Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 8 λεπτά , linaa είπε:

      Νομίζω ο προεμφυτικος θα σου δώσει αρκετές απαντήσεις. Κρυφή ενδομητριωση Κ να μένεις έγκυος εύκολα δεν έχω ακούσει να σου πω την αλήθεια . Ίσως εάν επαναλαβεις τις εξετάσεις για καθεξιν αποβολές υπάρχει τμήμα στο Έλενας μπορείς να κάνεις δωρεαν. Εγώ ανεξήγητες καθεξιν αποβολές Κ υπογονιμότητα έχω ακούσει για κρυφό διαβήτη . Δηλαδή το ζάχαρο φαινόταν φυσιολογικό ή ότι ρυθμίζετε φυσιολογικα Κ τελικά δεν ήταν χρειάστηκαν κορυφαίοι ενδοκρινολόγοι για να το λύσουν . 

      @Melusa54 συμφωνώ με την Λινά στο Ελενας να πας! 

Θυρεοειδής αδένας-παθήσεις-συμπτώματα


georgiamami

Recommended Posts

Υπεροχα!!!! Ολα θα παρουν το δρομο τους. Υπομονη και εχε το νου σου στα συμπτωματα...... να αντιληφθεις εγκαιρα αν το 100αρι ειναι η σωστη δοση για σενα ωστε να πανε ολα καλα.

Καλησπέρα σε όλους.Georgia ευχαριστώ για τη συμβουλή ελπίζω ότι θα μπορέσω να .... αντιληφθώ τυχών προβλήματα. Ας είναι καλά το παρεάκι, που αφήνοντας ο καθένας τη δική του ιστοριούλα, μπορεί να δώσει τα φώτα του και σε άλλους.

Καληνύχτα!!!!:D:D:D

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 7,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

αχ αυτη η αρχικη δοση!!!!καλο ενδοκρινολογο!!!αυτο ειναι το βασικο τελικα.εχετε και σεις πρωινη δυσκαμψια???εγω θελω 5 λεπτα για να συναρμολογηθω ξανα.χτες πηγα και σε δευτερο νευρολογο γιατι εχω αρχισω να ανησυχω μ αυτα τα μυρμηγκιασματα ,την αδυναμια ,το τσουξιμο κτλ.εχει εναμιση μηνα που η tsh ειναι 0,57 οποτε ειναι οκ αλλα δε βλεπω μεγαλη βελτιωση.και αυτοσ μου ειπε οτι ειναι νευροθυροειδικα(καπως ετσι)συμπτωματα και οτι θα φυγουν τελευταια.ολα τα περιεργα συμπτωματα σε μενα?βαρεθηκαααααααααααα

Link to comment
Share on other sites

....... μου ειπε οτι ειναι νευροθυροειδικα(καπως ετσι)συμπτωματα και οτι θα φυγουν τελευταια.ολα τα περιεργα συμπτωματα σε μενα?βαρεθηκαααααααααααα

Μην ανησυχεις!! Ειμαι κι εγω εδω. Η εξαιρεση του κανονα που λεει οτι αφου πεταξεις τον αδενα, παιρνεις το χαπακι σου και εισαι μια χαρα. Αμ δε!!!!

Μεχρι να ισορροπησει ο οργανισμος μου μετα απο τα πατατρακ που επαθε, εγω θα βλεπω ουρανοςυ και αστρα!!!


:-D ΣΤΟΧΟΣ - ΑΠΟΦΑΣΗ - ΕΠΙΜΟΝΗ - ΥΠΟΜΟΝΗ - ΕΠΙΤΥΧΙΑ -ΕΥΤΥΧΙΑ :P

Link to comment
Share on other sites

αχ αντε να δουμε ποτε θα προσαρμοστει αυτος ο οργανισμοσ στα νεα δεδομενα.οταν ειπα στο νευρολογο οτι εχει περιπου εναμιση μηνα που η tsh ειναι οκ αλλα ακομα εχω τα συμπτωματα ,μου ειπε κατσε να περσει ενα 6μηνο στη σωστη δοση και τοτε τα ξαναλεμε.τι εξαμηνο????ειμαι ηδη 5 μηνεσ ετσι ,βεβαια με λαθοσ δοση!!!!!ποση υπομονη πια?

