Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • Καλησπέρα! Θα ήθελα τα φώτα σας, ακολουθεί σεντόνι..

      Εχουμε ανεξήγητη υπογονιμότητα. Προσπαθήσαμε δυο χρόνια «φυσικά» 2021-2023. Παρακολουθούσα ωορρηξία, είχαμε επαφές, ούτε ένα τεστ θετικό. 
      Αποφασίσαμε να κάνουμε εξωσωματική. Φτιάξαμε δέκα έμβρυα. Όλα πήγαιναν κατ’ευχην, όλες οι εξετάσεις ή φυσιολογικές ή εξαιρετικά καλές. 
      Έμεινα έγκυος στην πρωτη έμβρυομεταφορά δυο βλαστοκύστεων 5ης ημέρας κ αιμορράγησα την 6η εβδ, εγινε απόξεση. Ιστολογική οκ. Καρυότυπος: φυσιολογικός, αγόρι.

      Κάναμε μοριακή εξέταση για μικροβιωμα με βιοψία σε υστεροσκοπηση, τίποτα. Ανεξήγητη αποβολή. 

      Δεύτερη ετ, έμεινα έγκυος. Απέβαλα την 5η εβδομάδα με φοβερή αιμορραγία. Είχαμε δει δυο σάκους, χοριακη 14000. Δεν έμεινε υλικό για καρυοτυπο.

      Απο εξετάσεις έχουμε κάνει πάνελ θρομβοφιλιας, υστεροσαλπιγγογραφια, καρυοτυπο ζεύγους, έλεγχο για αυτοάνοσα.

      Κάτι πάει στραβά αλλά δεν το βρίσκουμε και δεν μπορώ να το διορθώσω, αν διορθώνεται. Θα ήθελα εμπειριες από αλλά άτομα με «ανεξήγητη» υπογονιμότητα. Βρήκατε αιτία και λύση; 
      Τί εξετάσεις ή ποίους γιατρούς μου προτείνετε; 
      Έχω σκεφτεί για λαπαροσκόπηση για σιωπηλή ενδομητρίωση και δρομολογώ προεμφυτευτικό έλεγχο. 
       

       

ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΑ 2012


Ειρήνη

Recommended Posts


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 2,4k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Στα λιντλ εφερε σοκολατακια μπισκοτακια και αυτα τα ημερολογια που καθε μερα βγαζεις το κουτακι της μεχρι τα χριστουγεννα -το καταλαβατε ε?-

Επισης πολυ ωραια πραγματα στα ζαρα χομ μεχρι 15 ευρω τα στολιδια-διακοσμητικα- πχ 3 μπαλες 9 ευρω. Και φοβερα υφασματα σουπλα κλπ αυτα ακριβοτερα.


IIk6p3.png

Qskdp3.png

Link to comment
Share on other sites

Ένας καλός λόγος επιστροφής μου στα cafe..:D

Που είσαι εσύ αγαπημένη μου??? Που ??? Σκέφτεσαι τι έχει να γίνει σ αυτο το λατρεμενο μας θεμα?! Εσυ ξέρεις... είσαι από τις πολύ παλιές!!! :P:p

Συγνώμη που έβαλα την φωτογραφία που έβαζες πάντα εσύ στο θέμα {μάλιστα έγραφες το 1ο ποστ συνήθως, κάτω από το δικό μου!} αλλα φανταζόμουν πως δεν θα έρθεις κατα δω!!! :?


777885dugw57gt25.gif

Link to comment
Share on other sites

Ναι, ναι, βάλε τις οδηγίες γιατί φέτος ειδικά δεν είμαστε να πετάμε λεφτά...

Εγώ έχω ψωνίσει τον μεγαλύτερο όγκο των παιδικών παιχνιδιών. Προσπάθησα να χωρίσω νοητά μια παραγγελία στα δυο ή τρία μέρη, ώστε να ψωνίζω κάθε μήνα από λίγα για να μη μου φανεί το ποσό.

Στους μεγάλους τώρα, εκτός από τα γούρια που κάνω κάθε χρόνο προς όλους, στους εορτάζοντες των ημερών θα δωρίσω όσο το δυνατόν οικονομικά και χρηστικά πραγματάκια.

