Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • On 27/3/2024 at 7:13 ΜΜ, Σποράκι είπε:

      Η μαστογραφία γίνεται τις πρώτες μέρες του κύκλου. Μη την κανείς τώρα, περίμενε να αδιαθετήσεις και την κάνεις. Προλαβαίνεις πριν την ετ 

      Ξερω πως γινεται τις πρωτες μερες αλλα ειπα να κανω μια απελπιδα προσπάθεια..... Θα το δεχτούν άραγε να την κάνω ταυτόχρονα με την διαδικασία ετ;

      On 27/3/2024 at 7:12 ΜΜ, Nels είπε:

      Τώρα το στήθος σου είναι πρησμένο, η μαστογραφία συστήνεται να γίνεται ακριβώς  μετά την περιοδο εως και πριν την ωωορηξια.Ρωτα και τον γιατρό σου τι θα σου πει

      Ευχαριστώ για την απάντηση! Από το διαγνωστικό μου ειπανε πως οι ακτινολογοι αρνούνται να κάνουν στο 2ο 15νθημερο....

      Οπότε δεν ξέρω αν έχει σημασία να τον ρωτήσω  

Θυρεοειδής αδένας-παθήσεις-συμπτώματα


georgiamami

Recommended Posts

Χθες και σημερα, μελη του θεματος αυτου, πραγματοποιησαμε μια μεγαλη συναντηση "μετα κοπων και βασανων" λογω της απεργιας των μεσων μεταφορας. Αποδειξαμε οτι ειμαστε ομαδαρα και πετυχαμε το σχεδιο μας παρα τα εμποδια που παρουσιαστηκαν.

Ο λογος που το γραφω εδω, ειναι για να ευχαριστησω το parentscafe.gr που μου εδωσε τη δυνατοτητα μεσα απο τη διαδικτυακη σελιδα του, να γνωρισω τοσο αξιολογα ατομα και να τα συναντησω απο κοντα.

Επισης, ευχαριστω, ολα τα παιδια που εκαναν τοσα εξοδα, που αλλαξαν την καθημερινοτητα τους, που ταλαιπωρηθηκαν για να βρεθουμε. Μα και οσους δεν μπορεσαν να παραβρεθουν, τους ευχαριστω που υπαρχουν και για μας που ειμασταν εκει...... ηταν και ολοι οι υπολοιποι.

Ευχομαι να εχουμε ολοι την ΥΓΕΙΑ μας και να κανουμε συχνα ενα βημα παραπερα (παντα προς τα εμπρος) κοντρα σε οτι θελει να μας φρεναρει.

Σας Ευχαριστω Πολυ!!!!:P:p:p:p:p:p:p:p:p:p


:-D ΣΤΟΧΟΣ - ΑΠΟΦΑΣΗ - ΕΠΙΜΟΝΗ - ΥΠΟΜΟΝΗ - ΕΠΙΤΥΧΙΑ -ΕΥΤΥΧΙΑ :P

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 7,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Χθες και σημερα, μελη του θεματος αυτου, πραγματοποιησαμε μια μεγαλη συναντηση "μετα κοπων και βασανων" λογω της απεργιας των μεσων μεταφορας. Αποδειξαμε οτι ειμαστε ομαδαρα και πετυχαμε το σχεδιο μας παρα τα εμποδια που παρουσιαστηκαν.

Ο λογος που το γραφω εδω, ειναι για να ευχαριστησω το parentscafe.gr που μου εδωσε τη δυνατοτητα μεσα απο τη διαδικτυακη σελιδα του, να γνωρισω τοσο αξιολογα ατομα και να τα συναντησω απο κοντα.

Επισης, ευχαριστω, ολα τα παιδια που εκαναν τοσα εξοδα, που αλλαξαν την καθημερινοτητα τους, που ταλαιπωρηθηκαν για να βρεθουμε. Μα και οσους δεν μπορεσαν να παραβρεθουν, τους ευχαριστω που υπαρχουν και για μας που ειμασταν εκει...... ηταν και ολοι οι υπολοιποι.

