Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 13 ώρες πρίν, Katiamaxiking είπε:

      Να πω ότι δεν σε καταλαβαίνω; Σε καταλαβαίνω… παρε το χρόνο σου να ανακτήσεις δυνάμεις και ελπίδα! Εγω εκανα υστεροσκοπηση και βρέθηκε ήπια φλεγμονή και κατά τη φάση της διέγερσης (μακρύ πρωτόκολλο) πήρα ένα κοκτέιλ αντιβιώσεων για ένα μήνα. Σου πρότεινε κάποιο πρωτόκολλο; 
       

      Καλημέρα!!! Όχι δεν μιλήσαμε για τπτ άλλο...με το που είδε τις προηγούμενες προσπάθειες Μ είπε μόνο αυτό... υπάρχει περίπτωση να γίνει ζημιά με τη λαμπαροσκοπιση; Αυτό μόνο φοβάμαι μήπως πειράξουμε κάτι που δεν πρέπει....κ μετα από το χειρουργείο πως είναι η περίοδος μας; Κανονική; Η θέλει χρόνο να επανελθει;

      13 ώρες πρίν, Fay_ είπε:

      Το ανέβασα κορίτσια. Clear blue έκανα τελικά! Νομίζω θετικό άχνη γραμμή βέβαια! Τι λέτε; Είχα κατουρήσει πριν μισή ώρα να το πω κ αυτό.. θα κάνω κ άλλο το πρωί 

      Συγχαρητήρια!!!! Εύχομαι να πάνε όλα τέλεια 💗

      • Μου αρέσει 1

CAFE ΜΑΡΤΙΟΥ 2013


linaariadni

Recommended Posts

Κοριτσάκια μου γλυκά πολύ καλησπέρα σας..

Είμαι στην πολύ ευχάριστη θέση να σας γράφω από το σπίτι, στο οποίο γυρίσαμε χθες το μεσημέρι και στο μέσα δωμάτιο να έχω μια υπέροχη φατσούλα να κοιμάται αμέριμνη...

Η αλήθεια είναι ότι ο πιτσιρίκος μας έπιασε εξ απροόπτου μιας και όταν πήγαμε στο ΙΑΣΩ το Σάββατο το πρωί στις 16 Μαρτίου για να κάνουμε το NST ο κύριος δεν κουνιόταν καθόλου... είχε αποφασίσει ότι θα κάνει το χατήρι του πατέρα του και θα βγει ψαράκι βλέπετε και έτσι δεν έδινε κανένα σήμα.. ούτε φωνή, ούτε ακρόαση.. η καρδούλα του βέβαια χτυπούσε σε γοργούς ρυθμούς αλλά αυτό δεν μας έφτανε μιας και στο ραντεβού που είχαμε με το γιατρό πριν από το ΙΑΣΩ είχαμε δει ότι οι περιτυλίξεις στο λαιμό εξακολουθούσαν να είναι δυο..

Έτσι είπαμε να βγω από το μηχάνημα για να φάω κάτι μπας και γλυκαθεί ο μικρός και αρχίσει τις κλωτσιές και όντως αυτό έκανα.. Όταν όμως ξαναμπήκα στην αίθουσα και λίγο πριν με βάλουν στο μηχάνημα για δεύτερη φορά είχα ένα τηλεφώνημα από τον γιατρό μου ο οποίος μου είπε ότι μπαίνουμε κατευθείαν για καισαρική μιας και δεν ήθελε να με τραβολογάει στο ΙΑΣΩ 3 φορές τη μέρα για NST και με την προοπτική του τριημέρου της Καθαρής Δευτέρας και του απίστευτου άγχους που θα είχα εγώ εάν τυχόν και δεν άκουγα το μικρό για λίγο..

Μου ήρθε λίγο ξαφνικό είναι η αλήθεια αλλά σε μισό δευτερόλεπτο του απάντησα θετικά και βγήκα έξω να ενημερώσω και το σύζυγο.. Δεν λέτε που τελευταία στιγμή του είπα να πάρουμε τη βαλίτσα που είχα ετοιμάσει μόλις το προηγούμενο βράδυ μαζί..

