Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr

Θυρεοειδής αδένας-παθήσεις-συμπτώματα


georgiamami

Recommended Posts

Γεια σας κ από μένα παρακολουθώ κ γω σιωπηλά το θέμα τόσο καιρό κ προσπαθώ να βρώ ομοιότητες κ διαφορές..πριν ένα μήνα έκανα ολική επέμβαση θυροειδή κ χθές έμαθα ότι η βιοψία έδιξε θυλώδες καρκίνωμα..είμαι στα χαμένα προφανώς θα κάνω σπινθηρογράφημα κ ιώδιο αλλά δεν είναι κανένας εδώ να με βοηθήσει να μου δώσει απαντήσεις..ο χειρούργος λείπει ο ενδοκρινολόγος λείπει κανείς..ουφ..εντομεταξυ πρώτη φορά πήγα στον ενδοκρινολόγο δεν έχω ούτε το κιν..τι πρέπει να κάνω να περιμένω μεχρι τις 20 που γυρνάει η να ψάξω κάποιον άλλο..συγνώμη αν σας κούρασα

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 7,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

να παρεις στις πληροφοριες καταλογου και να ρωτησεις αν εχουν το κινητο του ενδοκρινολογου σου.γιατρος ειναι λογικα θα υπαρχει.ετσι βρηκα και γω του δικου μου οταν ελειπε διακοπες και τον χρειαστηκα.δε θελει πανικο!!!ολα θα πανε καλα!αν δε βρεις το κινητο του ,δεδομενης της καταστασης και τοθ οτι δε σε παρακολουθει καιρο ,πανε σε καποιον αλλον αλλα οχι στα τυφλα ειναι η γνωμη μου.

Link to comment
Share on other sites

Toula, don't panic.

Σε καλωσοριζω στην παρεα μας και σου ευχομαι να τελειωσει συντομοτατα η διαδικασια σου. Θα πρεπει να κρατησεις τη ψυχραιμια σου, να βρεις τον γιατρο σου ή καποιον αλλον καλο που θα ψαξεις και θα βρεις, και απο κει κι επειτα θα σε καθοδηγησουν τι πρεπει να γινει. Εσυ το μονο που θα κανεις μετα ειναι να συνεργαστεις και να εισαι ...ψυχραιμη.

Εδω, μπορεις να θεσεις οποιαδηποτε απορια σου και να ζητησεις τη βοηθεια μας σε οτι σε αποασχολει. Πολλα απο τα μελη της παρεας ηδη εχουν περασει στην αντιπερα οχθη και χαιρουν ακρας υγειας. Δεξου την φαση αυτη της ζωης σου ως ενα εμποδιο το οποιο θα ξεπερασεις συντομα καθως και οτι θα σε κανε δυνατοτερη.

Αν θελεις πες μας σε ποια περιοχη βρισκεσαι ωστε να σου δωσουμε περισσοτερες λεπτομερειες για γιατρους κλπ. Η τελικη επιλογη παντα ειναι ΔΙΚΗ ΣΟΥ.

Πες μας και το ιστορικο σου (αν θες φυσικα).


:-D ΣΤΟΧΟΣ - ΑΠΟΦΑΣΗ - ΕΠΙΜΟΝΗ - ΥΠΟΜΟΝΗ - ΕΠΙΤΥΧΙΑ -ΕΥΤΥΧΙΑ :P

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Είμαι σχετικά καινούρια στο φόρουμ. Είμαι 30 και τον Ιανουάριο ανακάλυψα ότι πάσχω από υποθυροειδισμό κληρονομικής επιβάρυνσης. Το βρήκα τυχαία σε έναν ορμονικό έλεγχο γιατί 1 χρόνο προσπαθούσα για παιδί και άρχισα να ψάχνομαι με ορμονικές εξετάσεις. Έκανα 4 μήνες να τον ρυθμίσω αλλά για το θέμα της γονιμότητας τον γυναικολόγο τον ανησύχησε ότι είχα ανεβασμένη προλακτίνη που θεωρούσε ότι εμποδίζει τη σύλληψη. Η ενδοκρινολόγος μου είπε ότι προέχει να ρυθμίσουμε πρώτα το θυρεοειδή και μετά βλέπουμε για την προλακτίνη. Τελικά τα πράγματα εξελίχθηκαν ως εξής: ρυθμίζοντας το θυρεοειδή ρυθμίστηκε και η προλακτίνη που σημαίνει ότι ο αδένας αυτός την "τραβούσε" προς τα πάνω. Ο γυναικολόγος μου είπε για το θέμα της υπογονιμότητας ότι ευθυνόταν η προλακτίνη και τώρα που ρυθμίστηκε θα μείνω έγκυος. Πέρασαν 3 μήνες κι ακόμη τίποτα...