Ευχομαι να εχουμε ολοι την ΥΓΕΙΑ μας και να κανουμε συχνα ενα βημα παραπερα (παντα προς τα εμπρος) κοντρα σε οτι θελει να μας φρεναρει.

Σας Ευχαριστω Πολυ!!!!:P:p:p:p:p:p:p:p:p:p

Καλησπερα Γιωργία μου !!!!! Σας ζηλευω (με την καλη εννοια παντα) που συναντηθηκατε!!Μακαρι να ειχαμε μια γεφυρα να ενώναμε γη και θάλασσα και ειμαι σιγουρη πως θα βρισκομασταν ολοι!!!!Ευχομαι ολοι που πραγματοποιησατε αυτη τη συναντηση να περασατε καλα και πανω απο ολα να ειστε καλα!!!!Ειμαι πολυ περηφανη που ειμαι μελος αυτου του υπέροχου forum!!!Σας αγαπω και σας καληνυχτω απο το βροχερο Ηράκλειο

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητή dosoula,

σε ευχαριστώ για την απαντησή σου. Σωστά τα λές. Κι εγώ συμφωνώ απόλυτα μαζί σου, ειδικά σε μια εξειδικευμένη επέμβαση όπως αυτή. Όμως έχεις τις γνώσεις για να μπορείς να κρίνεις έναν χειρούργο; Εδώ είναι το ερώτημα και προβληματίζομαι. Δεν θέλω να διαλέξω ένα χειρούργο με κριτήριο πόσο επικοινωνιακός ήταν στην συνάντηση μαζί μου. Βεβαία η επικοινωνία με γιατρού/ασθενή είναι πάρα πολύ σημακτική. Αλλά το τι υπάρχει πίσω από αυτό, συνήθως το μαθαίνεις μετά την επέμβαση. Για τους 3 χειρούργους που συνάντησα έχω ακούσει και θετικά και αρνητικά. Αυτό που ψάχνω είναι προσωπικές εμπειρίες ασθενών που έχουν ήδη χειρουργηθεί από κάποιον από αυτούς. Εάν ξέρεις ή έχεις ακούσει κάτι και δεν μπορείς να το γράψεις ανοικτά, σε παρακαλώ επικοινώνησε μαζί μου με pm

Σε ευχαριστώ και πάλι.

Απο ολους οσους ανεφερες μακαρι να κατεληξες στον Καρβουνη.

Link to comment
Share on other sites

Kαλημέρα σε όλες σας και καλή δύναμη για τα όποια προβλήματα αντιμετωπίζει η κάθε μία!!!!

Θα ήθελα μία μικρή βοήθεια αν γνωρίζετε βέβαια!!!Πήρα χθές τα αποτελέσματα των εξετάσεών μου και τα anti-tg είναι στις 700 μονάδες με όριο <100....Τί μπορεί να σημαίνει αυτό...?? σημείωση ότι προσπαθούμε για παιδάκι 2,5 χρόνια!!! Πρέπει να πάρω κάποιο χάπι για να ρυθμιστεί??Πάντως όλες οι άλλες τιμές είναι φυσιολογικές και TSH!!!

Και κάτι ακόμα επειδή δεν έχω κάποιον ενδοκρινολόγο να με παρακολουθεί έχετε να μου προτείνετε κάποιον καλό στην Θεσσαλονίκη???Ευχαριστώ εκ των προτέρων!!


Όταν η ζωή σου δίνει 100 λόγους για να κλάψεις...

Δείξ'της ότι υπάρχουν 1000 λόγοι για να χαμογελάς...!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημερα Tatasa, καλημερα σε ολους.

Νεα φιλη, οπως θα εχεις διαβασει, ο θυρεοειδης ειναι ενας σημαντικος αδενας του οργανισμου. Ριξε μια ματια στο παρακατω link :

http://www.clinical.bioiatriki.gr/index.php?option=com_content&view=article&id=24&Itemid=26

Υπαρχουν και αλλες σχετικες πληροφοριες στο διαδικτυο αλλα προσωπικα θα σε συμβουλευα να επισκεφθεις ενδοκρινολογο γιατι ειναι ο μονος που μπορει να αξιολογησει επ ακριβως την περιπτωση σου και να κρινει αν πρεπει να ακολουθησεις αγωγη ή οτι αλλο χρειασθει.