Δίνω λοιπόν τα στοιχεία μου στην υποδοχή ασθενών, φιλάω τον σύζυγο και αποσύρομαι σε ένα δωματιάκι για να αρχίσει η γνωστή διαδικασία.. ξύρισμα, κλύσμα, καρδιογράφημα, ιστορικό, ορός κλπ.... Αφού γίναν όλα αυτά πήρα το γνωστό δρόμο προς το χειρουργείο όπου και μετά από λίγο ξεκίνησε η διαδικασία της επισκληριδίου... Εγώ επειδή δεν τα πάω καλά γενικά με τις βελόνες άρχισα να αισθάνομαι κάπως από την ψυχολογική πίεση που αισθανόμουν εκείνη τη στιγμή.. άρχισα να γέρνω είναι η αλήθεια και ζήτησα να μυρίσω ένα βαμβάκι με λίγο οινόπνευμα για να πάρω τα πάνω μου και να συνέλθω.. Τέλος πάντων.. με ξαπλάρουν στη γνωστή θέση του σταυρού και ξεκινάνε... Δεν κατάλαβα τίποτε.. η αλήθεια είναι ότι νύσταζα πολύ εκείνη τη στιγμή, δεν ξέρω γιατί, και ευχαρίστως αν δεν με ταρακουνούσαν να έριχνα έναν υπνάκο... Ευτυχώς που δεν το έκανα όμως διότι σε 10 λεπτά από τη στιγμή που άρχισε η όλη διαδικασία είδα και άκουσα ένα μπλε πλασματάκι να κάνει την εμφάνισή του δίπλα μου.. Ο γιός μου είχε γεννηθεί επιτέλους! Ο καημενούλης βγήκε μπλε από την πίεση που αισθανόταν τόσο καιρό λόγω των περιτυλίξεων... Ακούστηκε αμέσως η φωνούλα του και μου τον φέραν πάνω μου για να του δώσω το πρώτο φιλάκι... και μόλις του μίλησα άνοιξε τα υπέροχα ματάκια του και με κοίταζε απορημένος... Δεν υπάρχουν λόγια να περιγράψω το τι αισθάνθηκα εκείνη τη στιγμή.. Το μόνο που μπορώ να πω είναι ότι αισθανόμουν ο πιο ευτυχισμένος άνθρωπος στον κόσμο...

Αφού τελείωσε η επέμβαση και πήγα στην αίθουσα ανάνηψης για καμιά ωρίτσα, με ανεβάσαν μετά στο δωμάτιο όπου ύστερα από λίγη ώρα κατέφτασε και ο άντρας της ζωής μου, ο πιτσιρίκος μου, ο γιος μου... Όχι να το παινευτώ αλλά είναι πανέμορφος.. έχει μια απίστευτη φατσούλα και πολλά καστανόξανθα μαλλάκια... και είναι μόνο δικός μου... ε καλά, και του μπαμπά του..

Τον έβαλα στο στήθος από την πρώτη στιγμή και το έπιασε αμέσως και με θέληση.. Ευτυχώς αναρρώσαμε και οι δυο μια χαρά και έτσι από χθες είμαστε σπιτάκι μας όπου προσπαθούμε να βρούμε τους ρυθμούς μας..

Σας εύχομαι πραγματικά σε όλες όσες δεν το έχετε ζήσει να το ζήσετε το συντομότερο.. Κοιτώντας τα μάτια του γιου μου και βλέποντάς τον να κοιμάται αμέριμνος στο κρεβατάκι του απορώ πως τόσο καιρό ζούσα χωρίς αυτόν...

Ένας κύκλος έκλεισε (της εγκυμοσύνης) και ένας καινούργιος κύκλος ξεκινά (της μητρότητας)...

Θέλω να σας ευχαριστήσω που ήσασταν πλάι μου τόσο καιρό και με στηρίξατε με τα λόγια και την ενθάρρυνσή σας..

Σας φιλώ γλυκά!

δομνινα να σου ζησει το παλικαρακι σου οντως αυτα τα συναισθηματα δεν υπαρχουν και εγω περιμενα πολυ καιρο την κορη μου και απο τοτε που την ειδα τα ξεχασα ολα...ηρθαν στην ζωη μας για να την γεμισουν φως και χαρα....


HPbOp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 121
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

Καλησπέρα, καλησπέρα!

Σήμερα γίναμε κιόλας μιας βδομάδας! Καλέ πως περνάει έτσι ο καιρός; Αδιανόητο..

