απο το φορουμ...ολοι με αμφισβητουσαν κτλ..

Εμένα πάλι μου έλεγε η ποπη ΜΟΝΟ ΤΟΣΟ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΑΝΤΕΞΕΙΣ ? ΜΠΟΡΕΙΣ ΠΟΛΥ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΑΛΛΗ ΜΙΑ ΜΕΡΑ ΚΑ ΑΛΛΗ ΜΙΑ ΜΕΡΑ και ούτε κατάλαβα πως τα κατάφερα.

αχ αυτο ελεγα στον εαυτο μου..αλλη μια μερα κουραγιο και την αλλη μερα παλι τα ιδια..

ειναι πολυ σημαντικο που ειχεσ αυτην την κοπελα!!

Και εγώ αντιμετώπισα πολλά και φυσικά πολύ παρότρυνση για να το κόψω μονο η μαία μου ήταν μαζί μου και η αδέρφη μου όλοι α άλλη εναντίον μου τον άντρα μου κατάφερα να τον φέρω με το μέρος μου μετά τον χρόνο

Τώρα καμαρώνει και δεν λέει θηλάζει η γυναίκα μου αλλά ΘΗΛΑΖΟΥΜΕ ΕΜΕΙΣ

μπραβο σασ ομωσ!!!τοσουσ μηνεσ!!χιλια μπραβο!!!

ευχομαι σε αυτο το μωρακι κι εγω να τα καταφερω για οσο διαστημα μπορεσω!!

Επεξεργάστηκαν by IRINI83

DnfMp3.pngqTarp3.png

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια η προσπάθεια μετραει..Εστω και μια μερα να πάρει μητρικο γαλα το μωρακι μας θα λέμε οτι το προσπαθησαμε..

Υπαρχουν κατα τα αλλα πολλοί παραγοντες που δεν διευκολυνουν αυτο το εργο και η λοχεια ειναι μια περιοδος πολύ ευαίσθητη για τη γυναικα, αν νοιωθει οτι δεν μπορει και φτανει στα ορια της καλά ειναι να κινηθει οπως αισθανεται και νοιωθει καλά..

Όλα τα μωρακια μεγαλώνουν με αγαπη και λαχταρα ειτε με μητρικό ειτε με οποιαδηποτε αλλο γαλα!!


BagRp2.png Spetp2.png eoYFp2.png
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλησπέρα εχω μερικές μέρες να μπώ και έχασα λίγο την μπάλα με τόσα νέα. Καταρχήν μαμαλευτερακι και sylia καλωσηρθατε στο October power και με το καλό τα μωράκια σας.

Ηroukaki η μαμα σου πολύ power πολὐ μου άρεσε και χαιρομαι που καταλαβε και το μωλό σου και άλλαξε συμπεριφορα.

Ελένη να σου ζήσει το κοριτσάκι σου, να το χαίρεσαι.

Ellain μπράβο σου με το καλό το αγοράκι σου.

Νενακι άστους να λένε για τα κιλά και εγώ που συνεχίζω τους εμετούς δυστυχώς, πήγα στο γιατρο και ήμουν μισό κιλό κάτω, κολυμπάω σε όλα μου τα παντελόνια αν και η κοιλίτσα έχει αρχίσει να φαίνεται ήδη.

Εμεις πήγαμε την Πέμπτη στο γιατρό και ήταν όλα πολύ καλά, ανοιγόκλεινε τα χεράκια της και γυρνουσε το κεφάλι και κοιτουσε τον υπέρηχο, το ίδιο έκανε και στην αυχενική( ωχ ψωνάρα θα βγεί το παιδί μου).


[sIGPIC][/sIGPIC]H0T1p3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...