Η σωστη λειτουργια του αδενα επισης, συντελει και στην γονιμοτητα.

Ποιος σου συνεστησε να κανεις θυρεοειδικες εξετασεις και γιατι????


:-D ΣΤΟΧΟΣ - ΑΠΟΦΑΣΗ - ΕΠΙΜΟΝΗ - ΥΠΟΜΟΝΗ - ΕΠΙΤΥΧΙΑ -ΕΥΤΥΧΙΑ :P

Link to comment
Share on other sites

Kαλημέρα σε όλες σας και καλή δύναμη για τα όποια προβλήματα αντιμετωπίζει η κάθε μία!!!!

Θα ήθελα μία μικρή βοήθεια αν γνωρίζετε βέβαια!!!Πήρα χθές τα αποτελέσματα των εξετάσεών μου και τα anti-tg είναι στις 700 μονάδες με όριο <100....Τί μπορεί να σημαίνει αυτό...?? σημείωση ότι προσπαθούμε για παιδάκι 2,5 χρόνια!!! Πρέπει να πάρω κάποιο χάπι για να ρυθμιστεί??Πάντως όλες οι άλλες τιμές είναι φυσιολογικές και TSH!!!

Και κάτι ακόμα επειδή δεν έχω κάποιον ενδοκρινολόγο να με παρακολουθεί έχετε να μου προτείνετε κάποιον καλό στην Θεσσαλονίκη???Ευχαριστώ εκ των προτέρων!!

Σου έχω στείλει π.μ.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κορίτσια!!

Είμαι καινούργια στο πρόβλημα του θυρεοειδή και θα ήθελα να ρωτήσω τις πιο έμπειρες. Τί σύμπτώματα είχατε? Εγώ έχω δυσκολίες στην αναπνοή(όταν εισπνέω πολλές φορές νιώθω ότι δεν μου φτάνει ο αέρας) και επίσης δυσκολεύομαι όταν καταπίνω. Είχε καμιά κοπέλα κάτι ανάλογο?

Πάω για παρακέντηση την Παρασκευή (2.5 εκ. ψυχρός) και φυσικά τα έχω κάνει επάνω μου.... :(

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου Ροζα,

Ονομαζομαι Ελευθερια και θα ηθελα να σε βοηθησω οσον αφορα το κομματι παρακεντησης(λογω τοθ οτι εχω κανει εγχειρηση θυροειδη αλλα χωρις να εχω προβλημα-ειχα καποια οζακια- γι'αυτο).

Λοιπον το μονο που μπορω να σου πω συμφωνα με τη δικη μου εμπειρια ειναι οτι η παρακεντηση δεν ειναι τιποτα.Ουτε που ειχα καταλαβει κατι.Το μονο που ενοιαζε εκεινη την ωρα ηταν οτι ειχα πεθανει στην πεινα γιατι επρεπε να ειμαι νυστικη για κατι αλλες εξετασεις που μου ειχαν κανει νωριτερα.Αλλα οθτε μου ετρεξε αιματακι, αλλα πηγα και μετα απο μιση ωρα κι εφαγα κανα 2 χαμπουργκερ!!!! :)

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια καλημερα σας.!!!!!!!!!

Ειχα μερες πολλες να σας ακουσω και μου λειψατε!Σας ευχαριστω ολες και για τις ευχες σας!

Δυστυχως εμενα η διακοπη του χαπιου με πειραξε και ειδικα μετα απο την 4η μερα που το σταματησα γιατι αδιαθετησα κιολας και ο οργανισμος μου καταπονηθηκε ακομα περισσοτερο με ατονια, μαυριλα, κουραση+οτι δουλευα (πρωι-απογευμα).Και αντιθετα με την Ντιτα απο την Κυριακη εχω αρχισει και πρηζομαι κιολας.Με τα κιλα μου βεβαια νομιζω εχω χασει κιολας.