Είμαστε καλά αλλά χθες το βράδυ τραβήξαμε μια απίστευτη ταλαιπωρία.. Το καημενούλι μου πάλευε από τις 22:30 να κοιμηθεί αλλά με το που κοιμόταν και τον ακούμπαγα στην κούνια του, τσουπ, το μάτι γαρίδα και στριγκλίες.. Βρε τι αγκαλιές τον έκανα, τι πάνα του άλλαξα, τι τον τάισα πότε από το στήθος και πότε ξένο.. τίποτε αυτός.. Κάποια στιγμή κατά τις 3.30 τα ξημερώματα έκανε κακά και επιτέλους ηρέμησε... Ο μπαμπάς μας τον φάσκιωσε και μου τον έδωσε αγκαλίτσα στο κρεβάτι όπου με είχε οχυρώσει με μαξιλάρια διότι έβλεπε την εξάντλησή μου και κοιμηθήκαμε έτσι χωρίς να κουνήσουμε τα δυο μας μέχρι τις 7 το πρωί.. Ξύπνησε, θήλασε και ξανακοιμήθηκε μέχρι τις 9.. όπου ξαναθήλασε, έκανε άλλη μια φορά κακά και κοιμήθηκε το αστεράκι μου από τις 10:15 μέχρι τις 12:00.. Το καημένο, το ενοχλούσε η κοιλίτσα του.. Σήμερα όμως αφού έχει κάνει ήδη 3 φορές κακά είναι πολύ καλύτερα.. Τι ζόρι τραβάνε και αυτά τα καημένα.. Κι εμάς δεν πήγε το μυαλό μας..

Αντιμετωπίζω ένα θεματάκι με το στήθος.. έχει κάνει γρομπαλάκια και αυτό σημαίνει ότι το γάλα έχει συσσωρευτεί.. Μίλησα με κάποιες κοπέλες που έχουν εμπειρία και μου είπαν τι να κάνω ακριβώς.. Ομολογώ ότι βοήθησαν πολύ και ελπίζω να καλυτερέψω αρκετά..

Η φατσούλα του είναι απλά απερίγραπτη!

Φιλάκια πολλά!


L2qIp2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, καλησπέρα!

Σήμερα γίναμε κιόλας μιας βδομάδας! Καλέ πως περνάει έτσι ο καιρός; Αδιανόητο..

Είμαστε καλά αλλά χθες το βράδυ τραβήξαμε μια απίστευτη ταλαιπωρία.. Το καημενούλι μου πάλευε από τις 22:30 να κοιμηθεί αλλά με το που κοιμόταν και τον ακούμπαγα στην κούνια του, τσουπ, το μάτι γαρίδα και στριγκλίες.. Βρε τι αγκαλιές τον έκανα, τι πάνα του άλλαξα, τι τον τάισα πότε από το στήθος και πότε ξένο.. τίποτε αυτός.. Κάποια στιγμή κατά τις 3.30 τα ξημερώματα έκανε κακά και επιτέλους ηρέμησε... Ο μπαμπάς μας τον φάσκιωσε και μου τον έδωσε αγκαλίτσα στο κρεβάτι όπου με είχε οχυρώσει με μαξιλάρια διότι έβλεπε την εξάντλησή μου και κοιμηθήκαμε έτσι χωρίς να κουνήσουμε τα δυο μας μέχρι τις 7 το πρωί.. Ξύπνησε, θήλασε και ξανακοιμήθηκε μέχρι τις 9.. όπου ξαναθήλασε, έκανε άλλη μια φορά κακά και κοιμήθηκε το αστεράκι μου από τις 10:15 μέχρι τις 12:00.. Το καημένο, το ενοχλούσε η κοιλίτσα του.. Σήμερα όμως αφού έχει κάνει ήδη 3 φορές κακά είναι πολύ καλύτερα.. Τι ζόρι τραβάνε και αυτά τα καημένα.. Κι εμάς δεν πήγε το μυαλό μας..

Αντιμετωπίζω ένα θεματάκι με το στήθος.. έχει κάνει γρομπαλάκια και αυτό σημαίνει ότι το γάλα έχει συσσωρευτεί.. Μίλησα με κάποιες κοπέλες που έχουν εμπειρία και μου είπαν τι να κάνω ακριβώς.. Ομολογώ ότι βοήθησαν πολύ και ελπίζω να καλυτερέψω αρκετά..

Η φατσούλα του είναι απλά απερίγραπτη!