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια καλημερα

θα ηθελα την γνωμη σας

λοιπον εγω εχω εδω και 7 χρονια χασιμοτο

τα τελευταια 5 χρονια ειναι απ οτι φαινεται ρυθμισμενος, εχω εναν οζο που εχει μαλλον μικρυνει στον οποιο εχω κανει και βιοψια και ηταν ολα καλα

εκανα εξωσωματικη απεκτησα κι ενα αγορακι κι ολα καλα

αφου γεννησα κι υστερα κι ενω συνεχιζα να παιρω ευθιροξ των 100 οπως και προ εγκυμοσυνης πραγμα που κρατουσε την tsh sto 0.4 o ενδοκρινολογος επειδη με ειδε λιγο παχια με χοληστερινη και γ-γτ συκωτιου στο 40, ελαφρως αυξημενη, μου εδωσε και t3 των 25

αυτο με ξεκανε, ταχυκαρδιες αρρυθμιες νευρα αισθηση εγκεφαλικου

ξανακανω εξετασεις η tsh 0.001 μου κοβει την t3 και μου δινει t4 των 88,μου μειωνει κοινως την δοσολογια

παραλληλα ψαχνω το συκωτι οπου εγινε διαγνωση εστιακης οζωδους υπερπλασιας, κοινως βρηκαν στο συκωτι ενα μπαλακι, το συνεδεσαν με τις ορμονες της εξωσωματικης αλλα και καποιοι με το χαπι του θυροειδη και το χρονιο αυτης της νοσους

στα πλαισια του συκωτιου επανελεγχω κα τις ορμονες του θυροειδη εφοσον ειχε περασει ενα μηνας με μειωμενη δοση και η tsh ηταν 0,004 ενω η g-gt του συκωτιου στο 74 ακομα πιο μεγαλη

η ηπατολογος αφου εκανα εξονυχιστικο αιματολογικο ελεγχο τα βρηκε ολα τελεια εκτος της γ-γτ και το συνδεει με τον υπερθυροειδισμο που βλεπει

εγω εχω την tsh στον πατο αλλα τ3 και τ4 στη μεση του ανωτερου και κατωτερου φυσιολογικου

θα πρεπει να ρυθμισω το θυροειδη γιατι επηρεαζει το ξερυθμισμα στα ενζυμνα του συκωτιου, αν ρυθμιστει και συνεχιζει να ανεβαινει η γ-γτ τοτε οκ το ψαχνουμε το συκωτι αλλιως, αλλα πρωτα πρεπει να ρυθμιστει ο θυροειδης

εχει αντιμετωπισει καμια τιποτα αναλογο?

εχω ενα υγιες συκωτι δεν πινω δεν εχω αρρωστησει αδυνατισα και 8 κιλα

εσεις με αναλογα προβληματα πως πατε απο συκωτι και τρανσαμινασες?

η tsh ποσο πρεπει να ειναι τελικα σε οσους πασχουν απο χασιμοτο? μου εχουν πει οπωσδηποτε κατω απο 1 και οχι κατω απο 0,4? εσας τι σας λενε?

θα επισκεφτω και εναν αλλον ενδοκρινολογο για μια δευτερη γνωμη

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγώ έχω 2 χρόνια διεγνωσμένη τη χασιμότο και 1 ή 2 όζους (που ίσως είναι και ψευδής εικόνα της χασιμότο) και στις τελευταίες εξετάσεις μου η tsh ήταν 1,63 και του φάνηκε μια χαρά του γιατρού.

Νομίζω ότι η τιμή σου είναι πολύ χαμηλά - ίσως να πρέπει να πάρεις και γνώμη άλλου γιατρού...