Για παράδειγμα, στον κουμπάρο και την κουμπάρα μου που βρίσκονται πολύ συχνά σε χιονισμένα μέρη, θα πάρω ισοθερμικές κάλτσες, φυσικά αμπαλαρισμένες όμορφα. Ή στη μαμά μου θα πάρω ένα ζευγάρι παντόφλες που ξέρω πως θα εκτιμήσει καθώς δεν αγόρασε φέτος. Στους παππούδες θα φτιάξω από ένα ημερολόγιο με φωτογραφίες της μικρής.

Στα σπίτια που θα πάμε για επίσκεψη κατά τη διάρκεια των γιορτών, θα δωρίσω βαζάκι με mix για κεικ ή κουλουράκια αμπαλαρισμένο όμορφα!

Υπέροχα δώρα, υπέροχες σκέψεις! ;)

Στο μεταξύ έχεις πιάσει ακριβώς το νόημα γιατί το αμπαλάζ δείχνει το ενδιαφέρον αυτού που το προσφέρει! Εύγε! Και εννοείται θα βάλουμε διάφορα είδη αμπαλαρίσματος! :P


777885dugw57gt25.gif

Link to comment
Share on other sites

Στα λιντλ εφερε σοκολατακια μπισκοτακια και αυτα τα ημερολογια που καθε μερα βγαζεις το κουτακι της μεχρι τα χριστουγεννα -το καταλαβατε ε?-

Επισης πολυ ωραια πραγματα στα ζαρα χομ μεχρι 15 ευρω τα στολιδια-διακοσμητικα- πχ 3 μπαλες 9 ευρω. Και φοβερα υφασματα σουπλα κλπ αυτα ακριβοτερα.

Ναι, ξέρω τι εννοείς! ;)

Αχ τα zara home... :|

Υ.Γ. Κόρες, οτιδήποτε σχετικό με χριστουγεννιάτικες αγορές, αν πέφτει στην αντίληψη σας, να το δημοσιεύετε! ;)


777885dugw57gt25.gif

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σχετικά με τις λατρεμένες λίστες που μας κάνουν τη ζωή εύκολη να πω αυτό που κάνω εγώ μήπως βοηθάει κάποια.

Για τα δώρα ας πούμε. Ξεκινάω να γράφω ονόματα ανά οικογένεια ώστε να μη ξεχάσω κάποιον. Δεν ξεχνώ να γράψω και τους έχοντες ονομαστική εορτή ή γενέθλια εκείνες τις ημέρες. Δίπλα, γράφω τι δώρο θα πάρω και την τιμή του. Τέλος, όταν το πάρω βάζω ένα τικ. Όταν το αμπαλάρω, το τακτοποιώ σε τσάντα δώρου ανά οικογένεια. Έτσι, έχω περάσει χρόνο να αμπαλάρω το κάθε δωράκι ξεχωριστά βάσει περιεχομένου και παραλήπτη. Έτσι δείχνω διπλή αγάπη στον δωροδέκτη! Βάζω ακόμα ένα τικ.

Με αυτό τον τρόπο, γλιτώνω πολύτιμο χρόνο (εγώ που ξεχνάω τι ήθελα να πάρω στον καθένα), έχω ανάλυση του μπάτζετ μου ανά πάσα στιγμή και μπορώ να κάνω ένα βήμα τη φορά, ανάλογα τα οικονομικά, τον χρόνο και τη διάθεσή μου.

Κάτι ανάλογο κάνω και με τις λίστες για τους παραλήπτες των δώρων ταχυδρομικώς.

Όνοματεπώνυμο, διεύθυνση, προυπολογισμό κόστους (έχει υπολογισμό κόστους αποστολής στο site των ελτά www.elta.gr) και ημερομηνία αποστολής. Μόλις τα ταχυδρομώ, βάζω τικ.

Ομοίως στη λίστα αυτών που πρέπει να πάρω τηλέφωνο είτε για να ευχηθώ είτε για να προσκαλέσω στο γιορτινό τραπέζι.

Ονοματεπώνυμο, τηλέφωνο, ημερομηνία γιορτής και ώρα που θεωρώ πως δεν θα ενοχλήσω.

Για τους ξεχασιάρηδες, είναι ένα κι ένα!