Υπάρχει κάποια από σας που γνωρίζει κάτι ή της έτυχε κάτι παρόμοιο???

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα κ παλι..ευχαριστς πολυ για τις συμβουλες σας..αυτο που με τρομαζει ειναι οτι δεν ξερω πως πρεπει ν κινηθω.μενω στη θεσσαλονικη ειμαι 27 χρονων κ δεν ειχα προβλημα με τον θυροειδη μου..(ετσι νομιζα δηλαδη)μονο ενα εξογκοματακι στο λαιμο που δε το εδινα καμια σημασια για πολλα χρονια..βλεπετε η ενημερωση για τον θυροειδη ειναι μηδαμινη.εκανα αρκετα συχνα αιματος κ μου εγραφαν κ τ3 τ4 ολα φυσιολογικα.ωσπου ενας γιατρος με το ζορι με εβαλε να κανω υπερηχο κ βρεθηκα με πολυοζοδες βροχοκηλη..δεν εκανα ουτε παρακεντηση τιποτα κατευθειαν χειρουργιο..αυτααα...οποια ξερει καποιον καλο ενδοκρινολογο στη θεσ.νικη θα βοηθουσε..παιρνω αρκετους κ ειναι διακοπες!!το θεμα ειναι οτι ψαχνω να βρω κ του ταμειου μου γιατι τα οικονομικα ειναι πολυ στενα..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλησπερα κ παλι..ευχαριστς πολυ για τις συμβουλες σας..αυτο που με τρομαζει ειναι οτι δεν ξερω πως πρεπει ν κινηθω.μενω στη θεσσαλονικη ειμαι 27 χρονων κ δεν ειχα προβλημα με τον θυροειδη μου..(ετσι νομιζα δηλαδη)μονο ενα εξογκοματακι στο λαιμο που δε το εδινα καμια σημασια για πολλα χρονια..βλεπετε η ενημερωση για τον θυροειδη ειναι μηδαμινη.εκανα αρκετα συχνα αιματος κ μου εγραφαν κ τ3 τ4 ολα φυσιολογικα.ωσπου ενας γιατρος με το ζορι με εβαλε να κανω υπερηχο κ βρεθηκα με πολυοζοδες βροχοκηλη..δεν εκανα ουτε παρακεντηση τιποτα κατευθειαν χειρουργιο..αυτααα...οποια ξερει καποιον καλο ενδοκρινολογο στη θεσ.νικη θα βοηθουσε..παιρνω αρκετους κ ειναι διακοπες!!το θεμα ειναι οτι ψαχνω να βρω κ του ταμειου μου γιατι τα οικονομικα ειναι πολυ στενα..

Πολύ καλή ενδοκρινολόγος είναι η ΣΥΤΜΑΛΙΔΟΥ ΜΑΡΙΑ στη ΘΕΣΣ/ΝΙΚΗ στη ΜΗΤΡΟΠΟΛΕΩΣ

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Είμαι σχετικά καινούρια στο φόρουμ. Είμαι 30 και τον Ιανουάριο ανακάλυψα ότι πάσχω από υποθυροειδισμό κληρονομικής επιβάρυνσης. Το βρήκα τυχαία σε έναν ορμονικό έλεγχο γιατί 1 χρόνο προσπαθούσα για παιδί και άρχισα να ψάχνομαι με ορμονικές εξετάσεις. Έκανα 4 μήνες να τον ρυθμίσω αλλά για το θέμα της γονιμότητας τον γυναικολόγο τον ανησύχησε ότι είχα ανεβασμένη προλακτίνη που θεωρούσε ότι εμποδίζει τη σύλληψη. Η ενδοκρινολόγος μου είπε ότι προέχει να ρυθμίσουμε πρώτα το θυρεοειδή και μετά βλέπουμε για την προλακτίνη. Τελικά τα πράγματα εξελίχθηκαν ως εξής: ρυθμίζοντας το θυρεοειδή ρυθμίστηκε και η προλακτίνη που σημαίνει ότι ο αδένας αυτός την "τραβούσε" προς τα πάνω. Ο γυναικολόγος μου είπε για το θέμα της υπογονιμότητας ότι ευθυνόταν η προλακτίνη και τώρα που ρυθμίστηκε θα μείνω έγκυος. Πέρασαν 3 μήνες κι ακόμη τίποτα...

