Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr

Θυρεοειδής αδένας-παθήσεις-συμπτώματα


georgiamami

Recommended Posts

Εγώ πάντως από τότε που άρχισα να παίρνω το Euthyrox παρατήρησα ότι έχω μεγαλύτερη όρεξη για φαγητό και περισσότερο για γλυκά, όπως επίσης ότι με το παραμικρό π.χ. γλυκό που θα φάω σήμερα, αύριο θα ζυγιστώ παραπάνω! Δεν ξέρω πώς γίνεται αυτό, αλλά είναι γεγονός!

Πρήξιμο και κατακράτηση είχα μόνο όταν η TSH ήταν υψηλότερη από το κανονικό ή κοντά στο ανώτερο όριο. Είναι λογικό παίρνοντας επιπλέον ορμόνη ο μεταβολισμός να λειτουργήσει λίγο πιο γρήγορα, αυτό βέβαια δε σημαίνει ότι θα το ρίξουμε στα γλυκά κυρίες μου! Με το μαλακό εεε...

for the record ξεκίνησα το 2002 με υπερθυρεοειδισμό, απέκτησα όζους, τους έβγαλα, έπαιρνα για 2 χρόνια t4 και μετά eythyrox.

stella2012 ακόμα και σε καλοήθεις όζους κάνεις εγχείρηση ιδίως όταν φτάνεις στο σημείο... όπως στην δική μου περίπτωση, να δυσκολεύεσαι να καταπιείς το σάλιο σου όταν είσαι ξαπλωμένη.


"Depart now on your bright wings

The world envy

The skies have always seduced you

Precious Queen

And you know your time has come

To fly away with Me, so far..."

NE1r.png

R649p2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 7,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

stella2012 ακόμα και σε καλοήθεις όζους κάνεις εγχείρηση ιδίως όταν φτάνεις στο σημείο... όπως στην δική μου περίπτωση, να δυσκολεύεσαι να καταπιείς το σάλιο σου όταν είσαι ξαπλωμένη.

Εχεις δικιο. Κι εγω καλοηθεις ειχα και αντι να μικραινουν με την αγωγη, πηραν φορα και πολλαπλασιαζονταν. Γι αυτο ανεφερα την περιπτωση στην Στελλα...... να περανει απο το μυαλουδακι της οτι πιθανον να χρειαστει χειρουργειο. Μακαρι οχι βεβαια!!!


:-D ΣΤΟΧΟΣ - ΑΠΟΦΑΣΗ - ΕΠΙΜΟΝΗ - ΥΠΟΜΟΝΗ - ΕΠΙΤΥΧΙΑ -ΕΥΤΥΧΙΑ :P

Link to comment
Share on other sites

Να κάνω μια ερώτηση γιατί έχω μπερδευτεί λίγο?? Όταν λέμε αφάιρεση εννοούμε του αδένα ή των όζων? Γίνεται δηλαδή αφαίρεση μόνο των όζων ή για να απαλλαγώ από αυτούς πρέπει να αφαιρέσω όλο τον αδένα? Έλπίζω να μη σας φαίνεται τελείως χαζή η ερώτηση μου... αλλά προτιμώ να ρωτήσω εσάς παρά το γιατρό μου που έχει μια τάση να τα παρουσιάζει όλα απλά και ασήμαντα...

Link to comment
Share on other sites

Καλη Σαρακοστη σε ολη την παρεα!!Στελλα τα παλαιοτερα χρονια αφαιρουσαν μονο τους οζους,αλλα επειδη ο θυρεοειδης τους ξαναδημιουργουσε αφαιρειται σημερα ολος ο αδενας.Ετσι κι αλλιως τετοιοι αδενες ειναι προβληματικοι και υπολειτουργουν.Να σου πω ενα παραδειγμα,της πεθερας μου που εκανε αφαιρεση το 1975 ενος οζου που την εμποδιζε και τωρα που ειναι 82 χρονων εχει ενα πολυ μεγαλο οζο,οπου δεν μπορει να καταπιει, την σφιγγει και της δημιουργει μεγαλη δυσφορια!!Βεβαια στη ηλικια που βρισκεται δεν το συζηταμε για εγχειριση!!

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα και καλη Σαρακοστη και απο μενα.