Φιλάκια πολλά!

Το γλυκό μου έχει αρχίσει κολικούς? Κι εμείς είχαμε τέτοιο θέμα αλλά παίρνουμε το φάρμακο μας και είμαστε πολύ καλύτερα τώρα... τουλάχιστον κοιμόμαστε ήσυχοι στο κρεβατάκι μας το βράδυ! Τι ζόρι τραβάνε μωρέ!!! Στεναχωριέμαι όταν το βλέπω να υποφέρει!


Το μικρό μας θαυματάκι!!!

b3Yvp3.png

Ζουζουνάκι μου ήρθες στη ζωή μας!!!

[/url]q1T2p2.png

Link to comment
Share on other sites

Το γλυκό μου έχει αρχίσει κολικούς? Κι εμείς είχαμε τέτοιο θέμα αλλά παίρνουμε το φάρμακο μας και είμαστε πολύ καλύτερα τώρα... τουλάχιστον κοιμόμαστε ήσυχοι στο κρεβατάκι μας το βράδυ! Τι ζόρι τραβάνε μωρέ!!! Στεναχωριέμαι όταν το βλέπω να υποφέρει!

Καλησπέρα και χρόνια πολλά!

Το πιθανότερο είναι πως η ενόχληση που είχε δεν ήταν κολικός.. Αφού έκανε κακά του εκείνη τη φορά μετά μας έχεζε συνέχεια κάθε λίγες ώρες.. και μετά το μικρούλι μου ηρέμησε.. Τα τελευταία 2 βράδια τα πάμε πολύ πολύ καλύτερα!

Αλλά είναι μια απίστευτη φάτσα το αντράκι μου!


L2qIp2.png

Link to comment
Share on other sites

Το γλυκό μου έχει αρχίσει κολικούς? Κι εμείς είχαμε τέτοιο θέμα αλλά παίρνουμε το φάρμακο μας και είμαστε πολύ καλύτερα τώρα... τουλάχιστον κοιμόμαστε ήσυχοι στο κρεβατάκι μας το βράδυ! Τι ζόρι τραβάνε μωρέ!!! Στεναχωριέμαι όταν το βλέπω να υποφέρει!

Το φάρμακο παίρνετε για τους κολικούς'? Γιατί εμάς δεν μας έδωσε τίποτα ο παιδίατρος


HPbOp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Το φάρμακο παίρνετε για τους κολικούς'? Γιατί εμάς δεν μας έδωσε τίποτα ο παιδίατρος

Εμείς παίρνουμε το infacolic... και είναι φοβερό! Το μωρό είναι ήρεμο και δεν πονάει... κι εμείς κοιμόμαστε λιγάκι!!!

Πως πάτε εσείς? Η μικρούλα σας? Σήμερα έχουμε παιδιάτρο μιας και κλείσαμε μήνα!

Εμείς έχουμε ένα θέμα με το φαγητούλι μας, ξυπνάμε κάθε 2 ώρες για να φάμε... βέβαια βάρος παίρνουμε, έχουμε πάρει αισίως 1200 γραμμάρια.

Ελπίζω να στρώσει λίγο η κατάσταση γιατί αυτό το ξενύχτι με σκοτώνει!


Το μικρό μας θαυματάκι!!!

b3Yvp3.png

Ζουζουνάκι μου ήρθες στη ζωή μας!!!

[/url]q1T2p2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κοριτσάκια!

Εμείς είμαστε μια χαρά. Επιτέλους, ήρθε η παιδίατρος χθες και μας ξετίναξε.. Το γενικό συμπέρασμα είναι ότι το αγοράκι μου είναι τέλειο! Με αποκλειστικό θηλασμό πήρε 200 ολόκληρα γραμμάρια σε μια βδομάδα και έτσι δεχτήκαμε τα θερμά συγχαρητήρια της παιδιάτρου και εντολή να συνεχίσουμε ακάθεκτοι.

Μου είπε ότι είναι τζόρας, πεισματάρης και δυναμικός και όντως αν βλέπατε πως αντιδρούσε σε όλα αυτά που του έκανε δεν θα πιστεύατε ότι αυτό το μωρό είναι μόλις 13 ημερών! Μας έδωσε βιταμινούλα D να παίρνουμε από το στόμα και σταγονίτσες προβιοτικές για το εντεράκι του.. Μας είπε ότι πολύ πιθανόν να ξεκινήσει σύντομα κολικούς αλλά να μη το δέσουμε και κόμπο. Έμεινε πολύ ευχαριστημένη από τη γενική εικόνα του μωρού και τώρα θα μας ξαναδεί μόλις σαραντίσουμε. Απλά θα πρέπει να τον ζυγίζουμε κάθε βδομάδα για να βεβαιωνόμαστε ότι παίρνει το κατάλληλο βάρος!

