Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 1 hour ago, Sabrina_ είπε:

      @Angot εγω αυτο που εχω διαβασει για το επίδομα γέννας είναι οτι οι δικαιουχοι πρεπει να εχουν  ισοδύναμο οικογενειακό εισόδημα κάτω των 40.000 ευρώ ετησίως.

      Και παραθετω τον υπολογισμο:

      "Ισοδύναμο οικογενειακό εισόδημα είναι το συνολικό οικογενειακό εισόδημα, πραγματικό ή τεκμαρτό, από οποιαδήποτε πηγή στην ημεδαπή ή στην αλλοδαπή, προ φόρων και εξαιρουμένων των ασφαλιστικών εισφορών και άλλων επιδομάτων, διαιρεμένο με συγκεκριμένη κλίμακα ισοδυναμίας.

       

      Στην περίπτωση μας, η κλίμακα ισοδυναμίας ισούται με το άθροισμα των μελών της οικογένειας, για καθένα από τα οποία ισχύει η εξής στάθμιση:

       

      α. δικαιούχος γονέας: στάθμιση 1,

       

      β. σύζυγος δικαιούχου γονέα ή συνδεόμενος με αυτόν δυνάμει συμφώνου συμβίωσης: στάθμιση 1/2 και

       

      γ. κάθε εξαρτώμενο τέκνο: στάθμιση 1/4."

      Στην ουσια δεν μιλανε για 40000 ευρω μεικτα αλλα έπειτα απο συγκεκριμένους υπολογισμους σε σχεση με την οικογενειακη κατάσταση.

      Με πρόλαβες!!

      Επειδή εμείς ήμαστε κάποιες χρονιές κάτω και κάποιες πάνω απτα 40.000 το έψαξα και βρήκα κι εγώ αυτά και οι υπολογισμοί μου λένε οτι το ισοδύναμο οικογενειακό εισόδημα των 40.000 για οικογένεια που κάνει τωρα το πρώτο του παιδί πρέπει να βγαίνει γύρω στα 75.000 ευρώ.

      Γι αυτό μου έκανε εντύπωση που είπε η @LeneL παραπάνω ότι είχε οικογενειακό εισόδημα λίγο πάνω απτα 40.000 ευρώ και δεν πήρε το επίδομα. Είχες κάνει αίτηση και στην απέρριψαν @LeneL;

       

Mία Νέα Αρχή... στην Γερμανία;;;


Recommended Posts

Γειά σας,

εδώ μπορείτε να συζητήσετε και καταχωρήσετε πληροφορίες καθώς και συμβουλές

που θα διευκολύνουν τα άτομα που ενδιαφέρονται να μετακομίσουν / μεταναστεύσουν στην Γερμανία

(εύρεση εργασίας, εύρεση κατοικίας, απαραίτητα δικαιολογητικά/έγγραφα, σύλλογοι και υποστηρικτικοί φορείς είτε εκεί είτε εδώ).

Επεξεργάστηκαν by CoffeeBean
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 687
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Να μαστε και εμεις εδω...ετοιμοι να φυγουμε στο εξωτερικο!Καποιες κοπελες εδω μεσα με εχουν βοηθησει πολυ σχετικα με τα επιδοματα και τις δουλειες , εχω βρει καποιες σελιδες που αν καποιος μιλαει τα γερμανικα τοτε μπορει πολυ ευκολα να βρει και σπιτι και δουλεια...


K9KBp3.png

glitterfy1081729554D32.gif

Link to comment
Share on other sites

κρίμα κρίμα δεν μιλάμε Γερμανικά αλλιώς θα ήταν στο ΤΟΠ 5 των επιλογών μου η Γερμανία...ΓΜΤ

Ελζου, μας κλεβουν την δουλειά ρε γμτ....:P;);)


uop51syge.png

Ήρθες αγγελάκι μου και μου άλλαξες την ζωή...

Σ' αγαπώ πολύ θησαυρέ μου!!!c

Link to comment
Share on other sites

ξερεις ποσες δουλειες εχει?/??ειναι τρελο...και μας το λενε και απο εκει...και το βλεπω και εγω σε σελιδα που μου ερχεται καθε μερα μαιλ με τις καινουργιες δουλειες...εγω βεβαια το πτυχιο μου δεν θα το χρειαστω ( σχεδιαστρια μοδας...) ουτε στην ιταλια δεν θα βρω δουλεια...αλλα ο συζυγος εχει καλο μελλον εκει...


K9KBp3.png

glitterfy1081729554D32.gif

Link to comment
Share on other sites

τι σημασια εχει, οταν πιασει ο συζηξ δουλεια και συ ξεκινησεις με πρόνοια θα σταυροκοπιεσε γιατι τοσα χρονια ταλαιπωριοσουν εδω...


uop51syge.png

Ήρθες αγγελάκι μου και μου άλλαξες την ζωή...