Στελλα, μη δισταζεις να ρωτας οποια απορια εχεις.Λιγο πολυ, ολοι εδω μεσα εχουμε μια σχετικη εμπειρια οποτε θα λαβεις απαντησεις που σε γενικες γραμμες θα σε κατατοπισουν. Φυσικα και το τελευταιο λογο για οτιδηποτε τον εχει ο γιατρος σου ως ειδικος.

Συμφωνω με την απαντηση που σου εδωσε η Σονια.

Η ολικη αφαιρεση γινεται πλεον γιατι, ακομη κι αν μεινει μερος του αδενα, θα ειναι κι αυτο αρρωστο και θα οδηγησει αργα ή γρηγορα σε 2ο χειρουργειο. Και οπως καταλαβαινεις, δεν ειναι δυνατον καθε τρεις και λιγο να τρεχουμε στα χειρουργεια για αφαιρεση οζων. Τον βγαζουμε και ξεμπερδευουμε μια και καλη. Και μετα λαμβανουμε για ολη τη ζωη μας, χαπι (ορμονη θυροξινης) γιατι απο καπου πρεπει να την παρει ο οργανισμος μας για να λειτουργησει ομαλα.

Ολα αυτα ειναι αντιμετωπισιμα. Μη σε αγχωνουν καθολου. :-P:-P


:-D ΣΤΟΧΟΣ - ΑΠΟΦΑΣΗ - ΕΠΙΜΟΝΗ - ΥΠΟΜΟΝΗ - ΕΠΙΤΥΧΙΑ -ΕΥΤΥΧΙΑ :P

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλή Σαρακοστή κι από μένα.

Ευχαριστώ πολύ για τις ευχές σας και εύχομαι απο καρδιάς να έρθει η ώρα που για τον κάθε έναν απο εσας θα δώσω τις ίδιες ευχές :P

Να μιλήσω κι εγώ για το θέμα που απασχολεί την νέα μας φιλη Στέλλα.

Πριν απο 2 χρόνια ανακάλυψα οτι είχα απο 2 όζους μικρούς στον αρισ. και 3 στον δεξι θυροειδή. Τον περασμένο Ιανουάριο έγιναν 7 όζοι αριστερά απο 0,24- 4,75 και 2,75- 2,7 αντίστοιχα στον αλλον με καθαρή παρακέντηση δηλ. κανένα θηλώδες κύτταρο. Παρ' ολα αυτά εγχειρήστηκα τον Απρίλιο και η βιοψία έδειξε οτι ,τρεις που ήσαν και οι πιο μικροί όζοι ήσαν θηλώδεις. Με αυτο θέλω να πω οτι σωστα γίνεται η παρακέντηση, όμως δεν γνωρίζουμε τί γίνεται στο υπόλοιπο τμήμα του αδένα. Επομένως η ερώτηση..εγχείρηση ή όχι

δεν είναι δύσκολο να απαντηθεί. Πρέπει να υπολογιστουν και οι αστάθμητοι παράγοντες.... Προσωπικά πιστεύω στο< ό,τι μεγαλώνει πρέπει να αφαιρείται> με έχει βοηθήσει αρκετά μπορώ να πω αυτό!.

Δ εν πρέπει να ξεχνάμε οτι κάθε περίπτωση είναι μοναδική, που εξαρτάται απο πολλά πράγματα, όμως Στέλλα με την βοήθεια του γιατρού σου και την δική μας συμπαράστση, θα περάσεις το άγχος και τις φοβίες και θα αποφασίσεις σωστά. Η υγεία μας είναι πάνω απο όλα:D

φιλιά σε όλους

Link to comment
Share on other sites

Γραμμή υποστήριξης ανθρώπων που εμπλέκονται με τον καρκίνο

Τηλεφωνο : 1 0 6 9

http://www.causes.com/causes/439748-1069/actions

http://www.bestrong.org.gr/

Φιλες και Φιλοι μου, το θεμα μας δεν ειναι ο καρκινος αλλα ο θυρεοειδης και ο θυρεοειδης πασχει πολλες φορες και απο καρκινο.

Για οσους τους ενδιαφερει, εβαλα τα λινκς.