Υπάρχει κάποια από σας που γνωρίζει κάτι ή της έτυχε κάτι παρόμοιο???

Προσωπικα εγω ειχα ηδη αποκτησει τα παιδια μου αλλα σε ολο αυτο το διαστημα που ασχολουμαι με το θεμα, εχω συναντησει γυναικες με προβλημα υπογονιμοτητας, και μετα απο την ρυθμιση του αδενα, κυοφορησαν και τωρα κρατουν στην αγκαλια τους τα μωρα τους. Προσπαθησε να ηρεμησεις και να μη σκεφτεσαι τη συλληψη καθε φορα που ...... καταλαβαινεις.

Αν δεν υπαρχει αλλο προβλημα, ειμαι σιγουρη οτι σε λιγους μηνες θα μας ανακοινωσεις το χαρμοσυνο γεγονος.

Μην παραλειψεις να τσεκαρεις τις ορμονες σου στην φαση της .....μελλοντικης εγκυμοσυνης σου γιατι στην φαση εκεινη ερχονται τα πανω κατω.

καλησπερα κ παλι..ευχαριστς πολυ για τις συμβουλες σας..αυτο που με τρομαζει ειναι οτι δεν ξερω πως πρεπει ν κινηθω.μενω στη θεσσαλονικη ειμαι 27 χρονων κ δεν ειχα προβλημα με τον θυροειδη μου..(ετσι νομιζα δηλαδη)μονο ενα εξογκοματακι στο λαιμο που δε το εδινα καμια σημασια για πολλα χρονια..βλεπετε η ενημερωση για τον θυροειδη ειναι μηδαμινη.εκανα αρκετα συχνα αιματος κ μου εγραφαν κ τ3 τ4 ολα φυσιολογικα.ωσπου ενας γιατρος με το ζορι με εβαλε να κανω υπερηχο κ βρεθηκα με πολυοζοδες βροχοκηλη..δεν εκανα ουτε παρακεντηση τιποτα κατευθειαν χειρουργιο..αυτααα...οποια ξερει καποιον καλο ενδοκρινολογο στη θεσ.νικη θα βοηθουσε..παιρνω αρκετους κ ειναι διακοπες!!το θεμα ειναι οτι ψαχνω να βρω κ του ταμειου μου γιατι τα οικονομικα ειναι πολυ στενα..

Αφαιρεσα τον αδενα λογω ιδιας παθησης. Δες Γκουτζαμανης Γεωργιος (στην Αγ. Σοφιας).


:-D ΣΤΟΧΟΣ - ΑΠΟΦΑΣΗ - ΕΠΙΜΟΝΗ - ΥΠΟΜΟΝΗ - ΕΠΙΤΥΧΙΑ -ΕΥΤΥΧΙΑ :P

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και από εμένα. Παρακολουθώ το forum σχεδόν καθημερινά. Εύχομαι σε όλους καλη συνέχεια σε όσο καλοκαίρι έχει μείνει και αισιοδοξία.Το λέω μπας και το ακούσω και εγώ...

Toul@ καταρχήν ψυχραιμία και όλα θα πάνε καλά απο τη στιγμή που το εντόπισες και το πέταξες.Η βιοψία σου τι εστία έδειξε ποσα mm ?Θα έλεγα να επισκεφτείς και κάποιον άλλο ενδοκρινολόγο αφου λείπει η δική σου περισσότερο για να έχεις μια επάφη με κποιον ειδικό και να μην πανικοβάλλεσαι.

Ιωάννα111 πράγματι έχω ακούσει ότι η αυξημένη προλακτίνη εμποδίζει την κύηση γιατί δίνει μήνυμα στον εγκέφαλο ότι το σώμα είναι σε κύηση.Αφου τα έχεις ρυθμίσει δώσε λίγο χρόνο στο σώμα σου και όλα θα γίνουν.