Τελος παντων αν δεν το εχω αναφερει ειμαι απο Χανια και βρηκα θεση για το ιωδιο μονο στην Αθηνα(στο ηρακλειο εβρισκα μονο για αρχες Οκτωβρη) και ανεβαινω αυριο και τελικα την Καθαρα Δευτερα μπαινω. Με τη βοηθεια σας ειμαι σιγουρη οτι ολα θα μου πανε και μενα καλα και οτι θα τον κατατροποσω κι εγω!!!!!Οσο για την κοπωση βεβαια δεν το βαζω κατω(δε θελω ακομα κι εκει να μου το επιτρεψει, η διακοπη του χαπιου, να πεσω κι αλλο)Τωρα βεβαια συμφωνα με τον γιατρο θα κουραστω κι αλλο αλλα προσπαθω να μην το σκεφτομαι!!!.

Φιλακια σας και ευχομαι να σας ενημερωσω και για τη δικη μου πορεια συντομα!!!!:wink::P:p:p:p:p:p:p:tongue:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Αγαπητη φιλη Ελευθερία καλησπερα και απο μενα και σου ευχομαι ολα να πανε καλα και μετα απο καιρο να μην τα θυμασαι καθολου!!!Κρητικοπούλα και εσυ ε????Πολυ χαιρομαι στα Χανια σπουδασα και τα αγαπω παρα πολυ!!!Είχα την τυχη-ατυχια να κανω 3 εγχειρησεις με 3 ιωδια και μπορω να σε συμβουλεψω πανω στο θεμα ιωδιου.Απο οτι καταλαβα θα κανεις Αθηνα το ιωδιο?Εψαξες στο ΠΕΠΑΓΝΗ στο Ηρακλειο?Δεν υπαρχει συντομο ραντεβου?Ευτυχως εγω και τα 3 τα εκανα εδω Ηρακλειο και παρολο που τα ραντεβου μου πηγαιναν πολυ μακρυα εκτος 6μηνου που επρεπε παντα μα ειχαν σε προτεραιοτητα λογω του νεαρου της ηλικιας και τις 3 φορες τα εκανα 2 μηνες μετα την εγχειρηση.Καθομουν 1-2 μερες αναλογα τα νερα που ειχα πιει και μετα επαιρνα μονη μου το αυτοκινητο μου και εφευγα.Καθομουν σε ενα δωματιο σπιτι μονη μου για 10 μερες και μετα ολα οκ!!Μια θεια μου ομως που ανεβηκε Θεσ/κη και το εκανε βγηκε μετα απο 2 μερες απο το νοσοκομειο πηγε 5-6 βμερες σε ξενοδοχειο και εμενα μονη της , της καναν σπινθηρογραφημα μετα την μετρησαν και της επετρεψαν να ταξιδεψει με αεροπλανο αλλα να προσεξει να μην ειναι διπλα της εγκυος ή παιδι.Ότι άλλο χρειαστεις και ότι απορια εχεις στειλε μου και προσωπικο μηνυμα και αν θες να ανταλαξουμε τηλ να μιλησουμε κιολας.Φιλακια και μην αγχωνεσαι!!!

Σ'ευχαριστω πολυ δοσουλα μου!!Ναι κρητικοπουλα κι εγω! :wink:

Δυστυχως στο Ηρακλειο αν και νεαρης ηλικιας δε με θεωρουσαν επειγον περιστατικο λογω του οτι οι οζοι μου ηταν πολυ μικροι(ο ενας 5 χιλ. και ο αλλος 2).Ευτυχως βρηκα σπιτι στην Αθηνα για να μεινω κι ετσι πιστευω ολα θα πανε καλα!!!!:P:p:p:p:p:p

Link to comment
Share on other sites

οτιδηποτε χρησιμοποιησεις μετα που θα βγεις απο το ιωδιο δεν χρειαζεται ουτε να πεταχτει ουτε να απολυμανθει μην αγχωνεσαι