Link to comment
Share on other sites

εμενα πριν την θυροειδεκτομη η tsh μου ηταν κοντα στο2.και γω με hashimoto!! νομιζω οτι η tsh σου ειναι αρκετα χαμηλη.βεβαια αυτο ειναι εντελωσ υποκειμενικο γιατι ο καθε οργανισμοσ ειναι διαφορετικοσ

Link to comment
Share on other sites

jackrassel εψαξα λιγο στο internet και βρηκα σε ξενο site οτι τα υψηλα επιπεδα τρανσαμινασεσ πολλεσ φορεσ οφειλονται στην κοιλιοκακη.ειναι η δυσανεξια στη γλουτενη.οι περισσοτεροι με hashimoto εχουν δυσανεξια στη γλουτενη.μπορει να ειναι και χαζομαρα αυτο που σου λεω αλλα δε χανεισ κατι να ρωτησεισ το γιατρο σου

Link to comment
Share on other sites

jackrassel εψαξα λιγο στο internet και βρηκα σε ξενο site οτι τα υψηλα επιπεδα τρανσαμινασεσ πολλεσ φορεσ οφειλονται στην κοιλιοκακη.ειναι η δυσανεξια στη γλουτενη.οι περισσοτεροι με hashimoto εχουν δυσανεξια στη γλουτενη.μπορει να ειναι και χαζομαρα αυτο που σου λεω αλλα δε χανεισ κατι να ρωτησεισ το γιατρο σου

Το ότι οι περισσότεροι με χασιμότο έχουν και δυσανεξία στη γλουτένη δεν είναι καθόλου σίγουρο μάλλον. Ρώτησα και τη μικροβιολόγο μου, που και γνωρίζει πολλά αλλά και έχει κι αυτή πρόβλημα με το θυρεοειδή της, αλλά και τον ενδοκρινολόγο μου και μου είπαν πως δεν ισχύει.

Μάλιστα ο γιατρός μου είπε πως η κοιλιοκάκη εμφανίζεται από την παιδική ηλικία και προκαλεί και προβλήματα στην ανάπτυξη, οπότε είναι απίθανο να μην είναι εμφανής η νόσος. Η μικροβιολόγος πάλι μου είπε πως γενικά τα δύο αυτοάνοσα θα μπορούσαν να συνυπάρχουν, αλλά δεν είναι αλληλένδετα οπωσδήποτε και πάντως κάποιος που έχει δυσανεξία στη γλουτένη λογικά το ξέρει, γιατί του δημιουργεί προβλήματα...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλησπερα σε ολους..Σας γραφω γιατι χρειαζομα την εμπειρια σας.Το mail αφορα την κοπελα μου.Ειναι 23 ετων..Προσφατα ειχε πονοκεφαλους και καποιες κρισεις υπερτασης.Επειδη περυσι ειχε μιας μορφης σπειραματονεφριτιδας στο νεφρο,ολων το μυαλο πηγε εκει..Καναμε αλλεπαληλες εξετασεις οι οποιες ολες βγηκαν καλες..Οριστικοποιησαμε λοιπον οτι η πιεση δεν οφειλοταν στο νεφρο..Επισκεφτηκαμε ενα καρδιολογο ο οποιος της συνεστησε να κανει εναν υπερηχο θυροειδη και να επισκεφτει και ενα νευρολογο..Τα αποτελεσματα του υπερηχου ανεφεραν οτι ειχε 4 υποηχους οζους εκ των οποιων ο μεγαλυτερος ηταν 1.5 εκ..Ξεχασα να σας πω οτι οι αματολογικες του θυροειδη ηταν φυσιολογικες..Μετα απο αναζητηση μου στο δικτυο βρηκα οτι οι υποηχοι οζοι ειναι υποπτοι για κακοηθεια..Κατα ποσο ισχυει αυτο..?Επισκεφτηκαμε ενδοκρινολογο ο οποιος συνεστησε παρακεντηση του..Η αληθεια ειναι οτι εχω τρελλαθει απο την αγωνια μου,οποιαδηποτε πληροφορια θα ηταν πολυτιμη..Ευχαριστω εκ των προτερων..