Εγω από την μερια μου προσπαθώ να συνέλθω από τα συμπτώματα τα μετεγχειριντικά, κάθε μέρα εμφανίζεται και κατι άλλο, νεύρα, κρίσεις πανικού, πόνοι στο στομάχι , αποπροσανατολισμός... Πήγα σε άλλους δυο γιατρούς, έχω tsh 0,55 με δόση 125 τ4.Ο ένας μου είπε να κάνω σπινθηρ. με ιώδιο (θυμίζω είχα μια εστία 2mm) για σιγουριά , η άλλη μου είπε είναι περιττο (συμφωνεί με την ενδοκρινολόγο μου και το χειρουργό) , το ιωδιο δεν είναι καραμέλα και εαν δεν χρειάζεται δεν το παίρνουμε και θα το παρακολουθούμε με την tg και υπερήχους .Τι να κάνω δεν ξέρω ... Επίσης μου έδωσε Q10, ένα φυσικό συνένζυμο για να μετριάσουμε τα συμπτώματα από τη δόση του χαπιού. Επίσης ήθελα να ρωτήσω είναι φυσιολογικό που μου άφησε ένα μικρό υπόλειμμα θυρεοειδικου ιστού κάτω από ενα εκατοστό?

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια μου ευχαριστω πολυ..εκλεισα τελικα ραντεβου αυριο το πρωι σε εναν ιδιωτη που ειναι συμβεβλημενος στο ταμειο μου ελπιζω να ειναι καλος κ να με βοηθησει..θα σας στειλω νεοτερα!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


καλησπερα κ παλι..ευχαριστς πολυ για τις συμβουλες σας..αυτο που με τρομαζει ειναι οτι δεν ξερω πως πρεπει ν κινηθω.μενω στη θεσσαλονικη ειμαι 27 χρονων κ δεν ειχα προβλημα με τον θυροειδη μου..(ετσι νομιζα δηλαδη)μονο ενα εξογκοματακι στο λαιμο που δε το εδινα καμια σημασια για πολλα χρονια..βλεπετε η ενημερωση για τον θυροειδη ειναι μηδαμινη.εκανα αρκετα συχνα αιματος κ μου εγραφαν κ τ3 τ4 ολα φυσιολογικα.ωσπου ενας γιατρος με το ζορι με εβαλε να κανω υπερηχο κ βρεθηκα με πολυοζοδες βροχοκηλη..δεν εκανα ουτε παρακεντηση τιποτα κατευθειαν χειρουργιο..αυτααα...οποια ξερει καποιον καλο ενδοκρινολογο στη θεσ.νικη θα βοηθουσε..παιρνω αρκετους κ ειναι διακοπες!!το θεμα ειναι οτι ψαχνω να βρω κ του ταμειου μου γιατι τα οικονομικα ειναι πολυ στενα..
Καλησπερα,με λενε Δεσποινα και πασχω απο ca θυρεοειδούς εδω και 18 χρονια.Τα τελευταια 10 χρονια με παρακολουθει ο κ. Βαϊνας, πρωην διευθυντης στο Θεαγενειο.Τωρα δουλευει στη γενικη κλινικη.Ειναι ο καλυτερος στη βορεια ελλαδα για τον ca θυρεοειδους.Αν θελεις πληροφοριες και το τηλεφωνο του στειλε μου mail- [email protected]
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα κ παλι..ευχαριστς πολυ για τις συμβουλες σας..αυτο που με τρομαζει ειναι οτι δεν ξερω πως πρεπει ν κινηθω.μενω στη θεσσαλονικη ειμαι 27 χρονων κ δεν ειχα προβλημα με τον θυροειδη μου..(ετσι νομιζα δηλαδη)μονο ενα εξογκοματακι στο λαιμο που δε το εδινα καμια σημασια για πολλα χρονια..βλεπετε η ενημερωση για τον θυροειδη ειναι μηδαμινη.εκανα αρκετα συχνα αιματος κ μου εγραφαν κ τ3 τ4 ολα φυσιολογικα.ωσπου ενας γιατρος με το ζορι με εβαλε να κανω υπερηχο κ βρεθηκα με πολυοζοδες βροχοκηλη..δεν εκανα ουτε παρακεντηση τιποτα κατευθειαν χειρουργιο..αυτααα...οποια ξερει καποιον καλο ενδοκρινολογο στη θεσ.νικη θα βοηθουσε..παιρνω αρκετους κ ειναι διακοπες!!το θεμα ειναι οτι ψαχνω να βρω κ του ταμειου μου γιατι τα οικονομικα ειναι πολυ στενα..
Επισης,στο θεαγενειο εχει μια πολυ καλη ομαδα ενδοκρινολογων που ασχολουνται με τον καρκινο του θυρεοειδη και το πιο σημαντικο ειναι οτι κανεις ολες τις εξετασεις δωρεαν!!!Απλα ίσως αν κλεισεις τωρα ραντεβου,να χρειαστει να περιμενεις λιγο.Πιστευω οτι αφου μενεις θεσσαλονικη,πρεπει να παρεις τη γνωμη τους.Μπορεις να μας γραψεις τι σου έγραφε η βιοψια;Το τηλεφωνο του θεαγενειου για ραντεβου ειναι:2310898188.
Link to comment
Share on other sites