Σ'ευχαριστω πολυ επισης και για αυτη σου την απαντηση!Γιατι οχι τιποτα αλλο ειναι και χειμωνας κι εχουμε και κριση!(αν ηταν να πεταξω τα μισα μου ρουχα τοτε αστα να πανε):tongue:

Link to comment
Share on other sites

Σ'ευχαριστω πολυ δοσουλα μου!!Ναι κρητικοπουλα κι εγω! :wink:

Δυστυχως στο Ηρακλειο αν και νεαρης ηλικιας δε με θεωρουσαν επειγον περιστατικο λογω του οτι οι οζοι μου ηταν πολυ μικροι(ο ενας 5 χιλ. και ο αλλος 2).Ευτυχως βρηκα σπιτι στην Αθηνα για να μεινω κι ετσι πιστευω ολα θα πανε καλα!!!!:P:p:p:p:p:p

Γεια σου Ελευθερία μου!!!Ευχομαι η ολη διαδικασια της διακοπης να παει καλα και να μην σε ταλαιπωρήσει.Εγω ειχα κοψει το χαπι τον Αυγουστο και οπως καταλαβαινεις ειχα περισσοτερες απαγορευσεις γιατιο δεν μου επετρεπαν να με δει ουτε ηλιος να μην παθω τιποτα μα τη ζεστη.Οποτε κυκλοφορουσα βραδινές ώρες σαν το φαντασμα δηλαδη χαχαχα.Δοξα το θεο που ηταν δροσερο καλοκαιρι γενικα.Γενικα παρολο που εφτασε η πιεση μου στο 7 δεν επαθα κατι το τρομερο αλλα την τελευταια βραδια πριν μπω για ιωδιο με ζορισε πολυ γιατι αδιαθετησα και εγω και δεν επρεπε να παρω ουτε ντεπον.Ορθια στα μαξιλαρια την εβγαλα ολο το βραδυ απο τους πονους και την εξαντληση.Οταν εκοψα το χαπι και επαιρνα το Τ3 για 15 μερες ειχα χασει 4 κιλα.Μετα ομως που το σταματησα και αυτο και αρχισαν να πριζομαι λίγο και μετα που βγηκα και απο το ιωδιο τα ξαναπηρα ολα.Μακαρι να ειναι τα κιλα που θα μας μεινουν μονο το βασανο να φυγει αυτο μας ενδιαφερει...Ποτε θα μπεις τελικα για ιωδιο? Σε σκεφτομαστε ολοι και ειμαστε διπλα σου στον αγωνα σου!!!!!!Φιλια στα ομορφα Χανια!!!:D

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους!

Ψάχνοντας στο διαδίκτυο για γιατρό βρήκα αυτό το forum και πράγματι συγκινήθηκα από τις ιστορίες, την ευαισθησία σας και τον τρόπο που αντιμετωπίζετε τα προβλήματα. Πήρα λοιπόν το θάρρος να ζητήσω τη βοήθειά σας.

Έχω -μεταξύ άλλων προβλημάτων - υπερπαραθυρεοειδισμό και ο ενδοκρινολόγος μου είπε ότι πρέπει να κάνω χειρουργείο, δεν αποκλείει οι υπάρχοντες όγκοι να είναι κακοήθεις.

Ήθελα τη συμβολή σας από την εμπειρία σας για γιατρούς. Μήπως γνωρίζετε κάποιον χειρουργό εξειδικευμένο στους παραθυρεοειδείς; Έχω ακούσει διάφορα ονόματα, αλλά περισσότερο για θυρεοειδή. Ο γιατρός είπε να είναι απολύτως εξειδικευμένος σε αυτό...Πρόκειται για λεπτή εγχείρηση, οπότε η επιλογή χειρουργού είναι κρίσιμη. Στείλτε μου είτε εδώ είτε με pm.

Επίσης θα ήθελα και κάποιον πολύ καλό ενδοκρινολόγο να μου συστήσετε, γιατί δεν έχω καταλήξει σε κάποιον για να με παρακολουθεί και η περίπτωσή μου είναι αρκετά πολύπλοκη.

Σας ευχαριστώ πολύ, περαστικά σε όλες, καλή δύναμη!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...