Το ξέρω ότι είμαι κουκουβάγια αλλά η αλήθεια είναι ότι περίμενα πολύ καιρό για να ζήσω όλη αυτή την ευτυχία!

Σας φιλώ γλυκά!


L2qIp2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κοριτσάκια!

Εμείς είμαστε μια χαρά. Επιτέλους, ήρθε η παιδίατρος χθες και μας ξετίναξε.. Το γενικό συμπέρασμα είναι ότι το αγοράκι μου είναι τέλειο! Με αποκλειστικό θηλασμό πήρε 200 ολόκληρα γραμμάρια σε μια βδομάδα και έτσι δεχτήκαμε τα θερμά συγχαρητήρια της παιδιάτρου και εντολή να συνεχίσουμε ακάθεκτοι.

Μου είπε ότι είναι τζόρας, πεισματάρης και δυναμικός και όντως αν βλέπατε πως αντιδρούσε σε όλα αυτά που του έκανε δεν θα πιστεύατε ότι αυτό το μωρό είναι μόλις 13 ημερών! Μας έδωσε βιταμινούλα D να παίρνουμε από το στόμα και σταγονίτσες προβιοτικές για το εντεράκι του.. Μας είπε ότι πολύ πιθανόν να ξεκινήσει σύντομα κολικούς αλλά να μη το δέσουμε και κόμπο. Έμεινε πολύ ευχαριστημένη από τη γενική εικόνα του μωρού και τώρα θα μας ξαναδεί μόλις σαραντίσουμε. Απλά θα πρέπει να τον ζυγίζουμε κάθε βδομάδα για να βεβαιωνόμαστε ότι παίρνει το κατάλληλο βάρος!

Το ξέρω ότι είμαι κουκουβάγια αλλά η αλήθεια είναι ότι περίμενα πολύ καιρό για να ζήσω όλη αυτή την ευτυχία!

Σας φιλώ γλυκά!

Τέλεια τα νέα σας!!! Μπράβο στο μπεμπάκο σας...

Και μην ανησυχείς όλες κουκουβάγιες είμαστε!!! χιχιχι

Κι εμάς χθες ήταν ημέρα παιδιάτρου. Ο μπέμπης είναι μια χαρούλα, έχει πάρει 2 εκατοστά και 1400 γραμμάρια από την ώρα που βγήκαμε από το μαιευτήριο!

Γενικά πάμε πολύ καλά (ευτυχώς!). Μόνο που είναι λίγο γκρινιαρούλης και ανυπόμονος αλλά από που να πάρει το παιδί ... ιχιχ

Φιλιά σε όλες σας και πολύ περισσότερα στα μπεμπάκια σας...


Το μικρό μας θαυματάκι!!!

b3Yvp3.png

Ζουζουνάκι μου ήρθες στη ζωή μας!!!

[/url]q1T2p2.png

Link to comment
Share on other sites

Δομνινα να σου ζήσει!

Χαίρομαι που όλα πήγαν καλά! Να τον χαίρεσαι!

Γέννησα κι εγώ την περασμένη Τρίτη στις 26/3

Πήγαινα στο γιατρό κάθε δυο μέρες και μου εξέταζε το τραχήλο μήπως και με έβαζε με πρόκληση...έκανα και υπέρηχο αλλά τα υγρά έδειχναν σταθερά πολύ πάνω από τα όρια και αυτό ανησυχούσε το γιατρό...ο οποίος φοβόταν μήπως μου σπάσουν στο σπίτι και έχουμε επιπλοκες! Υπήρχε κίνδυνος να παθώ προπτωση ομφαλιου λωρου η ρήξη πλακουντα. Επίσης μου είχε πει ότι θα κρατήσουν το μωρό τα 2 πρώτα εικοσιτετράωρα για εξετάσεις λόγω του υδραμνιου που είναι είχα παρουσιάσει...