Η λίστα των καλεσμένων σε τραπέζι είναι πιο λιτή. Ονοματεπώνυμο, αριθμός ατόμων που θα παρευρεθούν και τικ εάν ενημερώθηκαν. Έτσι δεν ξεχνάω να καλέσω κανέναν και ξέρω τι ποσότητα φαγητού/ποτού πρέπει να έχω.


YqE6p2.png

IqItp3.png
 
 
Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με τις λατρεμένες λίστες που μας κάνουν τη ζωή εύκολη να πω αυτό που κάνω εγώ μήπως βοηθάει κάποια.

Για τα δώρα ας πούμε. Ξεκινάω να γράφω ονόματα ανά οικογένεια ώστε να μη ξεχάσω κάποιον. Δεν ξεχνώ να γράψω και τους έχοντες ονομαστική εορτή ή γενέθλια εκείνες τις ημέρες. Δίπλα, γράφω τι δώρο θα πάρω και την τιμή του. Τέλος, όταν το πάρω βάζω ένα τικ. Όταν το αμπαλάρω, το τακτοποιώ σε τσάντα δώρου ανά οικογένεια. Έτσι, έχω περάσει χρόνο να αμπαλάρω το κάθε δωράκι ξεχωριστά βάσει περιεχομένου και παραλήπτη. Έτσι δείχνω διπλή αγάπη στον δωροδέκτη! Βάζω ακόμα ένα τικ.

Με αυτό τον τρόπο, γλιτώνω πολύτιμο χρόνο (εγώ που ξεχνάω τι ήθελα να πάρω στον καθένα), έχω ανάλυση του μπάτζετ μου ανά πάσα στιγμή και μπορώ να κάνω ένα βήμα τη φορά, ανάλογα τα οικονομικά, τον χρόνο και τη διάθεσή μου.

Κάτι ανάλογο κάνω και με τις λίστες για τους παραλήπτες των δώρων ταχυδρομικώς.

Όνοματεπώνυμο, διεύθυνση, προυπολογισμό κόστους (έχει υπολογισμό κόστους αποστολής στο site των ελτά www.elta.gr) και ημερομηνία αποστολής. Μόλις τα ταχυδρομώ, βάζω τικ.

Ομοίως στη λίστα αυτών που πρέπει να πάρω τηλέφωνο είτε για να ευχηθώ είτε για να προσκαλέσω στο γιορτινό τραπέζι.

Ονοματεπώνυμο, τηλέφωνο, ημερομηνία γιορτής και ώρα που θεωρώ πως δεν θα ενοχλήσω.

Για τους ξεχασιάρηδες, είναι ένα κι ένα!

Η λίστα των καλεσμένων σε τραπέζι είναι πιο λιτή. Ονοματεπώνυμο, αριθμός ατόμων που θα παρευρεθούν και τικ εάν ενημερώθηκαν. Έτσι δεν ξεχνάω να καλέσω κανέναν και ξέρω τι ποσότητα φαγητού/ποτού πρέπει να έχω.

Αμάν! :shock: Είσαι το διδυμάκι μου εσύ! Ούτε εγώ να πληκτρολογούσα!!! :tongue:

Ετσι κινούμαι και γω, ειδικά με τη λίστα με τις ευχετήριες κάρτες. Δεν έχει σημασία αν είναι λίγες... καμία! Είτε είναι 5 είτε είναι 30, για μένα το ίδιο είναι. Ετοιμάζω μία λίστα με τους παραλήπτες, γιατί είναι σημαντικό να τους θυμόμαστε με αγάπη, ονοματεπώνυμο και δ/νση και δίπλα τικάρω κάθε φορά που στέλνω.

Οι λίστες, οι απλές λίστες, βοηθούν πολυ! Εύγε! ;)

Το πρώτο μου μέλημα φυσικά να καταλήξω στη φετινή μας κάρτα!


777885dugw57gt25.gif

Link to comment
Share on other sites

Τώρα που είπες για επιλογή κάρτας... Να σημειώσω πως αν δεν είχα ανάγκη να φτιάξω μόνη μου τις κάρτες, θα αγόραζα από κάποιο ίδρυμα. Και εδώ που τα λέμε, ίσως το κάνω τελικά και τις δικές μου τις χρησιμοποιήσω για διακόσμηση! Θα προσπαθήσω να μαζέψω ιδρύματα που πουλάνε κάρτες και θα τις ποστάρω.