:-D ΣΤΟΧΟΣ - ΑΠΟΦΑΣΗ - ΕΠΙΜΟΝΗ - ΥΠΟΜΟΝΗ - ΕΠΙΤΥΧΙΑ -ΕΥΤΥΧΙΑ :P

Link to comment
Share on other sites

Γεωργία έχεις απόλυτο δίκιο.

Ο θυροειδής είναι ένας σημαντικότατος αδένας. Οι δυσλειτουργίες του, επειρεάζουν τον οργανισμό μας καταλητικά κάποιες φορές και όχι μόνον επειδή μπορεί να παρουσιάσει καρκίνο. Ταλαιπωρείται αρκετός κόσμος απο υποθυρ\σμο, υπερθυρ\σμο κι απο άλλες δυσλειτουργίες που δεν γνωρίζω εγω, μα με την σωστή αντιμετώπιση χειρουργική ή φαρμακευτική αγωγή το πρόβλημα θυροειδής μπαίνει στον δρόμο της λύσης. σωστά?

Στέλλα, πολύ καλά κάνεις και ενημερώνεσαι και λύνεις όλες τις απορίες σου.

Εμεις θα είμαστε εδώ για ό,τι χρειαστείς.

γειά σας

Link to comment
Share on other sites

Να κάνω μια ερώτηση γιατί έχω μπερδευτεί λίγο?? Όταν λέμε αφάιρεση εννοούμε του αδένα ή των όζων? Γίνεται δηλαδή αφαίρεση μόνο των όζων ή για να απαλλαγώ από αυτούς πρέπει να αφαιρέσω όλο τον αδένα? Έλπίζω να μη σας φαίνεται τελείως χαζή η ερώτηση μου... αλλά προτιμώ να ρωτήσω εσάς παρά το γιατρό μου που έχει μια τάση να τα παρουσιάζει όλα απλά και ασήμαντα...
ΣΤΕΛΛΑ δεν κανουν πια αφαιρεση των οζων μονο.κανουν ολικη αφαιρεση του θυρεοειδη.εναν θυρεοειδη που υπολειτουργει τι να τον κανεις?βγαλτον να παει στα κομματια!!!!!!!φιλια!
Link to comment
Share on other sites

γειά σας :P

έχω αρκετές ημέρες να μιλήσω μαζί σας και μου λείψατε :P

απο ό,τι διαβάζω τώρα είστε καλά όλοι, δυνατοι και έτοιμοι για να βοηθήσετε κάθε νεο φίλο μας ..;);) ;) Εγώ καθάρισα με τον.. # # #! το ολόσωμο σπινθ\μα ήταν πεντακάθαρο!!!!! τελείωσα!!!!!!! συνεχίζω το Τ4 των 137 και επανεξέταση τον Ιούνιο!!!!!!!!!

Για όλους τους νέους φίλους λοιπόν, μπορώ κι εγώ με την σειρά μου να πω οτι θα χρειαστούν υπομονή, επιμονή και με υψηλό ηθικό και πάντοτε καλή διάθεση το θέμα... θυροειδής ..υπο...ή υπερ..θα τελειώσει σωστά και γρήγορα. Τα προβλήματα που προκύπτουν στην πορεία, όπως αυξημένο βάρος, μεγάλη βουλημία, αδυναμία και άλλα, ανάλογα την περίπτωση, είναι ας πούμε υποφερτά, διότι είναι προσορινά συμπώματα. Με θέληση αργότερα και πρόγραμμα , τα περισσότερα απο αυτά θα φύγουν. Οι εξετάσεις ή το ιώδιο, είναι κι αυτά θέματα που με υπομονή και με τον σωστο τρόπο και χρόνο θα περάσσουν. Να είστε καλά και δυνατοι

γειά σας:P

ΜΠΡΑΒΟΟΟΟΟΟ κοριτσαρα που τον εκαψες τον @@@@@@!!!!!!αυτη ειναι δικη μου ατακα!:P
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλή Σαρακοστή κι από μένα.

Ευχαριστώ πολύ για τις ευχές σας και εύχομαι απο καρδιάς να έρθει η ώρα που για τον κάθε έναν απο εσας θα δώσω τις ίδιες ευχές :P

Να μιλήσω κι εγώ για το θέμα που απασχολεί την νέα μας φιλη Στέλλα.