Link to comment
Share on other sites

netrino 30 βασικα μην αγχωνεσαι!!!!!!αυτο που πρεπει να κανει η κοπελα σου ειναι σιγουρα μια παρακεντηση και εκει θα φανει αν προκειται για κακοηθεια.ενα -ενα βημα.αν προκειται για κακοηθεια θα πρεπει να αφαιρεσει τον θυροειδη.το εχουμε κανει πολλεσ απο εμασ.και κακοηθεια να υπαρχει ,τον βγαζεισ ,κανεισ καποια θεραπεια με ιωδιο,οχι χημειοθεραπεια και τελειωνει εκει.δε σου λεω οτι ειναι ευκολο αλλα ενα ενα βημα.εμενα η παρακεντηση εδειξε πιθανοτητα κακοηθειασ αλλα τελικα δεν ηταν.και η ηλικια πλεον δεν παιζει κανενα ρολο.εγω ειμαι 28 και τον αφαιρεσα και ξερω κοπελα 17 χρονων που επισης αφαιρεσε τον θυροειδη.ολοι ι γιατροι να ξερεισ λενε...αν ειναι να με βρει καρκινοσ να ναι στο θυροειδη.τον βγαζεισ και τελος!!!!!ξερω οτι οταν τα ακουσ για πρωτη φορα σε πιανει πανικος αλλα προσπαθησε να μην αγχωνεσαι και αγχωνεισ και την κοπελα σου.ο,τι χρειστεις εμεισ ειμαστε εδω

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ απόλυτα και σε όλα με την marian84! Μην αγχώνεστε, ένα βήμα τη φορά και ακολουθείστε τις οδηγίες των γιατρών. Οπωσδήποτε δεν το αφήνουμε, το παρακολουθούμε συχνά και σχολαστικά, σε κάθε περίπτωση!

Link to comment
Share on other sites

netrino 30, οταν μας παρουσιασθηκε το προβλημα μας με το θυροειδη, πανικοβληθηκαμε ...αλλα απο αγνοια.Στη συνεχεια και εφοσον ενημερωθηκαμε, μπηκαμε στο χορο και χορεψαμε.Αλλοι τελειωσαν με την υποθεση αυτη και συνεχιζουν τη ζωη τπυς φυσιολογικοτατα. Αλλοι βρισκονται ακομη στη φαση αντιμετωπισης. Ενα ειναι σιγουρο οπως ανεφερε και η Μαριαν: Αν ειναι να χτυπησει ο καρκινος , καλυτερα να ειναι στο θυροειδη.Ειναι η πιο ιασιμη μορφη καρκινου. Αλλα, γιατι παει το μυαλο σου στην κακοηθεια????? Ας κανει η καλη σου την παρακεντηση και εφοσον δειτε τα αποτελεσματα, τοτε θα δειτε και ποια βηματα θα πρεπει να κανετε. ΕΝΑ-ΕΝΑ βημα θα πορευτειτε.

ΥΓ.Καλο το διαδικτυο αλλα ...σε πανικοβαλλει. Κανε ερωτησεις και θα παρεις απαντησεις απο ατομα που "ειναι γνωστες" λογω προσωπικης εμπειριας.


:-D ΣΤΟΧΟΣ - ΑΠΟΦΑΣΗ - ΕΠΙΜΟΝΗ - ΥΠΟΜΟΝΗ - ΕΠΙΤΥΧΙΑ -ΕΥΤΥΧΙΑ :P

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω ολες για τις απαντησεις και το ενδιαφερον σας..Αυτο που με εχει τρομαξει περισσοτερο ειναι ο ορος υποηχοι οζοι μετα τον υπερηχο..Σας ευχαριστω και παλι..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...