YqE6p2.png

IqItp3.png
 
 
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Τώρα που είπες για επιλογή κάρτας... Να σημειώσω πως αν δεν είχα ανάγκη να φτιάξω μόνη μου τις κάρτες, θα αγόραζα από κάποιο ίδρυμα. Και εδώ που τα λέμε, ίσως το κάνω τελικά και τις δικές μου τις χρησιμοποιήσω για διακόσμηση! Θα προσπαθήσω να μαζέψω ιδρύματα που πουλάνε κάρτες και θα τις ποστάρω.

Δίκιο έχεις και να το κάνεις! ;)

Εγώ συνήθως την φτιάχνω μόνη μου. Πιστεύω πως είναι κάτι πιο "προσωπικό" που δείχνει πόσο αγάπη έβαλα.

Τις βρήσκω στο photobucket, κάνοντας scrpbloging βάζοντας στα "κενά" που έχουν οι υπέροχες, έτοιμες κάρτες τους, φωτογραφίες δικές μας... των 3 μας.

Θα σας πω κι άλλα μόλις ξεκινήσω να το ψάχνω! :P


777885dugw57gt25.gif

Link to comment
Share on other sites

Ένα υπέροχο δώρο για τους δικούς σας είναι να φτιάξετε ένα ημερολόγιο τοίχου με το παιδάκι σας (ή τα παιδάκια σας).

Εγώ φτιάχνω κάθε χρόνο από τότε που γέννησα τον Ανδρεούλη μου. Βρίσκων από το ίντερνετ ένα απλό site με το ημερολόγιο του 2013. Το κάνω copy & paste στο word ή στο excel {ανά μήνα} και επάνω από τον κάθε μήνα βάζω μία φωτογραφία (διαφορετική για τον κάθε μήνα!) του μικρού μου!!

Το εκτυπώνω (φροντίζω να είναι μόνο 1 σελίδα) σε μερικά έγχρωμα αντίτυπα και το δίνω κάθε φορά στους δικούς μας (γονείς, παππούδες, γιαγιάδες κτλ.).

Κορίτσια μου, το λατρεύουν! Δοκιμάστε το!!!

Εμείς, το έχουμε επάνω στο ψυγείο μας με μαγνητάκια και έτσι και την φατσούλα του μικρού μας βλέπουμε και έχουμε ένα full ημερολόγιο εύκαιρο!;)


777885dugw57gt25.gif

Link to comment
Share on other sites

Μολις κατεβασα τον χριστουγεννιατικο καρυοθραυστη μου και τον καμαρωνω...

Ειναι απο τα αγαπημενα μου χριστουγεννιατικα αντικειμενα...

Εγω για φετος σκεφτομαι για συνοδευτικο με καθε δωρακι,να φτιαξω μπολικο γλυκο του κουταλιου κυδωνι(που ειναι η εποχη του)και να το βαλω σε βαζακια και να το προσφερω μαζι με το δωρακι του καθενος.:D

Link to comment
Share on other sites

Μολις κατεβασα τον χριστουγεννιατικο καρυοθραυστη μου και τον καμαρωνω...

Ειναι απο τα αγαπημενα μου χριστουγεννιατικα αντικειμενα...

Εγω για φετος σκεφτομαι για συνοδευτικο με καθε δωρακι,να φτιαξω μπολικο γλυκο του κουταλιου κυδωνι(που ειναι η εποχη του)και να το βαλω σε βαζακια και να το προσφερω μαζι με το δωρακι του καθενος.:D

Ναντιάννα μου και γω λατρεύω τους καρυοθραύστες!!!

Υπέροχη ιδέα σου! ΥΠΕΡΟΧΗ και θα δείξει αγάπη και σκεψη! ;)


777885dugw57gt25.gif

Link to comment
Share on other sites

Ειναι αλλη αισθηση να προσφερεις κατι που το εχεις φτιαξει ο ιδιος.Γεμιζει πρωτα εσενα που το εκανες και μετα τον παραληπτη,για αυτο λατρευω τα χειροποιητα δωρα.Εχω ολοκληρη συλλογη απο ζωγραφιες και σημειωματακια των μαθητων μου ολα αυτα τα χρονια που δουλευω.Τα δωρακια απο χερακια,ειδικα απο παιδικα χερακια,ειναι ασυγκριτα....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...