Πριν απο 2 χρόνια ανακάλυψα οτι είχα απο 2 όζους μικρούς στον αρισ. και 3 στον δεξι θυροειδή. Τον περασμένο Ιανουάριο έγιναν 7 όζοι αριστερά απο 0,24- 4,75 και 2,75- 2,7 αντίστοιχα στον αλλον με καθαρή παρακέντηση δηλ. κανένα θηλώδες κύτταρο. Παρ' ολα αυτά εγχειρήστηκα τον Απρίλιο και η βιοψία έδειξε οτι ,τρεις που ήσαν και οι πιο μικροί όζοι ήσαν θηλώδεις. Με αυτο θέλω να πω οτι σωστα γίνεται η παρακέντηση, όμως δεν γνωρίζουμε τί γίνεται στο υπόλοιπο τμήμα του αδένα. Επομένως η ερώτηση..εγχείρηση ή όχι

δεν είναι δύσκολο να απαντηθεί. Πρέπει να υπολογιστουν και οι αστάθμητοι παράγοντες.... Προσωπικά πιστεύω στο< ό,τι μεγαλώνει πρέπει να αφαιρείται> με έχει βοηθήσει αρκετά μπορώ να πω αυτό!.

Δ εν πρέπει να ξεχνάμε οτι κάθε περίπτωση είναι μοναδική, που εξαρτάται απο πολλά πράγματα, όμως Στέλλα με την βοήθεια του γιατρού σου και την δική μας συμπαράστση, θα περάσεις το άγχος και τις φοβίες και θα αποφασίσεις σωστά. Η υγεία μας είναι πάνω απο όλα:D

φιλιά σε όλους

κι εγω αρνητικη παρακεντηση ειχα βγαλει αλλα ειμαι της ιδιας αντιληψης,οτι ειναι σε ογκο,οζο 'η οπως αλλιως μπορει να λεγετε το αφαιρουμε!η τελικα βιοψια ηταν θετικη!επισησ να μου επιτραπει να διαφωνισω οτι εξελισετε ο οζος σε καρκινο.καρκινικος ξεκιναει εγω ετσι ξερω!μην φοβασαι το χειρουργειο του θυρεοειδη ειναι χωρις μετενχειρητικους πονους!ολοι μας περασαμε απο ολα αυτα που σκεφτεσαι και φοβασαι.ΜΙΑ ΑΠΟΦΑΣΗ ΕΙΝΑΙ!
Link to comment
Share on other sites

Στην Αθήνα αναζητώ γιατρό, όσο γαι την ασφάλεια είναι δημοσίου, δεν πρόκειται να δικαιολογήσει και τίποτα, το χω πάρει απόφαση. Εξάλλου δε θα επιλέξω γιατρό γαι το λόγο ότι είναι σε δημόσιο νοσοκομείο σκέφτομαι. Θέλω να βρω κάποιον εξειδικευμένο, καλό επιστήμονα και είμαι αποφασισμένη να πάω όπου αυτός χειρουργεί. Απλώς είμαι χαμένη στην αναζήτηση...

Σας ευχαρσιτώ πολύ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους!

Ψάχνοντας στο διαδίκτυο για γιατρό βρήκα αυτό το forum και πράγματι συγκινήθηκα από τις ιστορίες, την ευαισθησία σας και τον τρόπο που αντιμετωπίζετε τα προβλήματα. Πήρα λοιπόν το θάρρος να ζητήσω τη βοήθειά σας.

Έχω -μεταξύ άλλων προβλημάτων - υπερπαραθυρεοειδισμό και ο ενδοκρινολόγος μου είπε ότι πρέπει να κάνω χειρουργείο, δεν αποκλείει οι υπάρχοντες όγκοι να είναι κακοήθεις.

Ήθελα τη συμβολή σας από την εμπειρία σας για γιατρούς. Μήπως γνωρίζετε κάποιον χειρουργό εξειδικευμένο στους παραθυρεοειδείς; Έχω ακούσει διάφορα ονόματα, αλλά περισσότερο για θυρεοειδή. Ο γιατρός είπε να είναι απολύτως εξειδικευμένος σε αυτό...Πρόκειται για λεπτή εγχείρηση, οπότε η επιλογή χειρουργού είναι κρίσιμη. Στείλτε μου είτε εδώ είτε με pm.