Με αυτά και με τα αλλά εγώ τα είχα βάψει μαύρα και δεν είχα καθόλου καλή ψυχολογία και κουράγιο για γέννα...φοβόμουν πολύ μην έχει κάτι το μωρό...

Στο τελευταίο ραντεβού την Παρασκευή στις 22 πριν το τριήμερο της 25ης Μαρτίου ο γιατρός μου είπε ότι δεν μπορεί να ρισκάρει να περιμένουμε άλλο και να πάω τη Τρίτη μετά το τριήμερο για πρόκληση και γέννα παρόλο που δεν είχα καλές ενδείξεις...τραχήλος ανέτοιμος και μωρό ψηλά!

Πάω τη Τρίτη και μου βάζουν τον όρο ωκυτοκινης στις 7. περνάει μια ώρα εγώ δεν ένιωθα ακόμα ιδιαίτερα πονακια...στις 8 μου σπάει και τα νερά ο γιατρός και αρχίζουν οι πόνοι...10:30 γέννησα! Χωρίς επισκληριδιο.....στο Έλενα! 3260γρ. και 50,5 εκ. στις 39,1 εβδ.

Φαντάζεστε πόνο για να ανοίξει ο τραχήλος από το πουθενά μέσα σε δυόμισι ώρες! Πρεπει να μου εβαλε σουπερ δοση ωκυτοκινης. Πάνω που έλεγα δεν αντέχω άλλο μου λέει ο γιατρός γεννάς! Είχα και διπλή περιτύλιξη αλλά δεν μου το είχε πει πριν τη γέννα για να μην με αγχωσει!

Το μωρό μου το έφεραν αμέσως στο δωμάτιο απλά της έκαναν έναν υπέρηχο στα νεφρα λίγο πριν φύγουμε και μέχρι στιγμής όλα καλά!

Μας είδε ο παιδίατρος προχθές και μου ζήτησε προληπτικά να της κάνω μια εξέταση αιματος για το θυροειδη επειδή έχω εγώ και η μαμά μου και παιρνω χαπακι κάθε πρωί...

Είναι πολύ ήσυχο μωρό και δεν με ταλαιπωρεί καθόλου σε σχέση με το πρώτο μου! Ολη τη μέρα κοιμάται...ξυπνάει για να φάει και αμέσως ξανάκοιμάται!

Αφού ανησυχώ που είναι τόσο καλόβολη! Αλλιώς με είχε μάθει ο μεγάλος ο οποίος ζηλεύει πολύ και μόλις θηλάζω βάζει τα κλάματα μου λέει να την αφήσω και να τον πάρω αγκαλιά!


Konstantinos 04/12/10 - Eirini 26/03/13 - Nikolas 25/08/15 - Athina 11/06/18

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • 2 εβδομάδες μετά...
Δομνινα να σου ζήσει!

Χαίρομαι που όλα πήγαν καλά! Να τον χαίρεσαι!

Γέννησα κι εγώ την περασμένη Τρίτη στις 26/3

Πήγαινα στο γιατρό κάθε δυο μέρες και μου εξέταζε το τραχήλο μήπως και με έβαζε με πρόκληση...έκανα και υπέρηχο αλλά τα υγρά έδειχναν σταθερά πολύ πάνω από τα όρια και αυτό ανησυχούσε το γιατρό...ο οποίος φοβόταν μήπως μου σπάσουν στο σπίτι και έχουμε επιπλοκες! Υπήρχε κίνδυνος να παθώ προπτωση ομφαλιου λωρου η ρήξη πλακουντα. Επίσης μου είχε πει ότι θα κρατήσουν το μωρό τα 2 πρώτα εικοσιτετράωρα για εξετάσεις λόγω του υδραμνιου που είναι είχα παρουσιάσει...

Με αυτά και με τα αλλά εγώ τα είχα βάψει μαύρα και δεν είχα καθόλου καλή ψυχολογία και κουράγιο για γέννα...φοβόμουν πολύ μην έχει κάτι το μωρό...

Στο τελευταίο ραντεβού την Παρασκευή στις 22 πριν το τριήμερο της 25ης Μαρτίου ο γιατρός μου είπε ότι δεν μπορεί να ρισκάρει να περιμένουμε άλλο και να πάω τη Τρίτη μετά το τριήμερο για πρόκληση και γέννα παρόλο που δεν είχα καλές ενδείξεις...τραχήλος ανέτοιμος και μωρό ψηλά!