Σ' αγαπώ πολύ θησαυρέ μου!!!c

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ελζου, ηθελα να σου πω να προσέχεις δεν ειναι όλες οι δουλειές που σου στέλνουν αληθινές, μερικές εργασίες μην πω οι περισσότερες είναι ΚΡΑΧΤΕΣ για τον κόσμο....


uop51syge.png

Ήρθες αγγελάκι μου και μου άλλαξες την ζωή...

Σ' αγαπώ πολύ θησαυρέ μου!!!c

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα!!!!!

Εγω βρισκομαι Γερμανια!!!!

Τι δουλειες ακριβως σας στελνουν με e-mail;;

Ολυμπία, για πες μας, πως είναι τα πράματα εκεί? Υπάρχουν όντως δουλειές? Που βρίσκονται οι μισθοί και το κόστος ζωής?


Wktmp2.png

qIogp3.png

Link to comment
Share on other sites

δεν θυμαμαι τωρα ακριβως πως λεγεται γιατι σε οποια εβρισκα εκανα και εγραφη...stellenangebot...καπως ετσι νομιζω.Αλλα μπαινω και εδω...http://home.meinestadt.de

βαζεις την πολη που θελεις και εχει τα παντα και οι δουλειες εχει καθε μερα και καινουργιες.

Ολυμπια ναι θα ηθελα να μας πεις πως ειναι εκει τα πραγματα...


K9KBp3.png

glitterfy1081729554D32.gif

Link to comment
Share on other sites

ναι μπορει να ειναι μουφα καποιες δουλειες αλλα δεν περιμενω να βρω απο εδω...εγω θα παω απο εκει και θα ψαξω ετσι...ο συζυγος θα εχει την δουλεια την μετρια και μετα απο λιγο καιρο θα κανει για τις μεγαλες εταιρειες...


K9KBp3.png

glitterfy1081729554D32.gif

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Λοιπόν κορίτσια θα είμαι ειλικρινής...γιατί δεν υπάρχει λόγος να σας χαϊδεύει κανένας τα αυτιά!!!!

Αν δεν ξέρεις Γερμανικά, όχι δεν υπάρχουν δουλειές.

Το μόνο που μπορείς να κανείς είναι να πας σε ένα ελληνικό μαγαζί και να δουλεύεις σαν το σκύλο όλη μέρα.

Επίσης αν δεν έχετε κάποιον γνωστό σας εδώ πάνω που να είναι πρόθυμος να σας βοηθήσει, μην ξεκινήσετε ποτέ να ανάβεται έτσι στο άσχετο.

Όσοι έχετε διπλώματα πρέπει να τα κάνετε πρώτα Γερμανικά και μετά θα μπορείτε να εργαστείτε.


rFQep1.pngcS9Bp1.png
Link to comment
Share on other sites

Ειναι αυτονοητο οτι θα πρεπει ολα να γινουν στα γερμανικα...αλλα να σε ρωτησω?Ολοι οι ελληνες που πηγαν εκει?Ξεραν γερμανικα?Εγω ξερω τον θειο του ανδρα μου, που ειναι σε παρα πολυ καλη θεση, χωρις να ξερει τα τελεια γερμανικα..ο ανθρωπος ομως μιλαει ελληνικα, τσεχικα και γερμανικα...καμια δεν ξερει καλα...και ομως παιρνει καλα πολυ καλα λεφτα...δεν περιμενουμε οτι με το που θα παμε θα μας ανοιξουν την πορτα και θα βγαζουμε στον πρωτο μηνα με χαλαρη δουλεια πανω απο 3000 ευρω...δεν ειναι ομως κατι το να δουλευεις σαν σκυλι σε μια ελληνικη ταβερνα απο το να μην δουλευεις καθολου και να μην εχει το παιδι σου σε μερικους μηνες να φαει?Δεν αξιζει να κανει καποιος μια προσπαθεια...δεν μπορω να καταλαβω οτι και για γερμανια αλλα και για αγγλια που διαβαζα κοπελες δεν ειναι ευχαριστημενες.Ελατε εδω...να δειτε τι θα πει ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΔΟΥΛΕΙΕΣ


K9KBp3.png

glitterfy1081729554D32.gif

Link to comment
Share on other sites

Την δουλεια που ειπες οτι θα δουλευει σαν το σκυλι...εδω δεν μπορει ουτε αυτο να κανει...και εχει πτυχιο ηλεκτρονικου μηχανικου...ειδικοτητα την οποια ζητανε σαν τρελοι...μολις μαθει λιγο καλυτερα τα γερμανικα θα στειλει βιογραφικα στις μεγαλες εταιριες...


K9KBp3.png

glitterfy1081729554D32.gif

Link to comment
Share on other sites

Κάνεις μεγάλο λάθος....εγώ είμαι ευχαριστημένη και με το παραπάνω!!!!!

Απλά δεν είναι πια όπως παλιά....και οι Γερμανοί άρχισαν και ζορίζουν λίγο παραπάνω τις καταστάσεις!!!!!

Πρέπει με το που θα έρθεις να πας σε σχολείο...δεν είναι τόσο απλά.


rFQep1.pngcS9Bp1.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


×
×
  • Δημιουργία νέου...