Επίσης θα ήθελα και κάποιον πολύ καλό ενδοκρινολόγο να μου συστήσετε, γιατί δεν έχω καταλήξει σε κάποιον για να με παρακολουθεί και η περίπτωσή μου είναι αρκετά πολύπλοκη.

Σας ευχαριστώ πολύ, περαστικά σε όλες, καλή δύναμη!

Στην Αθήνα αναζητώ γιατρό, όσο γαι την ασφάλεια είναι δημοσίου, δεν πρόκειται να δικαιολογήσει και τίποτα, το χω πάρει απόφαση. Εξάλλου δε θα επιλέξω γιατρό γαι το λόγο ότι είναι σε δημόσιο νοσοκομείο σκέφτομαι. Θέλω να βρω κάποιον εξειδικευμένο, καλό επιστήμονα και είμαι αποφασισμένη να πάω όπου αυτός χειρουργεί. Απλώς είμαι χαμένη στην αναζήτηση...

Σας ευχαρσιτώ πολύ εκ των προτέρων.

Δυστυχως εγω προσωπικα δεν εχω αποψη για Αθηνα. Θα ρωτησω ομως και κατι θα βρουμε.


:-D ΣΤΟΧΟΣ - ΑΠΟΦΑΣΗ - ΕΠΙΜΟΝΗ - ΥΠΟΜΟΝΗ - ΕΠΙΤΥΧΙΑ -ΕΥΤΥΧΙΑ :P

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα :P καλημέρα

2001-12006 συμφωνώ μαζί σου. Δεν είναι απαραίτητα ένας όζος να εξεληχθει σε καρκίνο. Αυτόν τον έχεις ή δεν τον έχεις!!!!!!! Οσον αφορά την ατάκα σου..... ξαναπες την!!!!!!!!!:tongue::tongue:

Πιστεύω οτι ένα χειρουργείο με όλες τις δυσκολίες που πιθανόν να παρουσιάσει,δεν μπορεί να είναι χειρότερο από μια χρόνια επίπονη κατάσταση,

ή μια εξέληξη με δύσκολες συνέπειες που θα μπορούσαν να προληφθούν με άυτό, το χειρουργείο δηλ. Βεβαια ' πάντοτε ' εξαρτάται απο την περίπτωση, τον οργανισμό, το ιστορικό κ.ά.

gdoupos, δεν ξέρω αν θα σε βοηθήσω , αν είναι αυτό που ζητάς όμως αν θέλεις το ψάχνεις. Χειρουργήθηκα στην Αθήνα, στην Αχ του Γ. Γεννηματάς.

Είμαι σύγουρη οτι θα έχεις και άλλες προτάσεις. Πάντως μπορώ να σου δώσω λεπτομέριες για την δική μου εγχείρηση. Όσο για ενδοκρινιλόγο , με παρακολουθεί ο κ. Χαντζηιωαννίδης στο ΝΙΜΙΤΣ.

γειά σας

Link to comment
Share on other sites

Στην Αθήνα αναζητώ γιατρό, όσο γαι την ασφάλεια είναι δημοσίου, δεν πρόκειται να δικαιολογήσει και τίποτα, το χω πάρει απόφαση. Εξάλλου δε θα επιλέξω γιατρό γαι το λόγο ότι είναι σε δημόσιο νοσοκομείο σκέφτομαι. Θέλω να βρω κάποιον εξειδικευμένο, καλό επιστήμονα και είμαι αποφασισμένη να πάω όπου αυτός χειρουργεί. Απλώς είμαι χαμένη στην αναζήτηση...

Σας ευχαρσιτώ πολύ εκ των προτέρων.

Εγώ στην Αθήνα θα σου πρότεινα το Νεονάκη, ο οποίος είναι Διευθυντής Χειρουργικής στο Ναυτικό Νοσοκομείο, ειδικευμένος στην Αμερική στην αφαίρεση και τις παθήσεις θυρεοειδούς και χειρουργεί και στο Μετροπόλιταν (αν θυμάμαι καλά). Εκτός από τα της χειρουργικής, ο άνθρωπος είναι ΔΙΑΜΑΝΤΙ . Πρόκειται για έναν πολύ γλυκό άνθρωπο, λιγομίλητο, προσηνή και ταπεινό. Έχει χειρουργήσει τουλάχιστον 6 γνωστούς μου, όλους με εξαιρετικά αποτελέσματα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...