Πάω τη Τρίτη και μου βάζουν τον όρο ωκυτοκινης στις 7. περνάει μια ώρα εγώ δεν ένιωθα ακόμα ιδιαίτερα πονακια...στις 8 μου σπάει και τα νερά ο γιατρός και αρχίζουν οι πόνοι...10:30 γέννησα! Χωρίς επισκληριδιο.....στο Έλενα! 3260γρ. και 50,5 εκ. στις 39,1 εβδ.

Φαντάζεστε πόνο για να ανοίξει ο τραχήλος από το πουθενά μέσα σε δυόμισι ώρες! Πρεπει να μου εβαλε σουπερ δοση ωκυτοκινης. Πάνω που έλεγα δεν αντέχω άλλο μου λέει ο γιατρός γεννάς! Είχα και διπλή περιτύλιξη αλλά δεν μου το είχε πει πριν τη γέννα για να μην με αγχωσει!

Το μωρό μου το έφεραν αμέσως στο δωμάτιο απλά της έκαναν έναν υπέρηχο στα νεφρα λίγο πριν φύγουμε και μέχρι στιγμής όλα καλά!

Μας είδε ο παιδίατρος προχθές και μου ζήτησε προληπτικά να της κάνω μια εξέταση αιματος για το θυροειδη επειδή έχω εγώ και η μαμά μου και παιρνω χαπακι κάθε πρωί...

Είναι πολύ ήσυχο μωρό και δεν με ταλαιπωρεί καθόλου σε σχέση με το πρώτο μου! Ολη τη μέρα κοιμάται...ξυπνάει για να φάει και αμέσως ξανάκοιμάται!

Αφού ανησυχώ που είναι τόσο καλόβολη! Αλλιώς με είχε μάθει ο μεγάλος ο οποίος ζηλεύει πολύ και μόλις θηλάζω βάζει τα κλάματα μου λέει να την αφήσω και να τον πάρω αγκαλιά!

Να σου ζήσει το μπουμπούκι σου κορίτσι μου...


HPbOp2.png
Link to comment
Share on other sites

αν και ειχα πητ 5/4 τελικα ο μπεμπουλης μου εκανε την ηρωικη του εξοδο 25 Μαρτιου!ξεκινησε το πρωι με κατι πονακια χαμηλα στην κοιλια στα οποια δεν εδωσα ισιαιτερη σημασια κα συνεχισα την καθημερηνοτητα μου....εως και βγηκα κ εξω για φαγητο μερα που ηταν!ομως αυτα τα πονακια δεν ηταν απο τα συνηθισμενα,αρχισαν να εντεινονται και να εχουν περιοδικη και ακριβεστατη διαρκεια καθε 15 λεπτα κ ετσι πηγα ετοιμαστηκα μπανιαριστηκα πηρα το γιατρο μου ,πηγα στην κλινικη και σ ενα 2ωρο να τος!εφτασε !ολα πηγαν καλα ο μικρουλης υγειεστατος 3500 κιλα κ γλυκας!να χαιρεστε ολες τα μωρακια σας οσες περιμενετε με το καλο.ειναι πολυ καλη η εποχη αυτη μεχρι να σαραντισουμε θα καλοκαιριασει!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
  • 1 χρόνο μετά...

Καλησπερα ειχα ανοιξει αυτο το θεμα ειμαι η linaariadni χαθηκαμε .εκλεισε το μαιλ μου και δε μπορουσα να μπω.για να βρεθουμε βρε κοριτσαρες μετα απο τοσοοοοο καιρο.ο γιος μου ειναι 19μηνων στις 18 και ακομα λεξη δε λεει περα απο γαβ μπα νιαου ωχ .αυτα λεει και οποτε θελει μαμα μπαμπα.τι νεα?λοιπον.εγω απο πατρα.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Γεια σας και απο μένα,κ εμείς κοντευουμε τους 19 μηνες,όλα καλά γενικά ξεκινησαμε να λέμε καποιες λεξουλες ,αρκετές ,σε σχέση με τον πρωτο μου που άργησε να μιλήσει.νομίζω πως παιζει ρολο αν είναι πρωτο ή δεύτερο παιδι.ο παιδίατρος λέει πως είναι κληρονομικό,ο δεύτερος πήρε απο μένα μάλλον...χαχα.απο αναπτυξη πως πάτε ?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...