Επίσης ήθελα να ρωτήσω είναι φυσιολογικό που μου άφησε ένα μικρό υπόλειμμα θυρεοειδικου ιστού κάτω από ενα εκατοστό?

O δικο μου χειρουργος, μου ειχε εξηγησει οτι ακομη και στην ΟΛΙΚΗ αφαιρεση, μενει ενα μικρουτσικο κομματακι ιστου (αυτο που ακουμπα στην καρωτιδα). Το επιθυμητο ειναι μετα την αφαιρεση, και με την ληψη της αναλογης δοσης θυροξινης να εξαλειφθει αυτο το κομματακι ωστε να μην εντοπιζει ο οργανισμος ουτε ΔΕΙΓΜΑ ιστου. Σε περιπτωση που δεν εξαλειφθει τελειως και αν επι μακραν χρονικο διαστημα λαμβανουμε μικροτερη δοση απο την απαιτουμενη, τοτε ο εγκεφαλος "διαταζει" αυτο το κομματακι που εντοπιζει ως "τεμπελη θυροειδη", να δουλεψει ωστε να παραξει την υπολοιπη απαιτουμενη δοση θυροξινης. Κι τοτε εχουμε αναπλαση θυροειδους (καμια σχεση με το αρχικο σχημα) με οσα αυτο συνεπαγεται σε προβληματα υγειας και αναγεννηση καρκινικων κυτταρων.

Γι αυτο λεμε και ξαναλεμε οτι ειναι απαραιτητα να βρουμε απο την αρχη την δοση που απαιτειται για τον καθε οργανισμο.

κοριτσια μου ευχαριστω πολυ..εκλεισα τελικα ραντεβου αυριο το πρωι σε εναν ιδιωτη που ειναι συμβεβλημενος στο ταμειο μου ελπιζω να ειναι καλος κ να με βοηθησει..θα σας στειλω νεοτερα!!!

Περιμενουμε νεα σου. ;)

kalispera se oles...eimai kainourgia xrhsths....k psiloasxeth...opote zhtw thn katanohsh k vohtheia sas:(

Καλωσορισες στο παρεακι μας. Τελικα, μεσα στο δυσκολο αυτο διαστημα, περναμε καλα. Κοιτα, ψιλοασχετοι ειμασταν ολοι. Αφου μπηκαμε ομως στο χορο χορεψαμε, μαθαμε και τωρα ειμαστε εδω για να δινουμε τα φωτα μας στους νεους ....ψιλοασχετους. Μηνυμα: πιστεψε οτι ολα θα πανε καλα, συνεργασου με τους γιατρους σου και μεινε στην παρεα μας για να περασει πιο ανωδυνα ολο αυτο. Πες μας την δικη σου περιπτωση για να σου δειξουμε την κατανοηση και να σου δωσουμε τη βοηθεια που ζητας. :P

(μη γραφεις γκρικλις......μας κουραζει)

LANA & GEORGIAMAMMI σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας!!!

Παρακαλω!!!! Δεν κανει τιποτα. Χαρα μου!!! :D:D


:-D ΣΤΟΧΟΣ - ΑΠΟΦΑΣΗ - ΕΠΙΜΟΝΗ - ΥΠΟΜΟΝΗ - ΕΠΙΤΥΧΙΑ -ΕΥΤΥΧΙΑ :P

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...